قفل مقابل برقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Electric strike with monitoring contact.jpg

قفل مقابل برقی (به انگلیسی: Electric strike) یک دستگاه کنترل دسترسی است که برای درب‌ها استفاده می‌شود و جایگزین لبه ثابت (نصب شده بر روی چارچوب) قفل‌های معلولی می‌شود. قفل مقابل برقی یک زبانه سطح شیبدار را به زبانه در ارائه می‌دهد تا در زمان بسته شدن در، در به راحتی بسته شده و زبانه در وارد قفل شود؛ زبانه قفل با توجه به دستورالعمل با استفاده از اثر انگشت، کارت کنترل دسترسی و … از حالت قفل درآمده و اجازه می‌دهد کاربر بدون استفاده از حالت مکانیکی دستگیره در را باز کند.[۱]

دسته‌بندی قفل مقابل برقی[ویرایش]

دارای دو کابل(بدون سیگنال خروجی)

از نظر حالت‌های مختلف باز یا بسته بودن[ویرایش]

normal open) NO): در این نوع قفل در صورت قطع جریان ورودی قفل باز می‌شود

normal close) NC): در این نوع قفل در صورت قطع جریان ورودی قفل بسته می‌شود، در مواقع استفاده از این نوع قفل معمولاً در قسمت داخلی اتاق‌ها یک [Glass break unit)GBU)] شستی خروج اضطراری قرار می‌دهند.

از نظر سیگنال خروجی[ویرایش]

دارای سیگنال خروجی:این نوع قفل حالت باز و بسته بودن در را گزارش می‌دهد. این قفل دارای سه پیچ اتصال کابل شامل ورودی منفی جریان ورودی مثبت جریان و خروجی سیگنال است.

بدون سیگنال خروجی:این نوع قفل حالت باز و بسته بودن در را گزارش نمی‌دهد. این قفل دارای دو پیچ اتصال کابل شامل ورودی منفی جریان و ورودی مثبت جریان است.

بررسی مشخصات فنی قفل برابری برقی[ویرایش]

ولتاژ کاری قفل مقابل برقی ۱۲ ولت می باشد

قابلیت اتصال به انواع سیستم های کنترل تردد و اتوماسیون را داراست.

قابلیت استفاده برای انواع درب های ضدسرقت چوبی و الومینیومی و upvc را داراست

قفل برابری در نمونه های اروپایی از استحکام و دوام بالاتری نسبت به نمونه های ایرانی برخوردار است که البته قیمت چند برابری نمونه های اروپایی باعث کاهش استقبال از این مدل قفل گردیده است.

قفل مقابل برقی اداری مدیریتی مناسب برای مراکز اداری جهت کنترل اتاق های مدیریتی مطب ها و طلافروشی ها می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_strike ویکی‌پدیا انگلیسی

2. گروه فنی مهندسی آویژه