مالزی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۳°۰۸′ شمالی ۱۰۱°۴۲′ شرقی / ۳٫۱۳۳°شمالی ۱۰۱٫۷۰۰°شرقی / 3.133; 101.700

فدراسیون مالزی
مالزی
پرچم
شعار ملینیرومندی در یک‌پارچگی است
سرود ملیکشور من

پایتخت
(و بزرگترین شهر)
کوالالامپور
۳°۰۸′ شمالی ۱۰۱°۴۲′ شرقی / ۳٫۱۳۳°شمالی ۱۰۱٫۷۰۰°شرقی / 3.133; 101.700
زبان رسمی مالزیایی (مالاییایی)
نوع حکومت پادشاهی مشروطه فدرال با دو مجلس قانون گذاری
نام حاکمان 
سلطان
نخست‌وزیر

عبدالله پاهانگ
مهاتیر محمد (PH
مساحت
 -  مساحت ۳۲۹٫۷۵۸کیلومتر مربع (۶۶)
 -  آب‌ها (٪) ۰٬۳
جمعیت
 -  سرشماری ۳۰٬۴۴۸٬۶۰۰ نفر 
(۴۰)
 -  تراکم جمعیت ۸۳‎/km۲‏ (۱۱۰)
واحد پول رینگیت (MYR)
منطقه زمانی (ساعت جهانی+۸)
 -  تابستانی (DST) +۸ (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .my
پیش‌شماره تلفنی +۶۰

مالزی (به فرانسوی: Malaisie) یا به‌طور رسمی فدراسیون مالزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و پایتخت آن کوالا لامپور است. سازمان‌های دولتی و وزارت‌خانه‌های این کشور در شهر جدید پوتراجایا (پایتخت اداری) این کشور واقع است. مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است. نام «مالزی» زمانی انتخاب شد که فدراسیون مالایا؛ سنگاپور، صباح و ساراواک یک اتحادیه متشکل از ۱۴ ایالت را تشکیل دادند. در سال ۱۹۶۵ سنگاپور از مالزی جدا شد و به کشوری مستقل تبدیل گردید.

مالزی دربردارنده دو ناحیهٔ جغرافیائی است و دریای جنوبی چین این دو را از هم جدا می‌کند: شبه جزیره مالزی یا مالزی غربی که بر روی شبه جزیره مالایی قرار دارد و از شمال با تایلند مرز خشکی دارد و از طریق جادهٔ شوسهٔ جوهور از جنوب با سنگاپور پیوند دارد. این کشور دربردارندهٔ شاه‌نشین‌های جوهور، کداح، پاهنگ، نگری سمبیلان، کلانتان، پراک، سلانگور، پرلیس و ترنگانا بوده و دو ایالت آن را فرمانداران ملاکا و پنانگ و دو منطقهٔ فدرال پوتراجایا و کوآلالامپور سرپرستی می‌کنند. بورنئوی مالزی یا مالزی شرقی که بخش شمالی جزیره بورنئو را دربردارد باآن‌که هم‌مرز اندونزی است، زیر سرپرستی حکومت شاه‌نشین برونئی قرار دارد. مالزی شرقی دربردارندهٔ ایالت‌های صباح و ساراواک و حوزهٔ فدرال لابوآن است. اگرچه از دیدگاه سیاسی این بخش را مالاییها سرپرستی می‌کنند؛ اما جمعیت جدید مالزیایی با وجود اقلیت‌های چینی و هندی، یک‌دست نیست. سیاست‌های مالزی برای بیان ماهیت ادعاشدهٔ مشاوره‌ای آن گفته شده‌است و سه حزب اصلی تشکیل دهندهٔ ناسیونال باریسان، هریک وابستگی خود را به یکی از گروه‌های نژادی کاسته‌است. تنها تنش مهم دیده‌شده در این کشور؛ از زمان استقلال آن تا کنون، شورش‌های نژادی ۱۳ می‌در آستانهٔ مبارزهٔ انتخاباتی و بر سر درگیری‌های نژادی بوده‌است. با این همه، مالزی الگویی از هماهنگی نژادی شمرده می‌شود

تاریخ[ویرایش]

شبه جزیره مالایی مدت زیادی است که از یک جایگاه مهم (مرکزی) در مسیرهای تجاری بین چین و خاورمیانه برخوردار بوده‌است که نشان دهندهٔ نقشهٔ اولیه آن عنوانی آن به صورت "شبه جزیرهٔ طلائی"، تنگه‌های مالاکا به عنوان "خلیج ساباریکوس" ترجمه شده‌است.

اولین پادشاهی مالزی که بر بنادر شهرهای ساحلی حکومت می‌کرد در قرن ۱۰ میلادی تشکیل شد. این پادشاهی شامل لنگ کاسوکا، لمبابوجانگ، کداح، برآس، گانگانگارا در پراک و پان پان در کلانتن می‌باشند. تصور بر این است که آن‌ها در گذشته کشورهایی هندی یا بودائی بوده‌اند.

دولت و سیاست[ویرایش]

دفتر نمایندگان پارلمان مالزی، پوتراجایا

حکومت سلطنتی دوره‌ای[ویرایش]

مالزی پس از استقلال از انگلیس در سال ۱۹۵۷، حکومت سلطنتی دوره‌ای را پذیرفت.[۱] بر اساس قانون اساسی مالزی، پادشاه، از میان ۹ سلطان ایالت‌های مختلف مالزی از ۱۳ ایالت، به‌طور دوره‌ای و برای مدت ۵ سال انتخاب می‌شود. در چهار ایالت دیگر که سلطان ندارند بالاترین مقام رسمی، فرمانداران انتصابی هستند که آن‌ها نیز با ترتیب خاصی انتخاب شده و مقام تشریفاتی و اختیارات رسمی سلاطین را دارا می‌باشند. پادشاه در مالزی در ظاهر دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است ولی در عمل بر بسیاری از امور دخالت داشته و حتی قدرت انحلال مجلس را نیز دارا می‌باشد.

پادشاه در مقام فرماندهی کل نیروهای مسلح کشور دارای اختیاراتی رسمی بوده و به عنوان بالاترین مقام کشور، تنفیذ نخست‌وزیر (پس از انتخاب شدن وی از طریق پارلمان) و توشیح پیشنهاد انحلال مجلس یا عدم قبول آن را بر عهده دارد.[۲] انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه‌های عالی از جمله معدود وظایف پادشاه است. تصمیمات پارلمان نیز به سمع و نظر شاه می‌رسد ولی وی اجازه اظهار نظر ندارد. انحلال مجلس هم از معدود اختیارات پادشاه محسوب می‌شود. قوه قانونگذاری مالزی متشکل از دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان است که ۴۰ نفر از ۶۹ عضو مجلس سنا را پادشاه انتخاب می‌نماید.[۳]

دولت و سیاست[ویرایش]

سازمان حکومتی در مالزی نسبتاً الگوبرداری از سازمان پارلمانی سیستم وست مینستر، یا به عبارتی میراث حکومت امپراتوری بریتانیا است. اما در عمل، بیشتر قدرت در شاخهٔ اجرائی دولت متمرکز می‌شود تا بخش مقننهٔ آن، و قوهٔ قضائیه در اثر حملات مداوم دولت در دورهٔ ماهاتیر تضعیف شده‌است. از زمان کسب استقلال در سال ۱۹۵۷، مالزی توسط یک ائتلاف چند نژادی تحت عنوان ناسیونال باریسان (قبلاً یک اتحاد بوده) اداره شده‌است.

مجلس مالزی شامل یک مجلس نمایندگان (Dewan Rakyat) (یعنی «خانه ملت») و یک مجلس سنا یا (Dewan Negara) (یعنی خانه کشور) می‌باشد. مجلس ۲۱۹ عضوی نمایندگان از طریق هیئت‌های تک عضوی موکلانی انتخاب می‌شوند که اعضای آن برای حداکثر یک دوره ۵ ساله برگزیده شده‌اند. قدرت قانونگذاری بین قانونگذاران فدرال و ایالتی تقسیم می‌شود. تمام ۷۰ سناتور آن برای مدت ۳ سال متصدی امور وکالت خود هستند؛ که ۲۶ نفر از آن‌ها از سوی مجامع ایالتی، ۲ نفر به نمایندگی از منطقهٔ فدرال کوآلالامپور، یعنی ۱نفر از حوزه‌های فدرال لابوآن و پوتراجایا، و ۴۰ نفر باقی نیز توسط شاه منصوب می‌گردند. انتخابات پارلمانی مالزی دست کم یکبار در هر ۵ سال برگزار می‌شود، که آخرین انتخابات عمومی آن در مارس ۲۰۰۴ برگزار شده‌است. سن رأی‌دهندگان باید از ۲۱ به بالا باشد تا بتوانند برای اعضای مجلس نمایندگان و نیز بیشتر ایالات و نیز مجمع قضائی ایالتی رأی بدهند. رأی دادن اجباری نیست.

قدرت اجرایی در اختیار کابینهٔ مالزی (هیئت دولت) به ریاست نخست‌وزیر است؛ و قانون اساسی مالزی تأکید می‌کند که نخست‌وزیر باید عضو مجلس سفلای پارلمان مالزی باشد که بنابر نظر حاکم عالی می‌تواند به گروه اکثریت در مجلس دستور دهد. کابینه از میان اعضای دو مجلس انتخاب می‌گردد و مسئول ادارهٔ آن مرجع نیز می‌باشد. همچنین دولت مالزی در تلاش است که میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ را کسب کند.

دولت‌های ایالتی با ریاست وزرای عالی (Menteri Besar در ایالات مالایایی یا Ketua Menteri در ایالاتی که حاکمان موروثی ندارند) با شوراهای ایالتی (Dewan Undangan Negeri) و با رأی شاهان و فرمانداران آن‌ها برگزیده می‌شوند.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

مالزی دارای ۱۳ استان است و استاندار هر استان را اصطلاحاً «شاه» می‌نامند.

جغرافیا[ویرایش]

کشور مالزی در جنوب شرقی آسیا واقع شده و از لحاظ جغرافیائی از دو قسمت کاملاً جدا تشکیل شده. میان ۱ تا ۷ درجه عرض شمالی و ۱۰۰ تا ۱۱۹ درجه طول شرقی قرار دارد.

دو بخش متمایز مالزی از طریق دریای چین جنوبی از یکدیگر جدا شده‌اند، که هردو بخش غربی شبه جزیره مالزی و شرق مالزی، دارای منظرهٔ بسیار مشابهی از دشت‌های مرتفع ساحلی هستند که اغلب از تپه‌ها و کوهستان‌های جنگلی انبوه پوشیده شده که مرتفع‌ترین آن، کوه کینابالو به ارتفاع ۴٬۹۵۲ متر بر روی جزیرهٔ بورنئو قرار دارد. آب و هوای محلی، استوایی بوده که مشخصهٔ آن بادهای موسمی سالانه‌است که (در ماه‌های آوریل و اکتبر) در جنوب غرب و (از اکتبر تا فوریه) در شمال غرب می‌وزد.

تانجونگ پی آی، که در ایالت جنوبی جوهور قرار دارد، جنوبی‌ترین نقطهی قارهٔ آسیا می‌باشد.

تنگهٔ مالاکا که بین سوماترا و شبه جزیرهٔ مالزی قرار دارد، به شکل بحث‌برانگیزی مهم‌ترین مسیر کشتیرانی جهان محسوب می‌شود.

پوتراجایا، مرکز اداری جدیدالتأسیسی برای دولت فدرال مالزی است که تا حدی در نظر دارد از تراکم فزاینده داخل پایتخت مالزی، کوآلالامپور بکاهد. کوآلالامپور به عنوان مقر پارلمان و علاوه برآن مرکز بازرگانی و مالی کشور باقی می‌ماند. دیگر شهرهای اصلی آن عبارتند از پنانگ جرج تاون، ایپوه، جوهور باهرو، کوچینگ، کوتا کینابالو، الور ستار، کوتاباهارو و شهر مالاکا.

منابع طبیعی[ویرایش]

مالزی به خوبی از منابع طبیعی در نواحی خود برخوردار است همچون کشاورزی، جنگلداری و نیز مواد معدنی. از لحاظ کشاورزی، مالزی اولین صادرکننده پلاستیک طبیعی (کائوچو) و خرمای روغنی است که همراه آن الوارها و تنه‌های بریده شده درختان، کاکائو، فلفل سیاه|فلفل، آناناس و تنباکو (توتون) موجب رشد این بخش شده‌است. خرمای روغنی، نیز یک جنس عمده صادراتی خارجی است.

در ارتباط با منابع جنگلی، ذکر شده که برش الوار تنها برای اعطای یک کمک عمده به اقتصاد در طی قرن۱۹ انجام گرفته‌است. امروزه، تقریباً ۵۹٪ مالزی از جنگل پوشیده شده‌است. گسترش سریع صنعت تولید الوار (چوب)، به ویژه پس از دهه ۱۹۶۰، موجب فرسایش جدی منابع جنگلی کشور شد. اما، در راستای اقدام دولت برای حفاظت از محیط و سیستم‌های اکولوژیکی، منابع جنگلی توانستند به یک مبنای پایدار دست پیدا نمایند و بر این اساس نرخ قطع درختان روند نزولی در پیش گرفت.

علاوه بر این، در این نواحی جنگل کاری صورت گرفته و در نقاط کم‌تراکم جنگلی مجدداً درختکاری نیز انجام شده‌است. دولت مالزی برنامه‌هایی را برای غنی‌سازی حدود ۳۰/۳۱۲کیلومتر مربع (۵/۱۲۰ مایل مربع) از این سرزمین را تحت شرایط جنگل طبیعی با نخل رونده کشت داده، و درختکاری‌های کائوچو به همراه آن‌ها انجام داده‌است. همچنین برای غنی‌سازی بیشتر منابع جنگلی، گونه‌های سریع رویان درختان مولد الوار را همچون meranti tembaga ,merawan و sesenduk در این ناحیه کاشته‌است. در عین حال، پرورش درختان پرارزش همچون ساج و درختان دیگر را نیز برای استفاده از مغر آن‌ها و کاغذ ترویج نموده‌است. کائوچو به عنوان تنها تکیه‌گاه اقتصاد مالزی، به‌طور وسیعی با روغن خرما به عنوان کالای صادراتی عمده کشاورزی مالزی جایگزین شده‌است.

قلع و نفت خام دو منبع عمده معدنی هستند که در اقتصاد مالزی از اهمیت خاصی برخوردارند. مالزی تا زمان فروپاشی بازار قلع در دهه۱۹۸۰، به تنهایی بزرگترین تولیدکننده قلع جهان بود. در قرون۱۹ و۲۰، قلع نقش غالبی را در اقتصاد مالزی ایفا می‌کرد. درست در سال ۱۹۷۲ بود که نفت خام و گاز طبیعی، جای قلع را به عنوان عامل اتکاء بخش معدن مالزی اشغال نمودند. ضمناً، مالیات برای قلع کاهش یافته‌است. نفت خام و گاز طبیعی در حوزه‌های برون‌ساحلی صباح، ساراواک و ترنگانو، به خصوص در آن سه ایالت، کمک فراوانی به اقتصاد مالزی نموده‌است. دیگر کانی‌های دارای اهمیت یا ویژگی (خاص) شامل مس، طلا، بوکسیت، سنگ آهن و زغالسنگ به همراه مواد معدنی صنعتی نظیر خاک رس، کائولن، سیلیس، آهک، باریت، فسفاتها و سنگ‌های ساختمانی همچون گرانیت و نیز بلوک‌ها و قطعات مرمر هستند. مقادیر اندکی از طلا نیز تولید می‌شوند. در سال۲۰۰۴، وزیر در امور دفتری نخست‌وزیر، داتوک مصطفی احمد، فاش کرد که ذخایر نفتی مالزی در حدود ۸۴/۴ میلیارد بشکه می‌باشد در حالی که ذخایر گاز طبیعی آن ۸۹تریلیون فوت مکعب (۲۵۰۰کیلومتر مکعب) است. این یک افزایش ۲٪/۷ بود.

دولت برآورد نمود که مالزی با نرخ فعلی تولید قادر خواهد بود برای ۱۸ سال نفت و به مدت ۳۵سال گاز طبیعی تولید کند. مالزی در سال ۲۰۰۴رتبه ۲۴ ام را از لحاظ ذخایر نفتی و ۱۳ ام را از نظر گاز طبیعی در دنیا دارد. ۵۶٪ ذخایر نفتی در این شبه جزیره قرار دارند درحالی که ۱۹٪ آن در شرق مالزی واقع شده‌است. دولت درآمد حاصله از نفت را به میزان ۵٪ به ایالات خود و باقی آن را به حکومت فدرال اختصاص داد. هریک از ایالات حق دارند تا منابع موجود در داخل محدوده خود را کنترل نمایند. اما، نفت و گاز تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد. به ایالاتی که منابع مزبور در آن‌ها وجود داشته باشد، امتیازاتی اعطاء خواهد شد.

اقتصاد[ویرایش]

شبه جزیره مالایی و آسیای جنوب شرقی، همواره مرکزی برای تجارت بوده‌است. اقلام گوناگونی همچون چینی‌آلات و چاشنی‌ها، حتی پیش از آنکه سلطان‌نشین مالاکا و سنگاپور به این شهرت برسند، فعالانه تجارت می‌شده‌است. در سده هفدهم، ذخایر فراوانی از قلع در چند ایالات مالایایی کشف شد. سپس، همان‌طور که امپراتوری بریتانیا بر مالایا چیره شدند، درختان کائوچو و خرمای روغنی برای مقاصد بازرگانی عرضه شدند. در طول این دوران، مالایا به بزرگترین تولیدکننده عمده قلع، کائوچو و خرمای روغنی تبدیل شد.[۴]

همزمان با این که مالایا به سوی کسب استقلال خود حرکت می‌نمود، دولت به اجرای برنامه‌های پنج‌ساله خود پرداخت. برنامه پنج‌ساله اول آن کشور در سال ۱۹۵۵ آغاز گردید. با تأسیس مالزی، این برنامه‌ها بازنگری و تکرار شدند، که اولین برنامه مالزی در سال ۱۹۶۵ آغاز شد. در دهه ۱۹۷۰، مالزی به تقلید از رویه چهار قدرت اقتصادی اصلی آسیا پرداخت و از وابستگی به استخراج معادن و کشاورزی به اقتصادی صنعتی تغییر هویت داد. با سرمایه‌گذاری ژاپن، در طول چند سال صنایع سنگین آن شکوفا شد، و صادرات مالزی به موتور اولیه رشد کشور تبدیل شدند. مالزی پیوسته به رشد بیش از ۷ درصد در تولید ناخالص ملی در کنار تورمی پایین در دهه‌های ۱۹۸۰و۱۹۹۰ دست یافت. طی همان دوره، دولت کوشید تا با سیاست اقتصادی جدید (مالزی) (ان‌ای‌پی) پس از حادثه شورش نژادی ۱۳ مه ۱۹۶۹ فقر را ریشه‌کن سازد.[۴]

ترابری[ویرایش]

مالزی جاده‌های بزرگی دارد که تمامی شهرها و نقاط اصلی را در ساحل غربی شبه جزیره مالزی به همپیوند می‌دهد. درازای شبکه آزادراهی مالزی نزدیک به ۱۱۹۲کیلومتر (۷۴۰مایل) است. این شبکه تمامی شهرها و مراکز مهم همچون دره کلانگ، جوهور باهرو و پنانگ را به دیگر نقاط پیوند می‌دهد. بزرگراه اصلی، بزرگراه شمال- جنوب به ترتیب از نقاط شمالی و جنوبی بوکیت کایوهیتام و جوهور بهرو در شبه جزیره مالزی امتداد می‌یابد. این بزرگراه بخشی از شبکه بزرگراهی آسیا است که تایلند و سنگاپور را نیز به هم پیوند می‌دهد.

