لفورک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لفورک
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان سوادکوه
بخش شیرگاه
دهستان لفور
مردم
جمعیت 0 نفر
کد آماری ۰۲۰۳۵۳

لفورک، روستایی است از توابع بخش شیرگاه شهرستان سوادکوه در استان مازندران ایران.

روستای تاریخی و بهشتی لفورک روستای تاریحی و بهشتی لفورک در 47 کیلومتری شرق بابل و در بخش لفور شرقی منطقه آزر رودبار در کنار نواحی جنگلی و در قلب دریاچه سدالبرز واقع شده‌است. روستای قدیمی و تاریخی لفورک روزگار متمادی مرکز دهستان لفور بوده‌است. لفورک مرکز مراجعه روزمره مردم دیگر روستاهای لفور بوده‌است.

لفورک از دیرباز به دلیل وجود مغازه مرحوم حاجی ملک ملک زاده (محل خرید روزمره مردم لفور) - کارگاه‌های آهنگری استادان زبردست مثل استاد محمد جان رامی، استاد علیجان رامی، استاد حسین رامی، استاد حسن رامی (که نسل اندر نسل ادامه داشته‌است)، مرکز ارائه خدمات بهداشت و درمانی تخت مدیریت آقای یحیی جمشیدی، دندانسازی شیرآقا حیدری، دبستان ابتدایی لفورک، دفتر ثبت ازدواج و طلاق مرحوم شیخ حسین فرقانی و.. موجب شده‌است این روستای بزرگ نقش مرکزیت را برای لفور داشته و محل مراجعه مرم سایر روستاهای لفور از دور و نزدیک بوده‌است.

لفورک سکونتگاه اصلی قوم ایلاتی و عشایری آهنگرها:

روستای تاریخی و بهشتی لفورک سکونتگاه اصلی قوم ایلاتی و عشایری آهنگرها بوده‌است. که یکی از طوایف بزرگ و اصیل در محدوده لفور بزرگ بوده و همچنان هستند.ایلات آهنگر لفور از دیر باز در این منطقه رویایی و زیبا سکنی گزیده و با همزیستی دایم و بسیار صمیمی با دیگر اهالی شریک معیشت و زندگی یکدیگر بوده و در کنار و دوشادوش هم برای رشد و ارتقای لفور زیبا تلاش کرده‌اند.بزرگان لفور با اقوام آهنگر لفور ارتباطی عمیق و صمیمانه داشته و در غم و شادی هم سهیم بوده‌اند.در روستای تاریخی و بهشتی لفورک که سرزمین انسانهای فرشته خو و نیک سرشت بوده و هست خاندان بزرگ "رامی" که اساتید مبرز و صنعتگران ماهر آهنگری بوده‌اند در سلامت رای و صفای باطن و خلوص ایمان همچون دیگراهالی مومن و نجیب آن سامان بوده اندو ضمن حفظ اصالتهای فرهنگ خودی در تعامل و داد و ستد اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی آنچنان آمیختگی درآنها وجود داشت که خط تمایز و افتراقی بین ایشان به عنوان اهالی و ساکنان اصیل لفور وجود نداشت.

اصالت این قوم در منطقه لفور نیز با توجه به تدفین اجداد و نیاکان آن‌ها در روستای لفورک و کاردیکلا و لرزنه و لاکوم و امامزاده حسن و دیگر روستاهای منطقه قابل دسترس و رصد کردن میباشد. استاد محمد جان -استاد علیجان- استاد حسین- استاد حسن رامی و پدرانشان از ساکنین قدیمی و کوچروی لفورک بودند که در لاکوم و لرزنه و سرین ییلاق روزگارشان را سپری نمودند و فرزندانشان نیز غالباً در ییلاقات حضور داشته و همچنان با اهالی شریف منطقه روزگار به نیکی می گذرانند.(باتشکر ازدوست عزیز- لفورکی)

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان لفور قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۴ نفر (۷خانوار) بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]