ماتیاش راکوشی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ماتیاش راکوشی
Matyas Rakosi.jpg
شناسنامه
زادروز ۱۴ مارس ۱۸۹۲
زادگاه آدا، Flag of Austria-Hungary (1869-1918).svgامپراتوری اتریش-مجارستان
صربستان کنونی
تاریخ مرگ ۵ فوریه ۱۹۷۱
محل مرگ گورکی، Flag of the Soviet Union.svg شوروی
دین آتئیست
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی حزب کمونیست مجارستان
حزب کارگران مجارستان
سمت اولین دبیر کل حزب کارگران مجارستان
فعالیت‌ها سیاستمدار
پیش از امره ناگی

ماتیاش راکوشی (زاده ۱۴ مارس ۱۸۹۲ – درگذشته ۵ فوریه ۱۹۷۱) سیاست‌مداری مجار بود که از ۱۹۴۸ تا ۱۹۵۶ بر آن کشور حکم راند.

راکوشی در شهر آدا از امپراتوری اتریش - مجارستان به دنیا آمد. (این شهر اکنون بخشی از صربستان است) او در جنگ جهانی اول در ارتش اتریش-مجارستان جنگید و نهایتاً در جبههٔ شرق دستگیر شد. او کمونیست شد، به مجارستان برگشت و در دولت بلا کون شرکت کرد. بعد از سقوط این دولت راکوشی به اتحاد شوروی گریخت. او در ۱۹۲۴ به مجارستان بازگشت و زندانی شد و تا سال ۱۹۴۰ در زندان بود و پس از آن به اتحاد شوروی برگشت و از رهبران کمینترن شد. او با ارتش سرخ به مجارستان برگشت.

وقتی حکومت کمونیستی در مجارستان سرکار آمد راکوشی به عنوان اولین دبیر کل حزب کارگران مجارستان و نخست وزیر جدید این کشور منصوب شد. او در این پست شیوهٔ حکومت اتوریته‌وار و قدرت‌طلبی را اتخاذ کرد. او در ۱۳ ژوئن ۱۹۵۳ او اجباراً پست نخست وزیری را به امره نادج داد (در حالی که همچنان دبیر کل حزب بود). راکوشی سپس تحت فشاری که از سوی دفتر سیاسی حزب کمونیست شوروی به او وارد می‌شد (مدت کمی پس از سخنرانی مخفی خروشچف) در ژوئن ۱۹۵۶ از دبیر کلی نیز عزل شد و ارنو گرو به جای او سر کار آمد. او در این دوران مجدداً به اتحاد شوری رفت و نهایتاً به سال ۱۹۷۱ در گورکی درگذشت.

راکوشی خود را "به‌ترین هوادار مجار استالین" می‌خواند. او مبدع اصطلاح "تاکتیک‌های کالباسی" است. یعنی حذف لایه لایهٔ دشمنان (همچون بریدن لایه لایهٔ کالباس).

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Mátyás Rákosi," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Mátyás_Rákosi&oldid=184316079 (accessed January 19, 2008).