ماده‌باوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مادّه‌گرایی، مادّه‌باوری[۱][۲][۳] یا ماتریالیسم (به انگلیسی: Materialism)، به دیدگاهی گفته می‌شود که بر این باور است که هر آنچه در هستی وجود دارد ماده یا انرژی است و همهٔ چیزها از ماده تشکیل شده‌اند و همهٔ پدیده‌ها (از جمله آگاهی) نتیجهٔ برهم‌کنش‌های مادی است. به عبارت دیگر، ماده تنها چیز است و واقعیت عملاً همان کیفیت‌های در حالِ رخ دادنِ ماده و انرژی است.[۴] ماتریالیسم یک مکتب فلسفی می‌باشد که در مقابل مکتب ایده‌آلیسم مطرح شده‌است. شاخه‌های مهم آن ماده‌باوری مکانیکی و ماده‌باوری دیالکتیکی می‌باشند. ماتریالیسم مکانیک را فویرباخ بنیان‌گذاری کرد و ماده‌باوری دیالکتیک را مارکس.

از دیدگاه مکاتب فلسفی‌ای که حقیقت را منحصر در ماده نمی‌دانند، مادّه‌باوری، ایدئولوژی حس‌گرایی در مقابل عقل‌گرایی است و با رئالیسم در تقابل قرار می‌گیرد؛ و از آنجا که پیش‌فرض آن منحصر بودن شناخت بر حس پنجگانه و انحصار هستی در مادّه است، اتفاقاً، مکتبی ایده‌آلیسم، به‌شمار می‌آید.[نیازمند منبع]

جهان، مادی است[ویرایش]

اشیای بی‌نهایت زیاد و متنوعی انسان را احاطه کرده‌است که برخی از آن‌ها از کوچک‌ترین ذرات اتم گرفته تا عظیم‌ترین ستارگان کیهانی بی‌جان هستند و برخی دیگر از ساده‌ترین موجودات تک‌سلولی گرفته تا بغرنج‌ترین و رشدیافته‌ترین جانوران که انسان باشد جان دارند. این اشیاء بی‌نهایت متفاوت دارای خواص گوناگون هستند. بشر در طول تاریخ و در نتیجهٔ آزمایش‌های پیاپی خود با پیشرفت دانش وگسترش فعالیت‌های پراتیک خویش کم‌کم دریافت که هر قدر هم اشیاء و خواص شان گوناگون باشد با این همه آن‌ها دارای مبانی مشترکی هستند. در دوره‌های باستان گروهی از فلاسفهٔ یونان باستان این مبنای مشترک یا اساس جهان و پایه واقعیت را این یا آن شیء مثلاً آب یا آتش می‌دانستند. نزد متفکران باستانی چین و هند نظیر همین عوامل دو، چهار یا پنجگانه بوده‌است و در ایران کهن نیز عقیده مربوط به وجود چهار آخشیج (یا عنصر ماه): آب، هوا، آتش، خاک یا طبایع چهارگانه: گرمی، خشکی، سردی و تری با رخنه از منابع هندی و یونانی رایج بوده‌است.

زروانیان، «زروان بیکران» یا گیتی‌ماده را عنصر نخستین می‌دانستند که تمام موجودات از آن پا به عرصهٔ وجود نهاده‌اند. دمکریت فیلسوف بزرگ یونان باستان می‌گفت اصل جهان از یک عنصر تجزیه ناپذیر است که از ترکیب آن، اشیاء مختلف پدید می‌آید و آن را «اتم» (ا به معنای نفی، تم از واژه بریدن و قطع کردن) یا «بخش ناپذیر» (در اصطلاح فلسفی ما ـ جزءِ لایَتَجَزی) نامید.

ماتریالیسم کارتزینی

با تکامل اندیشه بشری این کشف بزرگ به عمل آمد که آن پایه مشترک و اساسی عمومی را نباید با اشکال مختلف اشتباه کرد، بلکه این نتیجه فلسفی حاصل شد؛ که در درجه اول همه اشیاء جهان در این اصل شریکند که به خودی خود و مستقل از انسان، مستقل از تفکر و اندیشه و احساسات و تمایلات انسان، یعنی به‌طور عینی، وجود دارند. مثلاً علوم طبیعی ثابت کرده‌است که میلیون‌ها سال قبل از پیدایش هر گونه موجود زنده‌ای زمین و اجرام کیهانی وجود داشته‌اند و این خود نشان می‌دهد که طبیعت عینی است، مستقل از انسان و شعور اوست. به عبارت دیگر این عقل نیست که ماده را خلق کرده، بلکه در کره زمین تکامل چندین میلیارد سالهٔ ماده است که منجر به پیدایش شعور و خرد انسانی شده‌است.

پراتیک بشری، آزمایش و تجربهٔ روزانه، فعالیت تولیدی و علوم طبیعی با تمام دستاوردهای خود به ما نشان می‌دهد که جهان به‌طور عینی وجود دارد. عینیت جهان یعنی وجود آن در خارج و مستقل از شعور و اراده و خرد به معنای آن است که جهان مادی است. این کلمه معنای فلسفی دیگری ندارد.

از نگاه تاریخی دانش ما متأثر از شرایط اقتصادی و اجتماعی ما است. در این زمینه تولید اجتماعی نقش بزرگی را بازی می‌کند. تولید اجتماعی تعیین‌کننده‌ترین عامل در شناخت بشر است. به این معنی که شناخت ما بر اساس رشد تولید اجتماعی ما رشد می‌کند. به این اساس رشد تولید اجتماعی را می‌توان به دو مرحله تقسیم کرد. یکی تولید اجتماعی طبیعی و دوم تولید اجتماعی دستی یا صنعی. در تولید اجتماعی طبیعی قوای طبیعی نقش مهمی را بازی می‌کنند. تولید اجتماعی طبیعی در سه دوره تولید تاریخی بازتاب یافته‌است. در سه دوره تاریخی کمون اولیه، برده داری و فئودالیسم، شیوه تولید شیوه طبیعی بوده‌است. در تمام این دوره‌های تاریخی قوای طبیعی در رشد تولید و اساس تولید نقش مهمی را بازی نموده‌است. از این رو بشر در این سه دورهٔ تاریخی به قوای طبیعی متکی بوده‌اند. این اتکا به قوای طبیعی در نحوهٔ تفکر آنان نقش مهمی را بازی می‌نموده‌است. آنان به هر نحو خود را مدیون قوای طبیعی می‌دانسته‌اند. هر گونه تفکر آزاد و انسانی ناممکن بوده‌است.

در دورهٔ تاریخی بورژوازی تولید صنعتی بوده‌است. در این دورهٔ تاریخی دیگر بشر به قوای طبیعی متکی نیستند. از این رو می‌توانند مستقل از قوای طبیعی عمل و فکر کنند. این دوره را می‌توان دوران آزادی انسان از قوای طبیعی و دوره تفکر آزاد انسانی نامید. بشر با شکل‌گیری این دورهٔ تاریخی بوده‌است که توانسته‌است آزادانه فکر کند. به همین خاطر آغاز این دوره با آغاز رنسانس انسانی مزین گردیده‌است. صرفاً با آغاز این دوره بود که انسان توانست جدایی شعور و طبیعت را وجدان نماید. همچنین انسان در طبیعت به مقام بسزای خودش دست یافت. ماتریالیسم دیالکتیک تنها می‌توانست تحت چنین شرایطی پا بگیرد. شرایطی که انسان از قوای طبیعی آزاد عمل می‌کند. قوای طبیعی را در خدمت خودش درمی‌آورد و صنعت اساس تولید قرار می‌گیرد.

اینکه اشیاء را خارج از شعور خود می‌دانیم نتیجه بهبود شرایط تولید اجتماعی ما است. جغرافیای تولید صنعتی و جغرافیای تفکر آزاد مادی با هم همخوانی دارند. هر اندازه به جوامع صنعتی نزدیک می‌شویم یقین و ایقان مردم به ضعف ایده‌های مذهبی بیشتر می‌گردد.

ماده به مثابهٔ مقولهٔ فلسفی[ویرایش]

همین خاصیت عمومی و مشترک تمام اشیای بی‌شمار و گونه‌گونه یعنی وجود عینی آن‌ها و مستقل بودنشان از تفکر و شعور انسان است که آن را با مفهوم فلسفی «ماده» بیان می‌کنیم.

مفهوم یعنی چه؟ هر واژه‌ای که بیانگر عنصر مشترک و عام در یک گروه از اشیاء و پدیده‌ها باشد «مفهوم» نامیده می‌شود. این البته بیان سادهٔ مطلب است و در فصل تئوری شناخت دقیق‌تر این مسئله را خواهیم آموخت. مفاهیم بسته به آن که تا چه حد و مرزی اشتراک و عمومیت را بیان کنند و تا چه اندازه گروهی بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از اشیاء و پدیده‌ها را دربرگیرند «گسترده‌تر» یا «تنگ‌تر» هستند. مثلاً «درخت» یک مفهوم است که بیان‌کنندهٔ عنصر عام و مشترک کلیهٔ درختان گیتی صرف نظر از رنگ و بزرگی و نوع میوه و سایر مشخصات هر یک از آن‌ها است. کلمهٔ «گیاه» بیانگر یک مفهوم دیگر است که نه فقط درختان بلکه هر موجود زنده‌ای را که بنا به تعاریف علم گیاه‌شناسی و زیست‌شناسی خاصیت نباتی داشته باشد در بر می‌گیرد.

