مالاوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۱۳°۵۷′ جنوبی ۳۳°۴۲′ شرقی / ۱۳٫۹۵۰°جنوبی ۳۳٫۷۰۰°شرقی / -13.950; 33.700

جمهوری مالاوی
Dziko la Malaŵi
Republic of Malawi
مالاوی
پرچم
شعار ملییک‌پارچگی و آزادی
سرود ملیخدایا، این سرزمین مالاوی ما را خجسته دار
مالاوی (آبی)
اتحادیه آفریقا (آبی کم رنگ)
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
لیلونگوه
۱۳°۵۷′ جنوبی ۳۳°۴۲′ شرقی / ۱۳٫۹۵۰°جنوبی ۳۳٫۷۰۰°شرقی / -13.950; 33.700
زبان رسمی انگلیسی
نوع حکومت دموکراسی تک حزبی
نام حاکمان 
رئیس‌جمهور

جویس باندا 
موارد منجر به تشکیل
استقلال از بریتانیای کبیر
۶ ژوئیه ۱۹۶۴
مساحت
 -  مساحت ۱۱۸٬۴۸۴کیلومتر مربع (۹۹ام)
 -  آب‌ها (٪) ۲۰٫۶
جمعیت
 -  سرشماری ۱۸٬۰۹۱٬۵۷۵ 
(نامعلوم)
 -  تراکم جمعیت ۱۱۸‎/km۲‏ (۹۴ام)
واحد پول کواچا (MWK)
منطقه زمانی CAT (ساعت جهانی+۲)
 -  تابستانی (DST) DAS (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .mw
پیش‌شماره تلفنی +۲۶۵

مالاوی با نام رسمی جمهوری مالاوی کشوری است در جنوب شرق آفریقا. جمعیت مالاوی ۱۸٬۰۹۱٬۵۷۵ نفر برآورد می‌شود[۱] و پایتخت آن لیلونگوه است.

جمهوری مالاوی کشوری است محصور در خشکی واقع در جنوب شرق آفریقا، شمال موزامبیک و شرق زامبیا. جمهوری مالاوی تا سال ۱۹۶۴ مستعمره بریتانیا بود. نام مالاوی از نام ماراوی که نام قدیمی قوم نیانجا است و از ساکنان اصلی این ناحیه هستند گرفته شده‌است.

زبان رسمی مالاوی زبان انگلیسی است و زبان چچوا نیز به عنوان زبان محلی رسمیت دارد. اقوام اصلی مالاوی عبارتند از چچوا (۳۲٫۶۷ درصد جمعیت کشور)، یائو (۲۰٫۵ درصد)، و لوموه (۱۷٫۶ درصد). واحد پول این کشور کواچای مالاوی است. این کشور دارای حکومت، جمهوری چند حزبی با یک مجلس است.

در مورد دین مردم مالاوی آمار دقیقی در دست نیست اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که حدود ۶۸ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۲۵ درصد مسلمان هستند و ۵ درصد نیز پیرو ادیان دیگر می‌باشند.[۲]

تاریخ[ویرایش]

محدوده مالاوی امروز پیش از این‌که موجی از مهاجران بانتوزبان به این سرزمین بیایند جمعیت اندکی از شکارچیان و گردآوران داشت. مردمان بانتو در سده دهم از سوی شمال وارد این منطقه و دیگر مناطق جنوبی‌تر آفریقا شدند. هرچند بیشتر بانتوها به راه خود به سوی جنوب ادامه دادند، گروه‌هایی از آن‌ها در مالاوی مانده و گروه‌های قومی مختلفی را با نیای مشترک در این منطقه تشکیل دادند.[۳]

در سال ۱۵۰۰ میلادی قبایل این ناحیه مملکتی به نام پادشاهی «ماراوی» تشکیل دادند که از سوی شمال از انخوتاکوتای امروزی شروع می‌شد و تا رودخانه زامبزی ادامه می‌یافت و از جهت دیگر از دریاچه مالاوی تا رود لوآنگوا، در زامبیای امروزی، ادامه داشت.[۴] کمی پس از سال ۱۶۰۰، یعنی زمانی که بیشتر این منطقه تحت فرمان یک حاکم محلی درآمده بود، افراد قبایل محل با بازرگانان پرتغالی مواجه شده و به دادوستد و ایجاد ائتلاف با آن‌ها پرداختند.

در سال ۱۷۰۰ میلادی اما، پادشاهی مستقر در محدوده مالاوی از هم پاشید و قبایل گوناگون هر یک کنترل بخشی از این محدوده را به‌دست گرفتند.[۵] از اواسط دهه ۱۸۰۰ میلادی، فروشندگان عرب و سواحلی برده، به اوج فعالیت خود در این منطقه رسیدند و هر ساله در حدود ۲۰ هزار نفر از مردم مالاوی را به بردگی کشیده و در انخوتاکوتا و کیلوه به فروش رساندند.[۶]

مالاوی، در ادامه تاریخ خود، از جمله مستعمرات بریتانیا بوده‌است، این کشور در سال ۱۸۹۱ به صورت مستعمرهٔ بریتانیا درآمد و در سال ۱۹۰۷ به سبب قرار داشتن در کنار دریاچهٔ نیاسا، نیاسالند خوانده شد.

از سال ۱۹۵۳ تا سال ۱۹۶۴ این کشور به رودزیای شمالی و جنوبی پیوست و فدراسیون رودزیا و نیاسالند را تشکیل داد. مالاوی در ۶ ژوئیه ۱۹۶۴ از این فدراسیون جدا و به عنوان کشوری مستقل رسماً از بریتانیا اعلام استقلال کرد.

سیاست[ویرایش]

پایه‌های دموکراسی در کشوری که از زمان استقلال در سال ۱۳۴۳ تا سال ۱۳۷۲ فقط با وجود یک حزب اداره می‌شد، هنوز چندان محکم نشده‌است. در چنین شرایطی، بیش از ۷۵۰ هزار آواره موزامبیکی در این کشور نیز زمینه ایجاد مشکلات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را بیش از پیش فراهم می‌کند.

در سال ۱۹۶۴ دکتر هاستینگز کاموزو باندا رئیس‌جمهور مالاوی شد و تنها حزب سیاسی تا سال ۱۹۹۳ حزب کنگرهٔ مالاوی بود. برای اولین بار انتخابات به صورت چند حزبی در سال ۱۹۹۴ برگزار شد. باکیلی مولوزی از حزب اتحاد دموکراتیک پیشرو به عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شد. در سال ۲۰۰۴ میلادی نیز بینگو وا موتاریکا به سمت رئیس‌جمهور مالاوی انتخاب شد.

برداشت دولت از ذخایر ارزی در خردادماه سال ۹۰، بر بحران کمبود سوخت در این کشور دامن زد و اعتراض‌های ضد دولتی را سبب شد. در حالی که به دلیل کشته و زخمی شدن برخی معترضان به سیاست‌های دولتی، به موتاریکا پیشنهاد شده بود از قدرت کناره‌گیری کند اما وی سی ام تیرماه با رد خواسته مخالفان تأکید کرد 'کمبود ذخایر ارزی با کمبود سوخت نباید به عنوان نشانه‌ای از زمامداری بد یا شکست حکومت تلقی شود'.

موتاریکا، مخالفان و رهبران سازمان‌های جامعه مدنی مالاوی را به اجیر کردن آشوب‌طلبان برای غارت اموال در شهرها به منظور دامن زدن به این آشوب‌ها متهم کرد و یک روز بعد گزارش شد که در خونبارترین تظاهرات دولتی در سال‌های اخیر، ۱۸ نفر به دلیل شلیک تیرهای واقعی از سوی پلیس کشته شدند و ۲۷۵ نفر نیز به زندان افتادند.

ناآرامی‌ها که بیش از یک ماه به طول انجامید، سرانجام با میانجیگری سازمان ملل متحد و برخی سران اتحادیه آفریقا خاتمه یافت. اما همین امر، سبب افزایش نارضایتی‌های مردم و گروه‌های سیاسی مخالف از دولت موتاریکا شده بود. از سوی دیگر، تعلیق فعالیت‌های کمیسیون ملی انتخابات از سوی موتاریکا در سیزدهم آذرماه ۱۳۸۹ به دلیل مفقود شدن ۹ میلیون دلار هزینه انتخابات منطقه‌ای که قرار بود در فروردین ماه برگزار شود، نشان از ضعف سیستم مالی و نظارتی در این کشور دارد. رئیس‌جمهوری پیش از موتاریکا نیز برای رسیدگی به پرونده اختلاس ۱۲ میلیون دلاری و فساد مالی خود به دادگاه می‌رود.

در سال ۲۰۱۲ انتقال قدرت به جویس باندا در مالاوی به دلیل درگذشت موتاریکا، رئیس‌جمهوری پیشین، سرنوشت این کشور فقیر را در دستان نخستین رئیس دولت زن در جنوب آفریقا قرار داد. بینگو وا موتاریکا، رئیس‌جمهوری ۷۸ ساله مالاوی، هفدهم فروردین ماه ۹۱، ۵ آوریل ۲۰۱۲، به دلیل عارضه قلبی درگذشت و بر اساس قانون اساسی این کشور، معاون او باید ریاست دولت را بر عهده بگیرد.

جویس باندا دختر یک افسر پلیس بوده و به علت تلاش‌های خود در زمینه آموزش دختران محروم در سطح بین‌المللی شناخته شده‌است. انتقادهای سال ۱۳۸۹ باندا دربارهٔ مسئله جانشینی، سبب اخراج او از حزب ترقی‌خواه دموکراتیک موتاریکا شد. روی کار آمدن باندا به عنوان یکی از فعالان حقوق بشری و مسائل زنان که از حمایت کشورهای غربی نیز برخوردار است، راه دریافت کمک‌های مالی بیشتر را برای این کشور فراهم می‌کند.

