قلع‌اندود کردن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

قلع‌اندود کردن (به انگلیسی: Tinning) فرایندی است که بر روی فولاد یا آهن کارشده لایه نازکی از قلع پوشیده می‌شود، محصول نهایی بدست آمده از این فرایند ورق قلع‌اندود می‌باشد. این ورق اغلب برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده می‌شود.

اولین و گسترده‌ترین کاربرد ورق‌های قلع‌اندود تولید قوطی‌های کنسرو می‌باشد. در گذشته این ورق‌ها برای گلدان، سینی‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گرفت. این ورق‌ها بر اساس روش الکترولیت اسیدی با محلول فرواستان تولید می‌شود. دراین روش ورق پس از عبور از حوضچه‌های شستشوی الکترولیتی و شستشو با آب و عبور از حوضچه‌های اسید شویی الکترولیتی و شستشو با آب (طی دو مرحله) وارد حوضچه‌های محتوی محلول الکترولیت شده و طی پنج مرحله در حالی که شمش خالص قلع بعنوان آند و ورق بعنوان کاتد عمل می‌کند، به روش الکترولیتی هر دو سطح ورق قلع اندود می‌گردد. پس از انجام عملیات پوشش دهی قلع، ورق با عبور از کوره‌ای به نام مافل تا درجه حرارت بالای نقطه ذوب قلع گرم گردیده و سپس در حوضچه‌ای سریعاً سرد می‌گردد. پس از این مرحله ورق قلع اندود بعلت جلوگیری از اکسیداسیون سطحی وارد عملیات شیمیایی (رسوب دادن لایه‌ای از کروم) گردیده و و پس از طی عملیات خنک سازی و بازسازی‌های کنترل کیفی، بسته بندی گردیده و به بازار مورد مصرف خود که صنایع بسته بندی است روانه می‌گردد.

کاربرد ورق قلع اندود[ویرایش]

قطعات خودروسازی[ویرایش]

فیلترهای روغن، واشرهای درزبند سرسیلندر و قطعات الکتریکی ماشین آلات،

در حرفهی ساختمانسازی[ویرایش]

فاصله نگهدارها برای شیشهاندازی دوجداره، نردههای سقف کاذب، بازتابندههای نور، پرههای رادیاتور، شیرهای تقویتشده، در پوشش بام و پوشش نمای صنعتی و تجاری، لوازم جانبی ساختمان و …

در منزل[ویرایش]

قالبهای کیک، قطعات سازنده کپسول گاز، کنسرو سازی، اسپری‌ها و ساخت بطری‌های مواد نوشیدنی، سر بطری، بسته بندی مواد غذایی

در تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی[ویرایش]

باتریها، و قطعات الکتریکی، و …

برای ساخت فیلم‌های عکاسی، به عنوان یک ماده محافظتی برای کابل‌های فیبر نوری به کار برده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]