لیبی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

مختصات: ۲۷°۲۴′شمالی ۱۷°۳۶′شرقی / ۲۷٫۴°شمالی ۱۷٫۶°شرقی / 27.4; 17.6

دولت لیبی
لیبیا
لیبی
پرچم
شعار ملیآزادی، عدالت، مردم‌سالاری
سرود ملیلیبیا،لیبیا،لیبیا
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
طرابلس
زبان رسمی عربی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان 
شورای ملی انتقالی

رئیس شورای ملی انتقالی: مصطفی عبدالجلیل
رئیس دفتر اجرایی شورای ملی انتقالی: محمود جبرئیل
نایب رئیس شورای ملی انتقالی: عبدالحفیظ غوغا
نخست‌وزیر موقت: عبدالرحیم الکیب
 
مساحت
 -  مساحت ۱٬۷۵۹٬۵۴۱کیلومتر مربع (۱۷ام)
 -  آب‌ها (٪) ۰٫۱
جمعیت
 -  سرشماری ۷٬۲۰۰٬۰۰۰ 
(۹۸ام)
 -  تراکم جمعیت ۳٫۶‎/km۲‏ (۲۱۸ام)
واحد پول دینار لیبی = ۱۰۰۰ درهم (LYD)
منطقه زمانی GMT (ساعت جهانی+۲)
پیش‌شماره تلفنی +۲۱۸

لیبی با نام رسمی دولت لیبی، کشوری عربی در آفریقای شمالی است. لیبی با کشورهای مصر، سودان، چاد، نیجر، الجزایر و تونس هم‌مرز است. پایتخت لیبی، شهر طِرابلُس است.

کشور لیبی با مساحتی در حدود ۱٬۷۵۹٬۵۴۱ کیلومتر مربع چهارمین کشور پهناور قارهٔ آفریقا و هفدهمین کشور پهناور جهان است.[۱] ۱٫۷ میلیون نفر از جمعیت ۷/۲ میلیون نفری لیبی در پایتخت این کشور، طرابلس، زندگی می‌کنند. معنای نام لیبی از جمله یونانی libyans به معنای قوم بربر می‌باشد

پیرامون ۹۰ درصد از سرزمین لیبی را بیابان و صحراهای بی آب و علف پوشانده‌است. مناطق نسبتاًَ سرسبز لیبی در کناره‌های دریای مدیترانه قرار گرفته‌است. هیچ رودخانه دائمی در خاک لیبی وجود ندارد و تنها ۲ درصد خاک آن کاربرد کشاورزی دارد. بخش عمدهٔ مواد غذایی مورد نیاز مردم لیبی از خارج وارد می‌شود.[۲] لیبی از دید تراکم جمعیت یکی از کم تراکم‌ترین کشورهای دنیاست. مساحت لیبی اندکی بزرگتر از ایران است، ولی جمعیت آن کمتر از یک دهم ایران است. ۹۰ درصد از جمعیت ۷/۲ میلیون نفری این کشور در باریکه‌ای از کناره‌های مدیترانه‌ای این کشور زندگی میکنند و در مناطق دیگر تنها قبیله‌های بیابانگرد (بدوی) روزگار می‌گذرانند.[۲]

لیبی به‌طور سنّتی به سه منطقه اصلی به نام‌های «اقلیم طرابلس»، «فزّان» و «بَرقه» بخش می‌شود که این سه منطقه در زبان‌های غربی به ترتیب Tripolitania و Fezzan و Cyrenaica نامیده می‌شوند.

کشور لیبی یکی از ۱۰ کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان است و تولید ناخالص ملی سرانه آن جزو بالاترین‌ها در آفریقا است.[۳]

لیبی به صورت «پادشاهی لیبی» در سال ۱۹۵۱ به استقلال رسید و از سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۱۱ توسط معمر قذافی که با انجام یک کودتای نظامی بر سر کار آمد رهبری شد. با بروز جنگ داخلی که شاید یکی از مهم ترین دلیل این جنگ منابع نفتی زیاد است ؛در سال ۲۰۱۱ و پیروزی نسبی مخالفین قذافی، بخش اعظمی از لیبی در کنترل شورای ملی انتقالی اداره می‌شد. کرسی لیبی در سازمان ملل از تاریخ ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۱ به نماینده شورای ملی انتقالی سپرده شده‌است.[۴][۵]

در بهمن ماه ۱۳۸۹ اعتراضات گسترده‌ای در لیبی علیه حکومت معمر قذافی آغاز شد که باعث شد به مرور بخش‌های مختلفی از این کشور از کنترل نیروهای حکومت خارج شود. سرانجام در ۲۸ مهرماه ۱۳۹۰ با قتل معمر قذافی حکومت وی بر این کشور کاملاً تمام شد.

تاریخ[ویرایش]

عمر مختار ، رهبر جنبش مقاومت مردم لیبی علیه اشغالگری نظامی ایتالیا بود.

بخش خاوری لیبی (برقه یا سیرنائیکا) در نیمه نخست سده یکم پیش از میلاد زیر فرمانروایی یونانی‌ها درآمد. باختر لیبی یا بخش طرابس تا ۲۰۰ سال پیش از زایش مسیح بخشی از کشور کارتاژها بود. در سده یکم میلادی هر دو بخش لیبی زیر فرمانروایی امپراتوری روم قرار گرفتند و پس از آن نیز امپراتوری بیزانس (روم شرقی) بر آن‌ها حاکم شد. از نیمه دوم سده هفتم میلادی، کشورگشایی عرب‌ها به لیبی هم رسید و پای اسلام به این کشور هم کشیده شد. دوران حکومت چندین خلافت عربی بر لیبی سرانجام در قرن شانزدهم و با چیرگی عثمانی بر این کشور پایان یافت.[۲]

تاریخ معاصر[ویرایش]

تاریخ معاصر لیبی بیشتر از جهت جنگ مردم لیبی با اشغالگران ایتالیایی اهمیّت دارد.

در سال‌های ۱۹۱۱ و ۱۹۱۲ ایتالیا سیرنایکا و طرابلس را از چنگ امپراتوری عثمانی به درآورد و در سال ۱۹۳۴ از این دو بخش مستعمره لیبی ساخته شد. در جریان جنگ جهانی دوم، لیبی یکی از میدان‌های اصلی نبرد متفقین از یک سو و ایتالیا و آلمان از سوی دیگر بود. در سال ۱۹۴۷ ایتالیا از فرمانروایی بر لیبی دست کشید و چهار سال بعد با برپایی حکومت پادشاهی محمد ادریس سنوسی استقلال آن اعلام شد.[۲] در سال ۱۹۶۹ شماری از افسران ارتش لیبی به فرماندهی معمر قذافی که در آن زمان ۲۷ سال داشت، پادشاهی ادریس را برانداختند و سپس «جماهیر مردمی سوسیالیستی» در لیبی برپا ساختند.[۲] حکومت قذافی صنایع این کشور را دولتی کرد و در عرصه سیاست خارجی رویکردی ضدغربی و در عین حال دائماًَ متغیر در پیش گرفت. این تغییر و چرخش‌ها مناسبات لیبی را حتی با شماری از کشورهای عربی نیز تنش‌آلود کرد.[۲]

طرابلس پایتخت کشور لیبی‌است. طرابلس را که در شمال غربی لیبی بر کرانه دریای مدیترانه واقع شده در سده هفتم پیش از میلاد فینیقی‌ها ساخته‌اند. نام طرابلس گونه عربی‌شده واژه یونانی تریپولیس به معنی «سه‌شهر» است.

قیام و شورش سراسری[ویرایش]

مجموعه‌ای از راهپیمایی‌های خیابانی، اعتراضات و نافرمانی‌های مدنی علیه حکومت لیبی و رهبر آن، معمر قذافی است که از ۱۳ ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، در کشور لیبی آغاز شد و از روز ۱۷ فوریه ۲۰۱۱ میلادی، به شکلی گسترده‌تر درآمد و با برخوردهای خونین و خشونت‌آمیز حاکمیت با مردم معترض روبه‌رو شد. شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب دو قطعنامه، منطقه‌ی پرواز ممنوع در لیبی ایجاد کرد و مجوز حمله‌ی هوایی نیروهای ناتو به خاک لیبی علیه دولت قذافی داده شد. سحرگاه ۳۱ مرداد ۱۳۹۰ (۲۲ اوت ۲۰۱۱) مخالفان توانستند وارد طرابلس شوند و در همان روز یکی از دو تلویزیون ملی کشور را تحت کنترل خود بگیرند و تعدادی از نزدیکان معمر قذافی را دستگیر کنند. ساعاتی بعد یکی از پسران قذافی در خیابان‌های طرابلس ظاهر شد و خبر دستگیری خود را تکذیب کرد. سرانجام در ۲۸ مهرماه ۹۰ سرت آخرین پایگاه معمرقذافی سقوط کرد و معمر قذافی کشته شد. دولت انتقالی اعلام پایان جنگ کرد اما از نیروهای ناتو خواست تا یک ماه دیگر نیز به ماموریت خود ادامه دهند.[۶][۷][۸][۹]

پس از جنگ[ویرایش]

سه سال پس از مداخله نظامی غرب در لیبی که به سرنگونی معمر قذافی منتهی شد؛ لیبی به کشوری ویران، فاقد نظم، فاقد امنیت و در ضمن به صحنه جنگهای گوناگون داخلی تبدیل شد. از آن زمان تا کنون این کشور شاهد خرابکاری‌های گسترده، محاصره دائمی مجلس، اشغال وزارتخانه‌ها و حتی در یک مورد ربودن نخست‌وزیر بوده‌است.

بعضی از شبه‌نظامیان تا حد زیادی به دلیل علاقه به شهر و منطقه خودشان می‌جنگند؛ و بعضی دیگر به گروه‌های اسلامی سیاسی مثل اخوان المسلمین، القاعده یا دولت اسلامی عراق و شام وابسته هستند.

اکنون دو دولت رقیب در لیبی وجود دارد. یکی اعضای مجلسی که در انتخابات ژوئن ۲۰۱۴ برگزیده شدند. آن‌ها نماد آینده دموکراتیک کشوری بوده و از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شوند اما کنترل هیچ‌یک از سه شهر کلیدی کشور را در دست ندارند. آن‌ها برای فرار از دست شبه‌نظامیان به شهر طُبـرُق در نزدیکی مرز مصر گریخته‌اند. گروه دیگر، مجلس پیشین موسوم به کنگره ملی عمومی در طرابلس هنوز بر سر کار است. این مجلس حتی دولت خود را در رقابت با آن مجلس بر سر کار آورده است.

بحران کنونی در ماه ژوئن ۲۰۱۴ با باختن اسلام‌گراها در انتخابات آغاز شد. شبه‌نظامیانی از شهر مصراته و سایر شهرها پایتخت را محاصره کردند. مجلس پیشین گفت مجلس جدید را به رسمیت نمی‌شناسد چرا که قدرت در مراسمی رسمی منتقل نشده‌است. اما در شرایطی که طرابلس و بنغازی را شبه‌نظامیان کنترل می‌کردند انتقال قدرت به سختی امکانپذیر بود.

نزدیک به ۱۷۰۰ گروه شبه‌نظامی از جمله اخوان‌المسلمین، القاعده و دولت اسلامی عراق و شام در حال جنگ با یکدیگر بر سر قدرت هستند.[۱۰]

سیاست[ویرایش]

شورای ملی انتقالی[ویرایش]

شورای ملی انتقالی، لیبیِ مخالفِ قذافی را طی جنگ داخلی سال ۲۰۱۱ نمایندگی می‌کند. در تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۱ شورا خود را به عنوان نمایندهٔ همه لیبی معرفی کرد. تا تاریخ ۲۶ اوت ۲۰۱۱، ۶۵ کشور این شورا را به عنوان دولت موقت لیبی به رسمیت شناخته‌اند. این کشورها شامل فرانسه، [۱۱][۱۲][۱۳] قطر، [۱۴] ایتالیا، [۱۵] آلمان، [۱۶] کانادا، [۱۷] و ترکیه [۱۸] می‌شوند. این شورا از طرف چندین کشور عربی [۱۹] و اروپایی [۲۰] نیز حمایت می‌شود. شورای ملی انتقالی در تاریخ ۲۳ مارس ۲۰۱۱،یک هیئت اجرایی، به ریاست محمود جبرئیل تشکیل داد.[۲۱] وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا شورای انتقالی را در تاریخ ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۱ به رسمیت شناخت.[۲۲] پس از آن دولت بریتانیا در تاریخ ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۱ تمامی دیپلمات‌های رژیم قذافی را قبل از استقرار دیپلمات‌های دولت انتقالی در لندن اخراج کرد.[۲۳]

در تاریخ ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۱۱ سازمان ملل متحد با ۱۱۴ رای موافقت خود با نشستن نماینده دولت انتقالی بر کرسی لیبی در این سازمان موافقت کرد.[۴][۵]

خلاصه تاریخ پنجاه سال گذشته[ویرایش]

نوع حکومت لیبی جماهیری عربی سوسیالیستی مردمی عظیم بود. حاکم اصلی این کشور معمر قذافی بود که هیچ مقام رسمی نداشت و معمولاً برادر رهبر و پیشوای انقلاب نامیده می‌شد. او از طریق کودتای نظامی و برکناری رژیم سلطنتی بر سر کار آمده‌بود. در لیبی حکومت به دو بخش تقسیم می‌شد: یکی بخش انقلابی که از سال ۱۹۶۹ بر سر کار آمده‌بود. معمّر قذّافی رهبر تاریخی انقلاب در این کشور بود. او با رأی مردم انتخاب نشده بود و به همین دلیل با رأی مردم هم نمی شد او را از کار برکنار کرد.

بخش دوم حکومت شامل بخش جماهیری (جمع جمهوری) که از کمیته‌های مردمی تشکیل می‌شد.

در ۲۱ دسامبر ۱۹۸۸ هواپیمای خطوط مسافری پان آمریکن بر فراز دهکدهٔ لاکربی در اسکاتلند منفجر شد و تمام ۲۷۰ مسافر و خدمه آن جان باختند.

فاجعهٔ هوایی لاکربی در آن سالها به بزرگترین جریان تحقیق و بازجویی تاریخ انگلستان تبدیل شد. این حادثهٔ تروریستی را عموماً حمله‌ای به ایالات متحده تلقّی کردند چون ۱۸۹ نفر از قربانیان آمریکایی بودند. ماجرای لاکربی تا پیش از حوادث تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مرگبارترین حمله به شهروندان آمریکایی تلقّی می‌شد.

دولتهای آمریکا و انگلیس، لیبی را مسئول بمبگذاری در این هواپیما معرفی کردند که به وضع تحریم‌های بین‌المللی علیه لیبی منجر شد. در سال ۲۰۰۳ دولت لیبی رسماً مسئولیّت بمبگذاری در یک هواپیمای مسافربری شرکت پان آمریکن در سال ۱۹۸۸ را پذیرفت.

عبدالباسط مقراحی تنها فردی‌است که در ارتباط با این بمبگذاری محکوم شده‌است، البته او همواره گفته که بیگناه است.

وضعیت کنونی خاک لیبی

تقسیمات کشوری[ویرایش]

تقسیمات کشوری پیشین[ویرایش]

کشور لیبی به ۳۲ استان (به عربی: شعبیة) و ۴ ناحیه اداری تقسیم شده‌است. هر استان نیز از چندین بخش (به عربی: مؤتمرات شعبیة) تشکیل شده‌است.

