قانون اساسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish

قانون اساسی یا اساسنامه عالی‌ترین سند حقوقی یک کشور و راهنمایی برای تنظیم قوانین دیگر است. قانون اساسی تعریف کنندهٔ اصول سیاسی، ساختار، سلسله مراتب، جایگاه، و حدود قدرت سیاسی دولت یک کشور، و تعیین و تضمین کنندهٔ حقوق شهروندان کشور است. هیچ قانونی نباید با قانون اساسی مغایرت داشته باشد. به عبارت دیگر، قانون اساسی قانون تعیین کنندهٔ نظام حاکم است، قانونی که مشخص می‌کند قدرت در کجا متمرکز است، روابط این قدرت حاکم با آزادی‌ها و حقوق افراد ملت چگونه است و این قوای حاکمه اعم از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضائیه چه اقتدارات و مسئولیت‌هایی در برابر ملت دارند. علاوه بر این، قانون اساسی مضامینی مانند پرچم ملی، سرود ملی، نشان ملی، پایتخت کشور و اصول حاکم بر سیاست‌های اقتصادی، برنامه‌های فرهنگی و روابط خارجی کشور را مورد توجه قرار می‌دهد. قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی که هنوز اجرا می‌شود در سال ۱۶۰۰ میلادی نوشته شده و متعلق به جمهوری سان مارینو در جنوب اروپا است.

نام[ویرایش]

مفهوم «قانون اساسی» برگرفته از واژهٔ فرانسوی «کُنستیتوسیون» (Constitution) است و در دوران جنبش مشروطه با همین لفظ فرنگی اما به معنای مشروطیت یعنی محدود شدن اختیارات پادشاه در یک چهارچوب معین (قانونی) بکار می‌رفته‌است.[۱][۲][۳][۴][۵][۶][۷] امروزه واژه «قانون اساسی» در فارسی برای اشاره به قانون اساسی دولت‌های حاکم (مثل ایران یا فرانسه)، زیرمجموعه دولت‌ها (مانند ایالت‌های آلمان، آمریکا یا هند) یا ابَردولت‌ها (مانند اتحادیه اروپا) بکار می‌رود، در مورد نهادهای دیگر مانند اتحادیه‌ها، سازمان‌های بین‌المللی و احزاب سیاسی، معمولاً از واژهٔ «اساسنامه» استفاده می‌شود.

پیشینه تاریخی قانون اساسی[ویرایش]

میان‌رودان و غرب آسیا[ویرایش]

در سال ۱۸۷۷ ارنست سارزک باستان‌شناس فرانسوی در اکتشافات باستان‌شناسی خود در میان‌رودان، شواهدی را از وجود نوعی قانون باستانی دادگستری در تمدن سومریان (۲۳۰۰ سال پیش از میلاد) به دست آورد. هیچ مدرک و نوشتهٔ منسجمی از این قانون کشف نشده‌است، اما از شواهد اینطور برمی‌آید که در بر اساس آن، بیوگان و یتیمان مالیات کمتری پرداخت می‌کردند، و قانون آن‌ها را در برابر رباخواری ثروتمندان پشتیبانی می‌کرده‌است.

به طور کلی در دوران باستان حکومت بر اساس نوعی قانون کلّی در منطقه میان‌رودان و غرب آسیا معمول بوده‌است. قدیمی‌ترین قانون مکتوب کشف شده در جهان قانون اور-نامو است که حدود ۲۰۵۰ تا ۲۱۰۰ سال پیش از میلاد به دستور یکی از پادشاهان شهر اور روی لوح سفالین حک شده بوده‌است. در دهه‌های ۵۰ و ۶۰ میلادی، روی متن قطعات مختلف این لوح پژوهش‌هایی انجام گرفت و در نهایت ۴۰ بند از قانون ترجمه شد.[۸]

از جمله قوانین دیگر در منطقه میان رودان که نسخه‌ای از آن بر روی لوحی سنگی حفظ شده، قانون حمورابی پادشاه بابل است که در حدود ۱۷۶۰ پیش از میلاد مسیح تدوین شده‌است.[۹]

یکی از مجموعه قوانین مشهور باستانی، منشور کوروش بزرگ پادشاه هخامنشی است که در سال ۵۳۹ پیش از میلاد پس از فتح شهر بابل به دستور وی نگاشته شد. از این منشور به عنوان نخستین منشور حقوق بشر جهان نام برده می‌شود، و نسخه بدل آن در مقر سازمان ملل متحد در شهر نیویورک نگهداری می‌شود.

از مجموعه‌های قوانین باستانی دیگر می‌توان به قانون لیپیت-ایشتار، قانون آشور، و قانون دین یهود اشاره کرد که زادگاه همه آن‌ها منطقه میان‌رودان بوده‌است.

یونان باستان[ویرایش]

در سال ۶۲۱ پیش از میلاد، نخستین قانون دولت-شهر آتن توسط دبیری به نام دراکو نوشته شد. این قانون بسیار خشن بود و در آن مجازات مرگ برای تمام جرایم در نظر گرفته شده بود.[۱۰] قانون اساسی آتن در سال‌های ۵۹۴ و ۵۰۸ پیش از میلاد، به ترتیب توسط سولون حاکم آتن و کلیستنس که یک اشراف‌زاده بود تغییر داده شد.[۱۱]

تفاوت قانون عادی با قانون اساسی[ویرایش]

به گواه متون تاریخی، ارسطو، فیلسوف شهیر یونانی، نخستین کسی است که بین قانون اساسی و قوانین عادی تفاوت قائل شده. وی قانون اساسی را تبیین کنندهٔ «جایگاه دستگاه‌های دولتی» می‌داند. آثار مشهور ارسطو مانند «قانون اساسی آتن» و «اخلاق» به بررسی قانون‌های اساسی آن دوره به ویژه قانون اساسی دولت-شهرهای آتن، اسپارت و کارتاژ می‌پردازد. ارسطو در این آثار خوبی‌ها و بدی‌های هریک از قانون‌ها را مشخص می‌سازد و نتیجه‌گیری می‌کند که بهترین قانون اساسی در حقیقت ترکیبی است از قوانین سلطنت‌طلبانه، اشراف‌گرایانه و مردم‌گرایانه. از نظر ارسطو، گروهی از شهروندان مجاز بودند در حکومت دخالت کنند، و گروهی دیگر از شهروندان (شامل بردگان) حق دخالت در حکومت را نداشتند.

قانون اساسی در امپراتوری روم[ویرایش]

چهره ژوستینیان یکم، کلیسای سان‌ویتاله، راونا، ایتالیا

نخستین بار امپراتور تئودوسیوس در سال ۴۳۸ مجموعه قوانین مشخصی برای اداره امپراتوری روم تدوین کرد.[۱۲] یک قرن بعد در سال ۵۳۴ میلادی، ژوستینیان یکم امپراتور بیزانس (روم شرقی) مجموعه‌ای از قوانین را تدوین و به اجرا گذاشت که در طول زمان تبدیل به تأثیرگذارترین قانون در اروپای قرون وسطی شد.[۱۳] این مجموعه از قوانین پیشین امپراتوری روم الهام گرفته بود و به عنوان نطفهٔ قانون مدنی مدرن اروپا شناخته می‌شود.

نخستین قانون جامع در ژاپن[ویرایش]

در سال ۶۰۴ میلادی، شوتوکو شاهزادهٔ ژاپنی، مجموعه‌ای از ۱۷ قانون را تهیه و به اجرا گذاشت. این قوانین الهام گرفته از تعالیم بودا هستند و بیشتر به اخلاق اجتماعی می‌پردازند تا به ساختار دولت

قانون شهر مدینه در دوره پیامبر اسلام[ویرایش]

پیامبر اسلام پس از مهاجرت به شهر یثرب (مدینه) و استقرار در آنجا، در سال یکم هجری (۶۲۲ میلادی) مجموعه قوانینی بر اساس دین اسلام برای اداره شهر وضع کرد. این قوانین برای نخستین بار حقوق مذهبی شهروندان را تضمین کردند و نظام دادگستری مشخصی را برای جنگ، مالیات و اختلافات مدنی تعریف کردند.[نیازمند منبع]

قانون بزرگ صلح سرخ‌پوستان آمریکای شمالی[ویرایش]

بین سال‌های ۱۰۹۰ و ۱۱۵۰ میلادی، قانونی به نام «گایاناشاگوا» (Gayanashagowa) یا «قانون بزرگ صلح» در میان اعضای کنفدراسیون «ایروکی» شامل شش قبیله بزرگ سرخ‌پوست آمریکای شمالی تدوین و به اجرا گذاشته شد.[۱۴] گفته می‌شود که سده‌ها بعد از آن، برخی از دولتمردان آمریکا مانند بنجامین فرانکلین و جیمز مدیسون هنگام تنظیم قانون اساسی ایالات متحده آمریکا، از گایاناشاگوا ایده‌هایی گرفته بوده‌اند.

قرون وسطی[ویرایش]

قانون ماگنا کارتا و حکومت مشروطه سلطنتی در انگلستان[ویرایش]

نسخه‌ای از ماگنا کارتا که توسط جان لکلند پادشاه انگلستان امضا شده و در آرشیو ملی بریتانیا نگهداری می‌شود.

