ماسوله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
ماسوله
MasulehView.JPG
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان فومن
نام(های) دیگر Mosla به زبان تالشی
مردم
جمعیت ۳۹۳ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۰۰ هکتار اراضی تحت حفاظت شهرداری ماسوله، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پایگاه میراث فرهنگی ماسوله و سازمان حفاظت از محیط زیست
ارتفاع از سطح دریا ۱۰۵۰ متر
تأسیس شهرداری ۱۳۱۱ مصادف با ۱۹۳۲ میلادی
ماسوله
نام ماسوله
کشور  ایران
استان استان گیلان
شهرستان شهرستان فومن
اطلاعات اثر
دیرینگی دوره زند
دورهٔ ساخت اثر دوره زند، دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۰۹۰[۱]
تاریخ ثبت ملی ۳۰ مرداد ۱۳۵۴

شهر تاریخی و توریستی ماسوله، یکی از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستانهای خنک و زمستانهای پر برف است. ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن، ۶۰ کیلومتری شهر رشت ۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکلوان واقع است.

راه قدیمی ماسوله به خلخال که در گذشته شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان بوده‌است به منظور حفاظت از محیط زیست، طبیعت بکر و میراث معنوی ماسوله و جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و دخل و تصرف، با دخالت سازمان حفاظت از محیط زیست و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله در چندین دهه گذشته از سمت استان گیلان حفاظت شده‌است.[۲]

این شهر در سال ۱۳۵۴ هجری خورشیدی طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی به ثبت رسیده‌است. ماسوله در پی احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و نیز قحطی ۱۳۲۰ و … بیشتر جمعیت خود را از دست داد. پس از ثبت ماسوله به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر توسط شهرداری ماسوله (تأسیس ۱۳۱۱)، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست داده نشد و در نتیجه هزاران تن از اهالی ماسوله طی هفتاد سال گذشته در نقاط مختلف ایران به ویژه تهران مقیم شدند.[۳] این شهر هم‌اکنون در برابر مسائلی مانند ریزش سنگ، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، تصرف به منظور توسعه عمرانی و انسانی و تخریب و… حفاظت می‌شود؛ و در صف انتظار جهت ثبت به عنوان میراث جهانی برای حفاظت بیشتر قرار دارد.[۴]

زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی است که به زبان اوستایی و زبان تاتی بسیار نزدیک است.[۵] دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است.

گردشگری ماسوله[ویرایش]

ماسوله شامل وسعتی معادل یکصد هکتار منطقه تحت حفاظت میراث فرهنگی و منابع طبیعی، یکی از خوش آب و هواترین نقاط ایران است که هر ساله پذیرای ده‌ها هزار گردشگر می‌باشد. شهر تاریخی و توریستی ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصربه‌فرد در جهان شناخته شده‌است. ماسوله با کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی‌ترین مناطق شمالی ایران با جلوه‌های طبیعی فراوان به ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است و قلهٔ شاه معلم در ماسوله با ارتفاع ۳٬۰۵۰ متر بلندترین نقطه استان گیلان و هدفی جذاب برای گروه‌های کوهنوردی می‌باشد. دو هتل در داخل فضای معماری سنتی ماسوله و چندین هتل در جادهٔ منتهی به آن پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی هستند همچنین تعداد زیادی مهمانخانه و خانهٔ اجاره‌ای هم در این زمینه وجود دارند.[۲]

تاریخ[ویرایش]

مشخصات شهرک تاریخی ماسوله در کتیبه میراث فرهنگی گیلان

حدود سده هشتم هجری (قرن ۱۴ میلادی) مردم کهنه ماسوله که در ۶ کیلومتری شمال غرب این شهر واقع است به همراه مردمانی از نقاط مختلف سرزمین گسترده ایران به نقطه‌ای که هم‌اکنون به عنوان شهر ماسوله شناخته شده‌است کوچ کردند.[۲]

سال‌شمار تحولات معاصر شهر ماسوله
 • ۱۲۸۹: ایجاد کتابخانه (کتابخانه عمومی) ماسوله با هزار جلد کتاب خطی.
 • ۱۲۸۹: تأسیس نخستین مدرسه در ماسوله (مدرسه اسلامیه).
 • ۱۲۹۳: تأسیس نخستین مدرسه دولتی (مدرسه ایمان).
 • بهمن ۱۲۹۴: رویارویی قوای جنگل با قوای روس در جریان اشغال ایران در جنگ جهانی اول.
 • ۱۲۹۵: تأسیس اداره پست.
 • ۱۳۰۴: تأسیس اداره دارایی.
 • ۱۳۰۸: تأسیس اداره آمار (ثبت احوال).
 • ۱۳۱۱: تأسیس شهرداری ماسوله.
 • ۱۳۱۶: راه اندازی تلفن.
 • ۱۳۱۷: تأسیس اداره امنیه.
 • ۱۳۲۴: رویارویی قوای دولتی در ماسوله با فرقه دموکرات آذربایجان که از راه ماسوله قصد ورود به گیلان را داشت. (فرقه دموکرات آذربایجان نام سازمانی سیاسی بود که شوروی برای ضمیمه ساختن شمال غربی ایران به خاک خود در سال ۱۹۴۵ میلادی تأسیس کرد).
 • ۳۰ مرداد ۱۳۵۴: ثبت ماسوله در فهرست آثار ملی به شماره ۱۰۹۰.
 • شهریور ۱۳۸۵: ثبت کهنه ماسوله در فهرست آثار ملی.[۲]

