لومینول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Luminol[۱]
Chemical structure of luminol
Ball-and-stick model of luminol
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 521-31-3 ✔Y
پاب‌کم 10638
کم‌اسپایدر 10192 ✔Y
شمارهٔ ئی‌سی 208-309-4
ChEMBL CHEMBL442329 ✔Y
جی‌مول-تصاویر سه بعدی Image 1
خصوصیات
فرمول مولکولی C8H7N3O2
جرم مولی 177.16 g/mol
دمای ذوب ۳۱۹ درجه سلسیوس (۶۰۶ درجه فارنهایت; ۵۹۲ کلوین)
خطرات
MSDS MSDS for luminol
لوزی آتش
Flammability code 1: Must be pre-heated before ignition can occur. Flash point over 93 °C (200 °F). E.g., canola oilHealth code 2: Intense or continued but not chronic exposure could cause temporary incapacitation or possible residual injury. E.g., chloroformReactivity code 0: Normally stable, even under fire exposure conditions, and is not reactive with water. E.g., liquid nitrogenSpecial hazards (white): no codeNFPA 704 four-colored diamond
1
2
0
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 ✔Y (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

لومینول (به انگلیسی: Luminol) با فرمول شیمیایی C8H7N3O2 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم 10638 است. که جرم مولی آن ۱۷۷٫۱۶ گرم بر مول می‌باشد. این ماده به صورت پودر زرد رنگ یا بلور های ریز یافت می شود. این ماده با اکسایش خود خاصیت نورتابی شیمیایی از خود نشان می دهد. از این ماده در آشکار سازی صحنه های جرم استفاده می شود.

تولید[ویرایش]

Luminol synthesis.png

از واکنش ۳- نیتروفتالیک اسید با هیدرازین و تولید ۳-نیتروفتالهیدرازید و کاهش آن با استفاده از عوامل کاهنده ای چون سدیم دی تیونیت ۳- آمینوفتالهیدرازید (لومینول) تولید می شود.

خواص جالب[ویرایش]

هنگامی که محلول رقیق این ماده در آب با اکسنده ای همچون واتکس (نیاز به کاتالیزور ندارد) یا هیدروژن پرکسید (نیاز به کاتالیزور دارد) مخلوط شود نور زیبای آبی تولید می گردد. همچنین می توان این ماده را در یک حلال کاملاً ناقطبی مانند کربن دی سولفید (که اکسیژن را به خوبی در خود حل می کنند) حل کرد و با هم زدن و اضافه کردن سدیم هیدروکسید (که در آن حل نمی شود) نور سبزرنگ زیبایی تولید می گردد. به این خاصیت جالب که طی واکنشی شیمیایی نور تولید می‌شود نورتابی شیمیایی می گویند.

Luminol chemiluminescence molecular representation.svg

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Merck Index, 11th Edition, 5470.
  • "IUPAC GOLD BOOK". International Union of Pure and Applied Chemistry. Retrieved 17 July 2013.