لیزر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
لیزر
پرتوهای لیزر در مه، منعکس شده در شیشه جلوی خودرو

لیزر دستگاهی است که با تقویت نوری، نور ساطع می کند و این کار از طریق فرایند گسیل خود القایی تشعشعات الکترومغناطیسی انجام می شود.

واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» می باشد.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع‌کننده یا فعال‌کننده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

نخستین بار طرح اولیه لیزر (میزر) را انیشتین داد.[نیازمند منبع] کار لیزر به این‌گونه است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.

لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان‌پذیر نیست.

شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم‌زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود. لیزر چهار ویژگی دارد:

 1. هم دوسی
 2. تک رنگی
 3. واگرایی کم
 4. موازی بودن پرتو

همچنین لیزرهایی که طول موج کوتاهی دارند مانند لیزر سبز می‌توانند طی چند روز تابش سرطان زا باشند. درسطح بالاتر می‌توان از شتابدهندهء‌های اتمی نیز برای تابش از ذرّات کوارک استفاده کرد

تاریخچه[ویرایش]

پیشنهاد استفاده از گسیل القایی از یک سامانه با جمعیت وارون برای تقویت امواج میکروویو به‌طور مستقل را وبر، جوردون، زیگر، باسو، تانز و پروخورو دادند. نخستین استفاده عملی از چنین تقویت کننده‌هایی توسط گروه جوردون، زیگر و تاونز در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. این گروه نام میزر را که سرواژهٔ عبارت «Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation» است، برای آن برگزیدند.

مبانی نظری لیزر را آلبرت انیشتین در ۱۹۱۶ (میلادی) طی مقاله‌ای مطرح کرد ولی سال‌های نسبتاً زیادی طول کشید تا صنعت و فناوری امکان ساخت نخستین لیزر را فراهم کند. چارلز تاونز در سال ۱۹۵۳ میزر (تقویت‌کننده موج میکروویو) را اختراع کرد و خواست آزمایش‌های خود را حول جایگزینی نور مرئی به جای فروسرخ ادامه دهد و هم‌زمان این امر میان آزمایشگاه‌های گوناگون در سراسر جهان به عنوان رقابتی جدی در نظر گرفته شد. نخستین لیزر با استفاده از گذار میکروویو در مولکول‌های آمونیاک ساخته تلتبتب در سال ۱۹۵۸ نخستین بار پیشنهاد فعالیت لیزر در فرکانس‌های نوری در مقاله‌ای توسط اسکاولو و تاونز داده شد. عبارت لیزر در همان زمان در مقاله‌ای از «گوردون هولد»، دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا، پیشنهاد شد و تئودور میمن (Theodore H. Maiman) لیزر پالسی یاقوت را در ۱۹۶۰ ساخت. نخستین لیزر گازی را نیز علی جوان فیزیکدان ایرانی در سال ۱۹۶۱ با استفاده از هلیوم و نئون ساخت. در سال ۱۹۶۲ نیز پیشنهاد لیزرهای نیمه‌هادی مطرح گردید. نور لیزر را تکفام پرتو نیز می‌نامند.

از سال ۱۹۶۶ لیزر نیم‌رسانا در مخابرات نوری در ژاپن و آمریکا مورد توجه قرار گرفت و نسبت به امکان مد گردانی مستقیم آن تا فرکانس‌های بسیار زیاد شناخت حاصل شده‌است.

سیر تحول و رشد[ویرایش]

با پیشرفت روزافزون مکانیک کوانتومی و جنبه‌های ذره‌ای نور و تولید آینه‌هایی با توان بالا دانشمندان لیزرهایی را با توان خروجی بهتر (لیزرهای توان بالا) و همدوسی بالاتر ساختند.

اختراع لیزر به سال ۱۹۵۸ با نشر مقالات علمی در رابطه با میزر پرتو فروسرخ و نوری برمی‌گردد. نشر مقالات یاد شده سبب افزایش تحقیقات علمی توسط دانشمندان در سراسر جهان گردید. در بخش ارتباطات نیز کارشناسان توانایی لیزر را که جایگزین ارسال یا مخابره الکتریکی شود، تأیید نمودند. اما اینکه چگونه پالس‌ها را مخابره نمایند، مشکلات زیادی را به وجود آورد. در سال ۱۹۶۰ دانشمندان پالس نور را مخابره نمودند، سپس از لیزر استفاده کردند. لیزر نور زیادی را تولید کرد که بیش از میلیون‌ها بار روشن‌تر از نور خورشید بود. پرتو لیزر می‌تواند خیلی تحت تأثیر شرایط جوی مانند بارندگی، مه، ابرهای کم ارتفاع، چیزهای موجود در آزمایش‌های مربوط به هوا مانند پرندگان قرار گیرد.

دانشمندان نیز طرح‌های نویی را جهت حمایت نور از برخورد با موانع را پیشنهاد نمودند. قبل از اینکه لیزر بتواند سیگنال‌های تلفن را ارسال کند. اختراع مهم دیگر موج‌بر فیبر نوری بود که شرکت‌های مخابراتی برای ارسال صدا، اطلاعات و تصویر از آن استفاده می‌کنند. امروزه ارتباطات الکترونیکی بر پایه فوتون‌ها استوار می‌باشد. تکنولوژی تسهیم طول موج یا رنگ‌های گوناگون نوری برای ارسال تریلیون بیت فیبر نوری استفاده می‌کند.

عناصر اساسی لیزر[ویرایش]

یک تکنسین در حال آزمایش لیزر

ابزار لیزر یک نوسانگر اپتیکی است که باریکهٔ بسیار موازی شدهٔ شدیدی از تابش همدوس را گسیل می‌کند و از سه بخش ساخته شده‌است:

 1. چشمهٔ انرژی خارجی یا دمنده
 2. محیط تقویت کننده
 3. کاواک اپتیکی یا تشدیدگر

دمنده[ویرایش]

دمنده یک چشمهٔ انرژی خارجی است که جمعیت وارون را در محیط لیزری به وجود می‌آورد. تقویت موج نور یا میدان تابش فوتون تنها در یک محیط لیزری که در آن وارونی جمعیت بین دو تراز انرژی وجود داشته باشد روی می‌دهد. برای اینکه لیزر کار کند لازم است تعداد اتم‌های در تراز انرژی از تعداد اتم‌های در تراز انرژی بزرگ‌تر باشد. این وضعیت را وارونی جمعیت می‌نامند. وارونی جمعیت و گسیل القائی با هم در محیط لیزری کار می‌کنند و باعث تقویت نور می‌شوند. در غیر این وضعیت موج نور عبورکننده از محیط لیزری تضعیف خواهد شد.

دمنده‌ها می‌توانند از نوع اپتیکی، الکتریکی، شیمیایی یا گرمایی باشند به شرط این که انرژی لازمی را فراهم کنند که بتواند با محیط لیزری برای برانگیختن اتم‌ها و ایجاد وارونی جمعیت لازم همراه شود.

در لیزرهای گازی مانند He-Ne، دمنده‌ای که از همه بیشتر به کار می‌رود از نوع تخلیهٔ الکتریکی است. عوامل مهم حاکم بر این نوع دمش مقطع‌های برانگیزش الکترونی و طول عمرهای ترازهای انرژی مختلف هستند. در بعضی از لیزرهای گازی، الکترون‌های آزادی که در فرایند تخلیه تولید شده‌اند با اتم‌ها، یون‌ها یا مولکول‌های لیزر مستقیماً برخورد و آن‌ها را برانگیخته می‌کنند. در سایر لیزرها، برانگیزش توسط برخوردهای ناکشسان اتم-اتم یا مولکول-مولکول روی می‌دهد.

در لیزر Nd:YAG از دمش اپتیکی استفاده می‌کنند.

محیط لیزری[ویرایش]

محیط تقویت‌کننده یا محیط لیزری بخش مهمی از ابزار لیزر است که منبع ساطع‌کننده نور می‌باشد و می‌تواند گاز، مایع یا جامد باشد و طول موج تابش لیزری را تعیین می‌کند. بسیاری از لیزرها از روی نوع محیط لیزری به کار رفته در آن‌ها نامگذاری می‌شوند، برای نمونه هلیم-نئون (He-Ne)، دی اکسیدکربن و نئودیمیم: ایتریم آلومینیم گارنت (Nd:YAG).

خروجی لیزر[ویرایش]

خروجی لیزرها به دو صورت پالسی و پیوسته می‌باشد. پالس در واقع نوری است که در محدوده زمانی کوتاه تابیده می‌شود. این محدوده زمانی امروزه به کمتر از فمتوثانیه رسیده‌است.

کاربردهای لیزر[ویرایش]

کاربردهای لیزر

گروهی از ستاره‌شناسان با استفاده از یک تلسکوپ قدرتمند لیزری کهکشان راه‌شیری را مشاهده می‌کنند.

پس از اینکه لیزر دی‌اکسید کربن در سال ۱۹۶۴ اختراع شد کاربرد لیزر به واسطه دقت بالا و خطای ناچیز آن در زمینه‌های پزشکی افزایش یافت و برای جراحان ممکن شد تا بجای چاقوهای جراحی از فوتون استفاده کنند. امروزه لیزر می‌تواند وارد بدن شود و اعمال جراحی را نیز انجام دهد.

دیسک‌های تصویری و صوتی و لوح‌های فشرده یک دیسک ویدئو حامل یک برنامه ویدئویی ضبط شده‌است که می‌توان آن را بر روی دستگاه تلویزیون معمولی نمایش داد. سازندگان دیسک ویدئویی اطلاعات را با استفاده از یک سابنده روی آن ضبط می‌کنند که این اطلاعات به وسیله لیزر خوانده می‌شود. یک روش معمول ضبط شامل برش‌های شیاری با طول‌ها و فاصله‌های مختلف است عمق این شیارها ۴/۱ طول موج لیزری است که از آن در فرایند خواندن استفاده می‌شود. در موقع خواندن باریکه لیزر طوری کانونی می‌شود که فقط بر روی یک شیار بیفتد. هنگامی که شیار در مسیر لکه باریکه لیزر واقع شود بازتاب به خاطر تداخل ویرانگر بین نور بازتابیده از دیوارهای شیار و به آن کاهش پیدا می‌کند. به عکس نبودن شیار باعث یک بازتاب قوی می‌شود. بدین طریق می‌توان اطلاعات تلویزیونی را به صورت رقمی ضبط کرد.

