مارکسیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مارکسیسم (به انگلیسی: Marxism)، مکتبی سیاسی و اجتماعی است که توسط کارل مارکس فیلسوف و انقلابی آلمانی، در اواخر قرن نوزدهم ساخته شد. فردریش انگلس نیز از شکل‌دهندگان مهم به اندیشه مارکسیسم بوده‌است و مارکسیست‌ها با اصول کلی اندیشه او نیز موافق هستند. مطالعات مارکسیستی، عبارت‌اند از: فلسفه مارکسیستی، اقتصاد سیاسی، سوسیالیسم علمی.

اساس مارکسیسم، آن طور که در «مانیفست کمونیست» (نوشته مارکس و انگلس) بیان شده‌است، بر این باور استوار است که تاریخ جوامع، تا کنون، تاریخ مبارزه طبقاتی بوده‌است و در دنیای حاضر، دو طبقه، بورژوازی و پرولتاریا، وجود دارند که کشاکش این دو، تاریخ را رقم خواهد زد.

میان مارکسیست‌های مختلف، برداشت‌های بسیار متفاوتی از مارکسیسم و تحلیل مسائل جهان با آن موجود است اما موضوعی که تقریباً همه در آن توافق دارند: «واژگونی نظام سرمایه‌داری از طریق انقلاب کارگران و لغو مالکیت خصوصی بر ابزار تولید و لغو کار مزدی و ایجاد جامعه‌ای بی طبقه با مردمی آزاد و برابر و در نتیجه، پایان ازخودبیگانگی انسان» است. (ازخودبیگانگی‌ای که کمونیست‌ها معتقدند در جهان سرمایه‌داری ناگزیر و حتمی است)

مارکس و اِنگِلس همانند بقیه سوسیالیست‌ها، تلاش کردند تا به کاپیتالیسم و سیستم‌هایی که در جهت به خدمت گرفتن کارگران پایه‌ریزی شده بودند خاتمه دهند. در حالی که سوسیالیست‌ها در آغاز راه به دنبال اصلاحات اجتماعی بلند مدت بودند، مارکس و اِنگِلس معتقد بودند که انقلاب، اجتناب‌ناپذیر بوده و تنها مسیر ممکن برای رضایت مردم، حرکت به سوی سوسیالیسم و کمونیسم است. بزرگترین اندیشمندان این آموزه که نگارهٔ ایشان بر روی پرچم نمادینِ مارکسیسم-لنینیسم دیده می‌شود، از سمت چپ به راست بترتیب، کارل مارکس، فریدریش اِنگِلس و ولادیمیر لنین می‌باشند...

اساس نظریه[ویرایش]

مطابق نظرات مارکسیست‌ها در مورد کمونیسم، مهم‌ترین ویژگی زندگی انسان‌ها در یک جامعه طبقاتی از خود بیگانگی است و کمونیسم به این دلیل که آزادی انسان‌ها را به‌طور کامل به رسمیت می‌شناسد مکتبی مطلوب است. مارکس مطابق نظر گئورگ ویلهلم فردریش هگل آزادی را فراتر از حذف محدودیت‌ها و عملی با محتوای اخلاقی می‌داند. آن‌ها اعتقاد دارند که کمونیسم به مردم اجازه می‌دهد که هر کاری را که دوست دارند انجام دهند اما در عین حال مردم را در شرایطی قرار می‌دهند که نیاز به خدمت گرفتن همنوعشان را احساس نمی‌کنند. در حالی که هگل اعتقاد دارد که با پرده برداشتن از این نوع زندگی اخلاقی به حیطه افکار انسان‌ها می‌رسیم، مارکس کمونیسم را نشأت گرفته از مادیات و به خصوص رشد ابزارهای تولید می‌داند..

مارکسیسم اعلام می‌کند که تضاد طبقاتی و جنگجویی انقلابی در نهایت به پیروزی پرولتاریا (طبقه کارگر) و تشکیل جامعه‌ای می‌انجامد که در آن مالکیت خصوصی برچیده شده و ابزارهای تولید و اموال به جامعه تعلق دارد. مارکس در مورد زندگی در جامعه کمونیستی سخن زیادی نمی‌گوید و تنها به دادن شمای کلی جامعه کمونیسم اکتفا می‌کند. واضح است که در چنین جامعه‌ای برای پروژه‌های قابل اجرا توسط بشر محدودیت اندکی وجود دارد. جنبش کمونیسم در شعار اصلی خود، مکتبش را جهانی معرفی می‌کند که در آن هر فرد مطابق توانایی‌هایش تولید می‌کند و مطابق نیازهایش دریافت می‌کند. «ایدئولوژی آلمانی» (۱۸۴۵) یکی از اندک نوشته‌های مارکس در مورد آینده کمونیسم است:

«در جامعه کمونیستی، که دایره آزادی هر فرد بیش از همیشه‌است و وی می‌تواند در رشته مورد علاقه به موفقیت دست پیدا کند، جامعه فرایند تولید را کنترل می‌کند و بنابراین فردی مثل من می‌تواند امروز کاری انجام دهدو فردا کار دیگری، صبح شکار کند، بعدازظهر ماهیگیری کند، شب گله را به چرا ببرد، بعد از شام هم به انتقاد بپردازد، همان چیزی که در ذهنش است را اجرا کند بدون آنکه شکارچی، ماهیگیر، چوپان یا نقاد باشد.» "[۱] دیدگاه نهایی مارکس افزودن این دیدگاه به یک نظریه علمی در مورد نحوه حرکت جامعه در یک مسیر قانون مدار به سمت کمونیسم و با کمی کشمکش، یک نظریه سیاسی، در مورد لزوم استفاده از یک جنبش انقلابی برای رسیدن به هدف است.

در انتهای قرن نوزدهم دو کلمه «سوسیالیسم» و «کمونیسم» در معنای واحدی به کار می‌رفتند. با این وجود، مارکس و انگلس استدلال کردند که کمونیسم در یک فرایند تک مرحله‌ای از دل کاپیتالیسم بیرون نمی‌آید و باید از «فاز اولیه‌ای» عبور کند که در آن مالک اغلب کالاهای تولیدی جامعه‌است اما در عین حال هنوز ردپایی از تضاد طبقاتی دیده می‌شود. «فاز اول» راه را برای رسیدن به «فاز بالاتر» هموار می‌کند که در این فاز تضاد طبقاتی برچیده شده و نیاز به دولت حس نمی‌شود. لنین بارها از اصطلاح «سوسیالیسم» برای اشاره به «مفهوم فاز اول» کمونیسم که توسط مارکس و انگلس ارائه شد استفاده کرد و «کمونیسم» را «فاز بالاتر» کمونیسم مارکس و انگلس می‌دانست. مطالبی که عنوان شد و آنچه لنین گفت راه را برای تشکیل حزب‌های کمونیستی در قرن بیستم هموار کرد. بعدها نویسندگانی چون لوئیس آلتوسر و نیکوس پولانزاس دیدگاه مارکس را اصلاح کردند و در فرایند رشد جوامع، مرکزیتی را برای دولت قائل شدند، با این استدلال که برای رسیدن به کمونیسم کامل، سوسیالیسم می‌بایست یک مرحله گذر طولانی مدت را طی کند.

برخی از هم عصران مارکس، مانند میخائیل باکونین همین تفکرات را مطرح کردند با این تفاوت که در مورد نحوه رسیدن به یک جامعه هماهنگ در غیاب طبقات اجتماعی نظر دیگری داشتند. همواره در جنبش کارگری بین کمونیست‌ها و آنارشیست‌ها شکافی وجود داشته‌است. آنارشیست‌ها مخالف هر سازمان سلسله مراتبی دولت هستند. در میان آن‌ها کمونیست‌های آنارشیست مانند پیتر کروپوتکین از گذر ناگهانی به جامعه بدون سطوح طبقاتی تحت اقتصاد هدیه‌ای سخن می‌گویند در حالی که اتحادیه گرایان آنارشیست اعتقاد دارند" که اتحادیه‌های کارگری برخلاف احزاب کمونیست سازمان‌هایی هستند که در ایجاد تغییرات در جامعه نقش دارند.

مهمترین مولفه‌های اندیشه مارکس[ویرایش]

ماتریالیسم[ویرایش]

مارکس معتقد به ماتریالیسم بود یعنی آنکه در دنیا فقط ماده وجود دارد. این مفهوم از ماتریالیسم را مارکس از فوئرباخ اخذ کرد. بر این اساس دیگر وجود خداوند یا روح یا هر گونه موجود غیرمادی منتفی خواهد شد و در جهان فقط ماده وجود دارد.

