اپیکوریسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از لذت‌گرایی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

اپیکوریسم یا اپیکوریانیسم (انگلیسی: Epicureanism‎) که به صورت فلسفه لذت یا لذت گرایی ترجمه شده‌است، یک نظام فلسفی بر اساس آموزه‌های فیلسوف یونان باستان، اپیکور است، که حدود ۳۰۷ سال پیش از میلاد پایه‌گذاری شد.

فلسفه اپیکور[ویرایش]

اپیکور در حکمت نظری پیرو دموکریتوس و طرفدار آتمیسم است، او اینکه گفته می‌شود خود معترف به دینی که از دموکریتوس دارد نیست؛ و در حکمت عملی «لذت‌گرا» است، یعنی لذت را مساوی با خیر و خوبی می‌داند و وظیفه هر کس را تحصیل لذت و فرار از رنج می‌داند.

اپیکور، لذاتی را که به دنبال خود رنج می‌آورد، سخت نکوهش می‌کند. به همین دلیل مخالف با عیاشی و لذت‌پرستی به مفهوم دم‌غنیمت‌شماری است؛ ولی علی‌رغم نظریه او، در میان مردم گرایش به عیاشی و دم‌غنیمت‌شماری به «اپیکوریسم» معروف شده‌است.

اپیکور، لذات را به متحرک و ساکن، یا فعال و منفعل تقسیم می‌کند. مقصودش از لذات متحرک یا فعال، لذاتی است که معمولاً ناشی از یک درد است و به دنبال خود نیز درد و رنج و لااقل فرسودگی و خستگی می‌آورد. مثل لذت غذا خوردن، لذت جنسی، یا لذت جاه و مقام؛ ولی لذت ساکن همان حالت آرامشی است که از نبودن رنج پدید می‌آید، مثل لذت سلامت. اپیکور لذت ساکن را توصیه می‌کند نه لذت متحرک را. اپیکور همواره به سادگی توصیه می‌کند و از این جهت فلسفهاش به فلسفه کلبیون نزدیک است. می‌گوید:

«در حالی که به آب و نان، روز می‌گذارم، تنم از خوشی سرشار است، و بر خوشیهای تجمل آمیز آب دهان می‌اندازم، نه به خاطر خود آن خوشیها بلکه به خاطر سختیهایی که در پی دارند»

فلسفه اپیکور، هر چند به نام فلسفه لذت معروف شده‌است، ولی در حقیقت این فلسفه، فلسفه ضد رنج است، یعنی او خیر و فضیلت را در کم کردن رنج می‌داند؛ بنابراین اینکه می‌گویند: «او فضیلت را در حزم در جستجوی لذت می‌داند»، باید گفت: «او فضیلت را در حزم در کاهش رنج می‌داند».

اپیکور می‌گوید:

«بزرگترین خوبی حزم است. حزم حتی از فلسفه گرانبهاتر است».

گاه اپیکورها را به نادرستی هوادار آیین «بخور، بنوش، شاد باش» دانسته‌اند ولی چنین مفهومی از این مکتب بی انصافی در حق فلسفه اپیکوری است. مقصود اپیکور از لذت، لذات زودگذر و احساسات فردی نبود، بلکه لذتی بود که سراسر زندگی شخص را در بر می‌گرفت. او لذت را هم به معنای نبودن درد در جسم و هم نبودن نگرانی در جان می‌دانست، سعادت و شادمانی روح در لذت است. در بالای در ورودی باغ اپیکور نوشته بود: «روح شما در اینجا شادمان خواهد بود، ما شادمانی را بزرگ‌ترین خیر می‌دانیم.» هر چند برخی از پیروان اپیکور به لذت‌های جسمانی و آنی رو آوردند، ولی خود اپیکور چنین گفته‌است: «وقتی می‌گوییم لذت مقصد زندگی است، مقصودمان به خلاف آنچه عده‌ای می‌گویند، لذات بی‌قید و بند جسمانی نیست، بلکه رها بودن انسان از درد جسمی و رنج روحی است. آشامیدن یا شادمانی کردن موجب لذت زندگی نمی‌شود؛ لذات روحانی از تفکر سلیمانه، از بررسی عقلانی موارد گزینش و موارد انکار و از رها شدن افکار تحریک‌کننده نفس بر می‌آیند. عقل به ما می‌گوید که نمی‌توانیم شادمانه زندگی کنیم مگر آنکه عاقلانه، نجیبانه و عادلانه زندگی کنیم.»

سیاست در فلسفه اپیکور[ویرایش]

اپیکورها معتقدند که زندگی در جامعه زیر حکم قانون و رعایت حقوق مایه خرسندی است. وضع بی قانونی یا حالت جنگ در جامعه به هیچ رو برای آرامش روح مناسب نیست. آن‌ها استدلال می‌کردند که روابط اجتماعی و حقوقی به منافع فردی و به خواست‌های افراد برای صیانت نفس از آسیب و زیان بستگی دارد. افراد تا زمانی از قانون اطاعت می‌کنند که برای تحقق هدف آن‌ها کمک کند.

علت محبوبیت فلسفه اپیکور[ویرایش]

فلسفه اپیکوری بدان سبب محبوبیت یافت که انسان‌ها را از ترس از مرگ می‌رهانید و احتمال می‌داد که زندگی بعد از مرگ نباشد. همچنین چون پیام آن لذت و احساس فردی بود بین مردم محبوبیت یافت. در حالی که درک و فهم فلسفه دیگر مکاتب برای مردم عامی دشوار بود، این مکتب اهداف و پیام فلسفه خود را بین مردم گسترش دادند.

خدا در فلسفه اپیکور[ویرایش]

یک جنبه مهم از فلسفه اپیکور میل او به حذف توصیف پدیده‌ها طبیعی براساس قدرت خدایان و ماورا طبیعت و جایگزین کردن آن با مکانیسم توصیفی خودش می‌باشد. او آرزو داشت که ترس و اعتقاد مردم به خدایان را از بین برد و توضیحات مبتنی بر نظریه اتمی اش را جایگزین خواست و اراده خدایان برای توضیح پدیده‌های طبیعی نظیر زلزله و رعد و برق و غیره سازد. اپیکور تنها جایگاهی که برای خدایان قایل است ذهن آدمی است. خدای او به‌کلی با تصورات و تعبیرات متداول فرق می‌کند. خدای او ایده‌آل‌های ذهنی اوست.