در ژانویه ۲۰۱۳ فیزیکدانان ذرات یک گاز کوانتومی بر پایه پتاسیم ساختند. این گاز هنگامی که تحت تأثیر لیزر و میدان مغناطیسی قرار می‌گیرد به دماهای منفی می‌رسد. در این دمای ترمودینامیکی، ماده شروع به بروز دادن خواص ناشناخته پیشین می‌کند.[۱][۲]

آخرین فناوری‌ها[ویرایش]

شرکت نظامی راین متال آلمان با موفقیت یک لیزر پر قدرت نظامی را طراحی و تولید کرد. این لیزر می‌تواند هواپیماهای پهپاد را در میانه پروازشان تخریب کند. این نوع لیزر تخریبی از فاصله یک مایلی (۱۶۰۰ متر) قادر است بدنه فولادی پهباد را شکافته و به داخل هواپیما نفوذ کند. این ویژگی تخریبی حتی در آب و هوای نامساعد هم دچار اختلال نمی‌گردد. این شرکت قصد دارد با گسترش تحقیقات خود کارایی این لیزر را در جهت تخریب دیگر وسایل نقلیه نظامی در میدان‌ها جنگی افزایش دهد.[۳][۴]

انواع لیزر[ویرایش]

فهرست انواع لیزر

لیزر جامد[ویرایش]

در این نوع لیزر، ماده فعال ایجادکننده لیزر، یک ماده جامد آلایش یافته با یون‌های فلزی (از عناصر واسطه یا لانتانیدی) می‌باشد. یون‌های فلزی با غلظت کم در داخل ماده جامد بلوری یا غیر بلوری قرار می‌گیرد. ازمهمترین لیزرهای حالت جامد می‌توان از لیزر یاقوت که یک لیزر سه ترازی است و لیزرهای نئودیمیوم (Nd:glass و Nd:YAG) نام برد.

لیزر گازی[ویرایش]

ماده فعال در این سیستم‌ها یک گاز است که به صورت خالص یا همراه با گازهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. بعضی از این مواد عبارتنداز: نئون به همراه هلیوم (لیزر هلیم_نئون)، دی‌اکسید کربن به همراه نیتروژن و هلیوم، آرگون، کریپتون، هگزا فلورئید و ….

لیزر مایع[ویرایش]

از مایعات بکار رفته در این نوع لیزرها اغلب به منظور تغییر طول موج یک لیزر دیگر استفاده می‌شود. (اثر رامان). بعضی از این مواد عبارتند از: تولوئن، بنزن و نیتروبنزن. گاهی محیط فعال برخی از این لیزرها را محلول‌های برخی ترکیبات آلی رنگین از قبیل مایعاتی نظیر اتانول، متانول یا آب تشکیل می‌دهد. این رنگ‌ها اغلب جز رنگ‌های پلی‌متین یا رنگ‌های اگزانتین یا رنگ‌های کومارین هستند.

لیزر نیم رسانا[ویرایش]

این نوع لیزرها به لیزر دیود یا لیزر تزریقی نیز معروفند.[۵] نیم رساناها از دو ماده که یکی کمبود الکترون داشته، (نیم رسانای نوع p) و دیگری الکترون اضافی دارد، (نیم رسانای نوع n) تشکیل شده‌اند. وقتی این دو به یکدیگر متصل می‌شوند، در محل اتصال ناحیه‌ای به نام منطقه اتصال p_n به وجود می‌آید. آن منطقه جایی است که عمل لیزر در آن رخ می‌دهد.

الکترون‌های آزاد از ناحیه n و از طریق این منطقه به ناحیه p مهاجرت می‌کنند. الکترون هنگام ورود به منطقه اتصال، انرژی کسب می‌کند و هنگامی که می‌خواهد به ناحیه p وارد شود، این انرژی را به صورت فوتون از دست می‌دهد. اگر ناحیه p به قطب مثبت و ناحیه n به قطب منفی یک منبع الکتریکی وصل شود، الکترون‌ها از ناحیه n به ناحیه p حرکت کرده و باعث می‌شوند تا در منطقه اتصال، غلظت زیادی از مواد فعال به وجود آید. با از دست دادن فوتون، تابش الکترومغناطیسی حاصل می‌گردد.

چنانچه دو انتهای منطقه اتصال را صیقل دهند، آنگاه یک کاواک لیزری به وجود خواهد آمد. اصولاً این نوع لیزرها را طوری می‌سازند که با استفاده از ضریب شکست دو جز p و n، کار تشدید پرتو لیزر انجام شود. یکی از نقاط ضعف لیزرهای نیم رسانا همین است، زیرا با تغییر دما، میزان ضریب شکست و به دنبال آن خواص پرتو حاصله، تفاوت خواهد کرد. به همین دلیل لیزرهای دیودی نسبت به تغییرات دما بسیار حساس هستند.

در یک نوع از این لیزرها از بلور گالیم_آرسنیک استفاده می‌شود که در آن تلوریم و روی به عنوان ناخالصی وارد می‌شوند. هنگامی که در بلور فوق بجای برخی از اتم‌های آرسنیک، اتم تلوریم قرار داده شود، جسم حاصل نیم رسانایی از نوع n بوده و وقتی که اتم‌های روی مستقر می‌گردند، ماده بدست آمده از خود خاصیت نیم رسانای p را نشان خواهد داد.

لیزر شیمیایی[ویرایش]

در این نوع لیزرها، تغییرات انرژی حاصل از یک واکنش شیمیایی باعث برانگیزش بعضی از فراورده‌ها و در نتیجه وارونگی جمعیت می‌شود که به دنبال آن عمل لیزر اتفاق می‌افتد. تجزیه هالید نیتروزیل (NOX) و C2N2 توسط نور را می‌توان به عنوان مثال ذکر نمود. در تجزیه هالید نیتروزیل NO و در تجزیه C2N2 ،CN برانگیخته می‌شود. X می‌تواند کلر یا برم باشد.

لیزر کی‌لیتی[ویرایش]

به دلیل وجود تابش‌های فلورسانس پرشدت حاصل از بعضی ترکیبات کی‌لیتی لانتانیدها، استفاده از این سیستم‌ها چندان مورد توجه نبوده‌است. این ترکیبات ایجاد پرتو لیزر را ممکن ساخته‌است. یکی از مکانیسم‌های پیشنهادی برای این فرایند آن است که ابتدا لیگاند برانگیخته شده و سپس یک جهش بدون تابش درون مولکولی به تراز برانگیخته فلز صورت گیرد و به دنبال آن یون فلزی با گسیل تابش فلورسانس به تراز پایه برمی‌گردد.

این تابش سرچشمه پرتو نور لیزر است. β - دی‌کتون‌ها از جمله لیگاندهایی هستند که با لانتانیدها تولید ترکیبات کی‌لیتی می‌نمایند. در چنین سیستم‌هایی می‌توان با استفاده از یون‌های فلزی گوناگون، لیزرهای کنترل شده) بدست آورد. لکن نیاز به درجه حرارت پایین جهت تأمین کارایی خوب، از توجه و مطالعه در مورد این سیستم‌ها کاسته‌است.

منابع[ویرایش]

 1. "Quantum gas temperature drops below absolute zero". Wired. 4 January 2013. Archived from the original on 24 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 2. "Quantum gas goes below absolute zero". Nature. 3 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 3. "Rheinmetall demos laser that can shoot down drones". BBC. 8 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 4. "Rheinmetall's 50kW laser proves worth". UPI. 2 January 2013. Archived from the original on 17 February 2013. Retrieved 5 February 2013.
 5. "بازار لیزر دیود". Hanel Photonics. Retrieved Sep 26, 2014.
 • «آشنایی با اپتیک»، فرانک ال. پدروتی، لئون اس. پدروتی. ترجمه:محی الدین شیخ الاسلامی
 • «مرگ مخترع، تولد تاریخ»، هم‌میهن، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۶. شمارهٔ ۶۸
 • «کاربرد لیزر»، مؤلف: محمد طاها ترکمان، فروردین۱۳۹۱

جستارهای وابسته[ویرایش]

A laser beam used for welding
Red (660 & 635 nm), green (532 & 520 nm) and blue-violet (445 & 405 nm) lasers

A laser is a device that emits light through a process of optical amplification based on the stimulated emission of electromagnetic radiation. The term "laser" originated as an acronym for "light amplification by stimulated emission of radiation".[1][2][3] The first laser was built in 1960 by Theodore H. Maiman at Hughes Research Laboratories, based on theoretical work by Charles Hard Townes and Arthur Leonard Schawlow.

A laser differs from other sources of light in that it emits light which is coherent. Spatial coherence allows a laser to be focused to a tight spot, enabling applications such as laser cutting and lithography. Spatial coherence also allows a laser beam to stay narrow over great distances (collimation), enabling applications such as laser pointers and lidar. Lasers can also have high temporal coherence, which allows them to emit light with a very narrow spectrum, i.e., they can emit a single color of light. Alternatively, temporal coherence can be used to produce pulses of light with a broad spectrum but durations as short as a femtosecond ("ultrashort pulses").

Lasers are used in optical disk drives, laser printers, barcode scanners, DNA sequencing instruments, fiber-optic, semiconducting chip manufacturing (photolithography), and free-space optical communication, laser surgery and skin treatments, cutting and welding materials, military and law enforcement devices for marking targets and measuring range and speed, and in laser lighting displays for entertainment. They have been used for car headlamps on luxury cars, by using a blue laser and a phosphor to produce highly directional white light.[4][5][6][7]

Fundamentals

Modern telescopes use laser technologies to compensate for the blurring effect of the Earth's atmosphere.[8]

Lasers are distinguished from other light sources by their coherence. Spatial coherence is typically expressed through the output being a narrow beam, which is diffraction-limited. Laser beams can be focused to very tiny spots, achieving a very high irradiance, or they can have very low divergence in order to concentrate their power at a great distance. Temporal (or longitudinal) coherence implies a polarized wave at a single frequency, whose phase is correlated over a relatively great distance (the coherence length) along the beam.[9] A beam produced by a thermal or other incoherent light source has an instantaneous amplitude and phase that vary randomly with respect to time and position, thus having a short coherence length.

