مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور
پیدایش۱۳۶۶
پایه‌گذارسید محمد موسوی ماهور
وضعیتفعال
سبکموسیقی
تابعیتایران
مکانتهران

مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور یک مؤسسه نشر و تولید آثار موسیقی است که در سال ۱۳۶۶ با انگیزهٔ تولید و انتشار آثار موسیقی تأسیس شد. بخش عمدهٔ تولیدات انتشارات ماهور، آثار آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مختلف موسیقی کلاسیک و موسیقی نواحی ایران است. مجموعه گنجینهٔ موسیقی ایرانی در زمینهٔ موسیقی سازی و آوازی از جمله آوازهای اقبال آذر، رضاقلی میرزا ظلی و نواخته‌های استادان سعید هرمزی، علی‌اکبر شهنازی، آقاحسینقلی، درویش خان و دیگران و ردیف‌های موسیقی ایرانی، در مجموعهٔ «آثار آموزشی» معتبرترین ردیف‌های سازی و آوازی ایران است، که از جمله آنها: ردیف میرزا عبداللَّه، ردیف آقاحسینقلی و ردیف علی‌اکبر شهنازی و ردیف‌های آوازی دوامی و کریمی و آثاری دیگر است.

مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور در سال ۱۳۶۶ توسط سید محمد موسوی ماهور به عنوان یک مؤسسه فرهنگی هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسید. از فعالیت‌های این انتشارات تولید و نشر آثار موسیقی کلاسیک ایرانی به شکل شنیداری، دیداری و مکتوب است. همچنین این مؤسسه ناشر آثار آموزشی ردیف‌های سازی و آوازی از استادان قدیم و معاصر ایران است. در بخش تحقیقات مؤسسه ماهور مجموعه بیش از ۷۰ عنوان موسیقی مناطق مختلف ایران را جمع‌آوری، طبقه‌بندی و منتشر نموده‌است. از دیگر حوزه‌های فعالیت نشر ماهور برای محققین و پژوهشگران انتشار نشریه تخصصی موسیقی به نام فصلنامه موسیقی ماهور است که در هر فصل مقاله‌های تحقیقی و توصیفی به قلم صاحب نظران موسیقی به چاپ می‌رسد. در زمینه ادبیات شنیداری فارسی نیز مجموعه‌ای گرانقدر از صدای شاعر و همچنین تفسیر آثار گنجینه ادبیات فارسی توسط این نشر در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته‌است.[۱] فعالیت ماهور در پژوهش، اشاعه، جمع‌آوری، انتشار کتاب، نشریه، نت نوشت و ضبط، گسترش دارد.[۲][۳]

جوایز و افتخارات[ویرایش]

در مراسم جشن چهاردهمین سالگرد تأسیس خانه موسیقی ایران در تالار وحدت سهم جوایز مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور از برگزیدگان چهارمین دوسالانه کتاب برتر موسیقی در ۱۰ مهر ۱۳۹۵ به این شرح اعلام شد:

از دیگر جوایز مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور می‌توان به این موارد اشاره کرد:

واحدهای تشکیل دهنده مؤسسه[ویرایش]

 • واحد تولیدات صوتی و تصویری موسیقی
 • واحد انتشارات کتاب
 • واحد انتشارات فصلنامه موسیقی ماهور
 • واحد تحقیقات موسیقی

منابع[ویرایش]

 1. "خانه". www.mahoor.com.
 2. [ژان دورینگ فصلنامه موسیقی ماهور شماره ۴۰]
 3. "magiran.com: شناسنامه فصلنامه ماهور". www.magiran.com.
 4. http://iranhmusic.ir/misc.php?t=3&id=0FF251C خانه موسیقی ایران
 5. http://www.art.ac.ir/fa/news/1/bodyView/675/آلبوم.«هیچ.مگو».به.آهنگسازی.احسان.ذبیحی.فر.در.جشن.خانه.موسیقی.اثر.برگزیده.اعلام.شد.html[پیوند مرده]
 6. "کتابخانه، موزه و مرکز اسناد- ical". www.ical.ir. Archived from the original on 18 April 2019. Retrieved 16 May 2019.
 7. http://www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100956862907
 8. "جایزه "الفاروقی" به "ماهور" اهدا شد". خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. 9 Januaryٔ 2012.

پیوند به بیرون[ویرایش]

وب گاه رسمی نشر ماهور