ماگنا کارتا لیبرتاتوم (Magna Carta Libertatum) یا منشور بزرگ آزادی منشوری است که در سال ۱۲۱۵ میلادی نگاشته شده‌است. علت اصلی به وجود آمدن این منشور، اختلاف بین پاپ اینوسنت سوم، بارون‌ها و اشراف انگلستان، و پادشاه انگلستان بر سر میزان و حد قدرت پادشاه بود. ماگنا کارتا پادشاه را وادار می‌ساخت که بخشی از حقوق خود را واگذار کند، به تشکیلات قانونی احترام بگذارد و قبول کند که قانون بر ارادهٔ شخصی او ارجحیت دارد. یکی از مهم‌ترین بندهای ماگنا کارتا حکمی بود موسوم به Habeas Corpus که برطبق آن، شاه یا کس دیگری حق نداشت هیچ فردی را بدون طی تشریفات قانونی محکوم، زندانی، تبعید یا اعدام کند یا اموال کسی را مصادره نماید.

ماگنا کارتا گرچه باعث تغییر سریع در رفتار و موقعیت پادشاه انگلستان نشد، اما نقطه آغاز زورآزمایی شاه و اشرافیان برای کنترل حکومت، تکامل نظام پادشاهی در بریتانیا، پیدایش ایدهٔ حکومت مشروطه سلطنتی و تأسیس مجلس اعیان بود. تغییرات بعدی و تأسیس مجلس عوام موازنه قدرت را به سود مردم تغییر داد.

قانون قبطی در مصر و اتیوپی[ویرایش]

در سال ۱۲۴۰ میلادی، ابوالفضایل نویسندهٔ قبطی اهل مصر، با ترکیب بخش‌هایی از قوانین انجیل، یهودیت و امپراتوری بیزانس، قانون جدیدی را به زبان عربی به رشته تحریر درآورد. شواهد تاریخی نشان می‌دهد که این قانون در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی به کشور حبشه (اتیوپی) وارد شده و نخستین بار در زمان سلطنت سارسا دنگال امپراتور اتیوپی به عنوان قانون اساسی کشور به اجرا درآمده بوده‌است. قانون اساسی اتیوپی بیش از ۴۰۰ سال در این کشور اجرا می‌شد تا اینکه هایله سلاسی اول در سال ۱۹۳۱ قانون اساسی جدیدی را جایگزین آن نمود.

قانون اساسی سان مارینو[ویرایش]

قدیمی‌ترین قانون اساسی ملی که هنوز اجرا می‌شود در سال ۱۶۰۰ میلادی نوشته شده و متعلق به جمهوری سان مارینو در جنوب اروپا است.[۱۵] قانون اساسی سان مارینو (Leges Statutae Republicae Sancti Marini) با زبان لاتین نوشته شده و شامل ۶ دفتر است. نخستین دفتر آن شامل ۶۲ بخش است که شوراها، دادگاه‌ها و ادارات اجرایی دولت و شرح کار آن‌ها را تعریف می‌کند. سایر دفترها قوانین مدنی، جنایی و دادگستری و سلسله مراتب اداری را شرح می‌دهند.

قانون مستعمراتی کنتیکت در آمریکا[ویرایش]

در سال ۱۶۳۹ میلادی، مستعمرهٔ کنتیکت در آمریکای شمالی قانونی را تهیه و در مرزهای خود به اجرا گذاشت. از این قانون به عنوان یکی از اولین قوانین اساسی منسجم در غرب و نخستین قانون اساسی در آمریکای شمالی یاد می‌شود، و به همین دلیل به ایالت کنتیکت در کشور آمریکا لقب «ایالت قانون اساسی» داده‌اند.[۱۶] این قانون با اینکه سندی نسبتاً کوتاه است، در آن برای نخستین بار از آزادی‌های فردی و نحوه ضمانت آن‌ها توسط دولت سخن به میان آمده‌است. این قانون حدود قدرت دولت را هم مشخص کرده و راهکارهایی برای اعمال آن حدود ارائه داده‌است.

این قانون توسط فرماندار مستعمرهٔ کنتیکت برای تأیید چارلز دوم پادشاه انگلستان به لندن برده شد، و پس از تأیید به صورت منشور سلطنتی درآمد و لازم‌الاجرا شد. در آن زمان، حکومت بریتانیا به این قانون به عنوان ضامن بقای نظم و ترتیب در مستعمره کنتیکت نگاه می‌کرد، اما بخش‌هایی از آن بعدها الهام‌بخش قانون اساسی ایالات متحده آمریکا شد.

قانون اساسی مدرن[ویرایش]

پس از عصر روشنگری در اروپا[ویرایش]

تصویر روی جلد قانون اساسی سان مارینو که از سال ۱۶۰۰ میلادی تاکنون رسمیت دارد

در عصر روشنگری اروپا و در طول چهل سال از سال ۱۷۵۰ تا ۱۸۰۰، چندین قانون اساسی مدرن و تأثیرگذار ظهور پیدا کردند. قانون‌های اساسی جمهوری کُرس و کشور سوئد، نخستین نمونه‌های قانون اساسی مدرن پس از دوران روشنگری هستند.

در سال ۱۷۵۵ جمهوری خودمختار کُرس قانون اساسی مدرنی را تدوین و به اجرا گذاشت. این قانون اساسی تحت تأثیر افکار ژان ژاک روسو و توسط پاسکال پائولی و همکارانش به زبان ایتالیایی نگاشته شد.[۱۷][۱۸][۱۹] از قانون اساسی کرس به عنوان نخستین قانون اساسی مدرن معاصر نام می‌برند. این قانون اساسی ۱۴ سال در کُرس رسمیت داشت تا اینکه فرانسه این کشور را در سال ۱۷۶۹ ضمیمهٔ خاک خود کرد.

در سال ۱۷۷۲ گوستاو سوم پس از یک کودتای بدون خونریزی بر تخت پادشاهی سوئد نشست و به حکومت پنجاه ساله پارلمانی پایان داد. وی سپس به تألیف قانون اساسی جدید سوئد دست زد که در آن نظام حکومتی «پادشاهی مطلق» بود. بر اساس این قانون، حکومت جدید در مقایسه با نظام پارلمانی پیشین سوئد مستبدانه به نظر می‌رسید، اما با این حال از بسیاری از قوانین رایج در پادشاهی‌های مستبد دیگر بازتر و انسانی‌تر بود. برای مثال قانون آزادی بیان مصوب سال ۱۷۷۶ هنوز هم در قانون اساسی امروزی سوئد باقی است.[۲۰]

برگ نخست قانون اساسی ایالات متحده آمریکا نوشته شده در سال ۱۷۸۷ میلادی

ایالت ماساچوست در سال ۱۷۸۰ یعنی هفت سال پیش از پذیرفته شدن در ایالات متحده آمریکا، قانون اساسی خود را تهیه کرد. قانون اساسی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۷۸۸ تهیه شد و رسمیت یافت. این قانون برای اداره نظام چند-ایالتی خود از نظام سیاسی اتحاد پادشاهی‌ها در بریتانیای کبیر الهام گرفته بود. علاوه بر آن، عقاید پلیبیوس فیلسوف یونانی، جان لاک فیلسوف تجربه‌گرای بریتانیایی، و شارل دو مونتسکیو متفکر فرانسوی، تأثیر زیادی بر قانون اساسی ایالات متحده آمریکا داشته‌اند.

سه سال بعد در سال ۱۷۹۱، قانون اساسی لهستان-لیتوانی و قانون اساسی فرانسه تهیه و به اجرا گذاشته شد. پادشاهی بلژیک (۱۸۳۱لیبریا (۱۸۴۷لوکزامبورگ (۱۸۶۸) و کنفدراسیون سوئیس (۱۸۷۴) از نخستین کشورهایی بودند که پس از آن اقدام به تدوین قانون اساسی برای خود نمودند.

دادگاه قانون اساسی[ویرایش]

هم‌اینک در ۴۹ کشور جهان دادگاه‌های ویژه‌ای به نام دادگاه قانون اساسی وجود دارد که کار اصلی آن بررسی سازگاری قوانین مصوبه با قانون اساسی کشور است.

قانون اساسی ایران[ویرایش]

پیش از انقلاب مشروطه[ویرایش]

غلامحسین زرگری‌نژاد تاریخ‌نگار، پژوهشگر و استاد تاریخ دانشگاه تهران، بر این باور است که در دوران ناصرالدین شاه سه بار قانون اساسی نگاشته شده‌است. این قانون‌ها اگر چه عنوان «قانون اساسی» نداشته‌اند، درعمل به منزلهٔ قانون اساسی بوده‌اند. به گفتهٔ او نخستین قانون حکومت ایران را ملکم خان در سال‌های آغازین تمایلات ناصرالدین شاه به اصلاح‌طلبی نوشت و برای میرزا جعفر خان مشیرالدوله رئیس شورای دولت، فرستاد. این قانون بر اساس تقسیم وزارتخانه‌ها به ۸ وزارتخانه تنظیم و ارائه شده بود.[۲۱]

قانون اساسی دوم که با عنوان «لایحهٔ تشکیل دربار اعظم» در ۱۲ شعبان ۱۲۸۹ ه‍.ق (مهر ۱۲۵۱ ه‍. خ) توسط میرزا حسین خان مشیرالدوله به شاه تقدیم شده بود، در ۲۰ شعبان با صدور دست‌خط شاه رسمیت یافت تا به اجرا درآید.[۲۱]

سومین قانون اساسی یا قانون حکومت ایران ناشناخته‌تر از دو مورد پیشین است. متأسفانه از نام و نشان نویسنده یا تنظیم‌کنندگان این قانون‌نامه یا دستورالعمل اطلاعی در دست نداریم، اما ظن غالب آن است که این قانون در اواخر دورهٔ تمایلات ناصرالدین شاه به اصلاح دستگاه دولت و پایان عصر سپهسالار (میرزا حسین خان مشیرالدوله) و سال‌ها پس از تنظیم قانون اساسی دوم، تنظیم شده باشد، چرا که از انعکاس آن در روزنامه‌ها و منابع قاجاری خبری نیست. گفتنی است که تنظیم‌کنندگان این قانون برای آن نامی نیز نگذاشته‌اند. زرگری‌نژاد بر اساس محتوای آن، نام «قانون حکومت ایران» را بر آن نهاده‌است. این قانون پس از تبدیل ۱۲ وزارتخانه به ۱۵ وزارتخانه نگاشته شده‌است.[۲۱]

قانون اساسی مشروطه[ویرایش]

قانون اساسی مشروطه در هشتم دی‌ماه سال ۱۲۸۵ خورشیدی (۱۴ ذیقعده ۱۳۲۴ هجری قمری) به امضای مظفرالدین‌شاه رسید. این قانون ۵۱ ماده داشت که عموماً مربوط به طرز کار مجلس شورای ملی و مجلس سنا می‌شد، به همین دلیل[نیازمند منبع] در آغاز به نظامنامه نیز مشهور بود.

