ماهم انگه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ماهم انگا)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماهم انگه
Marriage of Adham Khan, son of Mahan Anga, Akbarnama.jpg
او درست در کنار دست اکبرشاه نشسته‌است که جایگاه و نفوذ او در دربار را نشان می‌دهد.
حاکم بالقوه امپراتوری گورکانی
مشغول به کار
1560–1562
در زمانِ اکبرشاه
اطلاعات شخصی
درگذشت ۲۴ ژوئیه ۱۵۶۲
آگره، هند
همسر(ان) ندیم خان
فرزندان باقی خان
ادهم خان

ماهم انگه (درگذشت ۱۵۶۲) دایهٔ اصلی اکبر شاه گورکانی بود. او بسیار زیرک و جاه طلب و مشاور اصلی سیاسی شاه در دوران نوجوانی بود و عملاً به عنوان نایب السلطنه حکومت گورکانی را از ۱۵۶۱ تا ۲۴ ژوئیه ۱۵۶۲ در اختیار داشت و رسما در دیوانسالاری شاه قدرتمندترین شخص بود و دیوان های همایونی را اداره می کرد و اکبر شاه نیز از حرف و دستورات وی سرپیچی نمی کرد. [۱]

زندگی‌نامه[ویرایش]

ماهم انگه دایه ارشد اکبر قبل از آن که در سن سیزده سالگی به عنوان امپراتور گورکانی در سال ۱۵۵۶ بر تخت پادشاهی بنشیند، بود. حتی پسر او ادهم خان[۲] برادر رضاعی اکبرشاه، تقریباً یکی از اعضای خانواده سلطنتی در نظر گرفته می‌شد. ماهم انگه زیرک و جاه طلب قدرت و مسئول دربار و حرم سرا بود همیشه به دنبال افزایش قدرت خودش و پسرش بود در ۱۵۶۰ آن دو اکبر را راضی به آمدن به هند بدون همراهی بایرام خان، نایب السلطنه و قیمش کردند؛ و آنها قادر به متقاعد کردن اکبر شدند که اکنون او ۱۷ ساله است، نیازی به بایرام خان نیست. اکبر بایرام خان را مرخص کرد و به سفر حج فرستاد، چند ماه بعد او توسط یک افغان کشته شد و قدرت‌هایش به ماهم انگه منتقل شد. قدرت ماهم انگه هم رو به زوال رفت به ویژه زمانی که اکبر، آتاغا خان، شخصی خارج از حوزه نفوذ ماهم، را به وزیری برگزید.[۳][منبع خودچاپ‌کرده]

مرگ[ویرایش]

آرامگاه ادهم خان و ماهم انگه

ادهم خان به جرم قتل آتاغا خان، به طرز فجیعی اعدام شد، در ۱۵۶۲، اکبر خبر را به ماهم انگه رسانید و او پس از چهلم پسرش در گذشت. معروف است زمانی که اکبر خبر را به او داد، او گفته‌است که: کار خوبی کردی.

مقبره او و ادهم توسط اکبر شناخته شد.

خیر المنازل[ویرایش]

خیر المنازل

او مسجدی به نام خیر المنازل در سال ۱۵۶۱ ساخت. بعدها به عنوان یک مدرسه از آن استفاده شد. این بنا در مقابل قلعه پورانا در جنوب شرقی دروازه شیرشاه قرار دارد.[۴][۵]

منابع[ویرایش]

  1. Jackson, Guida M. (1999). Women rulers throughout the ages: an illustrated guide ([2nd rev., expanded and updated ed.]. ed.). Santa Barbara, Calif: ABC-CLIO. p. 237. ISBN 978-1-57607-091-8.
  2. Bonnie C. Wade (20 July 1998). Imaging Sound: An Ethnomusicological Study of Music, Art, and Culture in Mughal India. University of Chicago Press. pp. 95–. ISBN 978-0-226-86840-0.
  3. Jackson, Guida M. (2009). Women Leaders of Africa, Asia, Middle East, and Pacific: A Biographical Reference. Xlibris Corporation. p. 252. ISBN 978-1-4691-1353-1.
  4. Sher Shah Gate IGNCA website.
  5. "Driving past Khairul Manzil". Indian Express. Apr 26, 2009.

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

  • معماری مغول از دهلی: مطالعه ای دربارهٔ مساجد و مقبره (1556-1627 A. D.) Praduman K. Sharma, ساندیپ سال ۲۰۰۱ ISBN ۸۱-۷۵۷۴-۰۹۴-۹ Parameter error in {{isbn}}: Invalid شابک.. فصل ۴.
  • B. V. Bhavan 'امپراتوری مغول' (بمبئی ۱۹۷۴) کمبریج، تاریخ هند، v. 4, ابو محمد فضل 'Akbarnama' Badauni.