ماتیاش راکوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماتیاش راکوشی
Rákosi 1962. augusztus 21.jpg
دبیرکل حزب کمونیست مجارستان
مشغول به کار
۱۹۴۵ – ۱۸ ژوئیه ۱۹۵۶
پیش از ارنو گرو
رئیس Council of Ministers of the People's Republic of Hungary
مشغول به کار
۱۴ اوت ۱۹۵۲ – ۴ ژوئیه ۱۹۵۳
پس از István Dobi
پیش از امره ناگی
اطلاعات شخص
زاده ۹ مارس ۱۸۹۲
ادا، سربیا، Bács-Bodrog County, پادشاهی مجارستان، اتریش-مجارستان (اکنون در استان خودمختار وویوودینا در صربستان)
درگذشت ۵ فوریهٔ ۱۹۷۱ (۷۸ سال)
نیژنی نووگورود، جمهوری شوروی فدراتیو سوسیالیستی روسیه، اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی (اکنون نیژنی نووگورود، استان نیژنی نووگورود، روسیه)
ملیت مجارستان
حزب سیاسی حزب کمونیست مجارستان (۱۹۱۸–۱۹۴۸)
حزب کارگران مجارستان (۱۹۴۸–۱۹۵۶)
همسر(ان) Fenia Kornilova
خدمات نظامی
وفاداری  اتریش-مجارستان
خدمت/شاخه Austro-Hungarian Army
جنگ‌ها/عملیات‌ها

جنگ جهانی اول

ماتیاش راکوشی (مجاری: Mátyás Rákosi; زاده ۱۴ مارس ۱۸۹۲ – درگذشته ۵ فوریه ۱۹۷۱) سیاست‌مداری مجار بود که از ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۶ بر آن کشور حکم راند.

راکوشی در شهر آدا از امپراتوری اتریش - مجارستان به دنیا آمد. (این شهر اکنون بخشی از صربستان است) او در جنگ جهانی اول در ارتش اتریش-مجارستان جنگید و نهایتاً در جبههٔ شرق دستگیر شد. او کمونیست شد، به مجارستان برگشت و در دولت بلا کون شرکت کرد. بعد از سقوط این دولت راکوشی به اتحاد شوروی گریخت. او در ۱۹۲۴ به مجارستان بازگشت و زندانی شد و تا سال ۱۹۴۰ در زندان بود و پس از آن به اتحاد شوروی برگشت و از رهبران کمینترن شد. او با ارتش سرخ به مجارستان برگشت.

وقتی حکومت کمونیستی در مجارستان سرکار آمد راکوشی به عنوان اولین دبیرکل حزب کارگران مجارستان و نخست‌وزیر جدید این کشور منصوب شد. او در این پست شیوهٔ حکومت اتوریته‌وار و قدرت‌طلبی را اتخاذ کرد. او در ۱۳ ژوئن ۱۹۵۳ او اجباراً پست نخست‌وزیری را به امره نادج داد (در حالی که همچنان دبیرکل حزب بود). راکوشی سپس تحت فشاری که از سوی دفتر سیاسی حزب کمونیست شوروی به او وارد می‌شد (مدت کمی پس از سخنرانی مخفی خروشچف) در ژوئن ۱۹۵۶ از دبیر کلی نیز عزل شد و ارنو گرو به جای او سر کار آمد. او در این دوران مجدداً به اتحاد شوری رفت و نهایتاً به سال ۱۹۷۱ در گورکی درگذشت.

راکوشی خود را «به‌ترین هوادار مجار استالین» می‌خواند. او مبدع اصطلاح «تاکتیک‌های کالباسی» است. یعنی حذف لایه لایهٔ دشمنان (همچون بریدن لایه لایهٔ کالباس).

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Mátyás Rákosi," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Mátyás_Rákosi&oldid=184316079 (accessed January 19, 2008).