مؤسسه مطالعات پایدار ولز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
 مؤسسه ولز برای آموزش و پرورش پایدار
دانشجویان در تراس پشت بام مؤسسهٔ آموزشی مطالعات پایدار ولز

مؤسسهٔ آموزشی مطالعات پایدار ولز (به انگلیسی: Wales Institute for Sustainable Education؛ با سرواژگان WISE) ساختمانی آموزشی واقع در مرکز فناوری جایگزین در نزدیکی شهر مکینلت، پوئیس (به انگلیسی: Powys)در کشور ولز است. این سازه به عنوان یک نمونهٔ مورد مطالعه برای معماری پایدار و معماری سبز طراحی شده و جوایز بسیاری را دریافت کرده است.

طراحی و ساخت[ویرایش]

این ساختمان که توسط پت بُرر (به انگلیسی: Pat Borer) و دیوید لی (به انگلیسی: David Lea) طراحی شده و در ژوئن سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است دارای ۲۰۰ صندلی در سالن کنفرانس و اتاق‌هایی مربوط به بخش‌های اداری و آموزشی و همچنین ۲۴ اتاق خواب است.[۱] ساختمان wise یک محل ویژه برای سخنرانی دارد و مفاهیم ساختمانی مانند سامانه غیرفعال خورشیدی و تهویه بازیابی حرارتی و همچنین مواد ساختمانی که اثر منفی کمی بر محیط زیست دارند مثل چوب، علف خشک، آهک، خاک کوبیده در آن دیده می‌شوند.

مصالح ساختمانی که در ساخت این سازه به کار رفته‌اند شامل: چوب، کنف، آهک و خاک کوبیده می‌باشد. دیواره‌های خارجی این ساختمان از همپکریت[۲] ۵۰۰ میلی‌متری ساخته شده است و محل سخنرانی از دیوارهای بلند ۷/۲ متری با ۳۲۰ تن خاک کوبیده ساخته شده است.[۳] یک سیستم مدیریت ساختمان به منظور نظارت بر طیف گسترده‌ای از پارامترهای داخل ساختمان به کار گرفته شده است و اطلاعات مورد نیاز جهت پروژه‌های تحقیقاتی که توسط دانشجویان معماری پایدار CAT انجام می‌شود را تأمین می‌کند.

مرکز فناوری جایگزین[ویرایش]

مرکز فناوری جایگزین
CAT logo 2010.png
مخفف CAT
تشکیل ۱ ژانویه ۱۹۷۳ (۱۹۷۳-01-۰۱)
بنیان‌گذار Gerard Morgan-Grenville
نوع فناوری، پایداری
وضعیت حقوقی مرکز خیریهٔ ثبت شده
هدف تحقیق و کاربرد اقتصاد جایگزین
مکان
 • پوئیس، ولز
وبگاه cat.org.uk

مرکز فناوری جایگزین یا CAT (به انگلیسی: Centre for Alternative Technology) یک مرکز بوم‌شناسی در پوئیس ‏(en) در کشور ولز برای تدریس و به نمایش گذاشتن توسعه پایدار است. CAT بر خلاف نامش، دیگر تنها روی فناوری جایگزین ‏(en) تمرکز ندارد و در تمام زمینه‌های زندگی پایدار، اطلاعات فراهم می‌کند. برای تمام بازدیدکنندگان این موقعیت فراهم شده است که در آن به تحصیلات تکمیلی ادامه دهند و دوره‌های درسی کوتاه تری هم مخصوص افرادی که در همان مکان زندگی می‌کنند طراحی شده است و اطلاعاتی را در مورد انرژی تجدیدپذیر، معماری پایدار، کشاورزی ارگانیک، باغداری و زندگیی که به محیط طبیعی صدمه نمی‌زند منتشر می‌کند. CAT همچنین برنامه‌های آموزشیی برای مدارس دارد و محصولات پایدار را در فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و سفارش ایمیلی می‌فروشد.

تاریخچه[ویرایش]

CAT توسط یک بازرگان به نام Morgan-Grenville بنیانگذاری شد که بعدها به یک دوستدار محیط زیست[۴] تبدیل شد. این مرکز در سال ۱۹۷۳ در معدن سنگ ایالتی Llwyngwern که بلااستفاده بود (و زمانی از خدمات راه آهن باریک ‏(en) کوریس ‏(en) استفاده می‌کرد) نزدیک Machynlleth تأسیس شد و ۲۸۰۰۰ متر مربع مساحت داشت. نام این مؤسسه در ابتدا «مرکز ملی فناوری جایگزین»[۵] بود.