دیالکتیک[ویرایش]

مارکس دیالکتیک را از هگل فراگرفت. بر اساس دیالکتیک همه‌چیز در دنیا درحال تغییر و دگرگونی است. در مقابل هر چیزی، ضد یا مخالفی وجود دارد که مارکس از آن دو به تز و آنتی تز یاد می‌کند. از ترکیب این دو سنتز به‌وجود می‌آید.

دترمینیسم تاریخی[ویرایش]

دترمینیسم به معنای جبری بودن یا تعیین‌شدگی است. دترمینیسم تاریخی به این معناست که تاریخ روندی جبری دارد. از نظر مارکس تاریخ به چند مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول «کمون اولیه» نام دارد و در آن همه‌چیز اشتراکی بوده و مالکیت خصوصی وجود نداشته‌است، سپس تاریخ به دوره برده‌داری، و بعد از آن فئودالیسم رسیده و در زمان مارکس در مرحله سرمایه‌داری قرار داشت. مارکس پیش‌بینی کرد که سرمایه‌داری به کمک انقلاب و دیکتاتوری پرولتاریا (کارگران بدون ابزار) به «سوسیالیسم» می‌رسد که در این مرحله مالکیت خصوصی از بین می‌رود و همه اموال و دارایی‌ها اشتراکی می‌شود و سپس به «کمونیسم» که جامعه بدون طبقه، بدون دولت و بدون مالکیت است می‌رسد. این پیش‌بینی هنوز محقق نشده‌است.

اقتصاد[ویرایش]

تحولات تاریخی که مارکس از آنها یاد می‌کند به چه صورتی رخ داده‌اند؟ موتور محرکه تاریخ از نظر مارکس اقتصاد بوده و لذا اقتصاد زیربنا و سیاست، فرهنگ، دین و… همه روبنا هستند. منظور مارکس از اقتصاد با منظوری که ما امروزه از اقتصاد در ذهن داریم کمی متفاوت است. از نظر مارکس اقتصاد در مناسبات تولید خلاصه می‌شود و مناسبات تولید نیز در مالکیت ابزار تولید. هر کسی که مالک ابزار تولید باشد شکل‌دهنده طبقه مسلط در جامعه است و آنانی که فاقد ابزار تولید هستند طبقه زیردست هستند که از سوی طبقه مسلط استثمار می‌شوند. به‌عنوان مثال در برده‌داری، برده‌ها ابزار تولید هستند، در فئودالیسم زمین و در سرمایه‌داری ماشین آلات صنعتی.

نقد نظریه مارکس[ویرایش]

 1. یکی از بزرگترین انتقاد به نظریه مارکس این بوده و هست که پیش‌بینی او محقق نشد. او پیش‌بینی کرد به زودی در انگلستان انقلاب کمونیستی رخ می‌دهد اما این انقلاب هیچ‌گاه در این کشور رخ نداد. تاریخ که به باور او می‌بایست روندی جبری را مطابق با دوره‌های تاریخی او پیش برود، نرفت.
 2. دومین نقد عمده به اندیشه مارکس معمولاً به وجه تقلیل‌گرایی این اندیشه ناظر می‌باشد. تقلیل‌گرایی به این معناست که شما یک امر مهم و بزرگی را به یک چیز خلاصه کنید و تقلیل دهید. مارکس تحولات تاریخی را که از بسیاری عوامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و… ناشی می‌شود را صرفاً (و در برخی تفاسیر عمدتاً) به اقتصاد تقلیل می‌دهد. اقتصاد را هم در نهایت به ابزار تولید تقلیل می‌دهد. به این ترتیب او در نظریه‌اش بسیاری از عوامل مهم و مؤثر را نادیده می‌گیرد یا کم‌اهمیت می‌پندارد.
 3. بسیاری از اندیشمندان کمونیسم نهایی مارکس را که جامعه ای بدون طبقه، بدون دولت و بدون مالکیت خصوصی است نقد می‌کنند. اصولاً امکان به وجود آمدن چنین جامعه‌ای وجود ندارد و لذا پیش‌بینی مارکس که معتقد به رسیدن به این جامعه است هیچ‌گاه محقق نشد.

ـ علت محقق نشدن این پیش‌بینی، در اصل خود مارکس بوده‌است. با افشاء این نظریه، کارفرما متوجه وجود این قانون‌مندی شد و سرمایه‌دار را برآن داشت که با بهبود و تغییر وضعیت کارگر، از بروز انقلاب‌های کارگری جلوگیری کند. هدف از ابداء لیبرالیزم و نئولیبرالیزم در اوائل قرن بیستم در اصل به همین منظور بوده‌است.

نقطه قوت و تأثیر مثبت اندیشه مارکس[ویرایش]

نقطه قوتی که باعث شده اندیشه مارکس یکی از پرتاثیرترین اندیشه‌های سیاسی باشد این است که مارکس به حقوق کارگران و استثماری که از سوی طبقهٔ کارفرما بر آنها صورت می‌پذیرفت اعتراض کرد. اندیشه‌های مارکس وضعیت کارگرانی که بیش از ۱۲ ساعت و حتی بعضاً ۱۶ ساعت در روز کار می‌کردند و حقوق بسیار اندکی دریافت می‌کردند را بهبود بخشید؛ و به تدریج کارفرمایان را به رعایت بیشتر حقوق کارگران مانند سقف کاری ۸ ساعت در روز، بیمه و… سوق داد. به همین دلیل عمدهٔ طرفداران اندیشه مارکسیسم کارگران هستند اما لازم است ذکر شود که دفاع از حقوق کارگران تنها در قالب مارکسیسم محدود نیست و می‌توان بدون تمسک به آموزه‌های مارکسیستی به دفاع از حقوق کارگران پرداخت.

اندیشه‌های بعد از مارکس[ویرایش]

از اندیشه مارکسیسم تفاسیر متعدد و فراوانی صورت پذیرفت؛ و همین امر سبب پیدایش انواع مارکسیسم گردید:

 1. مارکسیسم فلسفی،
 2. مارکسیسم انتقادی،
 3. مارکسیسم ساختاری،
 4. مارکسیسم-لنینیسم و…

اندیشه مارکسیسم- لنینیسم[ویرایش]

یکی از این تفاسیر که اندیشه مارکسیسم-لنینیسم (تفاسیر لنین از اندیشه مارکس) بود از سوی ولادیمیر لنین در شوروی سابق به اجرا گذاشته شد و بعد از ۷۰ سال به دلیل ناکارآمدی و ناتوانی در حل معضلات جامعه، و علی‌رغم جرح و تعدیلهای فراوان از سوی جانشینان لنین، به جای تحقق جامعه کمونیسم نهایی به فروپاشی اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی انجامید.

کمونیسم در دنیای امروز[ویرایش]

در جهان امروز، اقتصاد و سیاست کشورها دو شاخه‌ای شده‌اند به گونه‌ای که یا خالصانه به سمت بورژوازی‌اند (همانند آمریکا و اکثر کشورهای اروپایی و به اصطلاح غرب) یا اینکه مدعی سوسیالیستی و کمونیستی بودن را می‌کنند. هم‌اکنون کشورهای سوسیالیستی و کمونیستی دو گونه‌ای رفتار می‌کنند: یا علناً بروز می‌دهند که طرفدار نظام سوسیالیستی و کمونیستی هستند (مانند کوبا، کره شمالی، ویتنام و دیگر کشورهای کنونی جهان که مدعی سوسیالیسم و کمونیسم‌اند) یا اینکه به‌طور پوشیده و غیر مستقیم نظام اقتصادی و سیاسی‌شان این‌گونه است. به‌طور کلی بسیاری از کشورها خط مشی تفکری مارکسیستی خود را به هیچ وجه کنار نگذاشته‌اند و تا کنون با این نظام اقتصادی و سیاسی پیش رفته‌اند.