جاده‌های شرق مالزی و کرانه خاوری شبه جزیره مالزی هنوز به نسبت توسعه نیافته هستند. آن‌ها از جاده‌های پرپیچ و خم در نواحی کوهستانی تشکیل شده‌اند و برخی از آن‌ها هنوز آسفالت نشده و شنی هستند. به همین سبب استفاده همیشگی از رودخانه‌ها به عنوان روش اصلی ترابری برای ساکنان داخلی شمرده می‌شود.

سرویس قطار در غرب مالزی با خط آهن مالایایی Keretapi Tanah Melayu انجام می‌گیرد و شبکه گسترده‌ای دارد که تمام نواحی و شهرهای این شبه جزیره و از جمله سنگاپور، را به یکدیگر پیوند می‌دهد. خط آهن کوتاهی در ساباه وجود دارد که راه‌آهن بورنئوی شمالی از آن برای ترابری کرایه‌ای بهره می‌گیرد.

بنادر دریایی Tanjong Kidurong, کوتا کینابالو، کوچینگ، Kuantan, پاسیر گودانگ، Tanjung Pelepas, Penang, Port Klang, سانداکان و Tawau وجود دارند.

همچنین فرودگاه‌هایی در رده جهانی وجود دارند مانند فرودگاه بین‌المللی کوآلالامپور در سپانگ، فرودگاه بین‌المللی بایان لپاز در پنانگ و فرودگاه بین‌المللی کوچینگ و فرودگاه بین‌المللی لنگکاوی که حرکت به سوی مقاصد بین‌المللی و داخلی و نیز مسیرهای هوایی کوتاه داخلی در نواحی روستایی ساباه و ساراواک در آن انجام می‌گیرد. مالزی موطن کم هزینه‌ترین سیستم حمل بار، خطوط هوائی آسیا در منطقه‌است. فرودگاه کوآلالامپور است به عنوان یک مرکز پروازی نواحی آسیای جنوب شرق و چین را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

خدمات مخابراتی درون‌شهری عمدتاً از طریق پست رادیوئی مایکرو ویو برای شبه جزیره مالزی فراهم می‌شود. مخابرات بین‌المللی به وسیله کابل‌های زیر دریایی و ماهواره انجام می‌گیرد. یکی از بزرگترین و مهم‌ترین شرکت‌های مخابراتی در مالزی، تلکام مالژیا برهاد (TM) است که تولیدات و خدماتی را برای خطوط ثابت، و موبایل و نیز خدمات دسترسی شماره‌گیری و پهنای باند اینترنتی را ارائه می‌نماید. این شرکت تقریباً دارای خدمات انحصاری خطوط ثابت تلفنی در کشور می‌باشد.

در حال حاضر شرکت‌های سل کام (Celcom)، مکسیس (Maxis) و دی جی (دیجی) بیشترین سهم در ارائه خدمات تلفن همراه این کشور را دارا می‌باشند.

در دسامبر ۲۰۰۴ لیم کینگ یایک وزیر انرژی، آب و مخابرات گزارش داد که کمتر از یک درصد یا حدود ۲۱۸۰۰۴ نفر از مردم مالزی از خدمات باند پهن (اینترنتی) استفاده می‌کنند. اما این مقادیر براساس شماره مشترکین می‌باشد، در حالی که درصد مصرف داخلی آن می‌تواند به‌طور دقیق تری بر این وضعیت تأثیر بگذارد. این نشان دهنده افزایش ۴۵٪/۰در سه چهارم از موارد است. او همچنین بیان نمود که دولت در نظر دارد که استفاده از آن تا سال ۲۰۰۶ به ۵٪ افزایش یافته و تا سال ۲۰۰۸ به ۱۰٪ برسد. وی به شرکت‌های مخابراتی بومی و سرویس دهندگان توصیه نمود تا به خاطر منافع کاربران بیشترین خدمات را در اقصی نقاط با هزینه‌های پایینتری ارائه دهند.

بهداشت[ویرایش]

جامعه مالزی برای گسترش و توسعه بهداشت اهمیت قائل بوده، و ۵٪ بودجه توسعه بخش اجتماعی دولت به بهداشت عمومی اختصاص داده شده – که یک افزایش بیش از ۴۷٪ نسبت به رقم پیشین آن است. این یعنی بهداشت دارای افزایشی بیش از ۲میلیارد RM است. با افزایش و بالا رفتن سن جمعیت، دولت می‌خواهد در بسیاری از حوزه‌ها اصلاحاتی انجام دهد از جمله نوسازی بیمارستان‌های موجود، ساختمان و تجهیزات جدید پزشکی، گسترش تعداد پلی کلینیک‌ها (درمانگاه‌ها)، و اقدامات ارتقاء آموزش و توسعه ترویج از راه دور بهداشت. در طی چند سال گذشته، آن‌ها تلاش‌های خود را برای بازسازی سیستم‌ها و جذب بیشتر سرمایه‌گذاری خارجی افزایش داده‌اند.

سامانه بهداشتی مالزی نیازمند پزشکانی است که یک دوره ۳ساله اجباری خدمت را در بیمارستان‌های عمومی بگذرانند تا همواره نیروی کار این بیمارستان‌ها حفظ شود. اخیراً، پزشکان خارجی نیز در این کشور برای اشتغال مورد تشویق قرار گرفته‌اند. اما هنوز، یک کمبود پیچیده از نیروی کار پزشکی به خصوص در سطوح کارشناسان کارآزموده وجود دارد که موجب می‌شود خدمات درمانی و بهداشتی پزشکی خاص تنها در شهرهای بزرگ در دسترس قرار گیرد. تلاش‌های اخیر دراثر فقدان تخصص برای استفاده از لوازم موجود که توسط سرمایه‌گذاری مهیا می‌شود، ارائه امکانات به دیگر شهرها به حالت توقف باقی مانده‌است.

فعلاً ۱۴ بیمارستان دولتی و مرکز بهداشتی با ظرفیت کلی ۲۸۱۶۳تخت وجود دارد. همچنین ۷ مؤسسه تخصصی درمانی (از جمله موسسات روانشناسی) با ظرفیت ۶۲۹۲تخت وجود دارند. همچنین در مورد بیمارستان‌های خصوصی، ۲۲۵ واحد درمانی (از جمله زایشگاه و شیرخوارگاه) در مالزی وجود دارد و آن‌ها ظرفیت ۹۴۹۸تخت را فراهم می‌سازند. اکثر آن‌ها در نواحی شهری قرار دارند و نیز بسیاری از بیمارستان‌های عمومی مجهز به جدیدترین تجهیزات تشخیصی و پرتونگاری هستند. برای بیمارستان‌های خصوصی به‌طور کل سرمایه‌گذاری بهینه‌ای منظور نشده‌است – و آن‌ها اغلب ظرف ۱۰سال پیش از آن که شرکت‌ها از آن سودی حاصل کنند، به کار خود خاتمه می‌دهند. اما، هم‌اکنون وضعیت تغییر کرده و شرکت‌ها اینک به دنبال ورود مجدد به این حوزه می‌باشند، به خصوص از این لحاظ که خارجی‌ها علاقه فراوانی دارند که برای مراقبت درمانی به مالزی وارد شوند.


مردم[ویرایش]

ساکنین کشور مالزی از سه نژاد مالایی (۶۰٪)، چینی (۲۷٪)، هندی (۱۲٪) و غیره (۱٪) تشکیل شده‌است.


دین[ویرایش]

مسجد عبودیا، یکی از مساجد تاریخی شناخته شده کوآلاکانگسار

اسلام دین رسمی مالزی است و از تعداد ۳۰ میلیون جمعیت این کشور بر اساس امار سال ۲۰۱۰ حدود ۶۱ درصد از مردم دارای دین اسلام بوده‌اند. مذهب مسلمانان مالزی اغلب شافعی است و البته از برخی فرقه‌های دیگر مثل صوفیه و اسماعیلیه نیز در این کشور تعدادی می‌زیند.

اولین مدرک مبنی بر وجود اسلام در شبه جزیره مالایی به قرن ۱۴ میلادی در ترنگانو برمی گردد، اما طبق گاهنامه،[۵] سلاطین کداح، مهاراجا دربار راجا (۱۱۷۹- ۱۱۳۶ میلادی) در قرن ۹ به اسلام روی آورد و نام خود را به مظفرشاه تغییر داد و از آن تاریخ به بعد ۲۷ سلطان بر کداح حکومت نمودند.

ساختمان سلطان عبدالصمد در در مجتمع‌های دربار عالی مالایا و Trade Court در کوآلالامپور. کوآلالامپور مرکز ایالات فدراتیو مالایی و پایتخت فعلی مالزی

مالزی یک جامعه چند دینی است، و اسلام دین رسمی این کشور می‌باشد. بر طبق ارقام آماری در سال ۲۰۰۰، چهار دین اصلی آن عبارتند از اسلام ۱۰۰٪ تا سده بیستم، فعالترین اعتقادات سنتی آنیمیسم که تاکنون به لحاظ بحث تا درجه بالاتری از رسمیت در مالزی تداوم یافته برای تأیید آماده شده‌است.

اگرچه قانون اساسی مالزی از لحاظ نظری آزادی مذهبی را تضمین می‌کند، در عمل، این وضعیت چندان هم ساده نیست (نگاه کنید به آزادی مذهبی در مالزی) اغلب غیر مسلمانان در فعالیت‌های خود همچون احداث ساختمان‌های مذهبی با محدودیت‌هایی روبرو هستند. ضمناً، مسلمانان خود را نسبت به اطاعت از تصمیمات احکام شریعت ملزم می‌دانند. به عنوان یک مسئله قانونی هنوز کاملاً مشخص نشده که آیا مسلمانان آزادانه از احکام اسلام پیروی می‌کنند یا خیر. در برخی از موقعیتها، دادگاه‌های مالزی حق آزادی انتخاب مذهب را برای فرد حتی زمانی که از دین اسلام برگشته، نادیده گرفته‌اند. (همچون یوشع جمال الدین در برابر موضع وزارت کشور در دهه ۱۹۸۰)

در کل، هرکسی که می‌خواهد از دین اسلام برگردد باید به‌طور قانونی اظهار نماید، اما این امر هنوز توسط دادگاه‌های داخلی مالزی به رسمیت شناخته نشده‌است. گفته می‌شود هرکسی می‌تواند ارتداد خود را به یک دادگاه شریعت اظهار کند، اما کلاً دادگاه چنین مجوزی را به وی نمی‌دهد.

مردم مالزی شخصاً به اعتقادات مذهبی یکدیگر احترام می‌گذارند، و عمدتاً مشکلات مذهبی داخلی از جهت سیاسی به وجود می‌آید.

 • اسلام در مالزی
 • بودائیسم در مالزی
 • مسیحیت در مالزی
 • هندوئیسم در مالزی
 • وضعیت آزادی مذهبی در مالزی

فرهنگ[ویرایش]

مردم مالزی افرادی بسیار خونگرم و میهمان نواز هستند. مسلمان‌ها دارای رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی هستند که با آرم حلال مشخص می‌شوند. هندوها به برهما و چینی‌ها به بودا معتقد هستند.

با توجه به طبیعت بخشنده این سرزمین بومی‌ها که اکثراً مسلمانند دارای اخلاقی خوش و دست و دل باز هستند. دارای نظم و ترتیب در کارها به شکل کاملاً اروپایی می‌باشند؛ که با توجه به سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های ژاپنی در این کشور و نظارت و مدیریت ژاپنی‌ها این نظم در تمام جاها مشهود است.

تنها قمار خانه کشورهای مسلمان در این کشور و در بلندای تله کابین شهر گنتینگ و ورود مسلمانان مالائی به آن ممنوع است. مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌است. جمعیت این کشور ۲۸ میلیون است.

مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل ۶۵٪مالایایی و دیگر قبایل بومی، ۲۵٪ چینی، و ۷٪ هندی می‌باشد. مالایایی‌هایی که بزرگترین مجموعه را تشکیل می‌دهند، همگی مسلمان می‌باشند چرا که هر فرد باید مسلمان باشد تا از لحاظ قانونی بتواند تحت شرایط امور قانونی مالزی قرار گیرد. مالایایی‌ها از لحاظ سیاسی نقش غالبی را ایفا نموده و گروهی را تشکیل می‌دهند که بومیپوترا نامیده می‌شود. زبان بومی آن‌ها مالایایی، «باهاسا مالایو» است. باهاسای مالزی بسیار شبیه به باهاسا مالایو در کاربردی‌ترین مواردی است که زبان ملی کشور مالزی شمرده می‌شود.

در گذشته، زبان مالایایی عمدتاً به خط جاوی نوشته می‌شد که یک الگوی خطی بر اساس زبان عربی است. با گذشت زمان، ترکیب لاتین بر الگوی جاوی به عنوان یک الگوی غالب نگارشی چیره شد. این بیشتر در اثر نفوذ نظام آموزشی استعماری بوده که به بچه‌ها نگارش لاتین را به جای الگوی عربی آموزش داده‌است.

بزرگترین قبیله بومی از لحاظ تعداد، مردم ایبان از ساراواک هستند که تعدادشان بیش از ۶۰۰ هزار نفر است. برخی از مردم ایبان هنوز در روستاهای قدیمی جنگلی در کلبه‌هایی در کنار رودهای راجانگ و لوپار و سرشاخه‌های آن زندگی می‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها به شهر مهاجرت کرده‌اند. بیدایوه، (۱۷۰۰۰۰) قبیله‌ای است که افراد آن در بخش جنوب غرب ساراواک قرار دارند. بزرگترین قبیله بومی در ساباه، کادازان است. بیشتر آن‌ها کشاورزان مسیحی هستند که از این طریق امرار معاش می‌کنند. اورانگ اسلی (۱۴۰۰۰۰) یا قبایل بومی، شامل تعداد ی از جوامع نژادی مختلف هستند که در شبه جزیره مالزی زندگی می‌کنند. از لحاظ سنتی، شکارچیان و کشاورزان عشایر بسیاری از آن‌ها در مکان مشخصی ساکن بوده و تا حدودی جذب شهرهای جدید مالزی شده‌اند. اما، آن‌ها به عنوان فقیرترین گروه اجتماعی در کشور باقی‌مانده‌اند.

جمعیت چینی‌ها در مالزی عمدتاً شامل فرقه‌های بدائیست ماهایالنا، تائوئیست یا مسیحی می‌باشند. زبان چینی در مالزی به انواع لهجه‌های چینی تکلم می‌شود از جمله چینی ماندارین، هوکین / فوجیان، زبان کانتونی، هاکا و تئوچو. برخی از چینی‌ها به انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. زبان چینی از لحاظ تاریخی در جامعه تجاری مالزی رایج بوده‌است.

هندی‌ها در مالزی عمدتاً مردم تامیل هندو از جنوب هند هستند که به زبان تامیلی، مردم تلوگو، مالایالام، و هندی تکلم می‌کنند و بیشتر در شهرهای بزرگتر غرب شبه جزیره زندگی می‌کنند. بسیاری از طبقات متوسط تا بالای متوسط هندی در مالزی به زبان انگلیسی به عنوان زبان اول صحبت می‌کنند. همچنین جامعه‌ای بزرگ از سیک‌ها در مالزی زندگی می‌نمایند که جمعیت آن‌ها در اینجا بالغ بر ۸۳۰۰۰ نفر می‌باشد.

نژاد مرکب اوراسیایی، کامبوجی، ویتنامی، و قبایل بومی باقی جمعیت مالزی را تشکیل می‌دهند. تعداد کمی از اوراسیایی‌ها که ترکیبی از اعقاب پرتغالی- مالایایی هستند، به یک زبان درآمیخته با پرتغالی تکلم می‌کنند که زبان پاپیا کریستانگ گفته می‌شود. همچنین اوراسیایی‌هایی با اعقاب دورگه مالایایی و اسپانیائی وجود دارد که عمدتاً در ساباه سکن هستند. مهاجران موجود از کشور فیلیپین، به زبان چاواکانو صحبت می‌کنند، که تنها زبان ممزوج با مبنای اسپانیولی در آسیا می‌باشد. کامبوجی‌ها و ویتنامی‌ها عمدتاً بودائی هستند. (کامبوجی‌های فرقه تراوادا و ویتنامی‌های فرقه ماهایانا)

موسیقی سنتی مالزی شدیداً تحت تأثیر اشکال چینی و اسلامی قرار گرفته‌است. این موسیقی به‌طور گسترده‌ای حول ابزار موسیقی چون گدانگ (طبل) می‌چرخد، اما دیگر ابزار ضربی (برخی ساخته شده از صدف)، رباب، وسایل موسیقی رشته‌ای یا کششی، سرونای (سرنا)، و ابزار موسیقی دهل مانند (نی دوشاخه)؛ فلوت و ترومپت هستند. این کشور دارای سنت توانمندی از رقص و درام‌های همراه بارقص می‌باشد، که برخی ریشه تایلندی، هندی و پرتغالی دارند. دیگر اشکال هنرمندانه شامل (تئاتر سایه‌ای خیمه شب بازی)، سیلات (هنر رزمی دارای سبک) و صنایع دستی همچون باتیک، بافندگی با نقره و برنزکاری، می‌باشد.

شهروندی[ویرایش]

به بیشتر مالزیایی‌ها بر اساس حقوق مدنی شهروندی داده شده‌است همه مالزیایی‌ها بدون هیچ شهروندی رسمی در داخل ایالات خود شهروند فدرال هستند. برای هر شهروند کارت شناسائی بهداشتی تحت عنوان "MyKad" در سن ۱۲ سالگی صادر می‌شود، و باید همیشه آن را با خود داشته باشد. هر شهروند لازم است کارت شناسائی خود را به پلیس نشان دهد، یا در مواقع اضطراری که هر فرد نظامی باید خود را به وسیله آن معرفی نماید. اگر کارت فوراً در دسترس نباشد، شخص به لحاظ فنی ۲۴ساعت بر اساس قانون فرصت دارد تا با مراجعه به نزدیکترین کلانتری برای دریافت آن اقدام نماید.

تعطیلات[ویرایش]

مردم مالزی در طول سال تعدادی روزهای تعطیلی و جشن دارند. برخی از این تعطیلات جزو تعطیلات عمومی فدرال معرفی شده‌اند و بعضی دیگر توسط خود ایالات به عنوان تعطیلات عمومی معرفی می‌شوند. برخی جشن‌ها نیز که جزو تعطیلات عمومی محسوب نیستند از سوی گروه‌های خاص نژادی یا مذهبی تعطیل محسوب می‌شوند.

مشهورترین روز تعطیل (در مالزی) «هاری مرداکا» (روز استقلال-National Day) در ۳۱ اوت به یادبود استقلال فدراسیون مالزی در سال ۱۹۵۷ می‌باشد. هاری مرداکا، و نیز روز کارگر (۱می)، روز تولد شاه (اولین شنبه ماه ژوئن) و برخی اعیاد دیگر به عنوان تعطیلات عمومی و رسمی و فدرال در این کشور محسوب می‌شوند.

مسلمانان در مالزی (ازجمله تمام مالایایی‌ها و دیگر مسلمانان غیر مالایایی) در تعطیلات مسلمین جشن می‌گیرند. معروفترین عید، عید فطر (که «هاری رایا عیدالفطر نیز گفته می‌شود) و ترجمه مالایایی آن عیدالفطر است. کلاً این عید از سوی مسلمانان سراسر جهان در پایان ماه رمضان، ماه روزه داری، برگزار می‌شود. علاوه بر، Hari Raya Puasa، آن‌ها عید قربان (به» هاری رایاً عیدالاضحی نیز گفته می‌شود و ترجمه آن عیدالاضحی (قربان) بوده)، و اول ماه محرم (سال جدید اسلامی)، و مولد الرسول (روز تولد پیامبر (ص)) را نیز جشن می‌گیرند.

