لیلی البه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لیلی البه
زادهٔ۲۸ دسامبر ۱۸۸۲
وایله، دانمارک
درگذشت۱۳ سپتامبر ۱۹۳۱ (۴۸ سال)
درسدن، آلمان
ملیتدانمارکی
پیشهنقاش

لیلی البه (به انگلیسی: Lili Elbe) (زاده ۲۸ دسامبر ۱۸۸۲ – درگذشته ۱۳ سپتامبر ۱۹۳۱) هنرمند اهل دانمارک بود. او یک زن ترنس و اولین کسی شناخته می‌شود که جراحی تطبیق و بازتایید جنسیت انجام داده‌است.[۱][۲] لیلی البه نقاش و نگارگر دانمارکی بود، در زمان تولد به اشتباه به او جنسیت مرد نسبت دادند اما چندین سال پس از ازدواجش متوجه جنسیت واقعی خود شد، اینکه یک زن است و با ظاهر و لباسهای زنانه خوشحالتر است. پس ازسالها و مراجعه به پزشکان مختلف دکتری آلمانی او را در جریان عمل تطبیق و بازتایید جنسیت، عملی که هیچ‌وقت تا آن موقع انجام نشده بود قرار داد. پس از چندین مرحله عمل تطبیق و بازتایید جنسیت، او برای عمل گذاشتن واژن در سن چهل و هشت سالگی به پزشکش مراجعه کرد. عمل ناموفق بود و مدتی پس از عمل درگذشت. از لیلی البه به عنوان اولین انسان تاریخ که عمل تطبیق و بازتایید جنسیت داشته یاد می‌شود.

فیلمی به نام دختر دانمارکی نیز در مورد داستان زندگی او ساخته شده‌است که به ماجرای زندگی او با گردا وگنر و ماجرای تطبیق و بازتایید جنسیت او می‌پردازد.

اوایل زندگی[ویرایش]

البه در سال ۱۸۸۲ در وایل، دانمارک متولد شد. سالهای تولدش گاهی به عنوان سال ۱۸۸۶ اعلام می‌شود، که ظاهراً از یک کتاب در مورد او است و برخی از حقایق در موردش تغییر کرده‌است تا از هویت افراد درگیر محافظت کند. زندگی‌نامه همسر البه یعنی گردا وگنر نشان می‌دهد که تاریخ ۱۸۸۲ درست نیست، زیرا آنها در سال ۱۹۰۴ در کالج محل تحصیل خود ازدواج کردند، زمانی که فقط ۱۸ ساله بود بنابراین تاریخ ۱۸۸۶ درست می‌باشد.

فرض برخی بر این است که البه در بیناجنس بوده‌است، هر چند که مورد تردید قرار گرفته‌است. برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که او دارای تخمدان‌های ابتدایی در شکم بود و ممکن است او مبتلا به سندرم کلاین‌فلتر بوده باشد.

ازدواج و مدلینگ[ویرایش]

البه اولین بار وقتی با گردا وگنر ملاقات کرد که آنها دانشجویان آکادمی هنرهای زیبا در کپنهاگ دانمارک بودند؛ و در سال ۱۹۰۴ هنگامی که گردا ۱۹ ساله بود و البه ۲۲ ساله بود ازدواج کردند. آنها به عنوان تصویرساز کار می‌کردند،البه متخصص در نقاشی‌های چشم‌انداز، در حالی که گردا کتاب‌ها و مجلات مد را نقاشی می‌کرد.

آنها به ایتالیا و فرانسه سفر کردند و در نهایت در سال ۱۹۱۲ در پاریس مستقر شدند و البه توانست به‌طور آشکار به عنوان یک زن زندگی کند و گردا به عنوان همجنسگرا شناخته می‌شد. البه در سال ۱۹۰۷ جایزه نوه هاوسن را دریافت کرد. او همچنین در موزه هنر ویجه در دانمارک حضور داشت.

البه بعد از مدتی، لباس‌های زنانه پوشید. او جوراب و کفش های پاشنه بلند می پوشید تا پاهای او بتوانند برای مدل‌ جایگزین شوند. البه احساسی بصورت شگفت‌آور راحت در لباس های زنانه داشت و شروع به شناسایی به عنوان یک زن نمود، گردا وگنر برای نقاشی‌هایش از زنان زیبا با چهره‌های متمایل به شکل بامزه که در قالب‌های شیک قرار داشتند مشهور شد. در سال ۱۹۱۳، عموم مردم شوکه شده بودند وقتی متوجه گردیدند مدل الهام بخش تصاویر گردا وگنر در واقع البه می باشد.