استان‌های لیبی بدین شرح‌اند:

Libya New Municipalities.png

تقسیمات کشوری جدید[ویرایش]

استان‌های لیبی از سال ۲۰۰۷

جغرافیا[ویرایش]

دیگر شهرهای مهم این کشور (در سال ۲۰۰۳) به قرار زیرند:

 • تریپولی ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ نفر
 • بنغازی ۷۰۰٬۰۰۰ نفر
 • البیضاء ۲۵۰٬۰۰۰ نفر
 • مصراته ۳۵۰٬۰۰۰ نفر
 • خمس ۲۰۱٬۰۰۰ نفر
 • زاویه ۲۰۰٬۰۰۰ نفر
 • اجدابیا ۱۳۴٬۰۰۰ نفر
 • سبها ۱۳۰٬۰۰۰ نفر
 • سرت ۱۲۸٬۰۰۰ نفر
 • طبرق ۱۲۰٬۰۰۰ نفر

اقتصاد[ویرایش]

وزیر امور خارجه سابق لیبی عبدالرحمن شلقم با وزیر امور خارجه وقت ایالات متحده آمریکا، کاندالیزا رایس در طرابلس.

لیبی صاحب بزرگترین ذخایر نفت آفریقا است.[۱۰] تولید ناخالص داخلی این کشور ۷۸٫۷۹ میلیارد دلار است و یک میلیون و ۸۲ هزار نفر نیروی کار آن را تشکیل می‌دهند.

نرخ بیکاری در لیبی ۳۰ درصد است و ۷٫۴ درصد از مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ میلادی نرخ تورم در این کشور ۳٫۳ درصد برآورد شد.

محصولات صادراتی این کشور شامل نفت خام، محصولات فراوری شده پتروشیمی، گاز طبیعی و مواد شیمیایی است که به کشورهای ایتالیا (۳۶٫۷ درصد)، آلمان (۱۴٫۳ درصد)، اسپانیا (۸٫۷ درصد)، آمریکا (۶٫۱ درصد)، فرانسه (۵٫۶ درصد) و ترکیه (۵٫۳ درصد) صادر می‌شود.

محصولات وارداتی لیبی شامل ماشین‌آلات، کالاهای مصرفی، و تجهیزات حمل و نقل است که از کشورهای ایتالیا (۱۸٫۹ درصد)، آلمان (۷٫۹ درصد)، چین (۷٫۵ درصد)، تونس (۶٫۳ درصد)، فرانسه (۵٫۸ درصد)، ترکیه (۵٫۲ درصد)، آمریکا (۴٫۷ درصد)، کره جنوبی (۴٫۳ درصد) و انگلیس (۴ درصد) وارد می‌شود.

مردم[ویرایش]

جمعیت این کشور ۷/۲ میلیون نفر با میانگین سنی ۲۳٫۶ سال است. امید به زندگی برای زنان در لیبی ۷۹٫۴۴ سال و برای مردان ۷۴٫۸۱ سال است.

سی درصد جمعیت لیبی زیر ۱۵ سال و دو سوم آن زیر سی سال دارند.نزدیک به ۱۲۰ قبیله در این کشور وجود دارد. در چند سال گذشته گرایش‌های آشکاری از اسلام‌گرایی سنتی در لیبی دیده شده‌است.[۲]

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۱ میلادی حدود ۱٫۳ درصد از مردم این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند.

زبان‌های رایج در این کشور شامل عربی، انگلیسی و ایتالیایی است.

زبان و فرهنگ[ویرایش]

زبان رسمی لیبی عربی است، ولی بربری هم در میان اقلیتی از مردم این کشور رواج دارد.[۲]

مذهب[ویرایش]

اکثر مردم در این کشور پیرو دین اسلام می‌باشند. ۹۷ درصد مردم لیبی از پیروان اهل تسنن هستند.

ارتباطات در لیبی[ویرایش]

در این کشور ۴۸۳ هزار خط تلفن ثابت و سه میلیون و ۹۲۸ هزار خط تلفن همراه وجود دارد.

در لیبی ۲۴ میزبان اینترنتی و ۲۳۲ هزار کاربر اینترنت وجود دارد.

پانویس[ویرایش]

 1. U.N. Demographic Yearbook, (۲۰۰۳), «Demographic Yearbook (۳) Pop. , Rate of Pop. Increase, Surface Area & Density», United Nations Statistics Division. Retrieved July 15, 2006.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ 6450444, 00.html لیبی، کشوری تقریباًَ استثنایی در آفریقا، دویچه‌وله فارسی
 3. Annual Statistical Bulletin, (۲۰۰۴), «World proven crude oil reserves by country, ۱۹۸۰–۲۰۰۴», O.P.E.C.. Retrieved July 20, 2006.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ سازمان ملل کرسی لیبی را به دولت موقت این کشور داد
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ کرسی لیبی در سازمان ملل به دولت موقت سپرده شد
 6. «سیف الاسلام فرزند قذافی درخیابان‌های طرابلس ظاهرشد». وبگاه. العربیة. ۱۴۳۲. دریافت‌شده در ۲۳ اوت ۲۰۱۱. از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف‌نظر شد (کمک)
 7. 8599, 2090033, 00.html "A Free Saif al-Islam Shatters the Sense that Rebels Are Close to Victory" Check |نشانی= value (help). وبگاه. Time. 2011. Retrieved 23 August 2011. Unknown parameter |ماه= ignored (help)
 8. "Battle for Tripoli". وبگاه. The BBC. 2011. Retrieved 23 August 2011. Unknown parameter |ماه= ignored (help)
 9. «ادامه درگیری در طرابلس، دو پسر رهبر لیبی آزاد هستند». وبگاه. صدای آمریکا. ۲۰۱۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۳ اوت ۲۰۱۱. از پارامتر ناشناخته |ماه= صرف‌نظر شد (کمک)
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ لیبی و پارلمانی مخفی‌شده در یک هتل چهل‌ساله بی بی سی فارسی، ۲۵ مهر ۱۳۹۳
 11. France Becomes First Country to Recognize Libyan Rebels, New York Times, March ۱۱, ۲۰۱۱
 12. Kim Ghattas (2011-07-15). "US recognises Libyan rebel TNC as legitimate authority". Bbc.co.uk. Retrieved 2011-08-20.
 13. France appoints envoy to rebel Libyan city, Sydney Morning Herald
 14. "Qatar recognises Libyan rebels after oil deal". Al Jazeera English. 28 March 2011. Retrieved 25 April ۲۰۱۱.
 15. "Libya: Frattini, the NTC is Italy's only interlocutor". Italian Ministry of Foreign Affairs. 4 April 2011. Retrieved 2011-04-04.
 16. "Germany recognises Libya rebel council -rebel says". Reuters. Retrieved 13 June ۲۰۱۱.
 17. "Canada recognizes anti-gadhafi rebels as libyas new government". Theglobeandmail. Retrieved 14 June ۲۰۱۱.
 18. "Libya: Turkey recognises Transitional National Council". BBC News. 3 July 2011.
 19. Talbi, Karim (13 March 2011). "Libyan rebels get Arab League boost". The Sydney Morning Herald.
 20. "Libya: US and EU say Muammar Gaddafi must go". BBC News. 11 March 2011.
 21. "Libyan rebels form 'interim government' - Africa". Al Jazeera English. 2011-03-22. Retrieved 2011-08-20.
 22. Lee, Matthew (2011-07-15). "US recognizes Libyan rebels as Libyan government". Associated Press. Retrieved 2011-07-15.
 23. "Libyan Charge d'Affaires to be expelled from UK". 2011-07-27. Retrieved 2011-08-18.

منابع[ویرایش]

 • اطلس جامع گیتاشناسی، ویکی‌پدیای انگلیسی
 • ویکی‌پدیای انگلیسی.

State of Libya

دولة ليبيا  (Arabic)
Anthem: ليبيا ليبيا ليبيا
"Libya, Libya, Libya"
Location of Libya
Location of Libya
Capital
and largest city
Tripoli[1]
32°52′N 13°11′E / 32.867°N 13.183°E / 32.867; 13.183
Official languagesArabic[b]
Spoken languages
Minority Languages
Ethnic groups
Religion
Islam
Demonym(s)Libyan
GovernmentUnitary provisional government
Fayez al-Sarraj
• Prime Minister (GNA)[2]
Fayez Al-Sarraj
• President of the House of Representatives
Aguila Saleh Issa
LegislatureHouse of Representatives
Formation
• Independence from Italy
10 February 1947
• Released from British and French oversight[c]
24 December 1951
1 September 1969
19 November 1977
April 1986
17 February 2011
Area
• Total
1,759,541 km2 (679,363 sq mi) (16th)
Population
• 2018 estimate
6,653,210[3] (108th)
• 2018 census
7,200,000
• Density
3.74/km2 (9.7/sq mi) (218th)
GDP (PPP)2019 estimate
• Total
$79.595 billion[4]
• Per capita
$12,100[4]
GDP (nominal)2019 estimate
• Total
$51.330 billion[4] (98)
• Per capita
$7,803[4]
HDI (2017)0.706[5]
high · 108th
CurrencyLibyan dinar (LYD)
Time zoneUTC+2 (EET)
Driving sideright
Calling code+218
ISO 3166 codeLY
Internet TLD.ly
ليبيا.
 1. ^ United Nations note concerning official name: "Following the adoption by the General Assembly of resolution 66/1, the Permanent Mission of Libya to the United Nations formally notified the United Nations of a Declaration by the National Transitional Council of 3 August changing the official name of the Libyan Arab Jamahiriya to "Libya" and changing Libya's national flag."
 2. ^ The official language is simply identified as "Arabic" (Constitutional Declaration, article 1).
 3. ^ The UK and France held a joint condominium over Libya through the United Nations Trusteeship Council.

Libya (/ˈlɪbiə/ (About this soundlisten); Arabic: ليبيا‎, romanizedLībiyā), officially the State of Libya,[dubious ][6][7][8][9] is a country in the Maghreb region in North Africa, bordered by the Mediterranean Sea to the north, Egypt to the east, Sudan to the southeast, Chad to the south, Niger to the southwest, Algeria to the west, and Tunisia to the northwest. The sovereign state is made of three historical regions: Tripolitania, Fezzan and Cyrenaica. With an area of almost 1.8 million square kilometres (700,000 sq mi), Libya is the fourth largest country in Africa, and is the 16th largest country in the world.[10] Libya has the 10th-largest proven oil reserves of any country in the world.[11] The largest city and capital, Tripoli, is located in western Libya and contains over one million of Libya's six million people.[12] The second-largest city is Benghazi, which is located in eastern Libya. The Latin name Libya is based on the name the region west of the Nile used by the Ancient Greeks and Romans for all of North Africa, and was first adopted during the Italian colonization since 1911.

Libya has been inhabited by Berbers since the late Bronze Age. The Phoenicians established trading posts in western Libya, and ancient Greek colonists established city-states in eastern Libya. Libya was variously ruled by Carthaginians, Persians, Egyptians and Greeks before becoming a part of the Roman Empire. Libya was an early centre of Christianity. After the fall of the Western Roman Empire, the area of Libya was mostly occupied by the Vandals until the 7th century, when invasions brought Islam to the region. In the 16th century, the Spanish Empire and the Knights of St John occupied Tripoli, until Ottoman rule began in 1551. Libya was involved in the Barbary Wars of the 18th and 19th centuries. Ottoman rule continued until the Italian occupation of Libya resulted in the establishment of two colonies, Italian Tripolitania and Italian Cyrenaica (1911-1934), until they were unified in the Italian Libya colony from 1934 to 1947. During the Second World War, Libya was an important area of warfare in the North African Campaign. The Italian population then went into decline.

Libya became independent as a kingdom in 1951. A military coup in 1969 overthrew King Idris I. The "bloodless"[13] coup leader Muammar Gaddafi ruled the country from 1969 and the Libyan Cultural Revolution in 1973 until he was overthrown and killed in the 2011 Libyan Civil War. Two authorities initially claimed to govern Libya: the Council of Deputies in Tobruk and the 2014 General National Congress (GNC) in Tripoli, which considered itself the continuation of the General National Congress, elected in 2012.[14][15] After UN-led peace talks between the Tobruk and Tripoli governments,[16] a unified interim UN-backed Government of National Accord was established in 2015,[17] and the GNC disbanded to support it.[18] Parts of Libya remain outside either government's control, with various Islamist, rebel and tribal militias administering some areas.[19] As of July 2017, talks are still ongoing between the GNA and the Tobruk-based authorities to end the strife and unify the divided establishments of the state, including the Libyan National Army and the Central Bank of Libya.[20][21]

Libya is a member of the United Nations (since 1955), the Non-Aligned Movement, the Arab League, the OIC and OPEC. The country's official religion is Islam, with 96.6% of the Libyan population being Sunni Muslims.

Etymology

Archaeological Site of Sabratha, Libya

The Latin name Libya (from Greek Λιβύη, Libyē) referred to the region west of the Nile generally corresponding to its central location in North Africa historically visited by many Mediterranean cultures which referred to its original inhabitants as the "Libúē." The name Libya was introduced in 1934 for Italian Libya, reviving the historical name for Northwest Africa, from the ancient Greek Λιβύη (Libúē).[22] It was intended to supplant terms applied to Ottoman Tripolitania, the coastal region of what is today Libya having been ruled by the Ottoman Empire from 1551 to 1911, as the Eyalet of Tripolitania. The name "Libya" was brought back into use in 1903 by Italian geographer Federico Minutilli.[23]

Libya gained independence in 1951 as the United Libyan Kingdom (Arabic: المملكة الليبية المتحدةal-Mamlakah al-Lībiyyah al-Muttaḥidah), changing its name to the Kingdom of Libya (Arabic: المملكة الليبيةal-Mamlakah al-Lībiyyah) literally "Libyan Kingdom" in 1963.[24] Following a coup d'état led by Muammar Gaddafi in 1969, the name of the state was changed to the Libyan Arab Republic (Arabic: الجمهورية العربية الليبيةal-Jumhūriyyah al-‘Arabiyyah al-Lībiyyah). The official name was "Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya" from 1977 to 1986 (Arabic الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الاشتراكية), and "Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya"[25] (Arabic: الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الاشتراكية العظمى[26] al-Jamāhīriyyah al-‘Arabiyyah al-Lībiyyah ash-Sha‘biyyah al-Ishtirākiyyah al-‘Uẓmá About this soundlisten ) from 1986 to 2011.

The National Transitional Council, established in 2011, referred to the state as simply "Libya". The UN formally recognized the country as "Libya" in September 2011,[27] based on a request from the Permanent Mission of Libya citing the Libyan interim Constitutional Declaration of 3 August 2011. In November 2011, the ISO 3166-1 was altered to reflect the new country name "Libya" in English, "Libye (la)" in French.[28]

In December 2017 the Permanent Mission of Libya to the United Nations informed the United Nations that the country's official name was henceforth the "State of Libya"; "Libya" remained the official short form, and the country continued to be listed under "L" in alphabetical lists.[29]

History

Ancient Libya

The temple of Zeus in the ancient Greek city of Cyrene

The coastal plain of Libya was inhabited by Neolithic peoples from as early as 8000 BC. The Afroasiatic ancestors of the Berber people are assumed to have spread into the area by the Late Bronze Age. The earliest known name of such a tribe was the Garamantes, based in Germa. The Phoenicians were the first to establish trading posts in Libya.[30] By the 5th century BC, the greatest of the Phoenician colonies, Carthage, had extended its hegemony across much of North Africa, where a distinctive civilization, known as Punic, came into being.