فرهنگ چینی در مالزی به عنوان نمونه جشن‌هایی برگزار می‌شود که از سوی تمام چینی‌های سراسر جهان انجام می‌گیرد. سال جدید چینی معروفترین این جشن‌ها است که ۱۵ روز طول می‌کشد و با " جشن فانوس به پایان می‌رسد. دیگر جشنهای برگزار شده از سوی چینی‌ها عبارتند از جشن کینگمینگ، جشن قایق اژدها و جشن میانه پاییز. علاوه بر جشنهای سنتی چینی، بودائی‌های چینی نیز جشن روز وساک را برگزار می‌نمایند.

اکثر هندیهای مالزی هندو هستند و جشن دیپاوالی (دیوالی)، یا جشن نور نور برگزار می‌کنند، در حالی که تایپوسام مراسمی است که در سراسر کشور با تجمع هندوها در باتو کیوز (غارهای باتو) برگزار می‌گردد. گذشته از هندوها، سیکها نیز جشن وایساکی، یا سال جدید سیکها را برگزار می‌کنند.

جشنهای دیگر همچون کریسمس، هاری گاوای بین مردم ایبان در دایاک، پستاکاآماتان از مردم کادازان دوسون نیز در کشور مالزی برگزار می‌شود.

با وجود آن که بیشتر این جشنها مربوط به نژاد یا مذهب خاصی می‌شود، تمامی مالایایی‌ها بدون توجه به پیشینه مذهبی و نژادی خود، این جشنها را با هم برگزار می‌کنند. در سالهای ۱۹۹۸–۱۹۹۶ زمانی که جشنهای هاری رایا پوآسا و سال جدید چینی با یکدیگر هم‌زمان گردید، شعار «Raya Kongsi» که ترکیبی از Gong Xi Fa Cai بود، برای تبریک سال نوی چینی استفاده شد، و هاری رایا (که در زبان مالایایی به مفهوم «جشن‌گیری با همدیگر» می‌باشد) بکار رفت. در طول سال‌های ۲۰۰۶–۲۰۰۵، هاری رایا پوآسا و دیپاوالی با یکدیگر مقارن شده، و یک شعار مشابه «Raya Deepa» ابداع می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

شبه جزیره مالزی[ویرایش]

شبه جزیره مالزی به سبب داشتن سواحل بیشمار و گوناگون در بخش‌های مختلفش، یکی از بزرگترین و مهم‌ترین مکان‌های غواصی در دنیا شمرده می‌شود. محدوده ساراواک به سبب داشتن آب‌های شفاف و گوناگونی ماهی‌ها از زیباترین جاذبه‌های مالزی به‌شمار می‌رود.

طبیعت‌های سرسبز و جنگل‌ها[ویرایش]

طبیعت زیبا و استوایی مالزی مکان‌های متعددی را برای گردشگران علاقه‌مند به طبیعت ارائه می‌کند. تامان نگارا یا جنگل ملی مالزی از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌رود.

سواحل و جزایر[ویرایش]

سواحل شرقی شبه جزیره مرکزی مالزی، دارای جزایر بسیار دیدنی و بکر می‌باشند که از آن جمله عبارتند از: جزایر پرهنتیان، جزیره ردانگ، جزیره تیومان. همچنین می‌توان به جزیرهٔ لنکاوی اشاره کرد که در شمال غربی مالزی واقع شده‌است و در زبان مالایی به معنی جزیرهٔ عقاب سرخ قهوه‌ای است. جزیرهٔ لنکاوی با جزیره کیش در خلیج پارس خواهر خوانده هستند. جزایر پرهینتان از جاذبه‌های اصلی و ملی به حساب آمده که عدهٔ عظیمی از توریست‌های مالزی را به سمت خود جذب می‌کند.

بلندترین برج جهان[ویرایش]

برج‌های دوقلوی پتروناس که متعلق به شرکت نفتی پتروناس مالزی می‌باشند در حال حاضر بلندترین برج‌های دوقلوی جهان می‌باشند که یکی از مکان‌های توریستی شهر کوالالامپور را به وجود آورده‌اند.

مجسمه بلند استاده[ویرایش]

مجسمهٔ ایستادهٔ هندو در باتو کیو (کوالالامپور) یکی از مجسمهٔ‌های بلند ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی از توریست‌ها از آن دیدن می‌کنند.

باغ پرندگان[ویرایش]

پارک پرنده‌ها واقع در شهر کوالالامپور نیز بزرگترین باغ پرنده‌های روباز در دنیاست.

طولانی‌ترین سرسره آبی جهان[ویرایش]

سرسره آبی ۱۱۴۰ متری که اخیراً در پارک ESCAPE مالزی ساخته‌شده، بلندترین سرسره آبی دنیا است. رکورد بلندترین سرسره آبی دنیا از سال ۲۰۱۵ متعلق به سرسره ۶۰۵ متری پارک اکشن در نیوجرسی بود، اما جای خود را به سرسره جدید مالزی داد.[۶] این سرسره افراد را به یک سفر چهاردقیقه‌ای پیچ‌درپیچ در دل جنگل خواهد برد و افراد می‌توانند طی شیب هفتاد متری‌ای که سرسره از آن می‌گذرد از مناظر جنگل هم دیدن کنند. برخلاف سرسره پارک اکشن نیوجرسی که بادی است، این سرسره از پلیمر مسلح به فیبر ساخته‌شده و سازه‌ای دائمی خواهد بود که روی میله‌های فولادی سوار می‌شود.[۷] چو خِنگ مدیرعامل گروه تفریحات انسانی اپراتورهای پارک ESCAPE در بیانیه‌ای گفت: «قصد ما هرگز شکستن رکورد جهانی نبود. همیشه این موضوع که چرا سرسره‌های آبی این‌قدر کوتاه ساخته می‌شوند و سریع به پایان می‌رسند مرا متحیر می‌کرد. می‌خواستم سرسره‌ای بسازم که افراد بتوانند حداقل چند دقیقه روی آن لیز بخورند».

پل آسمان لنکاوی[ویرایش]

یکی از جاذبه‌های معروف لنکاوی، پل آسمان است. برای رسیدن به بالای این پل باید از تله‌کابین استفاده شود. بعضی از قسمت‌های سطح پل شیشه‌ای است و یکی از جاذبه‌های بسیار زیبای لنکاوی محسوب می‌شود.[۸]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «پادشاه جدید مالزی بر مسند نشست». همشهری آنلاین. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۰۱.
 2. «پادشاه مالزی انتخاب شد». مشرق نیوز. ۲۰۱۱-۱۰-۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۰۱.
 3. «دوازدهمین پادشاه مالزی تاج و تخت را تحویل داد». خبرگزاری فارس. ۲۰۰۶-۱۲-۱۳. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۰۱.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ روحانی، حسن: آشنایی با کشورهای اسلامی. جلد: ۱. نشر مشعر. تهران: ۱۳۸۸.
 5. Hikayat Merong Mahawangsa|Kedah Annals
 6. «طولانی‌ترین سرسره آبی جهان در گینس ثبت شد». پایگاه خبری تحلیلی رویداد24.
 7. «بزرگترین سرسره آبی جهان با ۱۱۴۰ متر». گسترش.
 8. https://lastsecond.ir/attractions/10626-langkawi-sky-bridge

وبگاه‌ها[ویرایش]

Coordinates: 2°30′N 112°30′E / 2.500°N 112.500°E / 2.500; 112.500

Federation of Malaysia

Persekutuan Malaysia  (Malay)
Motto: "Bersekutu Bertambah Mutu"[1]
"Unity Is Strength"
Anthem: "Negaraku"
(English: "My Country")
Malaysia (orthographic projection).svg
Location Malaysia ASEAN.svg
Location of Malaysia (dark green)

– in Asia (green & white)
– in ASEAN (green)

CapitalKuala Lumpur
3°8′N 101°41′E / 3.133°N 101.683°E / 3.133; 101.683
Putrajaya (administrative)
2°56′35″N 101°41′58″E / 2.9430952°N 101.699373°E / 2.9430952; 101.699373
Largest cityKuala Lumpur
3°8′N 101°41′E / 3.133°N 101.683°E / 3.133; 101.683
Official language
and national language
Malay[n 1][n 2][n 3]
Recognised languageEnglish[n 3]
Ethnic groups
(2018)[2]
Religion
Demonym(s)Malaysian
GovernmentFederal parliamentary elective constitutional monarchy
Abdullah al-Haj[5]
Mahathir Mohamad
Wan Azizah Wan Ismail
LegislatureParliament
Dewan Negara (Senate)
Dewan Rakyat (House of Representatives)
Independence 
31 August 1957[6]
22 July 1963
31 August 1963
16 September 1963
9 August 1965
Area
• Total
330,803 km2 (127,724 sq mi) (66th)
• Water (%)
0.3
Population
• August 2019 estimate
32,772,100[7] (42nd)
• 2010 census
28,334,135[8]
• Density
92/km2 (238.3/sq mi) (116th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$1.074 trillion[9] (25th)
• Per capita
$32,501[9] (41st)
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$373 billion [9] (33rd)
• Per capita
$11,338[9] (62nd)
Gini (2015)Positive decrease 41[10]
medium
HDI (2018)Increase 0.804[11]
very high · 61st
CurrencyRinggit (RM) (MYR)
Time zoneUTC+8 (MST)
Date formatdd-mm-yyyy
Driving sideleft
Calling code+60
ISO 3166 codeMY
Internet TLD.my

Malaysia (/məˈlziə, -ʒə/ (About this soundlisten) mə-LAY-zee-ə, -⁠zhə; Malay: [məlejsiə]) is a country in Southeast Asia. The federal constitutional monarchy consists of 13 states and three federal territories, separated by the South China Sea into two similarly sized regions, Peninsular Malaysia and East Malaysia (Malaysian Borneo). Peninsular Malaysia shares a land and maritime border with Thailand and maritime borders with Singapore, Vietnam, and Indonesia. East Malaysia shares land and maritime borders with Brunei and Indonesia and a maritime border with the Philippines and Vietnam. Kuala Lumpur is the national capital and largest city while Putrajaya is the seat of the federal government. With a population of over 30 million, Malaysia is the world's 44th most populous country. The southernmost point of continental Eurasia, Tanjung Piai, is in Malaysia. In the tropics, Malaysia is one of 17 megadiverse countries, home to large numbers of endemic species.

Malaysia has its origins in the Malay kingdoms which, from the 18th century, became subject to the British Empire, along with the British Straits Settlements protectorate. Peninsular Malaysia was unified as the Malayan Union in 1946. Malaya was restructured as the Federation of Malaya in 1948 and achieved independence on 31 August 1957. Malaya united with North Borneo, Sarawak, and Singapore on 16 September 1963 to become Malaysia. In 1965, Singapore was expelled from the federation.[12]

The country is multi-ethnic and multi-cultural, which plays a large role in its politics. About half the population is ethnically Malay, with large minorities of Malaysian Chinese, Malaysian Indians, and indigenous peoples. While recognising Islam as the country's established religion, the constitution grants freedom of religion to non-Muslims. The government system is closely modelled on the Westminster parliamentary system and the legal system is based on common law. The head of state is the king, known as the Yang di-Pertuan Agong. He is an elected monarch chosen from the hereditary rulers of the nine Malay states every five years. The head of government is the Prime Minister. The country's official language is Malaysian, a standard form of the Malay language. English remains an active second language.

After independence, the Malaysian GDP grew at an average of 6.5% per annum for almost 50 years. The economy has traditionally been fuelled by its natural resources but is expanding in the sectors of science, tourism, commerce and medical tourism. Malaysia has a newly industrialised market economy, ranked third-largest in Southeast Asia and 33rd largest in the world.[13] It is a founding member of the Association of Southeast Asian Nations, the East Asia Summit and the Organisation of Islamic Cooperation, and a member of Asia-Pacific Economic Cooperation, the Commonwealth of Nations, and the Non-Aligned Movement.

Etymology

English Map of Southeast Asia, "MALAYSIA" typeset horizontally so that the letters run across the northernmost corner of Borneo and pass just south of the Philippines.
"Malaysia" used as a label for the Malay Archipelago on a 1914 map from a United States atlas

The name "Malaysia" is a combination of the word "Malay" and the Latin-Greek suffix "-sia"/-σία.[14] The word "melayu" in Malay may derive from the Tamil words "malai" and "ur" meaning "mountain" and "city, land", respectively.[15][16][17] "Malayadvipa" was the word used by ancient Indian traders when referring to the Malay Peninsula.[18][19][20][21][22] Whether or not it originated from these roots, the word "melayu" or "mlayu" may have been used in early Malay/Javanese to mean to steadily accelerate or run. This term was applied to describe the strong current of the river Melayu in Sumatra.[23] The name was later adopted by the Melayu Kingdom that existed in the seventh century on Sumatra.[24][25]

Before the onset of European colonisation, the Malay Peninsula was known natively as "Tanah Melayu" ("Malay Land").[26][27] Under a racial classification created by a German scholar Johann Friedrich Blumenbach, the natives of maritime Southeast Asia were grouped into a single category, the Malay race.[28][29] Following the expedition of French navigator Jules Dumont d'Urville to Oceania in 1826, he later proposed the terms of "Malaysia", "Micronesia" and "Melanesia" to the Société de Géographie in 1831, distinguishing these Pacific cultures and island groups from the existing term "Polynesia". Dumont d'Urville described Malaysia as "an area commonly known as the East Indies".[30] In 1850, the English ethnologist George Samuel Windsor Earl, writing in the Journal of the Indian Archipelago and Eastern Asia, proposed naming the islands of Southeast Asia as "Melayunesia" or "Indunesia", favouring the former.[31] In modern terminology, "Malay" remains the name of an ethnoreligious group of Austronesian people predominantly inhabiting the Malay Peninsula and portions of the adjacent islands of Southeast Asia, including the east coast of Sumatra, the coast of Borneo, and smaller islands that lie between these areas.[32]

The state that gained independence from the United Kingdom in 1957 took the name the "Federation of Malaya", chosen in preference to other potential names such as "Langkasuka", after the historic kingdom located at the upper section of the Malay Peninsula in the first millennium CE.[33][34] The name "Malaysia" was adopted in 1963 when the existing states of the Federation of Malaya, plus Singapore, North Borneo and Sarawak formed a new federation.[35] One theory posits the name was chosen so that "si" represented the inclusion of Singapore, North Borneo, and Sarawak to Malaya in 1963.[35] Politicians in the Philippines contemplated renaming their state "Malaysia" before the modern country took the name.[36]

History

Map showing the extent of the Malacca Sultanate, covering much of the Malay Peninsula and some of Sumatra
The Malacca Sultanate played a major role in spreading Islam throughout the Malay Archipelago.

Evidence of modern human habitation in Malaysia dates back 40,000 years.[37] In the Malay Peninsula, the first inhabitants are thought to be Negritos.[38] Traders and settlers from India and China arrived as early as the first century AD, establishing trading ports and coastal towns in the second and third centuries. Their presence resulted in strong Indian and Chinese influences on the local cultures, and the people of the Malay Peninsula adopted the religions of Hinduism and Buddhism. Sanskrit inscriptions appear as early as the fourth or fifth century.[39] The Kingdom of Langkasuka arose around the second century in the northern area of the Malay Peninsula, lasting until about the 15th century.[33] Between the 7th and 13th centuries, much of the southern Malay Peninsula was part of the maritime Srivijayan empire. By the 13th and the 14th century, the Majapahit empire had successfully wrested control over most of the peninsula and the Malay Archipelago from Srivijaya.[40] Islam began to spread among Malays in the 14th century.[41] In the early 15th century, Parameswara, a runaway king of the former Kingdom of Singapura linked to the old Srivijayan court, founded the Malacca Sultanate. Malacca was an important commercial centre during this time, attracting trade from around the region.

Dutch fleet vs Portuguese armada
The Dutch fleet battling with the Portuguese armada as part of the Dutch–Portuguese War in 1606 to gain control of Malacca

In 1511, Malacca was conquered by Portugal,[41] after which it was taken by the Dutch in 1641. In 1786, the British Empire established a presence in Malaya, when the Sultan of Kedah leased Penang Island to the British East India Company. The British obtained the town of Singapore in 1819,[42] and in 1824 took control of Malacca following the Anglo-Dutch Treaty. By 1826, the British directly controlled Penang, Malacca, Singapore, and the island of Labuan, which they established as the crown colony of the Straits Settlements. By the 20th century, the states of Pahang, Selangor, Perak, and Negeri Sembilan, known together as the Federated Malay States, had British residents appointed to advise the Malay rulers, to whom the rulers were bound to defer to by treaty.[43] The remaining five states in the peninsula, known as the Unfederated Malay States, while not directly under British rule, also accepted British advisers around the turn of the 20th century. Development on the peninsula and Borneo were generally separate until the 19th century. Under British rule the immigration of Chinese and Indians to serve as labourers was encouraged.[44] The area that is now Sabah came under British control as North Borneo when both the Sultan of Brunei and the Sultan of Sulu transferred their respective territorial rights of ownership, between 1877 and 1878.[45] In 1842, Sarawak was ceded by the Sultan of Brunei to James Brooke, whose successors ruled as the White Rajahs over an independent kingdom until 1946, when it became a crown colony.[46]

Statue of Francis Light in the Fort of Cornwallis
Statue of Francis Light in the Fort Cornwallis of Penang, the first British colony in what was to become Malaysia

In the Second World War, the Japanese Army invaded and occupied Malaya, North Borneo, Sarawak, and Singapore for over three years. During this time, ethnic tensions were raised and nationalism grew.[47] Popular support for independence increased after Malaya was reconquered by Allied forces.[48] Post-war British plans to unite the administration of Malaya under a single crown colony called the "Malayan Union" met with strong opposition from the Malays, who opposed the weakening of the Malay rulers and the granting of citizenship to the ethnic Chinese. The Malayan Union, established in 1946, and consisting of all the British possessions in the Malay Peninsula with the exception of Singapore, was quickly dissolved and replaced on 1 February 1948 by the Federation of Malaya, which restored the autonomy of the rulers of the Malay states under British protection.[49] During this time, mostly Chinese rebels under the leadership of the Malayan Communist Party launched guerrilla operations designed to force the British out of Malaya. The Malayan Emergency lasted from 1948 to 1960, and involved a long anti-insurgency campaign by Commonwealth troops in Malaya.[50] On 31 August 1957, Malaya became an independent member of the Commonwealth of Nations.[51] After this a plan was put in place to federate Malaya with the crown colonies of North Borneo (which joined as Sabah), Sarawak, and Singapore. The date of federation was planned to be 31 August 1963 so as to coincide with the anniversary of Malayan independence; however, federation was delayed until 16 September 1963 in order for a United Nations survey of support for federation in Sabah and Sarawak, called for by parties opposed to federation including Indonesia's Sukarno and the Sarawak United Peoples' Party, to be completed.[52][53]

Federation brought heightened tensions including a conflict with Indonesia as well continuous conflicts against the Communists in Borneo and the Malayan Peninsula which escalates to the Sarawak Communist Insurgency and Second Malayan Emergency together with several other issues such as the cross border attacks into North Borneo by Moro pirates from the southern islands of the Philippines, Singapore being expelled from the Federation in 1965,[54][55] and racial strife. This strife culminated in the 13 May race riots in 1969.[56] After the riots, the controversial New Economic Policy was launched by Prime Minister Tun Abdul Razak, trying to increase the share of the economy held by the bumiputera.[57] Under Prime Minister Mahathir Mohamad there was a period of rapid economic growth and urbanisation beginning in the 1980s. The economy shifted from being agriculturally based to one based on manufacturing and industry. Numerous mega-projects were completed, such as the Petronas Towers, the North–South Expressway, the Multimedia Super Corridor, and the new federal administrative capital of Putrajaya.[35] However, in the late 1990s the Asian financial crisis almost caused the collapse of the currency and the stock and property markets.[58]

