قلب اقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلب اقدس عیسی
HerzJesu mit Droste zu Vischering und MMA.jpg
تصویر عبادی قلب اقدس در حال ستایش توسط Saint Margaret Mary Alacoque و Blessed Mary of the Divine Heart
مفتخرشده در
جشنسومین جمعه پس از عید پنجاهه
نمادهاقلب خونین سوزان، با صلیب و خار در آن
حامیApostleship of Prayer, Chilaw Diocese, Sri Lanka
روشنگری بدنی و معنوی قلب اقدس عیسی (تصویر در کلیسای Saint-Gervais-et-Saint-Protais، پاریس، فرانسه)

ارادت به قلب اقدس (همچنین به عنوان قلب بسیار اقدس عیسی ، به لاتین Sacratissimum Cor Iesu نیز شناخته می‌شود) یکی از عبادت‌های کاتولیک است که به‌طور گسترده انجام می‌شود و در آن قلب عیسی به عنوان نمادی ازعشق بی‌کران و پرشور "خدا به بشریت " دیده می‌شود.[۱] این عبادت عمدتاً در کلیسای کاتولیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دنبال آن کلیسای عالی آنگلیکان، لوتری‌ها و برخی از ارتدکس‌های آیین غربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کلیسای لاتین، مراسم رسمی اقدس‌ترین قلب عیسی سومین جمعه پس از پنطیکاست برگزار می‌شود.[۲] ۱۲ قول اقدس‌ترین قلب عیسی نیز بسیار محبوب است.

این عبادت به ویژه به آنچه کلیسا عشق و عطوفت دیرپای قلب مسیح نسبت به بشریت می‌داند مربوط می‌شود. رواج این عبادت در شکل امروزی آن از یک راهبه کاتولیک رومی اهل فرانسه، مارگارت مری آلاکوک، شروع شده‌است که گفت که این عبادت را از عیسی مسیح در طی یک سری مشاهدات به او بین سالهای ۱۶۷۳ و ۱۶۷۵ به[۳] و بعداً، در قرن نوزدهم، از مکاشفات عرفانی یک راهبه کاتولیک دیگر در پرتغال، مری قلب الهی دروسته زو ویشرینگ، که به نام مسیح درخواست کرد پاپ لئوی سیزدهم تمام جهان را به قلب اقدس وقف کند آموخته. پیشینیان این عبادت امروزی بدون شک در قرون وسطی در جنبه‌های مختلف عرفان کاتولیک، به ویژه با گرترود بزرگ ، ظهور کردند. [۴]

نقاشی نشان دهنده آشکار شدن قلب اقدس به قدیس مارگارت مری آلاکوک .

منابع[ویرایش]

  1. "Opening for the Year of Priest on the 150th Anniversary of John Mary Vianney". vatican.va (به انگلیسی). Jun 19, 2009. Archived from the original on December 24, 2017.
  2. "Solemnity of the Sacred Heart of Jesus". Archived from the original on August 29, 2018.
  3. Jean Ladame, Marguerite–Marie, La sainte de Paray, Éditions Resiac, 1994 شابک ‎۲−۸۵۲۶۸−۱۱۸−۸
  4. Bainvel 1910.