In 630 BC, the ancient Greeks colonized the area around Barca in Eastern Libya and founded the city of Cyrene.[31] Within 200 years, four more important Greek cities were established in the area that became known as Cyrenaica.[32]

Achaemenid Libya
Libyan soldier of the Achaemenid army, circa 480 BCE. Xerxes I tomb relief.

In 525 BC the Persian army of Cambyses II overran Cyrenaica, which for the next two centuries remained under Persian or Egyptian rule. Alexander the Great was greeted by the Greeks when he entered Cyrenaica in 331 BC, and Eastern Libya again fell under the control of the Greeks, this time as part of the Ptolemaic Kingdom.

After the fall of Carthage the Romans did not immediately occupy Tripolitania (the region around Tripoli), but left it instead under control of the kings of Numidia, until the coastal cities asked and obtained its protection.[33] Ptolemy Apion, the last Greek ruler, bequeathed Cyrenaica to Rome, which formally annexed the region in 74 BC and joined it to Crete as a Roman province. As part of the Africa Nova province, Tripolitania was prosperous,[33] and reached a golden age in the 2nd and 3rd centuries, when the city of Leptis Magna, home to the Severan dynasty, was at its height.[33]

On the Eastern side, Cyrenaica's first Christian communities were established by the time of the Emperor Claudius.[34] It was heavily devastated during the Kitos War[35] and almost depopulated of Greeks and Jews alike.[36] Although repopulated by Trajan with military colonies,[35] from then started its decline.[34] Libya was early to convert to Nicene Christianity and was the home of Pope Victor I; however, Libya was a hotbed for early heresies such as Arianism and Donatism.

The decline of the Roman Empire saw the classical cities fall into ruin, a process hastened by the Vandals' destructive sweep through North Africa in the 5th century. When the Empire returned (now as East Romans) as part of Justinian's reconquests of the 6th century, efforts were made to strengthen the old cities, but it was only a last gasp before they collapsed into disuse. Cyrenaica, which had remained an outpost of the Byzantine Empire during the Vandal period, also took on the characteristics of an armed camp. Unpopular Byzantine governors imposed burdensome taxation to meet military costs, while the towns and public services—including the water system—were left to decay. By the beginning of the 7th century, Byzantine control over the region was weak, Berber rebellions were becoming more frequent, and there was little to oppose Muslim invasion.[37]

Islamic Libya

The Atiq Mosque in Awjila is the oldest mosque in the Sahara.

Under the command of 'Amr ibn al-'As, the Rashidun army conquered Cyrenaica.[38] In 647 an army led by Abdullah ibn Saad took Tripoli from the Byzantines definitively.[38] The Fezzan was conquered by Uqba ibn Nafi in 663. The Berber tribes of the hinterland accepted Islam, however they resisted Arab political rule.[39]

For the next several decades, Libya was under the purview of the Umayyad Caliph of Damascus until the Abbasids overthrew the Umayyads in 750, and Libya came under the rule of Baghdad. When Caliph Harun al-Rashid appointed Ibrahim ibn al-Aghlab as his governor of Ifriqiya in 800, Libya enjoyed considerable local autonomy under the Aghlabid dynasty. By the 10th century, the Shiite Fatimids controlled Western Libya, and ruled the entire region in 972 and appointed Bologhine ibn Ziri as governor.[33]

Ibn Ziri's Berber Zirid dynasty ultimately broke away from the Shiite Fatimids, and recognised the Sunni Abbasids of Baghdad as rightful Caliphs. In retaliation, the Fatimids brought about the migration of thousands from mainly two Arab Qaisi tribes, the Banu Sulaym and Banu Hilal to North Africa. This act drastically altered the fabric of the Libyan countryside, and cemented the cultural and linguistic Arabisation of the region.[33]

Zirid rule in Tripolitania was short-lived though, and already in 1001 the Berbers of the Banu Khazrun broke away. Tripolitania remained under their control until 1146, when the region was overtaken by the Normans of Sicily.[40] It was not until 1159 that the Moroccan Almohad leader Abd al-Mu'min reconquered Tripoli from European rule. For the next 50 years, Tripolitania was the scene of numerous battles among Ayyubids, the Almohad rulers and insurgents of the Banu Ghaniya. Later, a general of the Almohads, Muhammad ibn Abu Hafs, ruled Libya from 1207 to 1221 before the later establishment of a Tunisian Hafsid dynasty[40] independent from the Almohads. The Hafsids ruled Tripolitania for nearly 300 years. By the 16th century the Hafsids became increasingly caught up in the power struggle between Spain and the Ottoman Empire.

After weakening control of Abbasids, Cyrenaica was under Egypt based states such as Tulunids, Ikhshidids, Ayyubids and Mamluks before Ottoman conquest in 1517. Finally Fezzan acquired independence under Awlad Muhammad dynasty after Kanem rule. Ottomans finally conquered Fezzan between 1556 and 1577.

Ottoman Tripolitania (1551–1911)

The Siege of Tripoli in 1551 allowed the Ottomans to capture the city from the Knights of St. John.

After a successful invasion of Tripoli by Habsburg Spain in 1510,[40] and its handover to the Knights of St. John, the Ottoman admiral Sinan Pasha took control of Libya in 1551.[40] His successor Turgut Reis was named the Bey of Tripoli and later Pasha of Tripoli in 1556. By 1565, administrative authority as regent in Tripoli was vested in a pasha appointed directly by the sultan in Constantinople/Istanbul. In the 1580s, the rulers of Fezzan gave their allegiance to the sultan, and although Ottoman authority was absent in Cyrenaica, a bey was stationed in Benghazi late in the next century to act as agent of the government in Tripoli.[34] European slaves and large numbers of enslaved Blacks transported from Sudan were also a feature of everyday life in Tripoli. In 1551, Turgut Reis enslaved almost the entire population of the Maltese island of Gozo, some 5,000 people, sending them to Libya.[41][42]

In time, real power came to rest with the pasha's corps of janissaries.[40] In 1611 the deys staged a coup against the pasha, and Dey Sulayman Safar was appointed as head of government. For the next hundred years, a series of deys effectively ruled Tripolitania. The two most important Deys were Mehmed Saqizli (r. 1631–49) and Osman Saqizli (r. 1649–72), both also Pasha, who ruled effectively the region.[43] The latter conquered also Cyrenaica.[43]

The USS Enterprise of the Mediterranean Squadron capturing a Tripolitan Corsair during the First Barbary War, 1801

Lacking direction from the Ottoman government, Tripoli lapsed into a period of military anarchy during which coup followed coup and few deys survived in office more than a year. One such coup was led by Turkish officer Ahmed Karamanli.[43] The Karamanlis ruled from 1711 until 1835 mainly in Tripolitania, and had influence in Cyrenaica and Fezzan as well by the mid-18th century. Ahmad's successors proved to be less capable than himself, however, the region's delicate balance of power allowed the Karamanli. The 1793–95 Tripolitanian civil war occurred in those years. In 1793, Turkish officer Ali Benghul deposed Hamet Karamanli and briefly restored Tripolitania to Ottoman rule. Hamet's brother Yusuf (r. 1795–1832) re-established Tripolitania's independence.

A US Navy expedition under Commodore Edward Preble engaging gunboats and fortifications in Tripoli, 1804

In the early 19th century war broke out between the United States and Tripolitania, and a series of battles ensued in what came to be known as the First Barbary War and the Second Barbary War. By 1819, the various treaties of the Napoleonic Wars had forced the Barbary states to give up piracy almost entirely, and Tripolitania's economy began to crumble. As Yusuf weakened, factions sprung up around his three sons. Civil war soon resulted.[44]

Ottoman Sultan Mahmud II sent in troops ostensibly to restore order, marking the end of both the Karamanli dynasty and an independent Tripolitania.[44] Order was not recovered easily, and the revolt of the Libyan under Abd-El-Gelil and Gûma ben Khalifa lasted until the death of the latter in 1858.[44] The second period of direct Ottoman rule saw administrative changes, and greater order in the governance of the three provinces of Libya. Ottoman rule finally reasserted to Fezzan between 1850 and 1875 for earning income from Saharan commerce.

Italian Libya (1911–1947)

Omar Mukhtar was the leader of Libyan resistance in Cyrenaica against the Italian colonisation.

After the Italo-Turkish War (1911–1912), Italy simultaneously turned the three regions into colonies.[45] From 1912 to 1927, the territory of Libya was known as Italian North Africa. From 1927 to 1934, the territory was split into two colonies, Italian Cyrenaica and Italian Tripolitania, run by Italian governors. Some 150,000 Italians settled in Libya, constituting roughly 20% of the total population.[46]

Italian propaganda postcard depicting the Italian invasion of Libya in 1911.

In 1934, Italy adopted the name "Libya" (used by the Ancient Greeks and Romans for all of North Africa, except Egypt) as the official name of the colony (made up of the three provinces of Cyrenaica, Tripolitania and Fezzan). Omar Mukhtar was the resistance leader against the Italian colonization and became a national hero despite his capture and execution on 16 September 1931.[47] His face is currently printed on the Libyan ten dinar note in memory and recognition of his patriotism.

Idris al-Mahdi as-Senussi (later King Idris I), Emir of Cyrenaica, led the Libyan resistance to Italian occupation between the two world wars. The pacification of Libya resulted in mass deaths of the indigenous people in Cyrenaica – one quarter of Cyrenaica's population of 225,000 people died.[48] Ilan Pappé estimates that between 1928 and 1932 the Italian military "killed half the Bedouin population (directly or through disease and starvation in Italian concentration camps in Libya)."[49] Italian historian Emilio Gentile estimates 50,000 deaths resulting from the suppression of resistance.[50]

Australian defenders of Tobruk during World War II. Beginning on 10 April 1941, the Siege of Tobruk lasted for 240 days

In 1934 the governor-general Balbo created the political entity called "Libya", with Tripoli as its capital.[51] The Italians emphasized infrastructure improvements and public works. In particular, they hugely expanded Libyan railway and road networks from 1934 to 1940, building hundreds of kilometers of new roads and railways and encouraging the establishment of new industries and dozen of new agricultural villages.

In June 1940, Italy entered World War II. Libya became the setting for the hard-fought North African Campaign that ultimately ended in defeat for Italy and its German ally in 1943.

From 1943 to 1951, Libya was under Allied occupation. The British military administered the two former Italian Libyan provinces of Tripolitana and Cyrenaïca, while the French administered the province of Fezzan. In 1944, Idris returned from exile in Cairo but declined to resume permanent residence in Cyrenaica until the removal of some aspects of foreign control in 1947. Under the terms of the 1947 peace treaty with the Allies, Italy relinquished all claims to Libya.[52]

Independence, Kingdom of Libya and Libya under the direction of Gaddafi (1951–2011)

King Idris I of the Senussi order became the first head of state of Libya in 1951

On 24 December 1951, Libya declared its independence as the United Kingdom of Libya, a constitutional and hereditary monarchy under King Idris, Libya's only monarch. The discovery of significant oil reserves in 1959 and the subsequent income from petroleum sales enabled one of the world's poorest nations to establish an extremely wealthy state. Although oil drastically improved the Libyan government's finances, resentment among some factions began to build over the increased concentration of the nation's wealth in the hands of King Idris.[53]

Gaddafi (left) with Egyptian President Nasser in 1969[54]

On 1 September 1969, a group of rebel military officers led by Muammar Gaddafi launched a coup d'état against King Idris, which became known as the Al Fateh Revolution.[55] Gaddafi was referred to as the "Brother Leader and Guide of the Revolution" in government statements and the official Libyan press.[56] Moving to reduce Italian influence, in October 1970 all Italian-owned assets were expropriated and the 12,000-strong Italian community was expelled from Libya alongside the smaller community of Libyan Jews. The day became a national holiday known as "Vengeance Day".[57] Libya's increase in prosperity was accompanied by increased internal political repression, and political dissent was made illegal under Law 75 of 1973. Widespread surveillance of the population was carried out through Gaddafi's Revolutionary Committees.[58][59][60]

Gaddafi also wanted to combat the strict social restrictions that had been imposed on women by the previous regime, establishing the Revolutionary Women's Formation to encourage reform. In 1970, a law was introduced affirming equality of the sexes and insisting on wage parity. In 1971, Gaddafi sponsored the creation of a Libyan General Women's Federation. In 1972, a law was passed criminalizing the marriage of any females under the age of sixteen and ensuring that a woman's consent was a necessary prerequisite for a marriage.[61]

On 25 October 1975, a coup attempt was launched by some 20 military officers, mostly from the city of Misrata.[62] This resulted in the arrest and executions of the coup plotters.[63] On 2 March 1977, Libya officially became the "Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya". Gaddafi officially passed power to the General People's Committees and henceforth claimed to be no more than a symbolic figurehead.[64] The new jamahiriya (Arab for "republic") governance structure he established was officially referred to as "direct democracy".[65]

In February 1977, Libya started delivering military supplies to Goukouni Oueddei and the People's Armed Forces in Chad. The Chadian–Libyan conflict began in earnest when Libya's support of rebel forces in northern Chad escalated into an invasion. Later that same year, Libya and Egypt fought a four-day border war that came to be known as the Libyan-Egyptian War, both nations agreed to a ceasefire under the mediation of the Algerian president Houari Boumediène.[66] Hundreds of Libyans lost their lives in the country's support for Idi Amin's Uganda in its war against Tanzania. Gaddafi financed various other groups from anti-nuclear movements to Australian trade unions.[67]

From 1977 onward, per capita income in the country rose to more than US$11,000, the fifth-highest in Africa,[68] while the Human Development Index became the highest in Africa and greater than that of Saudi Arabia.[69] This was achieved without borrowing any foreign loans, keeping Libya debt-free.[70] The Great Manmade River was also built to allow free access to fresh water across large parts of the country.[69] In addition, financial support was provided for university scholarships and employment programs.[71]

Much of Libya's income from oil, which soared in the 1970s, was spent on arms purchases and on sponsoring dozens of paramilitaries and terrorist groups around the world.[72][73][74] An American airstrike intended to kill Gaddafi failed in 1986. Libya was finally put under sanctions by the United Nations after the bombing of a commercial flight killed 270 people.[75]

Muammar Gaddafi gained power in a 1969 coup and was "leader of the revolution" until his overthrow in 2011.

