مافیا (بازی گروهی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مافیا (بازی گروهی)
Playing mafia game.jpg
بازیکنان در بازی مافیا یکدیگر را متهم می‌کنند.
تعداد بازیکن‌هاحداقل ۶ نفر برای بازی کلاسیک
زمان لازم برای شروع بازیدقیقه
مدت‌زمان بازی۱۵ تا ۶۰ دقیقه
مهارت‌های لازمراهبرد، تیم، مهارت‌های اجتماعی، بازی نقش،استدلال

مافیا (به روسی: Мафия) یک بازی گروهی و استدلالی است که نبرد بین یک اقلیت آگاه و یک اکثریت ناآگاه را شبیه‌سازی می‌کند.به طور کلی در این بازی قدرت تکلم،حفظ خونسردی و آوردن استدلال های منطقی نقش بسزایی در پیروزی دارد. بازیکنان به‌طور مخفیانه تعیین نقش می‌شوند: مافیا که همدیگر را می‌شناسند یا شهروند که تنها از تعداد افراد مافیا آگاه هستند و عده معدودی از آن‌ها از برخی نقش‌ها اطلاع دارند. در فاز شب بازی، افراد مافیا به صورت مخفیانه یک شهروند را به قتل می‌رسانند. در طول فاز روز، تمام بازیکنان بازمانده در مورد هویت‌های مافیایی بحث می‌کنند و برای حذف یک مظنون رای‌گیری می‌کنند.

بازی ادامه می‌یابد تا زمانی که همهٔ مافیاها حذف شوند (برد شهروندان) یا تعداد مافیاها و شهروندان برابر شود (برد مافیا) یا یکی از شخصیت‌های مستقل که هر کدام شرایط برد متفاوتی دارد، برنده بازی شود. در یک بازی معمولاً نقش‌ها باید به گونه‌ای چیده شود که برای هر شخصیت، شخصیت‌های مقابل و مکمل قرار گیرد.

مجموعه تلویزیونی شب‌های مافیا و فیلم‌های گرگ‌بازی، گرگینه، آدمکش و همچنین بازی میان ما و اپیک از روی این بازی ساخته شده‌اند.همچنین مسابقه ای باعنوان مسابقه ی شهروند و مافیا از شبکهٔ سلامت ایران به نمایش درآمد

تاریخچه[ویرایش]

دیمیتری دیویدف (به روسی: Дми́трий Давы́довv) به عنوان سازنده این بازی معرفی شده‌است[۱]. به گفتهٔ وی، اولین بار مافیا در بهار ۱۹۸۶ در بخش روانشناسی دانشگاه دولتی مسکو بازی شده‌است و سپس در کلاس‌های درس، خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های تابستانی دانشگاه مسکو پخش شده‌است. شبکه خبری وایرد (Wired) هم ساخت این بازی را به دیویدف نسبت می‌دهد اما تاریخ اولین بازی را سال ۱۹۸۷ می‌داند. این بازی به سرعت در سایر مدارس و دانشگاه‌های شوروی محبوبیت پیدا کرد. در دهه ۱۹۹۰، این بازی به اروپا و پس از آن به ایالات متحده آمریکا راه یافت. مافیا در اوایل دههٔ ۸۰ شمسی وارد ایران شد. وب سایت about.com بازی مافیا را به عنوان یکی از «۵۰ بازی برتر تاریخی و فرهنگی» ایجاد شده از سال ۱۸۰۰ تا به حال معرفی کرده‌است. روش‌های گوناگونی برای این بازی وجود دارد؛ لذا، سعی شده یک بازی بی‌نقص و کامل ارائه گردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Haffner, François. "L'Escale à jeux". JeuxSoc (به فرانسوی). Retrieved 2020-11-09.

پیوند به‌بیرون[ویرایش]