ماسوله در پی احداث جاده ارتباطی جدید بین گیلان و آذربایجان و نیز قحطی ۱۳۲۰ و … بیشتر جمعیت خود را از دست داد. کاروانسراهای شاهراه ارتباطی شمال و آذربایجان از رونق افتادند و بازار داد و ستد و صنایع فلزی و چرم آن نیز از دور افتاد. در پی آن اکثر مردم متمول ماسوله به پایتخت و سایر شهرهای بزرگ یا به خارج از کشور مهاجرت کردند. پس از ثبت ماسوله به عنوان میراث فرهنگی و طبیعی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان حفاظت از محیط زیست اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر را ندادند. نسلهای بعدی هم در نقطه نقطه ایران به ویژه محدوده شمال ایران و تهران ساکن شدند.

کهنه ماسوله[ویرایش]

در ۱۰ کیلومتری بالاتر از ماسوله جدید، ماسوله قدیم با آثار و بازمانده‌های انسانی از قبیل سنگ کوره و… در منطقه‌ای گسترده پراکنده شده‌است که جزء آثار باستانی به‌شمار می‌آیند. طی کاوش‌های انجام شده از محوطه باستانی کهنه ماسوله سفالینه هائی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری بدست آمده‌است که دقیق‌ترین مستندات قابل توجه تاریخی می‌باشند.[۶] کهنه ماسوله در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

جغرافیای ماسوله[ویرایش]

شهر امروزی ماسوله شامل مجموعه معماری سنتی کوچکی است که در دل ژرف طبیعت رشته کوه‌های سرسبز با وسعتی معادل ۱۰۰ هکتار در مختصات جغرافیایی ۴۸ درجه، ۵۹ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه، ۹ دقیقه عرض شمالی قرار دارد؛ و محدوده آن از سمت شمال به شهرستان ماسال، از سمت جنوب به طارم علیا (استان زنجان)، از سمت شرق به جلگه شهر فومن و از سمت غرب به شهرستان خلخال (استان اردبیل) می‌رسد محدوده مرکزی ماسوله از سه جهت شمال، جنوب و غرب به کوه و از طرف شرق بر درهای زیبا مشرف است ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد برابر با ۱۰۵۰ متر است آب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و راه اصلی ارتباطی آن، جاده ایست که به سمت فومن کشیده شده‌است.

معماری ماسوله[ویرایش]

ماسوله دارای معماری منحصربه‌فردی است. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند. بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته‌است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولاً تا دو طبقه می‌رسد.

محله‌های ماسوله[ویرایش]

ماسوله دارای ۴ محله اصلی به نام‌های «خانه بر» (خونَ وَر)، «مسجدبر» (مَزَ وَر)، «کِی‌سَر» شامل کَفا کِی‌سَر و بِنَ کِی‌سر و «اسد محله» (اَسَ مَل) و بازاری در چهار طبقه است که هر چهار محله بطور مستقل به بافت بازار شهر ارتباط بی‌واسطه دارند. در حال حاضر در ماسوله بیش از ۳۵۰ واحد مسکونی وجود دارد که در گذشته (حدود ۱۰۰ سال پیش)، این تعداد ۶۰۰ واحد بوده‌است. وجود بیش از ۱۲۰ واحد تجاری در محدودهٔ بازار آن، بیش از ۴ کاروان سرا، ۲ حمام خزینه‌دار، بیش از ۳۳ چشمهٔ عمومی (خونی)، ۱۰ مسجد و ۵ امام زاده حاکی از رونق و شکوفایی این شهر در دوره‌های متاخر می‌باشد. جمعیت ماسوله طی ۶۰ سال گذشته کاهش یافته‌است.

اقتصاد ماسوله[ویرایش]

قرار داشتن در شاهراه ارتباطی سابق و وجود هشت کاروانسرا موید این مطلب است که پیشه بسیاری از مردمان ماسوله داد و ستد بوده‌است. صنایع دستی ماسوله شامل صنایع فلزی و چوبی نیز تا حدود دهه شصت رواج داشته که در حال حاضر به کلی از بین رفته‌است. اقتصاد ماسوله در حال حاضر مبتنی بر توریسم است.