Lasers are characterized according to their wavelength in a vacuum. Most "single wavelength" lasers actually produce radiation in several modes with slightly different wavelengths. Although temporal coherence implies monochromaticity, there are lasers that emit a broad spectrum of light or emit different wavelengths of light simultaneously. Some lasers are not single spatial mode and have light beams that diverge more than is required by the diffraction limit. All such devices are classified as "lasers" based on their method of producing light, i.e., stimulated emission. Lasers are employed where light of the required spatial or temporal coherence can not be produced using simpler technologies.

Terminology

Laser beams in fog, reflected on a car windshield

The word laser started as an acronym for "light amplification by stimulated emission of radiation". In this usage, the term "light" includes electromagnetic radiation of any frequency, not only visible light, hence the terms infrared laser, ultraviolet laser, X-ray laser and gamma-ray laser. Because the microwave predecessor of the laser, the maser, was developed first, devices of this sort operating at microwave and radio frequencies are referred to as "masers" rather than "microwave lasers" or "radio lasers". In the early technical literature, especially at Bell Telephone Laboratories, the laser was called an optical maser; this term is now obsolete.[10]

A laser that produces light by itself is technically an optical oscillator rather than an optical amplifier as suggested by the acronym. It has been humorously noted that the acronym LOSER, for "light oscillation by stimulated emission of radiation", would have been more correct.[11] With the widespread use of the original acronym as a common noun, optical amplifiers have come to be referred to as "laser amplifiers", notwithstanding the apparent redundancy in that designation.

The back-formed verb to lase is frequently used in the field, meaning "to produce laser light,"[12] especially in reference to the gain medium of a laser; when a laser is operating it is said to be "lasing." Further use of the words laser and maser in an extended sense, not referring to laser technology or devices, can be seen in usages such as astrophysical maser and atom laser.

Design

Components of a typical laser:
 1. Gain medium
 2. Laser pumping energy
 3. High reflector
 4. Output coupler
 5. Laser beam

A laser consists of a gain medium, a mechanism to energize it, and something to provide optical feedback.[13] The gain medium is a material with properties that allow it to amplify light by way of stimulated emission. Light of a specific wavelength that passes through the gain medium is amplified (increases in power).

For the gain medium to amplify light, it needs to be supplied with energy in a process called pumping. The energy is typically supplied as an electric current or as light at a different wavelength. Pump light may be provided by a flash lamp or by another laser.

The most common type of laser uses feedback from an optical cavity—a pair of mirrors on either end of the gain medium. Light bounces back and forth between the mirrors, passing through the gain medium and being amplified each time. Typically one of the two mirrors, the output coupler, is partially transparent. Some of the light escapes through this mirror. Depending on the design of the cavity (whether the mirrors are flat or curved), the light coming out of the laser may spread out or form a narrow beam. In analogy to electronic oscillators, this device is sometimes called a laser oscillator.

Most practical lasers contain additional elements that affect properties of the emitted light, such as the polarization, wavelength, and shape of the beam.

Laser physics

Electrons and how they interact with electromagnetic fields are important in our understanding of chemistry and physics.

Stimulated emission

Animation explaining stimulated emission and the laser principle

In the classical view, the energy of an electron orbiting an atomic nucleus is larger for orbits further from the nucleus of an atom. However, quantum mechanical effects force electrons to take on discrete positions in orbitals. Thus, electrons are found in specific energy levels of an atom, two of which are shown below:

Stimulated Emission.svg

An electron in an atom can absorb energy from light (photons) or heat (phonons) only if there is a transition between energy levels that matches the energy carried by the photon or phonon. For light, this means that any given transition will only absorb one particular wavelength of light. Photons with the correct wavelength can cause an electron to jump from the lower to the higher energy level. The photon is consumed in this process.

When an electron is excited to a higher energy level, it will not stay that way forever. Eventually, the electron decays to a lower energy level which is not occupied, with transitions to different levels having different time constants. When such an electron decays without external influence, it emits a photon. This process is called "spontaneous emission". The emitted photon has random phase and direction, but its wavelength matches the absorption wavelength of the transitiion. This is the mechanism of fluorescence and thermal emission.

A photon with the correct wavelength to be absorbed by a transition can also cause an electron to drop from the higher to the lower level, emitting a new photon. The emitted photon exactly matches the original photon in wavelength, phase, and direction. This process is called stimulated emission.

Gain medium and cavity

A helium–neon laser demonstration. The glow running through the center of the tube is an electric discharge. This glowing plasma is the gain medium for the laser. The laser produces a tiny, intense spot on the screen to the right. The center of the spot appears white because the image is overexposed there.
Spectrum of a helium–neon laser. The actual bandwidth is much narrower than shown; the spectrum is limited by the measuring apparatus.

The gain medium is put into an excited state by an external source of energy. In most lasers this medium consists of a population of atoms which have been excited into such a state by means of an outside light source, or an electrical field which supplies energy for atoms to absorb and be transformed into their excited states.

The gain medium of a laser is normally a material of controlled purity, size, concentration, and shape, which amplifies the beam by the process of stimulated emission described above. This material can be of any state: gas, liquid, solid, or plasma. The gain medium absorbs pump energy, which raises some electrons into higher-energy ("excited") quantum states. Particles can interact with light by either absorbing or emitting photons. Emission can be spontaneous or stimulated. In the latter case, the photon is emitted in the same direction as the light that is passing by. When the number of particles in one excited state exceeds the number of particles in some lower-energy state, population inversion is achieved. In this state, the rate of stimulated emission is larger than the rate of absorption of light in the medium, and therefore the light is amplified. A system with this property is called an optical amplifier. When an optical amplifier is placed inside a resonant optical cavity, one obtains a laser.[14]

In a few situations it is possible to obtain lasing with only a single pass of EM radiation through the gain medium, and this produces a laser beam without any need for a resonant or reflective cavity (see for example nitrogen laser).[15] Thus, reflection in a resonant cavity is usually required for a laser, but is not absolutely necessary.

The optical resonator is sometimes referred to as an "optical cavity", but this is a misnomer: lasers use open resonators as opposed to the literal cavity that would be employed at microwave frequencies in a maser. The resonator typically consists of two mirrors between which a coherent beam of light travels in both directions, reflecting back on itself so that an average photon will pass through the gain medium repeatedly before it is emitted from the output aperture or lost to diffraction or absorption. If the gain (amplification) in the medium is larger than the resonator losses, then the power of the recirculating light can rise exponentially. But each stimulated emission event returns an atom from its excited state to the ground state, reducing the gain of the medium. With increasing beam power the net gain (gain minus loss) reduces to unity and the gain medium is said to be saturated. In a continuous wave (CW) laser, the balance of pump power against gain saturation and cavity losses produces an equilibrium value of the laser power inside the cavity; this equilibrium determines the operating point of the laser. If the applied pump power is too small, the gain will never be sufficient to overcome the cavity losses, and laser light will not be produced. The minimum pump power needed to begin laser action is called the lasing threshold. The gain medium will amplify any photons passing through it, regardless of direction; but only the photons in a spatial mode supported by the resonator will pass more than once through the medium and receive substantial amplification.

The light emitted

In most lasers, lasing begins with stimulated emission amplifying random spontaneously emitted photons present in the gain medium. Stimulated emission produces light that matches the input signal in wavelength, phase, and polarization. This, combined with the filtering effect of the optical resonator gives laser light its characteristic coherence, and may give it uniform polarization and monochromaticity, depending on the resonator's design. Some lasers use a separate injection seeder to start the process off with a beam that is already highly coherent. This can produce beams with a narrower spectrum than would otherwise be possible.

Many lasers produce a beam that can be approximated as a Gaussian beam; such beams have the minimum divergence possible for a given beam diameter. Some lasers, particularly high-power ones, produce multimode beams, with the transverse modes often approximated using HermiteGaussian or Laguerre-Gaussian functions. Some high power lasers use a flat-topped profile known as a "tophat beam". Unstable laser resonators (not used in most lasers) produce fractal-shaped beams.[16] Specialized optical systems can produce more complex beam geometries, such as Bessel beams and optical vortexes.

Near the "waist" (or focal region) of a laser beam, it is highly collimated: the wavefronts are planar, normal to the direction of propagation, with no beam divergence at that point. However, due to diffraction, that can only remain true well within the Rayleigh range. The beam of a single transverse mode (gaussian beam) laser eventually diverges at an angle which varies inversely with the beam diameter, as required by diffraction theory. Thus, the "pencil beam" directly generated by a common helium–neon laser would spread out to a size of perhaps 500 kilometers when shone on the Moon (from the distance of the earth). On the other hand, the light from a semiconductor laser typically exits the tiny crystal with a large divergence: up to 50°. However even such a divergent beam can be transformed into a similarly collimated beam by means of a lens system, as is always included, for instance, in a laser pointer whose light originates from a laser diode. That is possible due to the light being of a single spatial mode. This unique property of laser light, spatial coherence, cannot be replicated using standard light sources (except by discarding most of the light) as can be appreciated by comparing the beam from a flashlight (torch) or spotlight to that of almost any laser.

A laser beam profiler is used to measure the intensity profile, width, and divergence of laser beams.

Diffuse reflection of a laser beam from a matte surface produces a speckle pattern with interesting properties.

Quantum vs. classical emission processes

The mechanism of producing radiation in a laser relies on stimulated emission, where energy is extracted from a transition in an atom or molecule. This is a quantum phenomenon discovered by Albert Einstein who derived the relationship between the A coefficient describing spontaneous emission and the B coefficient which applies to absorption and stimulated emission. However, in the case of the free electron laser, atomic energy levels are not involved; it appears that the operation of this rather exotic device can be explained without reference to quantum mechanics.

