فیلم مستند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
نانوک شمالی، از نخستین فیلم‌های مستند.[نیازمند منبع]

فیلم مستند (به انگلیسی: Documentary film)، که شاخه‌ای بزرگ از صنعت تصاویر متحرک را شامل می‌شود، به منظور مستندسازی جنبه‌هایی از واقعیت ساخته می‌شود. در ابتدا فیلم مستند، یک فیلم سینمایی بود که بر روی فیلم (نگاتیو) - که تنها وسیلهٔ موجود در آن زمان بود - ضبط و پخش می‌شد اما امروزه شامل ویدئو و آثار تولیدی دیجیتالی می‌شود که می‌توان آن‌ها را مخصوص پخش ویدئویی به عنوان برنامه‌ای تلویزیونی یا برای نمایش در سینما ساخت. فیلم مستند را به عنوان «یک تکنیک فیلم‌سازی، یک سنت سینمایی و شیوه‌ای از تقابل با مخاطب» که دائماً در حال تحول است و هیچ مرزی نمی‌شناسد تعریف کرده‌اند.[۱]

تعریف فیلم مستند[ویرایش]

واژه انگلیسی «Documentary» به معنی «مستند» اولین بار در نقدی که بر فیلم رابرت فلاهرتی به اسم موآنا (۱۹۲۶) مورخ ۸ فوریه ۱۹۲۶ (۱۹ بهمن ۱۳۰۴) در روزنامه نیویورک سان منتشر شده بود به کار رفت. این مطلب توسط جان گری‌یرسون مستندساز اسکاتلندی و با نام مستعار (Moviegoer = سینمارو) نگارش یافته بود.

قاعدهٔ کلی گِری‌یرسون در مورد فیلم مستند این بود که از پتانسیل نمایش زندگی در سینما می‌توان در قالب یک هنر جدید بهره‌برداری کرد. هنری که در آن بازیگر «اصلی» و صحنهٔ «اصلی» نسبت به برابرهای خیالی‌شان، در شرح دنیای جدید راهنماهای بهتری محسوب می‌شوند و موادی که «این چنین در حالت خام گرفته شوند» واقعی‌تر از موادی خواهند بود که با بازی ساخته می‌شوند. از این بابت، دیدگاه وی را می‌توان با نظر ورتوف که داستان‌های نمایشی را با اطلاق لقب «زواید بورژوایی» تحقیر می‌کرد مقایسه کرد هر چند که دیدگاه او ظرافت بیشتری دارد. تعریف گِری‌یرسون از فیلم مستند «مواجههٔ خلاقانه با مسلَمات» است که طرفدارانی هم دارد. این تعریف پرسش‌هایی در مورد مستندهایی که حاوی بازآفرینی و نمایش هستند را برمی‌انگیزد.

ژیگا ورتوف در مقالات خود از نمایش «زندگی همان‌طور که هست» (تصویربردای پنهانی از زندگی) و «گرفتن زندگی در حالت ناگهانی» (تحریک یا غافلگیر کردن توسط دوربین) بحث می‌کرد.

پار لورنتز فیلم مستند را «فیلمی واقعی با خصوصیات نمایشی» تعریف کرده‌است.[۲] دیگران بر این باورند که داشتن نظریه و یک پیام خاص در کنار واقعیاتی که فیلم مستند به نمایش می‌گذارد آن را از سایر گونه‌های فیلم‌های غیرداستانی متمایز می‌سازد

تاریخچه[ویرایش]

پیش از ۱۹۰۰[ویرایش]

بنابر تعریف، اولین «تصاویر متحرک» را مستند نامیده‌اند. در اینگونه فیلم‌ها یک منظره خاص مانند ورود قطار به ایستگاه، یک کشتی در حال حرکت یا گروهی از مردم که از کار بازمی‌گشتند نمایش داده می‌شد. فیلم‌های اولیه (پیش از ۱۹۰۰) تحت تأثیر تازگی و جذابیت به تصویر کشیدن حوادث بودند. فیلم‌های کوتاه را فیلم‌های «واقعی» می‌نامیدند. قبل از آغاز قرن بیستم، در فیلم‌ها از داستان خبری نبود و دلیل اصلی آن مشکلات فنی بود: دوربین‌ها تنها زمان اندکی را به تصویر می‌کشیدند و مدت زمان بسیاری از فیلم‌های اولیه در حدود یک دقیقه بود.