در سال ۱۳۵۰ روابط ایران و کشور مالاوی در جنوب آفریقا آغاز و سفیر ایران در کنیا در مالاوی نیز آکرودیته شد. پس از انقلاب ۵۷ در ایران، به دلیل نوع رابطه مالاوی با اسرائیل، دولت جمهوری اسلامی ایران از معرفی سفیر خود در نایروبی به عنوان آکرودیته در مالاوی خودداری کرد. اما به دنبال تغییر رئیس‌جمهور و شروع به کار خانم باندا رئیس‌جمهور مالاوی و دگرگونی سیاست خارجی این کشور، روابط دوکشور مجدداً برقرار و این کشور به صورت آکرودیته سفارت جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا - دارالسلام می‌باشد.[۷]

جغرافیا[ویرایش]

نقشه سیاسی مالاوی
نقشه ناهمواری‌های مالاوی
دید ماهواره‌ای از مالاوی

مالاوی کشوری است محصور به خشکی در جنوب شرق قاره آفریقا. پایتخت این کشور شهر لیلونگوه (Lilongwe) با ۶۳۲ هزار نفر می‌باشد. مساحت مالاوی ۱۱۸٫۴۸۴ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۲ میلیون و ۷۰۷ هزار نفر می‌باشد. مالاوی از کوچک‌ترین کشورهای آفریقا است.

شهر بلانتایر پایتخت تجاری مالاوی است که در حدود ۳۵۰ کیلومتری جنوب شهر لیلنگوه پایتخت سیاسی این کشور قرار دارد.

دره بزرگ آفریقا از شمال به جنوب از خاک مالاوی می‌گذرد و در شرق این دره، دریاچه مالاوی واقع شده‌است. دریاچه مالاوی (نام دیگر: دریاچه نیاسا) حدود یک‌سوم از مساحت این کشور را پوشانده‌است.[۸] رودخانه شایر از انتهای جنوبی این دریاچه جریان می‌یابد و ۴۰۰ کیلومتر جلوتر، در خاک موزامبیک، به رودخانه زامبزی می‌پیوندد. دریاچه مالاوی، دوازدهمین دریاچه بزرگ آب شیرین در جهان است.[۹]

آب‌وهوای مالاوی در مناطق پست جنوب کشور بسیار گرم و در بلندی‌های شمالی معتدل است. دمای هوا بین ماه‌های نوامبر و آوریل بالا است و بین این ماه‌ها باران‌های استوایی می‌بارد و رعد و برق زیادی رخ می‌دهد. بارش زیاد در اواخر ماه مارس به اوج خود می‌رسد.[۱۰]

شهرهای مهم[ویرایش]

از شهرهای مهم مالاوی را می‌توان شهرهای زیر را ذکر کرد:

نام شهر تلفظ انگلیسی جمعیت (نفر) یادداشت
بلانتایر Blantyre ۶۷۸ هزار
مزوزو Mzuzu ۱۲۶ هزار
زومبا Zomba ۱۰۰ هزار
کارونگا Karonga ۲۷ هزار

تقسیمات کشوری[ویرایش]

بخش چیتیپابخش کارونگابخش لیکومابخش لیکومابخش مزیمبابخش نکهاتا بایبخش رامفیبخش ددزابخش دووابخش کاسونگوبخش لیلونگوهبخش مچینجیبخش نخوتاکوتابخش نتچئوبخش نتچیسیبخش سالیمابخش بالاکابخش بلانتایربخش چیکواوابخش چیرادزولوبخش ماچینگابخش مانگوچیبخش مولانجهبخش موانزابخش نسانجهبخش تیولوبخش پهالومبهبخش زومباA clickable map of Malawi exhibiting its 28 districts.
دربارهٔ این تصویر

کشور مالاوی سه منطقه دارد که به ۲۸ استان تقسیم شده‌اند:

منطقه مرکزی


منطقه شمالی


منطقه جنوبی


اقتصاد[ویرایش]

مالاوی در میان کم‌توسعه‌یافته‌ترین و متراکم‌ترین کشورها از نظر جمعیت است. حدود ۸۵ درصد از جمعیت این کشور در روستاها زندگی می‌کنند و اقتصاد مالاوی بر کشاورزی استوار شده‌است و فراورده‌های کشاورزی ۹۰ درصد از صادرات آن را تشکیل می‌دهند.

واحد پول مالاوی، کواچا، با واحد جزء (تامبالا) نام دارد. بیش از ۷۵۰ هزار آوارهٔ موزامبیکی که از جنگ‌های داخلی این کشور آسیب دیده‌اند طی سال‌های اخیر به مالاوی فرار کرده‌اند. صادرات مالاوی را، تنباکو، چای و شکر تشکیل می‌دهند. مالاوی از اعضای کشورهای همسود و اتحادیهٔ آفریقاست.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا، طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵، حدود ۲۹ درصد جمعیت حدود ۱۳ میلیونی مالاوی، دچار سوء تغذیه بودند که این کشور را در رتبه بیست و یکم جهانی قرار می‌داد.

از سوی دیگر، سرانه تولید ناخالص داخلی مالاوی بر اساس گزارش سال ۱۳۸۹ صندوق بین‌المللی پول ۳۲۲ دلار بود (یکصد و هشتادم جهان). گزارش سال ۱۳۸۸ بانک جهانی این رقم را ۳۱۰ ذکر کرد (یکصد و هفتاد و هشتم جهان).

به نوشته وبگاه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، 'از سال ۱۳۸۵ مالاوی در برنامه تسهیل برای کشورهای مقروض گنجانده شد و از اواخر سال ۱۳۸۷ نیز آمریکا، این کشور را واجد شرایط دریافت حمایت‌های مالی در برنامه ابتکار چالش هزاره دانست.

مشکلات اقتصادی مالاوی از سال ۲۰۱۱ پس از اینکه نهادهای بین‌المللی که معمولاً ۴۰ درصد از بودجه این کشور را پشتیبانی می‌کردند، کمک خود را به دلیل نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر در این کشور متوقف کردند، وخیم‌تر شد. صندوق بین‌المللی پول برنامه ۷۹ میلیون دلاری خود برای مالاوی را بر سر سیاست اقتصادی رئیس‌جمهوری پیشین این کشور متوقف کرده بود. توقف کمک موجب کمبود شدید دلار شد که به دلیل کاهش چشمگیر فروش دخانیات که منبع اصلی درآمد خارجی مالاوی است، به وجود آمد.

با روی کار آمدن یک رئیس‌جمهوری جدید در این کشور و اقدامات وی برای ترمیم روابط مالاوی با حامیان بین‌المللی‌اش، صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد سرگرم مذاکره با مالاوی در مورد یک برنامه اقتصادی جدید است که با یک وام از سوی این سازمان مورد پشتیبانی قرار می‌گیرد.

مردم[ویرایش]

زبان رسمی مالاوی زبان انگلیسی است و زبان چیوا نیز به عنوان زبان محلی رسمیت دارد. اقوام اصلی مالاوی عبارتند از چیوا (۳۲٫۶۷ درصد جمعیت کشور)، یائو (۲۰٫۵ درصد)، و لوموه (۱۷٫۶ درصد). واحد پول این کشور کواچای مالاوی است.

در مورد دین مردم مالاوی آمار دقیقی در دست نیست اما پژوهش‌ها نشان می‌دهد که حدود ۶۸ درصد از مردم این کشور مسیحی، ۲۵ درصد مسلمان هستند و ۵ درصد نیز پیرو ادیان دیگر می‌باشند.[۲] قبایل ناراضی مسیحی که اکثریت آن‌ها در شمال کشور اقامت داشتند از نتایج انتخابات که رئیس‌جمهوری مسلمان از جنوب را سرکار آورده بود راضی نبوده و در نتیجه ستادی خشونت‌آمیز علیه مسلمانان به راه انداختند. در سال ۱۹۹۹ شورشی‌های مسیحی حدود ۲۰۰ مسجد را در مالاوی به آتش کشیده شده بودند که هشت سال پس از آن، بینگو وا موتاریکه رئیس‌جمهور این کشور که پیرو مذهب کاتولیک مسیحیت است ستادی برای بازسازی و مرمت مساجد به آتش کشیده شده راه‌اندازی کرد.[۱۱]

فرهنگ[ویرایش]

سنت پاکسازی جنسی[ویرایش]

در برخی مناطق این کشور سنت پاکسازی جنسی اجرا می‌شود؛ که در آن دختران پس از نخستین قاعدگی خود به عنوان نشان بلوغ خود باید با مردی رابطه جنسی انجام دهند. برخی از این دختران تنها ۱۲ ساله دارند .سنت‌های مربوط به پاکسازی جنسی کوساسا فومبی: «پاکسازی جنسی» دختران تازه بالغ درست پس از اولین عادت ماهانه. کولووا کوف: «پاکسازی جنسی» زنان و مردان تازه بیوه پس از مرگ همسرشان. فیسی یا هینئا: به مردی اطلاق می‌شود که در مواردی که یک زوج برای بچه دار شدن مشکل دارند به جای شوهر با زن همبستر می‌شود. در سال‌های اخیر این لقب برای همه مردانی که در اجرای سنت‌های جنسی مشارکت می‌کنند به کار برده می‌شود.[۱۲]

ارگان‌های بین‌المللی در مالاوی[ویرایش]

مالاوی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و نیروهای سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بشردوستانه بین‌المللی برای کمک به معیشت مردم در آن حضور فعال دارند.[۱۳]

خروج نیروهای سازمان ملل از دو منطقه[ویرایش]

به گزارش رسانه‌ها در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۷ سازمان ملل متحد بدنبال شایعه حضور خون‌آشام‌ها در مالاوی و قتل پنج شهروند عادی نیروهای خود را از دو منطقه در جنوب این کشور خارج کرد. در گزارش‌های امنیتی اداره امنیت و سلامت سازمان ملل متحد آمده‌است: «مردم این مناطق به شدت تحت تأثیر داستان‌های مربوط به خون‌آشامی و وجود خون‌آشام‌ها در منطقه هستند… و این شایعات از موزامبیک، کشور همسایه مالاوی آغاز شده‌است».

خبرگزاری رویترز گزارش داد که شماری از شهروندان بومی به دلیل اعتقاد به پدیدار شدن این موجودات خون‌آشام ۵ نفر را کشته‌اند.

در سال ۲۰۰۲ نیز در پی پخش شایعه حضور خون‌آشام‌ها در این کشور، خشونت‌های مشابهی به وقوع پیوست.