Continuous and pulsed modes of operation

Lidar measurements of lunar topography made by Clementine mission.
Laserlink point to point optical wireless network
Mercury Laser Altimeter (MLA) of the MESSENGER spacecraft

A laser can be classified as operating in either continuous or pulsed mode, depending on whether the power output is essentially continuous over time or whether its output takes the form of pulses of light on one or another time scale. Of course even a laser whose output is normally continuous can be intentionally turned on and off at some rate in order to create pulses of light. When the modulation rate is on time scales much slower than the cavity lifetime and the time period over which energy can be stored in the lasing medium or pumping mechanism, then it is still classified as a "modulated" or "pulsed" continuous wave laser. Most laser diodes used in communication systems fall in that category.

Continuous wave operation

Some applications of lasers depend on a beam whose output power is constant over time. Such a laser is known as continuous wave (CW). Many types of lasers can be made to operate in continuous wave mode to satisfy such an application. Many of these lasers actually lase in several longitudinal modes at the same time, and beats between the slightly different optical frequencies of those oscillations will, in fact, produce amplitude variations on time scales shorter than the round-trip time (the reciprocal of the frequency spacing between modes), typically a few nanoseconds or less. In most cases, these lasers are still termed "continuous wave" as their output power is steady when averaged over any longer time periods, with the very high-frequency power variations having little or no impact in the intended application. (However, the term is not applied to mode-locked lasers, where the intention is to create very short pulses at the rate of the round-trip time.)

For continuous wave operation, it is required for the population inversion of the gain medium to be continually replenished by a steady pump source. In some lasing media, this is impossible. In some other lasers, it would require pumping the laser at a very high continuous power level which would be impractical or destroy the laser by producing excessive heat. Such lasers cannot be run in CW mode.

Pulsed operation

Pulsed operation of lasers refers to any laser not classified as continuous wave, so that the optical power appears in pulses of some duration at some repetition rate. This encompasses a wide range of technologies addressing a number of different motivations. Some lasers are pulsed simply because they cannot be run in continuous mode.

In other cases, the application requires the production of pulses having as large an energy as possible. Since the pulse energy is equal to the average power divided by the repetition rate, this goal can sometimes be satisfied by lowering the rate of pulses so that more energy can be built up in between pulses. In laser ablation, for example, a small volume of material at the surface of a work piece can be evaporated if it is heated in a very short time, while supplying the energy gradually would allow for the heat to be absorbed into the bulk of the piece, never attaining a sufficiently high temperature at a particular point.

Other applications rely on the peak pulse power (rather than the energy in the pulse), especially in order to obtain nonlinear optical effects. For a given pulse energy, this requires creating pulses of the shortest possible duration utilizing techniques such as Q-switching.

The optical bandwidth of a pulse cannot be narrower than the reciprocal of the pulse width. In the case of extremely short pulses, that implies lasing over a considerable bandwidth, quite contrary to the very narrow bandwidths typical of CW lasers. The lasing medium in some dye lasers and vibronic solid-state lasers produces optical gain over a wide bandwidth, making a laser possible which can thus generate pulses of light as short as a few femtoseconds (10−15 s).

Q-switching

In a Q-switched laser, the population inversion is allowed to build up by introducing loss inside the resonator which exceeds the gain of the medium; this can also be described as a reduction of the quality factor or 'Q' of the cavity. Then, after the pump energy stored in the laser medium has approached the maximum possible level, the introduced loss mechanism (often an electro- or acousto-optical element) is rapidly removed (or that occurs by itself in a passive device), allowing lasing to begin which rapidly obtains the stored energy in the gain medium. This results in a short pulse incorporating that energy, and thus a high peak power.

Mode-locking

A mode-locked laser is capable of emitting extremely short pulses on the order of tens of picoseconds down to less than 10 femtoseconds. These pulses will repeat at the round trip time, that is, the time that it takes light to complete one round trip between the mirrors comprising the resonator. Due to the Fourier limit (also known as energy-time uncertainty), a pulse of such short temporal length has a spectrum spread over a considerable bandwidth. Thus such a gain medium must have a gain bandwidth sufficiently broad to amplify those frequencies. An example of a suitable material is titanium-doped, artificially grown sapphire (Ti:sapphire) which has a very wide gain bandwidth and can thus produce pulses of only a few femtoseconds duration.

Such mode-locked lasers are a most versatile tool for researching processes occurring on extremely short time scales (known as femtosecond physics, femtosecond chemistry and ultrafast science), for maximizing the effect of nonlinearity in optical materials (e.g. in second-harmonic generation, parametric down-conversion, optical parametric oscillators and the like). Due to the large peak power and the ability to generate phase-stabilized trains of ultrafast laser pulses, mode-locking ultrafast lasers underpin precision metrology and spectroscopy applications.[17]

Pulsed pumping

Another method of achieving pulsed laser operation is to pump the laser material with a source that is itself pulsed, either through electronic charging in the case of flash lamps, or another laser which is already pulsed. Pulsed pumping was historically used with dye lasers where the inverted population lifetime of a dye molecule was so short that a high energy, fast pump was needed. The way to overcome this problem was to charge up large capacitors which are then switched to discharge through flashlamps, producing an intense flash. Pulsed pumping is also required for three-level lasers in which the lower energy level rapidly becomes highly populated preventing further lasing until those atoms relax to the ground state. These lasers, such as the excimer laser and the copper vapor laser, can never be operated in CW mode.

History

Foundations

In 1917, Albert Einstein established the theoretical foundations for the laser and the maser in the paper Zur Quantentheorie der Strahlung (On the Quantum Theory of Radiation) via a re-derivation of Max Planck's law of radiation, conceptually based upon probability coefficients (Einstein coefficients) for the absorption, spontaneous emission, and stimulated emission of electromagnetic radiation.[18] In 1928, Rudolf W. Ladenburg confirmed the existence of the phenomena of stimulated emission and negative absorption.[19] In 1939, Valentin A. Fabrikant predicted the use of stimulated emission to amplify "short" waves.[20] In 1947, Willis E. Lamb and R.C. Retherford found apparent stimulated emission in hydrogen spectra and effected the first demonstration of stimulated emission.[19] In 1950, Alfred Kastler (Nobel Prize for Physics 1966) proposed the method of optical pumping, experimentally confirmed, two years later, by Brossel, Kastler, and Winter.[21]

Maser

In 1951, Joseph Weber submitted a paper on using stimulated emissions to make a microwave amplifier to the June 1952 Institute of Radio Engineers Vacuum Tube Research Conference at Ottawa, Ontario, Canada.[22] After this presentation, RCA asked Weber to give a seminar on this idea, and Charles Hard Townes asked him for a copy of the paper.[23]

In 1953, Charles Hard Townes and graduate students James P. Gordon and Herbert J. Zeiger produced the first microwave amplifier, a device operating on similar principles to the laser, but amplifying microwave radiation rather than infrared or visible radiation. Townes's maser was incapable of continuous output.[24] Meanwhile, in the Soviet Union, Nikolay Basov and Aleksandr Prokhorov were independently working on the quantum oscillator and solved the problem of continuous-output systems by using more than two energy levels. These gain media could release stimulated emissions between an excited state and a lower excited state, not the ground state, facilitating the maintenance of a population inversion. In 1955, Prokhorov and Basov suggested optical pumping of a multi-level system as a method for obtaining the population inversion, later a main method of laser pumping.

Townes reports that several eminent physicists—among them Niels Bohr, John von Neumann, and Llewellyn Thomas—argued the maser violated Heisenberg's uncertainty principle and hence could not work. Others such as Isidor Rabi and Polykarp Kusch expected that it would be impractical and not worth the effort.[25] In 1964 Charles H. Townes, Nikolay Basov, and Aleksandr Prokhorov shared the Nobel Prize in Physics, "for fundamental work in the field of quantum electronics, which has led to the construction of oscillators and amplifiers based on the maser–laser principle".

Laser

External audio
“The Man, the Myth, the Laser”, Distillations Podcast, Science History Institute

In 1957, Charles Hard Townes and Arthur Leonard Schawlow, then at Bell Labs, began a serious study of the infrared laser. As ideas developed, they abandoned infrared radiation to instead concentrate upon visible light. The concept originally was called an "optical maser". In 1958, Bell Labs filed a patent application for their proposed optical maser; and Schawlow and Townes submitted a manuscript of their theoretical calculations to the Physical Review, published that year in Volume 112, Issue No. 6.

LASER notebook: First page of the notebook wherein Gordon Gould coined the LASER acronym, and described the elements for constructing the device.

Simultaneously, at Columbia University, graduate student Gordon Gould was working on a doctoral thesis about the energy levels of excited thallium. When Gould and Townes met, they spoke of radiation emission, as a general subject; afterwards, in November 1957, Gould noted his ideas for a "laser", including using an open resonator (later an essential laser-device component). Moreover, in 1958, Prokhorov independently proposed using an open resonator, the first published appearance (in the USSR) of this idea. Elsewhere, in the U.S., Schawlow and Townes had agreed to an open-resonator laser design – apparently unaware of Prokhorov's publications and Gould's unpublished laser work.

At a conference in 1959, Gordon Gould published the term LASER in the paper The LASER, Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation.[1][11] Gould's linguistic intention was using the "-aser" word particle as a suffix – to accurately denote the spectrum of the light emitted by the LASER device; thus x-rays: xaser, ultraviolet: uvaser, et cetera; none established itself as a discrete term, although "raser" was briefly popular for denoting radio-frequency-emitting devices.

Gould's notes included possible applications for a laser, such as spectrometry, interferometry, radar, and nuclear fusion. He continued developing the idea, and filed a patent application in April 1959. The U.S. Patent Office denied his application, and awarded a patent to Bell Labs, in 1960. That provoked a twenty-eight-year lawsuit, featuring scientific prestige and money as the stakes. Gould won his first minor patent in 1977, yet it was not until 1987 that he won the first significant patent lawsuit victory, when a Federal judge ordered the U.S. Patent Office to issue patents to Gould for the optically pumped and the gas discharge laser devices. The question of just how to assign credit for inventing the laser remains unresolved by historians.[26]

On May 16, 1960, Theodore H. Maiman operated the first functioning laser[27][28] at Hughes Research Laboratories, Malibu, California, ahead of several research teams, including those of Townes, at Columbia University, Arthur Schawlow, at Bell Labs,[29] and Gould, at the TRG (Technical Research Group) company. Maiman's functional laser used a flashlamp-pumped synthetic ruby crystal to produce red laser light at 694 nanometers wavelength. The device was only capable of pulsed operation, due to its three-level pumping design scheme. Later that year, the Iranian physicist Ali Javan, and William R. Bennett, and Donald Herriott, constructed the first gas laser, using helium and neon that was capable of continuous operation in the infrared (U.S. Patent 3,149,290); later, Javan received the Albert Einstein Award in 1993. Basov and Javan proposed the semiconductor laser diode concept. In 1962, Robert N. Hall demonstrated the first laser diode device, which was made of gallium arsenide and emitted in the near-infrared band of the spectrum at 850 nm. Later that year, Nick Holonyak, Jr. demonstrated the first semiconductor laser with a visible emission. This first semiconductor laser could only be used in pulsed-beam operation, and when cooled to liquid nitrogen temperatures (77 K). In 1970, Zhores Alferov, in the USSR, and Izuo Hayashi and Morton Panish of Bell Telephone Laboratories also independently developed room-temperature, continual-operation diode lasers, using the heterojunction structure.