۱۹۲۰–۱۹۰۰[ویرایش]

در این دوره فیلم‌های سفرنامه‌ای بسیار رایج بودند که به فیلم‌های صحنه‌ای مشهور بودند. یکی از اولین فیلم‌هایی که از مفهوم صحنه‌ای بودن خارج شد «در سرزمین شکارچیان سر» نام داشت که محصول سال ۱۹۱۴ و در آن بدویت و بیگانه پردازی در زندگی بومیان آمریکا به تصویر کشیده شده بود. در همین دوره، فیلم‌های مستند فرانک هارلی دربارهٔ سفر وی به قطب جنوب در سال ۱۹۱۹ تولید شد. در این فیلم داستان سفر ناموفق به قطب جنوب توسط ارنست شالکتون (در سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۶) به تصویر کشیده شده بود.

سلاح‌های سیاسی[ویرایش]

در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ عموماً فیلم مستند به عنوان اسلحه‌ای علیه نواستعمارگری و نظام سرمایه‌داری تلقی می‌شد. این امر مخصوصاً در مورد آمریکای لاتین صادق بود، اما جامعه در حال دگرگونی کبک کانادا را نیز در بر می‌گرفت. فیلم مستند La Hora de los hornos (ساعت تنورها، از ۱۹۶۸) به کارگردانی اوکاتویو گتینو و فرناندو ای سولاناس، نسلی از فیلم سازران را تماماً تحت تأثیر خود قرار داد.

سبک‌ها[ویرایش]

سبک رومانتیک[ویرایش]

با معرفی فیلم «نانوک شمالی» ساخته رابرت فلاهرتی در سال ۱۹۲۲، فیلم مستند سبک هنری رمانتیک را تجربه کرد؛ فلاهِرتی تعدادی فیلم عاشقانه تهیه کرد که در اغلب آن‌ها زندگی، افراد در صد سال قبل را نشان می‌داد (برای نمونه در «نانوک شمالی» افراد برای تیراندازی به یک شیرماهی از فاصله نزدیک مجبور بودند از نیزه استفاده کنند که بسیار خطرناک بود). فلاهِرتی در صحنه سازی خود از فناوری فهیم سازی آن زمان استفاده می‌کرد و برای مثال یک کلبه اسکیمویی بدون سقف ساخت. دومین فیلم مستند فلاهِرتی «ماونا» نام داشت که در سال ۱۹۲۶ ساخته شد. اولین بار اصطلاح «مستند» در مورد چنین فیلم‌هایی در مراحل بررسی فیلمنامه‌های این فیلم استفاده شد که فیلمنامه‌نویس آن جان گریسون که با لقب سینمارو («The Moviegoer») در نیویورک سان کار می‌کرد در ۸ فوریه ۱۹۲۶ آن را نوشت.

سبک نیوزریل[ویرایش]

نیوزریل یا اخبار جاری روز یکی از روشها فیلم نامه‌نویسی مستند است که معمولاً بازخوانی وقایعی است که قبلاً اتفاق افتاده‌است و در آن تلاشی برای بررسی موضوع در طی فرایند وجود ندارد. برای مثال، در اغلب صحنه‌های جنگ مربوط به قرن بیستم فیلم‌بردار پس از وقوع حادثه به صحنه می‌رسید و صحنه‌ها را بازسازی کرده و فیلمبرداری می‌نمود. سریال «چرا می‌جنگیم» ساخته فرانک کاپرا یک سریال نیوزریل بود که در ایالات متحده تهیه شد و هدف از ساخت آن متقاعد کردن افکار عمومی آمریکا برای پذیرش عواقب جنگ احتمالی بود. در کانادا برد فیلم ملی کانادا که توسط جان گریرسون تأسیس شد تا اهداف تبلیغاتی دولت را دنبال کند. همچنین نیوزریل‌هایی تهیه شدند که دولت کانادا با استفاده از آن‌ها در برابر جنگ روانی آلمان نازی مقاومت می‌کرد. این نیوزریل توسط رابرت گوبلز تهیه می‌شدند.

