لیست گیاهان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لیست گیاهان
ThePlantList.png
نشانی وب www.theplantlist.org
نوع وبگاه دائرةالمعارف
زبان انگلیسی
سازنده باغ‌های گیاه‌شناسی پادشاهی، کیو و باغ‌های گیاه‌شناسی میزوری
فعال‌شده دسامبر ۲۰۱۰
رتبهٔ الکسا 138,478 as of 20140119
وضعیت کنونی نسخه ۱٫۱ سپتامبر ۲۰۱۳

لیست گیاهان وبگاهی شامل لیستی از نام گیاه‌شناسی گونه‌های گیاهی است که توسط باغ‌های گیاه‌شناسی پادشاهی، کیو و باغ‌های گیاه‌شناسی میزوری ایجاد شده و در سال ۲۰۱۰ راه‌اندازی شد.[۱] هدف این است که لیست با آوردن نام تمام گونه‌های شناخته شده تکمیل شود.

پروژه مکملی هم به نام فهرست نام‌های بین‌المللی گیاهان وجود دارد که در آن هم باغهای کیو دخیل هستند. هدف این پروژهٔ مکمل هم ارائهٔ جزئیات انتشارات مربوط به گیاهان است و هدفش مشخص کردن نامهای پذیرفته شده گونه‌های گیاهی نیست. نامهایی که اخیراً منتشر شده‌اند به‌طور اتوماتیک از این پروژه به «فهرست جهانی تیره‌های انتخاب‌شده گیاهان» - پایگاه داده‌ای که در زمینهٔ لیست گیاهان است- افزوده می‌شود.

یافته‌ها[ویرایش]

لیست گیاهان دارای نام علمی ۱۰۶۴،۰۳۵ گونه گیاهی است.[۲]۳۵۰،۶۹۹ نام گونه‌های پذیرفته شده که به ۶۴۲ تیره گیاهی و ۱۷،۰۲۰ سرده گیاهی تعلق دارند.[۳] لیست گیاهان تقریباً ۳۵۰،۶۹۹ گونه منحصر به فرد و ۴۷۰،۶۲۴ مترادف برای این گونه‌ها را می‌پذیرد این مسئله نشان می دهد که برای بسیاری از گونه‌ها بیش از یک نام در نظر گرفته شده‌است.از سال ۲۰۱۴ این وبگاه ۲۴۳۰۰۰ نام دیگر را به عنوان نامه‌ای «دارای مشکل» مشخص کرده‌است، به این معنی که تاکنون گیاه‌شناسان قادر نبودند تعیین کنند،آیا آن‌ها یک گونه جداگانه یا یک نسخه از ۳۵۰،۶۹۹ گونه منحصر به فرد هستند. .

توجه عمومی[ویرایش]

زمانی که این وبگاه در سال ۲۰۱۰ (سال بین‌المللی تنوع زیستی) شروع به کار کرد،به خاطر کارکرد جامع خود توجه رسانه‌ها را جلب کرد.[۴] فاکس نیوز تعداد مترادف‌هایی که در این وبگاه وجود دارد را مورد توجه قرار داده و نوشت:این «فقدان شگفت انگیز» تنوع زیستی بر روی زمین را منعکس می‌کند.[۵] چارلز داروین طبیعی‌دان انگلیسی ،در دهه ۱۸۸۰ شروع به تولید فهرست گیاهان باغ سلطنتی،کیو به نام( Index Kewensis یا IK) کرد.لیست گیاهان موجب شد به این فهرست و کار بر روی آن هم توجه شود.کیو از سالی که IK برای اولین بار با ۴۰۰،۰۰۰ نام گونه‌ها منتشر شده است،هر ساله به‌طور متوسط ۶۰۰۰ گونه به آن اضافه کرده‌است.[۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]