پیدایش ماسوله[ویرایش]

ماسولهٔ قدیم یا «کهنه ماسوله» که در فاصله «هشت کیلومتری غرب جاده ماسوله به خلخال» قرار گرفته‌است سکونتگاه اصلی و اولیه ماسوله ایها بوده‌است که اکنون آنچه در این مکان به چشم می‌خورد سنگ دیوار بناهای آن است. در نخستین کاوشهای باستانشناسی شهرستان فومن که در شهریور ماه ۱۳۷۴ توسط هیئت پژوهشکده باستانشناسی سازمان میراث فرهنگی استان گیلان در این محوطه صورت گرفت مشخص شد که از سده پنجم تا هشتم هجری «کهنه ماسوله» به عنوان یکی از مراکز مهم در زمینه فلزکاری بوده‌است. همچنین سفالینه‌های لعابدار با رنگهای متنوع که مشخصات دوره سلجوقی را داشته‌اند در این منطقه کشف شد این ناحیه به دلیل اهمیت و اعتبار تاریخی آن در شهریور ۱۳۸۵در فهرست آثار ملی ثبت شد. دربارهٔ منتقل شدن ماسوله ایها به مکان فعلی آرای مختلف و گوناگونی ارائه شده‌است یکی از مشهورترین آن‌ها اینست که عون بن علی از نوادگان امام اول شیعیان به همراه سید جلال الدین اشرف از فرزندان موسی کاظم امام هفتم شیعیان که مزارش در شهر آستانه اشرفیه گیلان قرار دارد در جنگی در حوالی طارم زنجان زخمی شد و راه ماسوله در پیش گرفت و در مکان فعلی ماسوله جان سپرد و به خاک سپرده شد. سپس به تدریج ماسوله ایها در اطراف مزارش خانه ساختند و بدین ترتیب ماسوله فعلی شکل گرفت. روایتی زلزله بزرگ‌سال ۸۹۰ هجری قمری را علت کوچ ماسوله ایها به مکان فعلی بیان می‌کند و روایتی دیگر نیز همه گیر شدن بیماری طاعون در سال ۹۴۳ هجری قمری در کشور را دلیل جا به جایی ذکر می‌کند؛ ولی نسلهای بعدی، در همین مکان جدید هم ماندگار نشدند و شهری که مرکز داد و ستد و شاهراه ارتباطی بین گیلان و آذربایجان (زنجان و خلخال و سایر شهرها) بود و بازار، کاروانسراهای و صنایع فلزی و غیر فلزی آن رونق فراوان داشت با کاهش چشمگیر مواجه شد. زمانی قرار گرفتن ماسوله در نقطه ثقل گیلان، زنجان و آذربایجان اهمیت ویژهای به آن بخشیده بود ولی با ایجاد راه‌های اصلی بین گیلان و آذربایجان و گیلان و زنجان از دیگر مسیرها، ماسوله رونق اقتصادی و به دنبال آن، جمعیت خود را از دست داد اشغال کشور در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در جریان جنگ جهانی دوم و هرج و مرج ناشی از آن نیز بر مهاجرت اهالی ماسوله تأثیرگذار بود. شهرداری ماسوله در سال ۱۳۱۱ هجری خورشیدی تأسیس شد ولی در سال ۱۳۱۸ تعطیل گردید؛ و در سال ۱۳۴۱ مجدداً شروع به کار کرد. مردم ماسوله نقش والایی در تاریخ جنبش جنگل در برابر تهاجم روسیه و بریتانیا داشته‌اند. ماسوله ایها به قوای جنگل کمک می‌کردند و عده‌ای مانند شهید باباغلامعلی در کنار آن‌ها می‌جنگیدند.[۲]

زبان ماسوله[ویرایش]

زبان اصلی مردم ماسوله، به روایت خود ماسوله ایها موسلی moosli است؛ که بسیار شبیه زبان تالشی، زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان است. تالشی نام یکی از زبان‌های ایرانی شمال غربی است و همچنین به فردی که گویشور آن زبان باشد می‌گویند. زبان تالشی از خانواده زبان‌های کناره دریای خزر و به زبان تاتی نزدیک می‌باشد اما در عین حال متفاوت ازهم می‌باشند. تالشی همچنین هم‌ریشه با دیگر زبان‌های کرانهٔ خزر همچون گیلکی و مازندرانی است ولی با آن‌ها تفاوتی آشکار دارد. تات‌ها و تالشی‌ها و مازندرانی‌ها و گیلکیها به زبان‌هایی سخن می‌گویند که در بسیاری موارد با زبان فارسی تفاوت داشته و با مادی و پارتی و اوستایی مشابهت دارد.[۷] زبان تالشی مشابهت با زبان‌های اوستایی و کردی دارد.[۸][۹][۱۰] همچنین این زبان به زبان ترکی آذری باستان نزدیک است.[۱۱]«زبان تالشی» از زبان‌های ایرانی شمال غربی محسوب می‌شود که با زبان مادی، پارتی و اوستایی و نیز با زبان آذری قدیم - و نه ترکی ـ شباهت بسیاری دارد.[۱۲]