2011 Civil War

After the Arab Spring movements overturned the rulers of Tunisia and Egypt, Libya experienced a full-scale revolt beginning on 17 February 2011.[76] Libya's authoritarian regime led by Muammar Gaddafi put up much more of a resistance compared to the regimes in Egypt and Tunisia. While overthrowing the regimes in Egypt and Tunisia was a relatively quick process, Gaddafi's campaign posed significant stalls on the uprisings in Libya.[77] The first announcement of a competing political authority appeared online and declared the Interim Transitional National Council as an alternative government. One of Gaddafi's senior advisors responded by posting a tweet, wherein he resigned, defected, and advised Gaddafi to flee.[78] By 20 February, the unrest had spread to Tripoli. On 27 February 2011, the National Transitional Council was established to administer the areas of Libya under rebel control. On 10 March 2011, France became the first state to officially recognise the council as the legitimate representative of the Libyan people.[79][80]

Pro-Gaddaffi forces were able to respond militarily to rebel pushes in Western Libya and launched a counterattack along the coast toward Benghazi, the de facto centre of the uprising.[81] The town of Zawiya, 48 kilometres (30 mi) from Tripoli, was bombarded by air force planes and army tanks and seized by Jamahiriya troops, "exercising a level of brutality not yet seen in the conflict."[82]

The no-fly zone over Libya as well as bases and warships which were involved in the 2011 military intervention

Organizations of the United Nations, including United Nations Secretary General Ban Ki-moon[83] and the United Nations Human Rights Council, condemned the crackdown as violating international law, with the latter body expelling Libya outright in an unprecedented action urged by Libya's own delegation to the UN.[84][85]

On 17 March 2011 the UN Security Council passed Resolution 1973,[86] with a 10–0 vote and five abstentions including Russia, China, India, Brazil and Germany. The resolution sanctioned the establishment of a no-fly zone and the use of "all means necessary" to protect civilians within Libya.[87] On 19 March, the first act of NATO allies to secure the no-fly zone began by destroying Libyan air defenses when French military jets entered Libyan airspace on a reconnaissance mission heralding attacks on enemy targets.[88]

In the weeks that followed, American forces were in the forefront of NATO operations against Libya. More than 8,000 American personnel in warships and aircraft were deployed in the area. At least 3,000 targets were struck in 14,202 strike sorties, 716 of them in Tripoli and 492 in Brega.[89] The American air offensive included flights of B-2 Stealth bombers, each bomber armed with sixteen 2000-pound bombs, flying out of and returning to their base in Missouri in the continental United States.[90] The support provided by the NATO air forces contributed to the ultimate success of the revolution.[91]

By 22 August 2011, rebel fighters had entered Tripoli and occupied Green Square,[92] which they renamed Martyrs' Square in honour of those killed since 17 February 2011. On 20 October 2011, the last heavy fighting of the uprising came to an end in the city of Sirte. The Battle of Sirte was both the last decisive battle and the last one in general of the First Libyan Civil War where Gaddafi was captured and killed. The defeat of loyalist forces was celebrated on 23 October 2011, three days after the fall of Sirte.

At least 30,000 Libyans died in the civil war.[93] In addition, the National Transitional Council estimated 50,000 wounded.[94]

Post-Gaddafi era and the Second Civil War

Areas of control in the Civil War, updated 18 January 2019:
Location dot red.svg Tobruk-led Government Location dot lime.svg Government of National Accord Location dot blue.svg Petroleum Facilities Guard Location dot yellow.svg Tuareg tribes Location dot orange.svg Local forces

Since the defeat of loyalist forces, Libya has been torn among numerous rival, armed militias affiliated with distinct regions, cities and tribes, while the central government has been weak and unable effectively to exert its authority over the country. Competing militias have pitted themselves against each other in a political struggle between Islamist politicians and their opponents.[95] On 7 July 2012, Libyans held their first parliamentary elections since the end of the former regime. On 8 August 2012, the National Transitional Council officially handed power over to the wholly elected General National Congress, which was then tasked with the formation of an interim government and the drafting of a new Libyan Constitution to be approved in a general referendum.[96]

On 25 August 2012, in what Reuters reported as "the most blatant sectarian attack" since the end of the civil war, unnamed organized assailants bulldozed a Sufi mosque with graves, in broad daylight in the center of the Libyan capital Tripoli. It was the second such razing of a Sufi site in two days.[97] Numerous acts of vandalism and destruction of heritage were carried out by suspected Islamist militias, including the removal of the Nude Gazelle Statue and the destruction and desecration of World War II-era British grave sites near Benghazi.[98][99] Many other cases of Heritage vandalism were carried out and were reported to be carried out by Islamist related radical militias and mobs that either destroyed, robbed, or looted a number of Historic sites which remain in danger at present.

On 11 September 2012, Islamist militants mounted a surprise attack on the American consulate in Benghazi, killing the U.S. ambassador to Libya, J. Christopher Stevens, and three others. The incident generated outrage in the United States and Libya.[100][101]

On 7 October 2012, Libya's Prime Minister-elect Mustafa A.G. Abushagur was ousted after failing a second time to win parliamentary approval for a new cabinet.[102][103][104] On 14 October 2012, the General National Congress elected former GNC member and human rights lawyer Ali Zeidan as prime minister-designate.[105] Zeidan was sworn in after his cabinet was approved by the GNC.[106][107] On 11 March 2014, after having been ousted by the GNC for his inability to halt a rogue oil shipment,[108] Prime Minister Zeiden stepped down, and was replaced by Prime Minister Abdullah al-Thani.[109] On 25 March 2014, in the face of mounting instability, al-Thani's government briefly explored the possibility of the restoration of the Libyan monarchy.[citation needed]

Libya has emerged as a major transit point for people trying to reach Europe

In June 2014, elections were held to the Council of Deputies, a new legislative body intended to take over from the General National Congress. The elections were marred by violence and low turnout, with voting stations closed in some areas.[110] Secularists and liberals did well in the elections, to the consternation of Islamist lawmakers in the GNC, who reconvened and declared a continuing mandate for the GNC, refusing to recognise the new Council of Deputies.[111] Armed supporters of the General National Congress occupied Tripoli, forcing the newly elected parliament to flee to Tobruk.[112][113]

Libya has been riven by conflict between the rival parliaments since mid-2014. Tribal militias and jihadist groups have taken advantage of the power vacuum. Most notably, radical Islamist fighters seized Derna in 2014 and Sirte in 2015 in the name of the Islamic State of Iraq and the Levant. In early 2015, neighbouring Egypt launched airstrikes against ISIL in support of the Tobruk government.[114][115][116]

Field Marshal Khalifa Haftar, the head of the Libyan National Army, one of the main factions in the 2014 civil war.

In January 2015, meetings were held with the aim to find a peaceful agreement between the rival parties in Libya. The so-called Geneva-Ghadames talks were supposed to bring the GNC and the Tobruk government together at one table to find a solution of the internal conflict. However, the GNC actually never participated, a sign that internal division not only affected the "Tobruk Camp", but also the "Tripoli Camp". Meanwhile, terrorism within Libya has steadily increased, affecting also neighbouring countries. The terrorist attack against the Bardo Museum on 18 March 2015, was reportedly carried on by two Libyan-trained militants.[117]

During 2015 an extended series of diplomatic meetings and peace negotiations were supported by the United Nations, as conducted by the Special Representative of the Secretary-General (SRSG), Spanish diplomat Bernardino Leon.[118][119][120] UN support for the SRSG-led process of dialogue carried on in addition to the usual work of the United Nations Support Mission in Libya (UNSMIL).[121]

In July 2015 SRSG Leon reported to the UN Security Council on the progress of the negotiations, which at that point had just achieved a political agreement on 11 July setting out "a comprehensive framework…includ[ing] guiding principles…institutions and decision-making mechanisms to guide the transition until the adoption of a permanent constitution." The stated purpose of that process was "…intended to culminate in the creation of a modern, democratic state based on the principle of inclusion, the rule of law, separation of powers and respect for human rights." The SRSG praised the participants for achieving agreement, stating that "The Libyan people have unequivocally expressed themselves in favour of peace." The SRSG then informed the Security Council that "Libya is at a critical stage" and urging "all parties in Libya to continue to engage constructively in the dialogue process", stating that "only through dialogue and political compromise, can a peaceful resolution of the conflict be achieved. A peaceful transition will only succeed in Libya through a significant and coordinated effort in supporting a future Government of National Accord…". Talks, negotiations and dialogue continued on during mid-2015 at various international locations, culminating at Skhirat in Morocco in early September.[122][123]

Also in 2015, as part of the ongoing support from the international community, the UN Human Rights Council requested a report about the Libyan situation[124][125] and the High Commissioner for Human Rights, Zeid Ra’ad Al Hussein, established an investigative body (OIOL) to report on human rights and rebuilding the Libyan justice system.[126]

Chaos-ridden Libya has emerged as a major transit point for people trying to reach Europe. More than 700,000 migrants have reached Italy by boat since 2013.[127][128]

In May 2018 Libya's rival leaders agreed to hold parliamentary and presidential elections following a meeting in Paris.[129]

In April 2019, Khalifa Haftar launched Operation Flood of Dignity, in an offensive by the Libyan National Army aimed to seize Western territories from the Government of National Accord (GNA).[130]

In June 2019, forces allied to Libya's UN-recognized Government of National Accord successfully captured Gharyan, a strategic town where military commander Khalifa Haftar and his fighters were based. According to a spokesman for GNA forces, Mustafa al-Mejii, dozens of LNA fighters under Haftar were killed, while at least 18 were taken prisoner.[131]

Geography

A map of Libya
Libya map of Köppen climate classification
Sand dunes, rocks, and mountains in Tadrart Acacus, a desert area in southwestern Libya, part of the Sahara

Libya extends over 1,759,540 square kilometres (679,362 sq mi), making it the 16th largest nation in the world by size. Libya is bound to the north by the Mediterranean Sea, the west by Tunisia and Algeria, the southwest by Niger, the south by Chad, the southeast by Sudan, and the east by Egypt. Libya lies between latitudes 19° and 34°N, and longitudes and 26°E.

At 1,770 kilometres (1,100 mi), Libya's coastline is the longest of any African country bordering the Mediterranean.[132][133] The portion of the Mediterranean Sea north of Libya is often called the Libyan Sea. The climate is mostly extremely dry and desertlike in nature. However, the northern regions enjoy a milder Mediterranean climate.[134]

Natural hazards come in the form of hot, dry, dust-laden sirocco (known in Libya as the gibli). This is a southern wind blowing from one to four days in spring and autumn. There are also dust storms and sandstorms. Oases can also be found scattered throughout Libya, the most important of which are Ghadames and Kufra.[135] Libya is one of the sunniest and driest countries in the world due to prevailing presence of desert environment.

Libyan Desert

Libya is a predominantly desert country. Up to 90% of the land area is covered in desert.

The Libyan Desert, which covers much of Libya, is one of the most arid and sun-baked places on earth.[55] In places, decades may pass without seeing any rainfall at all, and even in the highlands rainfall seldom happens, once every 5–10 years. At Uweinat, as of 2006 the last recorded rainfall was in September 1998.[136]

Likewise, the temperature in the Libyan Desert can be extreme; on 13 September 1922, the town of 'Aziziya, which is located southwest of Tripoli, recorded an air temperature of 58 °C (136.4 °F), considered to be a world record.[137][138][139] In September 2012, however, the world record figure of 58 °C was overturned by the World Meteorological Organization.[138][139][140]

There are a few scattered uninhabited small oases, usually linked to the major depressions, where water can be found by digging to a few feet in depth. In the west there is a widely dispersed group of oases in unconnected shallow depressions, the Kufra group, consisting of Tazerbo, Rebianae and Kufra.[136] Aside from the scarps, the general flatness is only interrupted by a series of plateaus and massifs near the centre of the Libyan Desert, around the convergence of the Egyptian-Sudanese-Libyan borders.

Slightly further to the south are the massifs of Arkenu, Uweinat, and Kissu. These granite mountains are ancient, having formed long before the sandstones surrounding them. Arkenu and Western Uweinat are ring complexes very similar to those in the Aïr Mountains. Eastern Uweinat (the highest point in the Libyan Desert) is a raised sandstone plateau adjacent to the granite part further west.[136]

The plain to the north of Uweinat is dotted with eroded volcanic features. With the discovery of oil in the 1950s also came the discovery of a massive aquifer underneath much of Libya. The water in this aquifer pre-dates the last ice ages and the Sahara Desert itself.[141] This area also contains the Arkenu structures, which were once thought to be two impact craters.[142]

Government and politics

The legislature of Libya is the unicameral Council of Deputies which meets in Tobruk.

The former legislature was the General National Congress, which had 200 seats.[143] The General National Congress (2014), a largely unrecognised rival parliament based in the de jure capital of Tripoli, claims to be a legal continuation of the GNC.[144][145]

On 7 July 2012, Libyans voted in parliamentary elections, the first free elections in almost 40 years.[146] Around thirty women were elected to become members of parliament.[146] Early results of the vote showed the National Forces Alliance, led by former interim Prime Minister Mahmoud Jibril, as front runner.[147] The Justice and Construction Party, affiliated to the Muslim Brotherhood, has done less well than similar parties in Egypt and Tunisia.[148] It won 17 out of 80 seats that were contested by parties, but about 60 independents have since joined its caucus.[148]

As of January 2013, there was mounting public pressure on the National Congress to set up a drafting body to create a new constitution. Congress had not yet decided whether the members of the body would be elected or appointed.[149]

Libya's Prime Minister Fayez al-Sarraj in November 2017

On 30 March 2014 General National Congress voted to replace itself with new Council of Deputies. The new legislature allocates 30 seats for women, will have 200 seats overall (with individuals able to run as members of political parties) and allows Libyans of foreign nationalities to run for office.[150]

Following the 2012 elections, Freedom House improved Libya's rating from Not Free to Partly Free, and now considers the country to be an electoral democracy.[151]

Gaddafi merged civil and sharia courts in 1973. Civil courts now employ sharia judges who sit in regular courts of appeal and specialise in sharia appellate cases.[152] Laws regarding personal status are derived from Islamic law.[153]

At a meeting of the European Parliament Committee on Foreign Affairs on 2 December 2014, UN Special Representative Bernardino León described Libya as a non-state.[154]

An agreement to form a unified interim government was signed on 17 December 2015.[17] Under the terms of the agreement, a nine-member Presidency Council and a seventeen-member interim Government of National Accord would be formed, with a view to holding new elections within two years.[17] The House of Representatives would continue to exist as a legislature and an advisory body, to be known as the State Council, will be formed with members nominated by the General National Congress (2014).[155]

Foreign relations

UK Foreign Secretary William Hague with Libyan Prime Minister Ali Zeidan and U.S. Secretary of State John Kerry, November 2013

Libya's foreign policies have fluctuated since 1951. As a Kingdom, Libya maintained a definitively pro-Western stance, and was recognized as belonging to the conservative traditionalist bloc in the League of Arab States (the present-day Arab League), of which it became a member in 1953.[156] The government was also friendly towards Western countries such as the United Kingdom, United States, France, Italy, Greece, and established full diplomatic relations with the Soviet Union in 1955.[157]

Although the government supported Arab causes, including the Moroccan and Algerian independence movements, it took little active part in the Arab-Israeli dispute or the tumultuous inter-Arab politics of the 1950s and early 1960s. The Kingdom was noted for its close association with the West, while it steered a conservative course at home.[158]

Libyan National Security Adviser Mutassim Gaddafi, a son of Colonel Gaddafi, with U.S. Secretary of State Hillary Clinton in 2009. Father and son were later executed.

After the 1969 coup, Muammar Gaddafi closed American and British bases and partly nationalized foreign oil and commercial interests in Libya.