واضح است که مفهوم «گیاه» گسترده‌تر از مفهوم «درخت» است. مفهومی که بتواند همه اشیاء و پدیده‌ها را از ذرهٔ شن تا قرص خورشید، از صخرهٔ کوه تا مغز انسانی، از موج دریا تا کهکشان را در بر می‌گیرد، مفهومی به حداکثر گسترده‌است. مفهومی که با کلمهٔ «ماده» بیان می‌گردد چنین مفهومی است. وقتی یک مفهوم شاخص‌های اساسی و عام همه اشیاء را نشان دهد و همهٔ پدیده‌های موجود را دربر گیرد، آن را از زمرهٔ مقولات فلسفی حساب می‌کنیم.

لنین مفهوم ماده را به مثابهٔ یک مقولهٔ فلسفی توضیح می‌دهد و روشن می‌کند که مقصود از آن تمامی واقعیت عینی است که انسان با آن، یعنی با این واقعیت، توسط حواس پنج‌گانهٔ خویش آشنا می‌شود. واقعیت عینی، مستقل از حواس وجود دارد ولی توسط حواس منعکس می‌شود. پس، آن شاخص‌های اساسی و عام که در همه اشیاء و پدیده‌ها مشترک است و توسط مقولهٔ «ماده» بیان می‌گردد عبارت‌اند از آن که:

 1. همهٔ آن‌ها مادی هستند، به‌طور عینی و مستقل از شعور ما وجود دارند.
 2. همهٔ آن‌ها از طریق خواص مختلف خود (نظیر رنگ و بو، مزه و صدا و حرارت و ابعاد و غیره) روی ارگان‌های حس ما تأثیر می‌گذارند و متناسب با آن احساس ویژه‌ای را به وجود می‌آورند.

پس اولاً تأکید می‌کنیم که مفهوم بیان‌کنندهٔ واقعیت عینی ماده یک مفهوم مربوط به علم فیزیک یا شیمی یا سایر علوم مشخص نیست، بلکه یک مقولهٔ فلسفی است.

ثانیاً تأکید می‌کنیم که مفهوم ماده به مثابهٔ یک مقولهٔ فلسفی را نباید با خود ماده که عبارت از واقعیت عینی مستقل از احساس انسان و مستقل از هر گونه مفهوم و مقولهٔ فلسفی است، اشتباه کرد مقولهٔ فلسفی «ماده» بازتاب وجود عینی جهان، واقعیت عینی خارج از ما در شعور ماست.

جهان قدیم است[ویرایش]

در این تفکر جهان مادی، جاودانی و بی‌انتهاست. جهان مادی دارای اشکال مختلف است. در جهان همه اشیاء هر قدر هم کوچک باشند از هیچ زاییده نمی‌شوند و به هیچ مبدل نمی‌گردند. اصطلاح «از بین رفتن» شیء به معنای تبدیل آن شیء به شیئی دیگر است. پایان یکی آغاز دیگری، مرگ یکی، زندگی دیگری است و این روند تا بی‌نهایت ادامه دارد. آنچه هرگز از بین نمی‌رود ماده یعنی واقعیت عینی است. در این مورد است که بشر همواره از خود پرسیده چطور می‌شود که ماده همیشه وجود داشته‌است؟ چنین پرسشی شگفت‌آور نیست. زیرا که انسان در سراسر زندگی خود و نوع خود شاهد زایش، رویش و پرورش و سپس زوال و نابودی اشیاء و پدیده‌هاست، می‌بیند که هر چیزی را سرآغازی و سپس پایانی است. چرا ماده استثناء باشد؟ چرا کسی یا چیزی «در آغاز» آن را خلق نکرده باشد؟ به این پرسش‌ها تنها و تنها علم می‌تواند پاسخ دهد و پاسخ علم که در طول تاریخ مرتباً مستحکم‌تر و قاطع‌تر و مستدل‌تر شده آن است که ماده همیشه وجود داشته‌است و ازلی است، همیشه باقی خواهد بود و ابدی است. حادث نیست، قدیم است، فانی نیست، باقی است.

هرقدر ما با دستاوردهای علم بیشتر و همه‌جانبه‌تر آشنا باشیم بهتر می‌توانیم این حکم اساسی را ثابت کنیم. مثلاً قانون بقا و تبدیل جرم و انرژی (لاوُآزیه و لومونوسف) ثابت می‌کند که در طبیعت هیچ عنصری بدون آن که اثری از خود باقی بگذارد از بین نمی‌رود و هیچ عنصری از هیچ زاییده نمی‌شود. علم ثابت می‌کند که نمی‌شود چیزی از هیچ خلق کرد. آنچه را که نمی‌توان نابود کرد و از بین برد، نمی‌توان خلق کرد، نمی‌شود زمانی بوده باشد که در آن ماده نباشد و از هیچ عنصر و هیچ جا خلق گردد. نتیجه این که ماده همیشه بوده‌است. همیشه خواهد بود، هرگز زاییده و خلق نشده، قدیم است و جاودانی.

در این‌جا به نقل از فردریک انگلس باید اضافه کنیم که مادی بودن جهان و ازلیت و ابدیت آن را با چند کلمهٔ سحرآمیز نمی‌توان ثابت کرد بلکه تکامل طولانی و پرپیچ-و-خم فلسفه و علوم طبیعی طی قرون متمادی آن را مدلل می‌سازد.

نظری به حکمت ایرانی در زمینهٔ مادی بودن و قدمت جهان[ویرایش]

چون هیچ تجربه و منطقی پیدایش یا آفرینش ماده را از عدم توجیه نمی‌کند بوده‌اند بسیاری از حکمای کهن ما و به ویژه متفکران آزاداندیش که به «قدم عالم» یعنی قدیمی بودن آن، نه حادث بودن آن باور داشته‌اند. مثلاً دهریون (آن طور که مولوی از زبان آن‌ها بیان کرده) معتقد بوده‌اند که:

گفت این عالم قدیم و بی‌کی استنیستش بانی یا بانی وی است

ابوبکر محمد ابن زکریای رازی فیلسوف و طبیب عالیقدر و متفکر برجستهٔ قرن سوم و آغاز قرن چهارم هجری در همین معنی می‌گوید: «هیولی (یعنی ماده یا شیء) قدیم است و همیشه بوده‌است و روا نیست که چیزی پدید آید نه از چیزی. اندر عالم چیزی پدید ناید مگر از چیزی و ابداع محال است» (در فلسفهٔ قدیم ما واژهٔ «هیولی» - معرب واژهٔ یونانی اوله – به معنای شیء یا ماده آمده‌است) زکریای رازی این متفکر داهی که یکی از برجسته‌ترین ماتریالیست‌های خاورمیانه‌است می‌گوید «پدید آمدن طبایع از چیزی بوده‌است و آن چیز قدیم بوده‌است و آن هیولی بوده‌است پس هیولی قدیم است و همیشه بوده‌است».

غزالی از موضع ایده‌آلیستی برای رد نظریهٔ فلاسفه‌ای چون زکریای رازی می‌نویسد: «استدلالات آن‌ها منجر بدان می‌شود که وجود آفریدگار نفی گردد و به آن نتیجه برسیم که ماده در زمان ابدی است و خود خالق خویش است، یعنی به عقاید «دهریون به پیوندیم». دهریون طرفدار ازلیت عالم (ابدی بودن ماده) و حرکت عالم اند و با این فکر که خدا جهان را خلق کرده مخالفند و می‌پرسند که چرا طی دورانی خداوند جهان را نیافرید؟ دهریون همچنین روح را مستقل و جدا از بدن نمی‌دانستند و معتقد بودند که «نفس مردم پس از آن که از جسد جدا شود ناچیز شود همچو نفس‌های نباتی و حیوانی و بی‌جسد او را (روح را) وجودی نیست». دهریون در نبرد با قشریون و نظریات ایده‌آلیستی «دهر» یا «فلک» را صانع و عالم و آنچه در آن است می‌دانستند. به نوشتهٔ ناصر خسرو «اهل مذهب دهری» که مر عالم را قدیم می‌گویند همی‌گویند که صانع موالید از نبات و حیوان و مردم و نجوم افلاک است. البته در اینجا صحبت بر سر آن قدرت مرموزی نیست که در قرون وسطی به آسمان و سرنوشت و «فلک» نسبت می‌دادند. بحث بر سر یک برخورد مادی است که صانع هستی را نه یک بسیط غیرمادی و ماورای طبیعی بلکه چرخ تباهی‌ناپذیر و ابدی می‌داند. یعنی همان چیزی که به قول فردوسی:

نه گشت زمانه بفرسایدشنه این رنج و تیمار بگزایدش
نه از گردش آرام گیرد همی نه چون ما تباهی پذیرد همی

اندیشهٔ شیخ اشراق سهروردی که از فلسفه و عرفان و مهرپرستی فیض می‌گرفت با تکیه بر این مبدأ که اصل جهان نور است، نمونه‌ای است از رگه‌های ناتورالیستی در جهان‌بینی‌های مذهبی ـ فلسفی که در تکامل اندیشه‌های ماتریالیستی نقش داشته‌اند و سهروردی به ازلیت عالم و عینیت وجود آن باور داشت.