این قانون بعد از موفقیت مشروطه‌خواهان درگرفتن فرمان مشروطه و با عجله تهیه شده بود و در آن ذکری از حقوق ملت و سایر ترتیبات مربوط به رابطه اختیارات حکومت و حقوق ملت نبود، بنابراین «متمم قانون اساسی» تهیه شد و به تصویب مجلس رسید و محمدعلی‌شاه نیز آن را در ۱۴ مهر ۱۲۸۶ خورشیدی (۲۹ شعبان ۱۳۲۵ هجری قمری) امضا کرد. این قانون و متمم آن تا سال ۱۳۵۷ که حکومت پادشاهی در ایران برافتاد، قانون اساسی ایران بود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی[ویرایش]

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ تهیه شد، و پس از همه پرسی نوع حکومت جمهوری اسلامی، در روزهای ۱۰ و ۱۱ آذر ماه سال ۱۳۵۸ به بحث گذاشته شد و پس از رأی مردم به اجرا گذاشته شد. این قانون در سال ۱۳۶۸ و پس از حکم آیت‌الله خمینی به رئیس‌جمهور وقت [۲۲] مورد بازنگری قرار گرفت و در ۶ مرداد در همه‌پرسی قانون اساسی ایران ۱۳۶۸ به تأیید اکثریت مردم ایران رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «سنت قانون اساسی در ایران - گفتگو با مقصود فراستخواه | درگاه پاسخگویی به مسایل دینی». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ اوت ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 2. «Deliberations on the Term "Mashrouteh" - Gozaar - تأملی در مفهوم واژهی مشروطه». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 3. «ajoudani - مفهوم حقوق بشر در دوره مشروطیت - دویچه وله». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 4. «akhbare-rooz (iranian political Bulletin)». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژانویه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 5. :IranDidar:
 6. «akhbare-rooz (iranian political Bulletin)». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 7. مذهب و تجدد در تاریخ معاصر ایران(2)(جبار رحمانی) | پایگاه اطلاع‌رسانی ناصر فکوهی
 8. Kramer, History begins at Sumer, pp. 52-55.
 9. <>cnt_id=10134198673226487&CURRENT_LLV_NOTICE<>cnt_id=10134198673226487&FOLDER<>folder_id=9852723696500800&baseIndex=0&bmLocale=en Law Code of Hammurabi, king of Babylon بایگانی‌شده در ۱۳ نوامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine Musée du Louvre
 10. Plutarch, et alia. Plutarch's Lives, Volume 1 (of 4). Aubrey Stewart and George Long, translators.
 11. Aristotle, Athenian Constitution, 7.1.
 12. Mango, Cyril ; Oxford History of Byzantium (Oxford: 2002) pp 105
 13. LacusCurtius • Roman Law — Codex Gregorianus and Hermogenianus (Smith's Dictionary, 1875)
 14. Iroquois Constitution
 15. «San Marino Guide». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 16. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مارس ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 17. «The Constitution of 1755». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 18. Rousseau: Constitutional Project for Corsica
 19. «The Kingdom Anglo-Corsican». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ فوریه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۲۲ ژانویه ۲۰۰۸.
 20. The Constitution - Riksdagen
 21. ۲۱٫۰ ۲۱٫۱ ۲۱٫۲ زرگری‌نژاد، غلامحسین (۱۳۸۲). «قانون حکومت ایران (سومین قانون اساسی عصر ناصری)». تاریخ (دانشگاه تهران) (۴): ۱۱۱–۱۳۸. دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۹-۱۸.
 22. «حکم به رئیس جمهور (تدوین متمم قانون اساسی)». سایت جامع امام خمینی. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژوئیه ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]

فارسی[ویرایش]

انگلیسی[ویرایش]

A constitution is an aggregate of fundamental principles or established precedents that constitute the legal basis of a polity, organisation or other type of entity, and commonly determine how that entity is to be governed.[1]

When these principles are written down into a single document or set of legal documents, those documents may be said to embody a written constitution; if they are written down in a single comprehensive document, it is said to embody a codified constitution. Some constitutions (such as that of the United Kingdom) are uncodified, but written in numerous fundamental Acts of a legislature, court cases or treaties.[2]

Constitutions concern different levels of organizations, from sovereign countries to companies and unincorporated associations. A treaty which establishes an international organization is also its constitution, in that it would define how that organization is constituted. Within states, a constitution defines the principles upon which the state is based, the procedure in which laws are made and by whom. Some constitutions, especially codified constitutions, also act as limiters of state power, by establishing lines which a state's rulers cannot cross, such as fundamental rights.

The Constitution of India is the longest written constitution of any country in the world,[3] containing 444 articles in 22 parts,[4][5] 12 schedules and 124[6] amendments, with 146,385 words[7] in its English-language version.[8] The Constitution of Monaco is the shortest written constitution, containing 10 chapters with 97 articles, and a total of 3,814 words.[9][7]

Etymology

The term constitution comes through French from the Latin word constitutio, used for regulations and orders, such as the imperial enactments (constitutiones principis: edicta, mandata, decreta, rescripta).[10] Later, the term was widely used in canon law for an important determination, especially a decree issued by the Pope, now referred to as an apostolic constitution.

General features

Generally, every modern written constitution confers specific powers on an organization or institutional entity, established upon the primary condition that it abides by the constitution's limitations. According to Scott Gordon, a political organization is constitutional to the extent that it "contain[s] institutionalized mechanisms of power control for the protection of the interests and liberties of the citizenry, including those that may be in the minority".[11]

Activities of officials within an organization or polity that fall within the constitutional or statutory authority of those officials are termed "within power" (or, in Latin, intra vires); if they do not, they are termed "beyond power" (or, in Latin, ultra vires). For example, a students' union may be prohibited as an organization from engaging in activities not concerning students; if the union becomes involved in non-student activities, these activities are considered to be ultra vires of the union's charter, and nobody would be compelled by the charter to follow them. An example from the constitutional law of sovereign states would be a provincial parliament in a federal state trying to legislate in an area that the constitution allocates exclusively to the federal parliament, such as ratifying a treaty. Action that appears to be beyond power may be judicially reviewed and, if found to be beyond power, must cease. Legislation that is found to be beyond power will be "invalid" and of no force; this applies to primary legislation, requiring constitutional authorization, and secondary legislation, ordinarily requiring statutory authorization. In this context, "within power", intra vires, "authorized" and "valid" have the same meaning; as do "beyond power", ultra vires, "not authorized" and "invalid".

In most but not all modern states the constitution has supremacy over ordinary statutory law (see Uncodified constitution below); in such states when an official act is unconstitutional, i.e. it is not a power granted to the government by the constitution, that act is null and void, and the nullification is ab initio, that is, from inception, not from the date of the finding. It was never "law", even though, if it had been a statute or statutory provision, it might have been adopted according to the procedures for adopting legislation. Sometimes the problem is not that a statute is unconstitutional, but that the application of it is, on a particular occasion, and a court may decide that while there are ways it could be applied that are constitutional, that instance was not allowed or legitimate. In such a case, only that application may be ruled unconstitutional. Historically, the remedies for such violations have been petitions for common law writs, such as quo warranto.

History and development

Pre-modern constitutions

Ancient

Detail from Hammurabi's stele shows him receiving the laws of Babylon from the seated sun deity.

Excavations in modern-day Iraq by Ernest de Sarzec in 1877 found evidence of the earliest known code of justice, issued by the Sumerian king Urukagina of Lagash ca 2300 BC. Perhaps the earliest prototype for a law of government, this document itself has not yet been discovered; however it is known that it allowed some rights to his citizens. For example, it is known that it relieved tax for widows and orphans, and protected the poor from the usury of the rich.

After that, many governments ruled by special codes of written laws. The oldest such document still known to exist seems to be the Code of Ur-Nammu of Ur (ca 2050 BC). Some of the better-known ancient law codes include the code of Lipit-Ishtar of Isin, the code of Hammurabi of Babylonia, the Hittite code, the Assyrian code and Mosaic law.

In 621 BC, a scribe named Draco codified the cruel oral laws of the city-state of Athens; this code prescribed the death penalty for many offences (nowadays very severe rules are often called "Draconian"). In 594 BC, Solon, the ruler of Athens, created the new Solonian Constitution. It eased the burden of the workers, and determined that membership of the ruling class was to be based on wealth (plutocracy), rather than on birth (aristocracy). Cleisthenes again reformed the Athenian constitution and set it on a democratic footing in 508 BC.

Diagram illustrating the classification of constitutions by Aristotle.