Gaddafi was known for backing a number of leaders viewed as anathema to Westernization and political liberalism, including Ugandan President Idi Amin,[159] Central African Emperor Jean-Bédel Bokassa,[160][161] Ethiopian strongman Haile Mariam Mengistu,[161] Liberian President Charles Taylor,[162] and Yugoslav President Slobodan Milošević.[163]

Relations with the West were strained by a series of incidents for most of Gaddafi's rule,[164][165][166] including the killing of London policewoman Yvonne Fletcher, the bombing of a West Berlin nightclub frequented by U.S. servicemen, and the bombing of Pan Am Flight 103, which led to UN sanctions in the 1990s, though by the late 2000s, the United States and other Western powers had normalised relations with Libya.[55]

Gaddafi's decision to abandon the pursuit of weapons of mass destruction after the Iraq War saw Iraqi dictator Saddam Hussein overthrown and put on trial led to Libya being hailed as a success for Western soft power initiatives in the War on Terror.[167][168][169] In October 2010, Gaddafi apologized to African leaders on behalf of Arab nations for their involvement in the African slave trade.[170]

Libya is included in the European Union's European Neighbourhood Policy (ENP) which aims at bringing the EU and its neighbours closer. Libyan authorities rejected European Union's plans aimed at stopping migration from Libya.[171][172] In 2017, Libya signed the UN treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons.[173]

Military

Libya's previous national army was defeated in the Libyan Civil War and disbanded. The Tobruk based House of Representatives who claim to be the legitimate government of Libya have attempted to reestablish a military known as the Libyan National Army. Led by Khalifa Haftar, they control much of eastern Libya.[174] In May 2012, an estimated 35,000 personnel had joined its ranks.[175] The internationally recognised Government of National Accord established in 2015 has its own army that replaced the LNA, but it consists largely of undisciplined and disorganised militia groups.

As of November 2012, it was deemed to be still in the embryonic stage of development.[176] President Mohammed el-Megarif promised that empowering the army and police force is the government's biggest priority.[177] President el-Megarif also ordered that all of the country's militias must come under government authority or disband.[178]

Militias have so far refused to be integrated into a central security force.[179] Many of these militias are disciplined, but the most powerful of them answer only to the executive councils of various Libyan cities.[179] These militias make up the so-called Libyan Shield, a parallel national force, which operates at the request, rather than at the order, of the defence ministry.[179]

Administrative divisions

Districts of Libya since 2007

Historically, the area of Libya was considered three provinces (or states), Tripolitania in the northwest, Barka (Cyrenaica) in the east, and Fezzan in the southwest. It was the conquest by Italy in the Italo-Turkish War that united them in a single political unit.

Since 2007, Libya has been divided into 22 districts (baladiyat):

Human rights

According to Human Rights Watch annual report 2016, journalists are still being targeted by the armed groups in Libya. The organization added that Libya has very low rank in the 2015 press freedom index as it occupied 154 out of 180 countries.[180] Homosexuality is illegal in Libya.[181]

Economy

The ENI Oil Bouri DP4 in the Bouri Field

The Libyan economy depends primarily upon revenues from the oil sector, which account for over half of GDP and 97% of exports.[182] Libya holds the largest proven oil reserves in Africa and is an important contributor to the global supply of light, sweet crude.[183] During 2010, when oil averaged at $80 a barrel, oil production accounted for 54% of GDP.[184] Apart from petroleum, the other natural resources are natural gas and gypsum.[185] The International Monetary Fund estimated Libya's real GDP growth at 122% in 2012 and 16.7% in 2013, after a 60% plunge in 2011.[182]

The World Bank defines Libya as an 'Upper Middle Income Economy', along with only seven other African countries.[186] Substantial revenues from the energy sector, coupled with a small population, give Libya one of the highest per capita GDPs in Africa.[185] This allowed the Libyan Arab Jamahiriya state to provide an extensive level of social security, particularly in the fields of housing and education.[187]

Libya faces many structural problems including a lack of institutions, weak governance, and chronic structural unemployment.[188] The economy displays a lack of economic diversification and significant reliance on immigrant labour.[189] Libya has traditionally relied on unsustainably high levels of public sector hiring to create employment.[190] In the mid-2000s, the government employed about 70% of all national employees.[189]

Unemployment has risen from 8% in 2008 to 21%, according to the latest census figures.[191] According to an Arab League report, based on data from 2010, unemployment for women stands at 18% while for the figure for men is 21%, making Libya the only Arab country where there are more unemployed men than women.[192] Libya has high levels of social inequality, high rates of youth unemployment and regional economic disparities.[190] Water supply is also a problem, with some 28% of the population not having access to safe drinking water in 2000.[193]

Libya imports up to 90% of its cereal consumption requirements, and imports of wheat in 2012/13 was estimated at about 1 million tonnes.[194] The 2012 wheat production was estimated at about 200,000 tonnes.[194] The government hopes to increase food production to 800,000 tonnes of cereals by 2020.[194] However, natural and environmental conditions limit Libya's agricultural production potential.[194] Before 1958, agriculture was the country's main source of revenue, making up about 30% of GDP. With the discovery of oil in 1958, the size of the agriculture sector declined rapidly, comprising less than 5% GDP by 2005.[195]

The country joined OPEC in 1962.[185] Libya is not a WTO member, but negotiations for its accession started in 2004.[196]

In the early 1980s, Libya was one of the wealthiest countries in the world; its GDP per capita was higher than some developed countries.[197]

Oil is the major natural resource of Libya, with estimated reserves of 43.6 billion barrels.[198]

In the early 2000s officials of the Jamahiriya era carried out economic reforms to reintegrate Libya into the global economy.[199] UN sanctions were lifted in September 2003, and Libya announced in December 2003 that it would abandon programs to build weapons of mass destruction.[200] Other steps have included applying for membership of the World Trade Organization, reducing subsidies, and announcing plans for privatization.[201]

Authorities privatized more than 100 government owned companies after 2003 in industries including oil refining, tourism and real estate, of which 29 were 100% foreign owned.[202] Many international oil companies returned to the country, including oil giants Shell and ExxonMobil.[203] After sanctions were lifted there was a gradual increase of air traffic, and by 2005 there were 1.5 million yearly air travellers.[204] Libya had long been a notoriously difficult country for Western tourists to visit due to stringent visa requirements.[205]

In 2007 Saif al-Islam Gaddafi, the second-eldest son of Muammar Gaddafi, was involved in a green development project called the Green Mountain Sustainable Development Area, which sought to bring tourism to Cyrene and to preserve Greek ruins in the area.[206]

In August 2011 it was estimated that it would take at least 10 years to rebuild Libya's infrastructure. Even before the 2011 war, Libya's infrastructure was in a poor state due to "utter neglect" by Gaddafi's administration, according to the NTC.[207] By October 2012, the economy had recovered from the 2011 conflict, with oil production returning to near normal levels.[182] Oil production was more than 1.6 million barrels per day before the war. By October 2012, the average oil production has surpassed 1.4 million bpd.[182] The resumption of production was made possible due to the quick return of major Western companies, like Total, Eni, Repsol, Wintershall and Occidental.[182] In 2016, an announcement from the company said the company aims 900,000 barrel per day in the next year. Oil production has fallen from 1.6 million barrel per day to 900,000 in four years of war.[208]

Demographics

Libyan men in Bayda.

Libya is a large country with a relatively small population, and the population is concentrated very narrowly along the coast.[209] Population density is about 50 persons per km² (130/sq. mi.) in the two northern regions of Tripolitania and Cyrenaica, but falls to less than one person per km² (2.6/sq. mi.) elsewhere. Ninety percent of the people live in less than 10% of the area, primarily along the coast. About 88% of the population is urban, mostly concentrated in the three largest cities, Tripoli, Benghazi and Misrata. Libya has a population of about 6.7 million,[210][211] 27.7% of whom are under the age of 15.[199] In 1984 the population was 3.6 million, an increase from the 1.54 million reported in 1964.[212]

The majority of the Libyan population is today identified as Arab, that is, Arabic-speaking and Arab-cultured. However, according to DNA studies, 90% of that Arab Libyan population consists in fact of Arabized Berbers,[213] while Berber Libyans, those who retain Berber language and Berber culture, comprise a minority. There are about 140 tribes and clans in Libya.[214]

Family life is important for Libyan families, the majority of which live in apartment blocks and other independent housing units, with precise modes of housing depending on their income and wealth. Although the Arab Libyans traditionally lived nomadic lifestyles in tents, they have now settled in various towns and cities.[215] Because of this, their old ways of life are gradually fading out. An unknown small number of Libyans still live in the desert as their families have done for centuries. Most of the population has occupations in industry and services, and a small percentage is in agriculture.

According to the UNHCR, there were around 8,000 registered refugees, 5,500 unregistered refugees, and 7,000 asylum seekers of various origins in Libya in January 2013. Additionally, 47,000 Libyan nationals were internally displaced and 46,570 were internally displaced returnees.[216]

Local demographics and ethnic groups

The original inhabitants of Libya belonged predominantly to various Berber ethnic groups; however, the long series of foreign invasions – particularly by Arabs and Turks – have had a profound and lasting linguistic, cultural, and identity influence on Libya's demographics.

Today, the great majority of Libya's inhabitants are Arabic-speaking Muslims of mixed descent, with many also tracing their ancestry to the Banu Sulaym tribe, beside Turkish and purely Berber ethnicities. The Turkish minority are often called "Kouloughlis" and are concentrated in and around villages and towns.[217] Additionally, there are some Libyan ethnic minorities, such as the purely Berber Tuareg and the Tebou.[218]

Most Italian settlers, at their height numbering over half a million, left after Italian Libya's independence in 1947. More repatriated in 1970 after the accession of Muammar Gaddafi, but a few hundred of them returned in the 2000s.[219]

Immigrant labour

A map indicating the ethnic composition of Libya in 1974

As of 2013, the UN estimates that around 12% of Libya's population (upwards of 740,000 people) was made up of foreign migrants.[12] Prior to the 2011 revolution official and unofficial figures of migrant labour range from 25% to 40% of the population (between 1.5 and 2.4 million people). Historically, Libya has been a host state for millions of low- and high-skilled Egyptian migrants, in particular.[220]

It is difficult to estimate the total number of immigrants in Libya as there are often differences between census figures, official counts and usually more accurate unofficial estimates. In the 2006 census, around 359,540 foreign nationals were resident in Libya out of a population of over 5.5 million (6.35% of the population). Almost half of these were Egyptians, followed by Sudanese and Palestinian immigrants.[221] During the 2011 revolution, 768,362 immigrants fled Libya as calculated by the IOM, around 13% of the population at the time, although many more stayed on in the country.[221][222]

If consular records prior to the revolution are used to estimate the immigrant population, as many as 2 million Egyptian migrants were recorded by the Egyptian embassy in Tripoli in 2009, followed by 87,200 Tunisians, and 68,200 Moroccans by their respective embassies. The number of Asian migrants before the revolution were roughly 100,000 (60,000 Bangladeshis, 18,000 Indians, 10,000 Pakistanis, 8000 Filipinos as well as Chinese, Korean, Vietnamese, Thai and other workers).[223] This would put the immigrant population at almost 40% before the revolution and is a figure more consistent with government estimates in 2004 which put the regular and irregular migrant numbers at 1.35 to 1.8 million (25–33% of the population at the time).[221]

Libya's native population of Arabs-Berbers as well as Arab migrants of various nationalities collectively make up 97% of the population as of 2014. The remaining 3% of residents include mostly Bangladeshies, Greeks, Indians, Italians, Maltese, Turks, and Ukrainians as well as other nationalities.[224]

Languages

According to the CIA, the official language of Libya is Arabic.[224] The local Libyan Arabic variety is spoken alongside Modern Standard Arabic. Various Berber languages are also spoken, including Tamasheq, Ghadamis, Nafusi, Suknah and Awjilah.[224] The Libyan Amazigh High Council (LAHC) has declared the Amazigh (Berber or Tamazight) language as an official language in the cities and districts inhabited by the Berbers in Libya.[225] In addition, Italian and English are widely understood in the major cities, with the former used in commerce and still spoken among the remaining Italian population.[224]

Religion

Mosque in Ghadames, close to the Tunisian and Algerian border.

About 97% of the population in Libya are Muslims, most of whom belong to the Sunni branch.[199][226] Small numbers of Ibadi Muslims and Ahmadis also live in the country.[227][228]

Before the 1930s, the Senussi Sunni Sufi movement was the primary Islamic movement in Libya. This was a religious revival adapted to desert life. Its zawaaya (lodges) were found in Tripolitania and Fezzan, but Senussi influence was strongest in Cyrenaica. Rescuing the region from unrest and anarchy, the Senussi movement gave the Cyrenaican tribal people a religious attachment and feelings of unity and purpose.[229] This Islamic movement, which was eventually destroyed by the Italian invasion. Gaddafi asserted that he was a devout Muslim, and his government was taking a role in supporting Islamic institutions and in worldwide proselytising on behalf of Islam.[230]

Since the fall of Gaddafi, ultra-conservative strains of Islam have reasserted themselves in places. Derna in eastern Libya, historically a hotbed of jihadist thought, came under the control of militants aligned with the Islamic State of Iraq and the Levant in 2014.[231] Jihadist elements have also spread to Sirte and Benghazi, among other areas, as a result of the Second Libyan Civil War.[232][233]

There are small foreign communities of Christians. Coptic Orthodox Christianity, which is the Christian Church of Egypt, is the largest and most historical Christian denomination in Libya. There are about 60,000 Egyptian Copts in Libya.[234] Copts in Libya are Egyptian. There are three Coptic Churches in Libya, one in Tripoli, one in Benghazi, and one in Misurata.

The Coptic Church has grown in recent years in Libya, due to the growing immigration of Egyptian Copts to Libya. There are an estimated 40,000 Roman Catholics in Libya who are served by two Bishops, one in Tripoli (serving the Italian community) and one in Benghazi (serving the Maltese community). There is also a small Anglican community, made up mostly of African immigrant workers in Tripoli; it is part of the Anglican Diocese of Egypt. People have been arrested on suspicion of being Christian missionaries, as proselytising is illegal.[235] Christians have also faced the threat of violence from radical Islamists in some parts of the country, with a well-publicised video released by the Islamic State of Iraq and the Levant in February 2015 depicting the mass beheading of Christian Copts.[236][237]

Libya was once the home of one of the oldest Jewish communities in the world, dating back to at least 300 BC.[238] In 1942, the Italian Fascist authorities set up forced labor camps south of Tripoli for the Jews, including Giado (about 3,000 Jews), Gharyan, Jeren, and Tigrinna. In Giado some 500 Jews died of weakness, hunger, and disease. In 1942, Jews who were not in the concentration camps were heavily restricted in their economic activity and all men between 18 and 45 years were drafted for forced labor. In August 1942, Jews from Tripolitania were interned in a concentration camp at Sidi Azaz. In the three years after November 1945, more than 140 Jews were murdered, and hundreds more wounded, in a series of pogroms.[239] By 1948, about 38,000 Jews remained in the country. Upon Libya's independence in 1951, most of the Jewish community emigrated.

Largest cities

Culture

Ancient Roman mosaic in Sabratha

Many Arabic speaking Libyans consider themselves as part of a wider Arab community. This was strengthened by the spread of Pan-Arabism in the mid-20th century, and their reach to power in Libya where they instituted Arabic as the only official language of the state. Under their dictatorship the teaching and even use of indigenous Berber language was strictly forbidden.[240] In addition to banning foreign languages previously taught in academic institutions, leaving entire generations of Libyans with limitations in their comprehension of the English language. Both the spoken Arabic dialects and Berber, still retain words from Italian, that were acquired before and during the Libia Italiana period.

Libyans have a heritage in the traditions of the previously nomadic Bedouin Arabic speakers and sedentary Amazigh tribes. Most Libyans associate themselves with a particular family name originating from tribal or conquest based, typically from Ottoman forefathers, heritage.[citation needed].

