لاک‌پشت‌های نینجا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
از راست به چپ: لئوناردو، مایکل‎‎آنجلو، دوناتلو و رافائل

لاک‌پشت‌های نینجای نوجوان جهش‌یافته (به انگلیسی: Teenage Mutant Ninja Turtles) یا به طور مرسوم‌تر لاک‌پشت‌های نینجا (به انگلیسی: Ninja Turtles)، همچنین لاک‌پشت‌های قهرمان داستانی درباره ۴ لاک‌پشت جهش‌یافته انسان‌گون (به نام‎های مایکل‌آنجلو،[۱] لئوناردو،[۲] دوناتلو[۳] و رافائل[۴]) است که نینجوتسو را از یک موش (استاد اسپلینتر)[۵] که مانند خودشان جهش‌یافته و انسان‌گون است می‌آموزند. آن‌ها در فاضلاب نیویورک زندگی می‌کنند و به مبارزه دشمنان خود می‌روند. این مجموعه در سال ۱۹۸۴ در یک کتاب کمیک استریپ نوشته کوین ایستمن و پیتر لایرد آفریده شد و بعداً از روی آن چندین مجموعه پویانمایی، فیلم، بازی رایانه‎ای، اسباب‌بازی و دیگر محصولات ساخته‌شد.

سری‌ها[ویرایش]

لاک پشت‌های نینجا شامل ۵ سری است اول:لاک پشت‌های خشن-۱۹۸۴ دوم:لاک پشت‌های کوچک-۱۹۹۶ سوم:لاک پشت‌های افسانه‌ای-۱۹۹۸ چهارم:لاک پشت‌های نینجا{نسخه کنونی}-۲۰۰۹ پنچم:لاک پشت‌های نینجا آینده-۲۰۱۲ که نسخه چهارم از تمامی سری‌ها مهیج تر است. لازم به ذکر است که ساختن سری چهارم در سال ۲۰۰۳ آغاز گردید اما به دلیل وجود مشکلاتی همچون کمبود بودجه ساخت چهار قسمت پایانی آن به انتها نرسید اما از اوایل سال ۲۰۰۹ ساخت آن دوباره شروع شد و نه تنها این چهار قسمت ساخته شد بلکه تصمیم گرفته شد که یک فصل دیگر هم برای سری چهارم در نظر بگیرند و همین پیشروی باعث به وجود آمدن سری پنجم شد. سری چهارم این مجموعه در 26 قسمت کامل شده و سری پنجم که همچنان در حال ساخت میباشد شامل 22 قسمت(تا 22 می 2014)است که گفته شده قسمت 23 در ماه دسامبر 2014 عرضه خواهد شد.

شخصیت‌ها[ویرایش]

استاد اسپلینتر[ویرایش]

اسپلینتر با نام اصلی(هاماتویوشی) استاد لاکپشت‌ها است و لاکپشت‌ها تمام فنون نینجایی را از او آموخته‌اند. او معمولاً لاک پشت ها را پسران من صدا میکند. اسپلینتر فنون نینجایی را از استاد یوشی آموخته‌است. اسپلینتر در واقع یک انسان بوده است که در اثر برخورد با ماده جهش زایی که فضایی ها(کرنگ ها)تولید کرده بودند به شکل موش در آمده.البته در یکی از سری های این سریال این موش در ابتدا یک موش دست آموز متعلق به استاد یوشی بوده که به همرا لاکپشت ها تغییر اندازه داده و بزرگتر و همین طور باهوش تر شده.کینه اصلی او از شردر به خاطر کشته شدن استادش توسط شردر است. لاکپشت ها اغلب اورا سِنسِی یا استاد اسپلینتر(Master Splinter) مبخوانند. [۶]

لئوناردو[ویرایش]

لئوناردو یا لئو که به طور غیر مستفیم و قراردادی سرگروه قلمداد می‌شود، بسیار حرفه‌ای و ماهر است. اسلحهٔ او دو کاتانا (شمشیر بلند و تیز) است و پوشش او نیز آبی است. بسیاری از مبارزه‌ها با سردسته‌های تبهکاران را او بر عهده دارد.[۷].

مایکل‌آنجلو[ویرایش]

مایکل‌آنجلو (مایک یا مایکی) از پوشش نارنجی استفاده می‌کند. سلاح او نانچاکو است. مایکل‌آنجلو شوخ و گاهی اوقات دست و پا چلفتی و حتی خنگ است، و بسیاری از مواقع مشکلاتی را برای برادرانش به وجود میاورد.او با حیوانات با مهربانی رفتار می کند و آن ها را دوست دارد و رابطش با داناتلو بهتراست

داناتلو[ویرایش]

داناتلو (دان یا دانی) از پوشش ارغوانی (بنفش) استفاده می‌کند. سلاح او نوعی چوب (bō) است. دوناتلو باهوشترین و باذکاوت ترین فرد گروه‌است. او در حرفهٔ فنی و کامپیوتری رشته دارد و برنامه ریزی و کارهای فنی حرفه‌ای گروه بر عهدهٔ او است.رنگ پوستش از همه روشن تر است ورابطش با آوریل از همه بهتراست[۸].

رافائل[ویرایش]

رافائل یا راف از پوشش قرمز استفاده می‌کند. وسیله دفاعی او در این پویانمایی شمشیر سای است. او تندخو، دمدمی مزاج و احساساتی است و زود عصبی می‌شود؛ به همین دلیل گاهی ناخواسته برای گروه دردسر ایجاد می‌کند.[۹].

کِیسی جونز[ویرایش]

کِیسی پازتیزانی بود که تبدیل به یکی از صمیمیترین دوستان لاک پشت ها شد ؛ همچنین او عاشق اِیپریل است.اولین دیدار او با لاک پشت ها بعد از دعوایی با رافائل بود.کِیسی به وسیله ی چوب های ورزشی (چوب بیسبال ، هاکی ، کریکت ، گلف و...) و یک ماسک هاکی که به صورتش میزند ، دعوا میکند.[۱۰].

اپریل اونیل[ویرایش]

اپریل اونیل دستیار آزمایشگاه بکستر استاکمن بود.اپریل اولین بار لاکپشتها را وقتی از روبات های موشی گون استاکمن نجاتش دادند ملاقات کرد. او در بسیاری از ماجراهای لاکپشتهای نینجا حضور داشت و در کار گروهی کارهای را میکرد که لاکپشت ها قادر به انجام آنها نبودند. در سری تلوزیونی 1997 و کتاب کمیک سری آرچی اپریل یک خبرنگار معرفی شده بود. در سری 2012 اپریل یک نوجوان است که توسط لاکپشتهای نینجا نجات یافت و در حال تبدیل شدن به یک نینجا توسط استاد اسپلینتر است. [۱۱].

شردر[ویرایش]

شردر با نام اصلی "اوروکو ساکی" استاد نینجوتسو و سرکده نینجاهای پیاده است.در تمام سری های لاکپشتهای نینجا او دشمن بزرگ اسپلینتر و لاکپشتهای نینجا است.شردر در اغلب نسخه های لاکپشتهای نینجا از تیغی که روی بازوانش دارد به عنوان اسلحه استفاده میکند. [۱۲].


کارای[ویرایش]

زنی بلند رتبه در نینجا که به اشکال مختلف در سری کمیک ها و سری های تلوزیونی لاک پشتهای نینجا حضوز داشته است اغلب به عنوان خیشاوند شردر نظیر دختر خوانده یا دختر شبیه سازی شده اوست.اغلب درگیری ها و ماجراهای او با لئوناردو صورت میگیرد [۱۳].

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]