چند نمونه از تشابه زبان پهلوی و تاتی با تالشی و فارسی:

↓پهلوی ↓تاتی ↓تالشی ماسوله ↓فارسی

سوچ ← سوچ ← سوچ ← سوز

کالجار ← کلنجار ← کَلَنجار ← جدال

نرگت ← مچت ← مَچِّت ← مسجد

وات ← وا ← وا ← باد

وره ک ← وره ← وَرَّه ← برّه

وهرگ ← ورگ ← وَرگ ← گرگ

وچک - وچه - وَچَه - بچه

وس ← وس ← وَس ← بس

چند نمونه از تشابه زبان اوستایی، تالشی ماسوله و فارسی:[۴]

↓اوستایی ↓ تالشی ماسوله ↓فارسی

اَش ← چِم ← چشم

اَهمه ← اَمَ ← ما

کارِتَه ← کاردَه ← کارد

سوخره ← سُر ← سرخ

زَن ← زونِه ← دانستن

اَواَ ← اَوَر ← آنجا

ایس‌بی ← ایس‌پی ← سفید

آسن ← آسِن ← آهن

خته ← خُتَه ← خوابیدن

نمونه‌ای از شعر فولکور تالشی با معادل فارسی:

بند سرون شیمه مرزه به مرزه: کوه‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشتم

ویندمه الاله تا بندی کا لرزه: دیدم گل آلاله‌ای در کوهستان می‌لرزید

واتم الاله تا چی را ت لرزی: گفتم ای گل آلاله چرا لرزان هستی

واتش ترسم بشی من پس بیرزی: گفت می‌ترسم بروی و مرا تنهایم بگذاری

تبار مردم ماسوله[ویرایش]

قرار گرفتن ماسوله در شاهراه ارتباطی گیلان و آذربایجان و نیز برخورداری این شهر از هشت کاروانسرا موید این است که اقوام مختلفی از قدیم در این شهر رفت و آمد داشته‌اند و بسیاری نیز به واسطه مهاجرت و ازدواج طی سالیان متمادی در ماسوله ساکن شده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان گفت که ماسوله ایها به‌طور خالص تالش هستند ماسوله ایها به واسطه زبانی که صحبت می‌کنند از گذشته به راحتی می‌توانستند با اقوام مختلف ایرانی ارتباط کلامی داشته باشند چون زبان تالشی به مادی و پارتی شبیه است.[۷] و نیز مشابهت با زبان‌های اوستایی و کردی دارد.[۸][۹][۱۰] همچنین این زبان به زبان آذری باستان نزدیک است.[۱۳]«زبان تالشی» از زبان‌های ایرانی شمال غربی محسوب می‌شود و نیز با زبان آذری قدیم شباهت بسیاری دارد.[۱۲][۱۴] هر چند تالشی با گیلکی (زبان اصلی مرکز و شرق گیلان) متفاوت است ولی ماسوله ایها از گذشته به واسطه ارتباط با فومن به راحتی گیلکی فهم می‌کردند همچنین به علت کثرت ارتباط با آذربایجان، اغلب تجار با زبان ترکی آشنایی داشتند. شاید مردم ماسوله را بتوان این‌گونه تعریف کرد: مردمانی غیر کشاورز و اغلب دارای صناعت یا تجارت، متشکل از اقوام گوناگون ایران زمین که زبان تالشی می‌دانستند و چندین نسل هم در محل فعلی ماسوله سکونت داشتند همچنین به دلیل تکلم گونه‌ای مشخصی از زبان تالشی، از جانب مردم شهرها و روستاهای مجاور به آن‌ها ماسوله‌ای اطلاق می‌شد.

