قتل اوزگه‌جان اصلان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قتل اوزگه‌جان اصلان
Ozgecan Aslan.jpg
زاده۲۲ اکتبر ۱۹۹۵
درگذشت۱۱ فوریهٔ ۲۰۱۵ (۱۹ سال)

اوزگه‌جان اصلان (ترکی استانبولی: Özgecan Aslan؛ ۲۲ اکتبر ۱۹۹۵ – ۱۱ فوریه ۲۰۱۵(2015-02-11)) یک دانشجوی اهل ترکیه بود که در حالیکه با مینی‌بوس در شهر مرسین قصد سفر داشت مورد سوقصد جنسی قرار گرفت و به قتل رسید. جنازه او در ۱۳ فوریه کشف‌شد، این قتل توسط راننده مینی‌بوس و دو همدست وی صورت گرفته بود.

این قتل موجب بروز تظاهرات و اعتراضات فراوان در ترکیه در روزهای پس از این رخداد شد. معترضان و فعالان حقوق زنان روز دوشنبه پس از قتل را "دوشنبه سیاه" نامیده‌اند و از همه زنان خواسته‌اند که در عزای ازگه‌جان اصلان و در اعتراض به خشونت علیه زنان لباس سیاه به تن کنند[۱]. معترضین پاسخ دولت را ناکافی می‌دانستند و به نسبت به عادی‌سازی چنین رخدادهای هشدار می‌دادند. این رخداد در رسانه‌های اجتماعی توجه فراوانی گرفت و موجب تقاضای برای مبارزه با خشونت علیه زنان شد. از آنان تقاضای نسبت به بیان تجربیات خشونت‌های جنسی نسبت به خودشان اقدام بکنند.

پسامدها[ویرایش]

بسیاری از هنرمندان ترکیه پوشیدن لباس سیاه و به اشتراک‌گذاری آنها در شبکه‌های اجتماعی، خود را در غم و اندوه را از این رخداد نشان دادند[۲]. همچنین عده‌ای در این کشور خواهان بازگشت مجازات اعدام در ترکیه و اعدام فرد متجاوز شدند.

منابع[ویرایش]

  1. . ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ http://www.bbc.co.uk/persian/world/2015/02/150216_l26_turkey_women_protest_rape. دریافت‌شده در ۱۷ فوریه ۲۰۱۵. از پارامتر ناشناخته |افزایش اعتراض‌ها در ترکیه در پی کشف جسد سوخته 'یک قربانی تجاوز' ناشر= صرف‌نظر شد (کمک); پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. «هنرمندان ترکیه برای اوزگه جان سیاه پوشیدند». وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه. ۲۷ بهمن ۱۳۹۳. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ فوریه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۷ فوریه ۲۰۱۵.