لشکر مسلح کوهستانی سیزدهم اس‌اس خنجر (یکم کروات)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
لشکر مسلح کوهستانی سیزدهم اس‌اس خنجر (یکم کروات)
13th SS Division Logo.svg
نشان لشکر کوهستانی سیزدهم وافن اس‌اس خنجر (کروات شماره ۱)[۱]
فعالیت ۱۹۴۳-۱۹۴۵
کشور آلمان نازی رایش آلمان
وفاداری آلمان نازی رایش آلمان
 ایالت مستقل کرواسی
شاخه وافن اس‌اس
نوع تفنگداران کوهستانی
نقش عملیات‌های ضد پارتیزانی
اندازه لشکر (حداکثر ۱۷٬۰۰۰)
نام مستعار خنجر
شعار Handžaru udaraj! (خنجر - حمله!)
مشغولیات عملیات وگوایزر
عملیات زافه
عملیات اوسترای
عملیات مایباوم
عملیات مایگلوکشن
عملیات فلموند
عملیات هایدروزه
عملیات هاکفلایش
عملیات فرولینگزرواخن
فرماندهان
فرماندهان
مشهور
کارل-گوستاف زاوبرتسوایگ
دزیدریوس هامپل
محمد امین الحسینی، مفتی اعظم فلسطین در حال سان دیدن از لشکر خنجر.[۲]

لشکر مسلح کوهستانی سیزدهم اس‌اس خنجر در کرواسی معروف به لشکر خنجر (به آلمانی: Die 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Handschar", kroatische Nr. 1) یکی از لشکرهای تفنگداران کوهستانی آلمانی وافن اس‌اس، شاخه نظامی حزب ناسیونال سوسیالیست کارگران آلمان بود که در کنار ورماخت خدمت می‌کرد ولی هرگز بخشی از آن نبود. این لشکر برای انجام عملیات علیه پارتیزانهای یوگسلاو در دولت مستقل کرواسی، دولت فاشیستی دست نشانده آلمان که تقریباً تمام کرواسی امروزی و همه بوسنی و هرزگوین امروزی و بخشی از صربستان را در بر می‌گرفت، از فوریه تا سپتامبر ۱۹۴۴ به کار گرفته شد. این لشکر به افتخار خنجری که پلیس‌های ترک در قرونی که این منطقه بخشی از امپراطوری عثمانی بود حمل می‌کردند حنضر نامیده شد. این لشکر اولین لشکر غیر آلمانی وافن اس‌اس بود و تشکیل آن نشان دهنده بسط وافن اس‌اس به یک نیروی نظامی چند قومی بود. این لشکر که از مسلمانان بوسنیایی (قومیت بوسنیاک) و برخی کاتولیک‌های کروات] و افسران یوگسلاو فلکسدویچه آلمانی (قومیت آلمانی) تشکیل شده بود سوگند وفاداری هم به آدولف هیتلر و هم به رهبر کروات آنتی پاولیچ را درخواست می‌کرد.[۳][۴]

منابع[ویرایش]

  1. Keegan (1970), p. 138
  2. Axis History Factbook: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS Handschar (kroatische Nr. 1)
  3. Lepre, George (2000). Himmler's Bosnian Division: The Waffen-SS Handschar Division 1943-1945. Schiffer Publishing. ISBN 0-7643-0134-9.
  4. Mallmann, Klaus-Michael & Cüppers, Martin. Halbmond und Hakenkreuz. Das Dritte Reich, die Araber und Palästina. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft WBG. 2006, p. 211 - 236 Muslime für das Dritte Reich. Der islamische Sektor von Wehrmacht, Sicherheitspolizei und Waffen-SS. (in German)