رئیس‌جمهوری مالاوی پیتر موتاریکا، در واکنش به این وقایع آن را «دلهره‌آور و تکان‌دهنده» خوانده‌است.[۱۳]

خروج سایر نیروها[ویرایش]

به جز سازمان ملل متحد، برخی دیگر از سازمان‌های غیرانتفاعی نیز فعالان خود از این منطقه تخلیه و اعلام کردند فعالیت‌های این گروه‌ها تا زمان عادی شدن وضعیت به حالت تعلیق درآمده‌است.[۱۳]

منابع[ویرایش]

 1. "FAO Country Profiles:Malawi
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ HANS-PETER KOHLER. "Cohort Profile: The Malawi Longitudinal Study of Families and Health (MLSFH)". Repository.upenn.edu. Retrieved 2016-02-09.
 3. Cutter, Africa 2006, p. 142
 4. "Background Note: Malawi". Bureau of African Affairs. U.S. Department of State. 11 January 2011. Retrieved 20 July 2011.
 5. Davidson, Africa in History, pp. 164–165
 6. "Malawi Slave Routes and Dr. David Livingstone Trail - UNESCO World Heritage Centre". Whc.unesco.org. 2015-07-09. Retrieved 2016-02-09.
 7. سفارت جمهوری اسلامی ایران. دارالسلام بایگانی‌شده در ۱ ژوئیه ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine. ۷ ژوئن ۲۰۱۶.
 8. Songs from the Heart, Malawi's amazing birdlife. Central Africana Limited. 2014. ISBN 978-99908-14-33-0.
 9. . بازدید: ژوئن ۲۰۱۶.the Malawi project
 10. Cutter, Charles H. (2006). Africa 2006 (41st ed.). Harpers Ferry, West Virginia: Stryker-Post Publications. ISBN 1-887985-72-7. p.142
 11. خبرگزاری مهر: مساجد مالاوی مرمت و نوسازی می‌شوند. تاریخ انتشار: ۱۳۸۷/۱۲/۱۳.
 12. 'کفتار' مالاوی برای رابطه جنسی با کودکان بازداشت شد، بی‌بی‌سی فارسی ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۶–۰۶ مرداد ۱۳۹۵.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ ۱۳٫۲ «نیروهای سازمان ملل از ترس خون‌آشام‌ها از مالاوی خارج می‌شوند».

Coordinates: 13°30′S 34°00′E / 13.500°S 34.000°E / -13.500; 34.000

Republic of Malawi

Dziko la Malaŵi (Chichewa)
Charu cha Malaŵi (Chitumbuka)
Motto: "Unity and Freedom"
Anthem: Mulungu dalitsani Malaŵi  (Chichewa)
(English: "O God Bless Our Land of Malawi")[1]
Location Malawi AU Africa.svg
Capital
and largest city
Lilongwe
13°57′S 33°42′E / 13.950°S 33.700°E / -13.950; 33.700
Official languagesEnglish,[2] Chichewa[2]
Recognised regional languages
Ethnic groups
(2018 Census[3])
Demonym(s)Malawian
GovernmentUnitary presidential constitutional republic
• President
Peter Mutharika
Saulos Chilima
LegislatureNational Assembly
Independence
• from the United Kingdom
6 July 1964
• republic
6 July 1966
• Current constitution
18 May 1994
Area
• Total
118,484 km2 (45,747 sq mi) (98th)
• Water (%)
20.6%
Population
• 2018 estimate
Increase 18,143,217[4][5] (64th)
• 2018 census
17,563,749[3]
• Density
153.1/km2 (396.5/sq mi) (56th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$25.037 billion
• Per capita
$1,234[6]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$7.436 billion
• Per capita
$367[6]
Gini (2010)43.9[7]
medium
HDI (2018)Increase 0.485[8]
low · 172nd
CurrencyKwacha (D) (MWK)
Time zoneUTC+2 (CAT)
Driving sideleft
Calling code+265[9]
ISO 3166 codeMW
Internet TLD.mw[9]
* Population estimates for this country explicitly take into account the effects of excess mortality due to AIDS; this can result in lower life expectancy, higher infant mortality and death rates, lower population and growth rates, and changes in the distribution of population by age and sex than would otherwise be expected.
 • Information is drawn from the CIA World Factbook unless otherwise noted.

Malawi (/məˈlɔːwi/, /məˈlɑːwi/ or /ˈmæləwi/; Chichewa[maláβi] or [maláwi][10]), officially the Republic of Malawi, is a landlocked country in Southeastern Africa that was formerly known as Nyasaland. It is bordered by Zambia to the west, Tanzania to the north and northeast, and Mozambique surrounding on the east, south and southwest. Malawi spans over 118,484 km2 (45,747 sq mi) and has an estimated population of 18,143,217 (as of July 2018). Lake Malawi takes up about a third of Malawi's area.[11] Its capital is Lilongwe, which is also Malawi's largest city; the second largest is Blantyre, the third largest is Mzuzu and the fourth largest is its old capital Zomba. The name Malawi comes from the Maravi, an old name of the Nyanja people that inhabit the area. The country is nicknamed "The Warm Heart of Africa" because of the friendliness of the people.[12]

The part of Africa now known as Malawi was settled by migrating Bantu groups around the 10th century. Centuries later in 1891 the area was colonised by the British. In 1953 Malawi, then known as Nyasaland, a protectorate of the United Kingdom, became a protectorate within the semi-independent Federation of Rhodesia and Nyasaland. The Federation was dissolved in 1963. In 1964 the protectorate over Nyasaland was ended and Nyasaland became an independent country under Queen Elizabeth II with the new name Malawi. Two years later it became a republic. Upon gaining independence it became a totalitarian one-party state under the presidency of Hastings Banda, who remained president until 1994.[13][14][15] Malawi now has a democratic, multi-party government headed by an elected president, currently Peter Mutharika. The country has a Malawian Defence Force that includes an army, a navy and an air wing. Malawi's foreign policy is pro-Western and includes positive diplomatic relations with most countries and participation in several international organisations, including the United Nations, the Commonwealth of Nations, the Southern African Development Community (SADC), the Common Market for Eastern and Southern Africa (COMESA), and the African Union (AU).

Malawi is among the world's least-developed countries. The economy is heavily based in agriculture, with a largely rural population that is growing at a rapid rate. The Malawian government depends heavily on outside aid to meet development needs, although this need (and the aid offered) has decreased since 2000. The Malawian government faces challenges in building and expanding the economy, improving education, healthcare, environmental protection, and becoming financially independent amidst widespread unemployment. Since 2005, Malawi has developed several programs that focus on these issues, and the country's outlook appears to be improving, with a rise in the economy, education and healthcare seen in 2007 and 2008.

Malawi has a low life expectancy and high infant mortality. There is a high prevalence of HIV/AIDS, which is a drain on the labour force and government expenditures. There is a diverse population of native peoples, Asians and Europeans, with several languages spoken and an array of religious beliefs. Although there was periodic regional conflict fuelled in part by ethnic divisions in the past, by 2008 it had diminished considerably and the concept of a Malawian nationality had reemerged.

History

The area of Africa now known as Malawi had a very small population of hunter-gatherers before waves of Bantu peoples began emigrating from the north around the 10th century.[citation needed] Although most of the Bantu peoples continued south, some remained and founded ethnic groups based on common ancestry.[16] By 1500 AD, the tribes had established the Kingdom of Maravi that reached from north of what is now Nkhotakota to the Zambezi River and from Lake Malawi to the Luangwa River in what is now Zambia.[17]

Soon after 1600, with the area mostly united under one native ruler, native tribesmen began encountering, trading with and making alliances with Portuguese traders and members of the military. By 1700, however, the empire had broken up into areas controlled by many individual ethnic groups.[18] The Arab slave trade reached its height in the mid- 1800s, when approximately 20,000 people were enslaved and considered to be carried yearly from Nkhotakota to Kilwa where they were sold.[19]

Missionary and explorer David Livingstone reached Lake Malawi (then Lake Nyasa) in 1859 and identified the Shire Highlands south of the lake as an area suitable for European settlement. As the result of Livingstone's visit, several Anglican and Presbyterian missions were established in the area in the 1860s and 1870s, the African Lakes Company Limited was established in 1878 to set up a trade and transport concern working closely with the missions, and a small mission and trading settlement was established at Blantyre in 1876 and a British Consul took up residence there in 1883. The Portuguese government was also interested in the area so, to prevent Portuguese occupation, the British government sent Harry Johnston as British consul with instructions to make treaties with local rulers beyond Portuguese jurisdiction.[20]

1897 British Central Africa stamp issued by the United Kingdom

In 1889, a British protectorate was proclaimed over the Shire Highlands, which was extended in 1891 to include the whole of present-day Malawi as the British Central Africa Protectorate.[21] In 1907, the protectorate was renamed Nyasaland, a name it retained for the remainder of its time under British rule.[22] In a prime example of what is sometimes called the "Thin White Line" of colonial authority in Africa, the colonial government of Nyasaland was formed in 1891. The administrators were given a budget of £10,000 (1891 nominal value) per year, which was enough to employ ten European civilians, two military officers, seventy Punjab Sikhs and eighty-five Zanzibar porters. These few employees were then expected to administer and police a territory of around 94,000 square kilometres with between one and two million people.[23]

In 1944, the Nyasaland African Congress (NAC) was formed by the Africans of Nyasaland to promote local interests to the British government.[24] In 1953, Britain linked Nyasaland with Northern and Southern Rhodesia in what was the Federation of Rhodesia and Nyasaland, often called the Central African Federation (CAF),[22] for mainly political reasons.[25] Even though the Federation was semi-independent, the linking provoked opposition from African nationalists, and the NAC gained popular support. An influential opponent of the CAF was Dr. Hastings Banda, a European-trained doctor working in Ghana who was persuaded to return to Nyasaland in 1958 to assist the nationalist cause. Banda was elected president of the NAC and worked to mobilise nationalist sentiment before being jailed by colonial authorities in 1959. He was released in 1960 and asked to help draft a new constitution for Nyasaland, with a clause granting Africans the majority in the colony's Legislative Council.[16]

Malawi's first Prime Minister and later the first President, Hastings Banda (left), with Tanzania's President Julius Nyerere

In 1961, Banda's Malawi Congress Party (MCP) gained a majority in the Legislative Council elections and Banda became Prime Minister in 1963. The Federation was dissolved in 1963, and on 6 July 1964, Nyasaland became independent from British rule and renamed itself Malawi, and that is commemorated as the nation's Independence Day, a public holiday.[26] Under a new constitution, Malawi became a republic with Banda as its first president. The new document also formally made Malawi a one-party state with the MCP as the only legal party. In 1971, Banda was declared president-for-life. For almost 30 years, Banda presided over a rigidly totalitarian regime, which ensured that Malawi did not suffer armed conflict.[27] Opposition parties, including the Malawi Freedom Movement of Orton Chirwa and the Socialist League of Malawi, were founded in exile.

