لامپ فلورسنت فشرده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
یک لامپ فلورسنت فشردهٔ مارپیچی.
این نمودار نشان‌دهندهٔ مصرف انرژی انواع لامپها است. هرچه نقطه‌ها در نمودار پایین‌تر باشند، یعنی مصرف انرژی کمتری دارند.

لامپ کم‌مصرف یا لامپ فِلُورِسنت فشرده، نوعی لامپ از خانوادهٔ لامپ‌های فلورسنت است. لامپ‌های کم‌مصرف برای جایگزین‌شدن با لامپ‌های رشته‌ای که پرمصرف هستند طراحی شده‌اند، و سرپیچ آنها مانند لامپ‌های معمولی است. در مقایسه با لامپ‌های معمولی، این لامپ‌ها تقریباً همان نور را تولید می‌کنند اما مصرف برق کمتر و عمر طولانی‌تری دارند، اگرچه قیمتشان بالاتر است. در ایالات متحدهٔ آمریکا، یک لامپ کم‌مصرف در مقایسه با یک لامپ معمولی و در طول عمر لامپ، بیش از ۳۰ دلار در هزینهٔ برق صرفه‌جویی می‌کند و تا ۲۰۰۰ برابر از تولید گازهای گل‌خانه‌ای جلوگیری می‌کند.

تاریخچه[ویرایش]

اولین لامپ فلورسنت در اواخر دههٔ ۱۸۹۰ به وسیلهٔ پیتر کوپر هیویت اختراع شد.[۱] از لامپ‌های هیویت در سالن‌های عکاسی و برخی صنایع استفاده می‌شد. بعدها و در سال ۱۹۲۷ فردریک مه‌یِر و هانس اسپنر لامپ بخاری فشار بالا را اختراع و ثبت کردند. بعدها جورج اینمان با شرکت جنرال الکتریک در مورد تولید لامپ‌های مهتابی کارآمد به توافق رسید و تولید این نوع لامپ‌ها شروع شد. لامپ‌هایی که در سال ۱۹۳۸ تولید و در سال ۱۹۴۱ ثبت شد. لامپ‌های کم‌مصرف نوین به وسیلهٔ اِد هامر، که مهندس شرکت جنرال الکتریک بود،[۲] در واکنش به بحران نفتی سال ۱۹۷۳ اختراع شد.[۳] وی با بودجه‌ای در حدود ۲۵ میلیون دلار این لامپ‌ها را به تولید انبوه رساند اما بعدها فناوری ساخت این لامپ‌ها فاش شد و افراد دیگر با کپی‌برداری توانستند این لامپ‌ها را تولید کنند.[۴]

ساختمان[ویرایش]

مهمترین پیشرفت در فناوری ساخت این لامپها، افزایش فرکانسِ کارِ لامپ بوده‌است. به این معنی که فرکانس کار آنها به جای ۵۰ یا ۶۰ هرتز، چندین کیلوهرتز است (مثلاً ۲۰ کیلوهرتز). این باعث می‌شود اجزای مدارِ راه اندازِ لامپ، به ویژه سیم‌پیچ (سِلف)، به مراتب کوچک‌تر شوند. به همین دلیل، این نوع لامپ‌های فلورسنت را، فشرده می‌گویند. از سوی دیگر، با این کار چشمک‌زدن‌های لامپ و آهسته روشن‌شدن آن نیز از بین می‌رود؛ مشکلی که تقریباً در همهٔ لامپ‌های فلورسنت وجود داشت.

منابع[ویرایش]

  1. Bellis, Mary (2007). "The History of Fluorescent Lights". About.com. Archived from the original on 27 April 2012. Retrieved 2008-02-13.
  2. Segall, Grant (20 July 2012). "Edward E. Hammer of Nela Park invented compact fluorescent light bulbs: news obituary". Cleveland.com. Sun Newspapers. Retrieved 18 June 2013.
  3. "Inventing Six Modern Electric Lamps: Compact Fluorescent – The Challenge of Manufacturing". National Museum of American History. Retrieved 18 June 2013.
  4. Kanellos, Michael (August 2007). "Father of the compact fluorescent bulb looks back". CNet News. Archived from the original on 11 May 2008. Retrieved 2007-07-17.

جستارهای وابسته[ویرایش]