سبک رئالیسم[ویرایش]

سبک رئالیستی بر انسان در محیط ساخته خود وی تأکید دارد و فیلم‌های مشهور به سمفونی شهر مانند برلین: سمفونی یک شهر بزرگ و مردی با دوربین فیلم‌برداری در این سبک قرار می‌گیرند. در این فیلم‌ها انسان‌ها به عنوان محصول محیط اطراف خودشان ایفای نقش می‌کنند و فیلم کاملاً غیر مشخص و عام است.

سبک تبلیغ گرایی[ویرایش]

سبک تبلیغ گرایی فیلم‌هایی را در بر می‌گیرد که با هدف تأثیرگذاری بر مخاطب ساخته می‌شوند. یکی از فیلم‌های تبلیغی مشهور فیلم پیروزی اراده ساخته لنی رفنشتایل است. فیلم چرا می‌جنگیم یک سریال نیوزریل تبلیغی است که به‌طور آشکارا در پاسخ به فیلم پیروزی اراده ساخته شده‌است و جنبه‌های مختلف جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد و هدف آن ترغیب مخاطبان آمریکایی به حضور در جنگ است. این سریال به عنوان یکی از فیلم‌های مطرح، در موزه ملی فیلم ایالات متحده نگهداری می‌شود.

فیلم‌های تلفیقی[ویرایش]

پیدایش فیلم‌های تلفیقی پدیده تازه‌ای در صنعت فیلم مستند نبود و اولین بار در سال ۱۹۷۲ این نوع از فیلم در فیلم «سقوط سلسله رومانوف» به کارگردانی اسفیرشاب به دنیای سینما عرضه داشتند. از نمونه‌های جدیدتر می‌توان به فیلم «نقطه منظم» (۱۹۶۴) به کارگردانی امیل آنتونیو دربارهٔ شنیده‌های مک کارتی و «کافه اتمی» که خارج از قالب سینمایی به کار رفته در بقیه فیلم‌های آمریکایی که با تشعشعات هسته‌ای سرو کار دارند ساخته شده‌است (مثلاً به سربازان گفته می‌شد که در صورتی که چشم‌ها و دهان خود را ببندند تشعشعات اتمی بر آن‌ها بی‌تأثیر هستند). در همین حین فیلم «آخرین سیگار» شهادت مدیران شرکت‌های تنباکو در کنگره آمریکا و تبلیغات مربوط به مزیت‌های استفاده از سیگار که در آرشیوها قرار دارد را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

فیلم‌های مستند مدرن[ویرایش]

تحلیل گران بر این باورند که این نوع از فیلم‌ها در سینماها با استقبال زیادی روبرو شده که از میان فیلم‌های مطرح مستند مدرن می‌توان به فارنهایت ۱۱/۹ و رژه پنگوئن‌ها اشاره کرد. این نوع از فیلم در مقایسه با فیلم‌های دراما به بودجه بسیار کمتری نیاز دارد. به همین علت شرکت‌های فیلم سازی به این نوع از فیلم توجه زیادی دارند و از آن سود سرشاری را نصیب خود می‌کنند. فارنهایت ۱۱/۹ با فروش سینمایی معادل بیش از ۲۲۸ میلیون دلار و فروش بیش از ۳ میلیون DVD رکورد جدیدی را بر جای گذاشت.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

 1. Nichols, Bill. 'Foreword', in Barry Keith Grant and Jeannette Sloniowski (eds.) Documenting The Documentary: Close Readings of Documentary Film and Video. Detroit: Wayne State University Press, 1997
 2. Pare Lorentz Film Library - FDR and Film
 3. ««Paranoia for Fun and Profit: How Disney and Michael Moore cleaned up on Fahrenheit ۹/۱۱»». Slate، May 3, 2005. 
This 16 mm spring-wound Bolex "H16" Reflex camera is a popular entry level camera used in film schools.