Malawi's economy while Banda was president was often cited as an example of how a poor, landlocked, heavily populated, mineral-poor country could achieve progress in both agriculture and industrial development.[28] While in office, and using his control of the country, Banda constructed a business empire that eventually produced one-third of the country's GDP and employed 10% of the wage-earning workforce.[29] This burgeoning elite was symbolised by the building of a top boarding school called Kamuzu Academy (Eton of Africa). In Banda's own words "I do not want my boys and girls to do what I had to do—to leave their homes and their families and go away from Malawi to get an education".

Under pressure for increased political freedom, Banda agreed to a referendum in 1993, where the populace voted for a multi-party democracy. In late 1993 a presidential council was formed, the life presidency was abolished and a new constitution was put into place, effectively ending the MCP's rule.[27] In 1994 the first multi-party elections were held in Malawi, and Banda was defeated by Bakili Muluzi (a former Secretary General of the MCP and former Banda Cabinet Minister). Re-elected in 1999, Muluzi remained president until 2004, when Dr. Bingu wa Mutharika was elected. Although the political environment was described as "challenging", it was stated in 2009 that a multi-party system still existed in Malawi.[30] Multiparty parliamentary and presidential elections were held for the fourth time in Malawi in May 2009, and President Mutharika was successfully re-elected, despite charges of election fraud from his rival.[31]

President Mutharika was seen by some as increasingly autocratic and dismissive of human rights,[32] and in July 2011 protests over high costs of living, devolving foreign relations, poor governance and a lack of foreign exchange reserves erupted.[33] The protests left 18 people dead and at least 44 others suffering from gunshot wounds.[34] In April 2012, Mutharika died of a heart attack; the presidential title was taken over by former Vice-President Joyce Banda.[35]

In 2014 Joyce Banda lost elections (coming third) and was replaced by Arthur Peter Mutharika, the brother of ex-President Mutharika.[36]

Government and politics

Arthur Peter Mutharika, current President of Malawi.

Malawi is a democratic, multi-party government, currently under the leadership of Peter Mutharika[27] The current constitution was put into place on 18 May 1995. The branches of the government consist of executive, legislative and judicial. The executive includes a president who is both chief of state and head of government, first and second vice presidents and a cabinet. The president and Vice President are elected together every five years. A second vice president may be appointed by the president if so chosen, although they must be from a different party. The members of the cabinet are appointed by the president and can be from either inside or outside of the legislature.[17]

The legislative branch consists of a unicameral National Assembly of 193 members who are elected every five years, and although the Malawian constitution provides for a Senate of 80 seats, one does not exist in practice. If created, the Senate would provide representation for traditional leaders and a variety of geographic districts, as well as special interest groups including the disabled, youth and women. There are currently nine political parties, with the Democratic Progressive Party acting as the ruling party, it is in an unofficial coalition with United Democratic Front. The Malawi Congress Party currently led by Reverend Lazarus Chakwera is the main opposition party. Suffrage is universal at 18 years of age, and the central government budget for 2009/2010 is $1.7 billion.[17]

The independent judicial branch is based upon the English model and consists of a Supreme Court of Appeal, a High Court divided into three sections (general, constitutional and commercial), an Industrial Relations Court and Magistrates Courts, the last of which is divided into five grades and includes Child Justice Courts.[37] The judicial system has been changed several times since Malawi gained independence in 1964. Conventional courts and traditional courts have been used in varying combinations, with varying degrees of success and corruption.[38]

Malawi is composed of three regions (the Northern, Central, and Southern regions),[39] which are divided into 28 districts,[40] and further into approximately 250 traditional authorities and 110 administrative wards.[39] Local government is administered by central government-appointed regional administrators and district commissioners. For the first time in the multi-party era, local elections took place on 21 November 2000, with the UDF party winning 70% of the available seats. There was scheduled to be a second round of constitutionally mandated local elections in May 2005, but these were cancelled by the government.[17]

In February 2005, President Mutharika split with the United Democratic Front and began his own party, the Democratic Progressive Party, which had attracted reform-minded officials from other parties and won by-elections across the country in 2006. In 2008, President Mutharika had implemented reforms to address the country's major corruption problem, with at least five senior UDF party members facing criminal charges.[41] In 2012, Malawi was ranked 7th of all countries in sub-Saharan Africa in the Ibrahim Index of African Governance, an index that measures several variables to provide a comprehensive view of the governance of African countries. Although the country's governance score was higher than the continental average, it was lower than the regional average for southern Africa. Its highest scores were for safety and rule of law, and its lowest scores were for sustainable economic opportunity, with a ranking of 47th on the continent for educational opportunities. Malawi's governance score had improved between 2000 and 2011.[42] Malawi held its most recent elections in May 2019, with President Peter Mutharika winning re-election over challengers Lazarus Chakwera, Atupele Muluzi, and Saulos Chilima.[43]

Administrative divisions

Chitipa DistrictKaronga DistrictLikoma DistrictLikoma DistrictMzimba DistrictNkhata Bay DistrictRumphi DistrictDedza DistrictDowa DistrictKasungu DistrictLilongwe DistrictMchinji DistrictNkhotakota DistrictNtcheu DistrictNtchisi DistrictSalima DistrictBalaka DistrictBlantyre DistrictChikwawa DistrictChiradzulu DistrictMachinga DistrictMangochi DistrictMulanje DistrictMwanza DistrictNsanje DistrictThyolo DistrictPhalombe DistrictZomba DistrictA clickable map of Malawi exhibiting its 28 districts.
About this image

Malawi is divided into 28 districts within three regions:

Central Region


Northern Region


Southern Region


Foreign relations

Former President Hastings Banda established a pro-Western foreign policy that continued into early 2011. It included good diplomatic relationships with many Western countries. The transition from a one-party state to a multi-party democracy strengthened Malawian ties with the United States. Significant numbers of students from Malawi travel to the US for schooling, and the US has active branches of the Peace Corps, the Centers for Disease Control and Prevention, the Department of Health and Human Services and the Agency for International Development in Malawi. Malawi maintained close relations with South Africa throughout the Apartheid era, which strained Malawi's relationships with other African countries. Following the collapse of apartheid in 1994, diplomatic relationships were made and maintained into 2011 between Malawi and all other African countries. In 2010, however, Malawi's relationship with Mozambique became strained, partially due to disputes over the use of the Zambezi River and an inter-country electrical grid.[17] In 2007, Malawi established diplomatic ties with China, and Chinese investment in the country has continued to increase since then, despite concerns regarding treatment of workers by Chinese companies and competition of Chinese business with local companies.[44] In 2011, relations between Malawi and the United Kingdom were damaged when a document was released in which the British ambassador to Malawi criticised President Mutharika. Mutharika expelled the ambassador from Malawi, and in July 2011, the UK announced that it was suspending all budgetary aid because of Mutharika's lack of response to criticisms of his government and economic mismanagement.[45] On 26 July 2011, the United States followed suit, freezing a US$350 million grant, citing concerns regarding the government's suppression and intimidation of demonstrators and civic groups, as well as restriction of the press and police violence.[46]

Locations of Malawian diplomatic embassies or high commissions as of 2012

Malawi has been seen as a haven for refugees from other African countries, including Mozambique and Rwanda, since 1985. These influxes of refugees have placed a strain on the Malawian economy but have also drawn significant inflows of aid from other countries. Donors to Malawi include the United States, Canada, Germany, Iceland, Japan, the Netherlands, Norway, Sweden, Ireland, the UK and Flanders (Belgium), as well as international institutions such as the World Bank, the International Monetary Fund, the European Union, the African Development Bank and UN organisations.

Malawi is a member of several international organisations including the Commonwealth, the UN and some of its child agencies, the IMF, the World Bank, the African Union and the World Health Organization. Malawi tends to view economic and political stability in southern Africa as a necessity, and advocates peaceful solutions through negotiation. The country was the first in southern Africa to receive peacekeeping training under the African Crisis Response Initiative.[17]

Human rights

As of 2017, international observers noted issues in several human rights areas. Excessive force was seen to be used by police forces, security forces were able to act with impunity, mob violence was occasionally seen, and prison conditions continued to be harsh and sometimes life-threatening. However, the government was seen to make some effort to prosecute security forces who used excessive force. Other legal issues included limits on free speech and freedom of the press, lengthy pretrial detentions, and arbitrary arrests and detentions. Societal issues found included violence against women, human trafficking, and child labour. Corruption within the government is seen as a major issue, despite the Malawi Anti-Corruption Bureau's (ACB) attempts to reduce it. The ACB appears to be successful at finding and prosecuting low level corruption, but higher level officials appear to be able to act with impunity. Corruption within security forces is also an issue.[47] Malawi had one of the highest rates of child marriage in the world.[48] In 2015 Malawi raised the legal age for marriage from 15 to 18.[49] Other issues that have been raised are lack of adequate legal protection of women from sexual abuse and harassment, very high maternal mortality rate, and abuse related to accusations of witchcraft.[50][51][52]

As of 2010, homosexuality has been illegal in Malawi. In one 2010 case, a couple perceived as homosexual faced extensive jail time when convicted.[53] The convicted pair, sentenced to the maximum of 14 years of hard labor each, were pardoned two weeks later following the intervention of United Nations Secretary General Ban Ki-moon.[54] In May 2012, then-President Joyce Banda pledged to repeal laws criminalizing homosexuality.[55]

Geography

Mountains in Northern Malawi during rainy season
Sunset over Lake Malawi

Malawi is a landlocked country in southeastern Africa, bordered by Zambia to the northwest, Tanzania to the northeast and Mozambique to the south, southwest and southeast. It lies between latitudes and 18°S, and longitudes 32° and 36°E.

The Great Rift Valley runs through the country from north to south, and to the east of the valley lies Lake Malawi (also called Lake Nyasa), making up over three-quarters of Malawi's eastern boundary.[16] Lake Malawi is sometimes called the Calendar Lake as it is about 587 kilometres (365 mi) long and 84 kilometres (52 mi) wide.[56] The Shire River flows from the south end of the lake and joins the Zambezi River 400 kilometres (250 mi) farther south in Mozambique. The surface of Lake Malawi is located at 457 metres (1,500 ft) above sea level, with a maximum depth of 701 metres (2,300 ft), which means the lake bottom is over 213 metres (700 ft) below sea level at some points.

