قانون تثبیت قیمت‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

این طرح در اولین سال فعالیت مجلس هفتم که همزمان با آخرین سال فعالیت دولت خاتمی بود(اسفند ۱۳۸۳) به تصویب رسید و حداد عادل رییس مجلس آنرا هدیه مجلس به مردم در سال جدید دانست.

ماده واحده - ماده (۳) قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران مصوب ۱۳۸۳/۱۱/۶ به شرح زير اصلاح می‌شود:

ماده ۳ - قيمت فروش بنزين، نفت‌گاز، نفت سفيد، نفت كوره و ساير فرآورده‌های نفتی، گاز، برق و آب، همچنين نرخ خدمات فاضلاب، ارتباطات تلفن و مرسولات پستی در سال اول برنامه چهارم، قيمت‌های پايان شهريور ۱۳۸۳ خواهد بود. براي سال‌های بعدی برنامه چهارم، تغيير در قيمت كالاها و خدمات مزبور طی لوايحی كه حداكثر تا اول شهريور هر سال تقديم می‌شود، پيشنهاد و به تصويب مجلس شورای اسلامی می‌رسد.

پيشنهاد هر قيمتی می‌بايد همراه با توجيه اقتصادی، اجتماعی باشد.

تبصره ۱ - ساير دريافتی‌های مرتبط از جمله حق اشتراک، حق انشعاب، ديماند، عوارض و ... مشمول اين حكم می‌باشند.

تبصره ۲ - دولت مكلف است تا پايان سال دوم برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران ضمن اتخاذ تمهيدات لازم برای كاهش مصرف فرآورده‌های نفتی و افزايش ظرفيت حمل و نقل عمومی، نياز داخلی به فرآورده‌های نفتی را از محل توليدات پالايشگاه‌های داخل كشور و يا فرآورده‌های جايگزين توليد داخل، تأمين نمايد. صنايع خودروسازی و ساير كارخانجات مرتبط مكلف به برنامه‌ريزی جهت كاهش مصرف حامل‌های انرژی و يا سازگار ساختن محصولات خود با فرآورده‌های جايگزين، مانند گازطبيعي فشرده در خودروها، می‌باشند. دولت مكلف است سازوكار لازم را برای حمايت از اجرای اين تبصره فراهم ساخته و بودجه مورد نياز را برای حمايت از تغييرات يادشده در بودجه ساليانه پيش بينی نمايد.

تبصره ۳ - دولت مكلف است تا پايان سال ۱۳۸۳ گزارش مربوط به اجرای وظيفه مندرج در ماده (۵) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ايران مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۹ برای افزايش بهره‌وری و كاهش هزينه‌ها را تقديم مجلس شورای اسلامی نمايد.

تبصره ۴ - به منظور كاهش مصارف غيرضرور و صرفه‌جويی در مصرف برق و گاز، به شركت‌های برق و گاز اجازه داده می‌شود از مصرف كنندگان غيرتوليدی با مصارف بالاتر از الگوی مصرف، جريمه مقطوع دريافت و به درآمد عمومی در خزانه واريز نمايند. دولت سقف‌های الگوی مصرف و ميزان جريمه مذكور را هر سال ضمن تبصره‌های لايحه بودجه به مجلس شورای اسلامی پيشنهاد می‌نمايد.

تبصره ۵ - صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران موظف است ازطريق شبكههاي سراسري و استاني خود نسبت به تنوير افكار عمومي درخصوص ضرورت اعمال مصرف بهينه در مصاديق ماده واحده اقدام و گزارش عملكرد خود را ماهانه به كميسيونهاي برنامه و بودجه و محاسبات و انرژي مجلس شوراي اسلامي تقديم نمايد.

تبصره ۶ – آئين نامه اجرائی اين ماده واحده توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزی كشور با همكاری دستگاه‌های اجرائی ذيربط تهيه و حداكثر ظرف دو ماه از زمان ابلاغ به تصويب هيأت وزيران خواهد رسيد.

تبصره ۷ - احكام مغاير با اين ماده واحده در مواد آتی اين قانون لغو می‌گردد. [۱]

پی‌آمد[ویرایش]

این طرح به کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت برق انجامیده و کمبود گسترده و قطع پیاپی برق در سالهای بعد خصوصا سال ۱۳۸۷ را به‌دنبال داشت.[۲]

تصویب‌کنندگان قانون تثبیت قیمت کالاهای اساسی در مجلس هفتم استدلال می‌کردند که افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی نقش مهمی در افزایش نرخ تورم دارد و با تثبیت قیمت کالاهای اساسی می‌توان نرخ تورم را نیز کنترل کرد. این در حالی است که ریشه تورم نه در افزایش قیمت کالاهایی چون بنزین و امثال آن، بلکه در افزایش حجم پول در اقتصاد ایران نهفته است. در نتیجه نه تنها طرح تثبیت قیمت‌ها، برای درمان تورم کارگر نشد، بلکه نرخ‌های بالای تورم تداوم یافت و با توجه با تثبیت قیمت انرژی، قیمت واقعی (تورم‌زدایی شده) سوخت و کالاهایی مانند برق و آب، سال به سال کاهش و به تبع آن حجم یارانه‌های آشکار و پنهان سال به سال افزایش یافت تا در نهایت حجم عظیم یارانه‌ها به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های اقتصاد ایران در پایان دهه هشتاد تبدیل شد. بطلان این نظریه بدین گونه ثابت شده است که پس از افزایش حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ درصدی میانگین قیمت حامل‌های انرژی، پس از گذشت نه ماه از هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران هزینه‌های تورمی ۲۰ تا ۲۵ درصدی اندازه‌گیری شده است.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]