به نظر اپیکور مسئول ذهن و روان و فکر آدمی اندامی در بدن اوست و طبیعتاً امری است کاملاً مادی و قابل توجیه با نظریه اتمی که مسلماً مرگ و نابودی هم دارد. اپیکور در شناخت‌شناسی کاملاً تجربه گرا و غیرشک گراست. او معتقد است که تمام اطلاعات و معلومات ما از طریق حواس به دست می‌آیند و در صورت استفاده درست، داده‌های حسی قابل اعتماد می‌باشند. به نظر او ذهن ما در عین حالی که فرایندی مادی است اصول و پیش فرض‌هایی برای استدلال و استنتاج هم دارد که خود این‌ها نتایج تجارب تکرار شده انسان است.

فلسفه اپیکور و نگاه آن به مرگ[ویرایش]

به عقیدهٔ اپیکور، اختلالاتی که تعادل روانی را به مخاطره می‌اندازد و مانع نیکبختی انسان می‌شود، بیم از خدایان و ترس از مرگ است. هر کس که می‌خواهد سعادتمندانه زندگی کند، باید بر ترس خود از خدایان و مرگ چیره گردد؛ بنابراین تمام معنای فلسفهٔ نظری چیزی جز این نیست که این هدف در زندگی عملی مشخص فرد برآورده شود. در مورد بیم از خدایان، اپیکور معتقد بود که این نتیجهٔ پنداری باطل است. زیرا خدایان در رویدادهای جهان ما نقشی ندارند و به ویژه نمی‌توان آنان را هدایت کنندگان زندگی انسان به حساب آورد.

طبق فلسفهٔ اپیکوری، خدایان در مکان‌هایی میان جهان‌های جداگانه جای دارند و در آنجا زندگی بی دغدغه و رستگارانه‌ای را می‌گذرانند، بدون اینکه در حوادث زمینی دخالت و در سرنوشت انسان شرکت کنند. اگر خدایان در زندگی زمینیان دخالت می‌کردند، دیگر ذات‌هایی کامل نمی‌بودند، چرا که از منظر اخلاقی، مسئول کژی‌ها و کاستی‌های زندگی زمینیان می‌بودند.

اپیکور می‌پرسید: «یا خدا می‌خواهد پلیدی را در جهان از میان بردارد و نمی‌تواند، پس ناتوان است. یا می‌تواند و نمی‌خواهد آن را از میان بردارد، پس بد است. یا نمی‌تواند و نمی‌خواهد، پس هم ناتوان است و هم بد و در هر صورت شایستهٔ خدایی نیست؛ و سرانجام اگر خدا می‌خواهد و می‌تواند پلیدی را از میان بردارد، این پلیدی از کجاست و چرا از میان نمی‌رود؟».

متافیزیک اپیکور[ویرایش]

بنا بر اعتقاد او اجزای پایه‌ای جهان اتم‌ها یعنی ذرات ریز و تجزیه ناپذیری هستند که در فضای خلاء بین خود در حال حرکت هستند. اشیاء مجموعهٔ از اتم‌ها هستند که تمام خواص ماکروسکپی آن‌ها و اتفاقاتی که برای آن‌ها می‌افتد به بیانی اتمی قابل توجیه است. فلسفه متافیزیک اپیکور که در واقع مقدمه‌ای برای اثبات وجود اتم‌ها و خلأ می‌باشد از دو نقطه زیر شروع می‌شود:

 1. ما اجسام در حال حرکت را مشاهده می‌کنیم.
 2. چیزی از نیستی پا به هستی نمی‌گذارد.

اپیکور مورد اول را از تجربه اخذ می‌کند. مورد دوم نیز اصلی معمولی و مورد قبول فلاسفه یونان باستان است. از نکته اول اپیکور بدین شکل استفاده می‌کند که چون اجسام در حال حرکتی وجود دارند پس قاعدتاً فضای خالی نیز باید موجود باشد که اجسام توانایی حرکت داشته باشند. اپیکور این فضای خالی را خلأ می‌نامد. استفاده اپیکور از مورد دوم هم به این شرح است: اشیا و موادی که ما می‌بینیم قابل تقسیم به اجزای ریزتری هستند که خود این اجزا و تکه‌ها هم به نوبه خود قابل تقسیم می‌باشند؛ و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

به اعتقاد اپیکور این روند نمی‌تواند تا بی‌نهایت باشد زیرا در این صورت تکه‌ها و اجزا به عدم میل خواهند کرد که این موضوع بر خلاف اصل عدم امکان پدیداری وجود از عدم است. پس می‌توان نتیجه گرفت که ذراتی غیرقابل تجزیه سازنده مواد و اشیا هستند. او با همین اصل ازلی و ابدی بودن جهان را نیز نتیجه‌گیری می‌کند.

تأثیر بر فلاسفه ایران[ویرایش]

بسیاری بر این نظر هستند که فلسفه خیام متأثر از فلسفه اپیکور (فلسفه لذت) است. به واسطه خیام، حافظ را نیز متأثر از فلسفه اپیکور می‌دانند و به اشعار زیر استناد می‌کنند:[نیازمند منبع]

خیام اگر ز باده مستی خوش باشبا ماهرخی اگر نشستی خوش باش
چون عاقبت کار جهان نیستی استانگار که نیستی چو هستی خوش باش
برنامده و گذشته بنیاد مکنحالی خوش باش و عمر بر باد مکن

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Roman Epicurus bust

Epicureanism is a system of philosophy founded around 307 BC based upon the teachings of the ancient Greek philosopher Epicurus. Epicureanism was originally a challenge to Platonism. Later its main opponent became Stoicism.

Some writings by Epicurus have survived. Some scholars consider the epic poem De rerum natura (Latin for On the Nature of Things) by Lucretius to present in one unified work the core arguments and theories of Epicureanism. Many of the scrolls unearthed at the Villa of the Papyri at Herculaneum are Epicurean texts. At least some are thought to have belonged to the Epicurean philosopher Philodemus.

