ماهی لجن‌خوار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهی لجن‌خوار
Hypostomus plecostomus - Raphaël Covain.png
ماهی لجن‌خوار، Hypostomus plecostomus
وضعیت بقا
ارزیابی‌نشده (IUCN 3.1)
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرتوبالگان
راسته: گربه‌ماهی‌سانان
تیره: مکنده‌دهانان
سرده: Hypostomus
گونه: H. plecostomus
نام علمی
Hypostomus plecostomus

ماهی لجن‌خوار (Hypostomus plecostomus) از خانوادهٔ مکنده‌دهانان (به انگلیسی: Loricariidae) است و قابلیت هم‌زیستی با بیش‌تر ماهی‌های آکواریومی را دارد. این ماهی معمولاً به شیشهٔ آکواریوم و در طبیعت به سنگ‌ها و گیاهان چسبیده و با دهان خود سطوح را می‌مکد. با این کار لجن‌های ریزی که به چشم نمی‌آیند اما وجود دارند در سطوح از بین می‌روند. این ماهی هم‌چنین غذاهای باقی‌مانده در کف آکواریوم و روی شن و ماسه‌ها را هم به‌راحتی می‌خورد و محیط را پاکیزه نگاه می‌دارد.

زیستگاه[ویرایش]

The invasive Pterygoplichthys pardalis has been repeatedly erroneously reported as H. plecostomus, though the latter species is restricted to the rivers of the Guianas.[۱]

این ماهی بومی مناطق شمال شرقی آمریکای جنوبی مانند برزیل، گویان، ترینیداد و توباگو است.[۲]

ویژگی‌ها[ویرایش]

اندازه[ویرایش]

این‌گونه از لجن خوارها تا ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

طول عمر[ویرایش]

طول عمر این گونه به ۱۵ تا ۱۸ سال میرسد.

همسان سازی با محیط[ویرایش]

اکثر گونه‌های این ماهی توان همسان سازی رنگ خود با محیط را دارد. رنگدانه‌های پوست این گونه تنها توان تغییر تیرگی و روشنی الگوهای روی پوست را دارد.

نگهداری در آکواریوم[ویرایش]

نگهداری ماهی لجن خوار در آکواریوم بسیار رایج و گسترده‌است. امروزه این ماهی توسط انسان‌ها تکثیر می‌شوند. آن‌ها را می‌توان با انواع سبزیجات مثل کدو و خیار و هویج و سیب زمینی و غذاهای خشک، کرم خونی و … تغذیه کنید.

شرایط زندگی[ویرایش]

دمای مناسب برای زیست نگهداری این ماهیان ۲۴ تا ۲۸ درجه سانتیگراد است.این‌گونه از لجن خوارها تا ۳۰ سانتی‌متر رشد و ۱۵ تا ۱۸ سال عمر می‌کنند.

رژیم غذایی و روش تغذیه[ویرایش]

این گونه شکم،سطح زیرین و دهانی صاف دارد. بدین ترتیب با ایجاد مکش بر روی سطوح سنگ‌ها گیاهان و لاشه ها،آنها را می خورد.این‌گونه همه چیز خوار از جلبک‌ها، گیاهان آبزی، لاشه ماهیان و سخت پوستان تغذیه میکند.

البته باید به این نکته توجه داشت که لجن خوار هم به غذایی بغیر از جلبک و فضولات آکواریوم نیاز دارد . اما به دلیل شکل کلی سر و دهانشان غذاهایی که در سطح آب هستند خوردنشان غیرممکن می‌شود .

جستارهای وابسته[ویرایش]

مکنده‌دهانان

گربه‌ماهی‌سانان

فهرست ماهی‌ها

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام WeberCovainFisch-Muller2012 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. Froese, Rainer, and Daniel Pauly, eds. (2011). "Hypostomus plecostomus" in FishBase ‏(en). December 2011 version.