CAT قبلاً از سیاست‌های UCAT[۶] پیروی می‌کرد که مرکز اصلی آن در بریستول بود و بعدها به مرکز انرژی پایدار[۷] تبدیل شد.[۸]

مرکز بازدیدکنندگان[ویرایش]

قسمت جلویی ساختمان مرکز و بلیط فروشی آن

در سال ۱۹۷۵ یک نمایشگاه دائمی برپا شد تا علاقهٔ همگانی را بیشتر کند. یک فضای ۱۶۰ هزار متر مربعی با ۲۸ هزار متر مربع اشیای نمایشی تعاملی، بزرگترین جاذبهٔ توریستی در این منطقه را تشکیل می‌دهد. این نمایشگاه در تمام طول سال در هفت روز هفته باز است مگر در کریسمس. این مکان، یک سازمان خیریهٔ ثبت شده است.[۹]

تجهیزات و نمایشگاه‌ها عبارتند از:

آموزش[ویرایش]

این مرکز مجموعه‌ای از دوره‌های آموزشی ارائه می‌دهد که طولشان از یک روز تا یک هفته متغیر است. برخی از این دوره‌های آموزشی برای عموم مردم ارائه می‌شود و برخی از آنها برای افراد حرفه‌ای خاصی برگزار شده و در پایان به آنها مدرک اعطا می‌شود.[۱۲] CAT به آموزگاران می‌آموزد که چگونه در مدرسه تدریس کنند، لوازم آموزشی مختلف تولید می‌کند و دوره‌ها و مطالب مختلفی در سایت خود ارائه می‌دهد.[۱۳]

این مرکز دارای یک دانشکدهٔ کارشناسی محیط زیست[۱۴] است و دوره‌های آموزشی تحصیلات تکمیلی در موضوعات انرژی تجدیدپذیر، معماری و مطالعات محیط زیست ارائه می‌دهد.[۱۵]

این مرکز یک دوره دیپلم حرفه‌ای معماری[۱۶] را در مجموعهٔ مطالعات پیشرفتهٔ انرژی و محیط زیست[۱۷] در سال ۲۰۰۸ ارائه داده است که در پایان آن یک مدرک معماری بخش دو[۱۸] به دانش پژوهان اعطا خواهد شد.[۱۹]

مؤسسهٔ آموزش پایدار ولز[ویرایش]

در تابستان ۲۰۱۰ CAT مؤسسهٔ آموزش پایدار ولز[۲۰] را تأسیس کرد. یک ساختمان بزرگ آموزشی برای مطالعات موردی در معماری پایدار طراحی شد. این ساختمان یک محل ویژه برای سخنرانی دارد و مفاهیم ساختمانی مانند سامانه غیرفعال خورشیدی و تهویه بازیابی حرارتی و همچنین مواد ساختمانی که اثر منفی کمی بر محیط زیست دارند مثل چوب، علف خشک، آهک، خاک کوبیده در آن دیده می‌شوند. دیواره‌های خارجی این ساختمان از همپکریت[۲] ۵۰۰ میلی‌متری ساخته شده است.

CAT در وهلهٔ اول، اقدامات خود را بر اساس انرژی بادی، خورشیدی و آبی انجام می‌دهد ولی پس از مدتی با کمبود توان مواجه شد و شروع به دریافت توان از شبکه برق ملی بریتانیا ‏(en) کرد. اندکی پس از آن، در سال ۲۰۰۴ یک توربین بادی بزرگ جدید به کمک سود سهامی که در پروژه‌ها به Bro Dyfi Community فروخته می‌شد ساخته شد. از سپتامبر ۲۰۰۹ به بعد CAT یک سیستم میکروگرید[۲۱] راه‌اندازی کرد که شامل عناصری برای اقدامات درون‌شبکه‌ای و برون‌شبکه‌ای است.[۲۲][۲۳]

CAT آب مورد نیاز خود را از یک ذخیرهٔ ساختهٔ انسان در معدن سنگ ایالتی - که در ابتدا در آن محل ساخته شده بود - تأمین می‌کند و فاضلاب آن را نیز توسط تالاب مصنوعی ‏(en) که خود ساخته است مدیریت می‌کند.

اثرات منطقه‌ای[ویرایش]

وجود این مرکز در درهٔ Dyfi اثرات مختلفی بر محیط زیست این منطقه داشته است که هم اکنون نامزد برنامه انسان و زیست‌کره یونسکو است.[۲۴] CAT plc در شهر Machynlleth که نزدیک‌ترین شهر به آن است، یک کافهٔ غذای کامل[۲۵] گیاهی و یک فروشگاه مجزا دایر کرده است. وقتی CAT plc برچیده شد، قسمت امور خیریهٔ CAT مالکیت این کافهٔ گیاهخواری را در دست دارد. این کافه به صورت یک بخش خصوصی اداره می‌شود. فروشگاه غذای کامل بسته شد چون CAT مالک آن نبود اما یک فروشگاه غذای کامل جدید به نام Dyfi Wholefoods به وسیلهٔ کارکنان اضافهٔ CAT تأسیس شد. یک مجموعهٔ صنعتی با نام Dyfi Eco Park نزدیک راه آهن Machynlleth شامل ادارات Dulas Ltd و یک کارخانهٔ انرژی تجدیدپذیر است که توسط کارکنان قبلی CAT تأسیس شد.