Reflecting the "nature of giving" (Arabic: الاحسانIhsan, Berber languages: ⴰⵏⴰⴽⴽⴰⴼ Anakkaf ), amongst the Libyan people as well as the sense of hospitality, recently the state of Libya made it to the top 20 on the world giving index in 2013.[241] According to CAF, in a typical month, almost three quarters (72%) of all Libyans helped somebody they did not know – the third highest level across all 135 countries surveyed.

There are few theaters or art galleries due to the decades of cultural repression under the Qaddafi regime and lack of infrastructure development under the regime of dictatorship.[242] For many years there have been no public theaters, and only very few cinemas showing foreign films. The tradition of folk culture is still alive and well, with troupes performing music and dance at frequent festivals, both in Libya and abroad.[243]

A large number of Libyan television stations are devoted to political review, Islamic topics and cultural phenomena. A number of TV stations air various styles of traditional Libyan music.[? clarification needed] Tuareg music and dance are popular in Ghadames and the south. Libyan television broadcasts air programs mostly in Arabic though usually have time slots for English and French programs.[? clarification needed] A 1996 analysis by the Committee to Protect Journalists found Libya's media was the most tightly controlled in the Arab world during the country's dictatorship.[244] As of 2012 hundreds of TV stations have begun to air due to the collapse of censorship from the old regime and the initiation of "free media".

Traditional dancing in Bayda in 1976

Many Libyans frequent the country's beach and they also visit Libya's archaeological sites—especially Leptis Magna, which is widely considered to be one of the best preserved Roman archaeological sites in the world.[245] The most common form of public transport between cities is the bus, though many people travel by automobile. There are no railway services in Libya, but these are planned for construction in the near future (see rail transport in Libya).[246]

Libya's capital, Tripoli, has many museums and archives. These include the Government Library, the Ethnographic Museum, the Archaeological Museum, the National Archives, the Epigraphy Museum and the Islamic Museum. The Red Castle Museum located in the capital near the coast and right in the city center, built in consultation with UNESCO, may be the country's most famous.[247]

Cuisine

Libyan cuisine is a mixture of the different Italian, Bedouin and traditional Arab culinary influences.[citation needed] Pasta is the staple food in the Western side of Libya and there is a popular pasta dish called “Mbakbka”, whereas rice is generally the staple food in the east.

Common Libyan foods include several variations of red (tomato) sauce based pasta dishes (similar to the Italian Sugo all'arrabbiata dish); rice, usually served with lamb or chicken (typically stewed, fried, grilled, or boiled in-sauce); and couscous, which is steam cooked whilst held over boiling red (tomato) sauce and meat (sometimes also containing courgettes/zucchini and chickpeas), which is typically served along with cucumber slices, lettuce and olives.

Bazeen, a dish made from barley flour and served with red tomato sauce, is customarily eaten communally, with several people sharing the same dish, usually by hand. This dish is commonly served at traditional weddings or festivities. Asida is a sweet version of Bazeen, made from white flour and served with a mix of honey, ghee or butter. Another favorite way to serve Asida is with rub (fresh date syrup) and olive oil. Usban is animal tripe stitched and stuffed with rice and vegetables cooked in tomato based soup or steamed. Shurba is a red tomato sauce-based soup, usually served with small grains of pasta.[citation needed]

A very common snack eaten by Libyans is known as khubs bi' tun, literally meaning "bread with tuna fish", usually served as a baked baguette or pita bread stuffed with tuna fish that has been mixed with harissa (chili sauce) and olive oil. Many snack vendors prepare these sandwiches and they can be found all over Libya. Libyan restaurants may serve international cuisine, or may serve simpler fare such as lamb, chicken, vegetable stew, potatoes and macaroni.[citation needed] Due to severe lack of infrastructure, many under-developed areas and small towns do not have restaurants and instead food stores may be the only source to obtain food products. Alcohol consumption is illegal in the entire country.[248]

There are four main ingredients of traditional Libyan food: olives (and olive oil), dates, grains and milk.[249] Grains are roasted, ground, sieved and used for making bread, cakes, soups and bazeen. Dates are harvested, dried and can be eaten as they are, made into syrup or slightly fried and eaten with bsisa and milk. After eating, Libyans often drink black tea. This is normally repeated a second time (for the second glass of tea), and in the third round of tea, it is served with roasted peanuts or roasted almonds known as shay bi'l-luz (mixed with the tea in the same glass).[249]

Education

Al Manar Royal Palace in central Benghazi – the location of the University of Libya's first campus, founded by royal decree in 1955

Libya's population includes 1.7 million students, over 270,000 of whom study at the tertiary level.[250] Basic education in Libya is free for all citizens,[251] and is compulsory up to the secondary level. The adult literacy rate in 2010 was 89.2%.[252]

After Libya's independence in 1951, its first university – the University of Libya – was established in Benghazi by royal decree.[253] In the 1975–76 academic year the number of university students was estimated to be 13,418. As of 2004, this number has increased to more than 200,000, with an extra 70,000 enrolled in the higher technical and vocational sector.[250] The rapid increase in the number of students in the higher education sector has been mirrored by an increase in the number of institutions of higher education.

Since 1975 the number of universities has grown from two to nine and after their introduction in 1980, the number of higher technical and vocational institutes currently stands at 84 (with 12 public universities).[? clarification needed][250] Since 2007 some new private universities such as the Libyan International Medical University have been established. Although before 2011 a small number of private institutions were given accreditation, the majority of Libya's higher education has always been financed by the public budget. In 1998 the budget allocation for education represented 38.2% of Libya's total national budget.[253]

Health

In 2010, spending on healthcare accounted for 3.88% of the country's GDP. In 2009, there were 18.71 physicians and 66.95 nurses per 10,000 inhabitants.[254] The life expectancy at birth was 74.95 years in 2011, or 72.44 years for males and 77.59 years for females.[255]

