مؤسسه تحصیلات عالی کاتب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه کاتب
Klogo.png
تأسیس ۱۳۸۷
نوع خصوصی
دانشجویان بیش از 3000 نفر
مکان کابل،  افغانستان
وب‌گاه http://www.kateb.edu.af

دانشگاه کاتب یکی از پیشگامان در عرصه تحصیلات عالی خصوصی در افغانستان میباشد. که درفروردین سال1387 شمسی بر اساس صلاحیت وزارت تحصیلات افغانستان ومطابق مصوبه شورای وزیران وحکم ریاست جمهوری به حیث یه مرکز آموزش عالی خصوصی ثبت گردید. هم اکنون این دانشگاه یکی از برترین موسسات آموزش عالی در افغانستان می باشد و تا کنون چندین دوره دانشجو فارغ التحصیل نموده است. به علت کیفیت بالای آموزشی، این دانشگاه اولین دانشگاه خصوصی بود که جواز ارائه دوره ماستری را از طرف وزارت تحصیلات در رشته های متعدد بدست آورد.

تاریخچه:

دانشگاه کاتب يكي از موسسات خصوصي پيشگام در عرصه تحصيلات عالي در كشور است. در تاريخ18/1/1387 طي مراسم رسمي و با حضور جمعی از اساتيد، نمایندگان پارلمان، رسانه‌هاي جمعی و جمع زيادي از دانش دوستان در سالن اجتماعات وزارت تحصيلات عالي، از سوي وزير تحصيلات عالي وقت به دانشگاه کاتب مجوز رسمي اعطا گردید. دانشگاه کاتب اولين كانكور خود را در تاريخ 23 / 1/ 1387 با حضور هيات نظارت وزارت تحصيلات عالي برگزار نموده و 350 نفر را از ميان شرکت کنندگان برای سمیستر اول پذیرش کرد. به دلیل استقبال زیاد جوانان از برنامه های علمی و آموزشی کاتب، تعداد دانشجویان و اساتید به سرعت در حال افزایش است‌: در سال 1389 در حدود 1200 دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل بودند و در سال 1391 تعداد دانشجویان کاتب به 2005 نفر رسیده که در ده رشته تحصیلی در حال تحصیل می باشد. در سال جاری حدود 130 نفر استاد به صورت تمام وقت و قراردادی در این موسسه تدریس می‌کنند. این دانشگاه مطابق به مقررات وزارت محترم تحصیلات عالی، دارای کدر علمی با درجه تحصیلات دکتری و ماستری می باشند و کسانی که درجه تحصیلی کمتر از ماستری داشته باشند به عنوان استاد پذیرفته نمی شوند.

دانشگاه کاتب هم اکنون دارای 3 شعبه در شهر کابل می باشد.

1. شعبه مرکزی: سرک دارالامان، روبروی لیسه حبیبیه، دانشگاه کاتب

2. شعبه برچی: جاده شهید مزاری، چهار راه حاجی نوروز، دانشگاه کاتب

3. شبعه ماستری: سرک عمومی کارته 4، کوچه پارک آبی کابل، دانشگاه کاتب


آغاز به کار[ویرایش]

این موسسه اولین کنکور را در فروردین سال1387 در سه رشته علوم سیاسی، حقوق وجامعه شناسی برگزار نمود که بوسیله آن 350 نفر توانستند به این موسسه راه یابند. در اسفند همان سال دومین کنکور این موسسه در سه رشته نامبرده بعلاوه اقتصادبازرگانی برگزارشد.

ساختار تشکیلاتی[ویرایش]

شورای رهبری شورای عالی

رشته های تحصیلی لیسانس[ویرایش]

این موسسه در حال حاضر در رشته ذیل دانشجو میپذیرد.

اقتصاد بازرگانی[ویرایش]

جامعه شناسی[ویرایش]

مدیریت آموزشی[ویرایش]

حقوق[ویرایش]

علوم سیاسی[ویرایش]

زبان انگلیسی[ویرایش]

انجینری سیول[ویرایش]

کامپیوتر ساینس[ویرایش]

رشته های مرتبط با طب معالحوی[ویرایش]

رشته های تحصیلی ماستری[ویرایش]

اقتصاد تجارتی[ویرایش]

علوم اقتصادی[ویرایش]

حقوق جزاو جرم شناسی[ویرایش]

حقوق خصوصی[ویرایش]

حقوق بین الملل[ویرایش]

جامعه شناسی[ویرایش]