Aristotle (ca 350 BC) was the first to make a formal distinction between ordinary law and constitutional law, establishing ideas of constitution and constitutionalism, and attempting to classify different forms of constitutional government. The most basic definition he used to describe a constitution in general terms was "the arrangement of the offices in a state". In his works Constitution of Athens, Politics, and Nicomachean Ethics he explores different constitutions of his day, including those of Athens, Sparta, and Carthage. He classified both what he regarded as good and what he regarded as bad constitutions, and came to the conclusion that the best constitution was a mixed system, including monarchic, aristocratic, and democratic elements. He also distinguished between citizens, who had the right to participate in the state, and non-citizens and slaves, who did not.

The Romans first codified their constitution in 450 BC as the Twelve Tables. They operated under a series of laws that were added from time to time, but Roman law was not reorganised into a single code until the Codex Theodosianus (AD 438); later, in the Eastern Empire, the Codex repetitæ prælectionis (534) was highly influential throughout Europe. This was followed in the east by the Ecloga of Leo III the Isaurian (740) and the Basilica of Basil I (878).

The Edicts of Ashoka established constitutional principles for the 3rd century BC Maurya king's rule in Ancient India. For constitutional principles almost lost to antiquity, see the code of Manu.

Early Middle Ages

Many of the Germanic peoples that filled the power vacuum left by the Western Roman Empire in the Early Middle Ages codified their laws. One of the first of these Germanic law codes to be written was the Visigothic Code of Euric (471). This was followed by the Lex Burgundionum, applying separate codes for Germans and for Romans; the Pactus Alamannorum; and the Salic Law of the Franks, all written soon after 500. In 506, the Breviarum or "Lex Romana" of Alaric II, king of the Visigoths, adopted and consolidated the Codex Theodosianus together with assorted earlier Roman laws. Systems that appeared somewhat later include the Edictum Rothari of the Lombards (643), the Lex Visigothorum (654), the Lex Alamannorum (730) and the Lex Frisionum (ca 785). These continental codes were all composed in Latin, while Anglo-Saxon was used for those of England, beginning with the Code of Æthelberht of Kent (602). In ca. 893, Alfred the Great combined this and two other earlier Saxon codes, with various Mosaic and Christian precepts, to produce the Doom book code of laws for England.

Japan's Seventeen-article constitution written in 604, reportedly by Prince Shōtoku, is an early example of a constitution in Asian political history. Influenced by Buddhist teachings, the document focuses more on social morality than on institutions of government per se, and remains a notable early attempt at a government constitution.

The Constitution of Medina (Arabic: صحیفة المدینه‎, Ṣaḥīfat al-Madīna), also known as the Charter of Medina, was drafted by the Islamic prophet Muhammad after his flight (hijra) to Yathrib where he became political leader. It constituted a formal agreement between Muhammad and all of the significant tribes and families of Yathrib (later known as Medina), including Muslims, Jews, and pagans.[12][13] The document was drawn up with the explicit concern of bringing to an end the bitter intertribal fighting between the clans of the Aws (Aus) and Khazraj within Medina. To this effect it instituted a number of rights and responsibilities for the Muslim, Jewish, and pagan communities of Medina bringing them within the fold of one community – the Ummah.[14] The precise dating of the Constitution of Medina remains debated but generally scholars agree it was written shortly after the Hijra (622).[15]

In Wales, the Cyfraith Hywel was codified by Hywel Dda ca. 942–950.

Middle Ages after 1000

The Pravda Yaroslava, originally combined by Yaroslav the Wise the Grand Prince of Kyiv, was granted to Great Novgorod around 1017, and in 1054 was incorporated into the Ruska Pravda, that became the law for all of Kievan Rus. It survived only in later editions of the 15th century.

In England, Henry I's proclamation of the Charter of Liberties in 1100 bound the king for the first time in his treatment of the clergy and the nobility. This idea was extended and refined by the English barony when they forced King John to sign Magna Carta in 1215. The most important single article of the Magna Carta, related to "habeas corpus", provided that the king was not permitted to imprison, outlaw, exile or kill anyone at a whim – there must be due process of law first. This article, Article 39, of the Magna Carta read:

No free man shall be arrested, or imprisoned, or deprived of his property, or outlawed, or exiled, or in any way destroyed, nor shall we go against him or send against him, unless by legal judgement of his peers, or by the law of the land.

This provision became the cornerstone of English liberty after that point. The social contract in the original case was between the king and the nobility, but was gradually extended to all of the people. It led to the system of Constitutional Monarchy, with further reforms shifting the balance of power from the monarchy and nobility to the House of Commons.

The Nomocanon of Saint Sava (Serbian: Законоправило/Zakonopravilo)[16][17][18] was the first Serbian constitution from 1219. This legal act was well developed. St. Sava's Nomocanon was the compilation of Civil law, based on Roman Law and Canon law, based on Ecumenical Councils and its basic purpose was to organize functioning of the young Serbian kingdom and the Serbian church. Saint Sava began the work on the Serbian Nomocanon in 1208 while being at Mount Athos, using The Nomocanon in Fourteen Titles, Synopsis of Stefan the Efesian, Nomocanon of John Scholasticus, Ecumenical Councils' documents, which he modified with the canonical commentaries of Aristinos and Joannes Zonaras, local church meetings, rules of the Holy Fathers, the law of Moses, translation of Prohiron and the Byzantine emperors' Novellae (most were taken from Justinian's Novellae). The Nomocanon was completely new compilation of civil and canonical regulations, taken from the Byzantine sources, but completed and reformed by St. Sava to function properly in Serbia. Beside decrees that organized the life of church, there are various norms regarding civil life, most of them were taken from Prohiron. Legal transplants of Roman-Byzantine law became the basis of the Serbian medieval law. The essence of Zakonopravilo was based on Corpus Iuris Civilis.

Stefan Dušan, Emperor of Serbs and Greeks, enacted Dušan's Code (Serbian: Душанов Законик/Dušanov Zakonik)[19] in Serbia, in two state congresses: in 1349 in Skopje and in 1354 in Serres. It regulated all social spheres, so it was the second Serbian constitution, after St. Sava's Nomocanon (Zakonopravilo). The Code was based on Roman-Byzantine law. The legal transplanting is notable with the articles 171 and 172 of Dušan's Code, which regulated the juridical independence. They were taken from the Byzantine code Basilika (book VII, 1, 16–17).

In 1222, Hungarian King Andrew II issued the Golden Bull of 1222.

Between 1220 and 1230, a Saxon administrator, Eike von Repgow, composed the Sachsenspiegel, which became the supreme law used in parts of Germany as late as 1900.

In 1998, S. Kouyaté reconstructed from oral tradition what he claims is a 14th-century charter of the Mali Empire, called the Kouroukan Fouga.[20]

Around 1240, the Coptic Egyptian Christian writer, 'Abul Fada'il Ibn al-'Assal, wrote the Fetha Negest in Arabic. 'Ibn al-Assal took his laws partly from apostolic writings and Mosaic law, and partly from the former Byzantine codes. There are a few historical records claiming that this law code was translated into Ge'ez and entered Ethiopia around 1450 in the reign of Zara Yaqob. Even so, its first recorded use in the function of a constitution (supreme law of the land) is with Sarsa Dengel beginning in 1563. The Fetha Negest remained the supreme law in Ethiopia until 1931, when a modern-style Constitution was first granted by Emperor Haile Selassie I.

Third volume of the compilation of Catalan Constitutions of 1585

In the Principality of Catalonia, the Catalan constitutions were promulgated by the Court from 1283 (or even two centuries before, if we consider the Usatges of Barcelona as part of the compilation of Constitutions) until 1716, when Philip V of Spain gave the Nueva Planta decrees, finishing with the historical laws of Catalonia. These Constitutions were usually made formally as a royal initiative, but required for its approval or repeal the favorable vote of the Catalan Courts, the medieval antecedent of the modern Parliaments. These laws had, as the other modern constitutions, preeminence over other laws, and they could not be contradicted by mere decrees or edicts of the king.

The Golden Bull of 1356 was a decree issued by a Reichstag in Nuremberg headed by Emperor Charles IV that fixed, for a period of more than four hundred years, an important aspect of the constitutional structure of the Holy Roman Empire.

In China, the Hongwu Emperor created and refined a document he called Ancestral Injunctions (first published in 1375, revised twice more before his death in 1398). These rules served in a very real sense as a constitution for the Ming Dynasty for the next 250 years.

The oldest written document still governing a sovereign nation today[21] is that of San Marino. The Leges Statutae Republicae Sancti Marini was written in Latin and consists of six books. The first book, with 62 articles, establishes councils, courts, various executive officers and the powers assigned to them. The remaining books cover criminal and civil law, judicial procedures and remedies. Written in 1600, the document was based upon the Statuti Comunali (Town Statute) of 1300, itself influenced by the Codex Justinianus, and it remains in force today.

In 1392 the Carta de Logu was legal code of the Giudicato of Arborea promulgated by the giudicessa Eleanor. It was in force in Sardinia until it was superseded by the code of Charles Felix in April 1827. The Carta was a work of great importance in Sardinian history. It was an organic, coherent, and systematic work of legislation encompassing the civil and penal law.