ماتریالیسم با تکیه بر علوم و تجربهٔ اجتماعی به تقدم ماده بر شعور باور دارد و ماده را واقعیت موجود خارج از ذهن انسان و مستقل از شعور، بی‌نیاز از آفرینش و جاودانی می‌داند.

مقوله ماده روابط آن با درجه شناسایی‌های علمی بشر[ویرایش]

مقولهٔ فلسفی ماده را نباید با نظریات و عقاید علوم طبیعی پیرامون ساختمان و حالت و خواص اشیای مشخص مادی اشتباه و خلط کرد. عقاید و نظریات علوم مشخص هم‌زمان با ترقی دانش و فن مرتباً غنی‌تر و عمیق‌تر می‌شود و تصور و تجسم ما از اشکال مختلف و خواص مشخص ماده مرتباً تغییر کرده، تکامل حاصل می‌کند، ولی این تکامل همواره بر غنا و ژرفای معنای فلسفی ماده می‌افزاید. برخی از فلاسفهٔ ایده‌آلیست سعی داشته‌اند مفهوم فلسفی ماده را با مفاهیم طبیعی پیرامون ساختمان اشیای مادی مخلوط کنند و از طریق این سردرگمی هرگاه که کشفی چارچوب دانش پیشین را می‌شکند و مفاهیم علمی تازه‌ای را در زمینه‌های مشخص پدید می‌آید آن را «دلیلی» بر رد مفهوم فلسفی ماده و ماتریالیسم قلمداد کنند. مثلاً زمانی بود که دانش بشری کوچک‌ترین و آخرین جزء ماده را اتم می‌دانست (تا آخر قرن نوزدهم) و آن را غیرقابل‌تجزیه و تقسیم تصور می‌کرد. هنگامی که اتم تجزیه شد و معلوم شد که مرکب از الکترون‌ها و پروتون و نوترون و غیره‌است (که آن‌ها را اصطلاحاً «اجزای اولیه» نامیده‌اند) گروهی از ایده‌آلیست‌ها فریاد برآوردند «حالا که اتم تجزیه شده پس ماده نابود شد». ولی ماده نابود نشد بلکه فقط این کشف علمی به عمل آمد که اتم از اجزای کوچک‌تر مادی ساخته شده‌است. علوم طبیعی دائماً در حال حرکتند و مفاهیم علمی مرتباً غنی‌تر و ژرف‌تر می‌شوند. تابلو و منظره‌ای که توسط علوم مشخص از جهان ترسیم می‌شود تغییر می‌یابد. در نتیجهٔ پیدایش فیزیک کوانتوم، تدوین نظریات مربوط به «ضدماده» و در همهٔ موارد نظیر عقاید و سیستم نظریات علمی و تئوری‌های مربوط به ساختمان اشیاء و خواص ماده تکامل یافته‌است. مطابق با آموزش نیوتن جرم هر شیء چه در سکون و چه در حرکت، معین و بدون تغییر بود. اما مرحلهٔ بعدی تکامل علم نشان داد که جرم الکترون تغییرپذیر و وابسته به سرعت حرکت آن است. این تحول کیفی در عمق شناسایی‌های ما انقلابی در طرز تفکر علمی ما نسبت به خواص ماده و حرکت و پیوند آن‌ها به وجود آورد. تئوری اینشتین رابطهٔ بین جرم و انرژی و سرعت را نشان داد و نسبیت آن‌ها را مدلل ساخت. مطابق فرمول معروف او انرژی برابر است با جرم ضرب در سرعت نور به توان دو و مجذورش را بدست آورد.

در نتیجهٔ این کشف بزرگ دانسته‌های قبلی و قدیمی ما به نحوی انقلابی بسی ژرف‌تر شد. اما ایده‌آلیست‌ها در تمامی این موارد کوشیدند مقولهٔ فلسفی «ماده» را برابر با مفهوم فیزیکی «اتم» یا «جرم» قرار دهند و تجزیه آن یا تغییر این را «دلیلی» بر بی‌اعتبار شدن و از هم پاشیدن ماتریالیسم و ناپدید شدن ماده قلمداد نمایند.

در واقع آنچه از هم می‌پاشد مرزهای شناسایی‌های مشخص ماست که گسترده‌تر می‌شود و با آگاهی بر زمینه‌ها و جنبه‌های جدیدی از واقعیت جلوتر می‌رود آنچه بی‌اعتبار می‌شود آگاهی‌های قسمی و ناکافی قبلی ماست که مرتباً جای خود را به شناسایی‌های عمیق‌تر و وسیع‌تر می‌دهد، آنچه ناپدید می‌شود تصورات قبلی علوم مشخصه دربارهٔ ساختمان اشیای مادی است. خود ماده به مفهوم فلسفی آن جاودانه‌است.

در حقیقت همهٔ کشفیات علوم جدید و به ویژه فیزیک مدرن به درخشان‌ترین وجهی، اصول ماتریالیسم دیالکتیک را پیرامون ماهیت عینی ماده، وحدت و تنوع جهان، بی‌پایان بودن ماده، بی‌کرانی شناخت بشری اثبات می‌کند.

بنابراین مرز شناخت ما دربارهٔ خصلت اشیای مشخص مادی و ساختمان آن‌ها دائماً در حال پیشرفت است. اطلاعات ما از آنچه «اجزای نخستین» اتم نام دارد مانند الکترون و مزون، هیپرون و فوتون گرفته تا عظیم‌ترین سحابی‌ها، از حالت پلاسمایی ماده گرفته تا اشعهٔ لازر، از اجزای اتم که دارای بار الکتریکی معکوس اجزای مادی هستند و آن‌ها را «ضدماده» نامیده‌اند تا فرضیهٔ کوآرک‌ها که بخش‌های ترکیب‌کنندهٔ هر یک از «اجزای نخستین» می‌توانند باشند از کشف حالت «رزنانس» که گروهی از «اجزای اولیه» را در حالت‌های ویژه و لحظه تغییر و تبدیل در بر می‌گیرد تا فرضیهٔ مربوط به اجزای اولیهٔ به کلی جدیدی به نام «تاکیون» (که در جهانی با مختصات به کلی دیگری و در سرعت‌های فرضی مافوق سرعت نور می‌توانند وجود داشته باشند) و بالاخره تئوری‌های مربوط به انواع مختلف هستی ماده نظیر جرم و میدان (شایان ذکر است که فیزیک مدرن چهار نوع میدان نیرو می‌شناسد) و انرژی همه دستاوردهای بزرگ علمی هستند که دامنهٔ آن‌ها نسبی بوده و با همهٔ عظمتشان مرتباً گسترش یافته و خواهند یافت؛ ولی این امر در مفهوم فلسفی ماده تغییری نمی‌دهد.

ماده تمامی این واقعیتی است که در محیط پیرامون در این گیتی لایتناهی وجود عینی دارد. تمامی جهان خارجی است که بر حواس ما تأثیر می‌گذارد و محسوسات ما را به وجود می‌آورد. تکامل علوم اشکال جدید موجودیت ماده را که قبلاً مجهول و ناشناخته بود کشف می‌کند و ماتریالیسم به رازهای بیشتری دست می‌یابد. به همین علت است که انگلس می‌گوید:

ماتریالیسم باید پابه‌پای علم و با هر کشف اساسی و بزرگ دانش شکل جدیدی به خود بگیرد و عمیق‌تر و غنی‌تر شود.

تعریف مقولهٔ فلسفی ماده[ویرایش]

لنین تعریف کلاسیک مقولهٔ فلسفی ماده را به دست داده‌است. او می‌نویسد: «ماده مقوله‌ای است فلسفی برای تعیین واقعیت عینی خارجی که محسوسات انسان به وی از وجودش خبر می‌دهد و حواس ما آن را کپی می‌کند، عکاسی می‌کند، منعکس می‌سازد و خود آن مستقل از ما وجود دارد… ماده آن چیزی است که روی ارگان‌های حواس ما عمل می‌کند و احساس را به وجود می‌آورد.

اهمیت این تعریف فلسفی لنین از ماده در آن است که:

 1. این تعریف مرز روشنی است بین ماتریالیسم و انواع مکاتب ایده‌آلیستی. هدف عمدهٔ آن نفی ادعای ایده‌آلیستی است که منکر وجود ماده به مثابهٔ یک واقعیت خارجی است.
 2. این تعریف استنباط و درک فلسفی ما را از ماده با معرفت مشخص علمی ما پیرامون جهات و مشخصات معین آن مخلوط نمی‌سازد و به «آخرین عنصر» یا «خاصیت اولیه» یا «خاصیت جاودانی» و «سنگ پایه» متکی نیست و از هر گونه پیرایه‌ای که مربوط به مرحلهٔ معینی از تکامل علوم باشد پاک است. بدین ترتیب راهگشای توفیق علمی و مغایر با هرگونه جمود بوده و از این جهت مرز روشنی است بین ماتریالیسم دیالکتیک و انواع ماتریالیسم متافیزیک.
 3. این تعریف نشان می‌دهد که بازتاب ماده (به مثابهٔ واقعیت خارجی عینی) در اندیشهٔ ما به صورت مقولهٔ فلسفی مده‌است و به این ترتیب مرز بین ماتریالیسم را با انواع مکاتب پوزیتیویستی مدرن روشن می‌کند.
 4. لنین که در توضیحات خود عمیقاً جنبهٔ دیالکتیکی شناخت و انعکاس واقعیت را در نظر دارد، در این واقعیت با توجه دادن به «کپی کردن»، «عکاسی کردن» و «منعکس کردن» تأکید دارد بر این که شناسایی ما تهی، پوچ، بی‌پایه و بدون رابطه با واقعیت نیست بلکه با واقعیت منطبق است، شبیه آن است و بدین ترتیب مرز روشنی است بین ماتریالیسم دیالکتیک و انواع مکاتب آگنوستیک که امکان شناخت و اعتبار شناخت بشر را نفی می‌کنند یا احساس ما را تغییرشکل‌دهنده، غیردقیق، نارسا و خطاساز می‌دانند.

