لئونیتوس (ژنرال فوکاس)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

لئونتیوس (به یونانی: Λεόντιος، به لاتین: Leontius) از فرماندهان بیزانسی بود که در زمان حمله ارتش ساسانی به مرزهای شرقی بیزانس توسط فوکاس به شهر دارا گسیل شد، ولی در آنجا شکست سختی از سپاه ایران خورد که به همین دلیل فوکاس بر او خشم گرفت و وی را به زندان افکند.

در سال ۶۰۴ میلادی که نیروهای ساسانی سپاه ژرمانوس را شکست دادند و خود وی نیز با جراحات شدید از صحنه نبرد گریخت و کمی بعد درگذشت. نارسس که از هنوز به موریس وفادار مانده بود، بعد از شکست ژرمانوس از سپاه ساسانی به شهر هیراپولیس رفت. فوکاس برای جلوگیری از پیشرویهای ایرانیان به داخل بیزانس لئونتیوس را به مقابله با وی گسیل کرد. لئونتیوس سپاهش را دو قسمت کرد، یک قسمت را به تعقیب نارسس فرستاد و خود با قسمت اصلی به سمت نیروهای ساسانی رفت.[۱] سپاه لئونتیوس در نزدیکی شهر دارا شکست سختی از سپاه ساسانی خورد و خودش به کنستانتینوپل بازگشت. فوکاس از این عمل او خشمگین شد و وی را زندانی کرد.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویسها[ویرایش]

  1. Olster 1993, p. 82
  2. Bury 1889, p. 199
  3. Olster 1993, p. 83

منابع[ویرایش]

  • Olster، David Michael (۱۹۹۳). The politics of usurpation in the seventh century: rhetoric and revolution in Byzantium. A.M. Hakkert.
  • Bury، John Bagnell (۱۸۸۹). A History of the Later Roman Empire from Arcadius to Irene (395 A. D. to 800 A. D.). Macmillan and Company. صص. ۱۹۹.