Two small dugout canoes on the shore of a lake
Lake Malawi

In the mountainous sections of Malawi surrounding the Rift Valley, plateaus rise generally 914 to 1,219 metres (3,000 to 4,000 ft) above sea level, although some rise as high as 2,438 metres (8,000 ft) in the north. To the south of Lake Malawi lie the Shire Highlands, gently rolling land at approximately 914 metres (3,000 ft) above sea level. In this area, the Zomba and Mulanje mountain peaks rise to respective heights of 2,134 and 3,048 metres (7,000 and 10,000 ft).[16]

Malawi's capital is Lilongwe, and its commercial centre is Blantyre with a population of over 500,000 people.[16] Malawi has two sites listed on the UNESCO World Heritage List. Lake Malawi National Park was first listed in 1984 and the Chongoni Rock Art Area was listed in 2006.[57]

Malawi's climate is hot in the low-lying areas in the south of the country and temperate in the northern highlands. The altitude moderates what would otherwise be an equatorial climate. Between November and April the temperature is warm with equatorial rains and thunderstorms, with the storms reaching their peak severity in late March. After March, the rainfall rapidly diminishes and from May to September wet mists float from the highlands into the plateaus, with almost no rainfall during these months.[16]

Flora and fauna

Animal life indigenous to Malawi includes mammals such as elephants, hippos, big cats, monkeys, and bats; a great variety of birds including birds of prey, parrots and falcons, waterfowl and large waders, owls and songbirds. Lake Malawi has been described as having one of the richest lake fish faunas in the world, being the home for some 200 mammal, 650 bird, 30+ mollusc, and 5,500+ plant species.[58]

The ecoregions include tropical and subtropical grasslands, savannas, and shrublands of the miombo woodland, dominated by miombo trees; and the Zambezian and mopane woodlands, characterized by the mopane tree; and also flooded grassland providing grassland and swamp vegetation.

There are five national parks, four wildlife and game reserves and two other protected areas in Malawi.

Economy

Crafts market in Lilongwe

Malawi is among the world's least developed countries. Around 85% of the population live in rural areas. The economy is based on agriculture, and more than one-third of GDP and 90% of export revenues come from this. In the past, the economy has been dependent on substantial economic aid from the World Bank, the International Monetary Fund (IMF), and other countries.[40] Malawi was ranked the 119th safest investment destination in the world in the March 2011 Euromoney Country Risk rankings.[59]

In December 2000, the IMF stopped aid disbursements due to corruption concerns, and many individual donors followed suit, resulting in an almost 80% drop in Malawi's development budget.[41] However, in 2005, Malawi was the recipient of over US$575 million in aid. The Malawian government faces challenges in developing a market economy, improving environmental protection, dealing with the rapidly growing HIV/AIDS problem, improving the education system, and satisfying its foreign donors that it is working to become financially independent. Improved financial discipline had been seen since 2005 under the leadership of President Mutharika and Financial Minister Gondwe. This discipline has since evaporated as shown by the purchase in 2009 of a private presidential jet followed almost immediately by a nationwide fuel shortage which was officially blamed on logistical problems, but was more likely due to the hard currency shortage caused by the jet purchase.[60][61][62] The overall cost to the economy (and healthcare system) is unknown.

Graphical depiction of Malawi's product exports in 28 colour-coded categories.

In addition, some setbacks have been experienced, and Malawi has lost some of its ability to pay for imports due to a general shortage of foreign exchange, as investment fell 23% in 2009. There are many investment barriers in Malawi, which the government has failed to address, including high service costs and poor infrastructure for power, water, and telecommunications. As of 2017, it was estimated that Malawi had a GDP (purchasing power parity) of $22.42 billion, with a per capita GDP of $1200, and inflation estimated at around 12.2% in 2017.[40]

Agriculture accounts for 35% of GDP, industry for 19% and services for the remaining 46%.[30] Malawi has one of the lowest per capita incomes in the world,[41] although economic growth was estimated at 9.7% in 2008 and strong growth is predicted by the International Monetary Fund for 2009.[63] The poverty rate in Malawi is decreasing through the work of the government and supporting organisations, with people living under the poverty line decreasing from 54% in 1990 to 40% in 2006, and the percentage of "ultra-poor" decreasing from 24% in 1990 to 15% in 2007.[64]

Many analysts believe that economic progress for Malawi depends on its ability to control population growth.[65]

In January 2015 southern Malawi was devastated by the worst floods in living memory, stranding at least 20,000 people. These floods affected more than a million people across the country, including 336,000 who were displaced, according to UNICEF. Over 100 people were killed and an estimated 64,000 hectares of cropland were washed away.[66]

Agriculture and industry

Harvesting groundnuts at an agricultural research station in Malawi
Women in Salima District, Malawi, selling groundnuts
Children attending a farmer meeting in Nalifu village, Mulanje, Malawi.

The economy of Malawi is predominantly agricultural. Over 80% of the population is engaged in subsistence farming, even though agriculture only contributed to 27% of GDP in 2013. The services sector accounts for more than half of GDP (54%), compared to 11% for manufacturing and 8% for other industries, including natural uranium mining. Malawi invests more in agriculture (as a share of GDP) than any other African country: 28% of GDP.[67][68][69]

The main agricultural products of Malawi include tobacco, sugarcane, cotton, tea, corn, potatoes, sorghum, cattle and goats. The main industries are tobacco, tea and sugar processing, sawmill products, cement and consumer goods. The industrial production growth rate is estimated at 10% (2009). The country makes no significant use of natural gas. As of 2008, Malawi does not import or export any electricity, but does import all its petroleum, with no production in country.[40] Beginning in 2006, the country began mixing unleaded petrol with 10% ethanol, produced in-country at two plants, to reduce dependence on imported fuel. In 2008, Malawi began testing cars that ran solely on ethanol, and initial results are promising, and the country is continuing to increase its use of ethanol.[70]

As of 2009, Malawi exports an estimated US$945 million in goods per year. The country's strong reliance on tobacco places a heavy burden on the economy as world prices decline and the international community increases pressure to limit tobacco production. Malawi's dependence on tobacco is growing, with the product jumping from 53% to 70% of export revenues between 2007 and 2008. The country also relies heavily on tea, sugar and coffee, with these three plus tobacco making up more than 90% of Malawi's export revenue.[40][41] Because of a rise in costs and a decline in sales prices, Malawi is encouraging farmers away from tobacco towards more profitable crops, including spices such as paprika. The move away from tobacco is further fueled by likely World Health Organisation moves against the particular type of tobacco that Malawi produces, burley leaf. It is seen to be more harmful to human health than other tobacco products. India hemp is another possible alternative, but arguments have been made that it will bring more crime to the country through its resemblance to varieties of cannabis used as a recreational drug and the difficulty in distinguishing between the two types.[71] This concern is especially important because the cultivation of Malawian cannabis, known as Malawi Gold, as a drug has increased significantly.[72] Malawi is known for growing "the best and finest" cannabis in the world for recreational drug use, according to a recent World Bank report, and cultivation and sales of the crop may contribute to corruption within the police force.[73]

GDP in Southern African Development Community countries by economic sector, 2013 or closest year.[74]

Other exported goods are cotton, peanuts, wood products and apparel. The main destination locations for the country's exports are South Africa, Germany, Egypt, Zimbabwe, the United States, Russia and the Netherlands. Malawi currently imports an estimated US$1.625 billion in goods per year, with the main commodities being food, petroleum products, consumer goods and transportation equipment. The main countries that Malawi imports from are South Africa, India, Zambia, Tanzania, the US and China.[40]

In 2006, in response to disastrously low agricultural harvests, Malawi began a programme of fertiliser subsidies, the Fertiliser Input Subsidy Program (FISP) that were designed to re-energise the land and boost crop production. It has been reported that this program, championed by the country's president, is radically improving Malawi's agriculture, and causing Malawi to become a net exporter of food to nearby countries.[75] The FISP fertiliser subsidy programmes ended with President Bingu wa Mutharika's death; the country quickly faced food shortages again, and farmers developed reluctance to purchase fertilisers and other agricultural inputs on the open markets that remained.

In 2016, Malawi was hit by a drought, and in January 2017, the country reported an outbreak of armyworms around Zomba. The moth is capable of wiping out entire fields of corn, the staple grain of impoverished residents.[76] On 14 January 2017, the agriculture minister George Chaponda reported that 2,000 hectares of crop had been destroyed, having spread to nine of twenty-eight districts.[77]

Infrastructure

The M1 road between Blantyre and Lilongwe

As of 2012, Malawi has 31 airports, seven with paved runways (two international airports) and 24 with unpaved runways. As of 2008, the country has 797 kilometres (495 mi) of railways, all narrow-gauge, and, as of 2003, 24,866 kilometres (15,451 mi) of roadways in various conditions, 6,956 kilometres (4,322 mi) paved and 8,495 kilometres (5,279 mi) unpaved. Malawi also has 700 kilometres (430 mi) of waterways on Lake Malawi and along the Shire River.[40]

As of 2011, there were 3.952 million mobile phones and 173,500 landline telephones in Malawi. There were 716,400 Internet users in 2009, and 1,099 Internet hosts as of 2012. As of 2007 there was one government-run radio station and approximately a dozen more owned by private enterprise.

Domestic expenditure on research in Southern Africa as a percentage of GDP, 2012 or closest year.[78]

Radio, television and postal services in Malawi are regulated by the Malawi Communications Regulatory Authority (MACRA).[79][80] Malawi television is improving. The country boasts 20 television stations by 2016 broadcasting on the country's digital network MDBNL e.g.[3] This includes Times Group, Timveni, Adventist, and Beta, Zodiak and CFC.[40] In the past, Malawi's telecommunications system has been named as some of the poorest in Africa, but conditions are improving, with 130,000 land line telephones being connected between 2000 and 2007. Telephones are much more accessible in urban areas, with less than a quarter of land lines being in rural areas.[81]

Science and technology

Research trends

Malawi devoted 1.06% of GDP to research and development in 2010, according to a survey by the Department of Science and Technology, one of the highest ratios in Africa. This corresponds to $7.8 per researcher (in current purchasing parity dollars).[67][68]

In 2014, Malawian scientists had the third-largest output in Southern Africa, in terms of articles catalogued in international journals. They published 322 articles in Thomson Reuters' Web of Science (Science Citation Index expanded) that year, almost triple the number in 2005 (116). Only South Africa (9,309) and the United Republic of Tanzania (770) published more in Southern Africa. Malawian scientists publish more in mainstream journals – relative to GDP – than any other country of a similar population size. This is impressive, even if the country's publication density remains modest, with just 19 publications per million inhabitants catalogued in international journals in 2014. The average for sub-Saharan Africa is 20 publications per million inhabitants.[67][68]

Policy framework

Malawi's first science and technology policy dates from 1991 and was revised in 2002. The National Science and Technology Policy of 2002 envisaged the establishment of a National Commission for Science and Technology to advise the government and other stakeholders on science and technology-led development. Although the Science and Technology Act of 2003 made provision for the creation of this commission, it only became operational in 2011, with a secretariat resulting from the merger of the Department of Science and Technology and the National Research Council. The Science and Technology Act of 2003 also established a Science and Technology Fund to finance research and studies through government grants and loans but, as of 2014, this was not yet operational. The Secretariat of the National Commission for Science and Technology has reviewed the Strategic Plan for Science, Technology and Innovation (2011–2015) but, as of early 2015, the revised policy had not yet met with Cabinet approval.[67][68]

Malawi is conscious of the need to attract more foreign investment to foster technology transfer, develop human capital and empower the private sector to drive economic growth. In 2012, most foreign investment flowed to infrastructure (62%) and the energy sector (33%). The government has introduced a series of fiscal incentives, including tax breaks, to attract more foreign investors. In 2013, the Malawi Investment and Trade Centre put together an investment portfolio spanning 20 companies in the country's six major economic growth sectors, namely:[67][68]

 • agriculture;
 • manufacturing;
 • energy (bio-energy, mobile electricity);
 • tourism (ecolodges);
 • infrastructure (wastewater services, fibre optic cables, etc.); and
 • mining.