احزاب و سازمانهای مارکسیست در ایران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Karl Marx, (1845). ایدئولوژی آلمانی, Marx-Engels Institute, Moscow. ISBN 1-57392-258-7. Sources available at [۱]

Marxism is a method of socioeconomic analysis that views class relations and social conflict using a materialist interpretation of historical development and takes a dialectical view of social transformation. It originates from the works of 19th-century German philosophers Karl Marx and Friedrich Engels. Marxism has developed into many different branches and schools of thought, with the result that there is now no single definitive Marxist theory.[1] Different Marxian schools place a greater emphasis on certain aspects of classical Marxism while rejecting or modifying other aspects. Many schools of thought have sought to combine Marxian concepts and non-Marxian concepts, which has then led to contradictory conclusions.[2] However, Gennady Ermark argues that there is now a movement toward the recognition that historical materialism and dialectical materialism remains the fundamental aspect of all Marxist schools of thought.[3] This view is however refuted by some post-marxists, such av Ernesto Laclau och Chantal Mouffe, whom claim that history is not only determined by the mode of production, but also by "consciousness" and "will".[4] Marxism has had a profound impact on global academia and has influenced many fields such as archaeology, anthropology,[5] media studies,[6] science studies,[7] political science, theater, history, sociology, art history and theory, cultural studies, education, economics, ethics, criminology, geography, literary criticism, aesthetics, film theory, critical psychology and philosophy.[8]

Etymology

The term "Marxism" was popularized by Karl Kautsky, who considered himself an "orthodox" Marxist during the dispute between the orthodox and revisionist followers of Marx.[9] Kautsky's revisionist rival Eduard Bernstein also later adopted use of the term.[9] Engels did not support the use of the term "Marxism" to describe either Marx's or his views.[10] Engels claimed that the term was being abusively used as a rhetorical qualifier by those attempting to cast themselves as "real" followers of Marx while casting others in different terms, such as "Lassallians".[10] In 1882, Engels claimed that Marx had criticized self-proclaimed "Marxist" Paul Lafargue, by saying that if Lafargue's views were considered "Marxist", then "one thing is certain and that is that I am not a Marxist".[10]

Overview

Karl Marx (1818–1883)

Marxism analyzes the material conditions and the economic activities required to fulfill human material needs to explain social phenomena within any given society.

It assumes that the form of economic organization, or mode of production, influences all other social phenomena—including wider social relations, political institutions, legal systems, cultural systems, aesthetics, and ideologies. The economic system and these social relations form a base and superstructure.

As forces of production, i.e. technology, improve, existing forms of organizing production become obsolete and hinder further progress. As Karl Marx observed: "At a certain stage of development, the material productive forces of society come into conflict with the existing relations of production or—this merely expresses the same thing in legal terms—with the property relations within the framework of which they have operated hitherto. From forms of development of the productive forces these relations turn into their fetters. Then begins an era of social revolution".[11] These inefficiencies manifest themselves as social contradictions in society which are, in turn, fought out at the level of the class struggle.[12]

Under the capitalist mode of production, this struggle materializes between the minority (the bourgeoisie) who own the means of production and the vast majority of the population (the proletariat) who produce goods and services. Starting with the conjectural premise that social change occurs because of the struggle between different classes within society who are under contradiction against each other, a Marxist would conclude that capitalism exploits and oppresses the proletariat, therefore capitalism will inevitably lead to a proletarian revolution.

Marxian economics and its proponents view capitalism as economically unsustainable and incapable of improving the living standards of the population due to its need to compensate for falling rates of profit by cutting employee's wages, social benefits and pursuing military aggression. The socialist system would succeed capitalism as humanity's mode of production through workers' revolution. According to Marxian crisis theory, socialism is not an inevitability, but an economic necessity.[13]

In a socialist society, private property—in the form of the means of production—would be replaced by co-operative ownership. A socialist economy would not base production on the creation of private profits, but on the criteria of satisfying human needs—that is, production would be carried out directly for use. As Friedrich Engels said: "Then the capitalist mode of appropriation in which the product enslaves first the producer, and then the appropriator, is replaced by the mode of appropriation of the product that is based upon the nature of the modern means of production; upon the one hand, direct social appropriation, as means to the maintenance and extension of production on the other, direct individual appropriation, as means of subsistence and of enjoyment".[14]

Historical materialism

The discovery of the materialist conception of history, or rather, the consistent continuation and extension of materialism into the domain of social phenomenon, removed two chief defects of earlier historical theories. In the first place, they at best examined only the ideological motives of the historical activity of human beings, without grasping the objective laws governing the development of the system of social relations ... in the second place, the earlier theories did not cover the activities of the masses of the population, whereas historical materialism made it possible for the first time to study with the accuracy of the natural sciences the social conditions of the life of the masses and the changes in these conditions.

— Russian Marxist theoretician and revolutionary Vladimir Lenin, 1913[15]

Society does not consist of individuals, but expresses the sum of interrelations, the relations within which these individuals stand.

The materialist theory of history[17] analyses the underlying causes of societal development and change from the perspective of the collective ways that humans make their living. All constituent features of a society (social classes, political pyramid, ideologies) are assumed to stem from economic activity, an idea often portrayed with the metaphor of the base and superstructure.

The base and superstructure metaphor describes the totality of social relations by which humans produce and re-produce their social existence. According to Marx: "The sum total of the forces of production accessible to men determines the condition of society" and forms a society's economic base. The base includes the material forces of production, that is the labour and material means of production and relations of production, i.e., the social and political arrangements that regulate production and distribution. From this base rises a superstructure of legal and political "forms of social consciousness" of political and legal institutions that derive from the economic base that conditions the superstructure and a society's dominant ideology. Conflicts between the development of material productive forces and the relations of production provokes social revolutions and thus the resultant changes to the economic base will lead to the transformation of the superstructure.[18] This relationship is reflexive, as at first the base gives rise to the superstructure and remains the foundation of a form of social organization, hence that formed social organization can act again upon both parts of the base and superstructure so that the relationship is not static but a dialectic, expressed and driven by conflicts and contradictions. As Engels clarified: "The history of all hitherto existing society is the history of class struggles. Freeman and slave, patrician and plebeian, lord and serf, guild-master and journeyman, in a word, oppressor and oppressed, stood in constant opposition to one another, carried on uninterrupted, now hidden, now open fight, a fight that each time ended, either in a revolutionary reconstitution of society at large, or in the common ruin of the contending classes".[19]

Marx considered class conflicts as the driving force of human history since these recurring conflicts have manifested themselves as distinct transitional stages of development in Western Europe. Accordingly, Marx designated human history as encompassing four stages of development in relations of production:[20]

 1. Primitive communism: as in co-operative tribal societies.
 2. Slave society: a development of tribal to city-state; aristocracy is born.
 3. Feudalism: aristocrats are the ruling class; merchants evolve into capitalists.
 4. Capitalism: capitalists are the ruling class, who create and employ the proletariat.

Criticism of capitalism

According to the Marxist theoretician and revolutionary Vladimir Lenin, "the principal content of Marxism" was "Marx's economic doctrine".[21] Marx believed that the capitalist bourgeois and their economists were promoting what he saw as the lie that "the interests of the capitalist and of the worker are ... one and the same", therefore he believed that they did this by purporting the concept that "the fastest possible growth of productive capital" was best not only for the wealthy capitalists but also for the workers because it provided them with employment.[22]

Exploitation is a matter of surplus labour—the amount of labour one performs beyond what one receives in goods. Exploitation has been a socioeconomic feature of every class society and is one of the principal features distinguishing the social classes. The power of one social class to control the means of production enables its exploitation of the other classes.

In capitalism, the labour theory of value is the operative concern; the value of a commodity equals the socially necessary labour time required to produce it. Under that condition, surplus value (the difference between the value produced and the value received by a labourer) is synonymous with the term "surplus labour", thus capitalist exploitation is realised as deriving surplus value from the worker.

In pre-capitalist economies, exploitation of the worker was achieved via physical coercion. In the capitalist mode of production, that result is more subtly achieved and because workers do not own the means of production, they must voluntarily enter into an exploitive work relationship with a capitalist in order to earn the necessities of life. The worker's entry into such employment is voluntary in that they choose which capitalist to work for. However, the worker must work or starve, thus exploitation is inevitable and the "voluntary" nature of a worker participating in a capitalist society is illusory.

Alienation is the estrangement of people from their humanity (German: Gattungswesen, "species-essence", "species-being"), which is a systematic result of capitalism. Under capitalism, the fruits of production belong to the employers, who expropriate the surplus created by others and so generate alienated labourers.[23] In Marx's view, alienation is an objective characterization of the worker's situation in capitalism—his or her self-awareness of this condition is not prerequisite.

Social classes

Marx distinguishes social classes on the basis of two criteria: ownership of means of production and control over the labour power of others. Following this criterion of class based on property relations, Marx identified the social stratification of the capitalist mode of production with the following social groups:

 • Proletariat: "[...] the class of modern wage labourers who, having no means of production of their own, are reduced to selling their labour power in order to live."[24] The capitalist mode of production establishes the conditions enabling the bourgeoisie to exploit the proletariat because the workers' labour generates a surplus value greater than the workers' wages.
 • Bourgeoisie: those who "own the means of production" and buy labour power from the proletariat, thus exploiting the proletariat. They subdivide as bourgeoisie and the petite bourgeoisie.
  • Petite bourgeoisie are those who work and can afford to buy little labour power i.e. small business owners, peasant landlords, trade workers and the like. Marxism predicts that the continual reinvention of the means of production eventually would destroy the petite bourgeoisie, degrading them from the middle class to the proletariat.
 • Lumpenproletariat: the outcasts of society such as the criminals, vagabonds, beggars, or prostitutes without any political or class consciousness. Having no interest in international or national economic affairs, Marx claimed that this specific sub-division of the proletariat would play no part in the eventual social revolution.
 • Landlords: a historically important social class who retain some wealth and power.
 • Peasantry and farmers: a scattered class incapable of organizing and effecting socio-economic change, most of whom would enter the proletariat while some would become landlords.