مسئلهٔ وحدت جهان از نظر شناخت ماهیت پدیده‌هایی که پیرامون ما جریان دارد، دارای اهمیت فلسفی بسیار است. ماتریالیسم و ایده‌آلیسم در این مسئله نیز پاسخ متضاد می‌دهند.

ایده‌آلیسم و مکاتب وحدت وجودی[ویرایش]

در بین سیستم‌های ایده‌آلیستی مکاتب وحدت وجود (پانته‌ایسم) به نحو کم‌وبیش پی‌گیر، به یگانگی جهان معتقدند و به یک اصل واحد و جوهر یگانه باور دارند که آن را روحی، ذهنی، مافوق‌الطبیعه یا احساسی می‌داند. فلسفهٔ وحدت وجودی نزد متفکرین قدیم ما بسی رایج بوده‌است. این‌ها معتقد بودند که «گوهر و سرچشمهٔ هستی یک «بود ازلی و جاودانه و بی‌کران و بی‌آغاز و بی‌فرجام است». به قول حافظ: «همه جا خانهٔ عشق است، چه معبد چه کنشت» و به گفتهٔ سعدی: «عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست» یا به سخن مولوی: «هم خواجه و هم بنده و هم قبله شمایید». (منتهی به شرطی که «اول رخ آیینه به صیقل بزدایید) یا به سرودهٔ عطار:

زهی فر حضور نور آن ذاتکه بر هر ذره می‌تابد ز ذرات

متفکرین ما در این زمینه چنان پیش رفته‌اند که در این وحدت پدیده‌های مختلف وجود مادی را با روندهای معرفتی و ذهنی، از یک سنخ و یک ذات شمرده‌اند. مولوی با یک دید ژرف فلسفی، خطاب به خود می‌گوید که طبیعت بوده‌ای و به روح بدل شدی:

جزء شمس و ابر و باران‌ها بدینفس و فعل و قول و فکرت‌ها شدی

در سیستم ایده‌آلیستی و عینی، اندیشه مطلق آن اصل اساسی و مبدأ عام است که وحدت جهان از آن ناشی می‌شود. هگل فیلسوف آلمانی اشیاء و پدیده‌های جهان عینی را تجسم و تبلور ایده مطلق می‌دانست که در حرکت مداوم خود جهان پیرامون را خلق کرده‌است. طبیعت و انسان و مناسبات اجتماعی نیز محصول خرد و اندیشه‌اند.

در مورد عقیده به ماهیت ایزدی جهان و این که یزدان در همه جا و همه چیز هست و همه چیز بازتاب اوست، ادامه منطقی پی گیر این نظریه آن است که انسان خود خداست و خدای خالق جز «من متفکر» کس دیگری نیست. به قول مولوی:

آنها که طلبکار خدایید خداییدبیرون زشما نیست شمایید شمایید

این نظریه‌ای است که بیان آن در قرون وسطای ایران به علت نقش مثبت و انسان گرایانه اش، در شرایط مشخص تاریخی، از جانب دلاورانی آزاداندیش علیه قشریون تاریک فکر، شهامت بسیار می‌طلبید. با این حال کسانی «اناالحق» گویان «اسرار هویدا کردند» و به همین خاطر «سربر سر دار نمودند».

اما در عصر ما، ایده‌آلیسم عینی و انواع آن در نبرد با ماتریالیسم، به ویژه از تز وحدت جهان به علت منشأ خدایی آن دفاع می‌کند.

ایده‌آلیسم ذهنی، ماده و محسوسات را یکی می‌گیرد، روان و جسم را مشابه و واحد فرض می‌کند و از این‌جا به وحدت جهان می‌رسد؛ ولی در هر حال ایده‌آلیست‌ها (چه ذهنی و چه عینی) وحدت جهان را بر شالوده یک اصل اندیشه‌ای خرد و با احساس قرار می‌دهند. از نظر این بحث فلسفی در تاریخ فلسفه جریانات مونیستی، دوآلیستی و پلورالیستیà وجود داشته‌است.

برخی از این مکاتب به این یا آن شکل رابطه دیالکتیک بین وحدت و کثرت را درک کرده یا طرح کردند. نظیر آن که گفت «غایت توحید انکار توحید است» یا آن دیگری که سرود:

شد آن وحد از این کثرت پدیدار یکی را چون شمردی گشت بسیار
درو گر چه، یکی دارد بدایتو لیکن نبودش هرگز نهایت

و یا در این غزل معروف خواجه شیراز که:

این همه عکس می ونقش مخالف که نمودیک فروغ رخ ساقی است که در جام افتاد

ملا صدرا مسئله وحدت و کثرت را از طریق اندیشه ویژه دیالکتیکی خود و با توسل به مقوله حرکت حل می‌کرد و می‌گفت جهان یک دستگاه به هم پیوسته و همگون است که تنوع امور و تکثر وجود در آن نتیجه حرکت جوهر و استکمال این حرکت است؛ ولی برخی دیگر در این رابطه، تضادی غیرقابل حل می‌دیدند و می‌گفتند:

به وحدت در نباشد هیچ کثرت دو نقطه نبود اندر اصل وحدت

حل ماتریالیستی مسئله: وحدت جهان در مادی بودن آن است[ویرایش]

مسئله وحدت جهان را ماتریالیسم چگونه حل می‌کند؟

ماتریالیسم دیالکتیک در جهان بینی مونیستی خود، نه فقط همه مکاتب گوناگون ایده‌آلیستی بلکه عقاید تنگ و خشک ماتریالیستی قبلی که جهان را مرکب از عناصر همگون می‌دانست، یعنی به دیالکتیک وحدت و کثرت پی نمی‌برد طرد کرد.

فلسفه مارکسیستی نشان می‌دهد که پدیده‌ها و روندهای جهان کیفیتا متفاوتند ولی همه آن‌ها در این امر شریک و یگانه‌اند که مادی هستند. این مطلب سنگ بنای اساسی برخورد ما به مسئله‌است.

برای ماتریالیسم دیالکتیک وحدت جهان در مادی بودن آن است؛ یا به سخن دیگر جهان یگانه‌است زیرا که مادی است.

ولی این جهان واحد، متنوع است چرا که ماده متحرک است. علت تنوع جهان عبارت است از تنوع اشکال و جوانب مختلف ماده تنوعی که زائیده ماده متحرک است. همه تظاهرات و حالات و خواص و روابط مختلف ماده، از نحوه هستی آن یعنی حرکت زائیده می‌شود.

تغییرات و تنوع پدیده‌های مادی از حرکت ماده در زمان و مکان ناشی می‌شود، به همین جهت وحدت جهان که به علت مادی بودن آن است، در وحدت ماده، حرکت، مکان و زمان تجلی می‌کند.

حل مسئله وحدت جهان مرهون همکاری فشرده فلسفه و علوم طبیعی است. فلسفه ماتریالیستی و شکل عالی آن ماتریالیسم دیالکتیک بر وحدت مادی جهان تأکید دارد و به آن از خلال خصلت اصلی اش یعنی واقعیت عینی مستقل از ذهن و شعور ما می‌نگرد؛ و اما کشف و توضیح ارتباطات مشخص و تبدلات و تغییرات متقابل و اشکال گوناگون حرکت وظیفه‌ای است بر عهده علوم طبیعی با مراحل مختلف اثبات وحدت مادی جهان تطبیق می‌کند.

وحدت مادی جهان و علوم طبیعی[ویرایش]

اینک ببینیم علوم مختلف در مسئله وحدت مادی جهان چه می‌گویند؟

۱ ـ کشف قوانین مکانیک و قانون جاذبه عمومی نشان داد که قوانین مشابهی در زمین و آسمان در مورد اجسام ارضی و سماوی عمل می‌کند. از جانب دیگر پس از تجزیه طیفی تمام اجرام کیهانی (یعنی تعیین ترکیب شیمیایی اجسام گداخته و در حالت گازی، از روی آن رنگ نوری که متصاعد می‌کنند) معلوم شد که در آن‌ها همان عناصر شیمیایی وجود دارد که در زمین نیز هست. تجزیه شیمیایی سنگ‌های آسمانی چه آن‌ها که همچو شهاب ثاقب بر زمین فرود می‌آمدند و چه آن‌ها که توسط فضا نوردان یا مه نوردهای خود کار به زمین آورده شدند به همان نتیجه رسید. دانش مدرن ارتباطات عمیق بین جهان کوچک (میکروکسموس) و جهان بزرگ (ماکروکسموس) را روشن ساخت. علم ستاره‌شناسی (فیزیک ستارگان، شیمی ستارگان) و پژوهش روند انفجارهای هسته‌ای درونی آن‌ها وحدت پدیده‌های بسیار ریز و پدیده‌های کیهانی عظیم را ثابت کرد.

