ماجای برهنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ماجای برهنه (۱۷۹۷ - ۱۸۰۰) اثر نقاش اسپانیایی فرانسیسکو گویا (۱۷۴۶ - ۱۸۲۸)

ماجای برهنه (به اسپانیایی: La maja desnuda) یکی از معروف‌ترین و پرحاشیه‌ترین آثار نقاش اسپانیایی فرانسیسکو گویا (۱۷۴۶ - ۱۸۲۸) است که بین سالهای ۱۷۹۷ تا ۱۸۰۰ خلق شده‌است.

گویا که خود نقاش دادگاه و مورخ رسمی خاندان سلطنتی اسپانیا بود، در این اثر زنی مادریدی را نشان می‌دهد که در فضایی تیره و بر روی تختی کاملاً برهنه دراز کشیده و به فضای مقابلش خیره شده‌است. «ماجا» و «ماجو» القابی بود که به ترتیب به زنان و مردان مادریدی در قرن هجدهم و نوزدهم میلادی اطلاق می‌شد. آنها معمولاً از طبقه متوسط و فقیر مادرید به حساب می‌آمدند که همواره سعی می‌کردند در پوشش ظاهری با دیگران و به خصوص غریبه‌ها متفاوت باشند و زبان اسپانیایی را آهنگ گونه و با لهجه‌ای دلنشین صحبت می‌کردند.

ماجای پوشیده (۱۸۰۳)

این اثر اولین نگاره از یک زن به صورت کاملاً برهنه بود که نمایش عمومی آن در اسپانیا و سپس در فضای بسته و کلیسایی اروپای اواخر قرن هجدهم میلادی، طوفانی از انتقاد علیه نقاش به راه انداخت. گویا سه سال پس از ثبت این اثر، مجبور شد تصویر دیگر از ماجای خود این بار با لباس («ماجای پوشیده» (به اسپانیایی: La maja vestida)) کشیده و جایگزین کار قبلی کند. در سال ۱۸۱۵ و در اولین سال پس از استقلال اسپانیا از فرانسه، گویا به دلیل عدم همکاری با ماموران دولتی در شناسایی مدلی که در ترسیم ماجای برهنه از آن استفاده کرده بود، از کلیه مقامات و القاب دولتی کنار زده شد.

این اثر هم‌اکنون در Museo del Prado در شهر مادرید اسپانیا و در کنار ماجای پوشیده نگهداری می‌شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]