Epicurus was an atomic materialist, following in the steps of Democritus. His materialism led him to a general attack on superstition and divine intervention. Following the Cyrenaic philosopher Aristippus, Epicurus believed that the greatest good was to seek modest, sustainable pleasure in the form of a state of ataraxia (tranquility and freedom from fear) and aponia (the absence of bodily pain) through knowledge of the workings of the world and limiting desires. Correspondingly, Epicurus and his followers shunned politics because it could lead to frustrations and ambitions which can directly conflict with the Epicurean pursuit for peace of mind and virtues.[1]

Although Epicureanism is a form of hedonism insofar as it declares pleasure to be its sole intrinsic goal, the concept that the absence of pain and fear constitutes the greatest pleasure, and its advocacy of a simple life, make it very different from "hedonism" as colloquially understood.

Epicurus also believed that many worlds have come to be.[2]

Epicureanism flourished in the Late Hellenistic era and during the Roman era, and many Epicurean communities were established, such as those in Antiochia, Alexandria, Rhodes, and Herculaneum. By the late 3rd century CE Epicureanism all but died out, being opposed by other philosophies (mainly Neoplatonism) that were now in the ascendant. Interest in Epicureanism was resurrected in the Age of Enlightenment and continues in the modern era.

History

In Mytilene, the capital of the island Lesbos, and then in Lampsacus, Epicurus taught and gained followers. In Athens, Epicurus bought a property for his school called "Garden", later the name of Epicurus' school.[3] Its members included Hermarchus, Idomeneus, Colotes, Polyaenus, and Metrodorus. Epicurus emphasized friendship as an important ingredient of happiness, and the school seems to have been a moderately ascetic community which rejected the political limelight of Athenian philosophy. They were fairly cosmopolitan by Athenian standards, including women and slaves. Some members were also vegetarians as, from slender evidence, Epicurus did not eat meat, although no prohibition against eating meat was made.[4][5]

The school's popularity grew and it became, along with Stoicism, Platonism, Peripateticism, and Pyrrhonism, one of the dominant schools of Hellenistic philosophy, lasting strongly through the later Roman Empire.[6] Another major source of information is the Roman politician and philosopher Cicero, although he was highly critical, denouncing the Epicureans as unbridled hedonists, devoid of a sense of virtue and duty, and guilty of withdrawing from public life. Another ancient source is Diogenes of Oenoanda, who composed a large inscription at Oenoanda in Lycia.

Deciphered carbonized scrolls obtained from the library at the Villa of the Papyri in Herculaneum contain a large number of works by Philodemus, a late Hellenistic Epicurean, and Epicurus himself, attesting to the school's enduring popularity. Diogenes reports slanderous stories, circulated by Epicurus' opponents.[3] With growing dominance of Neoplatonism and Peripateticism, and later, Christianity, Epicureanism declined. By the late third century CE, there was little trace of its existence.[7] The early Christian writer Lactantius criticizes Epicurus at several points throughout his Divine Institutes. In Dante Alighieri's Divine Comedy, the Epicureans are depicted as heretics suffering in the sixth circle of hell. In fact, Epicurus appears to represent the ultimate heresy.[8] The word for a heretic in the Talmudic literature is "Apiqoros" (אפיקורוס‎).[citation needed]

In the 17th century, the French Franciscan priest, scientist and philosopher Pierre Gassendi wrote two books forcefully reviving Epicureanism. Shortly thereafter, and clearly influenced by Gassendi, Walter Charleton published several works on Epicureanism in English. Attacks by Christians continued, most forcefully by the Cambridge Platonists.[citation needed]

In the early modern period, scientists adopted atomist theories, while materialist philosophers embraced Epicurus' hedonist ethics and restated his objections to natural teleology.[citation needed]

Philosophy

Epicureanism argued that pleasure was the chief good in life.[9] Hence, Epicurus advocated living in such a way as to derive the greatest amount of pleasure possible during one's lifetime, yet doing so moderately in order to avoid the suffering incurred by overindulgence in such pleasure.[9] Emphasis was placed on pleasures of the mind rather than on physical pleasures.[9] Unnecessary and, especially, artificially produced desires were to be suppressed.[10] Since the political life could give rise to desires that could disturb virtue and one's peace of mind, such as a lust for power or a desire for fame, participation in politics was discouraged.[11][12] Further, Epicurus sought to eliminate the fear of the gods and of death, seeing those two fears as chief causes of strife in life.[13] Epicurus actively recommended against passionate love, and believed it best to avoid marriage altogether. He viewed recreational sex as a natural, but not necessary desire that should be generally avoided.[14]

The Epicurean understanding of justice was inherently self-interested. Justice was deemed good because it was seen as mutually beneficial.[15] Individuals would not act unjustly even if the act was initially unnoticed because of possibly being caught and punished.[16] Both punishment and fear of punishment would cause a person disturbance and prevent them from being happy.[16]

Epicurus laid great emphasis on developing friendships as the basis of a satisfying life.

of all the things which wisdom has contrived which contribute to a blessed life, none is more important, more fruitful, than friendship

— quoted by Cicero[17]

While the pursuit of pleasure formed the focal point of the philosophy, this was largely directed to the "static pleasures" of minimizing pain, anxiety and suffering. In fact, Epicurus referred to life as a "bitter gift".

When we say ... that pleasure is the end and aim, we do not mean the pleasures of the prodigal or the pleasures of sensuality, as we are understood to do by some through ignorance, prejudice or wilful misrepresentation. By pleasure we mean the absence of pain in the body and of trouble in the soul. It is not by an unbroken succession of drinking bouts and of revelry, not by sexual lust, nor the enjoyment of fish and other delicacies of a luxurious table, which produce a pleasant life; it is sober reasoning, searching out the grounds of every choice and avoidance, and banishing those beliefs through which the greatest tumults take possession of the soul.