۲ ـ علوم شیمی و زیست‌شناسی و فیزیولوژی رابطه جهان جاندار و بی جان و وحدت ماده زنده و بی جان را نشان داد. از شناخت ناکافی و مرزهای تاریخی علم ایده‌آلیسم سوء استفاده می‌کرد و مداخله نیرویی مافوق طبیعت و غیر مادی و زندگی بخش را برای دمیدن جان و روان لازم می‌دانست؛ ولی پیشرفت‌های علم رابطه عینی موجود بین اتم‌های اجسام آلی و ترکیب و ساختمان مولکول‌های مربوطه را کشف کرد و در آزمایشگاه موفق به تولید و خلق این اجسام شد.

از مواد و عناصر غیر آلی مواد آلی مصنوعا ساخته شد. معلوم شد که سدی غیرقابل گذر بین ماده جان دار و بی جان وجود ندارد. جهان آلی ثمره تکامل جهان غیر آلی است. زندگی نتیجه یک تحول پیش رونده ماده بی جان است. ثابت شد که زندگی شکل ویژه کیفیتا متفاوت و مشخصی از ماده‌است و اجسام آلی از انواع آلبومین‌ها، اسید نوکلئیک‌ها و ترکیبات فسفر و غیره ساخته شده‌اند. وحدت مادی جهان در این زمینه نیز مدلل شد.

۳- علوم امروزین روان‌شناسی و فیزیولوژی و سیبرنتیک رابطه نزدیک و پیوند درونی بین روندهای معنوی و روانی با پایه مادی و فیزیولوژیک آن‌ها ثابت کرده‌است. همان‌طور که انگلس پیش‌بینی کرده بود «مطالعه دشوار و طولانی جهان مادی و من‌جمله فعل و انفعالات مغز انسانی اکنون دیگر ثابت کرده‌است که خارج از جهان مادی جهان دیگری وجود ندارد.»

پیشرفت‌های دانش در شناخت طرز عمل سیستم عصبی و کار مغز گره از راز پدیده‌های بغرنجی از حیات روانی انسان گشوده‌است و نشان داده که پایه همه آن‌ها روندهای فیزیولوژیک است. پاولوف دانشمند شهیر روس به حق نوشت «فعالیت روانی ثمره فعالیت فیزیولوژیک توده معینی از سلول‌های عصبی مغز است.»

علاوه بر این وحدت ماده و شعور در این امر نیز هست که شعور بدون ماده وجود ندارد، شعور زائیده ماده و یکی از خصوصیات ماده در عالی‌ترین سطح سازمان یافتگی آن است. محتوی شعور نیز چیزی نیست جز جهان مادی متحرک. به این معنا شعور کاملاً مادی است یکی از خواص ماده‌است.

 1. جنبه دیگر مسئله وحدت مادی جهان رابطه بین پدیده‌های اجتماعی و پدیده‌های طبیعی است. قبل از مارکسیسم این رابطه به درستی درک نشده بود. ماتریالیسم دیالکتیک نشان داد که در جریان تکامل تاریخی ماده پیدایش انسان و جامعه بشری بخشی از جهان مادی و ثمره طبیعی تکامل آن و یک مرحله کیفیتا ویژه و متمایز از تکامل ماده‌است. مارکسیسم یگانگی تمامی مناسبات انسانی (اجتماعی، سیاسی و معنوی و…) را بر شالوده تولید مادی ثابت کرد. در همین روند تولیدی مادی و کار انسانی است که وحدت و مناسبات و کنش و واکنش جامعه و طبیعت صورت می‌پذیرد.
 2. گرایش کنونی به سنتز علوم مختلف خود ثمره دیگری است از وحدت مادی جهان. این گرایش به ویژه در علم سیبرنتیک که موضوع بسیار گسترده‌ای دارد تجلی می‌کند. این علم زمینه‌هایی از مکانیسم ماشین‌ها و شمارگرها (کامپیوترها) و ارگانیسم زنده گرفته تا پدیده‌ها و سازمان‌های اجتماعی را در بر می‌گیرد. همین امر که قوانین واحد سیبرنتیک در مورد پدیده‌ها و روندهایی چنین متفاوت می‌تواند به کار رود خود نشانی از وحدت مادی این پدیده هاست بدون آنکه ویژگی‌های کیفی هر یک نفی گردد. وحدت از نظر ماتریالیسم دیالکتیک نه تنها مغایر با تنوع و کثرت نیست بلکه آن را ایجاب می‌کند.

نتیجه عمومی این که وحدت مادی جهان کلیه جنبه‌های وجود همه پدیده‌ها و روندهای تکامل طبیعت و جامعه را در بر می‌گیرد. وحدت مادی جهان عام، کلی و همه گیر است.

اهمیت علمی تز وحدت مادی جهان[ویرایش]

اصول تئوریک تزهای ماتریالیسم دیالکتیک برای پراتیک چه اهمیتی دارد؟

۱ ـ فلسفه می‌آموزد که وظایف پراتیک باید بر شالوده مطالعه روندهای مادی و شناخت واقعیت عینی صورت گیرد. برای درک درست مسائل و داشتن دید علمی و روشن باید علل مادی پدیده‌ها را کشف و مطالعه کرد، باید به انگیزه‌ها، محمل‌ها و شالوده‌های مادی حیات سیاسی ـ ایدئولوژیک جامعه پی برد، باید به تجزیه و تحلیل بغرنج و همه‌جانبه کلیه شرایط عینی مادی پرداخت و شرایط مشخص تکامل اجتماعی را در هر مرحله در نظر گرفت. در پرتوی این شناخت می‌توان وظایف خویش را به درستی تعیین کرد و از اشتباهات ذهن گرایانه (سوبژکتیویسم) و اراده گرایانه (ولونتاریسم) پرهیز کرد. این دو انحراف منجر به عدم شناخت قوانین عینی و انکار نقش تعیین‌کننده عوامل مادی شده کار را به قضاوت‌های نادرست و به شکست در عمل می‌کشاند. سیاست باید بر شالوده مستحکم علم مطالعه و شناخت واقعیت مادی عینی استوار باشد.

۲ ـ اتکاء تزهای فلسفی ماتریالیسم دیالکتیک پیرامون ماده و حرکت و زمان و مکان بر داده‌های علوم مدرن و بر پراتیک به این فلسفه قدرت و استحکام بخشیده. در نبرد با مکاتب ایده‌آلیستی ماتریالیست‌ها باید بر آخرین دستاوردهای علوم تکیه کنند و به آن مجهز باشند. ایده‌آلیست‌ها از مشکلات پیشرفت علوم از مجهولات فعلی و همچنین از عدم اطلاع عامه مردم سوء استفاده و نتایج علوم را تحریف و قلب می‌کنند. دفاع علمی و پی گیر و مستدل از تز وحدت مادی جهان و محتوی آن بخشی از نبرد همه‌جانبه و پراهمیت ایدئولوژیک است.

برخی پژوهندگان خاطر نشان می‌سازند که عرفاً «عشق به همه ظواهر عالم» را تبلیغ می‌کردند و فلسفه وحدت وجودی آن‌ها، از آن جهت که متکی بر پانته ایسم (پان یعنی همگانی سراسری و تئو یعنی خدا «همه چیز خدا یگانگی» است، گامی است در آن شرایط به سوی ماتریالیسم زیرا خداوند را در ماوراء طبیعت نمی‌جوید و آن را در درون طبیعت و تمامی آن فرض می‌کند.

مونیست‌ها monisme از واژه مونو به معنای یک واحد جهان را بر پایه یک اصل یک عنصری و از یک مبدأ می‌دانند. مونیسم می‌تواند ایده‌آلیستی یا ماتریالیستی باشد. دوگانه‌انگاران (dualism از رقم دو) به دوگانگی و ثنویت معتقدند و دو اصل مساوی مادی و معنوی را اساس تشکیل جهان می‌دانند. پلورالیست‌ها pluralisme از واژه پلورال به معنای چند یا چند گرایان بر آنند که اصول پر شمار و مجزا از هم و از نظر اهمیت مساوی هم سازنده جهانند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «معرفی کتاب اکولوژی و مارکس: ماده باوری و طبیعت». کنسرسیوم محتوای ملی. دریافت‌شده در ۲۴ اسفند ۱۳۹۱.
 2. «ماده باوری دیالکتیکی - ماتریالیسم دیالکتیک». باشگاه اندیشه. بایگانی‌شده از اصلی در ۶ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۴ اسفند ۱۳۹۱.
 3. «ماتریالیسم تاریخی ماده باوری تاریخی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ مارس ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۴ اسفند ۱۳۹۱.
 4. ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]

Materialism is a form of philosophical monism that holds that matter is the fundamental substance in nature, and that all things, including mental states and consciousness, are results of material interactions. According to philosophical materialism, mind and consciousness are by-products or epiphenomena of material processes (such as the biochemistry of the human brain and nervous system), without which they cannot exist. This concept directly contrasts with idealism, where mind and consciousness are first-order realities to which matter is subject and material interactions are secondary.

Materialism is closely related to physicalism—the view that all that exists is ultimately physical. Philosophical physicalism has evolved from materialism with the theories of the physical sciences to incorporate more sophisticated notions of physicality than mere ordinary matter (e.g. spacetime, physical energies and forces, and dark matter). Thus the term physicalism is preferred over materialism by some, while others use the terms as if they are synonymous.