See also

References

 1. ^ "The World Factbook Africa: Libya". CIA World Factbook. CIA. 18 May 2015. Archived from the original on 24 December 2016. Retrieved 28 May 2015.
 2. ^ Stephen, Chris (30 March 2016). "Chief of Libya's new UN-backed government arrives in Tripoli". The Guardian. Archived from the original on 31 March 2016.
 3. ^ "The World Factbook — Central Intelligence Agency". www.cia.gov.
 4. ^ a b c d "IMF Database". IMF.
 5. ^ "2017 Human Development Report" (PDF). United Nations Development Programme. 27 March 2017. Retrieved 21 July 2018.
 6. ^ "Publications Office — Interinstitutional style guide — Annex A5 — List of countries, territories and currencies". Publications.europa.eu. Archived from the original on 5 August 2013. Retrieved 1 April 2016.
 7. ^ "The World Factbook". Cia.gov. Archived from the original on 24 December 2016. Retrieved 1 April 2016.
 8. ^ "LY - Libya - ISO". www.iso.org. Retrieved 9 June 2018.
 9. ^ "The World Factbook — Central Intelligence Agency". www.cia.gov. Retrieved 9 June 2018.
 10. ^ "Demographic Yearbook (3) Pop., Rate of Pop. Increase, Surface Area & Density" (PDF). United Nations Statistics Division. Archived (PDF) from the original on 14 November 2012. Retrieved 5 February 2013.
 11. ^ "World proven crude oil reserves by country, 1980–2004". Opec.org. Archived from the original on 11 July 2012. Retrieved 5 February 2013.
 12. ^ a b "Libya Demographics Profile 2014". Indexmundi.com. 30 June 2015. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
 13. ^ "1969: Bloodless coup in Libya". 1 September 1969. Retrieved 25 October 2018.
 14. ^ "Rival second Libyan assembly chooses own PM as chaos spreads". Reuters. 25 August 2014. Archived from the original on 26 August 2014. Retrieved 25 August 2014.
 15. ^ Chris Stephen. "Libyan parliament takes refuge in Greek car ferry | World news". The Guardian. Archived from the original on 4 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 16. ^ "Peace talks between Libyan factions to take place in Geneva". Sun Herald. 7 August 2015. Retrieved 7 August 2015.[permanent dead link]
 17. ^ a b c Kingsley, Patrick. "Libyan politicians sign UN peace deal to unify rival governments | World news". The Guardian. Archived from the original on 17 December 2015. Retrieved 1 April 2016.
 18. ^ Elumami, Ahmed (5 April 2016). "Libya's self-declared National Salvation government stepping down". Reuters. Archived from the original on 8 April 2016.
 19. ^ "Libyan government offensive in Benghazi stalls as Islamists dig in". Reuters. 6 August 2015. Archived from the original on 9 August 2015. Retrieved 7 August 2015.
 20. ^ "Sarraj and Haftar to meet in Paris for talks". Middle East Monitor. 24 July 2017. Archived from the original on 24 July 2017.
 21. ^ Sanchez, Raf (25 July 2017). "Libya rivals agree to ceasefire and elections after peace talks hosted by Emmanuel Macron". The Telegraph. Archived from the original on 6 October 2017. Retrieved 18 November 2017.
 22. ^ "Preservation of the Libyan culture". Tafsuit.com. 6 June 2011. Archived from the original on 1 May 2013. Retrieved 23 December 2012.
 23. ^ "Bibliografia della Libia"; Bertarelli, p. 177.
 24. ^ Ben Cahoon. "Libya". Worldstatesmen.org. Archived from the original on 24 January 2010. Retrieved 28 February 2011.
 25. ^ "Great Socialist People's Libyan Arab Jamahiriya: Libya". Geographical Names. Archived from the original on 18 January 2012. Retrieved 1 November 2011.
 26. ^ "الجماهيرية العربية الليبية الشعبية الاشتراكية: Libya". Geographical Names. Archived from the original on 24 July 2014. Retrieved 26 February 2014.
 27. ^ "United Nations interoffice memorandum dated 16 September 2011 from Desmond Parker, Chief of Protocol, to Shaaban M. Shaaban, Under-Secretary-General for General Assembly and Conference Management, attaching memorandum from Stadler Trengove, Senior Legal Officer". Unterm.un.org. 16 September 2011. Archived from the original on 22 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 28. ^ "ISO 3166-1 Newsletter VI-11: Name change for Libya" (PDF). International Organization for Standardization. 8 November 2011. Archived (PDF) from the original on 17 January 2012. Retrieved 13 December 2011.
 29. ^ ""State of Libya" in UNTERM (United Nations terminology database)". United Nations. Archived from the original on 5 January 2018. Retrieved 5 January 2018.
 30. ^ Halsall, Paul (August 1998). "The Histories', Book IV.42–43". Fordham University. Archived from the original on 9 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 31. ^ "Cyrenaica and the Greeks". Federal Research Division of the Library of Congress. Archived from the original on 22 September 2012. Retrieved 5 February 2013.
 32. ^ "History of Libya". The History Files. 20 October 2011. Archived from the original on 28 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 33. ^ a b c d e Bertarelli, p. 202.
 34. ^ a b c Bertarelli, p. 417.
 35. ^ a b Rostovtzeff, Michael (1957). Social and Economic History of the Roman Empire (2 ed.). Oxford: Clarendon. p. 364.
 36. ^ Cassius Dio, lxviii. 32
 37. ^ Rodd, Francis (1925). "Kahena, Queen of the Berbers: A Sketch of the Arab Invasion of Ifrikiya in the First Century of the Hijra". Bulletin of the School of Oriental Studies. University of London. Vol. 3, No. 4. pp. 731–2.
 38. ^ a b Bertarelli, p. 278.
 39. ^ Hourani, Albert (2002). A History of the Arab Peoples. Faber & Faber. p. 198. ISBN 978-0-571-21591-1.
 40. ^ a b c d e Bertarelli, p. 203.
 41. ^ Hoppen, Alison (1979). The fortification of Malta by the Order of St. John, 1530-1798. Scottish Academic Press. p. 25.
 42. ^ Robert C. Davis (5 December 2003). Christian Slaves, Muslim Masters: White Slavery in the Mediterranean, the Barbary Coast, and Italy, 1500–1800. Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-333-71966-4. Retrieved 31 May 2012.[page needed]
 43. ^ a b c Bertarelli, p. 204.
 44. ^ a b c Bertarelli, p. 205.
 45. ^ "Timeline: Libya". BBC News. 29 January 2013. Archived from the original on 23 October 2011. Retrieved 5 February 2013.
 46. ^ "Libya". Encyclopædia Britannica. Archived from the original on 30 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 47. ^ Libya profile - Timeline, BBC News Africa, 1 November 2011
 48. ^ Mann, Michael (2006). The Dark Side of Democracy: Explaining Ethnic Cleansing. Cambridge University Press. p. 309. ISBN 978-0521538541.
 49. ^ Ilan Pappé, The Modern Middle East. Routledge, 2005, ISBN 0-415-21409-2, p. 26.
 50. ^ "Un patriota della Cirenaica". retedue.rsi.ch. 1 March 2011. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 24 March 2011.
 51. ^ Italian Tripoli
 52. ^ Tecola W. Hagos (20 November 2004). "Treaty Of Peace With Italy (1947), Evaluation And Conclusion". Ethiopia Tecola Hagos. Archived from the original on 7 December 2012. Retrieved 5 February 2013.
 53. ^ Schiller, Jon (29 November 2009). Internet View of the Arabic World. CreateSpace. p. 161. ISBN 9781439263266. Archived from the original on 20 March 2018.
 54. ^ Blundy & Lycett 1987, p. 18.
 55. ^ a b c Salak, Kira. "Rediscovering Libya". National Geographic Adventure. Archived from the original on 23 September 2011.
 56. ^ "Libya – History". US Department of State's Background Notes. 15 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 57. ^ Bearman, Jonathan (1986). Qadhafi's Libya. London: Zed Books. p. 72
 58. ^ Eljahmi, Mohamed (2006). "Libya and the U.S.: Gaddafi Unrepentant". Middle East Quarterly. Archived from the original on 2 March 2011.
 59. ^ "Libya: History". /globaledge.msu.edu (via Michigan State University). Archived from the original on 14 August 2011. Retrieved 14 August 2011.
 60. ^ "Comparative Criminology – Libya". Crime and Society. Archived from the original on 7 August 2011. Retrieved 24 July 2011.
 61. ^ Bearman, Jonathan (1986). Qadhafi's Libya. London: Zed Books
 62. ^ Banégas, Richard (1 January 2012). La Libye révolutionnaire (in French). KARTHALA Editions. p. 69. ISBN 9782811106720. Archived from the original on 20 March 2018.
 63. ^ Krieger, Joel (2 August 2001). The Oxford Companion to Politics of the World. Oxford University Press, USA. p. 506. ISBN 9780195117394. Archived from the original on 29 June 2014.
 64. ^ Wynne-Jones, Jonathan (19 March 2011). "Libyan minister claims Gaddafi is powerless and the ceasefire is 'solid'". The Daily Telegraph. London. Archived from the original on 29 October 2011. Retrieved 22 October 2011.
 65. ^ Robbins, James (7 March 2007). "Eyewitness: Dialogue in the desert". BBC News. Retrieved 22 October 2011.
 66. ^ "Egypt Libya War 1977". Onwar.com. Archived from the original on 24 March 2012. Retrieved 23 December 2012.
 67. ^ "A Rogue Returns". AIJAC. February 2003. Archived from the original on 1 March 2003.
 68. ^ "African Countries by GDP Per Capita > GDP Per Capita (most recent) by Country". www.nationmaster.com. Archived from the original on 25 July 2011. Retrieved 24 July 2011.
 69. ^ a b Azad, Sher (22 October 2011). "Gaddafi and the media". Daily News. Colombo. Archived from the original on 25 October 2011. Retrieved 22 October 2011.
 70. ^ "Zimbabwe: Reason Wafavarova – Reverence for Hatred of Democracy". The Herald. Harare. 21 July 2011. Archived from the original on 7 November 2011. Retrieved 23 October 2011.
 71. ^ Shimatsu, Yoichi (21 October 2011). "Villain or Hero? Desert Lion Perishes, Leaving West Explosive Legacy". New America Media. Archived from the original on 22 October 2011. Retrieved 23 October 2011.
 72. ^ "Endgame in Tripoli". The Economist. London. 24 February 2011. Archived from the original on 7 March 2011.
 73. ^ Geoffrey Leslie Simons. Libya: the struggle for survival. p. 281.
 74. ^ St. John, Ronald Bruce (1 December 1992). "Libyan terrorism: the case against Gaddafi". Contemporary Review. Archived from the original on 25 May 2017.
 75. ^ "Pan Am Flight 103 Bombing – 1988 Lockerbie Bombing Led to Libyan Convictions". Terrorism.about.com. Archived from the original on 2 April 2012. Retrieved 8 July 2012.
 76. ^ "Live Blog – Libya". Al Jazeera. 17 February 2011. Archived from the original on 23 February 2011. Retrieved 23 February 2011.
 77. ^ Pollack, Kenneth M., ed. (1 January 2011). The Arab awakening: America and the transformation of the Middle East. Washington, DC: Brookings Institution. ISBN 9780815722267.
 78. ^ Hussain1 Howard2, Muzammil M.1Philip N.2 (2013). Democracy's Fourth Wave?: Digital Media and the Arab Spring. New York: Oxford University Press. p. 23. ISBN 978-0-19-993697-7.
 79. ^ "The Council"International Recognition". National Transitional Council (Libya). 1 March 2011. Archived from the original on 26 September 2011. Retrieved 23 October 2011.
 80. ^ "Libya: France recognises rebels as government". BBC News. 10 March 2011. Archived from the original on 23 October 2011. Retrieved 23 October 2011.
 81. ^ Fahim, Kareem; Kirkpatrick, David D. (9 March 2011). "Qaddafi Forces Batter Rebels in Strategic Refinery Town". The New York Times. Archived from the original on 6 May 2011. Retrieved 9 March 2011.
 82. ^ The Independent, 9 March 2011 P.4
 83. ^ "Ban Ki-moon blasts Gaddafi; calls situation dangerous". Hindustan Times. New Delhi. 24 February 2011. Archived from the original on 27 February 2011. Retrieved 26 February 2011.
 84. ^ "Some backbone at the U.N." The Los Angeles Times. 26 February 2011. Archived from the original on 3 March 2011. Retrieved 26 February 2011.
 85. ^ "Libya Expelled from UN Human Rights Council". Sofia News Agency. 2 March 2011. Archived from the original on 11 May 2011. Retrieved 2 March 2011.
 86. ^ Jeffrey Scott Shapiro; Kelly Riddell (28 January 2015). "Exclusive: Secret tapes undermine Hillary Clinton on Libyan war". The Washington Times. Archived from the original on 17 February 2015.
 87. ^ "Security Council authorizes 'all necessary measures' to protect civilians in Libya" (Press release). United Nations. 17 March 2011. Archived from the original on 3 May 2011. Retrieved 30 March 2011.
 88. ^ Marcus, Jonathan (19 March 2011). "French military jets open fire in Libya". BBC News. Archived from the original on 20 March 2011. Retrieved 20 August 2011.
 89. ^ "NATO operations in Libya". The Guardian, London, 22 May 2011. 22 May 2011. Archived from the original on 24 June 2014. Retrieved 25 June 2014.
 90. ^ Tirpak, John "Bombers Over Libya". Archived from the original on 8 June 2014. Air Force Magazine: Journal of the Air Force Association, Vol. 94, No. 7, July 2011. Retrieved 26 June 2014
 91. ^ "The hidden story of airpower in Libya (and what it means for Syria)". Foreign Policy. 11 February 2013. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
 92. ^ Richburg, Keith B. (22 August 2011). "Gaddafi's rule crumbling as rebels enter heart of Tripoli". The Washington Post. Archived from the original on 23 January 2012.
 93. ^ Laub, Karin (8 September 2011). "Libyan estimate: At least 30,000 died in the war". The Guardian. London. Associated Press. Archived from the original on 4 November 2013. Retrieved 25 November 2011.
 94. ^ Milne, Seumas (26 October 2011). "If the Libyan war was about saving lives, it was a catastrophic failure | Seumas Milne". The Guardian. ISSN 0261-3077. Archived from the original on 1 December 2017. Retrieved 24 November 2017.
 95. ^ "Armed militias still on the streets in Libya". BBC News. Archived from the original on 30 December 2013.
 96. ^ Esam Mohamed (8 August 2012). "Libya's transitional rulers hand over power". Boston.com. Associated Press. Archived from the original on 8 December 2012. Retrieved 8 August 2012.
 97. ^ Zargoun, Taha (25 August 2012). "Fighters bulldoze Sufi mosque in central Tripoli". Reuters. Archived from the original on 23 October 2015.
 98. ^ "Libya's Italian-era gazelle statue disappears in Tripoli". 4 November 2014. Archived from the original on 28 August 2016. Retrieved 19 August 2016.
 99. ^ Stephen, Chris (4 March 2012). "British war graves in Libya desecrated by Islamist militants". the Guardian.
 100. ^ "4 hours of fire and chaos: How the Benghazi attack unfolded". CNN. 12 September 2012. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 101. ^ "Innocence Of Muslims: US Opens Investigation Into Chris Stevens' Death, Libyans Condemn Killing [PHOTOS]". International Business Times. 13 September 2012. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 102. ^ Grant, George (7 October 2012). "Congress dismisses Abushagur". Libya Herald. Archived from the original on 6 August 2013. Retrieved 7 October 2012.
 103. ^ Zaptia, Sami (7 October 2012). "Abushagur announces a smaller emergency cabinet". Libya Herald. Archived from the original on 9 August 2013. Retrieved 7 October 2012.
 104. ^ "Libyan Prime Minister Mustafa Abu Shagur to stand down". BBC News. 7 October 2012. Archived from the original on 7 October 2012. Retrieved 7 October 2012.
 105. ^ Grant, George (14 October 2012). "Ali Zidan elected prime minister". Libya Herald. Archived from the original on 29 September 2013. Retrieved 14 October 2012.
 106. ^ "Libya congress approves new PM's proposed government". Reuters. 31 October 2012. Archived from the original on 3 November 2012. Retrieved 31 October 2012.
 107. ^ Zapita, Sami (14 November 2012). "Zeidan government sworn in". Libya Herald. Archived from the original on 6 August 2013. Retrieved 3 June 2013.
 108. ^ Kirkpatrick, David D (17 March 2014). "U.S. Navy SEALs Take Control of Diverted Oil Tanker". New York Times. Archived from the original on 21 March 2014. Retrieved 17 March 2014.
 109. ^ "Libya ex-PM Zeidan 'leaves country despite travel ban'". =BBC. 12 March 2014. Archived from the original on 15 March 2014. Retrieved 16 March 2014.
 110. ^ Jawad, Rana (26 June 2014). "Libyan elections: Low turnout marks bid to end political crisis". BBC. Archived from the original on 12 August 2014. Retrieved 22 August 2014.
 111. ^ "Former Libyan parliament reconvenes, elects Islamist premier". Al Akhbar English. 25 August 2014. Archived from the original on 26 August 2014. Retrieved 25 August 2014.
 112. ^ "Libya's Islamist militias claim control of capital". The Washington Post. Associated Press. 24 August 2014. Archived from the original on 25 August 2014. Retrieved 26 August 2014.
 113. ^ Chris Stephen (9 September 2014). "Libyan parliament takes refuge in Greek car ferry". The Guardian. Archived from the original on 16 September 2014. Retrieved 24 September 2014.
 114. ^ Kirkpatrick, David (20 February 2015). "Ties to Islamic State Cited by Group in Libya Attacks". The New York Times. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 115. ^ Dean, Laura (20 February 2015). "How strong is the Islamic State in Libya?". USA Today. Archived from the original on 22 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 116. ^ Loveluck, Louisa (20 February 2015). "Isil loyalists claim responsibility for car bombs in Libya, killing at least 40 people". The Daily Telegraph. London. The Telegraph. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 117. ^ Fanack. "Terrorism Increases in Libya as Politicians Talk". Fanack.com. Archived from the original on 18 May 2015. Retrieved 13 May 2015.
 118. ^ Fadel Senna (2 September 2015). "Bernardino Leon, Special Representative and Head of the United Nations Support Mission in Libya, delivers a speech during UN-brokered talks in Skhirat, Morocco, on August 28, 2015 | View photo – Yahoo News". News.yahoo.com. Retrieved 1 April 2016.[dead link]
 119. ^ "Video: Remarks by SRSG Bernardino Leon on Talks". 27 January 2015. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 9 September 2015.
 120. ^ "Libya warring factions meet face to face for first time". Presstv.ir. Archived from the original on 13 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 121. ^ "OHCHR in Libya". Ohchr.org. 17 September 2012. Archived from the original on 24 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 122. ^ "15 July 2015, Security Council briefing on the situation in Libya, Special Representative of the Secretary-General for Libya Bernardino Leon | Department of Political Affairs". Un.org. 15 July 2015. Archived from the original on 23 October 2015. Retrieved 1 April 2016.
 123. ^ Miles, Tom (4 September 2015). "U.N. sees Libya talks entering final mile, eyes Sept. 20 deal". Reuters. Archived from the original on 23 October 2015. Retrieved 1 April 2016.
 124. ^ "United Nations Official Document". Un.org. Archived from the original on 4 June 2016. Retrieved 1 April 2016.
 125. ^ "Human Rights Council adopts eight resolutions and closes twenty-eighth session". Ohchr.org. Archived from the original on 24 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 126. ^ "OHCHR Investigation on Libya". Ohchr.org. 1 January 2014. Archived from the original on 1 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 127. ^ "African migrants fear for future as Italy struggles with surge in arrivals". Reuters. 18 July 2017.
 128. ^ "What will Italy's new government mean for migrants?". The Local. 21 May 2018.
 129. ^ "Libya's rival leaders agree to hold elections in December". www.aljazeera.com.
 130. ^ "Clashes erupt south of Libyan capital". 20 April 2019. Retrieved 20 April 2019.
 131. ^ "Libya government forces capture key town from Haftar's fighters". The Defense Post. Retrieved 27 June 2019.
