ماهیچه شیپوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهیچه شیپوری
جزئیات
خاستگاه از زائده‌های لثوی استخوان فک فوقانی و آرواره، مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای
پیوندگاهدر رشته‌های ماهیچه حلقوی دهان
سرخرگ‌هاسرخرگ دهانی
عصب‌دهیشاخه دهانی عصب چهره‌ای (هفتمین عصب جمجمه‌ای)
حرکتماهیچه شیپوری گونه‌ها را به دندان‌ها می‌فشرد و در دمیدن نیز نقش دارد. این ماهیچه به جویدن نیز کمک می‌کند و در نوزادان برای مکیدن استفاده می‌شود.
شناسه‌ها
لاتینMusculus buccinator[۱]
TA98A04.1.03.036
TA22086
FMA46834

ماهیچه شیپوری یا عضلهٔ بوکسیناتور (انگلیسی: Buccinator muscle) یکی از ماهیچه‌های حالت‌دهنده صورت (ناحیه گونه) است. در متون قدیمی فارسی به این ماهیچه، ماهیچه دمیدن گفته می‌شد.[۲]

این ماهیچه به شکل بادبزن از فک بالا و پایین آغاز و به رشته‌های عضله حلقوی دهان منتهی می‌شود و بخش مهمی از گونه را تشکیل می‌دهد. عصب این عضلات از شاخه دهانی (بوکال) عصب چهره‌ای (فاسیال) است. مجرای غده پاروتید درون ماهیچه شیپوری طی مسیر می‌کند و مقابل دندان آسیای دوم پایین به داخل دهان باز می‌شود.

کارکرد[ویرایش]

درهم کشیده شدن این ماهیچه گونه‌ها را روی دندان‌ها می‌فشارد و با این عمل از تجمع غذا بین دندان‌ها و گونه جلوگیری می‌کند. ماهیچه شیپوری گوشه لب‌ها را به عقب می‌کشاند و حفره دهان را باز می‌کند (هنگام دمیدن یا بوسیدن). ماهیچه شیپوری در دمیدن نیز نقش دارد. این ماهیچه باعث خارج شدن هوا از گونهٔ متسع‌شده می‌شود. این ماهیچه به جویدن نیز کمک می‌کند و در نوزادان برای مکیدن استفاده می‌شود.

چال خنده هنگام خنده طبیعی معمولاً زمانی شکل می‌گیرد که دگرگونی کوچکی در ساختمان ماهیچه‌ای گونه، غالباً در ماهیچه شیپوری، وجود داشته باشد. پوست پوشش‌دهنده این دگرگونی کوچک به بافت پیوندی زیرین می‌چسبد و هنگام حرکت کردن صورت، یا لبخند زدن فرورفتگی در پوست ایجاد می‌شود.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

این مقاله در بردارندهٔ بخش‌هایی از صفحه page 384   چاپ ۲۰ام آناتومی گری (۱۹۱۸) است که در مالکیت عمومی قرار دارد.

پیوند به بیرون[ویرایش]