Philosophies contradictory to materialism or physicalism include idealism, pluralism, dualism, panpsychism, and other forms of monism.

Overview

In 1748, French doctor and philosopher La Mettrie exposes the first materialistic definition of the human soul in L'Homme Machine

Materialism belongs to the class of monist ontology. As such, it is different from ontological theories based on dualism or pluralism. For singular explanations of the phenomenal reality, materialism would be in contrast to idealism, neutral monism and spiritualism.

Despite the large number of philosophical schools and subtle nuances between many,[1][2][3] all philosophies are said to fall into one of two primary categories, which are defined in contrast to each other: idealism and materialism.[a] The basic proposition of these two categories pertains to the nature of reality—the primary distinction between them is the way they answer two fundamental questions: "what does reality consist of?" and "how does it originate?" To idealists, spirit or mind or the objects of mind (ideas) are primary, and matter secondary. To materialists, matter is primary, and mind or spirit or ideas are secondary—the product of matter acting upon matter.[3]

The materialist view is perhaps best understood in its opposition to the doctrines of immaterial substance applied to the mind historically by René Descartes; however, by itself materialism says nothing about how material substance should be characterized. In practice, it is frequently assimilated to one variety of physicalism or another.

Materialism is often associated with reductionism, according to which the objects or phenomena individuated at one level of description, if they are genuine, must be explicable in terms of the objects or phenomena at some other level of description—typically, at a more reduced level. Non-reductive materialism explicitly rejects this notion, however, taking the material constitution of all particulars to be consistent with the existence of real objects, properties or phenomena not explicable in the terms canonically used for the basic material constituents. Jerry Fodor argues this view, according to which empirical laws and explanations in "special sciences" like psychology or geology are invisible from the perspective of basic physics.[citation needed]

Modern philosophical materialists extend the definition of other scientifically observable entities such as energy, forces and the curvature of space; however, philosophers such as Mary Midgley suggest that the concept of "matter" is elusive and poorly defined.[4]

Materialism typically contrasts with dualism, phenomenalism, idealism, vitalism and dual-aspect monism. Its materiality can, in some ways, be linked to the concept of determinism, as espoused by Enlightenment thinkers.[citation needed]

During the nineteenth century, Karl Marx and Friedrich Engels extended the concept of materialism to elaborate a materialist conception of history centered on the roughly empirical world of human activity (practice, including labor) and the institutions created, reproduced or destroyed by that activity (see materialist conception of history). They also developed dialectical materialism, through taking Hegelian dialectics, stripping them of their idealist aspects and fusing them with materialism[5] (see Modern philosophy).

History

Before Common Era

Materialism developed, possibly independently, in several geographically separated regions of Eurasia during what Karl Jaspers termed the Axial Age (c. 800–200 BC).

In ancient Indian philosophy, materialism developed around 600 BC with the works of Ajita Kesakambali, Payasi, Kanada and the proponents of the Cārvāka school of philosophy. Kanada became one of the early proponents of atomism. The NyayaVaisesika school (c. 600–100 BC) developed one of the earliest forms of atomism (although their proofs of God and their positing that consciousness was not material precludes labelling them as materialists). Buddhist atomism and the Jaina school continued the atomic tradition.[citation needed]

Ancient Greek atomists like Leucippus, Democritus and Epicurus prefigure later materialists. The Latin poem De Rerum Natura by Lucretius (99 – c. 55 BC) reflects the mechanistic philosophy of Democritus and Epicurus. According to this view, all that exists is matter and void, and all phenomena result from different motions and conglomerations of base material particles called "atoms" (literally: "indivisibles"). De Rerum Natura provides mechanistic explanations for phenomena such as erosion, evaporation, wind and sound. Famous principles like "nothing can touch body but body" first appeared in the works of Lucretius. Democritus and Epicurus, however, did not hold to a monist ontology since they held to the ontological separation of matter and space (i.e. space being "another kind" of being) indicating that the definition of "materialism" is wider than the given scope of this article.[citation needed]

Common Era

Wang Chong (27 – c. 100 AD) was a Chinese thinker of the early Common Era said to be a materialist.[6]

Later Indian materialist Jayaraashi Bhatta (6th century) in his work Tattvopaplavasimha ("The upsetting of all principles") refuted the Nyaya Sutra epistemology. The materialistic Cārvāka philosophy appears to have died out some time after 1400; when Madhavacharya compiled Sarva-darśana-samgraha (a digest of all philosophies) in the 14th century, he had no Cārvāka/Lokāyata text to quote from or refer to.[7]

In early 12th-century al-Andalus, the Arabian philosopher, Ibn Tufail (a.k.a. Abubacer), wrote discussions on materialism in his philosophical novel, Hayy ibn Yaqdhan (Philosophus Autodidactus), while vaguely foreshadowing the idea of a historical materialism.[8]

Modern philosophy

Thomas Hobbes (1588–1679)[9] and Pierre Gassendi (1592–1665)[10] represented the materialist tradition in opposition to the attempts of René Descartes (1596–1650) to provide the natural sciences with dualist foundations. There followed the materialist and atheist abbé Jean Meslier (1664–1729) and the works of the French materialists: Julien Offray de La Mettrie, the German-French Baron d'Holbach (1723–1789), Denis Diderot (1713–1784) and other French Enlightenment thinkers. In England, John "Walking" Stewart (1747–1822) insisted on seeing matter as endowed with a moral dimension, which had a major impact on the philosophical poetry of William Wordsworth (1770–1850).

In late modern philosophy, German atheist anthropologist Ludwig Feuerbach would signal a new turn in materialism through his book The Essence of Christianity (1841), which presented a humanist account of religion as the outward projection of man's inward nature. Feuerbach's anthropological materialism[11] (a version of materialism which views materialist anthropology as the universal science) would later heavily influence Karl Marx,[12] who in the late 19th century elaborated the concept of historical materialism—the basis for what Marx and Friedrich Engels outlined as scientific socialism:

The materialist conception of history starts from the proposition that the production of the means to support human life and, next to production, the exchange of things produced, is the basis of all social structure; that in every society that has appeared in history, the manner in which wealth is distributed and society divided into classes or orders is dependent upon what is produced, how it is produced, and how the products are exchanged. From this point of view, the final causes of all social changes and political revolutions are to be sought, not in men's brains, not in men's better insights into eternal truth and justice, but in changes in the modes of production and exchange. They are to be sought, not in the philosophy, but in the economics of each particular epoch.

— Friedrich Engels, Socialism: Scientific and Utopian (1880)

Engels later developed a "materialist dialectic" philosophy of nature (Dialectics of Nature, 1883). Engels's worldview was given the title "dialectical materialism" by Georgi Plekhanov, the father of Russian Marxism.[13] In early 20th-century Russian philosophy, Vladimir Lenin further developed dialectical materialism in his book Materialism and Empirio-criticism (1909), which connected the political conceptions put forth by his opponents to their anti-materialist philosophies.

A more naturalist-oriented materialist school of thought that developed in the middle of the 19th century (also in Germany) was German materialism: members included Ludwig Büchner, Jacob Moleschott and Karl Vogt.[14][15]

Contemporary philosophy

Analytic philosophy

Contemporary analytic philosophers (e.g. Daniel Dennett, Willard Van Orman Quine, Donald Davidson, and Jerry Fodor) operate within a broadly physicalist or scientific materialist framework, producing rival accounts of how best to accommodate the mind, including functionalism, anomalous monism, identity theory, and so on.[16]

Scientific materialism is often synonymous with, and has typically been described as being, a reductive materialism. In the early twenty-first century, Paul and Patricia Churchland advocated a radically contrasting position (at least, in regards to certain hypotheses); eliminativist materialism holds that some mental phenomena simply do not exist at all, and that talk of those mental phenomena reflects a totally spurious "folk psychology" and introspection illusion. An eliminative materialist might believe that a concept like "belief" simply has no basis in fact (e.g. the way folk science speaks of demon-caused illnesses). With reductive materialism being at one end of a continuum (our theories will reduce to facts) and eliminative materialism on the other (certain theories will need to be eliminated in light of new facts), revisionary materialism is somewhere in the middle.[16]

Continental philosophy

Contemporary continental philosopher Gilles Deleuze has attempted to rework and strengthen classical materialist ideas.[17] Contemporary theorists such as Manuel DeLanda, working with this reinvigorated materialism, have come to be classified as "new materialist" in persuasion.[18] New materialism has now become its own specialized subfield of knowledge, with courses being offered on the topic at major universities, as well as numerous conferences, edited collections and monographs devoted to it. Jane Bennett's book Vibrant Matter (2010) has been particularly instrumental in bringing theories of monist ontology and vitalism back into a critical theoretical fold dominated by poststructuralist theories of language and discourse.[19] Scholars such as Mel Y. Chen and Zakiyyah Iman Jackson, however, have critiqued this body of new materialist literature for its neglect in considering the materiality of race and gender in particular.[20][21] Other scholars such as Hélene Vosters have questioned whether there is anything particularly "new" about this so-called "new materialism", as Indigenous and other animist ontologies have attested to what might be called the "vibrancy of matter" for centuries.[22] Other scholars such as Thomas Nail have critiqued "vitalist" versions of new materialism for its depoliticizing "flat ontology" and for being ahistorical in nature.[23][24]

Quentin Meillassoux proposed speculative materialism, a post-Kantian return to David Hume which is also based on materialist ideas.[25]

Defining matter

The nature and definition of matter—like other key concepts in science and philosophy—have occasioned much debate.[26] Is there a single kind of matter (hyle) which everything is made of, or multiple kinds? Is matter a continuous substance capable of expressing multiple forms (hylomorphism)[27] or a number of discrete, unchanging constituents (atomism)?[28] Does it have intrinsic properties (substance theory)[29][30] or is it lacking them (prima materia)?