Iroquois "Great Law of Peace"

The Gayanashagowa, the oral constitution of the Iroquois nation also known as the Great Law of Peace, established a system of governance in which sachems (tribal chiefs) of the members of the Iroquois League made decisions on the basis of universal consensus of all chiefs following discussions that were initiated by a single tribe. The position of sachem descended through families, and were allocated by senior female relatives.[22]

Historians including Donald Grinde,[23] Bruce Johansen[24] and others[25] believe that the Iroquois constitution provided inspiration for the United States Constitution and in 1988 was recognised by a resolution in Congress.[26] The thesis is not considered credible by some scholars.[22][27] Stanford University historian Jack N. Rakove stated that "The voluminous records we have for the constitutional debates of the late 1780s contain no significant references to the Iroquois" and stated that there are ample European precedents to the democratic institutions of the United States.[28] Francis Jennings noted that the statement made by Benjamin Franklin frequently quoted by proponents of the thesis does not support this idea as it is advocating for a union against these "ignorant savages" and called the idea "absurd".[29] Bruce Johansen contends Jennings, Tooker etc. have "humorlessly missed the ironic nature of Franklin's statement"[30] and persist in "ignoring the relevant sources".[31] Anthropologist Dean Snow stated that though Franklin's Albany Plan may have drawn some inspiration from the Iroquois League, there is little evidence that either the Plan or the Constitution drew substantially from this source and argues that "...such claims muddle and denigrate the subtle and remarkable features of Iroquois government. The two forms of government are distinctive and individually remarkable in conception."[32]

Modern constitutions

The Cossack Constitution of Pylyp Orlyk, 1710.
A painting depicting George Washington at the Constitutional Convention of 1787 signing of the U.S. Constitution

In 1639, the Colony of Connecticut adopted the Fundamental Orders, which was the first North American constitution, and is the basis for every new Connecticut constitution since, and is also the reason for Connecticut's nickname, "the Constitution State".

The English Protectorate that was set up by Oliver Cromwell after the English Civil War promulgated the first detailed written constitution adopted by a modern state;[33] it was called the Instrument of Government. This formed the basis of government for the short lived republic from 1653 to 1657 by providing a legal rationale for the increasing power of Cromwell, after Parliament consistently failed to govern effectively. Most of the concepts and ideas embedded into modern constitutional theory, especially bicameralism, separation of powers, the written constitution, and judicial review, can be traced back to the experiments of that period. [34]

Drafted by Major-General John Lambert in 1653, the Instrument of Government included elements incorporated from an earlier document "Heads of Proposals",[35][36] which had been agreed to by the Army Council in 1647, as a set of propositions intended to be a basis for a constitutional settlement after King Charles I was defeated in the First English Civil War. Charles had rejected the propositions, but before the start of the Second Civil War, the Grandees of the New Model Army had presented the Heads of Proposals as their alternative to the more radical Agreement of the People presented by the Agitators and their civilian supporters at the Putney Debates.

On January 4, 1649 the Rump Parliament declared "that the people are, under God, the original of all just power; that the Commons of England, being chosen by and representing the people, have the supreme power in this nation".[37]

The Instrument of Government was adopted by Parliament on December 15, 1653 and Oliver Cromwell was installed as Lord Protector on the following day. The constitution set up a state council consisting of 21 members while executive authority was vested in the office of "Lord Protector of the Commonwealth"; this position was designated as a non-hereditary life appointment. It also required the calling of triennial Parliaments, with each sitting for at least five months.

The Instrument of Government was replaced in May 1657 by England's second, and last, codified constitution, the Humble Petition and Advice, proposed by Sir Christopher Packe.[38] The Petition offered hereditary monarchy to Oliver Cromwell, asserted Parliament's control over issuing new taxation, provided an independent council to advise the king and safeguarded 'Triennial' meetings of Parliament. A modified version of the Humble Petition with the clause on kingship removed was ratified on 25 May. This finally met its demise in conjunction with the death of Cromwell and the Restoration of the monarchy.

Other examples of European constitutions of this era were the Corsican Constitution of 1755 and the Swedish Constitution of 1772.

All of the British colonies in North America that were to become the 13 original United States, adopted their own constitutions in 1776 and 1777, during the American Revolution (and before the later Articles of Confederation and United States Constitution), with the exceptions of Massachusetts, Connecticut and Rhode Island. The Commonwealth of Massachusetts adopted its Constitution in 1780, the oldest still-functioning constitution of any U.S. state; while Connecticut and Rhode Island officially continued to operate under their old colonial charters, until they adopted their first state constitutions in 1818 and 1843, respectively.

Democratic constitutions

Constitution of May 3, 1791 (painting by Jan Matejko, 1891). Polish King Stanisław August (left, in regal ermine-trimmed cloak), enters St. John's Cathedral, where Sejm deputies will swear to uphold the new Constitution; in background, Warsaw's Royal Castle, where the Constitution has just been adopted.

What is sometimes called the "enlightened constitution" model was developed by philosophers of the Age of Enlightenment such as Thomas Hobbes, Jean-Jacques Rousseau, and John Locke. The model proposed that constitutional governments should be stable, adaptable, accountable, open and should represent the people (i.e., support democracy).[39]

Agreements and Constitutions of Laws and Freedoms of the Zaporizian Host was written in 1710 by Pylyp Orlyk, hetman of the Zaporozhian Host. It was written to establish a free Zaporozhian-Ukrainian Republic, with the support of Charles XII of Sweden. It is notable in that it established a democratic standard for the separation of powers in government between the legislative, executive, and judiciary branches, well before the publication of Montesquieu's Spirit of the Laws. This Constitution also limited the executive authority of the hetman, and established a democratically elected Cossack parliament called the General Council. However, Orlyk's project for an independent Ukrainian State never materialized, and his constitution, written in exile, never went into effect.

Corsican Constitutions of 1755 and 1794 were inspired by Jean-Jacques Rousseau. The latter introduced universal suffrage for property owners.

The United States Constitution, ratified June 21, 1788, was influenced by the writings of Polybius, Locke, Montesquieu, and others. The document became a benchmark for republicanism and codified constitutions written thereafter.[citation needed]

The Polish–Lithuanian Commonwealth Constitution was passed on May 3, 1791.[40][41][42] Its draft was developed by the leading minds of the Enlightenment in Poland such as King Stanislaw August Poniatowski, Stanisław Staszic, Scipione Piattoli, Julian Ursyn Niemcewicz, Ignacy Potocki and Hugo Kołłątaj.[43] It was adopted by the Great Sejm and is considered the first constitution of its kind in Europe and the world's second oldest one after the American Constitution.[44]

Another landmark document was the French Constitution, ratified on September 3, 1791.

On March 19, the Spanish Constitution of 1812 was ratified by a parliament gathered in Cadiz, the only Spanish continental city which was safe from French occupation. The Spanish Constitution served as a model for other liberal constitutions of several South-European and Latin American nations like, for example, Portuguese Constitution of 1822, constitutions of various Italian states during Carbonari revolts (i.e., in the Kingdom of the Two Sicilies), the Norwegian constitution of 1814, or the Mexican Constitution of 1824.[45]

In Brazil, the Constitution of 1824 expressed the option for the monarchy as political system after Brazilian Independence. The leader of the national emancipation process was the Portuguese prince Pedro I, elder son of the king of Portugal. Pedro was crowned in 1822 as first emperor of Brazil. The country was ruled by Constitutional monarchy until 1889, when finally adopted the Republican model.

In Denmark, as a result of the Napoleonic Wars, the absolute monarchy lost its personal possession of Norway to another absolute monarchy, Sweden. However the Norwegians managed to infuse a radically democratic and liberal constitution in 1814, adopting many facets from the American constitution and the revolutionary French ones; but maintaining a hereditary monarch limited by the constitution, like the Spanish one.

The first Swiss Federal Constitution was put in force in September 1848 (with official revisions in 1878, 1891, 1949, 1971, 1982 and 1999).

The Serbian revolution initially led to a proclamation of a proto-constitution in 1811; the full-fledged Constitution of Serbia followed few decades later, in 1835. The first Serbian constitution (Sretenjski ustav) was adopted at the national assembly in Kragujevac on February 15, 1835.

The Constitution of Canada came into force on July 1, 1867 as the British North America Act, an act of the British Parliament. Over a century later, the BNA Act was patriated to the Canadian Parliament and augmented with the Canadian Charter of Rights and Freedoms.[46] Apart from the Constitution Acts, 1867 to 1982, Canada's constitution also has unwritten elements based in common law and convention.[47][48]

Principles of constitutional design

After tribal people first began to live in cities and establish nations, many of these functioned according to unwritten customs, while some developed autocratic, even tyrannical monarchs, who ruled by decree, or mere personal whim. Such rule led some thinkers to take the position that what mattered was not the design of governmental institutions and operations, as much as the character of the rulers. This view can be seen in Plato, who called for rule by "philosopher-kings."[49] Later writers, such as Aristotle, Cicero and Plutarch, would examine designs for government from a legal and historical standpoint.

The Renaissance brought a series of political philosophers who wrote implied criticisms of the practices of monarchs and sought to identify principles of constitutional design that would be likely to yield more effective and just governance from their viewpoints. This began with revival of the Roman law of nations concept[50] and its application to the relations among nations, and they sought to establish customary "laws of war and peace"[51] to ameliorate wars and make them less likely. This led to considerations of what authority monarchs or other officials have and don't have, from where that authority derives, and the remedies for the abuse of such authority.[52]

A seminal juncture in this line of discourse arose in England from the Civil War, the Cromwellian Protectorate, the writings of Thomas Hobbes, Samuel Rutherford, the Levellers, John Milton, and James Harrington, leading to the debate between Robert Filmer, arguing for the divine right of monarchs, on the one side, and on the other, Henry Neville, James Tyrrell, Algernon Sidney, and John Locke. What arose from the latter was a concept of government being erected on the foundations of first, a state of nature governed by natural laws, then a state of society, established by a social contract or compact, which bring underlying natural or social laws, before governments are formally established on them as foundations.