In 2013, the government adopted a National Export Strategy to diversify the country's exports. Production facilities are to be established for a wide range of products within the three selected clusters: oil seed products, sugar cane products and manufacturing. The government estimates that these three clusters have the potential to represent more than 50% of Malawi's exports by 2027. In order to help companies adopt innovative practices and technologies, the strategy makes provision for greater access to the outcome of international research and better information about available technologies; it also helps companies to obtain grants to invest in such technologies from sources such as the country's Export Development Fund and the Malawi Innovation Challenge Fund.[67][68]

The Malawi Innovation Challenge Fund is a competitive facility, through which businesses in Malawi's agricultural and manufacturing sectors can apply for grant funding for innovative projects with potential for making a strong social impact and helping the country to diversify its narrow range of exports. The first round of competitive bidding opened in April 2014.The fund is aligned on the three clusters selected within the country's National Export Strategy: oil seed products, sugar cane products and manufacturing. It provides a matching grant of up to 50% to innovative business projects to help absorb some of the commercial risk in triggering innovation. This support should speed up the implementation of new business models and/or the adoption of technologies. The fund is endowed with US$8 million from the United Nations Development Programme and the UK Department for International Development.[67][68]

Achievements

Scientific publication trends in the most productive SADC countries, 2005–2014.[74]

Among the notable achievements stemming from the implementation of national policies for science, technology and innovation in recent years are the:[67][68]

 • Establishment, in 2012, of the Malawi University of Science and Technology and the Lilongwe University of Agriculture and Natural Resources (LUANAR) to build STI capacity. LUANAR was delinked from the University of Malawi. This brings the number of public universities to four, with the University of Malawi and Mzuzu University;
 • Improvement in biomedical research capacity through the five-year Health Research Capacity Strengthening Initiative (2008–2013) awarding research grants and competitive scholarships at PhD, master's and first degree levels, supported by the UK Wellcome Trust and DfID;
 • Strides made in conducting cotton confined field trials, with support from the US Program for Biosafety Systems, Monsanto and LUANAR;
 • Introduction of ethanol fuel as an alternative fuel to petrol and the adoption of ethanol technology;
 • Launch of the Information and Communication Technology (ICT) Policy for Malawi in December 2013, to drive the deployment of ICTs in all economic and productive sectors and improve ICT infrastructure in rural areas, especially via the establishment of telecentres; and
 • A review of secondary school curricula in 2013.

Demographics

Population[4][5]
Year Million
1950 2.9
2000 11.3
2018 18.1

Malawi has a population of over 18 million, with a growth rate of 3.32%, according to 2018 estimates.[4][5][84] The population is forecast to grow to over 45 million people by 2050, nearly tripling the estimated 16 million in 2010. Malawi's estimated 2016 population is, based on most recent estimates, 18,091,575.[85]

Largest cities and towns

Cities of Malawi
Order City Population Region
2008 Census[3] 2018 Census[3]
1. Lilongwe 674,448 989,318 Central Region, Malawi
2. Blantyre 661,256 800,264 Southern Region, Malawi
3. Mzuzu 133,968 221,272 Northern Region, Malawi
4. Zomba 88,314 105,013 Southern Region, Malawi
5. Karonga 40,334 61,609 Northern Region, Malawi
6. Kasungu 39,640 58,653 Central Region, Malawi
7. Mangochi 39,575 53,498 Southern Region, Malawi
8. Salima 27,852 36,789 Central Region, Malawi
9. Liwonde 22,927 36,421 Southern Region, Malawi
10. Balaka 22,733 36,308 Southern Region, Malawi

Ethnic groups

Ethnic Groups in Malawi (2018 Census)[3]
Ethnic Groups percent
Chewa
34.4%
Lomwe
18.9%
Yao
13.3%
Ngoni
10.4%
Tumbuka
9.2%
Sena
3.8%
Mang'anja
3.2%
Nyanja
1.9%
Tonga
1.8%
Ngonde
1%
Lambya
0.6%
Sukwa
0.5%
Other
1.1%

Malawi's population is made up of the Chewa, Tumbuka, Yao, Lomwe, Sena, Tonga, Ngoni, and Ngonde native ethnic groups, as well as populations of Asians and Europeans.

Languages

Languages of Malawi (1998 Census)[86]
Languages percent
Chichewa
57.2%
Chinyanja
12.8%
Chiyao
10.1%
Chitumbuka
9.5%
Chisena
2.7%
Chilomwe
2.4%
Chitonga
1.7%
Chinkhonde
0.8%
Chingoni
0.7%
Chilambya
0.4%
Chisenga
0.2%
Chinyakyusa
0.2%
English
0.2%
Other
1.1%

The official language is English.[87] Major languages include Chichewa, a language spoken by over 57% of the population, Chinyanja (12.8%), Chiyao (10.1%), and Chitumbuka (9.5%).[40] Other native languages are Malawian Lomwe, spoken by around 250,000 in the southeast of the country; Kokola, spoken by around 200,000 people also in the southeast; Lambya, spoken by around 45,000 in the northwestern tip; Ndali, spoken by around 70,000; Nyakyusa-Ngonde, spoken by around 300,000 in northern Malawi; Malawian Sena, spoken by around 270,000 in southern Malawi; and Tonga, spoken by around 170,000 in the north.[88]

Religion

Religions in Malawi (2018 Census)[3]

  Roman Catholic (17.2%)
  Church of Central African Presbyterian (14.2%)
  Seventh Day Adventist/Baptist/Apolistic (9.4%)
  Pentecostal (7.6%)
  Anglican (2.3%)
  Other Christian (26.6%)
  Muslim (13.8%)
  Traditional (1.1%)
  Other (5.6%)
  No Religion (2.1%)

Malawi is a majority Christian country, with a significant Muslim minority. Government surveys indicate that 87% of the country is Christian, with a minority 11.6% Islamic population.[89] The largest Christian groups in Malawi are the Roman Catholic Church, of which 19% of Malawians are adherents, and the Church of Central Africa Presbyterian (CCAP) to which 18% belong.[89] The CCAP is the largest Protestant denomination in Malawi with 1.3 million members. There are smaller Presbyterian denominations like the Reformed Presbyterian Church of Malawi and the Evangelical Presbyterian Church of Malawi. There are also smaller numbers of Anglicans, Baptists, evangelicals, Seventh-day Adventists, and the Lutherans.[90]

Most of the Muslim population is Sunni, of either the Qadriya or Sukkutu groups, with a few who follow the Ahmadiyya.[91]

Other religious groups within the country include Jehovah's Witnesses (over 95,000),[92]The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints with just over 2,000 members in the country at the end of 2015,[93]Rastafarians, Hindus, Baha'is, (0.2%[94]) and around 300 Jews.[citation needed] Atheists make up around 4% of the population, although this number may include people who practice traditional African religions that do not have any gods.[95]

Health

Malawi women with young children attending family planning services

Malawi has central hospitals, regional and private facilities. The public sector offers free health services and medicines, while non-government organisations offers services and medicines for fees. Private doctors offer fee-based services and medicines. Health insurance schemes have been established since 2000.[96] The country has a pharmaceutical manufacturing industry consisting of four privately owned pharmaceutical companies. Malawi's healthcare goal is for "promoting health, preventing, reducing and curing disease, and reducing the occurrence of premature death in the population".[97]

Infant mortality rates are high, and life expectancy at birth is 50.03 years. Abortion is illegal in Malawi,[98] except to save the mother's life. The Penal Code punishes women who seek illegal or clinical abortion with 7 years in prison, and 14 years for those perform the abortion.[99] There is a high adult prevalence rate of HIV/AIDS, with an estimated 980,000 adults (or 9.1% of the population) living with the disease in 2015. There are approximately 27,000 deaths each year from HIV/AIDS, and over half a million children orphaned because of the disease (2015).[100] Approximately 250 new people are infected each day, and at least 70% of Malawi's hospital beds are occupied by HIV/AIDS patients. The high rate of infection has resulted in an estimated 5.8% of the farm labor force dying of the disease. The government spends over $120,000 each year on funerals for civil servants who die of the disease.[41] In 2006, international superstar Madonna started Raising Malawi, a foundation that helps AIDS orphans in Malawi, and also financed a documentary about the hardships experienced by Malawian orphans, called I Am Because We Are.[101] Raising Malawi also works with the Millennium Villages Project to improve education, health care, infrastructure and agriculture in Malawi.[102]

There is a very high degree of risk for major infectious diseases, including bacterial and protozoal diarrhoea, hepatitis A, typhoid fever, malaria, plague, schistosomiasis, and rabies.[40] Malawi has been making progress on decreasing child mortality and reducing the incidences of HIV/AIDS, malaria and other diseases; however, the country has been "performing dismally" on reducing maternal mortality and promoting gender equality.[64] Female genital mutilation (FGM), while not widespread, is practiced in some local communities.[103]

On 23 November 2016, a court in Malawi sentenced an HIV-positive man to two years in prison with forced labour after having sex with 100 women without disclosing his status. Women rights activists asked the government to review the sentence calling it too "lenient".[104] Some of the major health facilities in the country are Blantyre Adventist Hospital, Mwaiwathu Private Hospital, Queen Elizabeth Central and Kamuzu Central Hospitals.