One challenge to the traditional concept of matter as tangible "stuff" came with the rise of field physics in the 19th century. Relativity shows that matter and energy (including the spatially distributed energy of fields) are interchangeable. This enables the ontological view that energy is prima materia and matter is one of its forms. On the other hand, the Standard Model of particle physics uses quantum field theory to describe all interactions. On this view it could be said that fields are prima materia and the energy is a property of the field.[citation needed]

According to the dominant cosmological model, the Lambda-CDM model, less than 5% of the universe's energy density is made up of the "matter" described by the Standard Model, and the majority of the universe is composed of dark matter and dark energy, with little agreement among scientists about what these are made of.[31]

With the advent of quantum physics, some scientists believed the concept of matter had merely changed, while others believed the conventional position could no longer be maintained. For instance Werner Heisenberg said, "The ontology of materialism rested upon the illusion that the kind of existence, the direct 'actuality' of the world around us, can be extrapolated into the atomic range. This extrapolation, however, is impossible... atoms are not things."[citation needed] Likewise, some philosophers[which?] feel that these dichotomies necessitate a switch from materialism to physicalism. Others use the terms "materialism" and "physicalism" interchangeably.[32]

The concept of matter has changed in response to new scientific discoveries. Thus materialism has no definite content independent of the particular theory of matter on which it is based. According to Noam Chomsky, any property can be considered material, if one defines matter such that it has that property.[33]

Physicalism

George Stack distinguishes between materialism and physicalism:

In the twentieth century, physicalism has emerged out of positivism. Physicalism restricts meaningful statements to physical bodies or processes that are verifiable or in principle verifiable. It is an empirical hypothesis that is subject to revision and, hence, lacks the dogmatic stance of classical materialism. Herbert Feigl defended physicalism in the United States and consistently held that mental states are brain states and that mental terms have the same referent as physical terms. The twentieth century has witnessed many materialist theories of the mental, and much debate surrounding them.[34]

However, not all conceptions of physicalism are tied to verificationist theories of meaning or direct realist accounts of perception. Rather, physicalists believe that no “element of reality” is missing from the mathematical formalism of our best description of the world. “Materialist” physicalists also believe that the formalism describes fields of insentience. In other words, the intrinsic nature of the physical is non-experiential.[citation needed]

Criticism and alternatives

From scientists

Rudolf Peierls, a physicist who played a major role in the Manhattan Project, rejected materialism, saying, "The premise that you can describe in terms of physics the whole function of a human being [...] including knowledge and consciousness, is untenable. There is still something missing".[35]

Erwin Schrödinger said, "Consciousness cannot be accounted for in physical terms. For consciousness is absolutely fundamental. It cannot be accounted for in terms of anything else".[36]

Werner Heisenberg, who came up with the uncertainty principle, wrote, "The ontology of materialism rested upon the illusion that the kind of existence, the direct ‘actuality’ of the world around us, can be extrapolated into the atomic range. This extrapolation, however, is impossible…Atoms are not things".[37]

Quantum mechanics

Some 20th-century physicists (such as Eugene Wigner[38] and Henry Stapp)[39] and modern day physicists and science writers (such as Stephen Barr,[40] Paul Davies and John Gribbin) have argued that materialism is flawed due to certain recent scientific findings in physics, such as quantum mechanics and chaos theory. In 1991, Gribbin and Davies released their book The Matter Myth, the first chapter of which, "The Death of Materialism", contained the following passage:

Then came our Quantum theory, which totally transformed our image of matter. The old assumption that the microscopic world of atoms was simply a scaled-down version of the everyday world had to be abandoned. Newton's deterministic machine was replaced by a shadowy and paradoxical conjunction of waves and particles, governed by the laws of chance, rather than the rigid rules of causality. An extension of the quantum theory goes beyond even this; it paints a picture in which solid matter dissolves away, to be replaced by weird excitations and vibrations of invisible field energy. Quantum physics undermines materialism because it reveals that matter has far less "substance" than we might believe. But another development goes even further by demolishing Newton's image of matter as inert lumps. This development is the theory of chaos, which has recently gained widespread attention.

— Paul Davies and John Gribbin, The Matter Myth, Chapter 1

Digital physics

The objections of Davies and Gribbin are shared by proponents of digital physics who view information rather than matter to be fundamental. Famous physicist and proponent of digital physics John Archibald Wheeler wrote, "all matter and all things physical are information-theoretic in origin and this is a participatory universe".[41] Their objections were also shared by some founders of quantum theory, such as Max Planck, who wrote:

As a man who has devoted his whole life to the most clear headed science, to the study of matter, I can tell you as a result of my research about atoms this much: There is no matter as such. All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together. We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent Mind. This Mind is the matrix of all matter.

— Max Planck, Das Wesen der Materie, 1944

James Jeans concurred with Planck saying, "The Universe begins to look more like a great thought than like a great machine. Mind no longer appears to be an accidental intruder into the realm of matter".[42]

Religious and spiritual views

According to Constantin Gutberlet writing in Catholic Encyclopedia (1911), materialism, defined as "a philosophical system which regards matter as the only reality in the world [...] denies the existence of God and the soul".[43] In this view, materialism could be perceived incompatible with world religions that ascribe existence to immaterial objects.[44] Materialism could be conflated with atheism.[citation needed] However, Friedrich Lange wrote in 1892, "Diderot has not always in the Encyclopædia expressed his own individual opinion, but it is just as true that at its commencement he had not yet got as far as Atheism and Materialism".[45]

Most of Hinduism and transcendentalism regard all matter as an illusion called Maya, blinding humans from knowing the truth. Transcendental experiences like the perception of Brahman are considered to destroy the illusion.[46]

Joseph Smith, the founder of the Latter Day Saint movement, taught: "There is no such thing as immaterial matter. All spirit is matter, but it is more fine or pure, and can only be discerned by purer eyes; We cannot see it; but when our bodies are purified we shall see that it is all matter."[47] This spirit element is believed to always have existed and to be co-eternal with God.[48]

Mary Baker Eddy, the founder of the Christian Science movement, denied the existence of matter on the basis of the allness of Mind (which she regarded as a synonym for God).[49]

Philosophical objections

In the Critique of Pure Reason, Immanuel Kant argued against materialism in defending his transcendental idealism (as well as offering arguments against subjective idealism and mind–body dualism).[50][51] However, Kant with his refutation of idealism, argues that change and time require an enduring substrate.[52][53] Postmodern/poststructuralist thinkers also express a skepticism about any all-encompassing metaphysical scheme. Philosopher Mary Midgley argues that materialism is a self-refuting idea, at least in its eliminative materialist form.[54][55][56][57][58]

Idealisms

Arguments for idealism, such as those of Hegel and Berkeley, often take the form of an argument against materialism; indeed, the idealism of Berkeley was called immaterialism. Now, matter can be argued to be redundant, as in bundle theory, and mind-independent properties can, in turn, be reduced to subjective percepts. Berkeley presents an example of the latter by pointing out that it is impossible to gather direct evidence of matter, as there is no direct experience of matter; all that is experienced is perception, whether internal or external. As such, the existence of matter can only be assumed from the apparent (perceived) stability of perceptions; it finds absolutely no evidence in direct experience.[citation needed]

If matter and energy are seen as necessary to explain the physical world, but incapable of explaining mind, dualism results. Emergence, holism and process philosophy seek to ameliorate the perceived shortcomings of traditional (especially mechanistic) materialism without abandoning materialism entirely.[citation needed]

Materialism as methodology

Some critics object to materialism as part of an overly skeptical, narrow or reductivist approach to theorizing, rather than to the ontological claim that matter is the only substance. Particle physicist and Anglican theologian John Polkinghorne objects to what he calls promissory materialism—claims that materialistic science will eventually succeed in explaining phenomena it has not so far been able to explain.[59] Polkinghorne prefers "dual-aspect monism" to materialism.[60]

Some scientific materialists have been criticized for failing to provide clear definitions for what constitutes matter, leaving the term "materialism" without any definite meaning. Noam Chomsky states that since the concept of matter may be affected by new scientific discoveries, as has happened in the past, scientific materialists are being dogmatic in assuming the opposite.[33]

See also

Notes

a. ^ Indeed, it has been noted it is difficult if not impossible to define one category without contrasting it with the other.[2][3]