فرهنگ ماسوله[ویرایش]

نکته دیگر بارزی که در فرهنگ مردم ماسوله وجود دارد، پذیرا بودن است. آنچه از آیین گذشته ماسوله به جا مانده‌است، مراسم سنتی ماه محرم است؛ که از جاذبه‌های فرهنگی - توریستی ماسوله به‌شمار می‌رود و هر ساله جمعیت عظیمی را به خود جلب می‌کند و نکته جالب اینکه بر خلاف بسیاری از نقاط، خطیب و مداح و بازیگران تعزیه هیچ مبلغی دریافت نمی‌کنند. چون امکان ساخت و ساز در ماسوله بسیار محدود است (تنها خرابی‌ها قابل بازسازی است) جمعیت ساکن و ثابت ماسوله حدود کمتر از ۱۰۰۰ نفر است ولی چند ده برابر ساکنین ثابت آن در شهرهای بزرگ ایران و خارج از ایران ساکن هستند. رستوران ماسوله در شهر شیکاگو در ایالات متحده آمریکا معرف ماسوله و غذاهای ایرانی و گیلانی با مدیریت عظیم نصیری ماسوله است.[۱۵]

وجه تسمیه نام ماسوله[ویرایش]

نام ماسوله یا با تلفظ اصلی "Mooslah" به زبان تالشی از سدهٔ هشتم و نهم هجری به بعد به همین صورت کنونی خود کاربرد دارد. برخی آن را برگرفته از نام کوهی در جوار ماسوله به نام «ماهسالار» می‌دانند به باور ایشان این ناحیه ابتدا «ماسالا» خوانده می‌شد و بر اثر کثرت استعمال بعدها به «ماسوله» مبدل شد. به روایتی دیگر کلمه «ماسوله» از دو بخش «ماس» و «اوله» تشکیل شده‌است. بخش نخست در فرهنگهای ایرانی به معنای کوه و مانع و بخش دوم نیز به معنای بلند است که در ترکیب با «های» تصغیر به مفهوم «مانند» آمده‌است؛ بنابراین ماسوله را می‌توان «کوه بلند» و «کوه مانند» معنا کرد. با تکیه بر زبانهای سانسکریت و پارسی پهلوی آن را «ماه کوچک» یا «سرزمین ماه کوچک» نیز معنا کرده‌اند. برخی این نام را برگرفته از نام «موصل» شهری در اقلیم کردستان می‌دانند و معتقدند ماسوله ایهای اولیه کرد بودند و آیین ایزدی داشتند. حال اگر از پیشینه تشیع و مراسم خاص ماه محرم ماسوله بگذریم در این وادی به یک تفاوت ساده میان «ص» و «س» و نیز تشابه نامی ماسوله با ماسال شهری که در نزدیکی ماسوله قرار دارد توجه نشده‌است از این رو این تعبیر سطحی به نظر می‌رسد این تعبیر باعث داستانسرایی‌های دیگری نیز توسط افراد مغرض یا بی سواد شده‌است که ایزدیان را به یزید خلیفه اموی مرتبط کرده‌اند و … تعبیری دیگر ماسوله را کلمه‌ای عربی و مرکب از واژهای «ما»، «سو»، «ل» و «ه» و به معنای «جایگاهی که فقر و زشتی در آن راه ندارد» معنا می‌کند. بسیاری از پژوهشگران چنین توجیه و روایاتی را صحیح نمی‌دانند. آنچه صحیح تر به نظر می‌رسد این است که: با توجه به شباهت نام ماسوله با نام ماسال، (شهری در نزدیکی ماسوله) و روستایی به نام ماسوله خانی در شهرستان ماسال و نیز با توجه به اینکه ابتدا این نام مربوط به کهنه ماسوله یا ماسوله قدیم که به زبان تالشی (Knah mooslah) تلفظ می‌شود بوده‌است، هسته اصلی مردم ماسوله که از کهنه ماسوله به ۸ کیلومتر پایین‌تر جابه‌جا شده‌اند. مانند مردم ماسال تالش (تیره آریایی ساکن در البرز غربی) بوده‌اند. معماری ماسوله که متعلق به دوران زند است مانند بسیاری از نقاط سرزمین پهناور ایران در استان اردبیل مانند کزج و استان کردستان مانند اورامان[۱۶][۱۷] و خراسان رضوی مانند روستای کنگ[۱۸] و استان مرکزی مانند وفس[۱۹] پلکانی ساخته شده‌است. به فراخور آب و هوا، شیب زمین، برای دفاع راحت تر در برابر گروه‌های چپاولگر و البته برخورداری از معماران چیره‌دست زنجیروار ساخته شده‌است و نیز شواهدی چون گویش قدیمیهای ماسوله که حتی به فارسی پیش از ورود اعراب بر می‌گردد مثلاً «هفت»، «هپت» و «اسب»، «اسپ» تلفظ می‌شود و به «خانه»، «ک ء» گفته می‌شود همان‌طور که در فارسی باستان گفته می‌شد و مرد را کدوان و زن را کدبانو می‌گفتند و در واقع می‌شود گفت ماسوله شهری است با ناگفته‌ها و ناشناخته‌های بسیار.[۲۰]

ثبت ماسوله در فهرست میراث جهانی[ویرایش]

ثبت جهانی ماسوله از سال ۹۰ در دستور کار قرار گرفت، اما نبود مدیریت یکپارچه شهری و وجود ۱۱ ساختمان اداره برق، آب و فاضلاب، مخابرات، هواشناسی، تعاونی صنایع دستی، درمانگاه، دو واحد تجاری، دو واحد مسکونی در حریم فضای سبز مانعی بر سر راه جهانی شدن ماسوله شده‌است.