Government and politics

A photo showing the Malaysian Parliament building along with 2 white arches in diagonal position front of the building.
The Parliament of Malaysia, the building that houses the members of the Dewan Rakyat

Malaysia is a federal constitutional elective monarchy. It is the only country in Southeast Asia which is officially federalist.[59] The system of government is closely modelled on that of the Westminster parliamentary system, a legacy of British colonial rule.[60] The head of state is the Yang di-Pertuan Agong, commonly referred to as the King. The King is elected to a five-year term by and from among the nine hereditary rulers of the Malay states; the other four states, which have titular Governors, do not participate in the selection. By informal agreement the position is systematically rotated among the nine,[60] and has been held by Abdullah of Pahang since 31 January 2019.[61] The King's role has been largely ceremonial since changes to the constitution in 1994, picking ministers and members of the upper house.[62]

Legislative power is divided between federal and state legislatures. The bicameral federal parliament consists of the lower house, the House of Representatives and the upper house, the Senate.[63] The 222-member House of Representatives is elected for a maximum term of five years from single-member constituencies. All 70 senators sit for three-year terms; 26 are elected by the 13 state assemblies, and the remaining 44 are appointed by the King upon the Prime Minister's recommendation.[41] The parliament follows a multi-party system and the government is elected through a first-past-the-post system.[41][64] Parliamentary elections are held at least once every five years,[41] the most recent of which took place in May 2018.[65] Until 2018, registered voters of age 21 and above may vote for the members of the House of Representatives and, in most of the states, for the state legislative chamber. Voting is not mandatory.[66] In July 2019, a bill to lower the voting age to 18 years old was officially passed in Parliament (Dewan Rakyat).[67]

A formal photo of prime minister Mahathir Mohamad.
Mahathir Mohamad, the current Prime Minister

Executive power is vested in the Cabinet, led by the Prime Minister. The prime minister must be a member of the House of Representatives, who in the opinion of the King, commands the support of a majority of members. The Cabinet is chosen from members of both houses of Parliament.[41] The Prime Minister is both the head of cabinet and the head of government.[62] Since the 2018 general election, Malaysia has been governed by the Pakatan Harapan political alliance.[65]

Malaysia's legal system is based on English Common Law.[41] Although the judiciary is theoretically independent, its independence has been called into question and the appointment of judges lacks accountability and transparency.[68] The highest court in the judicial system is the Federal Court, followed by the Court of Appeal and two high courts, one for Peninsular Malaysia and one for East Malaysia. Malaysia also has a special court to hear cases brought by or against royalty.[69] The death penalty is in use for serious crimes such as murder, terrorism, drug trafficking, and kidnapping.[70][71] Separate from and running parallel to the civil courts[72] are the Syariah Courts, which apply Shariah law to Muslims[73] in the areas of family law and religious observances. Homosexuality is illegal in Malaysia,[74][75] and the authorities can impose punishment such as caning.[76]

Race is a significant force in politics.[41] Affirmative actions such as the New Economic Policy[57] and the National Development Policy which superseded it, were implemented to advance the standing of the bumiputera, consisting of Malays and the indigenous tribes who are considered the original inhabitants of Malaysia, over non-bumiputera such as Malaysian Chinese and Malaysian Indians.[77] These policies provide preferential treatment to bumiputera in employment, education, scholarships, business, and access to cheaper housing and assisted savings. However, it has generated greater interethnic resentment.[78] There is ongoing debate over whether the laws and society of Malaysia should reflect secular or Islamic principles.[79] Islamic criminal laws passed by the Pan-Malaysian Islamic Party with the support of United Malays National Organisation (UMNO) state assemblymen in the state legislative assembly of Kelantan have been blocked by the federal government on the basis that criminal laws are the responsibility of the federal government.[80][81][82]

Administrative divisions

Malaysia is a federation of 13 states and three federal territories.[83] These are divided between two regions, with 11 states and two federal territories on Peninsular Malaysia and the other two states and one federal territory in East Malaysia. Each state is divided into districts, which are then divided into mukim. In Sabah and Sarawak districts are grouped into divisions.[84]

Governance of the states is divided between the federal and the state governments, with different powers reserved for each, and the Federal government has direct administration of the federal territories.[85] Each state has a unicameral State Legislative Assembly whose members are elected from single-member constituencies. State governments are led by Chief Ministers,[41] who are state assembly members from the majority party in the assembly. In each of the states with a hereditary ruler, the Chief Minister is normally required to be a Malay, appointed by the ruler upon the recommendation of the Prime Minister.[86] Except for state elections in Sarawak, by convention state elections are held concurrently with the federal election.[62]

Lower-level administration is carried out by local authorities, which include city councils, district councils, and municipal councils, although autonomous statutory bodies can be created by the federal and state governments to deal with certain tasks.[87] The federal constitution puts local authorities outside of the federal territories under the exclusive jurisdictions of the state government,[88] although in practice the federal government has intervened in the affairs of state local governments.[89] There are 154 local authorities, consisting of 14 city councils, 38 municipal councils, and 97 district councils.

The 13 states are based on historical Malay kingdoms, and 9 of the 11 Peninsular states, known as the Malay states, retain their royal families. The King is elected by and from the nine rulers to serve a five-year term.[41] This King appoints governors serving a four-year term for the states without monarchies, after consultations with the chief minister of that state. Each state has its own written constitution.[90] Sabah and Sarawak have considerably more autonomy than the other states, most notably having separate immigration policies and controls, and a unique residency status.[91][92][93] Federal intervention in state affairs, lack of development, and disputes over oil royalties have occasionally led to statements about secession from leaders in several states such as Penang, Johor, Kelantan, Sabah and Sarawak, although these have not been followed up and no serious independence movements exist.[94][95][96][97]

States

A list of thirteen states and each state capital (in brackets):

Federal Territories
 1. Kuala Lumpur Federal Territory of Kuala Lumpur
 2. Labuan Federal Territory of Labuan
 3. Putrajaya Federal Territory of Putrajaya

Foreign relations and military

With Malaysian Prime Minister Mahathir Mohamad
Mahathir meeting with US Secretary of State Mike Pompeo at the Prime Minister's Office in Putrajaya, 2018

A founding member of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN)[98] and the Organisation of Islamic Cooperation (OIC),[99] the country participates in many international organisations such as the United Nations,[100] the Asia-Pacific Economic Cooperation,[101] the Developing 8 Countries,[102] and the Non-Aligned Movement (NAM).[103] It has chaired ASEAN, the OIC, and the NAM in the past.[41] A former British colony, it is also a member of the Commonwealth of Nations.[104] Kuala Lumpur was the site of the first East Asia Summit in 2005.[105]

Malaysia's foreign policy is officially based on the principle of neutrality and maintaining peaceful relations with all countries, regardless of their political system.[106] The government attaches a high priority to the security and stability of Southeast Asia,[105] and seeks to further develop relations with other countries in the region. Historically the government has tried to portray Malaysia as a progressive Islamic nation[106] while strengthening relations with other Islamic states.[105] A strong tenet of Malaysia's policy is national sovereignty and the right of a country to control its domestic affairs.[62] Malaysia signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[107][108]

The Spratly Islands are disputed by many states in the area, and a large portion of the South China Sea is claimed by China. Unlike its neighbours of Vietnam and the Philippines, Malaysia historically avoided conflicts with China.[109] However, after the encroachment of Chinese ships in Malaysian territorial waters,[110] Malaysia has become active in condemning China.[111][112] Brunei and Malaysia in 2009 announced an end to claims of each other's land, and committed to resolve issues related to their maritime borders.[113] The Philippines has a dormant claim to the eastern part of Sabah.[114] Singapore's land reclamation has caused tensions,[115] and minor maritime and land border disputes exist with Indonesia.[114][116]

Malaysian Armed Forces assets
Examples of the Malaysian Armed Forces weaponry assets. Clockwise from top right: Scorpène-class submarine, PT-91M MBT tank, Malaysian Army paratrooper with M4, and Su-30MKM fighter aircraft.

Malaysia has never recognised Israel and has no diplomatic ties with it,[117] and has called for the International Criminal Court to take action against Israel over its Gaza flotilla raid.[118] Malaysia has stated it will establish official relations with Israel only when a peace agreement with the State of Palestine has been reached, and called for both parties to find a quick resolution to realise the two-state solution.[117][119][120][121] Malaysian peacekeeping forces have contributed to many UN peacekeeping missions, such as in Congo, Iran–Iraq, Namibia, Cambodia, Bosnia and Herzegovina, Somalia, Kosovo, East Timor and Lebanon.[41][122]

The Malaysian Armed Forces have three branches: the Royal Malaysian Navy, the Malaysian Army, and the Royal Malaysian Air Force. There is no conscription, and the required age for voluntary military service is 18. The military uses 1.5% of the country's GDP, and employs 1.23% of Malaysia's manpower.[123]

The Five Power Defence Arrangements is a regional security initiative which has been in place for almost 40 years. It involves joint military exercises held among Malaysia, Singapore, Australia, New Zealand, and the United Kingdom.[124] Joint exercises and war games have also been held with Brunei,[125] China,[126][127] India,[128] Indonesia[129] Japan[130] and the United States.[131] Malaysia, Philippines, Thailand and Vietnam have agreed to host joint security force exercises to secure their maritime border and tackle issues such as illegal immigration, piracy and smuggling.[132][133][134] Previously there were fears that extremist militants activities in the Muslim areas of the southern Philippines[135] and southern Thailand[136] would spill over into Malaysia. Because of this, Malaysia began to increase its border security.[135]

Geography

Malaysia on a satellite map globe
Malaysia is within the equatorial region, where a tropical rainforest climate is apparent all year round.

Malaysia is the 66th largest country by total land area, with a land area of 329,613 km2 (127,264 sq mi). It has land borders with Thailand in West Malaysia, and Indonesia and Brunei in East Malaysia.[137] It is linked to Singapore by a narrow causeway and a bridge. The country also has maritime boundaries with Vietnam[138] and the Philippines.[139] The land borders are defined in large part by geological features such as the Perlis River, the Golok River and the Pagalayan Canal, whilst some of the maritime boundaries are the subject of ongoing contention.[137] Brunei forms what is almost an enclave in Malaysia,[140] with the state of Sarawak dividing it into two parts. Malaysia is the only country with territory on both the Asian mainland and the Malay archipelago.[141] Tanjung Piai, located in the southern state of Johor, is the southernmost tip of continental Asia.[142] The Strait of Malacca, lying between Sumatra and Peninsular Malaysia, is one of the most important thoroughfares in global commerce, carrying 40 per cent of the world's trade.[143]

The two parts of Malaysia, separated from each other by the South China Sea, share a largely similar landscape in that both Peninsular and East Malaysia feature coastal plains rising to hills and mountains.[137] Peninsular Malaysia, containing 40 per cent of Malaysia's land area,[141] extends 740 km (460 mi) from north to south, and its maximum width is 322 km (200 mi).[144] It is divided between its east and west coasts by the Titiwangsa Mountains,[145] rising to a peak elevation of 2,183 metres (7,162 ft) at Mount Korbu,[146] part of a series of mountain ranges running down the centre of the peninsula.[141] These mountains are heavily forested,[147] and mainly composed of granite and other igneous rocks. Much of it has been eroded, creating a karst landscape.[141] The range is the origin of some of Peninsular Malaysia's river systems.[147] The coastal plains surrounding the peninsula reach a maximum width of 50 kilometres (31 mi), and the peninsula's coastline is nearly 1,931 km (1,200 mi) long, although harbours are only available on the western side.[144]

Mount Kinabalu seen from the top of a pagoda
Mount Kinabalu, the highest summit in the country

East Malaysia, on the island of Borneo, has a coastline of 2,607 km (1,620 mi).[137] It is divided between coastal regions, hills and valleys, and a mountainous interior.[141] The Crocker Range extends northwards from Sarawak,[141] dividing the state of Sabah. It is the location of the 4,095 m (13,435 ft) high Mount Kinabalu,[148][149] the tallest mountain in Malaysia. Mount Kinabalu is located in the Kinabalu National Park, which is protected as one of the four UNESCO World Heritage Sites in Malaysia.[150] The highest mountain ranges form the border between Malaysia and Indonesia. Sarawak contains the Mulu Caves, the largest cave system in the world, in the Gunung Mulu National Park which is also a World Heritage Site.[141]

Around these two halves of Malaysia are numerous islands, the largest of which is Banggi.[151] The local climate is equatorial and characterised by the annual southwest (April to October) and northeast (October to February) monsoons.[144] The temperature is moderated by the presence of the surrounding oceans.[141] Humidity is usually high, and the average annual rainfall is 250 cm (98 in).[144] The climates of the Peninsula and the East differ, as the climate on the peninsula is directly affected by wind from the mainland, as opposed to the more maritime weather of the East. Local climates can be divided into three regions, highland, lowland, and coastal. Climate change is likely to affect sea levels and rainfall, increasing flood risks and leading to droughts.[141]

Biodiversity

Wildlife of Malaysia
Native species in Malaysia, clockwise from top-right: oriental pied hornbills, hawksbill sea turtle, proboscis monkey, Malayan tiger.

Malaysia signed the Rio Convention on Biological Diversity on 12 June 1993, and became a party to the convention on 24 June 1994.[152] It has subsequently produced a National Biodiversity Strategy and Action Plan, which was received by the convention on 16 April 1998.[153] The country is megadiverse with a high number of species and high levels of endemism.[154] It is estimated to contain 20 per cent of the world's animal species.[155] High levels of endemism are found on the diverse forests of Borneo's mountains, as species are isolated from each other by lowland forest.[141] There are about 210 mammal species in the country.[148] Over 620 species of birds have been recorded in Peninsular Malaysia,[155] with many endemic to the mountains there. A high number of endemic bird species are also found in Malaysian Borneo.[141] 250 reptile species have been recorded in the country, with about 150 species of snakes[156] and 80 species of lizards.[148] There are about 150 species of frogs,[148] and thousands of insect species.[148] The Exclusive economic zone of Malaysia is 334,671 km2 (129,217 sq mi) and 1.5 times larger than its land area. It is mainly in the South China Sea.[157][158] Some of its waters are in the Coral Triangle, a biodiversity hotspot.[159] The waters around Sipadan island are the most biodiverse in the world.[155] Bordering East Malaysia, the Sulu Sea is a biodiversity hotspot, with around 600 coral species and 1200 fish species.[160] The unique biodiversity of Malaysian Caves always attracts lovers of ecotourism from all over the world.[161]

Nearly 4,000 species of fungi, including lichen-forming species have been recorded from Malaysia. Of the two fungal groups with the largest number of species in Malaysia, the Ascomycota and their asexual states have been surveyed in some habitats (decaying wood, marine and freshwater ecosystems, as parasites of some plants, and as agents of biodegradation), but have not been or have been only poorly surveyed in other habitats (as endobionts, in soils, on dung, as human and animal pathogens); the Basidiomycota are only partly surveyed: bracket fungi, and mushrooms and toadstools have been studied, but Malaysian rust and smut fungi remain very poorly known. Without doubt, many more fungal species in Malaysia have not yet been recorded, and it is likely that many of those, when found, will be new to science.[162]

Red flower made of 5 petals surrounding a depressed centre, on the forest floor surrounded by dead leaves and small green plants
Some species of Rafflesia can grow up to 1 m (3 ft 3 in) in diameter, making them the largest flowers in the world.

About two thirds of Malaysia was covered in forest as of 2007,[144] with some forests believed to be 130 million years old.[148] The forests are dominated by dipterocarps.[163] Lowland forest covers areas below 760 m (2,490 ft),[144] and formerly East Malaysia was covered in such rainforest,[163] which is supported by its hot wet climate.[141] There are around 14,500 species of flowering plants and trees.[148] Besides rainforests, there are over 1,425 km2 (550 sq mi) of mangroves in Malaysia,[144] and a large amount of peat forest. At higher altitudes, oaks, chestnuts, and rhododendrons replace dipterocarps.[141] There are an estimated 8,500 species of vascular plants in Peninsular Malaysia, with another 15,000 in the East.[164] The forests of East Malaysia are estimated to be the habitat of around 2,000 tree species, and are one of the most biodiverse areas in the world, with 240 different species of trees every hectare.[141] These forests host many members of the Rafflesia genus, the largest flowers in the world,[163] with a maximum diameter of 1 m (3 ft 3 in).[165]

Conservation issues

Logging, along with cultivation practices has devastated tree cover, causing severe environmental degradation in the country. Over 80 per cent of Sarawak's rainforest has been cleared.[141] Floods in East Malaysia have been worsened by the loss of trees, and over 60 per cent of the Peninsular's forest have been cleared.[165] With current rates of deforestation, mainly for the palm oil industry, the forests are predicted to be extinct by 2020.[141][166]Deforestation is a major problem for animals, fungi and plants, as the forest is cut to make room for plantations.[167] Most remaining forest is found inside national parks.[165] Habitat destruction has proved a threat for marine life.[160] Illegal fishing is another major threat,[160] with fishing methods such as dynamite fishing and poisoning depleting marine ecosystems.[168] Leatherback turtle numbers have dropped 98 per cent since the 1950s.[156] Hunting has also been an issue for some animals,[165] with overconsumption and the use of animal parts for profit endangering many animals, from marine life[160] to tigers.[167] Marine life is also detrimentally affected by uncontrolled tourism.[169]

The Malaysian government aims to balance economic growth with environmental protection, but has been accused of favouring big business over the environment.[165] Some state governments are now trying to counter the environmental impact and pollution created by deforestation;[163] and the federal government is trying to cut logging by 10 per cent each year. 28 national parks have been established; 23 in East Malaysia and five in the Peninsular.[165] Tourism has been limited in biodiverse areas such as Sipadan island.[169] Animal trafficking is a large issue, and the Malaysian government is holding talks with the governments of Brunei and Indonesia to standardise anti-trafficking laws.[170]

Economy

Tree map of Malaysia's exports in 2017
A blue Proton Suprima
The Proton company is a Malaysian car manufacturer.

