قالپاق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قالپاق صفحه گردی است که جنبه تزیینی داشته و بخش مرکزی چرخ را پوشش می‌دهد. خودروهایی که دارای رینگ فولادی هستند دارای قالپاق‌های بزرگ و آنهایی که دارای رینگ‌های آلیاژی هستند دارای قالپاق‌های به مراتب کوچکتر هستند. این کلمه از زبان ترکی آذربایجانی به معنی در قابلمه گرفته شده‌است که دلیل آن نیز شباهت ظاهری آنهاست.اصلی ترین طراحی قالپاق توسط دایلمر و بوش بوده است.

قالپاق ها انواع مختلفی دارند که اصلی ترین آنها قالپاق اسپرت و فابریک میباشد و قالپاق های اسپرت در رنگ ها و طرح های مختلف به خودرو زیبایی بیشتری میدهند.

جنس قالپاق ها از قدیم تا کنون تغییر زیادی کرده است و به سمت سبک تر و مقاوم تر شدن رفته اند. قالپاق ها غالباً دارای نماد شرکت یا برندی در وسط خود هستند که به زیبایی آنها می افزاید.

قالپاق ها سایز های متفاوتی دارند به طور مثال رینگ های 13 برای ماشین هایی همچون پراید استفاده میشود.

در سایت تخصصی ماشین اسپرت میتوانید نمونه هایی از قالپاق های فابریک و همچنین قالپاق های اسپرت را در سایز های 13، 14، 15 و 16 برای ماشین های تولیدی شرکت های خودرو سازی ایرانی مانند سایپا و ایرانخودرو مشاهده کنید. البته سایت های دیگر مانند دیجی کالا و ... نیز در این حوزه فعال بوده و شما میتوانید انواع دیگری از قالپاق ها را در سایز ها و طرح های مختلف ببینید.

منابع[ویرایش]