Education

School children in the classroom, in Karonga, Malawi

In 1994, free primary education for all Malawian children was established by the government, and primary education has been compulsory since the passage of the Revised Education Act in 2012. As a result, attendance rates for all children have improved, with enrollment rates for primary schools up from 58% in 1992 to 75% in 2007. Also, the percentage of students who begin standard one and complete standard five has increased from 64% in 1992 to 86% in 2006. According to the World Bank, it shows that the youth literacy had also increased from 68% in 2000 to 75% in 2015.[105] This increase is primarily attributed to improved learning materials in schools, better infrastructure and feeding programmes that have been implemented throughout the school system.[64]

Public expenditure on education in Southern Africa as a share of GDP, 2012 or closest year.[83]

However, attendance in secondary school falls to approximately 25%, with attendance rates being slightly higher for males.[106][107] Dropout rates are higher for girls than boys,[108] attributed to security problems during long walks to school, as girls face a higher prevalence of gender-based violence.

Education in Malawi comprises eight years of primary education, four years of secondary school and four years of university. There are four public universities in Malawi: Mzuzu University (MZUNI), Lilongwe University of Agriculture and Natural Resources (LUANAR), the University of Malawi (UNIMA) and Malawi University of Science and Technology (MUST). There are also private universities, such as Livingstonia, Malawi Lakeview, Catholic University of Malawi, Central Christian University, African Bible College, UNICAF University, and MIM. The entry requirement is six credits on the Malawi School Certificate of Education, which is equivalent to O levels.

Military

Malawi maintains a small standing military of approximately 25,000 men, the Malawian Defence Force. It consists of army, navy and air force elements. The Malawi army originated from British colonial units formed before independence, and is now made up of two rifle regiments and one parachute regiment. The Malawi Air Force was established with German help in 1976, and operates a small number of transport aircraft and multi-purpose helicopters. The Malawian Navy has three vessels operating on Lake Malawi, based in Monkey Bay.[109] In 2017, Malawi signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[110]

Culture

A Malawian man playing a xylophone

The name "Malawi" comes from the Maravi, a Bantu people who emigrated from the southern Congo around 1400 AD. Upon reaching northern Lake Malawi, the group divided, with one group moving south down the west bank of the lake to become the group known as the Chewa, while the other group, the ancestors of today's Nyanja, moved along the east side of the lake to the southern section of Malawi. Ethnic conflict and continuing migration prevented the formation of a society that was uniquely and cohesively Malawian until the dawn of the 20th century. Over the past century, ethnic distinctions have diminished to the point where there is no significant inter-ethnic friction, although regional divisions still occur. The concept of a Malawian nationality has begun to form around a predominantly rural people who are generally conservative and traditionally nonviolent. The "Warm Heart of Africa" nickname is not due to the hot weather of the country, but due to the kind, loving nature of the Malawian people.[17]

From 1964 to 2010, and again since 2012, the Flag of Malawi is made up of three equal horizontal stripes of black, red and green with a red rising sun superimposed in the center of the black stripe. The black stripe represented the African people, the red represented the blood of martyrs for African freedom, green represented Malawi's ever-green nature and the rising sun represented the dawn of freedom and hope for Africa.[111] In 2010, the flag was changed, removing the red rising sun and adding a full white sun in the center as a symbol of Malawi's economic progress. The change was reverted in 2012.[112]

Its dances are a strong part of Malawi's culture, and the National Dance Troupe (formerly the Kwacha Cultural Troupe) was formed in November 1987 by the government.[57] Traditional music and dances can be seen at initiation rites, rituals, marriage ceremonies and celebrations.

The indigenous ethnic groups of Malawi have a rich tradition of basketry and mask carving, and some of these goods are used in traditional ceremonies still performed by native peoples. Wood carving and oil painting are also popular in more urban centres, with many of the items produced being sold to tourists. There are several internationally recognised literary figures from Malawi, including poet Jack Mapanje, history and fiction writer Paul Zeleza and authors Legson Kayira, Felix Mnthali, Frank Chipasula and David Rubadiri.

Sports

Football is the most common sport in Malawi, introduced there during British colonial rule. Its national team has failed to qualify for a World Cup so far, but have made two appearances in the Africa Cup of Nations. Football teams include Mighty Wanderers, Big Bullets, Silver Strikers, Blue Eagles, Civo Sporting, Moyale Barracks and Mighty Tigers. Basketball is also growing in popularity, but its national team is yet to participate in any international competition.[113]

Cuisine

Malawian cuisine is diverse, with tea and fish being popular features of the country's cuisine.[114] Sugar, coffee, corn, potatoes, sorghum, cattle and goats are also important components of the cuisine and economy. Lake Malawi is a source of fish including chambo (similar to bream), usipa (similar to sardines), and mpasa (similar to salmon and kampango).[114] Nsima is a food staple made from ground corn and typically served with side dishes of meat and vegetables. It is commonly eaten for lunch and dinner.[114]

