مأموریت دنیاهای نو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انگاشت هنری از مفهوم مورد استفاده در پروژه: یک تلسکوپ فضایی از مخفی‌گاه؛ برای جلوگیری از نور ستاره‌ای که سیاره فراخورشیدی به دور آن می‌چرخد، استفاده می‌کند.
ویدیوی ناسا که نشانگر برداشت و مفهوم برنامهٔ استارشید است
آزمایش استارشید یا سپر خورشیدی و دیافراگم مخروطی در ۲۰۱۴

مأموریت دنیاهای نو (انگلیسی: New Worlds Mission) یک پروژه پیشنهادی است که شامل یک دیافراگم مخروطی بزرگ است که در شکل‌گیری پرواز به صورتی است که برای جلوگیری از نور ستاره‌های مجاور؛ به منظور مشاهده سیاره‌های فراخورشیدی در حال گردش به دور آنها، طراحی شده‌است. این مشاهدات را می‌توان با یک تلسکوپ فضایی موجود، احتمالاً تلسکوپ فضایی جیمز وب در هنگام پرتاب، یا یک تلسکوپ نوری نور مرئی اختصاصی که برای یافتن سیاره‌های فراخورشیدی طراحی شده‌است، انجام داد. یک پروژه تحقیقاتی اولیه از سال ۲۰۰۵[۱] تا ۲۰۰۸ توسط مؤسسه مفاهیم پیشرفته ناسا (NIAC) و توسط وبستر کش از دانشگاه کلرادو در بولدر در ارتباط با شرکت نورثروپ گرامن، مؤسسه تحقیقاتی جنوب غربی و دیگران تأمین شد. از سال ۲۰۱۰، این پروژه به دنبال تأمین مالی اضافی از سوی ناسا و منابع دیگر به مبلغ تقریباً ۳ میلیارد دلار آمریکا از جمله تلسکوپ چهار متری خود،[۲] یا ۷۵۰ میلیون دلار برای یک سایه ستاره برای استفاده در تلسکوپ فضایی جیمز وب بوده‌است.[۳]در صورت تأمین مالی و راه اندازی، به مدت پنج سال فعالیت خواهد کرد.

منظور[ویرایش]

روش[ویرایش]

هدف‌ها[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

  • کرونوگراف
  • سپر خورشیدی

منابع[ویرایش]

  1. CU Proposal To Image Distant Planets Is Funded For Second Round Of Study بایگانی‌شده در ژوئیه ۲, ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine
  2. The New Worlds Observer بایگانی‌شده در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine. (PDF) Dr. Webster Cash. University of Colorado, Boulder 2010.
  3. New Worlds Technology Development for the New Worlds Observer بایگانی‌شده در ۲۰۱۶-۰۳-۰۵ توسط Wayback Machine, (PDF) Dr. Webster Cash. University of Colorado, Boulder 2011.