مادو پاندیت داسا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مادو پاندیت داسا
image:250 pixels
زادهمادهوسودهان اس
۱ ژانویهٔ ۱۹۵۶
تریواندروم
محل سکونتبنگلور، هند
ملیتهند
محل تحصیلمهندسی عمران (مؤسسه فناوری هند بمبئی)
دلیل شهرترئیس انجمن بین‌المللی آگاهی کریشنا در بنگلور، رئیس بنیاد آکشایا پاترا، دبیرکل ورینداوان چاندرودایا ماندیر
همسر(ها)باکتی‌لاتا دوی داسی

مادو پاندیت داسا (انگلیسی: Madhu Pandit Dasa‎؛ زادهٔ ۱ ژانویهٔ ۱۹۵۶) مهندس عمران اهل هند است. او رئیس بنیاد آکشایا پاترا و دبیرکل ورینداوان چاندرودایا ماندیر. دولت هند اخیراً جایزه پادما شری را به خاطر خدماتی که بنیاد آکشایا پاترا برای کودکان انجام داده به وی اهدا کرد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

مادو پاندیت داسا (که قبلاً به نام مادهوسودهان اس شناخته می‌شد) در سال ۱۹۵۶ در ناگرکویل، هند متولد شد. او در سال ۱۹۸۰ تحصیلات خود را در رشته مهندسی عمران از مؤسسه تکنولوژی بمبئی به اتمام رساند. در سال ۱۹۸۴ با باکتی‌لاتا دوی داسی ازدواج کرد. پس از پیوستن به انجمن بین‌المللی آگاهی کریشنا در بنگلور در سال ۱۹۸۱، تا سال ۱۹۸۴ در جنبش خدمت کرد.

بنیاد آکشایا پاترا[ویرایش]

در ژوئیه ۲۰۰۰ مادو پاندیت در یک ابتکار بیناد جدیدی را برای کودکان به نام آکشایا پاترا تأسیس کرد. هدف بنیاد این بود تا با ارائه غذاهای نیم‌روزی در مدارس دولتی روستایی در بنگلور به کودکان خدمت کند. این بنیاد برای تأمین وعده‌های غذایی به میزان زیاد، با طراحی مادو پاندیت یک آشپزخانه متمرکز درست کرد. او همچنین با الگوبرداری نظام حکومتی این بنیاد را اداره می‌کرد و در این بنیاد شفافیت و پاسخگویی ارزش‌های پایه‌ای آن بود. بدنبال نهادینه کردن این ارزش‌ها، آکشایا پاترا به یکی از معدود سازمان‌های غیردولتی قابل اعتماد در این کشور تبدیل شد. اهدای مدال افتخار به آکشایا پاترا از ظرف دولت و دریافت پنج بار جایزه طلا به‌طور پیوسته، بنیاد را در تالار مشاهیر خود قرار داده‌است. آکشایا پاترا ۱۷ سال است فعالیت دارد و در طول این مدت از زمان شروع توزیع غذا در نیمه روز از ۱۵۰۰ کودک به تأمین غذای ۱٫۶ میلیون کودک افزایش یافته‌است.

الهام بخش[ویرایش]

تعالیم ای. سی. باکتیودانتا سوامی پرابوپادا، بنیانگذار جنبش ایسکون ISKCON و الهام گرفتن از برنامه آکشایا پاترا، و نقش مادو پاندیت داسا به عنوان یک مبلغ در الهام بخشی این بنیاد مؤثر بوده‌است. زندگی سوامی پرابوپادا الهام بخش مادو پاندیت برای پیوستن به جنبش کریشنا در جامعه بین‌المللی و ایسکون (ISKCON) بوده‌است.

افتخارات[ویرایش]

  • جایزه پادما شری در شصت و هفتمین روز جمهوری توسط دولت هند به مادو پاندیت اهدا شد.

(این جایزه به خاطر خدمات برجسته ارائه شده توسط بنیاد آکشایا پاترا برای کودکان هند بوده‌است)

  • جایزه برجسته ۲۰۱۰ توسط مؤسسه فناوری بمبئی هند.
  • جایزه صلح بین‌المللی گاندی در سال ۲۰۱۹ برای کمک مادو پاندیت به جامعه از طریق توزیع غذاهای نیمه روزه به مدارس کودکان فقیر، که توزیع قابل توجه ۳ میلیارد وعده غذا بوده‌است.

منابع[ویرایش]