لونا ۲

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۹°۰۶′ شمالی ۰°۰۰′ شرقی / ۲۹.۱° شمالی -۰° شرقی / 29.1; -0

لونا ۲

لونا ۲ (به انگلیسی: Luna 2) دومین فضاپیمای برنامه لونا ساخته شوروی است. لونا ۲ اولین شیء ساخت بشر است که به سطح یک جسم فضایی رسید. در روز ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۹ لونا ۲ در نقطه‌ای در شرق دریای رگبارها نزدیک دهانه‌های ارشمیدس، اوتلیکوس و آریستید به سطح ماه برخورد کرد.

پرتاب لونا قرار بود در ۹ سپتامبر اتفاق بیفتد اما نقص فنی در روشن شدن یکی از موتورها باعث شد پرتاب به مدت سه روز جهت تعمیر و تعویض بوستر موشک به تعویق بیفتد. لونا ۲ و لونا ۱ هردو از مسیر مستقیم ۳۶ ساعته به سمت ماه پرواز کردند. سیستم گرانشی زمین-ماه مسیر پرتاب را خم کرد. به دلیل همین اثر گرانشی پرتاب باید در زمانی انجام می‌شد که نقطهٔ پرتاب پشت به ماه باشد. محل برخورد لونا ۲ با سطح ماه ۸۰۰ کیلومتر از مرکز قرص روشن ماه فاصله داشت. برخورد در ساعت ۲۱:۰۲:۲۴ سیزدهم سپتامبر ۱۹۵۹ به وقوع پیوست.

محل برخورد لونا ۲ در سمت راست تصویر، نزدیک محل فرود آپولو ۱۵ است

طراحی لونا ۲ شبیه لونا ۱ بود. یک جسم کروی که از آن آنتن‌ها و دستگاه‌های اندازه‌گیری علمی خارج شده‌اند. دستگاه‌های نصب شده روی لونا ۲ نیز خیلی شبیه به لونا ۱ بودند. یک آشکارساز سنتیلاسیون، چند شمارشگر گایگر، مغناطیس سنج، چند اندازه‌گیر تابش چرنکوف، و تشخیص دهندهٔ گرد و غبار فضایی روی لونا ۲ نصب شده بودند. لونا ۲ مستقل از موشک پرتاب کننده پیشرانه‌ای برای تصحیح مسیر نداشت.

کمربند وان آلن[ویرایش]

لونا ۲ در حین گذر از کمربند وان آلن تغییرات وابسته به زمان در مقدار الکترون‌ها و طیف انرژی در این کمربند را اندازه‌گیری و اثبات کرد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]