A documentary film is a nonfictional motion picture intended to document some aspect of reality, primarily for the purposes of instruction, education, or maintaining a historical record.[1] "Documentary" has been described as a "filmmaking practice, a cinematic tradition, and mode of audience reception" that is continually evolving and is without clear boundaries.[2] Documentary films were originally called 'actuality' films and were only a minute or less in length. Over time documentaries have evolved to be longer in length and to include more categories, such as educational, observational, and even 'docufiction'. Documentaries are also educational and often used in schools to teach various principles. Social media platforms such as YouTube, have allowed documentary films to improve the ways the films are distributed and able to educate and broaden the reach of people who receive the information.

Definition

The cover of Matuszewski book Une nouvelle source de l'histoire. (A New Source of History) from 1898 the first publication about documentary function of cinematography.

Polish writer and filmmaker Bolesław Matuszewski was among those who identified the mode of documentary film. He wrote two of the earliest texts on cinema Une nouvelle source de l'histoire (eng. A New Source of History) and La photographie animée (eng. Animated photography). Both were published in 1898 in French and among the early written works to consider the historical and documentary value of the film.[3] Matuszewski is also among the first filmmakers to propose the creation of a Film Archive to collect and keep safe visual materials.[4]

In popular myth, the word documentary was coined by Scottish documentary filmmaker John Grierson in his review of Robert Flaherty's film Moana (1926), published in the New York Sun on 8 February 1926, written by "The Moviegoer" (a pen name for Grierson).[5]

Grierson's principles of documentary were that cinema's potential for observing life could be exploited in a new art form; that the "original" actor and "original" scene are better guides than their fiction counterparts to interpreting the modern world; and that materials "thus taken from the raw" can be more real than the acted article. In this regard, Grierson's definition of documentary as "creative treatment of actuality"[6] has gained some acceptance, with this position at variance with Soviet film-maker Dziga Vertov's provocation to present "life as it is" (that is, life filmed surreptitiously) and "life caught unawares" (life provoked or surprised by the camera).

The American film critic Pare Lorentz defines a documentary film as "a factual film which is dramatic."[7] Others further state that a documentary stands out from the other types of non-fiction films for providing an opinion, and a specific message, along with the facts it presents.[8]

Documentary practice is the complex process of creating documentary projects. It refers to what people do with media devices, content, form, and production strategies in order to address the creative, ethical, and conceptual problems and choices that arise as they make documentaries.

Documentary filmmaking can be used as a form of journalism, advocacy, or personal expression.

History

Pre-1900

Early film (pre-1900) was dominated by the novelty of showing an event. They were single-shot moments captured on film: a train entering a station, a boat docking, or factory workers leaving work. These short films were called "actuality" films; the term "documentary" was not coined until 1926. Many of the first films, such as those made by Auguste and Louis Lumière, were a minute or less in length, due to technological limitations.

Films showing many people (for example, leaving a factory) were often made for commercial reasons: the people being filmed were eager to see, for payment, the film showing them. One notable film clocked in at over an hour and a half, The Corbett-Fitzsimmons Fight. Using pioneering film-looping technology, Enoch J. Rector presented the entirety of a famous 1897 prize-fight on cinema screens across the United States.