برای رفع این مشکل در مرحله اول پیشنهاد شده تا دو ساختمان اداره برق و مخابرات بطور موقت برای ۳ تا ۵ سال به داخل بافت ماسوله انتقال داده شود که با تخریب این دو بنا بخشی از حریم فضای سبز ماسوله آزاد شده و مراحل ثبت ادامه خواهد یافت.

اگرچه از سال ۷۶ نواحی پایین دست بافت تاریخی ماسوله در حریم فضای سبز قرار گرفت و ساخت و ساز در آن ممنوع شد، اما مشکل ۱۱ ساختمان ناهمگون که در این قسمت این شهر تاریخی قرار دارد تاکنون حل نشده‌است.

در حال حاضر مدیریت دستگاه‌های خدمات‌رسان در شهرک تاریخی ماسوله جداگانه است که بر اساس شرط یونسکو باید این مدیریت منسجم و یکپارچه شود.

شهر تاریخی ماسوله به تاریخ ۱۳۵۴/۵/۳۰ به عنوان اولین شهر تاریخی زنده کشور به صورت یک مجموعه کامل در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است[۲۱]

افراد سرشناس[ویرایش]

غلامعلی بابا ماسوله، از یاران نزدیک میرزا در نهضت جنگل که در برابر اشغال ایران توسط روسیه و انگلیس تا آخرین نفس مقاومت کرد و در این راه کشته شد[۲۲]

دکتر فاروق خارابی ماسوله، از میراث ارزشمند علمی دانشگاه گیلان و یکی از تأثیرگذارترین استادان در زمینه گسترش و توسعه دانشگاه گیلان بوده‌است. کارشناسی ارشد و دکترا در سالهای ۱۳۵۴ و ۱۳۵۸ از دانشگاه فلیپس ماربورگ آلمان[۲۳] مؤسس رشته علوم اجتماعی دانشگاه گیلان[۲۴] و رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان در سالهای ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹.[۲۴]

دکتر بهزاد خارابی ماسوله؛ پژوهشگر برجسته و معاون مرکز تحقیقاتی جامع سرطان خون «آخن» آلمان، برنده جایزه علمی سال ۲۰۱۵ به دلیل تحقیقات بر روی سرطان خون از سوی بنیاد علمی – تحقیقاتی «یونگ» در هامبورگ.[۲۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

.[۲۶] - فارسی۲ .[۳] .[۶]

منابع[ویرایش]

 1. «دانشنامهٔ تاریخ معماری ایران‌شهر». سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵. بازبینی‌شده در ۱۹/۵/۲۰۱۱. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ شرفی ماسوله فرهاد و فروغی ماسوله ناصر(۱۳۷۲)، شهر من ماسوله، شهرداری ماسوله
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ Iran - Masuleh
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ http://tamadonema.ir
 5. http://tamadonema.ir/
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ Gate of Masooleh
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ دیاکونف، ا.م. تاریخ ماد، ترجمه کریم کشاورز
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ زبان تالشی و خویشاوندی آن با زبان کردی
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ دائرةالمعارف بزرگ اسلامی جلد ۱۴ مدخل تالش. علی عبدلی
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ علی عبدلی، فرهنگ تطبیقی تالشی - تاتی - آذری، تهران، ۱۳۸۰.
 11. «Talysh - Orientation». Countries and Their Cultures. 
 • ۱۲٫۰ ۱۲٫۱ زبان تالشی
 • «Talysh - Orientation». Countries and Their Cultures. 