علوم سیاسی و روابط بین الملل[ویرایش]

علوم سیاسی یکی رشته های عملی از ضروری ترین مضامین تحصیلات عالی در هرکشور میباشد که در حالات ایمروزی ما ما به ان بسیار ضرورت ذیادی داریم . طوری جناب ریس جمهور افغانستان در یکی از بیانیه خویش فرمودند که افغانها در تمام عرصه موافق بود ولی در عرصه سیاست به بلوغ خود نرسیده که باعث بدبختی افغانها گردید(دولت زی )

علوم سیاسی و اندیشه سیاسی[ویرایش]

پیام موسسه :

امروزه آموزش، به ويژه آموزش عالي، نقش اساسی در توسعه انساني و اقتصادي جوامع ايفا مي كند، به گونه‌يي كه توسعه و انکشاف بدون تحصیلات عالی قابل تصور نيست. كشور ما كه چند دهه جنگ و ویرانیهای ناشی از آن را پشت سر گذاشته است، جهت بازسازی و نوسازی کشور نیاز مضاعف به رشد و توسعه تحصیلات عالی دارد. بنا بر این، رشد و گسترش آموزش نیروی انسانی در کشور ما باید به عنوان نقطه آغازین مسیر توسعه، تلقی شود. روشن است که رشد و توسعه آموزش عالی تنها از طریق توسعه دانشگا‌‌ها و مراکز آموزش عالی امکان پذیر است. هدف از تاسیس موسسه تحصیلات عالی کاتب تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص جهت ترقی و پیشرفت کشور می باشد. کاتب با در اختیار داشتن کدر علمی مجرب و با کیفیت و سیستم اداری و اجرائی توانمند، ظرفیت زیادی برای جذب و تربیت دانشجویان بااستعداد در رشته های مختلف علمی دارد.

نظام آموزشی :

موسسه تحصيلات عالي کاتب، با بهره‌گيري از تجارب آموزشي مدرن، سيستم کریدیت را با شاخصه روش فعال و دانشجو محور اجرا می نماید. هر کریدیت مطابق با 16 ساعت درسی در یک سمیستر می‌باشد. دوره لیسانس بنا به قوانین وزارت تحصیلات عالی کشور، در کریدیت به تعداد 136کریدیت می باشد. در سیستم کریدیت، دانشجو می تواند در هر سمستر از 14 تا 22 کریدیت درس انتخاب نماید. بنابر این، دانشجویان با توجه به اینکه چقدر کریدیت انتخاب کنند، می توانند از سه و نیم تا پنج سال دوره لیسانس را به اتمام برسانند.

شرایط پذیرش: موسسه تحصيلات عالي کاتب برای پذیرش دانشجو، هر سال در اول سال تحصیلی کانکور اختصاصی برگزار می‌نماید و گاهی هم بر اساس مراجعه زیاد متقاضیان، کانکور متفرقه نیز برگزار میکند. کسانی که مدرک صنف دوازده مورد تا یید وزارت محترم معارف را در دست داشته باشند، می توانند در کانکور موسسه تحصیلات عالی کاتب شرکت نمایند.

دیگر مراکز علمی دانشگاه[ویرایش]

1. مرکز آموزشهای کاربردی Practical Learning Center, PLC

2. مرکز حقوق بشر Center for Human Rights


لازم به ذکر است که مرکز آموزشهای کاربردی دانشگاه کاتب دارای زیر مجموعه های ذیل می باشد.

1. مرکز زبان دانشگاه کاتب

2. مرکز کامپیوتر دانشگاه کاتب

3. مرکز آزمونهای بین المللی دانشگاه کاتب

هم اکنون این مرکز نماینده رسمی شرکت ETS برای اخذ تافل اینترنتی می باشد. دواطلبان می توانند برای ثبت نام به دانشگاه کاتب، شعبه 3 مراجعه نماییند.

این مرکز هم چنین آزمون های بین المللی دوره ی کامپیوتر را نیز برگزار می کند و مدارک رسمی و معتبر بین المللی را صادر می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به مرکز آزمونهای بین المللی دانشگاه کاتب و یا یکی از شعبات دانشگاه مراجعه نمایید.

اطلاعیه های مربوط به دانشگاه فقط در سایت دانشگاه کاتب درج می گردد.


|وب‌سایت = http://www.kateb.edu.af


پاورقی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

وبگاه رسمی دانشگاه کاتب

جستارهای وابسته[ویرایش]