Class consciousness denotes the awareness—of itself and the social world—that a social class possesses and its capacity to rationally act in their best interests, hence class consciousness is required before they can effect a successful revolution and thus the dictatorship of the proletariat.

Without defining ideology,[25] Marx used the term to describe the production of images of social reality. According to Engels, "ideology is a process accomplished by the so-called thinker consciously, it is true, but with a false consciousness. The real motive forces impelling him remain unknown to him; otherwise it simply would not be an ideological process. Hence he imagines false or seeming motive forces".[26] Because the ruling class controls the society's means of production, the superstructure of society (the ruling social ideas), are determined by the best interests of the ruling class. In The German Ideology, he says "[t]he ideas of the ruling class are in every epoch the ruling ideas, i.e., the class which is the ruling material force of society, is, at the same time, its ruling intellectual force."[27]

The term "political economy" initially referred to the study of the material conditions of economic production in the capitalist system. In Marxism, political economy is the study of the means of production, specifically of capital and how that manifests as economic activity.

Marxism taught me what society was. I was like a blindfolded man in a forest, who doesn't even know where north or south is. If you don't eventually come to truly understand the history of the class struggle, or at least have a clear idea that society is divided between the rich and the poor, and that some people subjugate and exploit other people, you're lost in a forest, not knowing anything.

— Cuban revolutionary and Marxist–Leninist politician Fidel Castro on discovering Marxism, 2009[28]

This new way of thinking was invented because socialists believed that common ownership of the "means of production" (that is the industries, the land, the wealth of nature, the trade apparatus, the wealth of the society, etc.) will abolish the exploitative working conditions experienced under capitalism. Through working class revolution, the state (which Marxists see as a weapon for the subjugation of one class by another) is seized and used to suppress the hitherto ruling class of capitalists and (by implementing a commonly-owned, democratically controlled workplace) create the society of communism, which Marxists see as true democracy. An economy based on co-operation on human need and social betterment, rather than competition for profit of many independently acting profit seekers, would also be the end of class society, which Marx saw as the fundamental division of all hitherto existing history.

Marx saw work, the effort by humans to transform the environment for their needs, as a fundamental feature of human kind. Capitalism, in which the product of the worker's labor is taken from them and sold at market rather than being part of the worker's life, is therefore alienating to the worker. Additionally, the worker is compelled by various means (some nicer than others) to work harder, faster and for longer hours. While this is happening, the employer is constantly trying to save on labor costs: pay the workers less, figure out how to use cheaper equipment, etc. This allows the employer to extract the largest mount of work (and therefore potential wealth) from their workers. The fundamental nature of capitalist society is no different from that of slave society: one small group of society exploiting the larger group.

Through common ownership of the means of production, the profit motive is eliminated and the motive of furthering human flourishing is introduced. Because the surplus produced by the workers is the property of the society as a whole, there are no classes of producers and appropriators. Additionally, the state, which has its origins in the bands of retainers hired by the first ruling classes to protect their economic privilege, will disappear as its conditions of existence have disappeared.[29][30][31]

Revolution, socialism and communism

Left-wing protester wielding a red flag with a raised fist, both are symbols of revolutionary socialism.

According to orthodox Marxist theory, the overthrow of capitalism by a socialist revolution in contemporary society is inevitable. While the inevitability of an eventual socialist revolution is a controversial debate among many different Marxist schools of thought, all Marxists believe socialism is a necessity, if not inevitable. Marxists believe that a socialist society is far better for the majority of the populace than its capitalist counterpart. Prior to the Russian revolution of 1917, Lenin wrote: "The socialization of production is bound to lead to the conversion of the means of production into the property of society ... This conversion will directly result in an immense increase in productivity of labour, a reduction of working hours, and the replacement of the remnants, the ruins of small-scale, primitive, disunited production by collective and improved labour".[32] The failure of the 1905 revolution and the failure of socialist movements to resist the outbreak of World War One led to renewed theoretical effort and valuable contributions from Lenin and Rosa Luxemburg towards an appreciation of Marx's crisis theory and efforts to formulate a theory of imperialism.[33]

Classical Marxism

"Classical Marxism" denotes the collection of socio-eco-political theories expounded by Karl Marx and Friedrich Engels. "Marxism", as Ernest Mandel remarked, "is always open, always critical, always self-critical". As such, classical Marxism distinguishes between "Marxism" as broadly perceived and "what Marx believed", thus in 1883 Marx wrote to the French labour leader Jules Guesde and to Marx's son-in-law Paul Lafargue—both of whom claimed to represent Marxist principles—accusing them of "revolutionary phrase-mongering" and of denying the value of reformist struggle.

From Marx's letter derives the paraphrase:

"If that is Marxism, then I am not a Marxist".[34][35]

American Marxist scholar Hal Draper responded to this comment by saying:

"There are few thinkers in modern history whose thought has been so badly misrepresented, by Marxists and anti-Marxists alike".[36]

On the other hand, the book Communism: The Great Misunderstanding argues that the source of such misrepresentations lies in ignoring the philosophy of Marxism, which is dialectical materialism. In large part, this was due to the fact that The German Ideology, in which Marx and Engels developed this philosophy, did not find a publisher for almost one hundred years.

Academic Marxism

One of the 20th century's most prominent Marxist academics, the Australian archaeologist V. Gordon Childe

The theoretical development of Marxist archaeology was first developed in the Soviet Union in 1929, when a young archaeologist named Vladislav I. Ravdonikas (1894–1976) published a report entitled "For a Soviet history of material culture". Within this work, the very discipline of archaeology as it then stood was criticised as being inherently bourgeois, therefore anti-socialist and so, as a part of the academic reforms instituted in the Soviet Union under the administration of Premier Joseph Stalin, a great emphasis was placed on the adoption of Marxist archaeology throughout the country.[37] These theoretical developments were subsequently adopted by archaeologists working in capitalist states outside of the Leninist bloc, most notably by the Australian academic V. Gordon Childe (1892–1957), who used Marxist theory in his understandings of the development of human society.[38]

Marxist sociology is the study of sociology from a Marxist perspective.[39] Marxist sociology is "a form of conflict theory associated with ... Marxism's objective of developing a positive (empirical) science of capitalist society as part of the mobilization of a revolutionary working class".[40] The American Sociological Association has a section dedicated to the issues of Marxist sociology that is "interested in examining how insights from Marxist methodology and Marxist analysis can help explain the complex dynamics of modern society".[41] Influenced by the thought of Karl Marx, Marxist sociology emerged in the late 19th and early 20th century. As well as Marx, Max Weber and Émile Durkheim are considered seminal influences in early sociology. The first Marxist school of sociology was known as Austro-Marxism, of which Carl Grünberg and Antonio Labriola were among its most notable members. During the 1940s, the Western Marxist school became accepted within Western academia, subsequently fracturing into several different perspectives such as the Frankfurt School or critical theory. Due to its former state-supported position, there has been a backlash against Marxist thought in post-communist states (see sociology in Poland) but it remains dominant in the sociological research sanctioned and supported by those communist states that remain (see sociology in China).

Marxian economics refers to a school of economic thought tracing its foundations to the critique of classical political economy first expounded upon by Karl Marx and Friedrich Engels.[42] Marxian economics concerns itself with the analysis of crisis in capitalism, the role and distribution of the surplus product and surplus value in various types of economic systems, the nature and origin of economic value, the impact of class and class struggle on economic and political processes, and the process of economic evolution. Although the Marxian school is considered heterodox, ideas that have come out of Marxian economics have contributed to mainstream understanding of the global economy. Certain concepts of Marxian economics, especially those related to capital accumulation and the business cycle, such as creative destruction, have been fitted for use in capitalist systems.