 132. ^ "Libya Background". Education Libya. 30 March 2004. Archived from the original on 26 April 2004.
 133. ^ "Field Listings – Coastlines". CIA World Factbook. Archived from the original on 16 July 2017. Retrieved 5 February 2013.
 134. ^ "Weather and Climate in Libya". Southtravels.com. Archived from the original on 5 June 2013. Retrieved 23 December 2012.
 135. ^ "Old Town of Ghadames (1986) Libyan Arab Jamahirya". World Cultural Heritage. 20 July 2006. Archived from the original on 10 August 2016. Retrieved 10 August 2016.
 136. ^ a b c András Zboray. "Flora and Fauna of the Libyan Desert". Fliegel Jezerniczky Expeditions. Archived from the original on 8 December 2012. Retrieved 5 February 2013.
 137. ^ "How Hot is Hot?". Extreme Science. Archived from the original on 2 February 2013. Retrieved 5 February 2013.
 138. ^ a b "World: Highest Temperature". World Weather / Climate Extremes Archive. Arizona State University. 2012. Archived from the original on 4 January 2013. Retrieved 15 January 2013.
 139. ^ a b El Fadli, KI; et al. (September 2012). "World Meteorological Organization Assessment of the Purported World Record 58°C Temperature Extreme at El Azizia, Libya (13 September 1922)". Bulletin of the American Meteorological Society. 94 (2): 199. Bibcode:2013BAMS...94..199E. doi:10.1175/BAMS-D-12-00093.1.
 140. ^ Westcott, Tom (15 September 2012). "Libya loses 'world's hottest place' record". Libya Herald. Archived from the original on 20 August 2013.
 141. ^ "Fossil Water in Libya". NASA. Archived from the original on 18 February 2013. Retrieved 5 February 2013.
 142. ^ Cigolini, C, C Laiolo, and M Rossetti (2012) Endogenous and nonimpact origin of the Arkenu circular structures (al-Kufrah basin-SE Libya) Meteoritics & Planetary Science. 47(11):1772–1788.
 143. ^ "Legislative Branch". CIA World Factbook. Archived from the original on 11 October 2017.
 144. ^ "Libya's ex-parliament reconvenes, appoints Omar al-Hasi as PM". Reuters. 25 August 2014. Archived from the original on 2 April 2015. Retrieved 4 March 2015.
 145. ^ "Egypt reiterates support for 'Libya's legitimate institutions' amid deepening crisis". Daily News Egypt. 28 December 2014. Archived from the original on 8 April 2015. Retrieved 4 March 2015.
 146. ^ a b "Encouraging Libyan women to play a greater role in politics". Radio France Internationale. 4 February 2013. Archived from the original on 1 May 2013.
 147. ^ Stephen, Chris (10 July 2012). "Muslim Brotherhood fell 'below expectations' in Libyan elections". The Guardian. London. Archived from the original on 9 November 2013. Retrieved 5 February 2013.
 148. ^ a b "The knack of organisation". The Economist. London. 12 January 2013. Archived from the original on 8 January 2018.
 149. ^ "In Libya, New Government Has Expressed Determination to Tackle Major Internal Problems, Including Precarious Security Situation, Security Council Told" (Press release). United Nations. 29 January 2013.
 150. ^ "Congress votes to replace itself with new House of Representatives". Libya Herald. 30 March 2014. Archived from the original on 31 March 2014. Retrieved 1 April 2014.
 151. ^ "Libya". Freedom in the World 2013. Freedom House. 9 January 2013. Archived from the original on 3 February 2013.
 152. ^ "Libya". Law.emory.edu. Archived from the original on 12 February 2013. Retrieved 18 February 2013.
 153. ^ "Libya Gender Equality Profile" (PDF). Unicef. Archived (PDF) from the original on 2 May 2013.
 154. ^ "Libya moved from dictatorship to non-state: U.N. envoy". Al Arabiya News. 2 December 2014. Archived from the original on 16 December 2014. Retrieved 4 December 2014.
 155. ^ "Libyan deal on course, but who is on board?". English.alarabiya.net. Archived from the original on 28 January 2016. Retrieved 1 April 2016.
 156. ^ "Independent Libya". Federal Research Division of the Library of Congress. Archived from the original on 22 September 2012. Retrieved 5 February 2013.
 157. ^ Zoubir, Yahia (2009). "Libya and Europe: Economic Realism at the Rescue of the Qaddafi Authoritarian Regime". Journal of Contemporary European Studies. 17 (3): 401–415. doi:10.1080/14782800903339354.
 158. ^ Abadi, Jacob (2000). "Pragmatism and Rhetoric in Libya's Policy Toward Israel". The Journal of Conflict Studies: Volume XX Number 1 Fall 2000, University of New Brunswick. Archived from the original on 30 March 2012. Retrieved 5 February 2013.
 159. ^ Idi Amin; Benoni Turyahikayo-Rugyema (1998). Idi Amin speaks: an annotated selection of his speeches. ISBN 978-0-942615-38-8.
 160. ^ Joseph T. Stanik (2003). El Dorado Canyon: Reagan's undeclared war with Qaddafi. ISBN 978-1-55750-983-3.
 161. ^ a b Lee Davis, Brian (1990). Qaddafi, terrorism, and the origins of the U.S. attack on Libya. p. 16.
 162. ^ "How the mighty are falling". The Economist. London. 5 July 2007. Archived from the original on 12 October 2007. Retrieved 17 July 2007.
 163. ^ "Gaddafi Given Yugoslavia's Top Medal By Milosevic". Reuters. 26 October 1999. Archived from the original on 15 May 2011.
 164. ^ Rayner, Gordon (28 August 2010). "Yvonne Fletcher killer may be brought to justice". The Daily Telegraph. London. Archived from the original on 31 August 2010.
 165. ^ Lee Davis, Brian. Qaddafi, terrorism, and the origins of the U.S. attack on Libya. p. 183.
 166. ^ President Ronald Reagan (10 March 1982). "Proclamation 4907 – Imports of Petroleum". US Office of the Federal Register. Archived from the original on 6 March 2008.
 167. ^ "Blair hails new Libyan relations". BBC News. 25 March 2004. Archived from the original on 7 March 2013. Retrieved 5 February 2013.
 168. ^ Marcus, Jonathan (15 May 2006). "Washington's Libyan fairy tale". BBC News. Archived from the original on 16 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 169. ^ Leverett, Flynt (23 January 2004). "Why Libya Gave Up on the Bomb". The New York Times. Archived from the original on 1 April 2011. Retrieved 24 February 2011.
 170. ^ "PressTV – Gaddafi apologizes for Arab slave traders". Edition.presstv.ir. 11 October 2010. Archived from the original on 21 September 2013. Retrieved 1 April 2016.
 171. ^ "Libya rejects EU plans for migrant centers on its territory". Reuters. 20 July 2018.
 172. ^ "Libyan authorities oppose EU migrant plans". EUobserver. 8 February 2017.
 173. ^ "Chapter XXVI: Disarmament – No. 9 Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons". United Nations Treaty Collection. 7 July 2017.
 174. ^ Allahoum, Ramy (9 September 2018). "Q&A: What's next for Libya?". Al Jazeera. Retrieved 9 September 2018.
 175. ^ Worth, Robert F. (13 May 2012). "In Libya, the Captors Have Become the Captive". The New York Times. Archived from the original on 24 May 2012. Retrieved 24 May 2012.
 176. ^ "US-backed force in Libya face challenges". The Guardian. London. 13 November 2012. Archived from the original on 27 December 2016.
 177. ^ "Libyans lament their missing army". Al Jazeera English. 19 October 2012. Archived from the original on 24 January 2013.
 178. ^ Mohamed, Esam; Alfitory, Osama (23 September 2012). "Libya orders 'illegitimate' militias to disband". Yahoo! News. Associated Press. Archived from the original on 5 March 2016.
 179. ^ a b c "The party and the hangover". The Economist. London. 23 February 2013. Archived from the original on 22 February 2013. Retrieved 21 February 2013.
 180. ^ "Libya". Human Rights Watch. 11 January 2016. Archived from the original on 16 December 2016.
 181. ^ "Here are the 10 countries where homosexuality may be punished by death". The Washington Post. 16 June 2016. Archived from the original on 11 November 2016.
 182. ^ a b c d e "Oil production boosts Libya economy, instability hampers reconstruction". The Daily Star. 20 October 2012. Archived from the original on 9 February 2013.
 183. ^ "Libya – Analysis". U.S. Energy Information Administration. Archived from the original on 9 December 2012.
 184. ^ World Bank, Oil Rents as % of GDP Archived 30 January 2018 at the Wayback Machine
 185. ^ a b c "Libya facts and figures". OPEC. Archived from the original on 19 May 2014.
 186. ^ "Upper Middle Income Economies". World Bank. Archived from the original on 24 May 2008. Retrieved 5 February 2013.
 187. ^ "Libyan Arab Jamahiriya Report". United Nations High Commissioner for Human Rights. Archived from the original on 14 September 2013. Retrieved 5 February 2013.
 188. ^ "Libya on Recovery Path but Faces Long Rebuilding Effort". IMF. 2012. Archived from the original on 5 February 2013.
 189. ^ a b "Libya". International Labour Organization. Archived from the original on 24 December 2012.
 190. ^ a b "Libya". African Economic Outlook. Archived from the original on 26 March 2013.
 191. ^ "Libya's Jobless Rate at 20.7 Percent". Reuters Africa. 2 March 2009. Archived from the original on 20 October 2012. Retrieved 5 February 2013.
 192. ^ "More men unemployed than women in Libya: report". Al Arabiya. 18 March 2012. Archived from the original on 2 May 2012. Retrieved 5 February 2013.
 193. ^ "Safe Drinking Water" (PDF). WHO/UNIADF Joint Monitoring Programme. 2000. Archived (PDF) from the original on 14 November 2012. Retrieved 5 February 2013.
 194. ^ a b c d "Country Brief on Libya". FAO Global Information and Early Warning System on Food and Agriculture. Archived from the original on 11 November 2012.
 195. ^ "Olive Oil – Libya's Other Oil Economy". VOA News. Archived from the original on 6 August 2012. Retrieved 5 February 2013.
 196. ^ "Libya – Trade". European Commission. Archived from the original on 13 February 2013.
 197. ^ Philips' Modern School Atlas, 1987, 1983 GNP per capita figures are quoted in a list.
 198. ^ "In a pure coincidence, Gaddafi impeded U.S. oil interests before the war" Archived 27 July 2011 at the Wayback Machine, Glenn Greenwald. Salon. 11 June 2011. Accessed 11 June 2011
 199. ^ a b c "Libya". CIA World Factbook. Archived from the original on 24 December 2016. Retrieved 5 February 2013.
 200. ^ John Pike. "Libya Special Weapons News". Global Security Report. Archived from the original on 2 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 201. ^ "WTO go-ahead for Libya talks". BBC. 27 July 2004. Archived from the original on 17 June 2013. Retrieved 21 May 2012.
 202. ^ Cohn, Carolyn (24 July 2009). "Libya expects nearly $2 bln in new FDI". Reuters Africa. Archived from the original on 20 October 2012. Retrieved 5 February 2013.
 203. ^ "Shell returns to Libya with gas exploration pact". Oil & Gas News. 9–15 May 2005. Archived from the original on 13 May 2005.
 204. ^ Jawad, Rana (31 May 2006). "Libyan aviation ready for take-off". BBC News. Archived from the original on 10 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 205. ^ Bangs, Richard; Ammar Mabrouk Eltaye. "Libya sees thriving tourism industry ahead". NBC News. Retrieved 10 October 2007.
 206. ^ Rosenthal, Elisabeth (16 October 2007). "A Green Resort Is Planned to Preserve Ruins and Coastal Waters". New York Times. Archived from the original on 27 December 2016.
 207. ^ "Libyan sovereign wealth fund 'missing $2.9bn'". BBC News Business. 26 August 2011. Archived from the original on 18 January 2013. Retrieved 5 February 2013.
 208. ^ "As The Power Struggle Endures, Libya Eyes 900,000 Bpd Oil Output". Archived from the original on 9 December 2016.
 209. ^ Zakaria, Fareed (25 February 2011). "Gadhafi's brutal regime can't survive". CNN. Archived from the original on 3 December 2013.
 210. ^ ""World Population prospects – Population division"". population.un.org. United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 211. ^ ""Overall total population" – World Population Prospects: The 2019 Revision" (xslx). population.un.org (custom data acquired via website). United Nations Department of Economic and Social Affairs, Population Division. Retrieved 9 November 2019.
 212. ^ "Libya". Countrystudies.us. Archived from the original on 26 August 2013. Retrieved 5 February 2013.
 213. ^ "Libyan People & Ethnic Tribes". Archived from the original on 11 July 2010. Retrieved 4 January 2011. Temehu. Libyan people and Ethnic tribes. Retrieved 4 January 2011.
 214. ^ "Uprising in Libya: 'Survival Hinges on Tribal Solidarity'". Spiegel Online. 23 February 2011. Archived from the original on 24 May 2012. Retrieved 5 February 2013.
 215. ^ Al-Hawaat, Ali. "The Family and the work of women, A study in the Libyan Society". National Center for Research and Scientific Studies of Libya. Archived from the original on 3 April 2003. Retrieved 5 February 2013.
 216. ^ "UNHCR Global Appeal 2013 Update". UNHCR. Archived from the original on 7 November 2014. Retrieved 16 December 2014.
 217. ^ Libya. Encyclopædia Britannica Online. 2012. Archived from the original on 22 November 2012.
 218. ^ Dupree, Louis (1958). "The Non-Arab Ethnic Groups of Libya". Middle East Journal. 12 (1): 33–44.
 219. ^ "Libya – Italian colonization". Britannica. Archived from the original on 5 August 2011. Retrieved 20 August 2011.
 220. ^ Tsourapas, Gerasimos. "The Politics of Egyptian Migration to Libya". Middle East Research and Information Project. Archived from the original on 11 November 2016. Retrieved 4 December 2016.
 221. ^ a b c "Migration Facts Libya" (PDF). Migrationpolicycentre.eu. Archived (PDF) from the original on 4 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
 222. ^ Brachet, Julien (2016). "Policing the Desert: The IOM in Libya Beyond War and Peace". Antipode. 48 (2): 272–292. doi:10.1111/anti.12176.
 223. ^ "Libya, Tunisia: Migrants – Migration News | Migration Dialogue". Migration.ucdavis.edu. Archived from the original on 5 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
 224. ^ a b c d "Libya". CIA. Archived from the original on 24 December 2016. Retrieved 16 December 2014.
 225. ^ "Tamazight declared official language in Amazigh-peopled districts". www.libyaobserver.ly. LIFE. 22 February 2017. Archived from the original on 17 March 2017. Retrieved 22 February 2017.
 226. ^ Chivvis, Christopher S.; Martini, Jeffrey (18 March 2014). Libya After Qaddafi: Lessons and Implications for the Future. Rand Corporation. p. 49. ISBN 978-0-8330-8489-7. Retrieved 30 December 2018.
 227. ^ "Minority Muslim Groups". Islamopedia Online. Archived from the original on 15 April 2016. Retrieved 1 April 2016.
 228. ^ "Pakistani Ahmedis Held". Libya Herald. Tripoli. 16 January 2013. Archived from the original on 31 May 2014. Retrieved 5 June 2014.
 229. ^ "The Sanusis". Federal Research Division of the Library of Congress. Archived from the original on 21 September 2012. Retrieved 5 February 2013.
 230. ^ "Islam in Revolutionary Libya". Federal Research Division of the Library of Congress. Archived from the original on 21 September 2012. Retrieved 5 February 2013.
 231. ^ "Derna: An Islamic State emirate on Egypt's borders". Egypt Independent. 15 October 2014. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 232. ^ Faucon, Benoît; Bradley, Matt (17 February 2015). "Islamic State Gained Strength in Libya by Co-Opting Local Jihadists". The Wall Street Journal. Wall Street Journal. Archived from the original on 21 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 233. ^ Moore, Jack (29 January 2015). "Al-Qaeda 'Islamic Police' on Patrol in Libyan City Contested With ISIS". Newsweek. Archived from the original on 20 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 234. ^ "Christian Communities". Islamopedia Online. Archived from the original on 26 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
 235. ^ "Foreigners held in Libya on suspicion of proselytising". BBC News. 16 February 2013. Archived from the original on 17 February 2013.
 236. ^ Fadel, Leila (17 February 2015). "ISIS Beheadings In Libya Devastate An Egyptian Village". National Public Radio. Archived from the original on 19 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 237. ^ Malsin, Jared (20 February 2015). "'We want our sons back': fears grow for Egyptians missing in Libya". The Guardian. Archived from the original on 20 February 2015. Retrieved 20 February 2015.
 238. ^ "History of the Jewish Community in Libya". University of California at Berkeley. Archived from the original on 25 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 239. ^ Harris, David A. (2000). In the Trenches: Selected Speeches and Writings of an American Jewish Activist, 1979–1999. KTAV Publishing House, Inc. pp. 149–150. ISBN 978-0-88125-693-2.
 240. ^ Lane, Edwin (23 December 2011). "After Gaddafi, Libya's Amazigh demand recognition". BBC News. Archived from the original on 20 December 2016.
 241. ^ "CAF America- a global grantmaking organization". Archived from the original on 15 July 2014. Retrieved 7 July 2014.
 242. ^ "Libya looking at economic diversification". Alexander's Gas & Oil Connections. 17 September 1999. Archived from the original on 9 December 2000.
 243. ^ "Libyan Dance Schools in Libya, Dancewear Suppliers, Dancing Organizations, Libyan National Commission for UNESCO, M. A. Oraieth". Bangkokcompanies.com. Archived from the original on 15 May 2007. Retrieved 8 July 2012.
 244. ^ "North Korea Tops CPJ list of '10 Most Censored Countries". Committee to Protect Journalists. 1996. Archived from the original on 8 July 2008. Retrieved 5 February 2013.
 245. ^ Donkin, Mike (23 July 2005). "Libya's tourist treasures". BBC News. Archived from the original on 10 April 2013. Retrieved 5 February 2013.
 246. ^ "Libya and Russia viewing resumption of railway projects". 1 October 2018. Retrieved 1 November 2019.
 247. ^ Bouchenaki, Mounir. "Museum Architecture: beyond the <> and ... beyond" (PDF). UNESCO. Archived (PDF) from the original on 2 May 2013. Retrieved 5 February 2013.
 248. ^ https://www.opendemocracy.net/en/libyas-complicated-relationship-with-alcohol/
 249. ^ a b "Libyan Food". Temehu Tourism Services. 24 June 2010. Archived from the original on 6 August 2011. Retrieved 20 August 2011.
 250. ^ a b c Clark, Nick (July 2004). "Education in Libya". World Education News and Reviews, Volume 17, Issue 4. Archived from the original on 8 February 2013. Retrieved 5 February 2013.
 251. ^ "Education of Libya". Federal Research Division of the Library of Congress. Archived from the original on 21 September 2012. Retrieved 5 February 2013.
 252. ^ "National adult literacy rates (15+), youth literacy rates (15–24) and elderly literacy rates (65+)". UNESCO Institute for Statistics. Archived from the original on 29 October 2013.
 253. ^ a b El-Hawat, Ali (8 January 2013). "Country Higher Education Profiles – Libya". International Network for Higher Education in Africa. Archived from the original on 5 June 2010. Retrieved 5 February 2013.
 254. ^ "Health". SESRIC. Archived from the original on 23 October 2014. Retrieved 5 February 2013.
 255. ^ "Demography". SESRIC. Archived from the original on 23 October 2014. Retrieved 5 February 2013.

Bibliography

 • Bertarelli, L.V. (1929). Guida d'Italia, Vol. XVII (in Italian). Milano: Consociazione Turistica Italiana.

 This article incorporates public domain material from the CIA World Factbook website https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/index.html.
 This article incorporates public domain material from the United States Department of State website https://www.state.gov/countries-areas/ (U.S. Bilateral Relations Fact Sheets).

External links

Coordinates: 27°N 17°E / 27°N 17°E / 27; 17