— Epicurus, "Letter to Menoeceus"[18]

Epicureanism rejects immortality. It believes in the soul, but suggests that the soul is mortal and material, just like the body.[19] Epicurus rejected any possibility of an afterlife, while still contending that one need not fear death: "Death is nothing to us; for that which is dissolved, is without sensation, and that which lacks sensation is nothing to us."[20] From this doctrine arose the Epicurean Epitaph: Non fui, fui, non sum, non curo ("I was not; I was; I am not; I do not care"), which is inscribed on the gravestones of his followers and seen on many ancient gravestones of the Roman Empire. This quotation is often used today at humanist funerals.[21]

Ethics

Epicureanism bases its ethics on a hedonistic set of values. In the most basic sense, Epicureans see pleasure as the purpose of life.[22] As evidence for this, Epicureans say that nature seems to command us to avoid pain, and they point out that all animals try to avoid pain as much as possible.[23] Epicureans had a very specific understanding of what the greatest pleasure was, and the focus of their ethics was on the avoidance of pain rather than seeking out pleasure.[24]

Epicureanism divided pleasure into two broad categories: pleasures of the body and pleasures of the mind.[24]

 • Pleasures of the body: These pleasures involve sensations of the body, such as the act of eating delicious food or of being in a state of comfort free from pain, and exist only in the present.[24] One can only experience pleasures of the body in the moment, meaning they only exist as a person is experiencing them.[25]
 • Pleasures of the mind: These pleasures involve mental processes and states; feelings of joy, the lack of fear, and pleasant memories are all examples of pleasures of the mind.[24] These pleasures of the mind do not only exist in the present, but also in the past and future, since memory of a past pleasant experience or the expectation of some potentially pleasing future can both be pleasurable experiences.[25] Because of this, the pleasures of the mind are considered to be greater than those of the body.[25]

The Epicureans further divided each of these types of pleasures into two categories: kinetic pleasure and katastematic pleasure.[26]

 • Kinetic pleasure: Kinetic pleasure describes the physical or mental pleasures that involve action or change.[27] Eating delicious food, as well as fulfilling desires and removing pain, which is itself considered a pleasurable act, are all examples of kinetic pleasure in the physical sense.[26][28] According to Epicurus, feelings of joy would be an example of mental kinetic pleasure.[26]
 • Katastematic pleasure: Katastematic pleasure describes the pleasure one feels while in a state without pain.[28] Like kinetic pleasures, katastematic pleasures can also be physical, such as the state of not being thirsty, or mental, such as freedom from a state of fear.[26][27] Complete physical katastematic pleasure is called aponia, and complete mental katastematic pleasure is called ataraxia.[26]

From this understanding, Epicureans concluded that the greatest pleasure a person could reach was the complete removal of all pain, both physical and mental.[29] The ultimate goal then of Epicurean ethics was to reach a state of aponia and ataraxia.[29] In order to do this an Epicurean had to control their desires, because desire itself was seen as painful.[30] Not only will controlling one's desires bring about aponia, as one will rarely suffer from not being physically satisfied, but controlling one's desires will also help to bring about ataraxia because one will not be anxious about becoming discomforted since one would have so few desires anyway.[31]

Epicurus distinguishes three kinds of desires: the natural and necessary, the natural but not necessary, and those that are neither natural nor necessary.[30]

 • Natural and necessary: These desires are limited desires that are innately present in all humans; it is part of human nature to have them.[30] They are necessary for one of three reasons: necessary for happiness, necessary for freedom from bodily discomfort, and necessary for life.[30] Clothing would belong to the first two categories, while something like food would belong to the third.[30]
 • Natural but not necessary: These desires are innate to humans, but they do not need to be fulfilled for their happiness or their survival.[31] Wanting to eat delicious food when one is hungry is an example of a natural but not necessary desire.[31] The main problem with these desires is that they fail to substantially increase a person's happiness, and at the same time require effort to obtain and are desired by people due to false beliefs that they are actually necessary.[31] It is for this reason that they should be avoided.[31]
 • Not natural nor necessary: These desires are neither innate to humans nor required for happiness or health; indeed, they are also limitless and can never be fulfilled.[32] Desires of wealth or fame would fall under this category, and such desires are to be avoided because they will ultimately only bring about discomfort.[32]

If one follows only natural and necessary desires, then, according to Epicurus, one would be able to reach aponia and ataraxia and thereby the highest form of happiness.[32]

Epicurus was also an early thinker to develop the notion of justice as a social contract. He defined justice as an agreement made by people not to harm each other.[15] The point of living in a society with laws and punishments is to be protected from harm so that one is free to pursue happiness.[33] Because of this, laws that do not contribute to promoting human happiness are not just.[33] He gave his own unique version of the ethic of reciprocity, which differs from other formulations by emphasizing minimizing harm and maximizing happiness for oneself and others:

"It is impossible to live a pleasant life without living wisely and well and justly, and it is impossible to live wisely and well and justly without living a pleasant life."[34]

("justly" meaning to prevent a "person from harming or being harmed by another")[34]

Epicureanism incorporated a relatively full account of the social contract theory, and in part attempts to address issues with the society described in Plato's Republic.[33] The social contract theory established by Epicureanism is based on mutual agreement, not divine decree.[33]

Politics

Epicurean ideas on politics disagree with other philosophical traditions, namely the Stoic, Platonist and Aristotelian traditions.[35] To Epicureans all our social relations are a matter of how we perceive each other, of customs and traditions. No one is inherently of higher value or meant to dominate another.[36] That is because there is no metaphysical basis for the superiority of one kind of person, all people are made of the same atomic material and are thus naturally equal.[36] Epicureans also discourage political participation and other involvement in politics.[36] However Epicureans are not apolitical, it is possible that some political association could be seen as beneficial by some Epicureans.[35] Some political associations could lead to certain benefits to the individual that would help to maximize pleasure and avoid physical or mental distress.[35]

The avoidance or freedom from hardship and fear is ideal to the Epicureans.[35] While this avoidance or freedom could conceivably be achieved through political means it was insisted by Epicurus that involvement in politics would not release one from fear and he advised against a life of politics.[35] Epicurus also discouraged contributing to political society by starting a family, as the benefits of a wife and children are outweighed by the trouble brought about by having a family.[35] Instead Epicurus encouraged a formation of a community of friends outside the traditional political state. This community of virtuous friends would focus on internal affairs and justice.[35]