Marxist historiography is a school of historiography influenced by Marxism. The chief tenets of Marxist historiography are the centrality of social class and economic constraints in determining historical outcomes. Marxist historiography has made contributions to the history of the working class, oppressed nationalities, and the methodology of history from below. Friedrich Engels' most important historical contribution was Der deutsche Bauernkrieg (The German Peasants' War), which analysed social warfare in early Protestant Germany in terms of emerging capitalist classes. The German Peasants' War indicate the Marxist interest in history from below and class analysis, and attempts a dialectical analysis. Engels' short treatise The Condition of the Working Class in England in 1844 (1870s) was salient in creating the socialist impetus in British politics. Marx's most important works on social and political history include The Eighteenth Brumaire of Louis Napoleon, The Communist Manifesto, The German Ideology, and those chapters of Das Kapital dealing with the historical emergence of capitalists and proletarians from pre-industrial English society. Marxist historiography suffered in the Soviet Union, as the government requested overdetermined historical writing. Notable histories include the Short Course History of the Communist Party of the Soviet Union (Bolshevik), published in the 1930s to justify the nature of Bolshevik party life under Joseph Stalin. A circle of historians inside the Communist Party of Great Britain (CPGB) formed in 1946. While some members of the group (most notably Christopher Hill and E. P. Thompson) left the CPGB after the 1956 Hungarian Revolution, the common points of British Marxist historiography continued in their works. Thompson's The Making of the English Working Class is one of the works commonly associated with this group. Eric Hobsbawm's Bandits is another example of this group's work. C. L. R. James was also a great pioneer of the 'history from below' approach. Living in Britain when he wrote his most notable work The Black Jacobins (1938), he was an anti-Stalinist Marxist and so outside of the CPGB. In India, B. N. Datta and D. D. Kosambi are considered the founding fathers of Marxist historiography. Today, the senior-most scholars of Marxist historiography are R. S. Sharma, Irfan Habib, Romila Thapar, D. N. Jha and K. N. Panikkar, most of whom are now over 75 years old.[43]

Marxist literary criticism is a loose term describing literary criticism based on socialist and dialectic theories. Marxist criticism views literary works as reflections of the social institutions from which they originate. According to Marxists, even literature itself is a social institution and has a specific ideological function, based on the background and ideology of the author. Notable marxist literary critics include Mikhail Bakhtin, Walter Benjamin, Terry Eagleton and Fredric Jameson.

Marxist aesthetics is a theory of aesthetics based on, or derived from, the theories of Karl Marx. It involves a dialectical and materialist, or dialectical materialist, approach to the application of Marxism to the cultural sphere, specifically areas related to taste such as art, beauty, etc. Marxists believe that economic and social conditions, and especially the class relations that derive from them, affect every aspect of an individual's life, from religious beliefs to legal systems to cultural frameworks. Some notable Marxist aestheticians include Anatoly Lunacharsky, Mikhail Lifshitz, William Morris, Theodor W. Adorno, Bertolt Brecht, Herbert Marcuse, Walter Benjamin, Antonio Gramsci, Georg Lukács, Ernst Fischer, Louis Althusser, Jacques Rancière, Maurice Merleau-Ponty and Raymond Williams.

According to a 2007 survey of American professors by Neil Gross and Solon Simmons, 17.6% of social science professors and 5.0% of humanities professors identify as Marxists, while between 0 and 2% of professors in all other disciplines identify as Marxists.[44]

History

Karl Marx and Friedrich Engels

Karl Marx (5 May 1818 – 14 March 1883) was a German philosopher, political economist and socialist revolutionary who addressed the matters of alienation and exploitation of the working class, the capitalist mode of production and historical materialism. He is famous for analysing history in terms of class struggle, summarised in the initial line introducing The Communist Manifesto (1848): "The history of all hitherto existing society is the history of class struggles".[45]

Friedrich Engels (28 November 1820 – 5 August 1895) was a German political philosopher who together with Marx co-developed communist theory. Marx and Engels first met in September 1844. Discovering that they had similar views of philosophy and socialism, they collaborated and wrote works such as Die heilige Familie (The Holy Family). After Marx was deported from France in January 1845, they moved to Belgium, which then permitted greater freedom of expression than other European countries. In January 1846, they returned to Brussels to establish the Communist Correspondence Committee.

In 1847, they began writing The Communist Manifesto (1848), based on Engels' The Principles of Communism. Six weeks later, they published the 12,000-word pamphlet in February 1848. In March, Belgium expelled them and they moved to Cologne, where they published the Neue Rheinische Zeitung, a politically radical newspaper. By 1849, they had to leave Cologne for London. The Prussian authorities pressured the British government to expel Marx and Engels, but Prime Minister Lord John Russell refused.

After Marx's death in 1883, Engels became the editor and translator of Marx's writings. With his Origins of the Family, Private Property, and the State (1884) – analysing monogamous marriage as guaranteeing male social domination of women, a concept analogous, in communist theory, to the capitalist class's economic domination of the working class—Engels made intellectually significant contributions to feminist theory and Marxist feminism.

Russian Revolution and the Soviet Union

With the October Revolution in 1917 the Bolsheviks took power from the Russian Provisional Government. The Bolsheviks established the first socialist state based on the ideas of Soviet Democracy and Leninism. Their newly formed federal state promised to end Russian involvement in World War I and establish a revolutionary worker's state. Following the October Revolution the Soviet government was involved in a struggle with the White Movement and several independence movements in the Russian Civil War. This period is marked by the establishment of many socialist policies and the development new socialist ideas mainly in the form of Marxism-Leninism. In 1919 the nascent Soviet Government established the Communist Academy and the Marx-Engels-Lenin Institute for doctrinal Marxist study as well as to publish official ideological and research documents for the CPSU. With Lenin's death in 1924 there was an internal struggle in the Soviet Communist movement, mainly between Joseph Stalin and Leon Trotsky in the form of the Right Opposition and Left Opposition respectively. These struggles were based on both sides different interpretations of Marxist and Leninist theory based on the situation of the Soviet Union at the time.[46][47]

Chinese Revolution

The theory of Marx, Engels, Lenin and Stalin is universally applicable. We should regard it not as a dogma, but as a guide to action. Studying it is not merely a matter of learning terms and phrases but of learning Marxism-Leninism as the science of revolution. It is not just a matter of understanding the general laws derived by Marx, Engels, Lenin and Stalin from their extensive study of real life and revolutionary experience, but of studying their standpoint and method in examining and solving problems.

-Mao Zedong, Little Red Book[48]

At the end of the Second Sino-Japanese War and more widely World War II the Chinese Communist Revolution took place within the context of the Chinese Civil War. The Chinese Communist Party, which was founded in 1921, was in conflict with the Kuomintang over the future of the country. Throughout the Civil War Mao Zedong developed a theory of Marxism for the Chinese historical context. Mao found a large base of support in the peasantry as opposed to the Russian Revolution which found its primary support in the urban centers of the Russian Empire. Some major ideas contributed by Mao were the ideas of New Democracy, Mass line, and People's War. The People's Republic of China (PRC) was declared in 1949. The new socialist state was to be founded on the ideas of Marx, Engels, Lenin, and Stalin.[49][50]

From Stalin's death until the late 1960s there was increasing conflict between the PRC and the Soviet Union. De-Stalinization, which first began under Nikita Khrushchev, and the policy of detente were seen as Revisionism (Marxism) and insufficiently Marxist. This ideological confrontation spilled into a wider global crisis centered around which nation was to lead the international socialist movement.[51]

Following Mao's death and the ascendancy of Deng Xiaoping, Maoism and official Marxism in China was reworked. This new model was to be a newer dynamic form of Marxism-Leninism and Maoism in the PRC. Commonly referred to as Socialism with Chinese Characteristics this new path was centered around Deng's Four Cardinal Principles which sought to uphold the central role of the Chinese Communist Party and uphold the principle that the PRC was in the Primary stage of socialism and that it was still working to build a communist society based on Marxist principles.[52][53]

Late 20th Century

Fidel Castro at the UN General Assembly, 1960

In 1959, the Cuban Revolution led to the victory of Fidel Castro and his July 26 Movement. Although the revolution was not explicitly socialist, upon victory Castro ascended to the position of Prime Minister and adopted the Leninist model of socialist development, forging an alliance with the Soviet Union.[54] One of the leaders of the revolution, the Argentine Marxist revolutionary Che Guevara (1928–1967), subsequently went on to aid revolutionary socialist movements in Congo-Kinshasa and Bolivia, eventually being killed by the Bolivian government, possibly on the orders of the Central Intelligence Agency (CIA), though the CIA agent sent to search for Guevara, Felix Rodriguez, expressed a desire to keep him alive as a possible bargaining tool with the Cuban government. He would posthumously go on to become an internationally recognised icon.

