لوح آنخ آف نا خونسو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لوح افشا

لوح آنخ آف نا خونسو (که به آن لوح افشا و لوح ۶۶۶ نیز می گویند) به وسیلهٔ آلیستر کراولی و همسرش رز در موزه بولاک در ۱۸ مارس ۱۹۰۴ در قاهره پیدا شد. رز ادیت دو روز قبل از آن پیغام «آنان منتظر تو هستند» را دریافت کرد که ادعا می‌کرد این پیغام هورس است. وقتی آلیستر کراولی او را به موزه برد تا گویندهٔ پیغام را به او نشان دهد، رز در نهایت روی این لوح سادهٔ مراسم تدفین متوقف شد. چیزی که کراولی را تکان داد این بود که آن بدون شک نشان دهندهٔ هورس بود و شمارهٔ تابلوی نمایشگاه بالای آن ۶۶۶ بود، شماره‌ای که او قویا خود را با آن می‌شناخت. کشف لوح افشا قدم مهمی در وقایعی بود که منجر به نوشتن کتاب شریعت شد.

مشخصات لوح[ویرایش]

لوح افشا به وسیلهٔ یک موبد مصری خدای منتو به نام آنخ آف نا خونسو (یعنی او در خونسو زندگی می‌کند) درست شده بود، که در سلسلهٔ بیست و ششم (حدود ۷۲۵ قبل از میلاد) در تبس زندگی می‌کرد. این یک لوح تدفین است که برای مراسم مرگ وی درست شده بود. چوبی است، پوشیده شده از گچ است و در دو طرف آن نقاشی شده است. بالای آن به صورت مدور درست شده و ابعاد آن ۵۱/۵ در ۳۱ سانتیمتر است.

روی لوح[ویرایش]

روی لوح شامل اشکال زیر است:

  • نوت: به صورت خمیده در بالای لوح وجود دارد. او الههٔ آسمان شب است.
  • هدیت: صفحهٔ گرد بالدار، که در کتیبه با عبارت «خدای بزرگ، سرور آسمان» اشاره شده است.
  • هورس: خدای خورشیدی قوش-سر، نشسته بر تختش.

در کتیبه آمده: «را هور خوئیت، سالار خدایان» آنخ آف نا خونسو در پیشگاه هورس ایستاده است. کتبه در مورد او می‌گوید: «کشیش درگشتهٔ منتو، سرور تبس، توجیه شده‌ای که درهای آسمان بر او در کارناک باز هستند، آنخ آف نا خونسو.» در محراب که شامل پیشکشی‌ها است، نان، شراب، احشام و ماکیان نشان داده شده است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب شریعت، دیکته شده بر آلیستر کراولی توسط آیواس، ترجمهٔ سپند.