However, Epicureanism is adaptable to circumstance as is the Epicurean approach to politics.[35] The same approaches will not always work in protection from pain and fear. In some situations it will be more beneficial to have a family and in other situations it will be more beneficial to participate in politics. It is ultimately up to the Epicurean to analyse their circumstance and take whatever action befits the situation.[35]

Religion

Epicureanism does not deny the existence of the gods; rather it denies their involvement in the world. According to Epicureanism, the gods do not interfere with human lives or the rest of the universe in any way[37]-thus, it shuns the idea that frightening weather events are divine retribution.[38] One of the fears the Epicurean ought to be freed from is fear relating to the actions of the gods.[39] The manner in which the Epicurean gods exist is still disputed. Some scholars say that Epicureanism believes that the gods exist outside the mind as material objects (the realist position), while others assert that the gods only exist in our minds as ideals (the idealist position).[37][40][41] The realist position holds that Epicureans understand the gods as existing as physical and immortal beings made of atoms that reside somewhere in reality.[37][41] However, the gods are completely separate from the rest of reality; they are uninterested in it, play no role in it, and remain completely undisturbed by it.[42] Instead, the gods live in what is called the metakosmia, or the space between worlds.[43] Contrarily, the idealist position holds that Epicurus did not actually conceive of the gods as existing in reality. Rather, Epicurus is said to have viewed the gods as just idealized forms of the best human life,[40][44] and it is thought that the gods were emblematic of the life one should aspire towards.[40] The debate between these two positions was revived by A. A. Long and David Sedley in their 1987 book, The Hellenistic Philosophers, in which the two argued in favour of the idealist position.[40][41] While a scholarly consensus has yet to be reached, the realist position remains the prevailing viewpoint at this time.[40][41]

Epicureanism also offered arguments against the existence of the gods in the manner proposed by other belief systems. The Riddle of Epicurus, or Problem of evil, is a famous argument against the existence of an all-powerful and providential God or gods. As recorded by Lactantius:

God either wants to eliminate bad things and cannot, or can but does not want to, or neither wishes to nor can, or both wants to and can. If he wants to and cannot, then he is weak – and this does not apply to god. If he can but does not want to, then he is spiteful – which is equally foreign to god's nature. If he neither wants to nor can, he is both weak and spiteful, and so not a god. If he wants to and can, which is the only thing fitting for a god, where then do bad things come from? Or why does he not eliminate them?

— Lactantius, De Ira Deorum[45]

This type of trilemma argument (God is omnipotent, God is good, but Evil exists) was one favoured by the ancient Greek skeptics, and this argument may have been wrongly attributed to Epicurus by Lactantius, who, from his Christian perspective, regarded Epicurus as an atheist.[46] According to Reinhold F. Glei, it is settled that the argument of theodicy is from an academical source which is not only not Epicurean, but even anti-Epicurean.[47] The earliest extant version of this trilemma appears in the writings of the Pyrrhonist philosopher Sextus Empiricus.[48]

Parallels may be drawn to Jainism and Buddhism, which similarly emphasize a lack of divine interference and aspects of its atomism. Epicureanism also resembles Buddhism in its temperateness, including the belief that great excess leads to great dissatisfaction.[49][50][51]

Epicurean physics

Epicurean physics held that the entire universe consisted of two things: matter and void.[52] Matter is made up of atoms, which are tiny bodies that have only the unchanging qualities of shape, size, and weight.[53][54] Atoms were felt to be unchanging because the Epicureans believed that the world was ordered and that changes had to have specific and consistent sources, e.g. a plant species only grows from a seed of the same species.[55][56]

Epicurus holds that there must be an infinite supply of atoms, although only a finite number of types of atoms, as well as an infinite amount of void.[53] Epicurus explains this position in his letter to Herodotus:

Moreover, the sum of things is unlimited both by reason of the multitude of the atoms and the extent of the void. For if the void were infinite and bodies finite, the bodies would not have stayed anywhere but would have been dispersed in their course through the infinite void, not having any supports or counterchecks to send them back on their upward rebound. Again, if the void were finite, the infinity of bodies would not have anywhere to be.[57]

Because of the infinite supply of atoms, there are an infinite amount of worlds, or cosmoi.[53] Some of these worlds could be vastly different than our own, some quite similar, and all of the worlds were separated from each other by vast areas of void (metakosmia).[53]

Epicureanism states that atoms are unable to be broken down into any smaller parts, and Epicureans offered multiple arguments to support this position.[58] Epicureans argue that because void is necessary for matter to move, anything which consists of both void and matter can be broken down, while if something contains no void then it has no way to break apart because no part of the substance could be broken down into a smaller subsection of the substance.[55] They also argued that in order for the universe to persist, what it is ultimately made up of must not be able to be changed or else the universe would be essentially destroyed.[58][55]

Atoms are constantly moving in one of four different ways.[59] Atoms can simply collide with each other and then bounce off of each other.[59] When joined with each other and forming a larger object, atoms can vibrate as they collide into each other while still maintaining the overall shape of the larger object.[59] When not prevented by other atoms, all atoms move at the same speed naturally downwards in relation to the rest world.[59][60] This downwards motion is natural for atoms; however, as their fourth means of motion, atoms can at times randomly swerve out of their usual downwards path.[60] This swerving motion is what allowed for the creation of the universe, since as more and more atoms swerved and collided with each other, objects were able to take shape as the atoms joined together. Without the swerve, the atoms would never have interacted with each other, and simply continued to move downwards at the same speed.[59][60]

Epicurus also felt that the swerve was what accounted for humanity's free will.[61] If it were not for the swerve, humans would be subject to a never-ending chain of cause and effect.[61] This was a point which Epicureans often used to criticize Democritus' atomic theory.[61]

Epicureans believed that senses also relied on atoms. Every object was continually emitting particles from itself that would then interact with the observer.[62] All sensations, such as sight, smell, or sound, relied on these particles.[62] While the atoms that were emitted did not have the qualities that the senses were perceiving, the manner in which they were emitted caused the observer to experience those sensations, e.g. red particles were not themselves red but were emitted in a manner that caused the viewer to experience the color red.[62] The atoms are not perceived individually, but rather as a continuous sensation because of how quickly they move.[62]