In the People's Republic of China, the Maoist government undertook the Cultural Revolution from 1966 through to 1976 to purge Chinese society of capitalist elements and achieve socialism. However, upon Mao Zedong's death, his rivals seized political power and under the Premiership of Deng Xiaoping (1978–1992), many of Mao's Cultural Revolution era policies were revised or abandoned and much of the state sector privatised.

The late 1980s and early 1990s saw the collapse of most of those socialist states that had professed a Marxist–Leninist ideology. In the late 1970s and early 1980s, the emergence of the New Right and neoliberal capitalism as the dominant ideological trends in western politics—championed by U.S. President Ronald Reagan and U.K. Prime Minister Margaret Thatcher—led the west to take a more aggressive stand towards the Soviet Union and its Leninist allies. Meanwhile, in the Soviet Union the reformist Mikhael Gorbachev became Premier in March 1985 and sought to abandon Leninist models of development towards social democracy. Ultimately, Gorbachev's reforms, coupled with rising levels of popular ethnic nationalism in the Soviet Union, led to the state's dissolution in late 1991 into a series of constituent nations, all of which abandoned Marxist–Leninist models for socialism, with most converting to capitalist economies.[55][56]

21st century

Hugo Chavez casting a vote in 2007

At the turn of the 21st century, China, Cuba, Laos, North Korea and Vietnam remained the only officially Marxist–Leninist states remaining, although a Maoist government led by Prachanda was elected into power in Nepal in 2008 following a long guerrilla struggle.

The early 21st century also saw the election of socialist governments in several Latin American nations, in what has come to be known as the "pink tide". Dominated by the Venezuelan government of Hugo Chávez, this trend also saw the election of Evo Morales in Bolivia, Rafael Correa in Ecuador and Daniel Ortega in Nicaragua. Forging political and economic alliances through international organisations like the Bolivarian Alliance for the Americas, these socialist governments allied themselves with Marxist–Leninist Cuba and although none of them espoused a Leninist path directly, most admitted to being significantly influenced by Marxist theory.

For Italian Marxist Gianni Vattimo and Santiago Zabala in their 2011 book Hermeneutic Communism, "this new weak communism differs substantially from its previous Soviet (and current Chinese) realization, because the South American countries follow democratic electoral procedures and also manage to decentralize the state bureaucratic system through the Bolivarian missions. In sum, if weakened communism is felt as a specter in the West, it is not only because of media distortions but also for the alternative it represents through the same democratic procedures that the West constantly professes to cherish but is hesitant to apply".[57]

Chinese Communist Party general secretary Xi Jinping has announced a deepening commitment of the Communist Party of China (CPC) to the ideas of Marx. At an event celebrating the 200th anniversary of Marx's birth, Xi said “We must win the advantages, win the initiative, and win the future. We must continuously improve the ability to use Marxism to analyse and solve practical problems...” also adding “powerful ideological weapon for us to understand the world, grasp the law, seek the truth, and change the world,”. Xi has further stressed the importance of examining and continuing the tradition of the CPC and embrace its revolutionary past.[58][59][60]

Criticism

Criticisms of Marxism have come from various political ideologies and academic disciplines. These include general criticisms about lack of internal consistency, criticisms related to historical materialism, that it is a type of historical determinism, the necessity of suppression of individual rights, issues with the implementation of communism and economic issues such as the distortion or absence of price signals and reduced incentives. In addition, empirical and epistemological problems are frequently identified.[61][62][63]

Some Marxists have criticised the academic institutionalisation of Marxism for being too shallow and detached from political action. For instance, Zimbabwean Trotskyist Alex Callinicos, himself a professional academic, stated: "Its practitioners remind one of Narcissus, who in the Greek legend fell in love with his own reflection ... Sometimes it is necessary to devote time to clarifying and developing the concepts that we use, but indeed for Western Marxists this has become an end in itself. The result is a body of writings incomprehensible to all but a tiny minority of highly qualified scholars".[64]

Additionally, there are intellectual critiques of Marxism that contest certain assumptions prevalent in Marx's thought and Marxism after him, without exactly rejecting Marxist politics.[65] Other contemporary supporters of Marxism argue that many aspects of Marxist thought are viable, but that the corpus is incomplete or outdated in regards to certain aspects of economic, political or social theory. They may therefore combine some Marxist concepts with the ideas of other theorists such as Max Weber—the Frankfurt School is one example.[66][67]

General criticisms

Philosopher and historian of ideas Leszek Kołakowski pointed out that "Marx's theory is incomplete or ambiguous in many places, and could be 'applied' in many contradictory ways without manifestly infringing its principles". Specifically, he considers "the laws of dialectics" as fundamentally erroneous, stating that some are "truisms with no specific Marxist content", others "philosophical dogmas that cannot be proved by scientific means" and some just "nonsense". He believes that some Marxist laws can be interpreted differently, but that these interpretations still in general fall into one of the two categories of error.[68]

Okishio's theorem shows that if capitalists use cost-cutting techniques and real wages do not increase, the rate of profit must rise, which casts doubt on Marx's view that the rate of profit would tend to fall.[69]

The allegations of inconsistency have been a large part of Marxian economics and the debates around it since the 1970s.[70] Andrew Kliman argues that this undermines Marx's critiques and the correction of the alleged inconsistencies, because internally inconsistent theories cannot be right by definition.[71]

Epistemological and empirical critiques

Marx's predictions have been criticized because they have allegedly failed, with some pointing towards the GDP per capita increasing generally in capitalist economies compared to less market oriented economics, the capitalist economies not suffering worsening economic crises leading to the overthrow of the capitalist system and communist revolutions not occurring in the most advanced capitalist nations, but instead in undeveloped regions.[72][73]

In his books The Poverty of Historicism and Conjectures and Refutations, philosopher of science Karl Popper, criticized the explanatory power and validity of historical materialism.[74] Popper believed that Marxism had been initially scientific, in that Marx had postulated a genuinely predictive theory. When these predictions were not in fact borne out, Popper argues that the theory avoided falsification by the addition of ad hoc hypotheses that made it compatible with the facts. Because of this, Popper asserted, a theory that was initially genuinely scientific degenerated into pseudoscientific dogma.[75]

Socialist critiques

Democratic socialists and social democrats reject the idea that socialism can be accomplished only through extra-legal class conflict and a proletarian revolution. The relationship between Marx and other socialist thinkers and organizations—rooted in Marxism's "scientific" and anti-utopian socialism, among other factors—has divided Marxists from other socialists since Marx's life.

After Marx's death and with the emergence of Marxism, there have also been dissensions within Marxism itself—a notable example is the splitting of the Russian Social Democratic Labour Party into Bolsheviks and Mensheviks. Orthodox Marxists became opposed to a less dogmatic, more innovative, or even revisionist Marxism.

Anarchist and libertarian critiques

Anarchism has had a strained relationship with Marxism since Marx's life. Anarchists and many non-Marxist libertarian socialists reject the need for a transitory state phase, claiming that socialism can only be established through decentralized, non-coercive organization. Anarchist Mikhail Bakunin criticized Marx for his authoritarian bent.[76] The phrases "barracks socialism" or "barracks communism" became a shorthand for this critique, evoking the image of citizens' lives being as regimented as the lives of conscripts in a barracks.[77] Noam Chomsky is critical of Marxism's dogmatic strains and the idea of Marxism itself, but still appreciates Marx's contributions to political thought. Unlike some anarchists, Chomsky does not consider Bolshevism "Marxism in practice", but he does recognize that Marx was a complicated figure who had conflicting ideas, while he also acknowledges the latent authoritarianism in Marx he also points to the libertarian strains that developed into the council communism of Rosa Luxemburg and Anton Pannekoek. However, his commitment to libertarian socialism has led him to characterize himself as an anarchist with radical Marxist leanings (see political positions of Noam Chomsky).