  و اینکه

 • کتاب آذری یا زبان باستان آذربایجان
 • http://www.masouleh.biz/
 • http://www.mehrnews.com/news/657540/
 • http://www.mehrnews.com/news/2522935/
 • http://www.irna.ir/fa/News/81548183/
 • http://www.irna.ir/fa/News/80876525/
 • شهبازی ماسوله مصطفی(۱۳۸۹)، پایان‌نامه "تاثیر گردشگری فرهنگی بر احیا صنایع دستی و هنرهای سنتی ماسوله"، دانشگاه سوره تهران. (کتابخانه دانشگاه سوره تهران)
 • http://isna.ir/fa/news/94041106276/
 • http://golgaz.lxb.ir/post/134/html
 • http://fouman.org//
 • ۲۴٫۰ ۲۴٫۱ http://old.guilan.ac.ir/news/index.php?a=04343
 • http://www.hammihan.com/post/7487763
 • [۱]
  • ماسوله قدیم کجاست؟ بلایای طبیعیِ ماسوله جدید کدام است؟ بهمن رمضانی - استادیار دانشگاه آزاد اسلامی رشت
  • بروشور سازمان میراث فرهنگی
  • گزارش صعود - ابراهیم حداد
  • شرفی ماسوله فرهاد و فروغی ماسوله ناصر(۱۳۷۲)، شهر من ماسوله، شهرداری ماسوله.
  • بانک اطلاعات شهری استان گیلان، ۱۳۸۳، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان.
  • پندی کیوان(۱۳۸۸)، ماسوله نگین ایران زمین، انتشارات طاعتی.
  • شهبازی ماسوله مصطفی(۱۳۸۹)، پایان‌نامه «تأثیر گردشگری فرهنگی بر احیا صنایع دستی و هنرهای سنتی ماسوله»، دانشگاه سوره تهران. (کتابخانه دانشگاه سوره تهران)
  Masuleh
  ماسوله
  city
  Masuleh view
  Masuleh view
  Masuleh is located in Iran
  Masuleh
  Masuleh
  Coordinates: 37°09′18″N 48°59′23″E / 37.15500°N 48.98972°E / 37.15500; 48.98972Coordinates: 37°09′18″N 48°59′23″E / 37.15500°N 48.98972°E / 37.15500; 48.98972
  Country  Iran
  Province Gilan
  County Fuman
  Bakhsh Sardar-e Jangal
  Population (2006)
   • Total 554
  Time zone IRST (UTC+3:30)
   • Summer (DST) IRDT (UTC+4:30)

  Masuleh About this sound pronunciation  (Persian: ماسوله‎, also Romanized as Māsūleh, Masoleh and Masouleh[1] is the Town in the Sardar-e Jangal District, in Fuman County, Gilan Province, Iran. At the 2006 census, its population was 554 individuals from 180 families.[2]

  Historical names for the city include Māsalar and Khortāb. It was founded in the 10th century AD.

  Masuleh is approximately 60 km southwest of Rasht and 32 km west of Fuman. The village is 1,050 meters above sea level in the Alborz (or Elburz) mountain range, near the southern coast of the Caspian Sea. The village itself has a difference in elevation of 100 meters.

  Although it has been written that the community was established around 10 AD, the province of Gilan has a long history. The first village of Masuleh was established around 1006 AD, 6 km northwest of the current city, and it is called Old-Masuleh (Kohneh Masuleh in Persian). People moved from Old-Masuleh to the current city because of pestilence and attacks from neighbouring communities.

  Masouheh-Rood-Khan is the river passing through the city, with a waterfall located just 200 meters away from the village. It's cut-off by snow during the winter months. Fog is the predominant weather feature of Masuleh.

  Architecture

  Masuleh architecture is unique. The buildings have been built into the mountain and are interconnected. Courtyards and roofs both serve as pedestrian areas similar to streets. Masuleh does not allow any motor vehicles to enter, due to its unique layout. It is the only city in Iran with such a prohibition. However, the small streets and many stairs simply wouldn't make it possible for vehicles to enter.

  The spectacular architecture of Masuleh is popularly known as "The yard of the building above is the roof of the building below".

  Yellow clay coats the exterior of most buildings in Masuleh. This allows for better visibility in the fog.

  Buildings are mostly two stories (1st floor and 'ground' floor) made of adobe, rods and bole. A small living room, big guest room, winter room, hall, WC and balcony are usually found in 1st floor. A cold closet, barn and stable are located on the floor below, which are connected to the upper floor by several narrow steps inside the building.

  There are four main local communities at the city named: "Maza-var" (meaning beside the Mosque) at the south, "Khana-var" (beside homes) at the East, "Kasha-sar" (stretched on top) at the North, and, "Assa-mahala" (Assad community) at the West. Apparently, down town is the Market (Bazaar) area and also the main mosque of the city, named "O-ne-ben-ne Ali" (Awn Ibn Mohammad Ibn Ali Ibn. Abi Taleb) built in 969 AD.[3]

