قره‌آغاج (چاراویماق)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قره‌آغاج (شهر))
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قره‌آغاج
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان چاراویماق
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۶٬۱۰۲[۱]
اطلاعات شهری
ره‌آورد کشاورزی، قالی
پیش‌شماره تلفنی ۰۴۱


قَره‌آغاج یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان چاراویماق واقع شده‌است و مرکز این شهرستان می‌باشد. شهر قره‌آغاج در ۷۰ کیلومتری جنوب هشترود و ۱۹۳ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده‌است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بالغ بر ۶٬۱۰۲ نفر بوده.[۱]

چشمه اسرار آمیز پیرسقا:

چشمه آب سرد پیرسقا در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در ۴۰ کیلومتری شهر قره آغاج و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند قرار دارد. موقعیت جغرافیائی چشمه شگفت انگیز و اسرار آمیز پیرسقا با طول جغرافیایی ۳۴، ۵۶، ۴۶ شرقی و عرض جغرافیایی ۵۱، ۵۱، ۳۶ شمالی می باشد . ارتفاع محل قرارگیری چشمه از سطح تراز دریا ۲۳۱۳ متر است. در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه آب با قدرت نیم الی سه لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد.

چشمه آب معدنی روستای ایستی سو

این چشمه در ۲۵ کیلومتری جنوب شهرستان و در طول جغرافیایی ۰۰ ، ۰۵ ، ۴۷ شرقی و عرض جغرافیایی ۰۶ ، ۵۹ ، ۳۶ شمالی واقع شده است .چشمه مزبور در دامنه آب پخشان شمال روستای آبگرم با جریان دایمی و با دبی ۲۰ لیتر در ثانیه از دهانه چشمه جاری است . چشمه های مورد نظر در امتداد یک گسل با جابجائی افقی و در کف دشت قرار گرفته است .

آب و هوا:

شهرستان چاراویماق دارای تابستان‌های معتدل و خنک و زمستان‌های طولانی و پربرف می‌باشد. ارتفاع عمومی زمین در این شهرستان از ۱۳۰۰ متر تا ۳۲۰۰ متر متغیر است.

اقتصاد:

اهالی‌ چاراویماق‌ به‌ کشاورزی‌، باغداری‌، کار در معدن‌، زنبورداری‌، مرغداری‌ و دامداری‌ اشتغال‌ دارند. از صنایع‌دستی‌ آن‌ فرش‌ با طرح‌ گل‌ ابریشم‌ که‌ صادر می‌شود، قالیچه‌های‌ بادوام‌ (برای‌ مصارف‌ محلی‌)، جاجیم‌ و گلیم‌ است. محصولات‌ عمده چاراویماق‌، گندم‌ و جو، بنشن‌، علوفه‌، تره‌بار و محصولات‌ باغی‌ است‌ . فراورده‌های‌ لبنی‌، عسل‌، گندم‌، بنشن‌، چغندرقند، دانه‌های‌ روغنی‌، انواع‌ صیفی‌، پوست‌، فرش‌ و خاک‌ صنعتی‌ کائولن‌ از صادرات‌ آنجاست.جاذبه های گردشگری:

غار طبیعی و صخره ای دلیک بولاغ، چشمه ها، صخره های باستانی اوچ قیزلار، قلعه نادری، تپه باستانی شهردل (شره دل) از جاذبهای گردشگری آن بشمار میروند.

ایلات چاراویماق:

ایل‌ شاهسون در دهستان‌ چاراویماق‌ جنوب‌ شرقی‌، ییلاق‌ و قشلاق‌ و در دهستانهای‌ چاراویماق‌ شرقی‌ و ورقه‌، قشلاق‌ می‌کنند. ایل‌ قره‌داغ‌ در دهستان‌ چاراویماق‌ جنوب‌ غربی‌ ییلاق‌ و در دهستان‌ چاراویماق‌ مرکزی‌ قشلاق‌ می‌کنند. طوایف‌ مستقل‌ کورانلار یا گورکانلو در چاراویماق‌ جنوب‌شرقی‌ و حیدرلو در چاراویماق‌ جنوب‌غربی‌ ییلاق‌ و حاج‌ علیلو در چاراویماق‌ مرکزی‌ قشلاق‌ دارند. طایفه‌ای‌ به‌ نام‌ که به  زبانی‌ مختلط‌ از ترکی‌، فارسی‌ و کردی‌ دارند، در این‌ شهرستان‌ به‌ سر می‌برند.

شهر قره آغاج هر سال دانشجوهای با استعداد و باهوشی را به جامعه علمی کشور تقدیم می کند و از این نظر دارای رتبه مناسبی بوده و شاهد رتبه های تک رقمی در سالهای گذشته در میان داوطلبان کنکور بوده ایم.

یکی از روستاهای معروف این شهر روستای نرگس آباد می باشد که دارای باغات سیب و آلبالو می باشد و همچنین سهم زیادی از محصولات کشاورزی (گندم ، نخود کشمشی)را روانه بازار می کند.[ویرایش]

منابع[ویرایش]