Libertarian Marxism refers to a broad scope of economic and political philosophies that emphasize the anti-authoritarian aspects of Marxism. Early currents of libertarian Marxism, known as left communism, emerged in opposition to Marxism–Leninism[78] and its derivatives such as Stalinism, Ceaușism and Maoism. Libertarian Marxism is also often critical of reformist positions, such as those held by social democrats. Libertarian Marxist currents often draw from Marx and Engels' later works, specifically the Grundrisse and The Civil War in France,[79] emphasizing the Marxist belief in the ability of the working class to forge its own destiny without the need for a revolutionary party or state to mediate or aid its liberation.[80] Along with anarchism, libertarian Marxism is one of the main currents of libertarian socialism.[81]

Economic critiques

Other critiques come from an economic standpoint. Vladimir Karpovich Dmitriev writing in 1898,[82] Ladislaus von Bortkiewicz writing in 1906–1907[83] and subsequent critics have alleged that Marx's value theory and law of the tendency of the rate of profit to fall are internally inconsistent. In other words, the critics allege that Marx drew conclusions that actually do not follow from his theoretical premises. Once these alleged errors are corrected, his conclusion that aggregate price and profit are determined by and equal to aggregate value and surplus value no longer holds true. This result calls into question his theory that the exploitation of workers is the sole source of profit.[84]

Both Marxism and socialism have received considerable critical analysis from multiple generations of Austrian economists in terms of scientific methodology, economic theory and political implications.[85][86] During the marginal revolution, subjective value theory was rediscovered by Carl Menger, a development that fundamentally undermined the British cost theories of value. The restoration of subjectivism and praxeological methodology previously used by classical economists including Richard Cantillon, Anne-Robert-Jacques Turgot, Jean-Baptiste Say and Frédéric Bastiat led Menger to criticise historicist methodology in general. Second-generation Austrian economist Eugen Böhm von Bawerk used praxeological and subjectivist methodology to attack the law of value fundamentally. Non-Marxist economists have regarded his criticism as definitive, with Gottfried Haberler arguing that Böhm-Bawerk's critique of Marx's economics was so thorough and devastating that as of the 1960s no Marxian scholar had conclusively refuted it.[87] Third-generation Austrian Ludwig von Mises rekindled debate about the economic calculation problem by identifying that without price signals in capital goods, all other aspects of the market economy are irrational. This led him to declare that "rational economic activity is impossible in a socialist commonwealth".[88]

Daron Acemoglu and James A. Robinson argue that Marx's economic theory was fundamentally flawed because it attempted to simplify the economy into a few general laws that ignored the impact of institutions on the economy.[89]

