لوبوتومی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لوبوتومی
مداخله درمانی
"Dr. Walter Freeman, left, and Dr. James W. Watts study an X ray before a psychosurgical operation. Psychosurgery is cutting into the brain to form new patterns and rid a patient of delusions, obsessions, nervous tensions and the like." Waldemar Kaempffert, "Turning the Mind Inside Out", Saturday Evening Post, 24 May 1941.Kaempffert.
آی‌سی‌دی-۹-سی‌ام: 01.32
سمپ D011612

لوبوتومی ( Lobotomy) یا لوکوتومی نوعی روش جراحی مغز برای درمان اختلالات روانی است که امروزه کمتر بکار میرود.

روش کار[ویرایش]

در گذشته تصور میشد که اختلال اصلی در بسیاری از بیماریهای روانی مانند سایکوز در کورتکس قسمت پره‌فرونتال (قسمتی از قشر مغز در ناحیه زیر پیشانی) است لذا درمان را در تخریب یا قطع ارتباطات این بخش از مغز میدانستند. لوبوتومی تخریب بخشهای قدامی لوب فرونتال مغز یا جداکردن ارتباط این بخش از راههای مغزی با سایر قسمتهای مغز است. شیوه‌های مختلفی برای این عمل وجود دارد ولی اغلب اینکار با سوراخ کردن جمجمه و وارد کردن وسیله جراحی به نام لوکوتوم انجام میشده است.

تاریخچه[ویرایش]

آنتونیو مونیس از پیشگامان این روش بوده است و به همین دلیل جایزه نوبل پزشکی ۱۹۴۹ را دریافت نموده است. دکتر والتر فریمن در سال ۱۹۴۱ روی خواهر ۲۳ ساله «جان اف کندی» یعنی آ«رزمری کندی» عمل لوبوتومی را انجام داد که نتیجه خوشایندی نداشت. لوبوتومی از دهه شصت میلادی به بعد منسوخ شده است و تلقی عمومی از آن، عملی وحشیانه است. در طی سال‌هایی که لوبوتومی معمول بود، ۴۰ هزار بیمار در آمریکا، ۱۷ هزار در بریتانیا و ۹۳۰۰ بیمار در سه کشور فنلاند، نروژ و سوئد مورد لوبوتومی قرار گرفتند.

عوارض زیاد عمل لوبوتومی و همچنین وجود شیوه‌های نوین درمان باعث اجتناب از لوبوتومی شد. از این روش در فیلم سینمایی دیوانه از قفس پرید نیز یاد شده است. در گذشته، پزشکان و متخصصان در برخی از اعمال جراحی لوبوتومی بدون توجه به رضایت یا عدم رضایت بیماران به درمان، صرفاً با استناد به لزوم رعایت مصلحت بیمار یا جامعه، آنان را تحت جراحی‌های خطرناک قرار می‌دادند که سپس در برخی کشورها مانند کانادا، قانون گذار با وضع مقررات خاصی در این موضوع مداخله کرد.


منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Lobotomy»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳).

پیوند به بیرون[ویرایش]