Malaysia is a relatively open state-oriented and newly industrialised market economy.[171][172] The state plays a significant but declining role in guiding economic activity through macroeconomic plans. Malaysia has had one of the best economic records in Asia, with GDP growing an average 6.5 per cent annually from 1957 to 2005.[41] Malaysia's economy in 2014–2015 was one of the most competitive in Asia, ranking 6th in Asia and 20th in the world, higher than countries like Australia, France and South Korea.[173] In 2014, Malaysia's economy grew 6%, the second highest growth in ASEAN behind the Philippines' growth of 6.1%.[174] The economy of Malaysia in terms of gross domestic product (GDP) at purchasing power parity (PPP) in April 2019 was estimated to be $999.397 billion, the third largest in ASEAN and the 25th largest in the world.[175]

In 1991, Prime Minister Mahathir Mohamad (during his first period as Prime Minister) outlined his ideal in Vision 2020, in which Malaysia would become a self-sufficient industrialised nation by 2020.[176] Najib Razak has said Malaysia could attain developed country status much earlier from the actual target in 2020, adding the country has two program concept such as Government Transformation Programme and the Economic Transformation Programme.[177] According to a HSBC report, Malaysia will become the world's 21st largest economy by 2050, with a GDP of $1.2 trillion (Year 2000 dollars) and a GDP per capita of $29,247 (Year 2000 dollars). The report also says "The electronic equipment, petroleum, and liquefied natural gas producer will see a substantial increase in income per capita. Malaysian life expectancy, relatively high level of schooling, and above average fertility rate will help in its rapid expansion".[178] Viktor Shvets, the managing director of Credit Suisse, has said "Malaysia has all the right ingredients to become a developed nation".[179]

Port Klang in Selangor, the biggest and busiest port in Malaysia

In the 1970s, the predominantly mining and agricultural-based economy began a transition towards a more multi-sector economy. Since the 1980s, the industrial sector, with a high level of investment, has led the country's growth.[41][180] The economy recovered from the 1997 Asian Financial Crisis earlier than neighbouring countries did, and has since recovered to the levels of the pre-crisis era with a GDP per capita of $14,800.[181][182] Economic inequalities exist between different ethnic groups. The Chinese make up about one-quarter of the population, but accounts for 70 per cent of the country's market capitalisation.[183] Chinese businesses in Malaysia are part of the larger bamboo network, a network of overseas Chinese businesses in the Southeast Asian market sharing common family and cultural ties.[184]

International trade, facilitated by the shipping route in adjacent Strait of Malacca, and manufacturing are the key sectors.[185][186][187] Malaysia is an exporter of natural and agricultural resources, and petroleum is a major export.[41] Malaysia has once been the largest producer of tin,[188] rubber and palm oil in the world. Manufacturing has a large influence in the country's economy,[189] although Malaysia's economic structure has been moving away from it.[190] Malaysia remains one of the world's largest producers of palm oil.[191]

Petronas Towers
The Petronas Towers house the headquarters of the national oil company Petronas and are the tallest twin-towers in the world.

In an effort to diversify the economy and make it less dependent on export goods, the government has pushed to increase tourism to Malaysia. As a result, tourism has become Malaysia's third largest source of foreign exchange, although it is threatened by the negative effects of the growing industrial economy, with large amounts of air and water pollution along with deforestation affecting tourism.[192] The tourism sector came under some pressure in 2014 when the national carrier Malaysia Airlines had one of its planes disappear in March, while another was brought down by a missile over Ukraine in July, resulting in the loss of a total 537 passengers and crew. The state of the airline, which had been unprofitable for 3 years, prompted the government in August 2014 to nationalise the airline by buying up the 30 per cent it did not already own.[193] Between 2013 and 2014, Malaysia has been listed as one of the best places to retire to in the world, with the country in third position on the Global Retirement Index.[194][195] This in part was the result of the Malaysia My Second Home programme to allow foreigners to live in the country on a long-stay visa for up to 10 years.[196] In 2016, Malaysia ranked the fifth position on The World's Best Retirement Havens while getting in the first place as the best place in Asia to retire. Warm climate with British colonial background made foreigners easy to interact with the locals.[197]

The country has developed into a centre of Islamic banking, and is the country with the highest numbers of female workers in that industry.[198] Knowledge-based services are also expanding.[190] To create a self-reliant defensive ability and support national development, Malaysia privatised some of its military facilities in the 1970s. The privatisation has created defence industry, which in 1999 was brought under the Malaysia Defence Industry Council. The government continues to promote this sector and its competitiveness, actively marketing the defence industry.[199] Science policies in Malaysia are regulated by the Ministry of Science, Technology, and Innovation. The country is one of the world's largest exporters of semiconductor devices, electrical devices, and IT and communication products.[41] Malaysia began developing its own space programme in 2002,[200][201] and in 2006, Russia agreed to transport one Malaysian to the International Space Station as part of a multibillion-dollar purchase of 18 Russian Sukhoi Su-30MKM fighter jets by the Royal Malaysian Air Force.[202] The government has invested in building satellites through the RazakSAT programme.[203]

Infrastructure

The overall infrastructure of Malaysia is one of the most developed in Asia[204] and ranked 8th in Asia and 25th in the world.[205] Malaysia is ranked 19th in the world for its quality roads, quality of port infrastructure and quality of air transport infrastructure but ranked 39th in quality of electricity supply.[205] Its telecommunications network is second only to Singapore's in Southeast Asia, with 4.7 million fixed-line subscribers and more than 30 million cellular subscribers.[206][207] The country has seven international ports, the major one being the Port Klang. There are 200 industrial parks along with specialised parks such as Technology Park Malaysia and Kulim Hi-Tech Park.[208] Fresh water is available to over 95 per cent of the population. During the colonial period, development was mainly concentrated in economically powerful cities and in areas forming security concerns. Although rural areas have been the focus of great development, they still lag behind areas such as the West Coast of Peninsular Malaysia.[209] The telecommunication network, although strong in urban areas, is less available to the rural population.[206]

Energy

Malaysia's energy infrastructure sector is largely dominated by Tenaga Nasional, the largest electric utility company in Southeast Asia, with over RM99.03 billion of assets. Customers are connected to electricity through the National Grid, with more than 420 transmission substations in the Peninsular linked together by approximately 11,000 km of transmission lines operating at 66, 132, 275, and 500 kilovolts.[210] The other two electric utility companies in the country are Sarawak Energy and Sabah Electricity.[211] In 2013, Malaysia's total power generation capacity was over 29,728 megawatts. Total electricity generation was 140,985.01 GWh and total electricity consumption was 116,087.51 GWh.[212] Energy production in Malaysia is largely based on oil and natural gas, owing to Malaysia's oil reserves and natural gas reserves, which is the fourth largest in Asia-Pacific region.[213]

Transportation

Transportation in Malaysia. Clockwise from top: North–South Expressway, KTM ETS Class 91 (left) and KTM Komuter Class 92 (right) and the Kuala Lumpur International Airport.

Malaysia's road network is one of the most comprehensive in Asia and covers a total of 144,403 kilometres (89,728 mi). The main national road network is the Malaysian Federal Roads System, which span over 49,935 km (31,028 mi). Most of the federal roads in Malaysia are 2-lane roads. In town areas, federal roads may become 4-lane roads to increase traffic capacity. Nearly all federal roads are paved with tarmac except for parts of the Skudai–Pontian Highway which are paved with concrete, while parts of the Federal Highway linking Klang to Kuala Lumpur are paved with asphalt. Malaysia has over 1,798 kilometres (1,117 mi) of highways and the longest highway, the North–South Expressway, extends over 800 kilometres (497 mi) on the West Coast of Peninsular Malaysia, connecting major urban centres like Kuala Lumpur, Penang and Johor Bahru. In 2015, the government announced a RM27 billion (US$8.23 billion) Pan-Borneo Highway project to upgrade all trunk roads to dual-carriageway expressways, bringing the standard of East Malaysian highways to the same level of quality as Peninsular highways.[214][215]

There are currently 1,833 kilometres (1,139 mi) of railways in Malaysia, of which 767 km (477 mi) are double tracked and electrified. Rail transport in Malaysia comprises heavy rail (KTM), light rapid transit and monorail (Rapid Rail), and a funicular railway line (Penang Hill Railway). Heavy rail is mostly used for intercity passenger and freight transport as well as some urban public transport, while LRTs are used for intra-city urban public transport. There are two commuter rail services linking Kuala Lumpur with the Kuala Lumpur International Airport. The sole monorail line in the country is used for public transport in Kuala Lumpur, while the only funicular railway line is in Penang. A rapid transit project, the KVMRT, is currently under construction to improve Kuala Lumpur's public transport system. The railway network covers most of the 11 states in Peninsular Malaysia. In East Malaysia, only the state of Sabah has railways. The network is also connected to the Thai railway 1,000 mm (3 ft 3 38 in) network in the north. If the Burma Railway is rebuilt, services to Myanmar, India, and China could be initiated.

Malaysia has 118 airports, of which 38 are paved. The national airline is Malaysia Airlines, providing international and domestic air services. Major international routes and domestic routes crossing between Peninsula Malaysia and East Malaysia are served by Malaysia Airlines, AirAsia and Malindo Air while smaller domestic routes are supplemented by smaller airlines like MASwings, Firefly and Berjaya Air. Major cargo airlines include MASkargo and Transmile Air Services. Kuala Lumpur International Airport is the main and busiest airport of Malaysia. In 2014, it was the world's 13th busiest airport by international passenger traffic, recording over 25.4 million international passenger traffic. It was also the world's 20th busiest airport by passenger traffic, recording over 48.9 million passengers. Other major airports include Kota Kinabalu International Airport, which is also Malaysia's second busiest airport and busiest airport in East Malaysia with over 6.9 million passengers in 2013, and Penang International Airport, which serves Malaysia's second largest urban area, with over 5.4 million passengers in 2013.

Demographics

Percentage distribution of Malaysian population by ethnic group, 2010
The percentage distribution of Malaysian population by ethnic group based on 2010 census
Population[216][217]
Year Million
1950 6.1
2000 23.2
2018 31.5
Population pyramid 2016

According to the Malaysian Department of Statistics, the country's population was 28,334,135 in 2010,[8] making it the 42nd most populated country. According to a 2012 estimate, the population is increasing by 1.54 percent per year. Malaysia has an average population density of 96 people per km², ranking it 116th in the world for population density. People within the 15–64 age group constitute 69.5 percent of the total population; the 0–14 age group corresponds to 24.5 percent; while senior citizens aged 65 years or older make up 6.0 percent. In 1960, when the first official census was recorded in Malaysia, the population was 8.11 million. 91.8 per cent of the population are Malaysian citizens.[218]

Malaysian citizens are divided along local ethnic lines, with 67.4 per cent considered bumiputera.[218] The largest group of bumiputera are Malays, who are defined in the constitution as Muslims who practice Malay customs and culture. They play a dominant role politically.[219] Bumiputera status is also accorded to the non-Malay indigenous groups of Sabah and Sarawak: which includes Dayaks (Iban, Bidayuh, Orang Ulu), Kadazan-Dusun, Melanau, Bajau and others. Non-Malay bumiputeras make up more than half of Sarawak's population and over two thirds of Sabah's population.[137] There are also indigenous or aboriginal groups in much smaller numbers on the peninsular, where they are collectively known as the Orang Asli.[220] Laws over who gets bumiputera status vary between states.[221]

There are also two other non-Bumiputera local ethnic groups. 24.6 per cent of the population are Malaysian Chinese, while 7.3 per cent are Malaysian Indian.[218] The local Chinese have historically been more dominant in the business community. Local Indian are majority of Tamils descent.[222][223] Malaysian citizenship is not automatically granted to those born in Malaysia, but is granted to a child born of two Malaysian parents outside Malaysia. Dual citizenship is not permitted.[224] Citizenship in the states of Sabah and Sarawak in Malaysian Borneo are distinct from citizenship in Peninsular Malaysia for immigration purposes. Every citizen is issued a biometric smart chip identity card known as MyKad at the age of 12, and must carry the card at all times.[225]

The education system features a non-compulsory kindergarten education followed by six years of compulsory primary education, and five years of optional secondary education.[226] Schools in the primary education system are divided into two categories: national primary schools, which teach in Malay, and vernacular schools, which teach in Chinese or Tamil.[227] Secondary education is conducted for five years. In the final year of secondary education, students sit for the Malaysian Certificate of Education examination.[228] Since the introduction of the matriculation programme in 1999, students who completed the 12-month programme in matriculation colleges can enroll in local universities. However, in the matriculation system, only 10 per cent of places are open to non-bumiputera students.[229]

A map of Malaysia depicting the expected 2010 estimated population density.
Population density (person per km2) in 2010

The infant mortality rate in 2009 was 6 deaths per 1000 births, and life expectancy at birth in 2009 was 75 years.[230] With the aim of developing Malaysia into a medical tourism destination, 5 per cent of the government social sector development budget is spent on health care.[231] The number of live births in Malaysia stood at 508,203 babies in the year 2016. This is a decline compared to 521,136 the previous year. There was also a decline in crude birth rate from 16.7 (2015) to 16.1 (2016) per 1,000 population. Male babies account for 51.7% of all babies born in the year 2016. The highest crude birth rate was reported at Putrajaya (30.4) and the lowest was reported at Penang (12.7). The Julau district has the highest crude birth rate nationwide at 26.9 per 1000 population, meanwhile, the lowest crude birth rate was recorded in the Selangau district. The total fertility rate in Malaysia remains below the replacement level at 1.9 babies in 2017. This is a decline of 0.1 compared to the previous year. The highest crude death rate was reported in Perlis at 7.5 per 1000 population and the lowest crude death rate was reported in Putrajaya (1.9) in 2016. Kuala Penyu was the district with the highest crude death rate while Kinabatangan recorded the lowest crude death rate in the country.[232]

The population is concentrated on Peninsular Malaysia,[233] where 20 million out of approximately 28 million Malaysians live.[41] 70 per cent of the population is urban.[137] Kuala Lumpur is the capital[137] and the largest city in Malaysia,[234] as well as its main commercial and financial centre.[235] Putrajaya, a purpose-built city constructed from 1999, is the seat of government,[236] as many executive and judicial branches of the federal government were moved there to ease growing congestion within Kuala Lumpur.[237] Due to the rise in labour-intensive industries,[238] the country is estimated to have over 3 million migrant workers; about 10 per cent of the population.[239] Sabah-based NGOs estimate that out of the 3 million that make up the population of Sabah, 2 million are illegal immigrants.[240] Malaysia hosts a population of refugees and asylum seekers numbering approximately 171,500. Of this population, approximately 79,000 are from Burma, 72,400 from the Philippines, and 17,700 from Indonesia. Malaysian officials are reported to have turned deportees directly over to human smugglers in 2007, and Malaysia employs RELA, a volunteer militia with a history of controversies, to enforce its immigration law.[241]

Religion

Percentage distribution of Malaysian population by religion, 2010.
The percentage distribution of Malaysian population by religion based on 2010 census[8]

The constitution grants freedom of religion and makes Malaysia an officially secular state, while establishing Islam as the "religion of the Federation".[242] According to the Population and Housing Census 2010 figures, ethnicity and religious beliefs correlate highly. Approximately 61.3% of the population practice Islam, 19.8% practice Buddhism, 9.2% Christianity, 6.3% Hinduism and 1.3% practice Confucianism, Taoism and other traditional Chinese religions. 0.7% declared no religion and the remaining 1.4% practised other religions or did not provide any information.[8] Sunni Islam of Shafi'i school of jurisprudence is the dominant branch of Islam in Malaysia,[243][244] while 18% are nondenominational Muslims.[245]

The Malaysian constitution strictly defines what makes a "Malay", considering Malays those who are Muslim, speak Malay regularly, practise Malay customs, and lived in or have ancestors from Brunei, Malaysia and Singapore.[141] Statistics from the 2010 Census indicate that 83.6% of the Chinese population identify as Buddhist, with significant numbers of adherents following Taoism (3.4%) and Christianity (11.1%), along with small Muslim populations in areas like Penang. The majority of the Indian population follow Hinduism (86.2%), with a significant minority identifying as Christians (6.0%) or Muslims (4.1%). Christianity is the predominant religion of the non-Malay bumiputera community (46.5%) with an additional 40.4% identifying as Muslims.[8]

Muslims are obliged to follow the decisions of Syariah Courts (i.e. Shariah courts) in matters concerning their religion. The Islamic judges are expected to follow the Shafi'i legal school of Islam, which is the main madh'hab of Malaysia.[243] The jurisdiction of Syariah courts is limited to Muslims in matters such as marriage, inheritance, divorce, apostasy, religious conversion, and custody among others. No other criminal or civil offences are under the jurisdiction of the Syariah courts, which have a similar hierarchy to the Civil Courts. Despite being the supreme courts of the land, the Civil Courts do not hear matters related to Islamic practices.[246]

Languages

The distribution of language families of Malaysia shown by colours:
(click image to enlarge)
  Aslian
  Areas with multiple languages

The official and national language of Malaysia is Malaysian,[137] a standardised form of the Malay language.[247] The terminology as per government policy is Bahasa Malaysia (literally "Malaysian language")[248] but legislation continues to refer to the official language as Bahasa Melayu (literally "Malay language").[249] The National Language Act 1967 specifies the Latin (Rumi) script as the official script of the national language, but does not prohibit the use of the traditional Jawi script.[250]

English remains an active second language, with its use allowed for some official purposes under the National Language Act of 1967.[250] In Sarawak, English is an official state language alongside Malaysian.[251][252][253] Historically, English was the de facto administrative language; Malay became predominant after the 1969 race riots (13 May incident).[254] Malaysian English, also known as Malaysian Standard English, is a form of English derived from British English. Malaysian English is widely used in business, along with Manglish, which is a colloquial form of English with heavy Malay, Chinese, and Tamil influences. The government discourages the use of non-standard Malay but has no power to issue compounds or fines to those who use improper Malay on their advertisements.[255][256]

Many other languages are used in Malaysia, which contains speakers of 137 living languages.[257] Peninsular Malaysia contains speakers of 41 of these languages.[258] The native tribes of East Malaysia have their own languages which are related to, but easily distinguishable from, Malay. Iban is the main tribal language in Sarawak while Dusunic and Kadazan languages are spoken by the natives in Sabah.[259] Chinese Malaysians predominantly speak Chinese dialects from the southern provinces of China. The more common Chinese varieties in the country are Cantonese, Mandarin, Hokkien, Hakka, Hainanese, and Fuzhou. The Tamil language is used predominantly by ethnic Tamils, who form a majority of Malaysian Indians. Other South Asian languages are also widely spoken in Malaysia, as well as Thai.[137] A small number of Malaysians have Caucasian ancestry and speak creole languages, such as the Portuguese-based Malaccan Creoles,[260] and the Spanish-based Chavacano language.[261]

Culture

Malaysia has a multi-ethnic, multicultural, and multilingual society. The original culture of the area stemmed from indigenous tribes that inhabited it, along with the Malays who later moved there. Substantial influence exists from Chinese and Indian culture, dating back to when foreign trade began. Other cultural influences include the Persian, Arabic, and British cultures. Due to the structure of the government, coupled with the social contract theory, there has been minimal cultural assimilation of ethnic minorities.[262]

In 1971, the government created a "National Cultural Policy", defining Malaysian culture. It stated that Malaysian culture must be based on the culture of the indigenous peoples of Malaysia, that it may incorporate suitable elements from other cultures, and that Islam must play a part in it.[263] It also promoted the Malay language above others.[264] This government intervention into culture has caused resentment among non-Malays who feel their cultural freedom was lessened. Both Chinese and Indian associations have submitted memorandums to the government, accusing it of formulating an undemocratic culture policy.[263]

Some cultural disputes exist between Malaysia and neighbouring countries, notably Indonesia. The two countries have a similar cultural heritage, sharing many traditions and items. However, disputes have arisen over things ranging from culinary dishes to Malaysia's national anthem. Strong feelings exist in Indonesia about protecting their national heritage.[265] The Malaysian government and the Indonesian government have met to defuse some of the tensions resulting from the overlaps in culture.[266] Feelings are not as strong in Malaysia, where most recognise that many cultural values are shared.[265]

Fine arts

Making Malaysian batik
A craftsman making batik. Malaysian batik is usually patterned with floral motifs with light colouring.