See also

References

Footnotes

 1. ^ Wolff and Resnick, Richard and Stephen (August 1987). Economics: Marxian versus Neoclassical. The Johns Hopkins University Press. p. 130. ISBN 978-0-8018-3480-6. The German Marxists extended the theory to groups and issues Marx had barely touched. Marxian analyses of the legal system, of the social role of women, of foreign trade, of international rivalries among capitalist nations, and the role of parliamentary democracy in the transition to socialism drew animated debates ... Marxian theory (singular) gave way to Marxian theories (plural).
 2. ^ O'Hara, Phillip (September 2003). Encyclopedia of Political Economy, Volume 2. Routledge. p. 107. ISBN 978-0-415-24187-8. Marxist political economists differ over their definitions of capitalism, socialism and communism. These differences are so fundamental, the arguments among differently persuaded Marxist political economists have sometimes been as intense as their oppositions to political economies that celebrate capitalism.
 3. ^ Ermak, Gennady (2019). Communism: The Great Misunderstanding. ISBN 978-1797957388.
 4. ^ Sim, Stuart (2001). Post-marxism: an intellectual history. Routledge. p. 15. ISBN 978-0415218146.
 5. ^ Bridget O'Laughlin (1975) Marxist Approaches in Anthropology Annual Review of Anthropology Vol. 4: pp. 341–70 (October 1975) doi:10.1146/annurev.an.04.100175.002013.
  William Roseberry (1997) Marx and Anthropology Annual Review of Anthropology, Vol. 26: pp. 25–46 (October 1997) doi:10.1146/annurev.anthro.26.1.25
 6. ^ S. L. Becker (1984) "Marxist Approaches to Media Studies: The British Experience", Critical Studies in Mass Communication, 1(1): pp. 66–80.
 7. ^ Sheehan, Helena (2007). "Marxism and Science Studies". International Studies in the Philosophy of Science. 21, 2: 197–210. doi:10.1080/02698590701498126.
 8. ^ See Manuel Alvarado, Robin Gutch, and Tana Wollen (1987) Learning the Media: Introduction to Media Teaching, Palgrave Macmillan.
 9. ^ a b Georges Haupt, Peter Fawcett, Eric Hobsbawm. Aspects of International Socialism, 1871–1914: Essays by Georges Haupt. Paperback Edition. Cambridge, England, UK: Cambridge University Press, 2010. pp. 18–19.
 10. ^ a b c Georges Haupt, Peter Fawcett, Eric Hobsbawm. Aspects of International Socialism, 1871–1914: Essays by Georges Haupt. Paperback Edition. Cambridge, England, UK: Cambridge University Press, 2010. pp. 12.
 11. ^ A Contribution to the Critique of Political Economy (1859). Introduction.
 12. ^ Comparing Economic Systems in the Twenty-First Century (2003) by Gregory and Stuart. p. 62. Marx's Theory of Change. ISBN 0-618-26181-8.
 13. ^ Free will, non-predestination and non-determinism are emphasized in Marx's famous quote "Men make their own history". The Eighteenth Brumaire of Louis Bonaparte (1852).
 14. ^ Socialism, Utopian and Scientific (1882). Chapter three.
 15. ^ Lenin 1967 (1913). p. 15.
 16. ^ Grundrisse: Foundations of the Critique of Political Economy, by Karl Marx & Martin Nicolaus, Penguin Classics, 1993, ISBN 0-14-044575-7, p. 265
 17. ^ Evans, p. 53; Marx's account of the theory is the Preface to A Contribution to the Critique of Political Economy (1859). [1]. Another exposition of the theory is in The German Ideology. It, too, is available online from marxists.org.
 18. ^ See A Contribution to the Critique of Political Economy (1859), Preface, Progress Publishers, Moscow, 1977, with some notes by R. Rojas and Engels: Anti-Dühring (1877), Introduction General
 19. ^ The Communist Manifesto (1847). Chapter one.
 20. ^ Marx does not claim to have produced a master-key to history as historical materialism is not "an historico-philosophic theory of the marche generale, imposed by fate upon every people, whatever the historic circumstances in which it finds itself". Letter to editor of the Russian newspaper paper Otetchestvennye Zapiskym (1877). He explains that his ideas are based upon a concrete study of the actual conditions in Europe.
 21. ^ Lenin 1967 (1913). p. 7.
 22. ^ Marx 1849.
 23. ^ "Alienation" entry, A Dictionary of Sociology
 24. ^ Engels, Friedrich (1888). Manifesto of the Communist Party. London. pp. Footnote. Retrieved 15 March 2015.
 25. ^ Joseph McCarney: Ideology and False Consciousness, April 2005
 26. ^ Engels: Letter to Franz Mehring, (London 14 July 1893), Donna Torr, translator, in Marx and Engels Correspondence, International Publishers, 1968.
 27. ^ "The German Ideology. Karl Marx 1845". Marxists.org.
 28. ^ Castro and Ramonet 2009. p. 100.
 29. ^ Frederick Engels. "Origins of the Family- Chapter IX". Marxists.org. Retrieved 26 December 2012.
 30. ^ Jianmin Zhao; Bruce J. Dickson (2001). Remaking the Chinese State: Strategies, Society, and Security. Taylor & Francis Group. p. 2. ISBN 978-0-415-25583-7. Retrieved 26 December 2012.
 31. ^ "Withering Away of the State." In The Encyclopedia of Political Science, edited by George Thomas Kurian. Washington, DC: CQ Press, 2011. http://library.cqpress.com/teps/encyps_1775.1.
 32. ^ Lenin 1967 (1913). p. 35–36.
 33. ^ Samezo Kuruma (September 1929). "An Introduction to the Theory of Crisis." At Marxists.org, trans. Michael Schauerte. Originally from the Journal of the Ohara Institute for Social Research, vol. 4, no. 1.
 34. ^ "Accusing Guesde and Lafargue of 'revolutionary phrase-mongering' and of denying the value of reformist struggles, Marx made his famous remark that, if their politics represented Marxism, 'ce qu'il y a de certain c'est que moi, je ne suis pas Marxiste' ('what is certain is that I myself am not a Marxist')". See "Programme of the French Worker's Party".
 35. ^ Hall, Stuart; Dave Morely; Kuan-Hsing Chen (1996). Stuart Hall: Critical Dialogues in Cultural Studies. London: Routledge. p. 418. ISBN 978-0-415-08803-9. Retrieved 4 March 2013. I have no hesitation in saying that this represents a gigantic crudification and simplification of Marx's work – the kind of simplification and reductionism which once led him, in despair, to say "if that is marxism, then I am not a marxist"
 36. ^ Not found in search function at Draper Arkiv.
 37. ^ Trigger 2007. pp. 326–40.
 38. ^ Green 1981. p. 79.
 39. ^ Allan G. Johnson, The Blackwell dictionary of sociology: a user's guide to sociological language, Wiley-Blackwell, 2000, ISBN 0-631-21681-2, p. 183-84 (Google Books).
 40. ^ "Marxist Sociology", Encyclopedia of Sociology, Macmillan Reference, 2006.
 41. ^ About the Section on Marxist Sociology Archived 2009-01-09 at the Wayback Machine
 42. ^ Wolff and Resnick, Richard and Stephen (August 1987). Economics: Marxian versus Neoclassical. The Johns Hopkins University Press. p. 130. ISBN 978-0801834806. Marxian theory (singular) gave way to Marxian theories (plural).
 43. ^ Bottomore, T. B. 1983. A Dictionary of Marxist thought. Cambridge, Massachusetts: Harvard University Press.
 44. ^ Gross, Neil; Simmons, Solon (2007). "The Social and Political Views of American Professors". CiteSeerX 10.1.1.147.6141. Cite journal requires |journal= (help)
 45. ^ The Communist Manifesto (1847). Chapter one.
 46. ^ History.com Staff. "Russian Revolution." History.com, A&E Television Networks, 2009, www.history.com/topics/russian-revolution.
 47. ^ Sean McMeekin, The Russian Revolution: A New History (Basic Books: May 2017)
 48. ^ "Quotes from Mao Tse Tung". Marxists.org.
 49. ^ Franke, Wolfgang, A Century of Chinese Revolution, 1851–1949 (Basil Blackwell, Oxford, 1970).
 50. ^ Ellison, Herbert J., ed. The Sino-Soviet Conflict: A Global Perspective (1982) online
 51. ^ "1964: On Khrushchov's Phoney Communism and Its Historical Lessons for the World". www.marxists.org.
 52. ^ Schram, Stuart (1989). The Thought of Mao Tse-Tung. Cambridge University Press. ISBN 9780521310628.
 53. ^ [2][dead link]
 54. ^ See Coltman 2003 and Bourne 1986.
 55. ^ "Collection: Cuban revolution collection | Archives at Yale". Archives.yale.edu.
 56. ^ Carrere D'Encausse, Helene (1993). The End of the Soviet Empire: The Triumph of the Nations (English – translated by Franklin Philip ed.). New York, NY: The New Republic (Basic Books) division of HarperCollins. p. 16. ISBN 978-0-465-09812-5.
 57. ^ Gianni Vattimo and Santiago Zabala. Hermeneutic Communism: From Heidegger to Marx Columbia University Press. 2011. p. 122
 58. ^ Shepherd, Christian (4 May 2018). "No regrets: Xi says Marxism still 'totally correct' for China". Reuters.
 59. ^ CNN, Steven Jiang. "At the height of his power, China's Xi Jinping moves to embrace Marxism".
 60. ^ "China's huge celebrations of Karl Marx are not really about Marxism". Qz.com.
 61. ^ M. C. Howard and J. E. King, 1992, A History of Marxian Economics: Volume II, 1929–1990. Princeton, NJ: Princeton Univ. Press.
 62. ^ Popper, Karl (2002). Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge. Routledge. p. 49. ISBN 978-0-415-28594-0.
 63. ^ John Maynard Keynes. Essays in Persuasion. W. W. Norton & Company. 1991. p. 300 ISBN 978-0-393-00190-7
 64. ^ Callinicos 2010. p. 12.
 65. ^ For example, Baudrillard, Jean (1973). The Mirror of Production.
 66. ^ Held, David (1980), p. 16.
 67. ^ Jameson, Fredric (2002). "The Theoretical Hesitation: Benjamin's Sociological Predecessor". In Nealon, Jeffrey; Irr, Caren (eds.). Rethinking the Frankfurt School: Alternative Legacies of Cultural Critique. Albany: SUNY Press. pp. 11–30.
 68. ^ Kołakowski, Leszek (2005). Main Currents of Marxism. New York: W. W. Norton and Company. pp. 662, 909. ISBN 9780393329438.
 69. ^ M. C. Howard and J. E. King. (1992) A History of Marxian Economics: Volume II, 1929–1990, chapter 7, sects. II–IV. Princeton, NJ: Princeton Univ. Press.
 70. ^ See M. C. Howard and J. E. King, 1992, A History of Marxian Economics: Volume II, 1929–1990. Princeton, NJ: Princeton Univ. Press.
 71. ^ Kliman states that "Marx’s value theory would be necessarily wrong if it were internally inconsistent. Internally inconsistent theories may be appealing, intuitively plausible and even obvious, and consistent with all available empirical evidence––but they cannot be right. It is necessary to reject them or correct them. Thus the alleged proofs of inconsistency trump all other considerations, disqualifying Marx’s theory at the starting gate. By doing so, they provide the principal justification for the suppression of this theory as well as the suppression of, and the denial of resources needed to carry out, present-day research based upon it. This greatly inhibits its further development. So does the very charge of inconsistency. What person of intellectual integrity would want to join a research program founded on (what he believes to be) a theory that is internally inconsistent and therefore false?" (Andrew Kliman, Reclaiming Marx's "Capital": A Refutation of the Myth of Inconsistency, Lanham, MD: Lexington Books, 2007, p. 3, emphasis in original). However, in his book, Kliman presents an interpretation where these inconsistencies can be eliminated. The connection between the inconsistency allegations and the lack of study of Marx’s theories was argued further by John Cassidy ("The Return of Karl Marx," The New Yorker, Oct. 20 & 27, 1997, p. 252): "His mathematical model of the economy, which depended on the idea that labor is the source of all value, was riven with internal inconsistencies and is rarely studied these days."
 72. ^ Andrew Kliman, Reclaiming Marx's "Capital", Lanham, MD: Lexington Books, p. 208, emphases in original.
 73. ^ "GDP per capita growth (annual %)". World Bank. 2016. Retrieved 22 May 2016.
 74. ^ Popper, Sir Karl (1963). "Science as Falsification". Stephenjaygould.org. Retrieved 22 November 2015.
 75. ^ Popper, Sir Karl (2002). Conjectures and Refutations: The Growth of Scientific Knowledge. Routledge. p. 449. ISBN 978-0-415-28594-0.
 76. ^ Bakunin, Mikhail (5 October 1872), "Letter to La Liberté, quoted in Bakunin on Anarchy, translated and edited by Sam Dolgoff, 1971", Marxists.org
 77. ^ Sperber, Jonathan (2013), Karl Marx: A Nineteenth-Century Life, W.W. Norton & Co, ISBN 9780871403544.
 78. ^ Herman Gorter, Anton Pannekoek, Sylvia Pankhurst, Otto Ruhl Non-Leninist Marxism: Writings on the Workers Councils. Red and Black, 2007.
 79. ^ Ernesto Screpanti, Libertarian communism: Marx Engels and the Political Economy of Freedom, Palgrave Macmillan, London, 2007.
 80. ^ Draper, Hal. "The Principle of Self-Emancipation in Marx and Engels" Archived 23 July 2011 at the Wayback Machine Socialist Register. Vol 4.
 81. ^ Chomsky, Noam. "Government In The Future" Archived 21 November 2010 at the Wayback Machine Poetry Center of the New York YM-YWHA. Lecture.
 82. ^ V. K. Dmitriev, 1974 (1898), Economic Essays on Value, Competition and Utility. Cambridge: Cambridge Univ. Press
 83. ^ Ladislaus von Bortkiewicz, 1952 (1906–1907), "Value and Price in the Marxian System", International Economic Papers 2, 5–60; Ladislaus von Bortkiewicz, 1984 (1907), "On the Correction of Marx's Fundamental Theoretical Construction in the Third Volume of Capital". In Eugen von Böhm-Bawerk 1984 (1896), Karl Marx and the Close of his System, Philadelphia: Orion Editions.
 84. ^ M. C. Howard and J. E. King. (1992) A History of Marxian Economics: Volume II, 1929–1990, chapter 12, sect. III. Princeton, NJ: Princeton Univ. Press.
 85. ^ "What We Can Know About the World". Mises.org. 1 December 2009. Retrieved 4 August 2019.
 86. ^ Mises, Ludwig Von (4 November 2008). Omnipotent Government. Read Bookss. ISBN 9781443726467.
 87. ^ Gottfried Haberler in Milorad M. Drachkovitch (ed.), Marxist Ideology in the Contemporary World – Its Appeals and Paradoxes (New York: Praeger, 1966), p. 124.
 88. ^ Von Mises, Ludwig (1990). Economic calculation in the Socialist Commonwealth (PDF). Ludwig von Mises Institute. Retrieved 9 August 2008.
 89. ^ Acemoglu, Daron; Robinson, James A. (December 2014). "The Rise and Decline of General Laws of Capitalism" (PDF). NBER Working Paper Series. Retrieved 28 July 2018.

Bibliography

External links