Recent innovations

Graph showing the history of maximum laser pulse intensity throughout the past 40 years.

Since the early period of laser history, laser research has produced a variety of improved and specialized laser types, optimized for different performance goals, including:

 • new wavelength bands
 • maximum average output power
 • maximum peak pulse energy
 • maximum peak pulse power
 • minimum output pulse duration
 • minimum linewidth
 • maximum power efficiency
 • minimum cost

and this research continues to this day.

In 2015, researchers made a white laser, whose light is modulated by a synthetic nanosheet made out of zinc, cadmium, sulfur, and selenium that can emit red, green, and blue light in varying proportions, with each wavelength spanning 191 nm.[30][31][32]

In 2017, researchers at TU Delft demonstrated an AC Josephson junction microwave laser.[33] Since the laser operates in the superconducting regime, it is more stable than other semiconductor-based lasers. The device has potential for applications in quantum computing.[34] In 2017, researchers at TU Munich demonstrated the smallest mode locking laser capable of emitting pairs of phase-locked picosecond laser pulses with a repetition frequency up to 200 GHz.[17]

In 2017, researchers from the Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB), together with US researchers from JILA, a joint institute of the National Institute of Standards and Technology (NIST) and the University of Colorado Boulder, established a new world record by developing an erbium-doped fiber laser with a linewidth of only 10 millihertz.[35][36]

Types and operating principles

Wavelengths of commercially available lasers. Laser types with distinct laser lines are shown above the wavelength bar, while below are shown lasers that can emit in a wavelength range. The color codifies the type of laser material (see the figure description for more details).

Gas lasers

Following the invention of the HeNe gas laser, many other gas discharges have been found to amplify light coherently. Gas lasers using many different gases have been built and used for many purposes. The helium–neon laser (HeNe) is able to operate at a number of different wavelengths, however the vast majority are engineered to lase at 633 nm; these relatively low cost but highly coherent lasers are extremely common in optical research and educational laboratories. Commercial carbon dioxide (CO2) lasers can emit many hundreds of watts in a single spatial mode which can be concentrated into a tiny spot. This emission is in the thermal infrared at 10.6 µm; such lasers are regularly used in industry for cutting and welding. The efficiency of a CO2 laser is unusually high: over 30%.[37] Argon-ion lasers can operate at a number of lasing transitions between 351 and 528.7 nm. Depending on the optical design one or more of these transitions can be lasing simultaneously; the most commonly used lines are 458 nm, 488 nm and 514.5 nm. A nitrogen transverse electrical discharge in gas at atmospheric pressure (TEA) laser is an inexpensive gas laser, often home-built by hobbyists, which produces rather incoherent UV light at 337.1 nm.[38] Metal ion lasers are gas lasers that generate deep ultraviolet wavelengths. Helium-silver (HeAg) 224 nm and neon-copper (NeCu) 248 nm are two examples. Like all low-pressure gas lasers, the gain media of these lasers have quite narrow oscillation linewidths, less than 3 GHz (0.5 picometers),[39] making them candidates for use in fluorescence suppressed Raman spectroscopy.

Chemical lasers

Chemical lasers are powered by a chemical reaction permitting a large amount of energy to be released quickly. Such very high power lasers are especially of interest to the military, however continuous wave chemical lasers at very high power levels, fed by streams of gasses, have been developed and have some industrial applications. As examples, in the hydrogen fluoride laser (2700–2900 nm) and the deuterium fluoride laser (3800 nm) the reaction is the combination of hydrogen or deuterium gas with combustion products of ethylene in nitrogen trifluoride.

Excimer lasers

Excimer lasers are a special sort of gas laser powered by an electric discharge in which the lasing medium is an excimer, or more precisely an exciplex in existing designs. These are molecules which can only exist with one atom in an excited electronic state. Once the molecule transfers its excitation energy to a photon, its atoms are no longer bound to each other and the molecule disintegrates. This drastically reduces the population of the lower energy state thus greatly facilitating a population inversion. Excimers currently used are all noble gas compounds; noble gasses are chemically inert and can only form compounds while in an excited state. Excimer lasers typically operate at ultraviolet wavelengths with major applications including semiconductor photolithography and LASIK eye surgery. Commonly used excimer molecules include ArF (emission at 193 nm), KrCl (222 nm), KrF (248 nm), XeCl (308 nm), and XeF (351 nm).[40] The molecular fluorine laser, emitting at 157 nm in the vacuum ultraviolet is sometimes referred to as an excimer laser, however this appears to be a misnomer inasmuch as F2 is a stable compound.

Solid-state lasers

A 50 W FASOR, based on a Nd:YAG laser, used at the Starfire Optical Range.

Solid-state lasers use a crystalline or glass rod which is "doped" with ions that provide the required energy states. For example, the first working laser was a ruby laser, made from ruby (chromium-doped corundum). The population inversion is actually maintained in the dopant. These materials are pumped optically using a shorter wavelength than the lasing wavelength, often from a flashtube or from another laser. The usage of the term "solid-state" in laser physics is narrower than in typical use. Semiconductor lasers (laser diodes) are typically not referred to as solid-state lasers.

Neodymium is a common dopant in various solid-state laser crystals, including yttrium orthovanadate (Nd:YVO4), yttrium lithium fluoride (Nd:YLF) and yttrium aluminium garnet (Nd:YAG). All these lasers can produce high powers in the infrared spectrum at 1064 nm. They are used for cutting, welding and marking of metals and other materials, and also in spectroscopy and for pumping dye lasers. These lasers are also commonly frequency doubled, tripled or quadrupled to produce 532 nm (green, visible), 355 nm and 266 nm (UV) beams, respectively. Frequency-doubled diode-pumped solid-state (DPSS) lasers are used to make bright green laser pointers.

Ytterbium, holmium, thulium, and erbium are other common "dopants" in solid-state lasers.[41] Ytterbium is used in crystals such as Yb:YAG, Yb:KGW, Yb:KYW, Yb:SYS, Yb:BOYS, Yb:CaF2, typically operating around 1020–1050 nm. They are potentially very efficient and high powered due to a small quantum defect. Extremely high powers in ultrashort pulses can be achieved with Yb:YAG. Holmium-doped YAG crystals emit at 2097 nm and form an efficient laser operating at infrared wavelengths strongly absorbed by water-bearing tissues. The Ho-YAG is usually operated in a pulsed mode, and passed through optical fiber surgical devices to resurface joints, remove rot from teeth, vaporize cancers, and pulverize kidney and gall stones.

Titanium-doped sapphire (Ti:sapphire) produces a highly tunable infrared laser, commonly used for spectroscopy. It is also notable for use as a mode-locked laser producing ultrashort pulses of extremely high peak power.

Thermal limitations in solid-state lasers arise from unconverted pump power that heats the medium. This heat, when coupled with a high thermo-optic coefficient (dn/dT) can cause thermal lensing and reduce the quantum efficiency. Diode-pumped thin disk lasers overcome these issues by having a gain medium that is much thinner than the diameter of the pump beam. This allows for a more uniform temperature in the material. Thin disk lasers have been shown to produce beams of up to one kilowatt.[42]

Fiber lasers

Solid-state lasers or laser amplifiers where the light is guided due to the total internal reflection in a single mode optical fiber are instead called fiber lasers. Guiding of light allows extremely long gain regions providing good cooling conditions; fibers have high surface area to volume ratio which allows efficient cooling. In addition, the fiber's waveguiding properties tend to reduce thermal distortion of the beam. Erbium and ytterbium ions are common active species in such lasers.

Quite often, the fiber laser is designed as a double-clad fiber. This type of fiber consists of a fiber core, an inner cladding and an outer cladding. The index of the three concentric layers is chosen so that the fiber core acts as a single-mode fiber for the laser emission while the outer cladding acts as a highly multimode core for the pump laser. This lets the pump propagate a large amount of power into and through the active inner core region, while still having a high numerical aperture (NA) to have easy launching conditions.

Pump light can be used more efficiently by creating a fiber disk laser, or a stack of such lasers.

Fiber lasers have a fundamental limit in that the intensity of the light in the fiber cannot be so high that optical nonlinearities induced by the local electric field strength can become dominant and prevent laser operation and/or lead to the material destruction of the fiber. This effect is called photodarkening. In bulk laser materials, the cooling is not so efficient, and it is difficult to separate the effects of photodarkening from the thermal effects, but the experiments in fibers show that the photodarkening can be attributed to the formation of long-living color centers.[citation needed]

Photonic crystal lasers

Photonic crystal lasers are lasers based on nano-structures that provide the mode confinement and the density of optical states (DOS) structure required for the feedback to take place.[clarification needed] They are typical micrometer-sized[dubious ] and tunable on the bands of the photonic crystals.[43][clarification needed]

Semiconductor lasers

A 5.6 mm 'closed can' commercial laser diode, probably from a CD or DVD player

Semiconductor lasers are diodes which are electrically pumped. Recombination of electrons and holes created by the applied current introduces optical gain. Reflection from the ends of the crystal form an optical resonator, although the resonator can be external to the semiconductor in some designs.