Epistemology

Epicurean philosophy employs an empirical epistemology.[63] The Epicureans believed that all sense perceptions were true,[64][65] and that errors arise in how we judge those perceptions.[65] When we form judgments about things (hupolepsis), they can be verified and corrected through further sensory information.[65][66][67][68] For example, if someone sees a tower from far away that appears to be round, and upon approaching the tower they see that it is actually square, they would come to realize that their original judgement was wrong and correct their wrong opinion.[68]

Epicurus is said to have proposed three criteria of truth: sensations (aisthêsis), preconceptions (prolepsis), and feelings (pathê).[69] A fourth criterion called "presentational applications of the mind" (phantastikai epibolai tês dianoias) was said to have been added by later Epicureans.[69][70] These criteria formed the method through which Epicureans thought we gained knowledge.[63]

Since Epicureans thought that sensations could not deceive, sensations are the first and main criterion of truth for Epicureans.[65] Even in cases where sensory input seems to mislead, the input itself is true and the error arises from our judgments about the input. For example, when one places a straight oar in the water, it appears bent. The Epicurean would argue that image of the oar, that is the atoms travelling from the oar to the observer's eyes, have been shifted and thus really do arrive at the observer's eyes in the shape of a bent oar.[71] The observer makes the error in assuming that the image he or she receives correctly represents the oar and has not been distorted in some way.[71] In order to not make erroneous judgments about perceivable things and instead verify one's judgment, Epicureans believed that one needed to obtain "clear vision" (enargeia) of the perceivable thing by closer examination.[72] This acted as a justification for one's judgements about the thing being perceived.[72] Enargeia is characterized as sensation of an object that has been unchanged by judgments or opinions and is a clear and direct perception of that object.[73]

An individual's preconceptions are his or her concepts of what things are, e.g. what someone's idea of a horse is, and these concepts are formed in a person's mind through sensory input over time.[74] When the word that relates to the preconception is used, these preconceptions are summoned up by the mind into the person's thoughts.[75] It is through our preconceptions that we are able to make judgments about the things that we perceive.[68] Preconceptions were also used by Epicureans to avoid the paradox proposed by Plato in the Meno regarding learning.[75] Plato argues that learning requires us to already have knowledge of what we are learning, or else we would be unable to recognize when we had successfully learned the information.[75] Preconceptions, Epicureans argue, provide individuals with that pre-knowledge required for learning.[75]

Our feelings or emotions (pathê) are how we perceive pleasure and pain.[70] They are analogous to sensations in that they are a means of perception, but they perceive our internal state as opposed to external things.[70] According to Diogenes Laertius, feelings are how we determine our actions. If something is pleasurable, we pursue that thing, and if something is painful, we avoid that thing.[70]

The idea of "presentational applications of the mind" is an explanation for how we can discuss and inquire about things we cannot directly perceive.[76] We receive impressions of such things directly in our minds, instead of perceiving them through other senses.[69] The concept of "presentational applications of the mind" may have been introduced to explain how we learn about things that we cannot directly perceive, such as the gods.[69][76]

Tetrapharmakos

Part of Herculaneum Papyrus 1005 (P.Herc.1005), col. 5. Contains Epicurean tetrapharmakos from Philodemus' Adversus Sophistas.

Tetrapharmakos, or "The four-part cure", is Philodemus of Gadara's basic guideline as to how to live the happiest possible life, based on the first four of Epicurus' Principal Doctrines. This poetic doctrine was handed down by an anonymous Epicurean who summed up Epicurus' philosophy on happiness in four simple lines:

Don't fear god,
Don't worry about death;
What is good is easy to get, and
What is terrible is easy to endure.

— Philodemus, Herculaneum Papyrus, 1005, 4.9–14

Notable Epicureans

De rerum natura manuscript, copied by an Augustinian friar for Pope Sixtus IV, c. 1483, after the discovery of an early manuscript in 1417 by the humanist and papal secretary Poggio Bracciolini

One of the earliest Roman writers espousing Epicureanism was Amafinius. Other adherents to the teachings of Epicurus included the poet Horace, whose famous statement Carpe Diem ("Seize the Day") illustrates the philosophy, as well as Lucretius, who wrote the poem De rerum natura about the tenets of the philosophy. The poet Virgil was another prominent Epicurean (see Lucretius for further details). The Epicurean philosopher Philodemus of Gadara, until the 18th century only known as a poet of minor importance, rose to prominence as most of his work along with other Epicurean material was discovered in the Villa of the Papyri. In the second century CE, comedian Lucian of Samosata and wealthy promoter of philosophy Diogenes of Oenoanda were prominent Epicureans.

Julius Caesar leaned considerably toward Epicureanism, which led to his plea against the death sentence during the trial against Catiline, during the Catiline conspiracy where he spoke out against the Stoic Cato.[77] His father-in-law, Lucius Calpurnius Piso Caesoninus was also an adept of the school.

In modern times Thomas Jefferson referred to himself as an Epicurean:

If I had time I would add to my little book the Greek, Latin and French texts, in columns side by side. And I wish I could subjoin a translation of Gassendi's Syntagma of the doctrines of Epicurus, which, notwithstanding the calumnies of the Stoics and caricatures of Cicero, is the most rational system remaining of the philosophy of the ancients, as frugal of vicious indulgence, and fruitful of virtue as the hyperbolical extravagances of his rival sects.[78]

Other modern-day Epicureans were Gassendi, Walter Charleton, François Bernier, Saint-Evremond, Ninon de l'Enclos, Denis Diderot, Frances Wright and Jeremy Bentham.

Christopher Hitchens referred to himself as an Epicurean.[79] In France, where perfumer/restaurateur Gérald Ghislain refers to himself as an Epicurean,[80] Michel Onfray is developing a post-modern approach to Epicureanism.[81] In his recent book titled The Swerve, Stephen Greenblatt identified himself as strongly sympathetic to Epicureanism and Lucretius. Humanistic Judaism as a denomination also claims the Epicurean label.

Modern usage and misconceptions

In modern popular usage, an Epicurean is a connoisseur of the arts of life and the refinements of sensual pleasures; Epicureanism implies a love or knowledgeable enjoyment especially of good food and drink.

