فینیاس گیج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فینیاس پی گیج
Phineas Gage Daguerreotype WilgusPhoto2008-12-19 CroppedInsideMat Unretouched BW.jpg
فینیاس گیج و سمبه‌ای که سرش را شکافت
زادروز ۹ ژوئیه ۱۸۲۳
نیوهمپشایر
درگذشت ۲۱ مه ۱۸۶۰
کالیفرنیا
ملیت آمریکا
پیشه سرکارگر ساخت و ساز راه آهن، تخریب
همسر ندارد
فرزندان ندارد
والدین جس ایتون گیج
هانا تراسل گیج

فینیاس گِیج (به انگلیسی: Phineas Gage) سرکارگر راه آهن بود که شهرتش به خاطر جان به در بردن از حادثه‌ای است که در آن یک میله بزرگ آهنی در سرش فرو می‌رود و یک یا هر دو لوب پیشانی مغزش را نابود می‌کند. هرچند که زنده می‌ماند و به زندگی خود ادامه می‌دهد، اما این آسیب دیدگی روی شخصیت او تأثیر می‌گذارد به طوری که دوستانش می‌گفتند که او دیگر گِیج نیست.

فینیاس گِیج شاید اولین نمونه‌ای بود که نشان داد آسیب دیدگی قسمت مشخصی از مغز می‌تواند روی شخصیت، اخلاق و رفتار انسان تأثیر بگذارد.

حادثه[ویرایش]

جمجمه فینیاس گیج و میله آهنی در دانشگاه هاروارد

در ۱۳ سپتامبر ۱۸۴۸، فینیاس گِیج ۲۵ ساله، سرکارگر گروهی بود که مشغول تخریب صخره‌ها بودند تا مسیر را برای عبور خط آهن آماده کنند. یکی از مسئولیت‌های گیج این بود که در سوراخی که در صخره ایجاده شده، باروت بریزد، فتیله‌گذاری کند، روی آن شن بریزد و سپس با سنبه بکوبد تا فشرده شود. اما هنگام کوبیدن، احتمالاً به این خاطر که شن نریخته بود، باروت منفجر می‌شود و سنبه آهنی سرش را می‌شکافد.

گیج چند دقیقه بعد قادر به صحبت کردن بود و تقریباً بدون کمک می‌توانست راه برود و سفر ۳-۴ مایلی به بیمارستان را در گاری بنشیند. گیج مدتی به خاطر عفونت حاصل از نوعی قارچ به حالت کما رفت، اما بعد بهبود پیدا کرد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Phineas Gage," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed February 20, 2011).