لوبیا پخته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لوبیا پخته
BakedBeansAndEggOnToast.jpg
لوبیای پخته بر روی تخم مرغ تفت داده شدهٔ همزده و نان تست
خوراک ملی وابستهبریتانیا و ایرلند
دمای سروداغ یا سرد
مواد اصلیلوبیا
مواد معمولسس گوجه فرنگی

لوبیا پخته خوراکی است بیشتر شامل لوبیا که گاهی تنوری شده اما معمولاً به صورت آب‌پز است[۱] و در سس خاصی قرار دارد. بیشتر کنسروهای لوبیا، از لوبیا چیتی تشکیل شده‌است. در ایرلند و بریتانیا لوبیا معمولاً در سس گوجه فرنگی ارائه می‌شود و معمولاً آن را دوباره سرخ می‌کنند یا به عنوان بخشی از صبحانه کامل انگلیسی، ایرلندی یا اسکاتلندی خورده می‌شوند.

لوبیا پخته بوستون در سسی که از ملاس و گوشت خوک نمک سود شده تهیه شده، ارائه می‌شود این نوع خوراک لوبیا چنان شهرت یافته که گاهی به شهر آن شهر لوبیا گفته می‌شود.[۲] در سراسر آمریکا لوبیای قرمز به همراه سسی از شکر قهوه‌ای، شکر، شربت ذرت به فراوانی یافت می‌شود.

خوراک لوبیای استان کبک کانادا با شیره درخت افرا درست می‌شود. این خوراک لوبیا کاملاً پخته‌است و بی درنگ پس از بازکردن در کنسرو می‌توان آن را خورد.[۳]

در ایران نیز لوبیا بیشتر در ساندویچی ها به صورت آماده با روغن حیوانی یا روغن زیتون و... سرو می شود.

منابع[ویرایش]

  1. Thring, Oliver (22 February 2011). "Consider baked beans". The Guardian. London.
  2. Dalager, Norman (10 August 2006). "What's in a nickname?". The Boston Globe. Archived from the original on 23 July 2013. Retrieved 5 July 2013.
  3. "GuardianWitness - Cold Baked Beans salad". GuardianWitness. Archived from the original on 2 October 2017. Retrieved 2017-10-02.