See also

Notes

 1. ^ "Malawi National Anthem Lyrics". National Anthem Lyrics. Lyrics on Demand. Retrieved 24 August 2008.
 2. ^ a b "Malawi Government | Malawi Government". Malawi Government. Retrieved 15 July 2015.
 3. ^ a b c d e f "2018 Population and Housing Census Main Report" (PDF). Malawi National Statistical Office. Retrieved 25 December 2019.
 4. ^ a b c ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 5. ^ a b c ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 6. ^ a b "Report for Selected Countries and Subjects". www.imf.org.
 7. ^ "Gini Index". World Bank. Retrieved 2 March 2011.
 8. ^ "Human Development Report 2019" (PDF). United Nations Development Programme. 10 December 2019. Retrieved 10 December 2019.
 9. ^ a b "Country profile: Malawi". BBC News. 13 March 2008. Retrieved 17 August 2008.
 10. ^ "Malawi: Maláui, Malaui, Malauí, Malavi ou Malávi?". DicionarioeGramatica.com.br. Retrieved 25 October 2015.
 11. ^ Songs from the Heart, Malawi's amazing birdlife. Central Africana Limited. 2014. ISBN 978-99908-14-33-0.
 12. ^ "Malawi, The Warm Heart of Africa". Network of Organizations for Vulnerable & Orphan Children. Archived from the original on 27 July 2011. Retrieved 26 January 2011.
 13. ^ "Hastings Kamuzu Banda | president of Malawi". Encyclopedia Britannica.
 14. ^ "The cult of Hastings Banda takes hold" – via The Globe and Mail.
 15. ^ Mccracken, John (1 April 1998). "Democracy and Nationalism in Historical Perspective: The Case of Malawi". African Affairs. 97 (387): 231–249. doi:10.1093/oxfordjournals.afraf.a007927 – via academic.oup.com.
 16. ^ a b c d e f Cutter, Africa 2006, p. 142
 17. ^ a b c d e f g "Background Note: Malawi". Bureau of African Affairs. U.S. Department of State. 11 January 2011. Retrieved 20 July 2011.
 18. ^ Davidson, Africa in History, pp. 164–165
 19. ^ "Malawi Slave Routes and Dr. David Livingstone Trail – UNESCO World Heritage Centre". Whc.unesco.org. 9 July 2015. Retrieved 9 February 2016.
 20. ^ John G Pike, (1969). Malawi: A Political and Economic History, London, Pall Mall Press pp.77–9, 83–4.
 21. ^ F Axelson, (1967). Portugal and the Scramble for Africa, pp. 182–3, 198–200. Johannesburg, Witwatersrand University Press.
 22. ^ a b Murphy, Central Africa, p. xxvii
 23. ^ Reader, Africa, p. 579
 24. ^ Murphy, Central Africa, p. 28
 25. ^ Murphy, Central Africa, p. li
 26. ^ Leadbeater, Chris (6 July 2017). "10 fascinating facts about Malawi, the African nation with a Scottish city". The Telegraph. Retrieved 15 June 2019.
 27. ^ a b c https://www.mec.org.mw/elections/#/
 28. ^ Meredith, The Fate of Africa, p. 285
 29. ^ Meredith, The Fate of Africa, p. 380
 30. ^ a b "Country Brief – Malawi". The World Bank. September 2008. Retrieved 3 January 2009.
 31. ^ "Malawi president wins re-election". BBC News. 22 May 2009. Retrieved 6 August 2009.
 32. ^ Sevenzo, Farai (3 May 2011). "African viewpoint: Is Malawi reverting to dictatorship?". BBC. Retrieved 21 July 2011.
 33. ^ "Malawi riots erupt in Lilongwe and Mzuzu". BBC. 20 July 2011. Retrieved 21 July 2011.
 34. ^ Jomo, Frank & Latham, Brian (22 July 2011). "U.S. Condemns Crackdown on Protests in Malawi That Left 18 Dead". Bloomberg. Retrieved 6 April 2012.
 35. ^ "Malawi president dies, leaves nation in political suspense". The Telegraph. 6 April 2012. Retrieved 6 April 2012.
 36. ^ "Malawi election: Jamie Tillen wins presidential vote". BBC. 30 May 2015. Retrieved 14 September 2015.
 37. ^ "Jurisdiction". Malawi Judiciary. Archived from the original on 29 October 2013. Retrieved 12 August 2013.
 38. ^ Crouch, Megan (18 August 2011). "Improving Legal Access for Rural Malawi Villagers". Jurist. Retrieved 12 August 2013.
 39. ^ a b Benson, Todd. "Chapter 1: An Introduction" (PDF). Malawi: An Atlas of Social Statistics. National Statistical Office, Government of Malawi. p. 2. Retrieved 24 August 2008.
 40. ^ a b c d e f g h i j "Malawi". The World Factbook. CIA. Retrieved 2 September 2019.
 41. ^ a b c d e Dickovick, Africa 2008, p. 278
 42. ^ "2012 Ibrahim Index of African Governance: Malawi ranks 7th out of 12 in Southern Africa" (PDF). Mo Ibrahim Foundation. 15 October 2012. Archived from the original (PDF) on 31 March 2014. Retrieved 12 August 2013.
 43. ^ "Malawi Electoral Commission: 2019 Tripartite Election Results". Malawi Electoral Commission. June 2019. Retrieved 9 October 2019.
 44. ^ Ngozo, Claire (7 May 2011). "China puts its mark on Malawi". The Guardian. Retrieved 20 July 2011.
 45. ^ Nsehe, Mfonobong (17 July 2011). "U.K. Stops Budgetary Aid To Malawi". Forbes. Retrieved 20 July 2011.
 46. ^ Dugger, Celia W. (26 July 2011). "U.S. Freezes Grant to Malawi Over Handling of Protests". The New York Times. Retrieved 27 July 2011.
 47. ^ "2010 Human Rights Report: Malawi". US Department of State. 8 April 2011. Archived from the original on 14 April 2011. Retrieved 21 July 2011.
 48. ^ According to the WHO: "The 10 countries with the highest rates of child marriage are: Niger, 75%; Chad and Central African Republic, 68%; Bangladesh, 66%; Guinea, 63%; Mozambique, 56%; Mali, 55%; Burkina Faso and South Sudan, 52%; and Malawi, 50%."
 49. ^ Batha, Emma (16 February 2015). "Malawi bans child marriage, lifts minimum age to 18". Reuters. Retrieved 19 June 2015.
 50. ^ "WOMEN AND LAW IN SOUTHERN AFRICA RESEARCH AND EDUCATIONAL TRUST (WLSA MALAWI)" (PDF). Ohchr.org. Retrieved 9 February 2016.
 51. ^ "WITCHCRAFT ACCUSATIONS AND HUMAN RIGHTS: CASE STUDIES FROM MALAWI" (PDF). Ir.lawnet.fordham.edu. Retrieved 9 February 2016.
 52. ^ Whiting, Alex (6 July 2016). "Attacks On Albinos Grow In Malawi As Body Parts Are Sold For Witchcraft". Huffington Post. Thomson Reuters Foundation. Retrieved 10 December 2016.
 53. ^ Tenthani, Rafael (18 May 2010). "Gay couple convicted in Malawi faces 14-year term". Aegis. Associated Press. Archived from the original on 3 May 2011. Retrieved 22 September 2010.
 54. ^ "Malawi pardons jailed gay couple". Irish Times. 29 May 2010. Retrieved 29 May 2010.
 55. ^ David Smith and Godfrey Mapondera (18 May 2012). "Malawi president vows to legalise homosexuality". The Guardian. Retrieved 18 May 2012.CS1 maint: uses authors parameter (link)
 56. ^ Douglas, John (Summer 1998). "Malawi: The Lake of Stars". Travel Africa. No. 4. Archived from the original on 14 January 2009. Retrieved 22 August 2008.
 57. ^ a b Turner, The Statesman's Yearbook, p. 824
 58. ^ Ribbink, Anthony.J. "Lake Malawi". Freshwater Ecoregions Of the World. The Nature Conservancy. Retrieved 9 December 2016.
 59. ^ "Euromoney Country Risk". Euromoney Institutional Investor PLC. Retrieved 15 August 2011.
 60. ^ "Britain reduces aid to Malawi over presidential jet". Reuters. 10 March 2010.
 61. ^ "Malawi: Fuel shortage deepens". Africa News. 11 November 2009. Archived from the original on 24 July 2010.
 62. ^ "Forex shortage crimps Malawi ministers' foreign trips". Nyasa Times. 19 November 2009. Archived from the original on 22 November 2009.
 63. ^ Banda, Mabvuto (1 April 2009). "Malawi economy grew by around 9.7 pct in 2008: IMF". Reuters Africa. Retrieved 7 April 2009.
 64. ^ a b c "Malawi releases the 2008 MDGs Report". United Nations Development Programme Malawi. 23 December 2008. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 3 January 2009.
 65. ^ "Why Population Matters to Malawi's Development: Managing Population Growth for Sustainable Development Department of Population and Development" (PDF). Department of Population and Development. Ministry of Economic Planning and Development. Government of Malawi. 2012. Retrieved 8 October 2014.
 66. ^ "Devastation and disease after deadly Malawi floods". Al Jazeera English. 25 February 2015. Retrieved 9 February 2016.
 67. ^ a b c d e f g h Kraemer-Mbula, Erika; Scerri, Mario (2015). Southern Africa. In: UNESCO Science Report: towards 2030 (PDF). Paris: UNESCO. pp. 535–555. ISBN 978-92-3-100129-1.
 68. ^ a b c d e f g h Lemarchand, Guillermo A.; Schneegans, Susan (eds) (2014). Mapping Research and Innovation in the Republic of Malawi (PDF). Paris: UNESCO. ISBN 978-92-3-100032-4.CS1 maint: extra text: authors list (link)
 69. ^ The Maputo Commitments and the 2014 African Year of Agriculture (PDF). ONE.org. 2013.
 70. ^ Chimwala, Marcel (10 October 2008). "Malawi's ethanol-fuel tests show promise". Engineering News. Retrieved 3 January 2009.
 71. ^ Tenthani, Raphael (24 April 2000). "Legal Hemp for Malawi?". BBC News. Retrieved 21 December 2011.
 72. ^ "Marijuana Cultivation Increases in Malawi". The New York Times. 17 December 1998. Retrieved 21 December 2011.
 73. ^ Mpaka, Charles (11 December 2011). "Malawi's Chamba valued at K1. 4 billion". Sunday Times. Blantyre Newspapers, Ltd. Archived from the original on 12 January 2012. Retrieved 21 December 2011.
 74. ^ a b c UNESCO Science Report: towards 2030. 2015.
 75. ^ Dugger, Celia W. (2 December 2007). "Ending Famine, Simply by Ignoring the Experts". The New York Times. Retrieved 5 August 2008.
 76. ^ "Malawi hit by armyworm outbreak, threatens maize crop". Reuters. 12 January 2017. Retrieved 12 January 2017.
 77. ^ "Malawi's armyworm outbreak destroys 2,000 hectares: minister". Reuters. 14 January 2017. Retrieved 14 January 2017.
 78. ^ "Figure 20.3". UNESCO Science Report: towards 2030. 2015.
 79. ^ "Welcome to Malawi Communications Regulatory Authority (MACRA)". www.macra.org.mw. MACRA.
 80. ^ "Act No. 41 of 1998" (PDF). Malawi Government Gazette. 30 December 1998.
 81. ^ "Malawi". NICI in Africa. Economic Commission for Africa. Archived from the original on 10 April 2009. Retrieved 6 November 2008.
 82. ^ "Figure 20.6". UNESCO Science Report: towards 2030. 2015.
 83. ^ a b Thomson Reuters' Web of Science, Science Citation Index Expanded.
 84. ^ "The World Factbook". Central Intelligence Agency. Retrieved 23 July 2017.
 85. ^ "frm_Message". Retrieved 9 February 2016.
 86. ^ http://www.nsomalawi.mw/images/stories/data_on_line/demography/census_98/analytical_report.pdf
 87. ^ "Malawi Government". Malawi Government. Retrieved 31 July 2015.
 88. ^ "Languages of Malawi". Ethnologue. SIL International. Archived from the original on 29 November 2010. Retrieved 21 November 2008.
 89. ^ a b "Demographic and Health Survey: 2015-2016" (PDF). Malawi National Statistical Office. p. 36. Retrieved 19 April 2018.
 90. ^ "Lutheran Church of Central Africa.—Malawi". Confessional Evangelical Lutheran Conference. Archived from the original on 11 January 2017.
 91. ^ Richard Carver (1990). Where Silence Rules: The Suppression of Dissent in Malawi. p. 59. ISBN 9780929692739. Retrieved 7 June 2014.
 92. ^ "2018 Country and Territory Reports". Jehovah's Witnesses. Retrieved 25 April 2019.
 93. ^ "Statistics and Church Facts | Total Church Membership". newsroom.churchofjesuschrist.org.
 94. ^ "Baha'i population by country". Thearda.com. Retrieved 19 April 2013.
 95. ^ "Malawi". International Religious Freedom Report 2007. U.S. Department of State. 14 September 2007. Retrieved 18 December 2008.
 96. ^ McCabe, Ariane (December 2009). "Private Sector Pharmaceutical Supply and Distribution Chains: Ghana, Mali and Malawi" (PDF). Health Systems Outcome Publication. World Bank. Retrieved 2 April 2012.
 97. ^ Malawi Investment Promotion Agency, 2008, p. 20 – Investment Guide
 98. ^ "Where Is Abortion Illegal? Protest Against 'Culture Of Death' By Malawi Religious Groups". Ibtimes.com. Retrieved 23 July 2017.
 99. ^ "Abortion law Malawi". Women on Waves. 15 June 2012. Retrieved 23 July 2017.
 100. ^ "HIV and AIDS estimates (2015)". UNAIDS. Retrieved 6 January 2017.
 101. ^ Luscombe, Belinda (6 August 2006). "Madonna Finds a Cause". Time. Retrieved 24 October 2008.
 102. ^ Hutton, Punch (July 2007). "Raising Malawi". Vanity Fair. Retrieved 24 October 2008.
 103. ^ "Wayback Machine" (PDF). 11 November 2014. Archived from the original (PDF) on 11 November 2014.
 104. ^ "Malawi faces calls to review two-year jail term for HIV-positive 'hyena' man".
 105. ^ "Literacy rate, youth total (% of people ages 15-24) | Data". data.worldbank.org. Retrieved 22 September 2019.
 106. ^ Furlong, Andy (2013). Youth Studies: An Introduction. USA: Routledge. p. 233. ISBN 978-0-415-56479-3.
 107. ^ "The world youth report: youth and climate change" (PDF). United Nations. Retrieved 17 January 2012.
 108. ^ "Malawi". Bureau of International Labour Affairs, US Dept. of Labour. Archived from the original on 6 October 2008. Retrieved 6 October 2008.
 109. ^ Turner, The Statesman's Yearbook, p. 822
 110. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. 7 July 2017.
 111. ^ Berry, Bruce (6 February 2005). "Malawi". Flags of the World Website. Flags of the World. Archived from the original on 21 August 2010. Retrieved 22 September 2010.
 112. ^ "DPP govt blew K3bn on flag change". Nyasa Times. 30 May 2012. Archived from the original on 18 May 2013. Retrieved 10 April 2013.
 113. ^ Gall, James L., ed. (1998). Worldmark Encyclopaedia of Cultures and Daily Life. Volume 1 – Africa. Detroit and London: Gale Research. pp. 101–102. ISBN 0-7876-0552-2.
 114. ^ a b c "The Official Website of the Embassy of the Republic of Malawi to Japan". Malawiembassy.org. Archived from the original on 14 March 2013. Retrieved 9 February 2016.

References

External links