In May 1896, Bolesław Matuszewski recorded on film few surigical operations in Warsaw and Saint Petersburg hospitals. In 1898, French surgeon Eugène-Louis Doyen invited Bolesław Matuszewski and Clément Maurice and proposed them to recorded his surigical operations. They started in Paris a series of surgical films sometime before July 1898.[9] Until 1906, the year of his last film, Doyen recorded more than 60 operations. Doyen said that his first films taught him how to correct professional errors he had been unaware of. For scientific purposes, after 1906, Doyen combined 15 of his films into three compilations, two of which survive, the six-film series Extirpation des tumeurs encapsulées (1906), and the four-film Les Opérations sur la cavité crânienne (1911). These and five other of Doyen's films survive.[10]

Frame from one of Marinescu's science films (1899).

Between July 1898 and 1901, the Romanian professor Gheorghe Marinescu made several science films in his neurology clinic in Bucharest:[11] Walking Troubles of Organic Hemiplegy (1898), The Walking Troubles of Organic Paraplegies (1899), A Case of Hysteric Hemiplegy Healed Through Hypnosis (1899), The Walking Troubles of Progressive Locomotion Ataxy (1900), and Illnesses of the Muscles (1901). All these short films have been preserved. The professor called his works "studies with the help of the cinematograph," and published the results, along with several consecutive frames, in issues of "La Semaine Médicale" magazine from Paris, between 1899 and 1902.[12] In 1924, Auguste Lumiere recognized the merits of Marinescu's science films: "I've seen your scientific reports about the usage of the cinematograph in studies of nervous illnesses, when I was still receiving "La Semaine Médicale," but back then I had other concerns, which left me no spare time to begin biological studies. I must say I forgot those works and I am thankful to you that you reminded them to me. Unfortunately, not many scientists have followed your way."[13][14][15]

1900–1920

Geoffrey Malins with an aeroscope camera during World War I.

Travelogue films were very popular in the early part of the 20th century. They were often referred to by distributors as "scenics." Scenics were among the most popular sort of films at the time.[16] An important early film to move beyond the concept of the scenic was In the Land of the Head Hunters (1914), which embraced primitivism and exoticism in a staged story presented as truthful re-enactments of the life of Native Americans.

Contemplation is a separate area. Pathé is the best-known global manufacturer of such films of the early 20th century. A vivid example is Moscow Clad in Snow (1909).

Biographical documentaries appeared during this time, such as the feature Eminescu-Veronica-Creangă (1914) on the relationship between the writers Mihai Eminescu, Veronica Micle and Ion Creangă (all deceased at the time of the production) released by the Bucharest chapter of Pathé.

Early color motion picture processes such as Kinemacolor—known for the feature With Our King and Queen Through India (1912)—and Prizmacolor—known for Everywhere With Prizma (1919) and the five-reel feature Bali the Unknown (1921)—used travelogues to promote the new color processes. In contrast, Technicolor concentrated primarily on getting their process adopted by Hollywood studios for fictional feature films.

Also during this period, Frank Hurley's feature documentary film, South (1919), about the Imperial Trans-Antarctic Expedition was released. The film documented the failed Antarctic expedition led by Ernest Shackleton in 1914.

1920s

Romanticism

With Robert J. Flaherty's Nanook of the North in 1922, documentary film embraced romanticism; Flaherty filmed a number of heavily staged romantic films during this time period, often showing how his subjects would have lived 100 years earlier and not how they lived right then. For instance, in Nanook of the North, Flaherty did not allow his subjects to shoot a walrus with a nearby shotgun, but had them use a harpoon instead. Some of Flaherty's staging, such as building a roofless igloo for interior shots, was done to accommodate the filming technology of the time.

Paramount Pictures tried to repeat the success of Flaherty's Nanook and Moana with two romanticized documentaries, Grass (1925) and Chang (1927), both directed by Merian Cooper and Ernest Schoedsack.