Because Epicureanism posits that pleasure is the ultimate good (telos), it has been commonly misunderstood since ancient times as a doctrine that advocates the partaking in fleeting pleasures such as sexual excess and decadent food. This is not the case. Epicurus regarded ataraxia (tranquility, freedom from fear) and aponia (absence of pain) as the height of happiness. He also considered prudence an important virtue and perceived excess and overindulgence to be contrary to the attainment of ataraxia and aponia.[18]

Epicurus preferred "the good", and "even wisdom and culture", to the "pleasure of the stomach".[82] While twentieth-century commentary has generally sought to diminish this and related quotations, the consistency of the lower-case epicureanism of meals with Epicurean materialism overall has more recently been explained.[83]

While Epicurus sought moderation at meals, he was also not averse to moderation in moderation, that is, to occasional luxury. Called "The Garden" for being based in what would have been a kitchen garden, his community also became known for its feasts of the twentieth (of the Greek month).

Criticism

Francis Bacon wrote an apothegm related to Epicureanism:

There was an Epicurean vaunted, that divers of other sects of philosophers did after turn Epicureans, but there was never any Epicurean that turned to any other sect. Whereupon a philosopher that was of another sect, said; The reason was plain, for that cocks may be made capons, but capons could never be made cocks.[84]

See also

References

 1. ^ 1951-, Wilson, Catherine (2015). Epicureanism : a very short introduction (First ed.). Oxford, United Kingdom. ISBN 9780199688326. OCLC 917374685.CS1 maint: numeric names: authors list (link)
 2. ^ The Cambridge companion to Epicureanism, edited by James Warren page 116
 3. ^ a b David Konstan. "Epicurus". Stanford Encyclopedia of Philosophy.
 4. ^ The Hidden History of Greco-Roman Vegetarianism
 5. ^ Dombrowski, Daniel (1984). The Philosophy of Vegetarianism. University of Massachusetts Press. p. 81. ISBN 978-0-87023-431-6.
 6. ^ MacGillivray, Erlend D (2012). "The Popularity of Epicureanism in Late-Republic Roman Society". The Ancient World. XLIII: 151–172.
 7. ^ Michael Frede (1999). "Epilogue". The Cambridge History of Hellenistic Philosophy. pp. 795–96.
 8. ^ Trans. Robert Pinsky, The Inferno of Dante, p. 320 n. 11.
 9. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 107–115.
 10. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 125–127.
 11. ^ Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Brief Introduction. United States of America: Oxford University. pp. 84–85.
 12. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. p. 145.
 13. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 155–171.
 14. ^ Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Short Introduction. United States of America: Oxford University Press. pp. 95–96.
 15. ^ a b O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 139–140.
 16. ^ a b O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 142–145.
 17. ^ On Goals, 1.65
 18. ^ a b Epicurus, "Letter to Menoeceus", contained in Diogenes Laertius, Lives of Eminent Philosophers, Book X
 19. ^ Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Brief Introduction. United States of America: Oxford University Press. p. 52.
 20. ^ Russell, Bertrand. A History of Western Philosophy, pp. 239–40
 21. ^ Epicurus (c 341–270 BCE) British Humanist Association
 22. ^ Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. p. 84.
 23. ^ Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Short Introduction. United States of America: Oxford University Press. p. 93.
 24. ^ a b c d O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 117–121.
 25. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 118–119.
 26. ^ a b c d e O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 119–120.
 27. ^ a b Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 91–92.
 28. ^ a b Warren, James (2002). Epicurus and Democritean Ethics: An Archaeology of Ataraxia. New York, NY: University of Cambridge. p. 4.
 29. ^ a b O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. p. 120.
 30. ^ a b c d e O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 124–125.
 31. ^ a b c d e O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 126–127.
 32. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 125–126.
 33. ^ a b c d O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 139–142.
 34. ^ a b "Epicurus Principal Doctrines 5 and 31 transl. by Robert Drew Hicks". 1925.
 35. ^ a b c d e f g h i The Cambridge companion to epicureanism. Warren, James, 1974-. Cambridge, UK: Cambridge University Press. 2009. ISBN 9780521873475. OCLC 297147109.CS1 maint: others (link)
 36. ^ a b c 1951-, Wilson, Catherine (2015). Epicureanism : a very short introduction (First ed.). Oxford, United Kingdom. ISBN 9780199688326. OCLC 917374685.CS1 maint: numeric names: authors list (link)
 37. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 155–156.
 38. ^ The Cambridge companion to Epicureanism, edited by James Warren, page 124
 39. ^ The Cambridge companion to Epicureanism, edited by James Warren, age 105
 40. ^ a b c d e Sedley, David (2011). "Epicurus' theological innatism". In Fish, Jeffrey; Sanders, Kirk R. (eds.). Epicurus and the Epicurean Tradition. United Kingdom: Cambridge University Press. pp. 29–30.
 41. ^ a b c d Konstan, David (2011). "Epicurus on the gods". In Fish, Jeffrey; Sanders, Kirk R. (eds.). Epicurus and the Epicurean Tradition. United Kingdom: Cambridge University Press. pp. 53–54.
 42. ^ Mansfeld, Jaap (1993). "Aspects of Epicurean Theology". Mnemosyne. 46 (2): 176–178. doi:10.1163/156852593X00484.
 43. ^ Buchheit, Vinzenz (2007). "Epicurus' Triumph of the Mind". In Gale, Monica R. (ed.). Oxford Readings in Classical Studies: Lucretius. New York, NY: Oxford University Press. pp. 110–111.
 44. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 158–159.
 45. ^ Lactantius, De Ira Deorum, 13.19 (Epicurus, Frag. 374, Usener). David Hume paraphrased this passage in his Dialogues Concerning Natural Religion: "EPICURUS's old questions are yet unanswered. Is he willing to prevent evil, but not able? then is he impotent. Is he able, but not willing? then is he malevolent. Is he both able and willing? whence then is evil?"
 46. ^ Mark Joseph Larrimore, (2001), The Problem of Evil, pp. xix–xxi. Wiley-Blackwell
 47. ^ Glei, Reinhold F. (1988). "Et invidus et inbecillus. Das angebliche Epikurfragment bei Laktanz, De ira dei 13, 20–21". Vigiliae Christianae. 42: 47–58. doi:10.2307/1584470.
 48. ^ Sextus Empiricus, Outlines of Pyrrhonism, 175: "those who firmly maintain that god exists will be forced into impiety; for if they say that he [god] takes care of everything, they will be saying that god is the cause of evils, while if they say that he takes care of some things only or even nothing, they will be forced to say that he is either malevolent or weak"
 49. ^ Scharfstein, Ben-Ami (1998). A Comparative History of World Philosophy: From the Upanishads to Kant. SUNY Press. p. 202. ISBN 9780791436837.
 50. ^ Cooper, David E.; James, Simon P. (2017). Buddhism, Virtue and Environment. Routledge. p. 105. ISBN 9781351954310.
 51. ^ Berenice II and the Golden Age of Ptolemaic Egypt, Dee L. Clayman, Oxford University Press, 2014, p.33
 52. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 11–13.
 53. ^ a b c d Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Short Introduction. United States of America: Oxford University Press. p. 9.
 54. ^ O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. p. 21.
 55. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 18–20.
 56. ^ Sharples, R. W. (1998). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 34–35.
 57. ^ Diogenes, Laertius (1925). Lives of Eminent Philosophers: Volume II: Books 6-10. Translated by Hicks, R. D. Cambridge, Mass: Harvard University Press. pp. 573–575.
 58. ^ a b Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 35–37.
 59. ^ a b c d e Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Short Introduction. United States of America: Oxford University Press. p. 11.
 60. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 25–28.
 61. ^ a b c Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicurus, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 64–66.
 62. ^ a b c d Wilson, Catherine (2015). Epicureanism: A Very Short Introduction. United States of America: Oxford University Press. pp. 54–55.
 63. ^ a b O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. p. 85.
 64. ^ Asmis, Elizabeth (2009). "Epicurean empiricism". In Warren, James (ed.). The Cambridge Companion to Epicureanism. Cambridge University Press. p. 84.
 65. ^ a b c d O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Pres. pp. 97–98.
 66. ^ Bakalis, Nikolaos (2005). Handbook of Greek Philosophy: From Thales to the Stoics Analysis and Fragments. Canada: Trafford Publishing. pp. 193–197.
 67. ^ Konstan, David (2011). Fish, Jeffrey; Sanders, Kirk R. (eds.). Epicurus and the Epicurean Tradition. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 62–63.
 68. ^ a b c O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 103–104.
 69. ^ a b c d Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans and Sceptics. New York, NY: Routledge. p. 19.
 70. ^ a b c d Asmis, Elizabeth (2009). "Epicurean empiricism". In Warren, James (ed.). The Cambridge Companion to Epicureanism. Cambridge: Cambridge University Press. pp. 93–94.
 71. ^ a b Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 12–13.
 72. ^ a b Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 12–16.
 73. ^ Asmis, Elizabeth (2009). "Epicurean empiricism". In Warren, James (ed.). The Cambridge Companion to Epicureanism. Cambridge University Press. p. 85.
 74. ^ Sharples, R. W. (1996). Stoics, Epicureans, and Sceptics: An Introduction to Hellenistic Philosophy. New York, NY: Routledge. pp. 18–19.
 75. ^ a b c d O'Keefe, Tim (2010). Epicureanism. University of California Press. pp. 101–103.
 76. ^ a b Tsouna, Voula (2016). "Epicurean Preconceptions". Phronesis. 61 (2): 215. doi:10.1163/15685284-12341304.
 77. ^ Cf. Sallust, The War With Catiline, Caesar's speech: 51.29 & Cato's reply: 52.13).
 78. ^ "Full text of "The writings of Thomas Jefferson;"". archive.org. Retrieved 6 May 2016.
 79. ^ "Townhall.com::Talk Radio Online::Radio Show". Archived from the original on 5 November 2018. Retrieved 5 September 2019.
 80. ^ Anon., Gérald Ghislain – Creator of The Scent of Departure. IdeaMensch, 14 July 2011.
 81. ^ Michel Onfray, La puissance d'exister: Manifeste hédoniste, Grasset, 2006
 82. ^ Cyril Bailey, Epicurus: The Extant Remains, Oxford: Clarendon Press, 1926, p.131
 83. ^ Michael Symons, "Epicurus, the foodies’ philosopher", pp. 13-30, in Fritz Allhoff and Dave Monroe, eds, Food & Philosophy: Eat, think, and be merry, Malden (MA, USA): Blackwell Publishing, 2007
 84. ^ Francis Bacon, Apothegms 280

