انجیر برگ‌درشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فیکوس ماکروفیلا)
پرش به: ناوبری، جستجو
انجیر برگ‌درشت
Ficus macrophylla017.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: گزنه‌سانان
تیره: توتان
سرده: انجیر
گونه: F. macrophylla
نام علمی
Ficus macrophylla

انجیر برگ‌درشت درخت انجیر همیشه سبزی از خانواده موراسئی هاست که بومی شرق استرالیا از فلات آثرتون (۱۷درجه جنوبی) در شمال تا ایلاوارا ( ۳۴ درجه جنوبی ) در نیوساوت ولز و جزیره لردهاو است . نام شناخته آن از خلیج موردن در کوئینزلند استرالیا گرفته شده‌است . این درخت به دلیل داشتن ریشه‌های نگهدارنده زیبایش که معمولاً به پیاده‌روهای شهری نیز آسیب می‌رسانند، شناخته شده‌است .

بیشتر زیبایی این به درخت شکل برگ آن است و این درخت مناسب سایبان و کاشت به صورت تک درخت است. درختی چشمگیر، بسیار گسترده، با تنة ضعیف و کوتاه است. برگ‌ها نمای نیمه حاره‌ای دارند و بزرگ و ضخیم و سطح فوقانی سبز و براق و سطح تحتانی قهوه‌ای – سبز است. فیکوس برگ‌درشت سایبان خوبی برای باغ‌های وسیع است و هرگز نباید در باغچه‌های کوچک کاشته شود و فقط در نواحی معتدل و سواحل گرم رشد می‌کند.

ارتفاع آن ۱۶-۱۳ متر و قطر تاج پوششی آن ۳۵-۱۶ متر است و درختی گسترده با شاخه‌های ضخیم که تاجی متراکم و گرد ایجاد می‌کند. بن ساقه بطور محسوسی متورم است و پوست تنه خاکستری روشن و در درختان مسن چین‌خورده‌است. برگ‌ها گوشتی ساده و متناوب و کامل به درازای ۲۵-۱۵ سانتی‌متر و پهنای ۱۰-۷ سانتی‌متر که رنگ آنها سبز پررنگ و براق در سطح فوقانی و قهوه‌ای روشن در سطح تحتانی است. گل‌های این درخت اهمیت زینتی ندارند اما میوة آن خوراکی و تقریباً بنفش با خال‌های سفید و به قطر ۳-۲ سانتی‌متر که از خرداد تا مرداد نمایان می‌شوند.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Ficus macrophylla»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۳ اوت ۲۰۱۱).