Along the way several writers examined how the design of government was important, even if the government were headed by a monarch. They also classified various historical examples of governmental designs, typically into democracies, aristocracies, or monarchies, and considered how just and effective each tended to be and why, and how the advantages of each might be obtained by combining elements of each into a more complex design that balanced competing tendencies. Some, such as Montesquieu, also examined how the functions of government, such as legislative, executive, and judicial, might appropriately be separated into branches. The prevailing theme among these writers was that the design of constitutions is not completely arbitrary or a matter of taste. They generally held that there are underlying principles of design that constrain all constitutions for every polity or organization. Each built on the ideas of those before concerning what those principles might be.

The later writings of Orestes Brownson[53] would try to explain what constitutional designers were trying to do. According to Brownson there are, in a sense, three "constitutions" involved: The first the constitution of nature that includes all of what was called "natural law." The second is the constitution of society, an unwritten and commonly understood set of rules for the society formed by a social contract before it establishes a government, by which it establishes the third, a constitution of government. The second would include such elements as the making of decisions by public conventions called by public notice and conducted by established rules of procedure. Each constitution must be consistent with, and derive its authority from, the ones before it, as well as from a historical act of society formation or constitutional ratification. Brownson argued that a state is a society with effective dominion over a well-defined territory, that consent to a well-designed constitution of government arises from presence on that territory, and that it is possible for provisions of a written constitution of government to be "unconstitutional" if they are inconsistent with the constitutions of nature or society. Brownson argued that it is not ratification alone that makes a written constitution of government legitimate, but that it must also be competently designed and applied.

Other writers[54] have argued that such considerations apply not only to all national constitutions of government, but also to the constitutions of private organizations, that it is not an accident that the constitutions that tend to satisfy their members contain certain elements, as a minimum, or that their provisions tend to become very similar as they are amended after experience with their use. Provisions that give rise to certain kinds of questions are seen to need additional provisions for how to resolve those questions, and provisions that offer no course of action may best be omitted and left to policy decisions. Provisions that conflict with what Brownson and others can discern are the underlying "constitutions" of nature and society tend to be difficult or impossible to execute, or to lead to unresolvable disputes.

Constitutional design has been treated as a kind of metagame in which play consists of finding the best design and provisions for a written constitution that will be the rules for the game of government, and that will be most likely to optimize a balance of the utilities of justice, liberty, and security. An example is the metagame Nomic.[55]

Political economy theory regards constitutions as coordination devices that help citizens to prevent rulers from abusing power. If the citizenry can coordinate a response to police government officials in the face of a constitutional fault, then the government have the incentives to honor the rights that the constitution guarantees.[56] An alternative view considers that constitutions are not enforced by the citizens at-large, but rather by the administrative powers of the state. Because rulers cannot themselves implement their policies, they need to rely on a set of organizations (armies, courts, police agencies, tax collectors) to implement it. In this position, they can directly sanction the government by refusing to cooperate, disabling the authority of the rulers. Therefore, constitutions could be characterized by a self-enforcing equilibria between the rulers and powerful administrators.[57]

Governmental constitutions

Most commonly, the term constitution refers to a set of rules and principles that define the nature and extent of government. Most constitutions seek to regulate the relationship between institutions of the state, in a basic sense the relationship between the executive, legislature and the judiciary, but also the relationship of institutions within those branches. For example, executive branches can be divided into a head of government, government departments/ministries, executive agencies and a civil service/administration. Most constitutions also attempt to define the relationship between individuals and the state, and to establish the broad rights of individual citizens. It is thus the most basic law of a territory from which all the other laws and rules are hierarchically derived; in some territories it is in fact called "Basic Law".

Key features

The following are features of democratic constitutions that have been identified by political scientists to exist, in one form or another, in virtually all national constitutions.

Classification

Type Form Example
Codified In single act (document) Most of the world (first: United States)
Uncodified Fully written (in few documents) San Marino, Israel, Saudi Arabia
Partially unwritten (see constitutional convention) Canada, New Zealand, United Kingdom

Codification

A fundamental classification is codification or lack of codification. A codified constitution is one that is contained in a single document, which is the single source of constitutional law in a state. An uncodified constitution is one that is not contained in a single document, consisting of several different sources, which may be written or unwritten; see constitutional convention.

Codified constitution

Most states in the world have codified constitutions.

Codified constitutions are often the product of some dramatic political change, such as a revolution. The process by which a country adopts a constitution is closely tied to the historical and political context driving this fundamental change. The legitimacy (and often the longevity) of codified constitutions has often been tied to the process by which they are initially adopted and some scholars have pointed out that high constitutional turnover within a given country may itself be detrimental to separation of powers and the rule of law.

States that have codified constitutions normally give the constitution supremacy over ordinary statute law. That is, if there is any conflict between a legal statute and the codified constitution, all or part of the statute can be declared ultra vires by a court, and struck down as unconstitutional. In addition, exceptional procedures are often required to amend a constitution. These procedures may include: convocation of a special constituent assembly or constitutional convention, requiring a supermajority of legislators' votes, approval in two terms of parliament, the consent of regional legislatures, a referendum process, and/or other procedures that make amending a constitution more difficult than passing a simple law.

Constitutions may also provide that their most basic principles can never be abolished, even by amendment. In case a formally valid amendment of a constitution infringes these principles protected against any amendment, it may constitute a so-called unconstitutional constitutional law.

Codified constitutions normally consist of a ceremonial preamble, which sets forth the goals of the state and the motivation for the constitution, and several articles containing the substantive provisions. The preamble, which is omitted in some constitutions, may contain a reference to God and/or to fundamental values of the state such as liberty, democracy or human rights. In ethnic nation-states such as Estonia, the mission of the state can be defined as preserving a specific nation, language and culture.

Uncodified constitution

As of 2017 only two sovereign states, New Zealand and the United Kingdom, have wholly uncodified constitutions. The Basic Laws of Israel have since 1950 been intended to be the basis for a constitution, but as of 2017 it had not been drafted. The various Laws are considered to have precedence over other laws, and give the procedure by which they can be amended, typically by a simple majority of members of the Knesset (parliament).[58]

Uncodified constitutions are the product of an "evolution" of laws and conventions over centuries (such as in the Westminster System that developed in Britain). By contrast to codified constitutions, uncodified constitutions include both written sources – e.g. constitutional statutes enacted by the Parliament – and unwritten sources – constitutional conventions, observation of precedents, royal prerogatives, customs and traditions, such as holding general elections on Thursdays; together these constitute British constitutional law.

Written versus unwritten; codified versus uncodified

Some constitutions are largely, but not wholly, codified. For example, in the Constitution of Australia, most of its fundamental political principles and regulations concerning the relationship between branches of government, and concerning the government and the individual are codified in a single document, the Constitution of the Commonwealth of Australia. However, the presence of statutes with constitutional significance, namely the Statute of Westminster, as adopted by the Commonwealth in the Statute of Westminster Adoption Act 1942, and the Australia Act 1986 means that Australia's constitution is not contained in a single constitutional document. It means the Constitution of Australia is uncodified, it also contains constitutional conventions, thus is partially unwritten.

The Constitution of Canada, which evolved from the British North America Acts until severed from nominal British control by the Canada Act 1982 (analogous to the Australia Act 1986), is a similar example. Canada's constitution consists of almost 30 different statutes.

The terms written constitution and codified constitution are often used interchangeably, as are unwritten constitution and uncodified constitution, although this usage is technically inaccurate. A codified constitution is a single document; states that do not have such a document have uncodified, but not entirely unwritten, constitutions, since much of an uncodified constitution is usually written in laws such as the Basic Laws of Israel and the Parliament Acts of the United Kingdom. Uncodified constitutions largely lack protection against amendment by the government of the time. For example, the UK Fixed-term Parliaments Act 2011 legislated by simple majority for strictly fixed-term parliaments; until then the ruling party could call a general election at any convenient time up to the maximum term of five years. This change would require a constitutional amendment in most nations.

Entrenchment

The presence or lack of entrenchment is a fundamental feature of constitutions. An entrenched constitution cannot be altered in any way by a legislature as part of its normal business concerning ordinary statutory laws, but can only be amended by a different and more onerous procedure. There may be a requirement for a special body to be set up, or the proportion of favourable votes of members of existing legislative bodies may be required to be higher to pass a constitutional amendment than for statutes. The entrenched clauses of a constitution can create different degrees of entrenchment, ranging from simply excluding constitutional amendment from the normal business of a legislature, to making certain amendments either more difficult than normal modifications, or forbidden under any circumstances.

Entrenchment is an inherent feature in most codified constitutions. A codified constitution will incorporate the rules which must be followed for the constitution itself to be changed.

The US constitution is an example of an entrenched constitution, and the UK constitution is an example of a constitution that is not entrenched (or codified). In some states the text of the constitution may be changed; in others the original text is not changed, and amendments are passed which add to and may override the original text and earlier amendments.

Procedures for constitutional amendment vary between states. In a nation with a federal system of government the approval of a majority of state or provincial legislatures may be required. Alternatively, a national referendum may be required. Details are to be found in the articles on the constitutions of the various nations and federal states in the world.

In constitutions that are not entrenched, no special procedure is required for modification. Lack of entrenchment is a characteristic of uncodified constitutions; the constitution is not recognised with any higher legal status than ordinary statutes. In the UK, for example laws which modify written or unwritten provisions of the constitution are passed on a simple majority in Parliament. No special "constitutional amendment" procedure is required. The principle of parliamentary sovereignty holds that no sovereign parliament may be bound by the acts of its predecessors;[59] and there is no higher authority that can create law which binds Parliament. The sovereign is nominally the head of state with important powers, such as the power to declare war; the uncodified and unwritten constitution removes all these powers in practice.