در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰، البه به‌طور منظم به عنوان یک زن معرفی شد، در جشن‌های مختلف و مهمانی‌های سرگرم‌کننده در خانه اش حضور یافت. البه به‌عنوان خواهر گردا وگنر نیز گاهی معرفی می‌شد.

جراحی و طلاق[ویرایش]

در سال ۱۹۳۰، البه برای جراحی مجدد تطبیق و بازتایید جنسیت به آلمان رفت و در آن زمان این عمل بسیار تجربی بود. چهار عمل در مدت دو سال انجام شد. اولین عمل جراحی، حذف بیضه‌ها، تحت نظارت ماگنوس هیرشفلد متخصص جنسی در برلین انجام شد. بقیه اعمال جراحی الب توسط کورت وانکروس، یک دکتر در کلینیک زنان درسدن انجام شد. در دومین عمل جراحی تخمدان بر روی عضلات شکمی قرار گرفت، سومین آلت تناسلی و اسکروتوم را حذف شد، و در مرحله چهارم برای پیوند رحم و ساخت کانال واژینال جراحی انجام شد.

در زمان آخرین عمل جراحی البه، پرونده او تیتر در روزنامه‌های دانمارک و آلمان بود. در یک دادگاه دانمارکی ازدواج زن و شوهر در اکتبر ۱۹۳۰ لغو شد؛ و البه موفق به دریافت نام جدید شد و نام او به صورت قانونی تغییر کرد، از جمله گرفتن پاسپورت به عنوان لیلی لسلی الونس بود. او نقاشی را کنار گذاشت، باور داشت که این چیزی است که بخشی از هویت او بود. پس از پایان ازدواجشان و طلاق، البه برای چهارمین جراحیش به درسدن بازگشت.

البه تبدیل به دومین زن ترنسی شد که در سال ۱۹۳۱ تحت روش واژینوپلاستی قرار گرفت، پس از دورا ریشتر تحت همان روش قرار گرفت. کاستراسیون و پینکتومی او توسط دکتر لودویگ لووی لنز سال قبل از آن انجام شده بود. در این جراحی به‌طور عمدی بخشی از اسکروتوم باقی ماند و دست نخورده ماند، این عمل در کلینیک زنان شهر درسدن گرفته شد. در اینجا بود که لابیاپلاستی و تجدید جراحی در به خاطر مصرف نکردن آنتی‌بیوتیک ، به مرگ البه از عفونت در سپتامبر ۱۹۳۱ منجر شد. سوزاندن کتاب‌ها در مؤسسه تحقیقات جنسی دانشجویان توسط نازی در ماه مه ۱۹۳۳ و نابود کردن کلینیک زنان شهر درسدن و سوابق آن در بمب‌گذاری‌های متفقین در فوریه ۱۹۴۵ موجب شد که فرایند جراحی و روایت دقیق لیلی البه هرگز حل نشود.

مرگ[ویرایش]

البه با کلود لژونه فروشنده هنری فرانسوی ارتباط داشت، او می‌خواست با البه ازدواج کند و می‌خواستند فرزند داشته باشد. برای همین او به دنبال جراحی نهایی خود را با پیوند رحم بود.

در ژوئن ۱۹۳۱، البه عمل‌هایی داشت که شامل ایمپلنت رحم و ساخت واژن بود، که هر دو روش جدید و تجربی در آن زمان بود. با این حال، سیستم ایمنی بدن رحم پیوندی را رد کرد و عفونت پیشرفت کرد. در ۱۳ سپتامبر ۱۹۳۱، سه ماه پس از عمل جراحی، درگذشت.

البه در ترینیتاتیسفریدهوف در درسدن به خاک سپرده شد. این قبر در دهه ۱۹۶۰ کشف شد. در آوریل ۲۰۱۶، یک سنگ قبر جدید برایش گذاشته شد، توسط شرکت فوکس فیچرز، شرکت تولیدی فیلم دختر دانمارکی تأمین مالی شد. سنگ قبر تاریخ تولد الب را نشان نمی‌دهد، فقط نام و مکان تولد و مرگش است.

منابع[ویرایش]

  1. Hirschfeld, Magnus. Chirurgische Eingriffe bei Anomalien des Sexuallebens: Therapie der Gegenwart, pp. 67, 451–455
  2. Lili Elbe. andrejkoymasky.com. 17 May 2003