Traditional Malaysian art was mainly centred on the areas of carving, weaving, and silversmithing.[267] Traditional art ranges from handwoven baskets from rural areas to the silverwork of the Malay courts. Common artworks included ornamental kris, beetle nut sets, and woven batik and songket fabrics. Indigenous East Malaysians are known for their wooden masks.[141] Each ethnic group have distinct performing arts, with little overlap between them. However, Malay art does show some North Indian influence due to the historical influence of India.[268]

Traditional Malay music and performing arts appear to have originated in the Kelantan-Pattani region with influences from India, China, Thailand, and Indonesia. The music is based around percussion instruments,[268] the most important of which is the gendang (drum). There are at least 14 types of traditional drums.[269] Drums and other traditional percussion instruments and are often made from natural materials.[269] Music is traditionally used for storytelling, celebrating life-cycle events, and occasions such as a harvest.[268] It was once used as a form of long-distance communication.[269] In East Malaysia, gong-based musical ensembles such as agung and kulintang are commonly used in ceremonies such as funerals and weddings.[270] These ensembles are also common in neighbouring regions such as in Mindanao in the Philippines, Kalimantan in Indonesia, and Brunei.[270]

A Malaysian wau
Wau bulan, originally from Kelantan, is one of Malaysia's fine arts.[271]

Malaysia has a strong oral tradition that has existed since before the arrival of writing, and continues today. Each of the Malay Sultanates created their own literary tradition, influenced by pre-existing oral stories and by the stories that came with Islam.[272] The first Malay literature was in the Arabic script. The earliest known Malay writing is on the Terengganu stone, made in 1303.[141] Chinese and Indian literature became common as the numbers of speakers increased in Malaysia, and locally produced works based in languages from those areas began to be produced in the 19th century.[272] English has also become a common literary language.[141] In 1971, the government took the step of defining the literature of different languages. Literature written in Malay was called "the national literature of Malaysia", literature in other bumiputera languages was called "regional literature", while literature in other languages was called "sectional literature".[264] Malay poetry is highly developed, and uses many forms. The Hikayat form is popular, and the pantun has spread from Malay to other languages.[272]

Cuisine

The national drink and national dish of the country[273][274]

Malaysia's cuisine reflects the multi-ethnic makeup of its population.[275] Many cultures from within the country and from surrounding regions have greatly influenced the cuisine. Much of the influence comes from the Malay, Chinese, Indian, Thai, Javanese, and Sumatran cultures,[141] largely due to the country being part of the ancient spice route.[276] The cuisine is very similar to that of Singapore and Brunei,[165] and also bears resemblance to Filipino cuisine.[141] The different states have varied dishes,[165] and often the food in Malaysia is different from the original dishes.[223]

Sometimes food not found in its original culture is assimilated into another; for example, Chinese restaurants in Malaysia often serve Malay dishes.[277] Food from one culture is sometimes also cooked using styles taken from another culture,[165] For example, sambal belacan (shrimp paste) are commonly used as ingredients by Chinese restaurants to create the stir fried water spinach (kangkung belacan).[278] This means that although much of Malaysian food can be traced back to a certain culture, they have their own identity.[276] Rice is popular in many dishes. Chili is commonly found in local cuisine, although this does not necessarily make them spicy.[275]

Media

Malaysia's main newspapers are owned by the government and political parties in the ruling coalition,[279][280] although some major opposition parties also have their own, which are openly sold alongside regular newspapers. A divide exists between the media in the two halves of the country. Peninsular-based media gives low priority to news from the East, and often treats the eastern states as colonies of the Peninsula.[281] The media have been blamed for increasing tension between Indonesia and Malaysia, and giving Malaysians a bad image of Indonesians.[282] The country has Malay, English, Chinese, and Tamil dailies.[281]

Freedom of the press is limited, with numerous restrictions on publishing rights and information dissemination.[283] The government has previously tried to crack down on opposition papers before elections.[280] In 2007, a government agency issued a directive to all private television and radio stations to refrain from broadcasting speeches made by opposition leaders,[284] a move condemned by politicians from the opposition Democratic Action Party.[285] Sabah, where all tabloids but one are independent of government control, has the freest press in Malaysia.[281] Laws such as the Printing Presses and Publications Act have also been cited as curtailing freedom of expression.[286]

Holidays and festivals

Temple at night illuminated with light from decorations
Malaysia's largest Buddhist templeKek Lok Si in Penang—illuminated in preparation for the Lunar New Year

Malaysians observe a number of holidays and festivities throughout the year. Some are federally gazetted public holidays and some are observed by individual states. Other festivals are observed by particular ethnic or religion groups, and the main holiday of each major group has been declared a public holiday. The most observed national holiday is Hari Merdeka (Independence Day) on 31 August, commemorating the independence of the Federation of Malaya in 1957.[141] Malaysia Day on 16 September commemorates federation in 1963.[287] Other notable national holidays are Labour Day (1 May) and the King's birthday (first week of June).[141]

Muslim holidays are prominent as Islam is the state religion; Hari Raya Puasa (also called Hari Raya Aidilfitri, Malay for Eid al-Fitr), Hari Raya Haji (also called Hari Raya Aidiladha, Malay for Eid ul-Adha), Maulidur Rasul (birthday of the Prophet), and others being observed.[141] Malaysian Chinese celebrate festivals such as Chinese New Year and others relating to traditional Chinese beliefs. Hindus in Malaysia celebrate Deepavali, the festival of lights,[288] while Thaipusam is a religious rite which sees pilgrims from all over the country converge at the Batu Caves.[289] Malaysia's Christian community celebrates most of the holidays observed by Christians elsewhere, most notably Christmas and Easter. In addition to this, the Dayak community in Sarawak celebrate a harvest festival known as Gawai,[290] and the Kadazandusun community celebrate Kaamatan.[291] Despite most festivals being identified with a particular ethnic or religious group, celebrations are universal. In a custom known as "open house" Malaysians participate in the celebrations of others, often visiting the houses of those who identify with the festival.[208]

Sports

A woman and a man in black outfits with red belts practising the martial art of Silat Melayu
Traditional sports such as the martial art style Silat Melayu persist alongside modern sports.

Popular sports in Malaysia include association football, badminton, field hockey, bowls, tennis, squash, martial arts, horse riding, sailing, and skate boarding.[208] Football is the most popular sport in Malaysia and the country is currently studying the possibility of bidding as a joint host for 2034 FIFA World Cup.[292][293] However they compete the best at badminton, the country has produced world class badminton players, such as Lee Chong Wei, Misbun Sidek, Chan Peng Soon and many more. Badminton matches also attract thousands of spectators, and since 1948 Malaysia has been one of four countries to hold the Thomas Cup, the world team championship trophy of men's badminton.[294] The Malaysian Lawn Bowls Federation was registered in 1997.[295] Squash was brought to the country by members of the British army, with the first competition being held in 1939.[296] The Squash Racquets Association Of Malaysia was created on 25 June 1972.[297] Malaysia has proposed a Southeast Asian football league.[298] The men's national field hockey team ranked 13th in the world as of December 2015.[299] The 3rd Hockey World Cup was hosted at Merdeka Stadium in Kuala Lumpur, as well as the 10th cup.[300] The country also has its own Formula One track–the Sepang International Circuit. It runs for 310.408 kilometres (192.88 mi), and held its first Grand Prix in 1999.[301] Traditional sports include Silat Melayu, the most common style of martial arts practised by ethnic Malays in Malaysia, Brunei, and Singapore.[302]

The Federation of Malaya Olympic Council was formed in 1953, and received recognition by the IOC in 1954. It first participated in the 1956 Melbourne Olympic Games. The council was renamed the Olympic Council of Malaysia in 1964, and has participated in all but one Olympic games since its inception. The largest number of athletes ever sent to the Olympics was 57 to the 1972 Munich Olympic Games.[303] Malaysian athletes have won a total of eleven Olympic medals: eight in badminton, two in platform diving, and one in cycling. The country has competed at the Commonwealth Games since 1950 as Malaya, and 1966 as Malaysia, and the games were hosted in Kuala Lumpur in 1998.[304][305]

See also

Notes

 1. ^ Section 9 of the National Language Act 1963/67 states that "The script of the national language shall be the Rumi script: provided that this shall not prohibit the use of the Malay script, more commonly known as the Jawi script, of the national language".
 2. ^ Section 2 of the National Language Act 1963/67 states that "Save as provided in this Act and subject to the safeguards contained in Article 152(1) of the Constitution relating to any other language and the language of any other community in Malaysia the national language shall be used for official purposes".
 3. ^ a b See Article 152 of the Federal Constitution of Malaysia and National Language Act 1963/67.

