ماهیندا راجاپاکسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماهیندا راجاپاکسا
Mahinda Rajapaksa 1.jpg
ششمین رئیس‌جمهور سری‌لانکا
دوره مسئولیت
۲۱ نوامبر ۲۰۰۵ – ۹ ژانویه ۲۰۱۵
پس ازچاندریکا کوماراتونگا
پیش ازمایتریپالا سیریسنا
نخست‌وزیر سری‌لانکا
دوره مسئولیت
۶ آوریل ۲۰۰۴ – نوامبر ۲۰۰۵
رئیس‌جمهورچاندریکا کوماراتونگا
پس ازرانیل ویکرماسینگه
پیش ازراتناسیری ویکرمانایکه
ریاست گروه پانزده
اطلاعات شخصی
زاده
پرسی ماهیندا راجاپاکسا

۱۸ نوامبر ۱۹۴۵ ‏(۷۷ سال)
مادامولانا، هامبانتولا
ملیت سری‌لانکا
حزب سیاسیائتلاف آزادی خلق متحد
دیگر عضویت‌های سیاسیحزب آزادی سری‌لانکا
همسر(ان)شیرانتی راجاپاکسا
فرزنداننامال، یوشیتا، روهیتا
پیشه، سیاستمدار
دینبودائی

ماهیندا راجاپاکسا (زبان سینهالی: මහින්ද රාජපක්ෂ) (زاده ۱۹۴۵) سیاست‌مدار سریلانکایی و نخست‌وزیر سریلانکا از آوریل ۲۰۰۴ تا نوامبر ۲۰۰۵ و رئیس‌جمهور سری لانکا از نوامبر ۲۰۰۵ تا ۹ ژانویه ۲۰۱۵ بود.

او در ۶ آوریل ۲۰۰۴ پس از پیروزی ائتلاف آزادی خلق متحد در انتخابات به نخست‌وزیری و در ۲۱ نوامبر سال بعد، ۲۰۰۵ پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به ریاست جمهوری سری لانکا انتخاب شد. ایشان در نوامبر سال ۲۰۱۹ پس از پیروزی برادرش در انتخابات ریاست جمهوری سری‌لانکا بار دیگر به مقام نخست‌وزیری آن کشور رسید.

ماهیندا راجاپاکسا در جریان اعتراضات سریلانکا در ۲۰۲۲  که به دلیل فساد و سوءمدیریت خانواده راجاپاکسا  منجر به یک بحران اقتصادی گردید  و سریلانکا را به مرز ورشکستگی کشاند، مورد هدف قرار گرفت زیرا برای اولین بار در تاریخ این کشور از زمان استقلال بود که سریلانکا نتوانست وام‌های خود را پرداخت کند. معترضان به همین علت او را «مینا» نامیدند و خواستار استعفای او شدند، اما ماهیندا در برابر آن مقاومت کرد. در ۹ مه ۲۰۲۲، ماهیندا راجاپاکسا حامیان خود را در محل اقامت رسمی خود سازماندهی کرد و آنها  با اتوبوس و به وسیله نمایندگان مجلس SLPP رهبری می‌شدند. سپس وفاداران به ماهیندا  به معترضان در محل درختان معبد  در گاله حمله کردند، و همزمان حملاتی در مناطق دیگر به معترضان انجام شد. با این حال این تشدید اعتراضات و خشونت تلافی جویانه علیه وفاداران راجاپاکسا در سراسر جزیره اوج گرفت و ماهیندا راجاپاکسا در نهایت استعفای خود را در همان روز اعلام کرد.[۱][۲]

منابع[ویرایش]

  1. "Prime Minister Mahinda Rajapaksa resigns". NewsWire (به انگلیسی). 2022-05-09. Retrieved 2022-05-09.
  2. "More violence reported around the country : Over 100 injured". NewsWire. 9 May 2022. Retrieved 9 May 2022.