لاک‌پشت‌های نینجا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
لاک‌پشت‌های نینجا
Teenage Mutant Ninja Turtles (Kevin Eastman's art).jpg
تصویر طراحی شده توسط کوین ایستمن
ساخته‌شده توسطکوین ایستمن
پیتر لیرد
اثر اصلیTeenage Mutant Ninja Turtles (Mirage Studios)
(۱۹۸۴)
خلق‌شده توسطMirage Studios (۱۹۸۴–۲۰۰۹)
ویاکام سی‌بی‌اس (۲۰۰۹–تاکنون)[۱]
انتشارات چاپی
کمیک‌ها
داستان(های) مصورTeenage Mutant Ninja Turtles (comic strip)
(۱۹۹۰–۱۹۹۷)
فیلم‌ها و تلویزیون
فیلم(ها)Teenage Mutant Ninja Turtles in film
(۱۹۹۰–تاکنون)
مجموعه‌های تلوزیونیNinja Turtles: The Next Mutation
(۱۹۹۷–۱۹۹۸)
مجموعه‌های پویانمایی
فیلم ویدئوییMutant Turtles: Superman Legend
(۱۹۹۶)
بازی‌ها
بازی نقش‌آفرینیTeenage Mutant Ninja Turtles & Other Strangeness
متفرقه
اسباب‌بازی(ها)Teenage Mutant Ninja Turtles action figures

لاک‌پشت‌های نینجا با نام کامل لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان (به انگلیسی: Teenage Mutant Ninja Turtles) یک فرنچایز سرگرمی است که در سال ۱۹۸۳ توسط نویسندگان کتاب‌های کمیک آمریکایی پیتر لِرد و کوین ایستمن ایجاد شد. این مجموعه لئوناردو، رافائل، داناتلو و مایکل‌آنجلو (که نام آن‌ها برگفته از هنرمندان عصر رنسانس ایتالیا می‌باشد)، چهار برادر لاک‌پشت جهش‌یافته و انسان‌گونه را دنبال می‌کند که نینجوتسو را از یک موش (استاد اسپلینتر) که مانند آن‌ها جهش‌یافته است آموخته‌اند و در شهر نیویورک با شر مبارزه می‌کنند.

ایستمن و لرد این شخصیت‌ها را به عنوان تقلیدی از عناصر رایج در کمیک‌های ابرقهرمانی در آن زمان تصور کردند. در سال ۱۹۸۴، آنها استودیو میراژ را تأسیس کردند و اولین نشریهٔ لاک‌پشت‌های نینجای جهش‌یافته نوجوان را در سال ۱۹۸۴ منتشر کردند. این یک موفقیت شگفت انگیز بود. آنها پروانهٔ شخصیت‌ها را به Playmates Toys دادند، که خط تولیدی از اکشن فیگورهای لاک‌پشت‌ها را توسعه داد. حدود ۱٫۱ میلیارد دلار آمریکا از اسباب بازی‌های لاک‌پشت‌ها بین سال‌های ۱۹۸۸ و ۱۹۹۲ فروخته شد و آنها را به عنوان سومین آدمک‌های عروسکی پرفروش تاریخ در آن زمان تبدیل کرد.

این اکشن فیگورها با اولین مجموعهٔ انیمیشنی لاک‌پشت‌ها که در سال ۱۹۸۷ نمایش داده شد و تقریباً یک دهه پخش شد، تبلیغ شدند. در برخی از مناطق اروپایی، کلمهٔ «نینجا» در نام با «قهرمان» به دلیل معانی خشونت‌آمیز جایگزین شد. سه فیلم لایو اکشن در دهه ۱۹۹۰ منتشر شد. اولین فیلم تا آن زمان تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم مستقل شد. در سال ۲۰۰۹، فرنچایز لاک‌پشت‌ها توسط نیکلودئون، یکی از شرکت‌های تابعهٔ ویاکام خریداری شد. ویاکام یک مجموعهٔ کمیک جدید، دو فیلم جدید لایو اکشن و مجموعه‌های انیمیشن جدید را سفارش داد.

بعدها از روی آن چندین مجموعهٔ پویانمایی، فیلم، بازی ویدئویی، اسباب‌بازی و دیگر محصولات ساخته شد.

تاریخچه

۱۹۸۳–۱۹۸۶: مفهوم و اولین کمیک

کوین ایستمن و پیتر لِرد، نویسندگان کتاب‌های مصور، در ماساچوست با هم آشنا شدند و با هم شروع به کار روی تصویرسازی کردند. در سال ۱۹۸۳، لِرد از ایستمن دعوت کرد تا با او در دوور، نیوهمپشایر زندگی کند. در نوامبر آن سال، ایستمن یک لاک‌پشت نقابدار را ترسیم کرد که روی پاهای عقب خود و مجهز به نانچیکو ایستاده بود.

سری‌ها

لاک‌پشت‌های نینجا شامل چندین سری است:

  • اول: لاک‌پشت‌های خشن-۱۹۸۴
  • دوم: لاک‌پشت‌های نینجا سری اول-۱۹۸۷تا۱۹۹۶
  • سوم: لاک‌پشت‌های افسانه‌ای-۱۹۹۹_۱۹۹۶
  • چهارم: لاک‌پشت‌های نینجا سری دوم-۲۰۰۳–۲۰۰۹
  • پنجم: فیلم سینمایی لاکپشت‌های نینجا ۲۰۱۶
  • ششم: لاک‌پشت‌های نینجا سری سوم ۲۰۱۲–۲۰۱۸
  • هفتم: لاکپشت‌های نینجا سری چهارم ۲۰۱۸ تا اکنون

لازم است ذکر شود که ساختن سری چهارم در سال ۲۰۰۳ آغاز گردید، اما به دلیل وجود مشکلاتی همچون کمبود بودجه ساخت چهار قسمت پایانی آن به انتها نرسید، اما از اوایل سال ۲۰۰۹ ساخت آن دوباره شروع شد و نه تنها این چهار قسمت ساخته شد بلکه تصمیم گرفته شد که یک فصل دیگر هم برای سری چهارم در نظر بگیرند و همین پیشروی باعث به وجود آمدن سری پنجم شد. سری چهارم این مجموعه در ۲۶ قسمت کامل شده و سری پنجم که شامل ۲۲ قسمت است، در ماه دسامبر ۲۰۱۴ ساخته شده‌است.

این مجموعه دارای ۷ فصل و در مجموع ۱۵۶ قسمت ۲۲ دقیقه‌ای است. سری‌های ۱ تا ۵ با یک کیفیت تصویر ساخته شده‌است اما سری‌های ۶ و ۷ با یک کیفیت دیگر. کشور سازنده این کارتون ایالات متحده آمریکا است.

شماره سری تعداد قسمت‌ها سال تولید
۱ ۲۶ ۲۰۰۳
۲ ۲۶ ۲۰۰۴
۳ ۲۶ ۲۰۰۵
۴ ۲۶ ۲۰۰۶
۵ ۱۲ ۲۰۰۷
۶ ۲۶ ۲۰۰۷
۷ ۱۳ ۲۰۰۸

پانویس

  1. Siegel, Tatiana (October 21, 2009). "{{جا:PAGENAME}}". ورایتی. Penske Media Corporation.

منابع