قاله‌مه‌ره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قادر عبدالله‌زاده)
پرش به: ناوبری، جستجو
قادر عبدالله‌زاده
Abdolahzade kurdish.jpg
اطلاعات پس‌زمینه
نام اصلی قادر عبدالله‌زاده
نام مستعار قاله مه ره
ملیت  ایران،بوکان
سبک‌(ها) سنتی
ساز(ها) شمشال
سال‌های فعالیت ۴۱سال سابقه
سازهای برجسته
شمشال
نوع صوت نی
جایزه(ها) ۱۹۹۳ جایزه آلمان به بهترین و اصولی‌ترین نوع نی‌نوازی
مقبره وی در پارک حسن زیرک

قادر عبدالله‌زاده، یکی از نوازندگان مشهور شمشال (نوعی نی سنتی) در کردستان و اهل روستای کولیجه بوکان بود. او در بیش از ۲۰ کشورجهان به اجرای موسیقی پرداخته و یکی از بزرگترین نوازندگان مقامی ایران بود.[۱] قاله مه‌ره در ساعات پایانی شب پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ بر اثر بیماری «ایدم ریه» و بیماری قلبی در ۸۴ سالگی در بیمارستان شهید قلی پور بوکان درگذشت.

زندگینامه[ویرایش]

کاک قادر در اول دی ماه ۱۳۰۴از خانواده‌ای فقیر در اطراف بوکان متولد شد. از کودکی به کار کشاورزی و چوپانی پرداخته است. به گفته خودش از کودکی با شمشال همدم بوده است و چون مردم دوست و به هنری که داشته علاقه زیادی داشته است هر جا و هر شهر و هر کوهساری و برای هر کسی شمشال می‌نواخته است؛ و مردم نیز بدان اهمیت می‌دادند و وی را مورد احترام قرار می‌دادند. تنها راه کسب درآمدش هم نی‌زنی است و از این راه امرار معاش می‌کند.[۲]

آثار[ویرایش]

سالانه از وی در مراسم زیادی دعوت می‌شود که اسامی بعضی از آنها به شرح زیر است: بمباران شیمیایی سردشت، بمباران شیمیایی حلبجه و انفال مردم کردستان عراق و رادیو تلویزیون مهاباد

فلوت مام قاله[ویرایش]

کاک قادر به شمشال خود علاقه زیادی دارد و به گفته وی کسی از شمشالی که او دارد ندارد و نمی‌تواند درست کند. این شمشال را کاک قادر حدود ۳۰ سال قبل از فرزند یک سید با یک راس گوسفند معاوضه کرده است. او می‌گوید: «عاشق شِمشال سید شده بودم. چند بار رفتم پیشش و بهش پیشنهاد خرید شِمشالش را دادم ولی قبول نکرد. پس از مدتی مریض شد و مرد. من هم شِمشالش را از پسرش با یک رأس گوسفند که آن زمان ۵ قِران قیمت داشته معاوضه کردم.» کاک قادر می‌گوید بعد از مرگ من فلوتم را به موزه کردستان عراق منتقل کنید چون قدیمی و از نیاکانان کرد بر جای مانده و به دست من رسیده است و قدمت آن به ۱۵۰ سال قبل می‌رسد.

پدر، پدربزرگ و برادران قاله مه‌ره هم از نوازندگان برجسته و مشهور شِمشال بوده‌اند؛ ولی او می‌گوید که هیچ‌کس استاد او نبوده و ساز زدن را به او یاد نداده است. قاله مه‌ره خدا را استاد خود می‌داند. آهی می‌کشد و درحالی که اشک در چشمانش جاری شده، می‌گوید: «همه چیز از یک خواب شروع شد. فصل پاییز بود. بچه بودم، مهمانی یکی از فامیل‌هایم دعوت شده بودیم. برادرم و دو نفر دیگر از بستگانم شِمشال می‌زدند. می‌خواستم شِمشال بزنم، ولی مثل آن‌ها نمی‌توانستم. آن‌ها هم مرا بیرون کردند و من هم گریه کنان به سمت یه خونه گِلی دویدم و تا اون جایی که تونستم گریه کردم و همون جا خوابم برد. یک نفر اومد تو خوابم و بهم گفت: «عبدالقادر، عبدالقادر، پاشو، از بس گریه کردی حوصله خدا رو هم سر بردی، برو و شِمشال بزن». او ادامه می‌دهد: «وقتی از خواب بیدار شدم، شروع کردم به نواختن شِمشال. دیگه قادر دیروز نبودم و کسی حریف من نبود».

لقب قاله مره (قادر آرام) را شیخ محمد (شیخ منطقه برهان، منطقه‌ای که قادر در آن زندگی می‌کرد) که از کودکی قادر را بسیار دوست می‌داشت به وی داد.

قاله مه‌ره در بین ترانه‌هایی که می‌زند خود ترانه «کا نبی خواز» را خیلی دوست دارد. کا نبی خواز، اسم مردی به نام «کاک نبی فَقِه وَیسه» بوده که در یک نبرد رویارو با «احمد خان نامی»، از ارباب‌های «مراغه» هر دو به دست یکدیگر کشته می‌شوند. گفته می‌شود که این بیت را زنی به نام «خواز» که خواهر کا نبی بوده، سروده است.

او می‌گوید: «فقط زمانی که عاشق بودم و حال و هوای جوانی در سر داشتم در خلوت، حرف‌های عاشقانه‌ای که در دل داشتم را با شِمشالم بیان می‌کردم و فقط برای خودم شِمشال می‌زدم؛ وگرنه همیشه برای مردم شِمشال نواخته‌ام.»

قاله مه‌ره در حالی که سازش را در پارچه‌ای گلدار تیره می‌پیچاند و آن را زیر بغلش می‌گذارد، از کنار دستفروش‌هایی رد می‌شود که عکس او را به قیمت ۵۰۰ تومان می‌فروشند. او می‌گوید: «این جا رو ترک می‌کنم و می رم یه جای دیگه ساز بزنم تا حرف‌هایی که در دل دارم رو برای مردمم بزنم.» خودش می‌گوید: تمام حیاتش را با ناراحتی و گرسنگی و سیاه چاره‌ای گذرانده است.

او معتقد بود که با مرگش صدای شِمشال نیز با او دفن می‌شود و می‌میرد.

پیکر ایشان با بدرقه گسترده هنر دوستان کرد که از شهرهای دور و نزدیک جمع شده بودند در ساعت ۱۷ (۵ بعدظهر) عصر جمعه اول خرداد ماه ۱۳۸۸ در کنار آرمگاه خواننده بزرگ کرد مرحوم حسن زیرک در دامنه کوه نالی شکینه (نعل شکن) در منطقه کلتپه بوکان آرام گرفت.

افتخارات[ویرایش]

وی دارای عناوین زیادی می‌باشد که بعضی عبارتند از:

  • ۱۹۹۳ جایزه آلمان به بهترین و اصولی‌ترین نوع نی‌نوازی (وی جایزه سال ۱۹۹۳ خود را به دلیل فقر مالی نتوانست دریافت کند)
  • ۲۰۰۲جایزه ویژه انفال در سلیمانیه (پیره مرد)
  • ۲۰۰۳جایزه مردم بوکان به کاک قادر

و چندین جایزه دیگر از مردم کردستان ایران و عراق

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

گفتگوی رادیو زیگزاگ با قادر عبدالله زاده