References

 1. ^ Edwards, Paul, ed. (1972) [1967], The Encyclopedia of Philosophy, Vols.1-4, ISBN 0-02-894950-1(Originally published 1967 in 8 volumes) Alternative ISBN 978-0-02-894950-5
 2. ^ a b Priest, Stephen (1991), Theories of the Mind, London: Penguin Books, ISBN 0-14-013069-1 Alternative ISBN 978-0-14-013069-0
 3. ^ a b c Novack, George (1979), The Origins of Materialism, New York: Pathfinder Press, ISBN 0-87348-022-8
 4. ^ Mary Midgley The Myths We Live By.
 5. ^ Capital Vol. 1, Afterword to the Second German Edition.
 6. ^ The Cambridge Companion to Atheism (2006), p. 228, at Google Books
 7. ^ History of Indian Materialism, Ramakrishna Bhattacharya
 8. ^ Dominique Urvoy, "The Rationality of Everyday Life: The Andalusian Tradition? (Aropos of Hayy's First Experiences)", in Lawrence I. Conrad (1996), The World of Ibn Tufayl: Interdisciplinary Perspectives on Ḥayy Ibn Yaqẓān, pp. 38-46, Brill Publishers, ISBN 90-04-09300-1.
 9. ^ Thomas Hobbes (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 10. ^ Pierre Gassendi (Stanford Encyclopedia of Philosophy)
 11. ^ Axel Honneth, Hans Joas, Social Action and Human Nature, Cambridge University Press, 1988, p. 18.
 12. ^ Nicholas Churchich, Marxism and Alienation, Fairleigh Dickinson University Press, 1990, p. 57: "Although Marx has rejected Feuerbach's abstract materialism," Lenin says that Feuerbach's views "are consistently materialist," implying that Feuerbach's conception of causality is entirely in line with dialectical materialism."
 13. ^ See Georgi Plekhanov, "For the Sixtieth Anniversary of Hegel's Death" (1891).
  See also Plekhanov, Essays on the History of Materialism (1893) and Plekhanov, The Development of the Monist View of History (1895).
 14. ^ Owen Chadwick, The Secularization of the European Mind in the Nineteenth Century, Cambridge University Press, 1990, p. 165: "During the 1850s German ... scientists conducted a controversy known ... as the materialistic controversy. It was specially associated with the names of Vogt, Moleschott and Büchner" and p. 173: "Frenchmen were surprised to see Büchner and Vogt. ... [T]he French were surprised at German materialism".
 15. ^ The Nineteenth Century and After, Vol. 151, 1952, p. 227: "the Continental materialism of Moleschott and Buchner".
 16. ^ a b http://plato.stanford.edu/entries/materialism-eliminative/#SpeProFolPsy, by William Ramsey
 17. ^ Smith, Daniel; Protevi, John (1 January 2015). Zalta, Edward N. (ed.). Gilles Deleuze (Winter 2015 ed.).
 18. ^ Dolphijn, Rick; Tuin, Iris van der (1 January 2013). "New Materialism: Interviews & Cartographies". Cite journal requires |journal= (help)
 19. ^ Bennett, Jane (4 January 2010). Vibrant Matter: A Political Ecology of Things. Duke University Press. ISBN 9780822346333.
 20. ^ "Animal: New Directions in the Theorization of Race and Posthumanism". www.academia.edu. Retrieved 8 May 2016.
 21. ^ Chen, Mel Y. (10 July 2012). Animacies: Biopolitics, Racial Mattering, and Queer Affect. Duke University Press. ISBN 9780822352549.
 22. ^ Schweitzer, M.; Zerdy, J. (14 August 2014). Performing Objects and Theatrical Things. Springer. ISBN 9781137402455.
 23. ^ Nail, Thomas (10 December 2018). Being and motion. New York, NY. pp. 11–54. ISBN 978-0-19-090890-4. OCLC 1040086073.
 24. ^ Gamble, Christopher N.; Hanan, Joshua S.; Nail, Thomas (2 November 2019). "What is New Materialism?". Angelaki. 24 (6): 111–134. doi:10.1080/0969725x.2019.1684704. ISSN 0969-725X.
 25. ^ Quentin Meillassoux (2008), After Finitude, Bloomsbury, p. 90.
 26. ^ Wikisource-logo.svg Herbermann, Charles, ed. (1913). "Matter" . Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 27. ^ "Hylomorphism" Concise Britannica
 28. ^ "Atomism: Antiquity to the Seventeenth Century" Archived 9 September 2006 at the Wayback Machine Dictionary of the History of Ideas
  "Atomism in the Seventeenth Century" Dictionary of the History of Ideas
  Article by a philosopher who opposes atomism Archived 21 December 2006 at the Wayback Machine
  Information on Buddhist atomism Archived 16 February 2007 at the Wayback Machine
  Article on traditional Greek atomism
  "Atomism from the 17th to the 20th Century" Stanford Encyclopedia of Philosophy
 29. ^ "Stanford Encyclopedia of Philosophy on substance theory". Plato.stanford.edu. Retrieved 24 June 2013.
 30. ^ "The Friesian School on Substance and Essence". Friesian.com. Retrieved 24 June 2013.
 31. ^ Bernard Sadoulet "Particle Dark Matter in the Universe: At the Brink of Discovery?" Science 5 January 2007: Vol. 315. no. 5808, pp. 61 - 63
 32. ^ "Many philosophers and scientists now use the terms `material' and `physical' interchangeably" Dictionary of the Philosophy of Mind
 33. ^ a b Chomsky, Noam (2000) New Horizons in the Study of Language and Mind
 34. ^ stack, George J. (1998), "Materialism", in Craig, E. (ed.), Routledge Encyclopedia of Philosophy: Luther to Nifo, Routledge, pp. 171–172, ISBN 978-0-415-18714-5
 35. ^ "Matter Undermined". The Economic Times. 2 November 2012. Retrieved 21 June 2019.
 36. ^ "General Scientific and Popular Papers," in Collected Papers, Vol. 4. Vienna: Austrian Academy of Sciences. Friedr. Vieweg & Sohn, Braunschweig/Wiesbaden. p. 334
 37. ^ W. Heisenberg (1962). Physics and philosophy: the revolution in modern science
 38. ^ Wigner, Eugene Paul (6 December 2012). Philosophical Reflections and Syntheses. ISBN 9783642783746.
 39. ^ "Quantum interactive dualism - an alternative to materialism," Journal of Consciousness Studies
 40. ^ [1]
 41. ^ "Information, Physics, Quantum: The Search for Links" in Complexity, Entropy and the Physics of Information (1990), ed. by Wojciech H. Zurek
 42. ^ James Jeans, The Mysterious Universe p. 137, 1937 ed.
 43. ^ Wikisource-logo.svg Gutberlet, Constantin (1911). "Materialism" . In Herbermann, Charles (ed.). Catholic Encyclopedia. 10. New York: Robert Appleton Company.
 44. ^ "Encyclopaedia Britannica: Soul Religion and Philosophy".
 45. ^ Lange, Friedrich Albert (1892). History of Materialism and Criticism of Its Present Importance. English and foreign philosophical library. 2: History of materialism until Kant (4 ed.). K. Paul, Trench, Trübner, & Company, Limited. pp. 25–26. Retrieved 21 June 2019. Diderot has not always in the Encyclopædia expressed his own individual opinion, but it is just as true that at its commencement he had not yet got as far as Atheism and Materialism.
 46. ^ mahavidya.ca
 47. ^ Doctrine and Covenants 131:7–8
 48. ^ Smith, Joseph (1938). Smith, Joseph Fielding (ed.). Teachings of the Prophet Joseph Smith. Salt Lake City: Deseret Book. pp. 352–354. OCLC 718055..
 49. ^ Mary Baker Eddy, Science and Health with Key to the Scriptures, Boston: The First Church of Christ Scientist, 1934, p. 468.
 50. ^ See Critique of Pure Reason where he gives a "refutation of idealism" in pp. 345–52 (1st Ed.) and pp. 244–7 (2nd Ed.) in the Norman Kemp Smith edition
 51. ^ Critique of Pure Reason (A379, p. 352 NKS translation). "If, however, as commonly happens, we seek to extend the concept of dualism, and take it in the transcendental sense, neither it nor the two counter-alternatives — pneumatism [idealism] on the one hand, materialism on the other — would have any sort of basis [...] Neither the transcendental object which underlies outer appearances nor that which underlies inner intuition, is in itself either matter or a thinking being, but a ground (to us unknown)..."
 52. ^ "Kant argues that we can determine that there has been a change in the objects of our perception, not merely a change in our perceptions themselves, only by conceiving of what we perceive as successive states of enduring substances (see Substance)".Routledge Encyclopedia of Philosophy Archived 6 February 2007 at the Wayback Machine
 53. ^ "All determination of time presupposes something permanent in perception. This permanent cannot, however, be something in me [...]" Critique of Pure Reason, B274, p. 245 (NKS translation)
 54. ^ See Mary Midgley (1990), The Myths we Live By.
 55. ^ Baker, L. (1987). Saving Belief Princeton, Princeton University Press
 56. ^ Reppert, V. (1992). "Eliminative Materialism, Cognitive Suicide, and Begging the Question". Metaphilosophy 23: 378–92.
 57. ^ Seidner, Stanley S. (10 June 2009) "A Trojan Horse: Logotherapeutic Transcendence and its Secular Implications for Theology". Mater Dei Institute. p. 5.
 58. ^ Boghossian, P. (1990). "The Status of Content" Philosophical Review 99: 157–84. and (1991) "The Status of Content Revisited". Pacific Philosophical Quarterly 71: 264–78.
 59. ^ However, critics of materialism are equally guilty of prognosticating that it will never be able to explain certain phenomena. "Over a hundred years ago William James saw clearly that science would never resolve the mind-body problem." Are We Spiritual Machines? Dembski, W.
 60. ^ "Interview with John Polkinghorne". Crosscurrents.org. Retrieved 24 June 2013.

Further reading

External links