موارد استفاده[ویرایش]

این ساختمان برای دوره‌های کوتاه مدت و همچنین برای تحصیلات تکمیلی در مرکز تکنولوژی جایگزین و مرتبط با محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های انرژی‌های تجدید پذیر و معماری پایدار استفاده می‌شود. در این مرکز دیپلم تخصصی رشته معماری در مباحث محیط زیست و انرژی به صورت پیشرفته از سال ۲۰۰۸ ارائه می‌شود که به دانشجویان این فرصت را می‌دهد که مدرک سطح دو صلاحیت معماری را بدست آورند.[۱۹]

مؤسسه wise همچنین به عنوان مکانی برای برگزاری کنفرانس‌ها استفاده می‌شود.[۲۶]

جوایز[ویرایش]

در سال ۲۰۱۰ ساختمان مؤسسهٔ آموزش پایدار ولز برنده جایزه رتبه اول دیلی تلگراف از لیست ۱۰ ساختمان برتر ۲۰۱۰[۲۷] و رتبه چهارم ده ساختمان برتر گاردین در همان سال شد.[۲۸]

همچنین ساختمان wise برنده جایزهٔ مؤسسهٔ سلطنتی معماران بریتانیا ‏(en) در سال 2011[۱] و نیز با رای بالای داوران کاندید مدال طلای معماری برای National Eisteddfod of Wales در سال ۲۰۱۱ شد.[۲۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "RIBA Awards 2011: WISE building". Retrieved 2011-07-25. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ hempcrete عبارتست از ترکیبی از علف خشک و آهک که برای ساخت عایق و مصالح ساختمانی بکار می‌رود [م].
 3. "CAT Information Service: The Wales Institute for Sustainable Education". Retrieved 2011-02-15. 
 4. environmentalist
 5. National Centre for Alternative Technology
 6. Urban Centre for Appropriate Technology
 7. Centre for Sustainable Energy
 8. Centre for Sustainable Energy
 9. CENTRE FOR ALTERNATIVE TECHNOLOGY CHARITY LIMITED, Registered Charity no. 265239 at the Charity Commission
 10. دو اتاقک که با زنجیر به هم وصل شده‌اند و وقتی یکی پایین رفت، دیگری بالا می‌آید. وقتی یک اتاق پایین است، برای این که بالا بیاید، در اتاقک دیگر مقداری آب ریخته می‌شود و در نتیجه سنگین شده و به سمت پایین آمده و اتاقک دیگر را به بالا می‌کشد. تصویری از آن را در سایت CAT در اینجا می‌توانید ببینید [م].
 11. green bookshop
 12. "CAT Short Courses". Retrieved 2011-02-15. 
 13. "CAT Education Department". Retrieved 2011-02-15. 
 14. Graduate School of the Environment
 15. "Graduate School of the Environment". Retrieved 2013-11-08. 
 16. Professional Diploma in Architecture
 17. Advanced Environmental and Energy Studies
 18. accredited Part II architectural qualification
 19. ۱۹٫۰ ۱۹٫۱ Centre for Alternative Technology (CAT), Machynlleth, Wales; Professional Diploma in Architecture Part II: Advanced Environmental and Energy Studies, The Architects' Journal, December 2010. Retrieved 2011-11-13.
 20. Wales Institute for Sustainable Education
 21. microgrid
 22. "The Ecologist: First island power grid being used in Wales". Retrieved 2011-02-15. 
 23. "Microgrid research at Centre for Alternative Technology". Mendeley.com. doi:10.1109/ISGTEurope.2011.6162725. Retrieved 2012-06-13. 
 24. "UK National Commission for UNESCO: Dyfi Valley awarded unique UN status". Retrieved 2014-09-15. 
 25. غذای کامل یا wholefood غذایی است که کمترین فراوری روی آن صورت گرفته است و هیچ مادهٔ افزودنی نگهدارنده به آن اضافه نشده است [م].
 26. "Venue Hire at CAT". Retrieved 2011-02-15. 
 27. Woodman, Ellis (2010-12-14). "The Daily Telegraph: Top 10 Buildings of 2010". London. Retrieved 2011-07-26. 
 28. Moore, Rowan (2010-12-12). "The Guardian: The best architecture of 2010". London. Retrieved 2011-07-26. 
 29. "Landmark gallery of "national importance to Wales" strikes gold". Retrieved 2011-08-20. 

مختصات: ۵۲°۳۷′۲۰.۸۶″ شمالی ۳°۵۰′۲۹.۵۵″ غربی / ۵۲.۶۲۲۴۶۱۱°شمالی ۳.۸۴۱۵۴۱۷°غربی / 52.6224611; -3.8415417