In practice democratic governments do not use the lack of entrenchment of the constitution to impose the will of the government or abolish all civil rights, as they could in theory do, but the distinction between constitutional and other law is still somewhat arbitrary, usually following historical principles embodied in important past legislation. For example, several British Acts of Parliament such as the Bill of Rights, Human Rights Act and, prior to the creation of Parliament, Magna Carta are regarded as granting fundamental rights and principles which are treated as almost constitutional. Several rights that in another state might be guaranteed by constitution have indeed been abolished or modified by the British parliament in the early 21st century, including[citation needed] the unconditional right to trial by jury, the right to silence without prejudicial inference, permissible detention before a charge is made extended from 24 hours to 42 days, and the right not to be tried twice for the same offence.

Absolutely unmodifiable articles

The strongest level of entrenchment exists in those constitutions that state that some of their most fundamental principles are absolute, i.e. certain articles may not be amended under any circumstances. An amendment of a constitution that is made consistently with that constitution, except that it violates the absolute non-modifiability, can be called an unconstitutional constitutional law. Ultimately it is always possible for a constitution to be overthrown by internal or external force, for example, a revolution (perhaps claiming to be justified by the right to revolution) or invasion. In the Constitution of India, the Supreme Court has created the Doctrine of Basic Structure in Kesavananda Bharti's case (1973) stating that the essential features of the Basic structure cannot be amended by the Parliament. The Court has identified judicial review, independence of Judiciary, free and fair election, core of Fundamental Rights as a few of the essential features which are unamendable. However, the Supreme Court did not identify specific provisions which are in the category of absolute entrenchment. A critical analysis of the Doctrine of Basic Structure appears in Professor M.K. Bhandari's book Basic Structure of Indian Constitution – A Critical Reconsideration.

An example of absolute unmodifiability is found in the German constitution. Articles 1 and 20 protect human dignity, human rights, democracy, rule of law, federal and social state principles, and the people's right of resistance as a last resort against an attempt to abolish the constitutional order. Article 79, Section 3 states that these principles cannot be changed, even according to the methods of amendment defined elsewhere in the document, until a new constitution comes into effect.

Another example is the Constitution of Honduras, which has an article stating that the article itself and certain other articles cannot be changed in any circumstances. Article 374 of the Honduras Constitution asserts this unmodifiability, stating, "It is not possible to reform, in any case, the preceding article, the present article, the constitutional articles referring to the form of government, to the national territory, to the presidential period, the prohibition to serve again as President of the Republic, the citizen who has performed under any title in consequence of which she/he cannot be President of the Republic in the subsequent period."[60] This unmodifiability article played an important role in the 2009 Honduran constitutional crisis.

Distribution of sovereignty

Constitutions also establish where sovereignty is located in the state. There are three basic types of distribution of sovereignty according to the degree of centralisation of power: unitary, federal, and confederal. The distinction is not absolute.

In a unitary state, sovereignty resides in the state itself, and the constitution determines this. The territory of the state may be divided into regions, but they are not sovereign and are subordinate to the state. In the UK, the constitutional doctrine of Parliamentary sovereignty dictates that sovereignty is ultimately contained at the centre. Some powers have been devolved to Northern Ireland, Scotland, and Wales (but not England). Some unitary states (Spain is an example) devolve more and more power to sub-national governments until the state functions in practice much like a federal state.

A federal state has a central structure with at most a small amount of territory mainly containing the institutions of the federal government, and several regions (called states, provinces, etc.) which compose the territory of the whole state. Sovereignty is divided between the centre and the constituent regions. The constitutions of Canada and the United States establish federal states, with power divided between the federal government and the provinces or states. Each of the regions may in turn have its own constitution (of unitary nature).

A confederal state comprises again several regions, but the central structure has only limited coordinating power, and sovereignty is located in the regions. Confederal constitutions are rare, and there is often dispute to whether so-called "confederal" states are actually federal.

To some extent a group of states which do not constitute a federation as such may by treaties and accords give up parts of their sovereignty to a supranational entity. For example, the countries constituting the European Union have agreed to abide by some Union-wide measures which restrict their absolute sovereignty in some ways, e.g., the use of the metric system of measurement instead of national units previously used.

Separation of powers

Constitutions usually explicitly divide power between various branches of government. The standard model, described by the Baron de Montesquieu, involves three branches of government: executive, legislative and judicial. Some constitutions include additional branches, such as an auditory branch. Constitutions vary extensively as to the degree of separation of powers between these branches.

Lines of accountability

In presidential and semi-presidential systems of government, department secretaries/ministers are accountable to the president, who has patronage powers to appoint and dismiss ministers. The president is accountable to the people in an election.

In parliamentary systems, Cabinet Ministers are accountable to Parliament, but it is the prime minister who appoints and dismisses them. In the case of the United Kingdom and other countries with a monarchy, it is the monarch who appoints and dismisses ministers, on the advice of the prime minister. In turn the prime minister will resign if the government loses the confidence of the parliament (or a part of it). Confidence can be lost if the government loses a vote of no confidence or, depending on the country,[61] loses a particularly important vote in parliament, such as vote on the budget. When a government loses confidence, it stays in office until a new government is formed; something which normally but not necessarily required the holding of a general election.

State of emergency

Many constitutions allow the declaration under exceptional circumstances of some form of state of emergency during which some rights and guarantees are suspended. This provision can be and has been abused to allow a government to suppress dissent without regard for human rights – see the article on state of emergency.

Facade constitutions

Italian political theorist Giovanni Sartori noted the existence of national constitutions which are a facade for authoritarian sources of power. While such documents may express respect for human rights or establish an independent judiciary, they may be ignored when the government feels threatened, or never put into practice. An extreme example was the Constitution of the Soviet Union that on paper supported freedom of assembly and freedom of speech; however, citizens who transgressed unwritten limits were summarily imprisoned. The example demonstrates that the protections and benefits of a constitution are ultimately provided not through its written terms but through deference by government and society to its principles. A constitution may change from being real to a facade and back again as democratic and autocratic governments succeed each other.

Constitutional courts

Constitutions are often, but by no means always, protected by a legal body whose job it is to interpret those constitutions and, where applicable, declare void executive and legislative acts which infringe the constitution. In some countries, such as Germany, this function is carried out by a dedicated constitutional court which performs this (and only this) function. In other countries, such as Ireland, the ordinary courts may perform this function in addition to their other responsibilities. While elsewhere, like in the United Kingdom, the concept of declaring an act to be unconstitutional does not exist.

A constitutional violation is an action or legislative act that is judged by a constitutional court to be contrary to the constitution, that is, unconstitutional. An example of constitutional violation by the executive could be a public office holder who acts outside the powers granted to that office by a constitution. An example of constitutional violation by the legislature is an attempt to pass a law that would contradict the constitution, without first going through the proper constitutional amendment process.

Some countries, mainly those with uncodified constitutions, have no such courts at all. For example, the United Kingdom has traditionally operated under the principle of parliamentary sovereignty under which the laws passed by United Kingdom Parliament could not be questioned by the courts.

See also

Judicial philosophies of constitutional interpretation (note: generally specific to United States constitutional law)