Commercial laser diodes emit at wavelengths from 375 nm to 3500 nm.[44] Low to medium power laser diodes are used in laser pointers, laser printers and CD/DVD players. Laser diodes are also frequently used to optically pump other lasers with high efficiency. The highest power industrial laser diodes, with power up to 20 kW, are used in industry for cutting and welding.[45] External-cavity semiconductor lasers have a semiconductor active medium in a larger cavity. These devices can generate high power outputs with good beam quality, wavelength-tunable narrow-linewidth radiation, or ultrashort laser pulses.

In 2012, Nichia and OSRAM developed and manufactured commercial high-power green laser diodes (515/520 nm), which compete with traditional diode-pumped solid-state lasers.[46][47]

Vertical cavity surface-emitting lasers (VCSELs) are semiconductor lasers whose emission direction is perpendicular to the surface of the wafer. VCSEL devices typically have a more circular output beam than conventional laser diodes. As of 2005, only 850 nm VCSELs are widely available, with 1300 nm VCSELs beginning to be commercialized,[48] and 1550 nm devices an area of research. VECSELs are external-cavity VCSELs. Quantum cascade lasers are semiconductor lasers that have an active transition between energy sub-bands of an electron in a structure containing several quantum wells.

The development of a silicon laser is important in the field of optical computing. Silicon is the material of choice for integrated circuits, and so electronic and silicon photonic components (such as optical interconnects) could be fabricated on the same chip. Unfortunately, silicon is a difficult lasing material to deal with, since it has certain properties which block lasing. However, recently teams have produced silicon lasers through methods such as fabricating the lasing material from silicon and other semiconductor materials, such as indium(III) phosphide or gallium(III) arsenide, materials which allow coherent light to be produced from silicon. These are called hybrid silicon laser. Recent developments have also shown the use of monolithically integrated nanowire lasers directly on silicon for optical interconnects, paving the way for chip level applications.[49] These heterostructure nanowire lasers capable of optical interconnects in silicon are also capable of emitting pairs of phase-locked picosecond pulses with a repetition frequency up to 200 GHz, allowing for on-chip optical signal processing.[17] Another type is a Raman laser, which takes advantage of Raman scattering to produce a laser from materials such as silicon.

Lasing without maintaining the medium excited into a population inversion was demonstrated in 1992 in sodium gas and again in 1995 in rubidium gas by various international teams.[50][51] This was accomplished by using an external maser to induce "optical transparency" in the medium by introducing and destructively interfering the ground electron transitions between two paths, so that the likelihood for the ground electrons to absorb any energy has been cancelled.

Dye lasers

Close-up of a table-top dye laser based on Rhodamine 6G

Dye lasers use an organic dye as the gain medium. The wide gain spectrum of available dyes, or mixtures of dyes, allows these lasers to be highly tunable, or to produce very short-duration pulses (on the order of a few femtoseconds). Although these tunable lasers are mainly known in their liquid form, researchers have also demonstrated narrow-linewidth tunable emission in dispersive oscillator configurations incorporating solid-state dye gain media. In their most prevalent form these solid state dye lasers use dye-doped polymers as laser media.

Free-electron lasers

The free-electron laser FELIX at the FOM Institute for Plasma Physics Rijnhuizen, Nieuwegein

Free-electron lasers, or FELs, generate coherent, high power radiation that is widely tunable, currently ranging in wavelength from microwaves through terahertz radiation and infrared to the visible spectrum, to soft X-rays. They have the widest frequency range of any laser type. While FEL beams share the same optical traits as other lasers, such as coherent radiation, FEL operation is quite different. Unlike gas, liquid, or solid-state lasers, which rely on bound atomic or molecular states, FELs use a relativistic electron beam as the lasing medium, hence the term free-electron.

Exotic media

The pursuit of a high-quantum-energy laser using transitions between isomeric states of an atomic nucleus has been the subject of wide-ranging academic research since the early 1970s. Much of this is summarized in three review articles.[52][53][54] This research has been international in scope, but mainly based in the former Soviet Union and the United States. While many scientists remain optimistic that a breakthrough is near, an operational gamma-ray laser is yet to be realized.[55]

Some of the early studies were directed toward short pulses of neutrons exciting the upper isomer state in a solid so the gamma-ray transition could benefit from the line-narrowing of Mössbauer effect.[56][57] In conjunction, several advantages were expected from two-stage pumping of a three-level system.[58] It was conjectured that the nucleus of an atom, embedded in the near field of a laser-driven coherently-oscillating electron cloud would experience a larger dipole field than that of the driving laser.[59][60] Furthermore, nonlinearity of the oscillating cloud would produce both spatial and temporal harmonics, so nuclear transitions of higher multipolarity could also be driven at multiples of the laser frequency.[61][62][63][64][65][66][67]

In September 2007, the BBC News reported that there was speculation about the possibility of using positronium annihilation to drive a very powerful gamma ray laser.[68] Dr. David Cassidy of the University of California, Riverside proposed that a single such laser could be used to ignite a nuclear fusion reaction, replacing the banks of hundreds of lasers currently employed in inertial confinement fusion experiments.[68]

Space-based X-ray lasers pumped by a nuclear explosion have also been proposed as antimissile weapons.[69][70] Such devices would be one-shot weapons.

Living cells have been used to produce laser light.[71][72] The cells were genetically engineered to produce green fluorescent protein (GFP). The GFP is used as the laser's "gain medium", where light amplification takes place. The cells were then placed between two tiny mirrors, just 20 millionths of a meter across, which acted as the "laser cavity" in which light could bounce many times through the cell. Upon bathing the cell with blue light, it could be seen to emit directed and intense green laser light.

Uses

Lasers range in size from microscopic diode lasers (top) with numerous applications, to football field sized neodymium glass lasers (bottom) used for inertial confinement fusion, nuclear weapons research and other high energy density physics experiments.

When lasers were invented in 1960, they were called "a solution looking for a problem".[73] Since then, they have become ubiquitous, finding utility in thousands of highly varied applications in every section of modern society, including consumer electronics, information technology, science, medicine, industry, law enforcement, entertainment, and the military. Fiber-optic communication using lasers is a key technology in modern communications, allowing services such as the Internet.

The first widely noticeable use of lasers was the supermarket barcode scanner, introduced in 1974. The laserdisc player, introduced in 1978, was the first successful consumer product to include a laser but the compact disc player was the first laser-equipped device to become common, beginning in 1982 followed shortly by laser printers.

Some other uses are:

In 2004, excluding diode lasers, approximately 131,000 lasers were sold with a value of US$2.19 billion.[76] In the same year, approximately 733 million diode lasers, valued at $3.20 billion, were sold.[77]

In medicine

Lasers have many uses in medicine, including laser surgery (particularly eye surgery), laser healing, kidney stone treatment, ophthalmoscopy, and cosmetic skin treatments such as acne treatment, cellulite and striae reduction, and hair removal.

Lasers are used to treat cancer by shrinking or destroying tumors or precancerous growths. They are most commonly used to treat superficial cancers that are on the surface of the body or the lining of internal organs. They are used to treat basal cell skin cancer and the very early stages of others like cervical, penile, vaginal, vulvar, and non-small cell lung cancer. Laser therapy is often combined with other treatments, such as surgery, chemotherapy, or radiation therapy. Laser-induced interstitial thermotherapy (LITT), or interstitial laser photocoagulation, uses lasers to treat some cancers using hyperthermia, which uses heat to shrink tumors by damaging or killing cancer cells. Lasers are more precise than traditional surgery methods and cause less damage, pain, bleeding, swelling, and scarring. A disadvantage is that surgeons must have specialized training. It may be more expensive than other treatments.[78][79]

As weapons

A laser weapon is a laser that is used as a directed-energy weapon.

The US-Israeli Tactical High Energy weapon has been used to shoot down rockets and artillery shells.

Hobbies

In recent years, some hobbyists have taken interests in lasers. Lasers used by hobbyists are generally of class IIIa or IIIb (see Safety), although some have made their own class IV types.[80] However, compared to other hobbyists, laser hobbyists are far less common, due to the cost and potential dangers involved. Due to the cost of lasers, some hobbyists use inexpensive means to obtain lasers, such as salvaging laser diodes from broken DVD players (red), Blu-ray players (violet), or even higher power laser diodes from CD or DVD burners.[81]

Hobbyists also have been taking surplus pulsed lasers from retired military applications and modifying them for pulsed holography. Pulsed Ruby and pulsed YAG lasers have been used.

Examples by power

Laser application in astronomical adaptive optics imaging

Different applications need lasers with different output powers. Lasers that produce a continuous beam or a series of short pulses can be compared on the basis of their average power. Lasers that produce pulses can also be characterized based on the peak power of each pulse. The peak power of a pulsed laser is many orders of magnitude greater than its average power. The average output power is always less than the power consumed.

The continuous or average power required for some uses:
Power Use
1–5 mW Laser pointers
5 mW CD-ROM drive
5–10 mW DVD player or DVD-ROM drive
100 mW High-speed CD-RW burner
250 mW Consumer 16× DVD-R burner
400 mW Burning through a jewel case including disc within 4 seconds[82]
DVD 24× dual-layer recording[83]
1 W Green laser in Holographic Versatile Disc prototype development
1–20 W Output of the majority of commercially available solid-state lasers used for micro machining
30–100 W Typical sealed CO2 surgical lasers[84]
100–3000 W Typical sealed CO2 lasers used in industrial laser cutting

Examples of pulsed systems with high peak power:

Safety

European laser warning symbol
US laser warning label
Left: European laser warning symbol required for Class 2 lasers and higher. Right: US laser warning label, in this case for a Class 3B laser

Even the first laser was recognized as being potentially dangerous. Theodore Maiman characterized the first laser as having a power of one "Gillette" as it could burn through one Gillette razor blade. Today, it is accepted that even low-power lasers with only a few milliwatts of output power can be hazardous to human eyesight when the beam hits the eye directly or after reflection from a shiny surface. At wavelengths which the cornea and the lens can focus well, the coherence and low divergence of laser light means that it can be focused by the eye into an extremely small spot on the retina, resulting in localized burning and permanent damage in seconds or even less time.