References

 1. ^ "Malaysian Flag and Coat of Arms". Malaysian Government. Archived from the original on 22 October 2013. Retrieved 9 September 2013.
 2. ^ "Current Population Estimates Malaysia 2016–2017". Department of Statistics, Malaysia. Retrieved 14 July 2017.
 3. ^ "The States, Religion and Law of the Federation" (PDF). Constitution of Malaysia. Judicial Appointments Commission. Retrieved 29 October 2017. Islam is the religion of the Federation; but other religions may be practised in peace and harmony in any part of the Federation.
 4. ^ "Population Distribution and Basic Demographic Characteristic Report 2010 (Updated: 05/08/2011)". Department of Statistics, Malaysia. 29 July 2011. Retrieved 11 June 2018.
 5. ^ Hariz Mohd. "Sources: Sultan of Pahang elected as new Agong". Malaysiakini. Malaysiakini. Retrieved 24 January 2019.
 6. ^ Mackay, Derek (2005). Eastern Customs: The Customs Service in British Malaya and the Opium Trade. The Radcliffe Press. pp. 240–. ISBN 978-1-85043-844-1.
 7. ^ "Current Population Estimates, Malaysia, 2016–2017". Department of Statistics, Malaysia. 14 July 2017. Retrieved 11 June 2018.
 8. ^ a b c d e "Population Distribution and Basic Demographic Characteristics" (PDF). Department of Statistics, Malaysia. p. 82. Archived from the original (PDF) on 22 May 2014. Retrieved 4 October 2011.
 9. ^ a b c d "World Economic Outlook Database, October 2018". IMF.org. International Monetary Fund. Retrieved 23 February 2019.
 10. ^ "Gini Index". World Bank. Retrieved 20 December 2018.
 11. ^ "2019 Human Development Index Ranking". United Nations Development Programme. 8 December 2019. Retrieved 9 December 2019.
 12. ^ Baten, Jörg (2016). A History of the Global Economy. From 1500 to the Present. Cambridge University Press. p. 290. ISBN 9781107507180.
 13. ^ "World Economic Outlook Database, October 2019". IMF.org. International Monetary Fund. 15 October 2019. Retrieved 3 September 2019.
 14. ^ Room, Adrian (2004). Placenames of the World: Origins and Meanings of the Names for Over 5000 Natural Features, Countries, Capitals, Territories, Cities and Historic Sites. McFarland & Company. p. 221. ISBN 978-0-7864-1814-5.
 15. ^ Weightman, Barbara A. (2011). Dragons and Tigers: A Geography of South, East, and Southeast Asia. John Wiley and Sons. p. 449. ISBN 978-1-118-13998-1.
 16. ^ Tiwary, Shanker Shiv (2009). Encyclopaedia Of Southeast Asia And Its Tribes (Set Of 3 Vols.). Anmol Publications Pvt. Ltd. p. 37. ISBN 978-81-261-3837-1.
 17. ^ Singh, Kumar Suresh (2003). People of India. 26. Anthropological Survey of India. p. 981. ISBN 978-81-85938-98-1.
 18. ^ Pande, Govind Chandra (2005). India's Interaction with Southeast Asia: History of Science, Philosophy and Culture in Indian Civilization, Vol. 1, Part 3. Munshiram Manoharlal. p. 266. ISBN 978-81-87586-24-1.
 19. ^ Gopal, Lallanji (2000). The economic life of northern India: c. A.D. 700–1200. Motilal Banarsidass. p. 139. ISBN 978-81-208-0302-2.
 20. ^ Ahir, D. C. (1995). A Panorama of Indian Buddhism: Selections from the Maha Bodhi journal, 1892–1992. Sri Satguru Publications. p. 612. ISBN 978-81-7030-462-3.
 21. ^ Mukerjee, Radhakamal (1984). The culture and art of India. Coronet Books Inc. p. 212. ISBN 978-81-215-0114-9.
 22. ^ Sarkar, Himansu Bhusan (1970). Some contributions of India to the ancient civilisation of Indonesia and Malaysia. Punthi Pustak. p. 8.
 23. ^ Abdul Rashid, Melebek; Amat Juhari, Moain (2006), Sejarah Bahasa Melayu ("History of the Malay Language"), Utusan Publications & Distributors, pp. 9–10, ISBN 978-967-61-1809-7
 24. ^ Milner, Anthony (2010), The Malays (The Peoples of South-East Asia and the Pacific), Wiley-Blackwell, pp. 18–19, ISBN 978-1-4443-3903-1
 25. ^ Eliot, Joshua; Bickersteth, Jane (2000). Sumatra Handbook. Footprint Handbooks. p. 262. ISBN 978-1-900949-59-0.
 26. ^ Mohamed Anwar Omar Din (2012). "Legitimacy of the Malays as the Sons of the Soil". Asian Social Science. Canadian Center of Science and Education: 80–81. ISSN 1911-2025.
 27. ^ Reid, Anthony (2010). Imperial alchemy : nationalism and political identity in Southeast Asia. Cambridge University Press. p. 95. ISBN 978-0-521-87237-9.
 28. ^ Bernasconi, Robert; Lott, Tommy Lee (2000). The Idea of Race. Hackett Publishing. ISBN 978-0-87220-458-4.
 29. ^ Painter, Nell Irvin (7–8 November 2003). "Collective Degradation: Slavery and the Construction of Race" (PDF). Proceedings of the Fifth Annual Gilder Lehrman Center International Conference at Yale University. New Haven, Connecticut: Yale University. p. 18. Archived from the original (PDF) on 20 October 2013. Retrieved 13 May 2014.
 30. ^ d'Urville, J. S. B. C. S. D.; Ollivier, I.; De Biran, A.; Clark, G. (2003). "On the Islands of the Great Ocean". The Journal of Pacific History. 38 (2): 163. doi:10.1080/0022334032000120512.
 31. ^ Earl, George S. W. (1850). "On The Leading Characteristics of the Papuan, Australian and Malay-Polynesian Nations". Journal of the Indian Archipelago and Eastern Asia (JIAEA). IV: 119.
 32. ^ "Malay". Encyclopædia Britannica Inc. 2013.
 33. ^ a b Suarez, Thomas (1999). Early Mapping of Southeast Asia. Periplus Editions (HK) Ltd. pp. 46–47. ISBN 978-962-593-470-9.
 34. ^ "Federation of Malaya Independence Act 1957 (c. 60)e". The UK Statute Law Database. 31 July 1957. Retrieved 6 November 2010.
 35. ^ a b c Spaeth, Anthony (9 December 1996). "Bound for Glory". Time. New York. Archived from the original on 17 March 2009. Retrieved 20 August 2011.
 36. ^ Sakai, Minako (2009). "Reviving Malay Connections in Southeast Asia" (PDF). In Cao, Elizabeth; Morrell (eds.). Regional Minorities and Development in Asia. Routledge. p. 124. ISBN 978-0-415-55130-4. Archived from the original (PDF) on 13 October 2014.
 37. ^ Holme, Stephanie (13 February 2012). "Getaway to romance in Malaysia". stuff.co.nz. Retrieved 6 January 2014.
 38. ^ Fix, Alan G. (June 1995). "Malayan Paleosociology: Implications for Patterns of Genetic Variation among the Orang Asli". American Anthropologist. New Series. 97 (2): 313–323. doi:10.1525/aa.1995.97.2.02a00090. JSTOR 681964.
 39. ^ Mühlhäusler, Peter; Tryon, Darrell T; Wurm, Stephen A (1996). Atlas of languages of intercultural communication in the Pacific, Asia and the Americas. Walter de Gruyer & Co. p. 695. ISBN 978-3-11-013417-9.
 40. ^ Suporno, S. (1979). "The Image of Majapahit in late Javanese and Indonesian Writing". In A. Reid; D. Marr (eds.). Perceptions of the Past. Southeast Asia publications. 4. Singapore: Heinemann Books for the Asian Studies Association of Australia. p. 180.
 41. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Malaysia". United States State Department. 14 July 2010. Retrieved 14 September 2010.
 42. ^ Luscombe, Stephen. "The Map Room: South East Asia: Malaya". Retrieved 18 September 2010.
 43. ^ "The Encyclopædia Britannica : a dictionary of arts, sciences, literature and general information". Encyclopædia Britannica. Retrieved 17 October 2010.
 44. ^ Kuar, Amarjit. "International Migration and Governance in Malaysia: Policy and Performance" (PDF). University of New England. Archived from the original (PDF) on 9 May 2010. Retrieved 20 December 2011.
 45. ^ Gullick, J. M. (1967). Malaysia and Its Neighbours, The World studies series. Taylor & Francis. pp. 148–149. ISBN 978-0-7100-4141-8.
 46. ^ Luscombe, Stephen. "The Map Room: South East Asia: North Borneo". Retrieved 1 July 2011.
 47. ^ Hock, David Koh Wee (2007). Legacies of World War II in South and East Asia. Institute of Southeast Asian Studies, Singapore. p. 48. ISBN 978-981-230-457-5.
 48. ^ Mohamad, Mahathir (31 May 1999). "Our Region, Ourselves". Time. New York. Retrieved 26 October 2010.
 49. ^ "MALAYA: Token Citizenship". Time. New York. 19 May 1952. Retrieved 26 October 2010.
 50. ^ "The Malayan Emergency: 1948–1960". Australian Government Department of Veteran Affairs. Retrieved 1 July 2011.
 51. ^ "1957: Malaya celebrates independence". BBC News. Retrieved 9 August 2016.
 52. ^ "Malaysia: Tunku Yes, Sukarno No". Time. New York. 6 September 1963. Retrieved 17 October 2010.
 53. ^ Boon Kheng Cheah (2002). Malaysia: The Making of a Nation. Institute of Southeast Asian Studies. pp. 93–. ISBN 978-981-230-154-3.
 54. ^ "Proclamation on Singapore". Singapore Attorney-General. Retrieved 27 October 2010.
 55. ^ "Malaysia: The Art of Dispelling Anxiety". Time. New York. 27 August 1965. Retrieved 26 October 2010.
 56. ^ "Race War in Malaysia". Time. New York. 23 May 1969. Retrieved 26 October 2010.
 57. ^ a b Sundaram, Jomo Kwame (1 September 2004). "The New Economic Policy and Interethnic Relations in Malaysia". UNRISD. Retrieved 27 October 2010.
 58. ^ Ping Lee Poh; Yean Tham Siew. "Malaysia Ten Years After The Asian Financial Crisis" (PDF). Thammasat University. Archived from the original (PDF) on 1 April 2010. Retrieved 25 July 2011.
 59. ^ "Could Federalism Smooth Southeast Asia's Rough Edges?". Stratfor. 26 January 2018.
 60. ^ a b "Malaysia Information". Federation of International Trade Associations. Retrieved 27 October 2010.
 61. ^ "Malaysia crowns Sultan Abdullah as 16th King". The Straits Times. Singapore. 1 February 2019. Retrieved 6 April 2019.
 62. ^ a b c d "Malaysia country brief". Australian Government Department of Foreign Affairs and Trade. February 2014. Retrieved 22 October 2014.
 63. ^ "Background". Parlimen Malaysia. 3 June 2010. Retrieved 25 July 2011.
 64. ^ John W. Langford; K. Lorne Brownsey (1988). The Changing Shape of Government in the Asia-Pacific Region. IRPP. pp. 101–. ISBN 978-0-88645-060-1.
 65. ^ a b "Malaysia election: Opposition scores historic victory". BBC News. 10 May 2018. Retrieved 6 April 2019.
 66. ^ "Malaysia (Dewan Rakyat)". Inter-Parliamentary Union. 29 September 2008.
 67. ^ Martin Carvalho; Hemananthani Sivanandam; Rahimy Rahim; Tarrence Tan (16 July 2019). "Dewan Rakyat passes Bill to amend Federal Constitution to lower voting age to 18". The Star. Retrieved 16 July 2019.
 68. ^ "Attacks on Justice – Malaysia". International Commission of Jurists. Archived from the original (PDF) on 6 December 2011. Retrieved 5 December 2011.
 69. ^ "Malaysian criminal court system". Association of Commonwealth Criminal Lawyers. Archived from the original on 15 May 2011. Retrieved 15 December 2010.
 70. ^ "Laws of Malaysia [Act 574]" (PDF). Attorney General's Chamber. 1 January 2015. Retrieved 13 October 2016.
 71. ^ "The Death Penalty in Malaysia" (PDF). Government of the United Kingdom. Retrieved 15 October 2013.
 72. ^ England, Vaudine (9 July 2010). "Malaysian groups welcome first Islamic women judges". BBC News. Retrieved 27 September 2010.
 73. ^ "Malaysia rejects Christian appeal". BBC News. 30 May 2007. Retrieved 27 September 2010.
 74. ^ Bearak, Max; Cameron, Darla (16 June 2016). "Here are the 10 countries where homosexuality may be punished by death". The Washington Post.
 75. ^ Avery, Daniel (4 April 2019). "71 Countries Where Homosexuality is Illegal". Newsweek.
 76. ^ Lamb, Kate (3 September 2018). "Women caned in Malaysia for attempting to have lesbian sex". The Guardian. London. Retrieved 26 May 2019.
 77. ^ "Dasar Ekonomi Baru". Pusat Maklumat Rakyat. 14 November 2008. Retrieved 21 November 2010.
 78. ^ Sundaram, Jomo Kwame (1 September 2004). "The New Economic Policy and Interethnic Relations in Malaysia". United Nations Research Institute for Social Development. ISSN 1020-8194. Retrieved 22 August 2011.
 79. ^ Perlez, Jane (24 August 2006). "Once Muslim, Now Christian and Caught in the Courts". The New York Times. Retrieved 22 August 2011.
 80. ^ "Malaysian state passes Islamic law". BBC News. 8 July 2002. Retrieved 27 November 2011.
 81. ^ "Kelantan's passing of hudud amendments void". The Star. Kuala Lumpur. 23 March 2015. Retrieved 1 April 2015.
 82. ^ "BN won't declare hudud support, but individual members can, chief whip says". Malay Mail. Kuala Lumpur. 31 March 2015. Retrieved 1 April 2015.
 83. ^ "Understanding the Federation of Malaysia". The Star. Kuala Lumpur. 2 November 2015. Retrieved 3 November 2015.
 84. ^ "Malaysia Districts". Statoids. Retrieved 3 November 2010.
 85. ^ "Federal Territories and State Governments". Malaysian government. Archived from the original on 22 February 2014. Retrieved 15 October 2013.
 86. ^ The management of secondary cities in southeast Asia. United Nations Centre for Human Settlements. 1996. p. 120. ISBN 978-92-1-131313-0.
 87. ^ "Malaysia's government procurement regime" (PDF). Ministry of Finance Malaysia. Retrieved 19 February 2014.
 88. ^ "Introduction to local government in Malaysia" (PDF). Universiti Teknologi Mara. Retrieved 19 February 2014.
 89. ^ Nooi, Phang Siew (May 2008). "Decentralisation or recentralisation? Trends in local government in Malaysia". Commonwealth Journal of Local Governance. Retrieved 19 February 2014.
 90. ^ Hai, Lim Hong. "Electoral Politics in Malaysia: 'Managing' Elections in a Plural Society" (PDF). Retrieved 19 February 2014.
 91. ^ Hannum, Hurst (1993). Basic Documents on Autonomy and Minority Rights. Martinus Nijhoff. pp. 342–. ISBN 978-0-7923-1977-1.
 92. ^ Lockard, Craig A. (March 2000). "Sabah and Sarawak: The Politics of Development and Federalism. Kajian Malaysia, Special Issue. Edited by Francis Loh Kok Wah. Penang: Universiti Sains Malaysia, 1997. Pp. 236". Journal of Southeast Asian Studies. 31 (1): 210–213. doi:10.1017/S0022463400016192.
 93. ^ Bong, Karen & Pilo, Wilfred (16 September 2011). "An agreement forged and forgotten". The Borneo Post. Kuching. Retrieved 3 July 2014.
 94. ^ Koay, Su Lin (September 2016). "Penang: The Rebel State (Part One)". Penang Monthly. Retrieved 26 November 2017.
 95. ^ Chin, James (1997). "Politics of Federal Intervention in Malaysia, with reference to Kelantan, Sarawak and Sabah". Journal of Commonwealth and Comparative Politics. 35: 96–120. doi:10.1080/14662049708447747. Retrieved 3 November 2015.
 96. ^ Mohd Hazmi Mohd Rusli (18 October 2015). "Could the Federation of Malaysia really come apart?". Astro Awani. Retrieved 3 November 2015.
 97. ^ "Will things fall apart in the Malaysian federation?". Today. Singapore. 3 November 2015. Retrieved 3 November 2015.
 98. ^ "Overview". Association of Southeast Asian Nations. Archived from the original on 9 January 2008. Retrieved 8 November 2007.
 99. ^ "Islamic Affairs (OIC) and D8 Division". Malaysian Ministry of Foreign Affairs. Archived from the original on 9 March 2017. Retrieved 12 November 2010.
 100. ^ "List of Member States". United Nations. Archived from the original on 24 October 2007. Retrieved 8 November 2007.
 101. ^ "Member Economies". Asia-Pacific Economic Cooperation. Archived from the original on 1 December 2010. Retrieved 10 June 2011.
 102. ^ "Malaysia". Developing 8 Countries. Archived from the original on 30 June 2017. Retrieved 15 October 2013.
 103. ^ "The Non-Aligned Movement: Member States". Non-Aligned Movement. Archived from the original on 9 December 2010. Retrieved 5 September 2010.
 104. ^ "Member States". Commonwealth Secretariat. Retrieved 26 October 2010.
 105. ^ a b c "Malaysia Foreign Relations". New Zealand Ministry of Foreign Affairs and Trade. 4 December 2008. Archived from the original on 26 May 2010. Retrieved 18 September 2010.
 106. ^ a b "Malaysia's Foreign Policy". Ministry of Foreign Affairs. Retrieved 21 September 2010.
 107. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. 7 July 2017.
 108. ^ "Japan should support nuclear ban treaty, says Malaysian PM Mahathir Mohamad". The Japan Times. 7 August 2019.
 109. ^ Diola, Camille (25 June 2014). "Why Malaysia, unlike Philippines, keeps quiet on sea row". The Philippine Star. Retrieved 25 June 2014.
 110. ^ "Presence of China Coast Guard ship at Luconia Shoals spooks local fishermen". The Borneo Post. Kuching. 27 September 2015. Retrieved 28 September 2015.
 111. ^ "Malaysia lodges diplomatic protest against intrusion at Beting Patinggi Ali". The Rakyat Post. Bernama. 15 August 2015. Retrieved 16 August 2015.
 112. ^ Blanchard, Ben; Pullin, Richard (18 October 2015). "Malaysia slams China's 'provocation' in South China Sea". Channel News Asia. Reuters. Archived from the original on 19 October 2015. Retrieved 20 October 2015.
 113. ^ Masli, Ubaidillah (17 March 2009). "Brunei drops all claims to Limbang". The Brunei Times. Archived from the original on 12 July 2014. Retrieved 23 August 2013.
 114. ^ a b Mohamad, Kadir (2009). "Malaysia's territorial disputes – two cases at the ICJ: Batu Puteh, Middle Rocks and South Ledge (Malaysia/Singapore), Ligitan and Sipadan [and the Sabah claim] (Malaysia/Indonesia/Philippines)" (PDF). Institute of Diplomacy and Foreign Relations (IDFR) Ministry of Foreign Affairs, Malaysia: 46. Retrieved 16 May 2014. Map of British North Borneo, highlighting in yellow colour the area covered by the Philippine claim, presented to the Court by the Philippines during the Oral Hearings at the ICJ on 25 June 2001 Cite journal requires |journal= (help)
 115. ^ "Disputed – International". CIA. Retrieved 26 October 2010.
 116. ^ "Border disputes differ for Indonesia, M'sia". Daily Express. Kota Kinabalu. 16 October 2015. Archived from the original on 19 October 2015. Retrieved 19 October 2015.
 117. ^ a b "Malaysia: Anti-Semitism without Jews". Jerusalem Center for Public Affairs. Retrieved 5 September 2010.
 118. ^ Peng Lee Yuk (7 June 2010). "Malaysia wants Israel referred to International Criminal Court (Updated)". The Star. Kuala Lumpur. Archived from the original on 8 June 2010. Retrieved 21 May 2011.
 119. ^ "Malaysia can be Muslim 'thought leader' – Clinton". New Straits Times. Kuala Lumpur. Archived from the original on 22 June 2011. Retrieved 15 November 2010.
 120. ^ "Malaysia calls on Palestine and Israel to demonstrate restraint". The Star. Kuala Lumpur. Bernama. 19 October 2015. Retrieved 19 October 2015.
 121. ^ "Implement two-state solution, says Anifah". New Straits Times. Kuala Lumpur. 3 August 2017. Retrieved 12 December 2017.
 122. ^ "Malaysia – Permanent Missions to the United Nations" (PDF). United Nations. 12 February 2013. Archived from the original (PDF) on 18 October 2013. Retrieved 15 October 2013.
 123. ^ "Malaysian Military statistics". NationMaster. Retrieved 1 October 2010.
 124. ^ "Australia says major military exercise underway in Malaysia". My Sinchew. 26 April 2010. Retrieved 1 October 2010.
 125. ^ Wood, Daniel (20 April 2014). "Brunei, M'sia train in 11th military exercise". The Brunei Times. Archived from the original on 8 December 2014. Retrieved 5 November 2014.
 126. ^ "Joint table top exercise between armies of China, Malaysia kicks off in Malaysia". Global Times. Xinhua News Agency. 22 December 2014. Retrieved 24 December 2014.
 127. ^ Yao Jianing (17 September 2015). "First China-Malaysia joint military exercise held in Malacca Strait". China Military Online. Ministry of National Defense of the People's Republic of China. Archived from the original on 1 October 2018. Retrieved 1 October 2018.
 128. ^ Aman Anand (30 April 2018). "First Ever Joint Army exercise on Malaysian Soil Commences with Handing-Over of Troops Ceremony". Press Information Bureau (India). Archived from the original on 1 October 2018. Retrieved 2 October 2018.
 129. ^ "Indonesia-Malaysia military exercises must continue – defence minister". ANTARA News. 13 September 2010. Archived from the original on 22 September 2010. Retrieved 1 October 2010.
 130. ^ John Grevatt (12 September 2018). "Japan, Malaysia sign defence accord". Jane's Information Group. Archived from the original on 1 October 2018. Retrieved 1 October 2018.
 131. ^ "Malaysia, US armed forces in joint exercise". The Star. Kuala Lumpur. 25 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
 132. ^ "Malaysia, Philippines committed to enhancing border security". My Sinchew. 9 August 2010. Retrieved 18 September 2010.
 133. ^ "Piracy in Southeast Asia: Organised Criminal Syndicates or Small Scale Opportunists?" (PDF). Gray Page. April 2013. Archived from the original (PDF) on 24 July 2015. Retrieved 24 July 2015.
 134. ^ Carvalho, Martin (15 May 2012). "Malaysia, Thailand military exercise to include other agencies, Asean members". The Star. Kuala Lumpur. Retrieved 5 November 2014.
 135. ^ a b Pike, John. "Malaysia Intensifies Border Security Following US Warnings". GlobalSecurity.org. Retrieved 18 September 2010.
 136. ^ Kent, Jonathan (28 April 2004). "Malaysia ups Thai border security". BBC News. Retrieved 18 September 2010.
 137. ^ a b c d e f g h i "Malaysia". CIA. Retrieved 27 March 2014.
 138. ^ "To Reduce Conflicts, Indonesia and Malaysia Should Meet Intensively". Universitas Gadjah Mada. Retrieved 26 October 2010.
 139. ^ Prescott, John Robert Victor; Schofield, Clive H (2001). Undelimited maritime boundaries of the Asian Rim in the Pacific Ocean. International Boundaries Research Unit. p. 53. ISBN 978-1-897643-43-3.
 140. ^ "Brunei". CIA. Retrieved 13 September 2011.
 141. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y World and Its Peoples: Malaysia, Philippines, Singapore, and Brunei. Marshall Cavendish Corporation. 2008. pp. 1160, 1166–1192, 1218–1222. ISBN 978-0-7614-7642-9.
 142. ^ Wei, Leow Cheah (3 July 2007). "Asia's southernmost tip". Travel Times. Archived from the original on 3 July 2007. Retrieved 26 October 2010.
 143. ^ Schuman, Michael (22 April 2009). "Waterway To the World – Summer Journey". Time. New York. Retrieved 16 August 2011.
 144. ^ a b c d e f g Saw, Swee-Hock (2007). The population of Peninsular Malaysia. Institute of Southeast Asian Studies. pp. 1–2. ISBN 978-981-230-730-9.
 145. ^ Stevens, Alan M. (2004). Kamus Lengkap Indonesia Inggris. Ohio University Press. p. 89. ISBN 978-979-433-387-7.
 146. ^ Ooi Keat Gin, Gin (2010). The A to Z of Malaysia. Rowman & Littlefield. p. lxxxii. ISBN 9780810876415.
 147. ^ a b "Main Range (mountains, Malaysia)". Encyclopædia Britannica. Retrieved 1 October 2010.
 148. ^ a b c d e f g Richmond, Simon (2010). Malaysia, Singapore & Brunei. Lonely Planet. pp. 74–75. ISBN 978-1-74104-887-2.
 149. ^ Thiessen, Tamara (2012). Borneo: Sabah – Brunei – Sarawak. Bradt Travel Guides. p. 192. ISBN 9781841623900. Retrieved 23 April 2014.