  Girih Tiling in Buildings of Masouleh

  Due to avoiding utilization of human figures and abstaining from idolatry, decorations have specific geometry in Islamic art and architecture. One of the striking characteristics of the knots (girih) that has caused to dynamicity throughout its thousand-year history is its regeneration and diversification of the diverse geometric properties. Girih tiling decoration is part of geometric arts in the traditional buildings of the historic town of Masouleh dates back to eight hundred years. Traditional and local architects of this historical town have adopted special and intellectual plans for creating visual attractions in expression and creation of girih tiling in the walls of the monuments. One of these valuable solutions is diverse geometric decorations patterns .Since the main facades of the houses in this town are directly located in the sunrise direction and it is accepted landscape for the citizens of this historical town, thus the artists have shown their art and style in this part of the monument and built beautiful and harmonic diverse wooden windows and variety of these patterns are seen in all five neighborhoods in this town. Girih tiling consists of straight and broken lines on a regular basis that could be reasonably expanded in the surface. [4] Geometric designs (both normal and abnormal) and purely geometric interlaced patterns involve mental imaginary forms which are essentially superior to the perception- based naturalistic images. The patterns were not aimed to capture the reality perceived through the eyes, but they were supposed to create a glimpse of astonishing beauty in the artist’s creative mind or soul. Due to avoiding utilization of human figures and abstaining from idolatry, decorations have specific geometry in Islamic art and architecture. One of the striking characteristics of the knots (girih) that has caused to dynamicity throughout its thousand-year history is its regeneration and diversification of the diverse geometric properties. Girih tiles are used in Islamic art and architecture. Iranian Chinese Knotting is one of is one of traditional fields and professions that depends on geometrical patterns and on the first encounter, the spectator, is subconsciously affected by its discipline. Geometrical patterns, which are the source for the art Chinese Knotting, usually contain a polygon star in the middle (the Shamseh) and some other geometrical figures so that they can cover the remaining space. Chinese knotting is not specifically a certain decoration or a means of conveying the emotions of the artist, but also the point of making them regarding to two ways: acting on the basis of their own knowledge and guiding others towards this knowledge. When a spectator looks upon the works of Chinese Knotting, they’re first affected by its beauty and especially its discipline, but after some more contemplation they are driven into the art’s mystical meanings. Girih tile is a part of Islamic architecture and art while its different types are used in the following arts: Wood carving, tiling, plaster, Khātam, brick work, mirror work, stone work and in carpentry as fences, door and window, wooden decorations and wood carving of Minbar and in blacksmith Iranian architecture. Girih tile is an intelligent interaction of aesthetics and function. Islamic artists have applied local materials in accordance to the functional requirements and cultural issues of each region. The valuable examples of this art are observed in historical city of Masoule located in the mountainous area of Masoule in Gilan (Iran). Wood is one of the highly applied materials in traditional architecture of Gilan with its different types. One of the greatest arts is seen in the historical city of Masoule with Girih tiles. Wood is used in this region due to its climatic condition and the need to a good thermal isolation against heat and cold weather. Also, wood is the first material being applied in openings. Girih tiles decorations in this historical city are abundant in the buildings while their main façade is to the south. One of the advantages of using Girih tiles in openings of this historical city is to control the direct light in different seasons of year. The aesthetic aspect is on the second priority. The beauty of Girih tiles, their coordination and part to total tendency in all openings have improved the unity and beauty of the historical buildings of Masoule. Sash window, other meshes and Telar with combination of decorative plants in the façade of buildings in Masoule have increased the aesthetics of this city. Historical city of Masoule is a good model for sustainable architecture and its final aim is respecting the culture and friendly relationship with nature and improving the life style of its residents.[5]

  Gallery

  Language

  The native people of Masuleh speak Talysh.

  Lists of mayors

  Office Term Number Name Office
  1 Amir Ostovar Unknown First person to be specifically appointed Mayor
  2 Assadollah Gharib Masouleh Unknown  
  3 Mohammad Mohammadi Unknown  

  See also

  • Zonouz and Zonouzakh
  • Kandeloos

  References

  1. ^ Masuleh can be found at GEOnet Names Server, at this link, by opening the Advanced Search box, entering "-3074349" in the "Unique Feature Id" form, and clicking on "Search Database".
  2. ^ "Census of the Islamic Republic of Iran, 1385 (2006)". Islamic Republic of Iran. Archived from the original (Excel) on 2011-11-11. 
  3. ^ Sotoudeh, Manouchehr. "Monuments OF GĪLĀN". Encyclopædia Iranica. Retrieved 19 November 2011. 
  4. ^ Sattari Sarbangholi, H., & Hasanpour loumer, S. (2015). The Ornamentations of Girih Tiling in Buildings of the Khanebar Neighborhood in Masouleh. HONAR-HA-YE-ZIBA HONAR-HA-YE-TAJASSOMI, 19(4), autumn, 55-66.
  5. ^ Hasanpour loumer, Saeid. "A Study on Decorations (Chinese Knotting) Used in Monuments of Masouleh Historical City, Case Study: Kasha-Sar Olia." the scientific-research degree of Armanshahr journal 9.17 (2017): 25-36. http://www.armanshahrjournal.com/article_44601.html. Web. 21 Apr. 2017. <http://www.armanshahrjournal.com/article_44601_d67ce62e2560b3fb2d9f0eac1aad57f8.pdf>.

  External links