قلب ارغوانی (گیاه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ترادسکانتیا پالیدا
Tradescantia pallida C.jpg
ترادسکانتیا پالیدا، Tradescantia pallida
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
تیره: برگ‌بیدیان
سرده: ترادسکانتیا
گونه: T. pallida
نام دوبخشی
Tradescantia pallida

قلب ارغوانی، برگ بیدی عنابی، ترادسکانتیا پالیدا (نام علمی: Tradescantia pallida) نام یک گونه از سرده ترادسکانتیا است. یکی از گیاهان گلدار خانواده برگ بیدی بوده و علت این نامگذاری به‌خاطر برگ‌های ارغوانی رنگش است. این گیاه بومی مکزیک است و از خانواده برگ‌بیدیان هستند که این گروه از گیاهان دارای گونه‌های متعدد است و بیشتر آنها را برای تزئین طاقچه گلخانه‌ها و پشت پنجره‌ها و بالکن‌های سرپوشیده نگهداری می‌کنند.

رشد قلب ارغوانی بسیار سریع است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می‌یابند. تمام گیاهان این گروه دارای ساقه‌های رونده و برگ‌های بیضی شکل هستند که اغلب با رنگ‌های متنوعی در طول برگ تزیین شده‌اند و برای پرورش در سبدهای آویزان بسیار مناسب هستند.

بسیاری از برگ بیدی‌ها گل‌های سفید یا سوسنی و شیری رنگی می‌دهند که جنبه تزئینی ندارد. گل‌های آنها بیشتر در اواخر فصل تابستان ظهور می‌کند اما در مناطق معتدل گرم، در اواخر بهار گل می‌دهند.

قلب ارغوانی یا همان برگ بیدی بنفش نسبت به سایه تاحدودی مقاوم است اما به محیط روشن با نور غیرمستقیم یا ملایم احتیاج دارد. در صورت قرار گرفتن در نور شدید و گرم روی برگ‌ها لک‌های قهوه‌ای پیدا شده و می‌سوزد.

در صورت کمبود نور هم برگ‌ها رنگ بنفش شان را از دست می‌دهند و فاصله برگ‌ها از هم زیاد می‌شود و به اصطلاح گیاه رشد علفی پیدا می‌کند. گلدهی این گیاه مستلزم داشتن نور کافی است.

این گیاه نسبت به خشکی تا حدودی مقاوم است اما بهتر است که زیاد خشکی نکشد و بعد از خشک شدن سطح خاک، آبیاری بشود. نکته حائز اهمیت در پروش گیاه قلب ارغوانی آبیاری آن است به طوریکه آبیاری زیاد باعث پوسیدن این گیاه از ریشه می‌شود بنابراین بهتر است گلدان آن دارای زهکشی مناسب باشد.

در هوای گرم و خشک نوک برگ‌ها به طرف بالا برگشته و سقوط می‌کنند. نوک قهوه‌ای برگ‌ها نشان دهنده خشکی هواست بنابراین گیاه قلب ارغوان را در اتاقی قرار دهید که ۴۰ درصد رطوبت داشته باشد.

برای آن که گیاه پرپشت و زیبایی شود، لازم است سرشاخه‌های آن را مرتباً قطع کرده و هر ماهه کود مایع تقویتی به آن داده شود. برای تکثیر این گیاه کافی است یک ساقه دارای گره را در خاک کاشته و منتظر ریشه زدن آن شد البته این گیاه در آب نیز ریشه‌دار می‌شود و می‌تواند تا مدت‌ها در آب رشد کند.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «چرا نوک برگ قلب ارغوانی‌تان خشک می‌شود؟». ایسنا. ۲۰۲۰-۰۵-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۲-۰۸.