قانون ولف

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قانون وُلف)
پرش به: ناوبری، جستجو

قانون وُلف یک تئوری است از جراح و آناتومیست آلمانی قرن نوزدهم، ژولیوس ولف (۱۸۳۶-۱۹۰۲)، که بیان می‌کند استخوان‌های یک انسان یا حیوان سالم خود را با میزان فشار و باری که بر آن‌ها تحمیل می‌شود سازگار می‌کنند.[۱] اگر میزان فشار روی یک استخوان زیاد باشد آن استخوان خود را در طول زمان بازسازی می‌کند تا قویتر شده و بتواند آن فشار را تحمل کند.[۲] معماری داخلی استخوان‌ها بر اثر فشار وارده خارجی بر غشای استخوان، خود را سازگار کرده و احتمالاً ضخیم‌تر می‌شوند. عکس این مسئله نیز درست است یعنی با کاهش فشار بر استخوان‌ها، آن‌ها نیز در طول زمان ضعیف‌تر می‌شوند؛ ادامه این مسئله از لحاظ متابولیکی هزینه کمتری در بردارد و انگیزه لازم برای تغییر و افزایش انباشتگی استخوان از بین می‌رود.[۳]

قوانین وابسته[ویرایش]

نمونه‌ها[ویرایش]

بازیکنان تنیس معمولاً از یکی از دست‌های خود بیشتر از دست دیگر استفاده می‌کنند
 • دستی که بازیکن تنیس معمولاً راکت را با آن می‌گیرد قویتر از دست دیگر اوست. بدن بازیکن تنیس استخوان‌های آن دست را به علت اینکه تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد قوی‌تر می‌کند.
 • کسانی که موج‌سواری می‌کنند معمولاً با زانو روی تخته موج‌سواری خود نشسته و با دست در آب حرکت می‌کنند. این مسئله غالباً باعث بوجود آمدن استخوان‌های اضافه به علت فشار تخته موج‌سواری می‌شود.
 • فضانوردانی که مدت زمان طولانی را در فضا به سر می‌برند با استخوان‌های بسیار ضعیف‌تر از قبل به زمین برمی‌گردند که این به علت نبود جاذبه و به طبع آن نبودن فشار بر استخوان‌های آنهاست.
 • استخوان‌های وزنه‌بردان به علت تمریناتشان غالباً دارای چگالی بیشتری نسبت به افراد عادی است.[۴]
در کاراته ضربه‌ها باعث فشار بر استخوان‌ها و افزایش چگالی آنها می‌شود
 • هنرمندان هنرهای رزمی که در تمرین‌های خود ضربه‌های بسیاری به اشیاء وارد می‌کنند (همچون ضربه آرنج، مشت و غیره) استخوان‌هایی که فشار بالای ضربه بر آنها وارد می‌شود چگالی بیشتری دارند. به این مسئله تغییر شکل استخوان می‌گویند.

منابع[ویرایش]

 1. آناهاد اوکونور. «آیا یک استخوان شکسته پس از بهبودی محکم‌تر می‌شود؟». نیویورک تایمز، ۱۸ اکتبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۱. 
 2. Frost, HM (1994). "Wolff's Law and bone's structural adaptations to mechanical usage: an overview for clinicians". The Angle Orthodontist. 64 (3): 175-188. PMID 8060014. 
 3. Wolff J. "قانون تغییر شکل استخوان". Berlin Heidelberg New York: Springer, 1986 (translation of the German 1892 edition)
 4. «تمرین قدرتی: قوی‌تر، متناسب‌تر و سالم‌تر شوید». بنیاد آموزشی و تحقیقات پزشکی مایو، ۳۰ ژوئن ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۹ آبان ۱۳۹۱. 
 • Das Gesetz der Transformation der Knochen - 1892. Reprint: Pro Business, Berlin 2010, ISBN: 978-3-86805-648-8.
 • The Classic: On the Inner Architecture of Bones and its Importance for Bone Growth, Clin Orthop Rel Res. 2010 Apr;468(4):1056-1065

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • Julius Wolff Institut, Charité - Universitätsmedizin Berlin, main research areas are the regeneration and biomechanics of the musculoskeletal system and the improvement of joint replacement.