References

 1. ^ The New Oxford American Dictionary, Second Edn., Erin McKean (editor), 2051 pp., 2005, Oxford University Press, ISBN 0-19-517077-6.
 2. ^ R (HS2 Action Alliance Ltd) v Secretary of State for Transport [2014] UKSC 3, [207]
 3. ^ Pylee, M.V. (1997). India's Constitution. S. Chand & Co. p. 3. ISBN 978-81-219-0403-2.
 4. ^ Sarkar, Siuli (2009). Public Administration in India. PHI Learning Pvt. Ltd. p. 363. ISBN 978-81-203-3979-8.
 5. ^ Kashyap, Subhash (1994). Our Constitution – An introduction to India's Constitution and Constitution Law. National Book Trust, India. p. 3. ISBN 978-81-237-0734-1.
 6. ^ Nivedita, V. "The 124th Amendment: A look at the facts". @businessline. Retrieved April 18, 2019.
 7. ^ a b "Constitution Rankings". Comparative Constitutions Project. Retrieved June 5, 2016.
 8. ^ "Constitution of India". Ministry of Law and Justice of India. July 2008. Archived from the original on February 23, 2015. Retrieved December 17, 2008.
 9. ^ "Constitute". www.constituteproject.org. Retrieved June 5, 2016.
 10. ^ The historical and institutional context of Roman law, George Mousourakis, 2003, p. 243
 11. ^ Gordon, Scott (1999). Controlling the State: Constitutionalism from Ancient Athens to Today. Harvard University Press. p. 4. ISBN 978-0-674-16987-6.
 12. ^ See:
  • Reuven Firestone, Jihād: the origin of holy war in Islam (1999) p. 118;
  • "Muhammad", Encyclopedia of Islam Online
 13. ^ Watt. Muhammad at Medina and R.B. Serjeant "The Constitution of Medina." Islamic Quarterly 8 (1964) p. 4.
 14. ^ R.B. Serjeant, The Sunnah Jami'ah, pacts with the Yathrib Jews, and the Tahrim of Yathrib: Analysis and translation of the documents comprised in the so-called "Constitution of Medina." Bulletin of the School of Oriental and African Studies, University of London, Vol. 41, No. 1. (1978), p. 4.
 15. ^ Watt. Muhammad at Medina. pp. 227–228 Watt argues that the initial agreement was shortly after the hijra and the document was amended at a later date specifically after the battle of Badr (AH [anno hijra] 2, = AD 624). Serjeant argues that the constitution is in fact 8 different treaties which can be dated according to events as they transpired in Medina with the first treaty being written shortly after Muhammad's arrival. R. B. Serjeant. "The Sunnah Jâmi'ah, Pacts with the Yathrib Jews, and the Tahrîm of Yathrib: Analysis and Translation of the Documents Comprised in the so called 'Constitution of Medina'." in The Life of Muhammad: The Formation of the Classical Islamic World: Volume iv. Ed. Uri Rubin. Brookfield: Ashgate, 1998, p. 151 and see same article in BSOAS 41 (1978): 18 ff. See also Caetani. Annali dell'Islam, Volume I. Milano: Hoepli, 1905, p. 393. Julius Wellhausen. Skizzen und Vorabeiten, IV, Berlin: Reimer, 1889, pp. 82ff who argue that the document is a single treaty agreed upon shortly after the hijra. Wellhausen argues that it belongs to the first year of Muhammad's residence in Medina, before the battle of Badr in 2/624. Wellhausen bases this judgement on three considerations; first Muhammad is very diffident about his own position, he accepts the Pagan tribes within the Umma, and maintains the Jewish clans as clients of the Ansars see Wellhausen, Excursus, p. 158. Even Moshe Gil a skeptic of Islamic history argues that it was written within 5 months of Muhammad's arrival in Medina. Moshe Gil. "The Constitution of Medina: A Reconsideration." Israel Oriental Studies 4 (1974): p. 45.
 16. ^ The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century John Van Antwerp Fine . Google Books. Retrieved July 12, 2013.
 17. ^ Metasearch Search Engine. Search.com. Retrieved July 12, 2013.
 18. ^ [1] Archived November 25, 2011, at the Wayback Machine
 19. ^ Dusanov Zakonik Archived August 3, 2010, at the Wayback Machine. Dusanov Zakonik. Retrieved July 12, 2013.
 20. ^ Mangoné Naing, SAH/D(2006)563 The Kurukan Fuga Charter: An example of an Endogenous Governance Mechanism for Conflict Prevention, Inter-generational Forum on Endogenous Governance in West Africa organised by Sahel and West Africa Club / OECD, Ouagadougou (Burkina Faso), June 26 to 28, 2006. pp. 71–82.
 21. ^ "The United States has "the longest surviving constitution."". PolitiFact.com. Retrieved November 10, 2013.
 22. ^ a b Tooker E (1990). "The United States Constitution and the Iroquois League". In Clifton JA (ed.). The Invented Indian: cultural fictions and government policies. New Brunswick, NJ: Transaction Publishers. pp. 107–128. ISBN 978-1-56000-745-6.
 23. ^ Grinde, D (1992). "Iroquois political theory and the roots of American democracy". In Lyons O (ed.). Exiled in the land of the free: democracy, Indian nations, and the U.S. Constitution. Santa Fe, NM: Clear Light Publishers. ISBN 978-0-940666-15-3.
 24. ^ Bruce E. Johansen; Donald A. Grinde, Jr. (1991). Exemplar of liberty: native America and the evolution of democracy. American Indian Studies Center, University of California, Los Angeles. ISBN 978-0-935626-35-3.
 25. ^ Armstrong, VI (1971). I Have Spoken: American History Through the Voices of the Indians. Swallow Press. p. 14. ISBN 978-0-8040-0530-2.
 26. ^ "H. Con. Res. 331, October 21, 1988" (PDF). United States Senate. Retrieved November 23, 2008.
 27. ^ Shannon, TJ (2000). Indians and Colonists at the Crossroads of Empire: The Albany Congress of 1754. Ithaca: Cornell University Press. pp. 6–8. ISBN 978-0-8014-8818-4.
 28. ^ Rakove, J (November 7, 2005). "Did the Founding Fathers Really Get Many of Their Ideas of Liberty from the Iroquois?". George Mason University. Retrieved January 5, 2011.
 29. ^ Jennings F (1988). Empire of fortune: crown, colonies, and tribes in the Seven Years War in America. New York: Norton. pp. 259n15. ISBN 978-0-393-30640-8.
 30. ^ Franklin's statement reads "It would be a strange thing if Six Nations of ignorant savages should be capable of forming a scheme for such an union, and be able to execute it in such a manner as that it has subsisted ages and appears indissoluble; and yet that a like union should be impracticable for ten or a dozen English colonies, to whom it is more necessary and must be more advantageous, and who cannot be supposed to want an equal understanding of their interests." Benjamin Franklin on the Iroquois League, in a letter to James Parker, 1751
 31. ^ Bruce E. Johansen; Donald A. Grinde, Jr. (1998). "Expanding the scope of "Permissible Debate"". Debating Democracy: Native American Legacy of Freedom. [Santa Fe]: Clear Light Publishers, Santa Fe, New Mexico. ISBN 978-0-940666-79-5.
 32. ^ Snow DR (1996). The Iroquois (The Peoples of America Series). Cambridge, MA: Blackwell Publishers. pp. 154. ISBN 978-1-55786-938-8.
 33. ^ Instrument of Government (England [1653]) . Encyclopædia Britannica. Retrieved July 12, 2013.
 34. ^ Francis D. Wormuth (1949). The Origins of Modern Constitutionalism. Harper & Brothers.
 35. ^ Tyacke p. 69
 36. ^ Farr pp. 80,81. See Declaration of Representation of June 14, 1647
 37. ^ Fritze, Ronald H. & Robison, William B. (1996). Historical dictionary of Stuart England, 1603–1689, Greenwood Publishing Group, ISBN 0-313-28391-5 p. 228
 38. ^ Lee, Sidney (1903), Dictionary of National Biography Index and Epitome p. 991.
 39. ^ constitution (politics and law). Encyclopædia Britannica. Retrieved July 12, 2013.
 40. ^ Blaustein, Albert (January 1993). Constitutions of the World. Fred B. Rothman & Company. ISBN 978-0-8377-0362-6.
 41. ^ Isaac Kramnick, Introduction, Madison, James (1987). The Federalist Papers. Penguin Classics. ISBN 978-0-14-044495-7.
 42. ^ "The first European country to follow the U.S. example was Poland in 1791." John Markoff, Waves of Democracy, 1996, ISBN 0-8039-9019-7, p. 121.
 43. ^ "The Polish Constitution of May 3rd – a milestone in the history of law and the rise of democracy". Retrieved September 14, 2018.
 44. ^ "The Constitution of May 3 (1791)" (PDF). Retrieved September 14, 2018.
 45. ^ Payne, Stanley G. (1973). A History of Spain and Portugal: Eighteenth Century to Franco. 2. Madison: University of Wisconsin Press. pp. 432–433. ISBN 978-0-299-06270-5. The Spanish pattern of conspiracy and revolt by liberal army officers ... was emulated in both Portugal and Italy. In the wake of Riego's successful rebellion, the first and only pronunciamiento in Italian history was carried out by liberal officers in the kingdom of the Two Sicilies. The Spanish-style military conspiracy also helped to inspire the beginning of the Russian revolutionary movement with the revolt of the Decembrist army officers in 1825. Italian liberalism in 1820–1821 relied on junior officers and the provincial middle classes, essentially the same social base as in Spain. It even used a Hispanized political vocabulary, for it was led by giunte (juntas), appointed local capi politici (jefes políticos), used the terms of liberali and servili (emulating the Spanish word serviles applied to supporters of absolutism), and in the end talked of resisting by means of a guerrilla. For both Portuguese and Italian liberals of these years, the Spanish constitution of 1812 remained the standard document of reference.
 46. ^ Constitution Act, 1982, s. 60
 47. ^ The Constitutional Law Group, Canadian Constitutional Law. 3rd ed. Toronto: Emond Montgomery Publications Ltd., 2003, p. 5
 48. ^ Saul, John Ralston. The Doubter's Companion: A Dictionary of Aggressive Common Sense. Toronto: Penguin, 1995.
 49. ^ Aristotle, by Francesco Hayez
 50. ^ Relectiones, Franciscus de Victoria (lect. 1532, first pub. 1557).
 51. ^ The Law of War and Peace, Hugo Grotius (1625)
 52. ^ Vindiciae Contra Tyrannos (Defense of Liberty Against Tyrants), "Junius Brutus" (Orig. Fr. 1581, Eng. tr. 1622, 1688)
 53. ^ The American Republic: its Constitution, Tendencies, and Destiny, O.A. Brownson (1866)
 54. ^ Principles of Constitutional Design, Donald S. Lutz (2006) ISBN 0-521-86168-3
 55. ^ The Paradox of Self-Amendment, by Peter Suber (1990) ISBN 0-8204-1212-0
 56. ^ Weingast, Barry R. (Summer 2005). "The Constitutional Dilemma of Economic Liberty". Journal of Economic Perspectives. 19 (3): 89–108. doi:10.1257/089533005774357815.
 57. ^ González de Lara, Yadira; Greif, Avner; Jha, Saumitra (May 2008). "The Administrative Foundations of Self-Enforcing Constitutions". The American Economic Review. 98 (2): 105–109. CiteSeerX 10.1.1.386.3870. doi:10.1257/aer.98.2.105.
 58. ^ "Basic Laws – Introduction". The Knesset. 2016. Retrieved May 7, 2017. Article gives information on the procedures for amending each of the Basic Laws of Israel.
 59. ^ UK principle: no Parliament is bound by the acts of its predecessors
 60. ^ "Republic of Honduras: Political Constitution of 1982 through 2005 reforms; Article 374". Political Database of the Americas (in Spanish).
 61. ^ A synchronic comparative perspective were before the founding fathers of Italian Constitution, when they were faced with the question of bicameralism and related issues of confidence and the legislative procedure, Buonomo, Giampiero (2013). "Il bicameralismo tra due modelli mancati". L'Ago e Il Filo Edizione Online.  – via Questia (subscription required)

External links