Lasers are usually labeled with a safety class number, which identifies how dangerous the laser is:

 • Class 1 is inherently safe, usually because the light is contained in an enclosure, for example in CD players.
 • Class 2 is safe during normal use; the blink reflex of the eye will prevent damage. Usually up to 1 mW power, for example laser pointers.
 • Class 3R (formerly IIIa) lasers are usually up to 5 mW and involve a small risk of eye damage within the time of the blink reflex. Staring into such a beam for several seconds is likely to cause damage to a spot on the retina.
 • Class 3B can cause immediate eye damage upon exposure.
 • Class 4 lasers can burn skin, and in some cases, even scattered light can cause eye and/or skin damage. Many industrial and scientific lasers are in this class.

The indicated powers are for visible-light, continuous-wave lasers. For pulsed lasers and invisible wavelengths, other power limits apply. People working with class 3B and class 4 lasers can protect their eyes with safety goggles which are designed to absorb light of a particular wavelength.

Infrared lasers with wavelengths longer than about 1.4 micrometers are often referred to as "eye-safe", because the cornea tends to absorb light at these wavelengths, protecting the retina from damage. The label "eye-safe" can be misleading, however, as it applies only to relatively low power continuous wave beams; a high power or Q-switched laser at these wavelengths can burn the cornea, causing severe eye damage, and even moderate power lasers can injure the eye.

Lasers can be a hazard to both civil and military aviation, due to the potential to temporarily distract or blind pilots. See Lasers and aviation safety for more on this topic.

Cameras based on charge-coupled devices may actually be more sensitive to laser damage than biological eyes.[87]

See also

References

 1. ^ a b Gould, R. Gordon (1959). "The LASER, Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation". In Franken, P.A.; Sands R.H. (eds.). The Ann Arbor Conference on Optical Pumping, the University of Michigan, 15 June through 18 June 1959. p. 128. OCLC 02460155.
 2. ^ "laser". Dictionary.com. Retrieved May 15, 2008.
 3. ^ Taylor, Nick (2000). Laser: The Inventor, The Nobel Laureate, and The Thirty-Year Patent War. Simon & Schuster. ISBN 978-0684835150.
 4. ^ "Semiconductor Sources: Laser plus phosphor emits white light without droop".
 5. ^ "Laser Lighting: White-light lasers challenge LEDs in directional lighting applications".
 6. ^ "How Laser-powered Headlights Work". November 7, 2011.
 7. ^ "Laser light for headlights: Latest trend in car lighting | OSRAM Automotive".
 8. ^ "Four Lasers Over Paranal". www.eso.org. European Southern Observatory. Retrieved May 9, 2016.
 9. ^ Conceptual physics, Paul Hewitt, 2002
 10. ^ "Schawlow and Townes invent the laser". Lucent Technologies. 1998. Archived from the original on October 17, 2006. Retrieved October 24, 2006.
 11. ^ a b Chu, Steven; Townes, Charles (2003). "Arthur Schawlow". In Edward P. Lazear (ed.). Biographical Memoirs. 83. National Academy of Sciences. p. 202. ISBN 978-0-309-08699-8.
 12. ^ "lase". Dictionary.com. Retrieved December 10, 2011.
 13. ^ Siegman, Anthony E. (1986). Lasers. University Science Books. p. 2. ISBN 978-0-935702-11-8.
 14. ^ Siegman, Anthony E. (1986). Lasers. University Science Books. p. 4. ISBN 978-0-935702-11-8.
 15. ^ "Nitrogen Laser". Light and Its Uses. Scientific American. June 1974. pp. 40–43. ISBN 978-0-7167-1185-8.
 16. ^ Karman, G.P.; McDonald, G.S.; New, G.H.C.; Woerdman, J.P. (November 1999). "Laser Optics: Fractal modes in unstable resonators". Nature. 402 (6758): 138. Bibcode:1999Natur.402..138K. doi:10.1038/45960.
 17. ^ a b c Mayer, B.; Regler, A.; Sterzl, S.; Stettner, T.; Koblmüller, G.; Kaniber, M.; Lingnau, B.; Lüdge, K.; Finley, J.J. (May 23, 2017). "Long-term mutual phase locking of picosecond pulse pairs generated by a semiconductor nanowire laser". Nature Communications. 8: 15521. arXiv:1603.02169. Bibcode:2017NatCo...815521M. doi:10.1038/ncomms15521. PMC 5457509. PMID 28534489.
 18. ^ Einstein, A (1917). "Zur Quantentheorie der Strahlung". Physikalische Zeitschrift. 18: 121–128. Bibcode:1917PhyZ...18..121E.
 19. ^ a b Steen, W.M. "Laser Materials Processing", 2nd Ed. 1998.
 20. ^ Batani, Dimitri (2004). "Il rischio da laser: cosa è e come affrontarlo; analisi di un problema non così lontano da noi" [The risk from laser: what it is and what it is like facing it; analysis of a problem which is thus not far away from us]. wwwold.unimib.it. Programma Corso di Formazione Obbligatorio (in Italian). University of Milano-Bicocca. p. 12. Archived from the original (Powerpoint) on June 14, 2007. Retrieved January 1, 2007.
 21. ^ The Nobel Prize in Physics 1966 Presentation Speech by Professor Ivar Waller. Retrieved January 1, 2007.
 22. ^ "American Institute of Physics Oral History Interview with Joseph Weber". May 4, 2015.
 23. ^ Bertolotti, Mario (2015). Masers and Lasers: An Historical Approach (2nd ed.). CRC Press. pp. 89–91. ISBN 978-1-4822-1780-3. Retrieved March 15, 2016.
 24. ^ "Guide to Lasers". Hobarts. Retrieved April 24, 2017.
 25. ^ Townes, Charles H. (1999). How the Laser Happened: Adventures of a Scientist, Oxford University Press, ISBN 978-0-19-512268-8, pp. 69–70.
 26. ^ Joan Lisa Bromberg, The Laser in America, 1950–1970 (1991), pp. 74–77 online
 27. ^ Maiman, T. H. (1960). "Stimulated optical radiation in ruby". Nature. 187 (4736): 493–494. Bibcode:1960Natur.187..493M. doi:10.1038/187493a0.
 28. ^ Townes, Charles Hard. "The first laser". University of Chicago. Retrieved May 15, 2008.
 29. ^ Hecht, Jeff (2005). Beam: The Race to Make the Laser. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-514210-5.
 30. ^ "For The First Time, A Laser That Shines Pure White". Popular Science.
 31. ^ "Researchers demonstrate the world's first white lasers". phys.org.
 32. ^ "Scientists Finally Created a White Laser—and It Could Light Your Home". gizmodo.com.
 33. ^ "Researchers demonstrate new type of laser". Phys.org. Retrieved March 4, 2017.
 34. ^ Cassidy, M. C.; Bruno, A.; Rubbert, S.; Irfan, M.; Kammhuber, J.; Schouten, R.N.; Akhmerov, A.R.; Kouwenhoven, L.P. (March 2, 2017). "Demonstration of an ac Josephson junction laser". Science. 355 (6328): 939–942. arXiv:1703.05404. Bibcode:2017Sci...355..939C. doi:10.1126/science.aah6640. PMID 28254938.
 35. ^ Erika Schow (June 29, 2017). "The Physikalisch-Technische Bundesanstalt has developed a laser with a linewidth of only 10 mHz" (Press release). Archived from the original on July 3, 2017.
 36. ^ Matei, D.G.; Legero, T.; Häfner, S.; et al. (June 30, 2017). "1.5 μm Lasers with Sub-10 mHz Linewidth". Phys. Rev. Lett. 118 (26): 263202. arXiv:1702.04669. Bibcode:2017PhRvL.118z3202M. doi:10.1103/PhysRevLett.118.263202. PMID 28707932.
 37. ^ Nolen, Jim; Derek Verno. "The Carbon Dioxide Laser". Davidson Physics. Retrieved August 17, 2014.
 38. ^ Csele, Mark (2004). "The TEA Nitrogen Gas Laser". Homebuilt Lasers Page. Archived from the original on September 11, 2007. Retrieved September 15, 2007.
 39. ^ "Deep UV Lasers" (PDF). Photon Systems, Covina, Calif. Archived from the original (PDF) on July 1, 2007. Retrieved May 27, 2007.
 40. ^ Schuocker, D. (1998). Handbook of the Eurolaser Academy. Springer. ISBN 978-0-412-81910-0.
 41. ^ Bass, Michael; DeCusatis, Casimer; Enoch, Jay; Lakshminarayanan, Vasudevan; Li, Guifang; MacDonald, Carolyn; Mahajan, Virendra; Stryland, Eric Van (November 13, 2009). Handbook of Optics, Third Edition Volume V: Atmospheric Optics, Modulators, Fiber Optics, X-Ray and Neutron Optics. McGraw Hill Professional. ISBN 978-0-07-163314-7.
 42. ^ C. Stewen, M. Larionov, and A. Giesen, "Yb:YAG thin disk laser with 1 kW output power", in OSA Trends in Optics and Photonics, Advanced Solid-State Lasers, H. Injeyan, U. Keller, and C. Marshall, ed. (Optical Society of America, Washington, D.C., 2000) pp. 35–41.
 43. ^ Wu, X.; et al. (October 25, 2004). "Ultraviolet photonic crystal laser". Applied Physics Letters. 85 (17): 3657. arXiv:physics/0406005. Bibcode:2004ApPhL..85.3657W. doi:10.1063/1.1808888.
 44. ^ "Laser Diode Market". Hanel Photonics. Retrieved September 26, 2014.
 45. ^ "High-power direct-diode lasers for cutting and welding". www.industrial-lasers.com. Retrieved August 11, 2018.
 46. ^ "LASER Diode". nichia.co.jp.
 47. ^ "Green Laser". osram-os.com. August 19, 2015.
 48. ^ "Picolight ships first 4-Gbit/s 1310-nm VCSEL transceivers". Laser Focus World Online. December 9, 2005. Archived from the original on March 13, 2006. Retrieved May 27, 2006.
 49. ^ Mayer, B.; Janker, L.; Loitsch, B.; Treu, J.; Kostenbader, T.; Lichtmannecker, S.; Reichert, T.; Morkötter, S.; Kaniber, M.; Abstreiter, G.; Gies, C.; Koblmüller, G.; Finley, J.J. (January 13, 2016). "Monolithically Integrated High-β Nanowire Lasers on Silicon". Nano Letters. 16 (1): 152–156. Bibcode:2016NanoL..16..152M. doi:10.1021/acs.nanolett.5b03404. PMID 26618638.
 50. ^ Mompart, J.; Corbalán, R. (2000). "Lasing without inversion". J. Opt. B. 2 (3): R7–R24. Bibcode:2000JOptB...2R...7M. doi:10.1088/1464-4266/2/3/201.
 51. ^ Javan, A. (2000). "On knowing Marlan". Ode to a quantum physicist: A festschrift in honor of Marlan O. Scully. Elsevier.
 52. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C.; Gol'danskii, V. I. (1981). "Approaches to the development of gamma-ray lasers". Reviews of Modern Physics. 53 (4): 687–744. Bibcode:1981RvMP...53..687B. doi:10.1103/RevModPhys.53.687.
 53. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C. (1995). "Recent proposals for gamma-ray lasers". Laser Physics. 5 (2): 231–239.
 54. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C. (1997). "Recoilless gamma-ray lasers". Reviews of Modern Physics. 69 (4): 1085–1117. Bibcode:1997RvMP...69.1085B. doi:10.1103/RevModPhys.69.1085.
 55. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C. (1982). "Is the time ripe? Or must we wait so long for breakthroughs?". Laser Focus. 18 (6): 6&8.
 56. ^ Solem, J.C. (1979). "On the feasibility of an impulsively driven gamma-ray laser". Los Alamos Scientific Laboratory Report LA-7898. OSTI 6010532.
 57. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C. (1979). "Maximum density and capture rates of neutrons moderated from a pulsed source". Nuclear Science & Engineering. 72 (3): 281–289. doi:10.13182/NSE79-A20384.
 58. ^ Baldwin, G.C.; Solem, J.C. (1980). "Two-stage pumping of three-level Mössbauer gamma-ray lasers". Journal of Applied Physics. 51 (5): 2372–2380. Bibcode:1980JAP....51.2372B. doi:10.1063/1.328007.
 59. ^ Solem, J.C. (1986). "Interlevel transfer mechanisms and their application to grasers". Proceedings of Advances in Laser Science-I, First International Laser Science Conference, Dallas, TX 1985 (American Institute of Physics, Optical Science and Engineering, Series 6). 146: 22–25. doi:10.1063/1.35861.
 60. ^ Biedenharn, L.C.; Boyer, K.; Solem, J.C. (1986). "Possibility of grasing by laser-driven nuclear excitation". Proceedings of AIP Advances in Laser Science-I, Dallas, TX, November 18–22, 1985. 146: 50–51. doi:10.1063/1.35928.
 61. ^ Rinker, G.A.; Solem, J.C.; Biedenharn, L.C. (April 27, 1988). "Calculation of harmonic radiation and nuclear coupling arising from atoms in strong laser fields". Proc. SPIE 0875, Short and Ultrashort Wavelength Lasers. 1988 Los Angeles Symposium: O-E/LASE '88, 1988, Los Angeles, CA, United States. Short and Ultrashort Wavelength Lasers. 146. International Society for Optics and Photonics. pp. 92–101. doi:10.1117/12.943887.
 62. ^ Rinker, G. A.; Solem, J.C.; Biedenharn, L.C. (1987). Lapp, M.; Stwalley, W.C.; Kenney-Wallace G.A. (eds.). "Nuclear interlevel transfer driven by collective outer shell electron excitations". Proceedings of the Second International Laser Science Conference, Seattle, WA (Advances in Laser Science-II). New York: American Institute of Physics. 160: 75–86. OCLC 16971600.
 63. ^ Solem, J.C. (1988). "Theorem relating spatial and temporal harmonics for nuclear interlevel transfer driven by collective electronic oscillation". Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer. 40 (6): 713–715. Bibcode:1988JQSRT..40..713S. doi:10.1016/0022-4073(88)90067-2.
 64. ^ Solem, J.C.; Biedenharn, L.C. (1987). "Primer on coupling collective electronic oscillations to nuclei" (PDF). Los Alamos National Laboratory Report LA-10878. Bibcode:1987pcce.rept.....S.
 65. ^ Solem, J.C.; Biedenharn, L.C. (1988). "Laser coupling to nuclei via collective electronic oscillations: A simple heuristic model study". Journal of Quantitative Spectroscopy and Radiative Transfer. 40 (6): 707–712. Bibcode:1988JQSRT..40..707S. doi:10.1016/0022-4073(88)90066-0.
 66. ^ Boyer, K.; Java, H.; Luk, T.S.; McIntyre, I.A.; McPherson, A.; Rosman, R.; Solem, J.C.; Rhodes, C.K.; Szöke, A. (1987). "Discussion of the role of many-electron motions in multiphoton ionization and excitation". In Smith, S.; Knight, P. (eds.). Proceedings of International Conference on Multiphoton Processes (ICOMP) IV, July 13–17, 1987, Boulder, CA. Cambridge, England: Cambridge University Press. p. 58. OSTI 10147730.
 67. ^ Biedenharn, L.C.; Rinker, G.A.; Solem, J.C. (1989). "A solvable approximate model for the response of atoms subjected to strong oscillatory electric fields". Journal of the Optical Society of America B. 6 (2): 221–227. Bibcode:1989JOSAB...6..221B. doi:10.1364/JOSAB.6.000221.
 68. ^ a b Fildes, Jonathan (September 12, 2007). "Mirror particles form new matter". BBC News. Retrieved May 22, 2008.
 69. ^ Hecht, Jeff (May 2008). "The history of the x-ray laser". Optics and Photonics News. 19 (5): 26–33. Bibcode:2008OptPN..19R..26H. doi:10.1364/opn.19.5.000026.
 70. ^ Robinson, Clarence A. (February 23, 1981). "Advance made on high-energy laser". Aviation Week & Space Technology. pp. 25–27.
 71. ^ Palmer, Jason (June 13, 2011). "Laser is produced by a living cell". BBC News. Retrieved June 13, 2011.
 72. ^ Malte C. Gather & Seok Hyun Yun (June 12, 2011). "Single-cell biological lasers". Nature Photonics. 5 (7): 406–410. Bibcode:2011NaPho...5..406G. doi:10.1038/nphoton.2011.99.
 73. ^ Charles H. Townes (2003). "The first laser". In Laura Garwin; Tim Lincoln (eds.). A Century of Nature: Twenty-One Discoveries that Changed Science and the World. University of Chicago Press. pp. 107–12. ISBN 978-0-226-28413-2.
 74. ^ Dalrymple B.E., Duff J.M., Menzel E.R. "Inherent fingerprint luminescence – detection by laser". Journal of Forensic Sciences, 22(1), 1977, 106–115
 75. ^ Dalrymple B.E. "Visible and infrared luminescence in documents : excitation by laser". Journal of Forensic Sciences, 28(3), 1983, 692–696
 76. ^ Kincade, Kathy; Anderson, Stephen (January 1, 2005). "Laser Marketplace 2005: Consumer applications boost laser sales 10%". Laser Focus World. Vol. 41 no. 1.
 77. ^ Steele, Robert V. (February 1, 2005). "Diode-laser market grows at a slower rate". Laser Focus World. Vol. 41 no. 2.
 78. ^ "Laser therapy for cancer: MedlinePlus Medical Encyclopedia". medlineplus.gov. Retrieved December 15, 2017.
 79. ^ "Lasers in Cancer Treatment". National Institutes of Health, National Cancer Institute. September 13, 2011. Retrieved December 15, 2017. This article incorporates text from this source, which is in the public domain.
 80. ^ PowerLabs CO2 LASER! Sam Barros June 21, 2006. Retrieved January 1, 2007.
 81. ^ Maks, Stephanie. "Howto: Make a DVD burner into a high-powered laser". Transmissions from Planet Stephanie. Retrieved April 6, 2015.
 82. ^ "Green Laser 400 mW burn a box CD in 4-second". YouTube. Retrieved December 10, 2011.
 83. ^ "Laser Diode Power Output Based on DVD-R/RW specs". elabz.com. Retrieved December 10, 2011.
 84. ^ Peavy, George M. (January 23, 2014). "How to select a surgical veterinary laser". Aesculight. Retrieved March 30, 2016.
 85. ^ Heller, Arnie, "Orchestrating the world's most powerful laser Archived November 21, 2008, at the Wayback Machine." Science and Technology Review. Lawrence Livermore National Laboratory, July/August 2005. URL accessed May 27, 2006.
 86. ^ Schewe, Phillip F.; Stein, Ben (November 9, 1998). "Physics News Update 401". American Institute of Physics. Archived from the original on June 14, 2008. Retrieved March 15, 2008.
 87. ^ Hecht, Jeff (January 24, 2018). "Can Lidars Zap Camera Chips?". IEEE Spectrum. Retrieved February 1, 2019.