 150. ^ "Mount Kinabalu – revered abode of the dead". Ecology Asia. Retrieved 17 September 2010.
 151. ^ Daw, T. (April 2004). "Reef Fish Aggregations in Sabah, East Malaysia" (PDF). Western Pacific Fisher Survey series. 5. Society for the Conservation of Reef Fish Aggregations: 17. Cite journal requires |journal= (help)
 152. ^ "List of Parties". Retrieved 9 December 2012.
 153. ^ "Malaysia's National Policy on Biological Diversity" (PDF). Archived from the original (PDF) on 20 August 2013. Retrieved 15 October 2013.
 154. ^ "Biodiversity Theme Report". Australian Government Department of the Environment, Water, Heritage and the Arts. 2001. Archived from the original on 8 December 2008. Retrieved 24 January 2009.
 155. ^ a b c Alexander, James (2006). Malaysia Brunei & Singapore. New Holland Publishers. pp. 46–50. ISBN 978-1-86011-309-3.
 156. ^ a b Richmond, Simon (2007). Malaysia, Singapore and Brunei. Lonely Planet. pp. 63–64. ISBN 978-1-74059-708-1.
 157. ^ Exclusive Economic Zones – Sea Around Us Project – Fisheries, Ecosystems & Biodiversity – Data and Visualization.
 158. ^ De Young, Cassandra (2006). Review of the state of world marine capture fisheries management: Indian Ocean. Food and Agriculture Organization of the United Nations. p. 143. ISBN 978-92-5-105499-4.
 159. ^ "Coral Triangle". WWF. Retrieved 14 September 2010.
 160. ^ a b c d "Saving the gardeners of the ocean". Inquirer Global Nation. 12 July 2010. Archived from the original on 10 December 2010. Retrieved 20 December 2010.
 161. ^ "Species diversity and food-web complexity in the caves of Malaysia". Ambient Science, 2014 Vol 1(2). Archived from the original on 3 May 2014.
 162. ^ Lee, S.S.; Alias, S.A.; Jones, E.B.G.; Zainuddin, N. and Chan, H.T. (2012) Checklist of Fungi of Malaysia Research Pamphlet No. 132, Ministry of Natural Resources and Environment, Malaysia.
 163. ^ a b c d "The Malaysian Rainforest". WWF Malaysia. Retrieved 1 October 2010.
 164. ^ Oon, Helen (2008). Globetrotter Wildlife Guide Malaysia. New Holland Publishers. p. 11. ISBN 978-1-84537-971-1.
 165. ^ a b c d e f g h i Richmond, Simon (2010). Malaysia, Singapore & Brunei. Lonely Planet. pp. 78–82 and 366. ISBN 978-1-74104-887-2.
 166. ^ "Malaysia plans to halt all expansion of oil palm plantations, minister says". The Straits Times. Singapore. 4 March 2019. Retrieved 26 May 2019.
 167. ^ a b McQuillan, Rebecca (22 November 2010). "Can global summit save the tiger". The Herald. Glasgow. Archived from the original on 14 May 2011. Retrieved 20 December 2010.
 168. ^ "Artificial reefs to prevent illegal fishing". The Borneo Post. 4 December 2010. Retrieved 20 December 2010.
 169. ^ a b Rahim, Ridzwan A. (22 June 2011). "Go: A diver's paradise". New Straits Times. Kuala Lumpur. Archived from the original on 22 June 2011. Retrieved 20 December 2010.
 170. ^ "Standardize illegal animal trafficking law – Ellron". The Borneo Post. 15 December 2010. Retrieved 20 December 2010.
 171. ^ Boulton, WilliaM; Pecht, Michael; Tucker, William; Wennberg, Sam (May 1997). "Electronics Manufacturing in the Pacific Rim, World Technology Evaluation Center, Chapter 4: Malaysia". The World Technology Evaluation Center, Inc. Retrieved 1 November 2010.
 172. ^ "Malaysia, A Statist Economy". Infernalramblings. Retrieved 1 November 2010.
 173. ^ "WEF". Retrieved 13 February 2015.
 174. ^ "Malaysia's GDP grows 6 percent in 2014". Retrieved 12 February 2014.
 175. ^ "Report for Selected Country Groups and Subjects (PPP valuation of country GDP)". IMF. Retrieved 29 April 2019.
 176. ^ Mohamad, Mahathir (17 November 2008). "The Way Forward". Prime Minister's Office.
 177. ^ "M'sia On Track To Become High-income Nation Earlier Than Projected, Says Najib". Bernama. 12 May 2014. Archived from the original on 12 May 2014. Retrieved 13 May 2014.
 178. ^ Platt, Eric (13 January 2012). "These Economies Will Dominate The World In 2050". Business Insider. Retrieved 19 October 2014.
 179. ^ Wong, Wei-Shen (7 May 2012). "Malaysia got what it takes to be developed nation". The Star. Archived from the original on 8 May 2012. Retrieved 25 June 2013.
 180. ^ Osman-Rani, H.; Toh, Kin Woon & Ali, Anuwar (1986). Effective mechanisms for the enhancement of technology and skills in Malaysia. Institute of Southeast Asian Studies. p. 1. ISBN 978-9971-988-34-0.
 181. ^ Bożyk, Paweł (2006). "Newly Industrialized Countries". Globalization and the Transformation of Foreign Economic Policy. Ashgate Publishing Ltd. p. 164. ISBN 978-0-7546-4638-9.
 182. ^ Mankiw, N. Gregory (2007). Principles of Economics (4 ed.). ISBN 978-0-324-22472-6.
 183. ^ Chau, Amy. "Minority rule, majority hate". Asia Times. Retrieved 15 November 2010.
 184. ^ Weidenbaum, Murray L (1996). The Bamboo Network: How Expatriate Chinese Entrepreneurs are Creating a New Economic Superpower in Asia. Martin Kessler Books, Free Press. pp. 4–8. ISBN 978-0-684-82289-1.
 185. ^ "The Security of The Straits of Malacca and Its Implications to The South East Asia Regional Security". Office of The Prime Minister of Malaysia. Archived from the original on 4 March 2014. Retrieved 21 June 2010.
 186. ^ "BNM National Summary Data Page". Bank Negara Malaysia. 30 September 2003. Retrieved 29 October 2010.
 187. ^ Schuman, Michael (22 April 2009). "How to Defeat Pirates: Success in the Strait". Time.
 188. ^ "TED Case Studies: Tin Mining In Malaysia – Present And Future". American University. Archived from the original on 30 November 2016. Retrieved 15 October 2013.
 189. ^ "BNM National Summary Data Page". Bank Negara Malaysia. Retrieved 27 October 2010.
 190. ^ a b "WHO Western Pacific Region – 2006 – Malaysia – Political and socioeconomic situation". WHO. Archived from the original on 29 August 2010. Retrieved 18 October 2010.
 191. ^ Clover, Charles (10 June 2007). "Malaysia defends palm oil production". The Telegraph. Retrieved 28 November 2010.
 192. ^ Heidi, Munan; Yee, Foo Yuk (2001). Malaysia. Benchmark Books. pp. 28, 36–37. ISBN 978-0-7614-1351-6.
 193. ^ "State investment firm keen to acquire Malaysia Airlines". Malaysia Sun. Retrieved 8 August 2014.
 194. ^ Jacquelyn Smith (4 January 2013). "The 10 Best Countries to Retire to in 2013". Forbes. Retrieved 18 January 2020.
 195. ^ "Why Malaysia is one of the top 3 countries for retirement". HSBC Liquid. Archived from the original on 18 January 2020. Retrieved 18 January 2020.
 196. ^ Avineshwaran, T. (8 January 2014). "M'sia listed as 3rd best place to retire". Jakarta Post. Retrieved 9 January 2014.
 197. ^ "The World's Best Retirement Havens In 2016". The Huffington Post. 1 April 2016. Retrieved 22 September 2017.
 198. ^ Gooch, Liz (September 2010). "A Path to Financial Equality in Malaysia". International Herald Tribune. Retrieved 27 September 2010.
 199. ^ Pike, John. "Malaysia Defence Industry". Globalsecurity.org. Retrieved 24 September 2010.
 200. ^ National Space Agency. "About Us – Our Organisation". Government of Malaysia (ANGKASA). Retrieved 6 October 2014.
 201. ^ Kent, Jonathan (28 August 2005). "Malaysia has high hopes for moon". BBC News. Retrieved 30 May 2011.
 202. ^ "Malaysian astronaut to fly to ISS in 2007". RIA Novosti. 19 May 2006. Archived from the original on 23 June 2011. Retrieved 18 October 2010.
 203. ^ "RM200mil for RazakSAT-2 satellite programme". The Star. Kuala Lumpur. 9 September 2011. Archived from the original on 16 June 2013. Retrieved 7 August 2013.
 204. ^ "Why Malaysia". Malaysia Industrial Development Authority. Retrieved 20 August 2011.
 205. ^ a b "Global Competitiveness Index" (PDF). World Economic Forum. Retrieved 20 October 2015.
 206. ^ a b "Malaysian Telecommunications Overview". American University. Archived from the original on 4 May 2011. Retrieved 25 May 2011.
 207. ^ "Telephones – mobile cellular". The World Factbook. Retrieved 25 May 2011.
 208. ^ a b c Guidebook on Expatriate Living in Malaysia (PDF). Malaysia Industrial Development Authority. May 2009. pp. 8–9, 69.
 209. ^ "Infrastructure and Rural Development in Malaysia". Centre on Integrated Rural Development for Asia and the Pacific. Archived from the original (PDF) on 6 June 2011. Retrieved 25 May 2011.
 210. ^ "Tenaga Nasional Berhad 500kV Transmission System, Phase 1". Ranhill Berhad. Archived from the original on 27 February 2009. Retrieved 23 May 2009.
 211. ^ "Malaysia – Power Sector". AsiaTradeHub.com. Archived from the original on 18 January 2020. Retrieved 18 January 2020.
 212. ^ "Energy Commission". Archived from the original on 9 May 2015. Retrieved 11 April 2015.
 213. ^ Selamat, Salsuwanda & Abidin, Che Zulzikrami Azner. "Renewable Energy and Kyoto Protocol: Adoption in Malaysia". Universiti Malaysia Perlis. Archived from the original on 4 September 2013. Retrieved 15 October 2013.
 214. ^ Mody, Ashoka (1997). Infrastructure strategies in East Asia: the untold story. The World Bank. p. 35. ISBN 978-0-8213-4027-1.
 215. ^ Pim Lim How (17 October 2014). "Fadillah says Pan Borneo Highway to be built under Ukas initiative". The Borneo Post. Kuching. Retrieved 19 October 2014.
 216. ^ ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 217. ^ ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 218. ^ a b c "Population Distribution and Basic Demographic Characteristic Report 2010 (Ethnic composition)". Department of Statistics, Malaysia. 2010. Archived from the original on 8 October 2013. Retrieved 10 October 2013.
 219. ^ Brant, Robin (4 March 2008). "Malaysia's lingering ethnic divide". BBC News. Retrieved 29 October 2013.
 220. ^ Gomes, Alberto G. (2007). Modernity and Malaysia: settling the Menraq forest nomads. Taylor & Francis Group. p. 10. ISBN 978-0-203-96075-2.
 221. ^ "PM asked to clarify mixed-race bumiputra status". The Star. 4 November 2009. Archived from the original on 7 November 2009. Retrieved 26 October 2010.
 222. ^ Kuppusamy, Baradan (24 March 2006). "Racism alive and well in Malaysia". Asia Times. Retrieved 27 October 2010.
 223. ^ a b West, Barbara A. (2009). Encyclopedia of the Peoples of Asia and Oceania, Volume 1. Facts on File inc. p. 486. ISBN 978-0-8160-7109-8.
 224. ^ "Malaysia: Citizenship laws, including methods by which a person may obtain citizenship; whether dual citizenship is recognized and if so, how it is acquired; process for renouncing citizenship and related documentation; grounds for revoking citizenship". Immigration and Refugee Board of Canada. 16 November 2007. Archived from the original on 24 November 2011. Retrieved 25 July 2011.
 225. ^ May, Leow Yong (30 August 2007). "More than just a card". The Star. Archived from the original on 5 January 2009. Retrieved 27 October 2010.
 226. ^ Nozawa, M.; Wing, C.; Chaiyasook, S. (2011). Secondary Education Regional Information Base: Country Profile – Malaysia (PDF). Bangkok: UNESCO. p. 4 (12). ISBN 978-92-9223-374-7.
 227. ^ Mustafa, Shazwan (22 August 2010). "Malay groups want vernacular schools abolished". The Malaysian Insider. Archived from the original on 25 August 2010. Retrieved 18 September 2010.
 228. ^ "Secondary School Education". Malaysian Government. Archived from the original on 31 December 2013. Retrieved 15 October 2013.
 229. ^ Saw, Swee-Hock; Kesavapany, K. (2006). Malaysia: recent trends and challenges. Institute of Southeast Asian Studies. p. 259. ISBN 978-981-230-339-4.
 230. ^ "Malaysia – Statistics". UNICEF. Retrieved 22 May 2011.
 231. ^ "Mission, Vision & Background". Ministry of Health Malaysia. 3 July 2009. Archived from the original on 17 October 2010. Retrieved 17 September 2010.
 232. ^ "Vital Statistics, Malaysia, 2017". Department of Statistics, Malaysia. 31 October 2017. Retrieved 11 June 2018.
 233. ^ Hassan, Asan Ali Golam (2004). Growth, structural change, and regional inequality in Malaysia. Ashgate Publishing. p. 12. ISBN 978-0-7546-4332-6.
 234. ^ "Tourism Malaysia Corporate Website". Tourism Malaysia. Archived from the original on 13 October 2013. Retrieved 15 October 2013.
 235. ^ "Vision & Goals of Kuala Lumpur". Portal Rasmi Dewan Bandaraya Kuala Lumpur. Archived from the original on 7 May 2009. Retrieved 18 September 2010.
 236. ^ "Putrajaya – Federal Administrative Capital". Malaysian Government. Archived from the original on 31 December 2013. Retrieved 15 October 2013.
 237. ^ Ho, Chin Siong (2006). "Putrajaya – Administrative Centre of Malaysia – Planning Concept and Implementation". Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 18 September 2010.
 238. ^ Permatasari, Soraya (13 July 2009). "As Malaysia deports illegal workers, employers run short". The New York Times. Retrieved 26 October 2010.
 239. ^ Kent, Jonathan (29 October 2004). "Illegal workers leave Malaysia". BBC News. Retrieved 26 October 2010.
 240. ^ Quek, Kim. "Demographic implosion in Sabah? Really?". Malaysiakini. Retrieved 21 June 2010.
 241. ^ "World Refugee Survey 2009". United States Committee for Refugees and Immigrants. 17 June 2009. Retrieved 10 June 2011.
 242. ^ Ambiga Sreenevasan (18 July 2007). "PRESS STATEMENT: Malaysia a secular state". The Malaysian Bar. Retrieved 6 September 2017.
 243. ^ a b Peletz, Michael G. (2002). Islamic Modern: Religious Courts and Cultural Politics in Malaysia. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-09508-0.
 244. ^ "Chapter 1: Religious Affiliation". Pew Research Center. 9 August 2012. Retrieved 4 September 2013.
 245. ^ "Chapter 1: Religious Affiliation". 9 August 2012. Retrieved 5 October 2016.
 246. ^ Mahathir, Marina (17 August 2010). "Malaysia moving forward in matters of Islam and women by Marina Mahathir". Common Ground News Service. Archived from the original on 22 December 2010. Retrieved 14 September 2010.
 247. ^ "Malay, Standard". Ethnologue. 2009. Retrieved 25 July 2011.
 248. ^ "Mahathir regrets govt focussing too much on Bahasa". Daily Express. Kota Kinabalu. 2 October 2013. Archived from the original on 12 July 2014. Retrieved 16 October 2013.
 249. ^ "Federal Constitution". Judicial Appointments Commission. Archived from the original (PDF) on 24 April 2012. Retrieved 29 November 2011.
 250. ^ a b "National Language Act 1967" (PDF). Malaysian Attorney General Chambers. 2006. Archived from the original (PDF) on 6 August 2015. Retrieved 20 October 2015.
 251. ^ Sulok Tawie (18 November 2015). "Sarawak makes English official language along with BM". Malay Mail. Kuala Lumpur. Retrieved 18 November 2015.
 252. ^ "Sarawak to recognise English as official language besides Bahasa Malaysia". Borneo Post. Kuching. 18 November 2015. Archived from the original on 5 March 2016. Retrieved 18 November 2015.
 253. ^ "Sarawak adopts English as official language". The Sun. Kuala Lumpur. 19 November 2015. Retrieved 19 November 2015.
 254. ^ Andaya, Barbara Watson; Andaya, Leonard Y. (1982). A History of Malaysia. MacMillan. pp. 26–28, 61, 151–152, 242–243, 254–256, 274, 278. ISBN 978-0-333-27672-3.
 255. ^ Zimmer, Benjamin (5 October 2006). "Language Log: Malaysia cracks down on "salad language"". University of Pennsylvania. Retrieved 14 September 2010.
 256. ^ "Dewan Bahasa champions use of BM in ads". New Straits Times. Kuala Lumpur. 14 October 2013. Archived from the original on 24 October 2013. Retrieved 16 October 2013.
 257. ^ "Ethnologue report for Malaysia". Ethnologue. Retrieved 18 October 2010.
 258. ^ "Ethnologue report for Malaysia (Peninsular)". Ethnologue. Archived from the original on 10 May 2011. Retrieved 18 October 2010.
 259. ^ Adelaar, Alexander; Himmelmann, Nikolaus P. (2005). The Austronesian languages of Asia and Madagascar. Taylor and Francis Group. pp. 56, 397. ISBN 978-0-7007-1286-1.
 260. ^ Hancock, I. F. (1975). "Malaysian Creole Portuguese: Asian, African or European?". Anthropological Linguistics. 17 (5): 211–236. JSTOR 30027570.
 261. ^ Michaelis, Susanne (2008). Roots of Creole structures. John Benjamins Publishing Co. p. 279. ISBN 978-90-272-5255-5.
 262. ^ Raghavan, R. (1977). "Ethno-racial marginality in West Malaysia: The case of the Peranakan Hindu Melaka or Malaccan Chitty community". Bijdragen tot de Taal-, Land- en Volkenkunde. 133 (4): 438–458. doi:10.1163/22134379-90002605. Retrieved 7 October 2010.
 263. ^ a b "Cultural Tourism Promotion and policy in Malaysia". School of Housing, Building and Planning. 22 October 1992. Archived from the original on 29 May 2010. Retrieved 6 November 2010.
 264. ^ a b Van der Heide, William (2002). Malaysian cinema, Asian film: border crossings and national cultures. Amsterdam University Press. pp. 98–99. ISBN 978-90-5356-580-3.
 265. ^ a b Schonhardt, Sara (3 October 2009). "Indonesia cut from a different cloth". Asia Times. Retrieved 6 November 2010.
 266. ^ "Indonesia, Malaysia agree to cool tension on cultural heritage dispute". People Daily. 17 September 2009. Retrieved 6 November 2010.
 267. ^ Dunford, George (2006). Southeast Asia on a Shoestring. Lonely Planet. pp. 419–. ISBN 978-1-74104-444-7.
 268. ^ a b c Miller, Terry E.; Williams, Sean (2008). The Garland handbook of Southeast Asian music. Taylor and Francis Group. pp. 223–224. ISBN 978-0-203-93144-8.
 269. ^ a b c Gateway to Malay culture. Asiapac Books Ptd Ltd. 2003. p. 110. ISBN 978-981-229-326-8.
 270. ^ a b Matusky, Patricia Ann; Tan, Sooi Beng (2004). The Music of Malaysia: The Classical, Folk, and Syncretic Traditions. Ashgate Publishing Ltd. pp. 177–187. ISBN 978-0-7546-0831-8.
 271. ^ Fadul, Jose A. (2009). Kites in History, in Teaching and in Therapy. Lulu.com. pp. 9–. ISBN 978-0-557-08589-7.
 272. ^ a b c Osman, Mohd Taib. "Languages and Literature". The Encyclopedia of Malaysia. Archived from the original on 6 January 2011. Retrieved 3 November 2010.
 273. ^ "Lipton urges Malaysians to take pride in teh tarik, our national beverage". New Sabah Times. 7 September 2012. Archived from the original on 2 July 2014. Retrieved 6 November 2013.
 274. ^ Rules, Dwayne A. (7 April 2011). "Nasi lemak, our 'national dish'". The Star. Retrieved 6 November 2013.
 275. ^ a b Eckhardt, Robyn (1 June 2008). Kuala Lumpur Melaka & Penang. Lonely Planet. p. 42. ISBN 978-1-74104-485-0.
 276. ^ a b Jarvis, Alice-Azania (13 October 2010). "Far Eastern cuisine: Fancy a Malaysian?". The Independent. London. Retrieved 3 November 2010.
 277. ^ Wu, David Y. H.; Tan, Chee Beng (2001). Changing Chinese foodways in Asia. The Chinese University of Hong Kong. p. 128. ISBN 978-962-201-914-0.
 278. ^ Yulia Sapthiani (30 January 2011). "Menikmati Kuliner Peranakan" (in Indonesian). Kompas. Archived from the original on 24 June 2016. Retrieved 24 June 2016.
 279. ^ Ahmad, Razak (5 February 2010). "Malaysian media shapes battleground in Anwar trial". Reuters. Retrieved 3 November 2010.
 280. ^ a b "Malaysian opposition media banned". BBC News. 23 March 2009. Retrieved 3 November 2010.
 281. ^ a b c "The East-West divide of Malaysian media". Malaysian Mirror. 9 September 2010. Archived from the original on 22 July 2011. Retrieved 3 November 2010.
 282. ^ "Comment: Anwar blames Malaysian media". The Jakarta Post. 28 September 2010. Retrieved 3 November 2010.
 283. ^ "Malaysia". Freedom House. 2013. Retrieved 30 March 2014.
 284. ^ "Opposition muzzled – here's black and white proof". Malaysiakini. 29 June 2007.
 285. ^ Vikneswary, G (28 June 2007). "TV station denies censoring opposition news". Malaysiakini.
 286. ^ McAdams, Mindy. "How Press Censorship Works". Mindy McAdams. Retrieved 25 May 2011.
 287. ^ Chun, Yeng Ai (19 October 2009). "Malaysia Day now a public holiday, says PM". Archived from the original on 20 October 2009. Retrieved 7 May 2011.
 288. ^ "Malaysia – Religion". Asian Studies Center – Michigan State University. Archived from the original on 9 August 2011. Retrieved 13 July 2011.
 289. ^ "Batu Caves, Selangor". Tourism Malaysia. Retrieved 15 October 2013.
 290. ^ Hutton, Wendy (1997). East Malaysia and Brunei. Periplus Editions (HK) Ltd. p. 169. ISBN 978-962-593-180-7.
 291. ^ "PM: Kaamatan, Gawai celebrations, time for people to feel thankful for achievements". The Borneo Post. Kuching. Bernama. 28 May 2016. Archived from the original on 24 June 2016. Retrieved 24 June 2016.
 292. ^ Assunta, Mary (2006). "BAT flouts tobacco-free World Cup policy". University of Sydney, New South Wales, Australia. Tobacco Control. 11 (3): 277–278. doi:10.1136/tc.11.3.277. PMC 1759036. PMID 12198283. Retrieved 3 October 2014.
 293. ^ "Asean to bid for 2034 FIFA World Cup". The Brunei Times. 16 May 2013. Archived from the original on 2 July 2014. Retrieved 15 October 2013.
 294. ^ "History of Badminton". SportsKnowHow.com. Retrieved 11 June 2011.
 295. ^ "Malaysia Lawn Bowls Federation". 88DB.com. Archived from the original on 7 July 2011. Retrieved 1 October 2010.
 296. ^ Nauright, John; Parrish, Charles (2012). Sports Around the World: History, Culture, and Practice. ABC-CLIO. pp. 250–. ISBN 978-1-59884-300-2.
 297. ^ "History of SRAM". Squash Racquets Association of Malaysia. Archived from the original on 15 October 2013. Retrieved 15 October 2013.
 298. ^ "Malaysia, Indonesia propose Southeast Asia football league". The Malaysian Insider. 31 July 2010. Archived from the original on 3 August 2010. Retrieved 27 September 2010.
 299. ^ "FIH Men's World Rankings – 7 December 2015" (PDF). International Hockey Federation. 7 December 2015. Retrieved 20 January 2016.
 300. ^ "History of Hockey World Cup". The Times of India. 27 February 2010. Retrieved 1 November 2010.
 301. ^ Novikov, Andrew. "Formula One Grand Prix Circuits". All Formula One Info. Retrieved 27 September 2010.
 302. ^ Minahan, James B. (30 August 2012). Ethnic Groups of South Asia and the Pacific: An Encyclopedia. ABC-CLIO. pp. 76–. ISBN 978-1-59884-660-7.
 303. ^ "Olympic Games – History". The Olympic Council of Malaysia. Archived from the original on 7 August 2013. Retrieved 27 September 2010.
 304. ^ Dudley, Rueben (13 September 2010). "Doing Malaysia proud". The Sun. Kuala Lumpur. Archived from the original on 31 October 2014.
 305. ^ "Commonwealth Games Federation, History and Tradition of Commonwealth Games, Edinburgh, Bendigo, Pune". Commonwealth Youth Games 2008. 14 August 2000. Archived from the original on 8 October 2010. Retrieved 27 September 2010.

External links