Further reading

 • Dane R. Gordon and David B. Suits, Epicurus. His Continuing Influence and Contemporary Relevance, Rochester, N.Y.: RIT Cary Graphic Arts Press, 2003.
 • Holmes, Brooke & Shearin, W. H. Dynamic Reading: Studies in the Reception of Epicureanism, New York: Oxford University Press, 2012.
 • Jones, Howard. The Epicurean Tradition, New York: Routledge, 1989.
 • Neven Leddy and Avi S. Lifschitz, Epicurus in the Enlightenment, Oxford: Voltaire Foundation, 2009.
 • Long, A.A. & Sedley, D.N. The Hellenistic Philosophers Volume 1, Cambridge: Cambridge University Press, 1987. (ISBN 0-521-27556-3)
 • Long, Roderick (2008). "Epicureanism". In Hamowy, Ronald (ed.). The Encyclopedia of Libertarianism. Thousand Oaks, CA: SAGE; Cato Institute. p. 153. doi:10.4135/9781412965811.n95. ISBN 978-1-4129-6580-4. LCCN 2008009151. OCLC 750831024.
 • Martin Ferguson Smith (ed.), Diogenes of Oinoanda. The Epicurean inscription, edited with introduction, translation, and notes, Naples: Bibliopolis, 1993.
 • Martin Ferguson Smith, Supplement to Diogenes of Oinoanda. The Epicurean Inscription, Naples: Bibliopolis, 2003.
 • Warren, James (ed.) The Cambridge Companion to Epicureanism, Cambridge: Cambridge University Press, 2009.
 • Wilson, Catherine. Epicureanism at the Origins of Modernity, New York: Oxford University Press, 2008.
 • Zeller, Eduard; Reichel, Oswald J., The Stoics, Epicureans and Sceptics, Longmans, Green, and Co., 1892

External links