Further reading

Books

 • Bertolotti, Mario (1999, trans. 2004). The History of the Laser. Institute of Physics. ISBN 0-7503-0911-3.
 • Bromberg, Joan Lisa (1991). The Laser in America, 1950–1970. MIT Press. ISBN 978-0-262-02318-4.
 • Csele, Mark (2004). Fundamentals of Light Sources and Lasers. Wiley. ISBN 0-471-47660-9.
 • Koechner, Walter (1992). Solid-State Laser Engineering. 3rd ed. Springer-Verlag. ISBN 0-387-53756-2.
 • Siegman, Anthony E. (1986). Lasers. University Science Books. ISBN 0-935702-11-3.
 • Silfvast, William T. (1996). Laser Fundamentals. Cambridge University Press. ISBN 0-521-55617-1.
 • Svelto, Orazio (1998). Principles of Lasers. 4th ed. Trans. David Hanna. Springer. ISBN 0-306-45748-2.
 • Taylor, Nick (2000). LASER: The inventor, the Nobel laureate, and the thirty-year patent war. New York: Simon & Schuster. ISBN 978-0-684-83515-0.
 • Wilson, J. & Hawkes, J.F.B. (1987). Lasers: Principles and Applications. Prentice Hall International Series in Optoelectronics, Prentice Hall. ISBN 0-13-523697-5.
 • Yariv, Amnon (1989). Quantum Electronics. 3rd ed. Wiley. ISBN 0-471-60997-8.

Periodicals

External links