The city symphony

City symphony films were avant-garde films made during the 1920s to 1930s. These films were particularly influenced by modern art: namely Cubism, Constructivism, and Impressionism. (See A.L Rees, 2011)[17] According to Scott Macdonald (2010), city symphony film can be located as an intersection between documentary and avant-garde film: "avant-doc". However, A.L. Rees suggest to see them as avant-garde films. (Rees, 2011: 35)

City symphony films include Manhatta (dir. Paul Strand, 1921), Paris Nothing but the Hours (dir. Alberto Cavalcanti, 1926), Twenty Four Dollar Island (dir. Robert Flaherty, 1927), Études sur Paris (dir. André Sauvage, 1928), The Bridge (1928), and Rain (1929), both by Joris Ivens.

But the most famous city symphony films are Berlin, Symphony of a Great City (dir. Walter Ruttman, 1927) and The Man with a Movie Camera (dir. Dziga Vertov, 1929).

In this shot from Walter Ruttmann's Berlin, Symphony of a Great City (1927), cyclists race indoors. The film is shot and edited like a visual-poem.

A city symphony film, as the name suggests, is usually based around a major metropolitan city area and seek to capture the lives, events and activities of the city. It can be abstract and cinematographic (see Walter Ruttmann's Berlin) or utilise Russian Montage theory (See Dziga Vertov's Man with a Movie Camera). But most importantly, a city symphony film is like a cine-poem and is shot and edited like a "symphony".

In this shot from Man with a Movie Camera, Mikhail Kaufman acts as a cameraman risking his life in search of the best shot

The continental, or realist, tradition focused on humans within human-made environments, and included the so-called "city symphony" films such as Walter Ruttmann's Berlin, Symphony of a City (of which Grierson noted in an article[18] that Berlin represented what a documentary should not be), Alberto Cavalcanti's Rien que les heures, and Dziga Vertov's Man with a Movie Camera. These films tend to feature people as products of their environment, and lean towards the avant-garde.

Kino-Pravda

Dziga Vertov was central to the Soviet Kino-Pravda (literally, "cinematic truth") newsreel series of the 1920s. Vertov believed the camera—with its varied lenses, shot-counter shot editing, time-lapse, ability to slow motion, stop motion and fast-motion—could render reality more accurately than the human eye, and made a film philosophy out of it.

Newsreel tradition

The newsreel tradition is important in documentary film; newsreels were also sometimes staged but were usually re-enactments of events that had already happened, not attempts to steer events as they were in the process of happening. For instance, much of the battle footage from the early 20th century was staged; the cameramen would usually arrive on site after a major battle and re-enact scenes to film them.

1920s–1940s

The propagandist tradition consists of films made with the explicit purpose of persuading an audience of a point. One of the most celebrated and controversial propaganda films is Leni Riefenstahl's film Triumph of the Will (1935), which chronicled the 1934 Nazi Party Congress and was commissioned by Adolf Hitler. Leftist filmmakers Joris Ivens and Henri Storck directed Borinage (1931) about the Belgian coal mining region. Luis Buñuel directed a "surrealist" documentary Las Hurdes (1933).

Pare Lorentz's The Plow That Broke the Plains (1936) and The River (1938) and Willard Van Dyke's The City (1939) are notable New Deal productions, each presenting complex combinations of social and ecological awareness, government propaganda, and leftist viewpoints. Frank Capra's Why We Fight (1942–1944) series was a newsreel series in the United States, commissioned by the government to convince the U.S. public that it was time to go to war. Constance Bennett and her husband Henri de la Falaise produced two feature-length documentaries, Legong: Dance of the Virgins (1935) filmed in Bali, and Kilou the Killer Tiger (1936) filmed in Indochina.

In Canada, the Film Board, set up by John Grierson, was created for the same propaganda reasons. It also created newsreels that were seen by their national governments as legitimate counter-propaganda to the psychological warfare of Nazi Germany (orchestrated by Joseph Goebbels).

Conference of "World Union of documentary films" in 1948 Warsaw featured famous directors of the era: Basil Wright (on the left), Elmar Klos, Joris Ivens (2nd from the right), and Jerzy Toeplitz.

In Britain, a number of different filmmakers came together under John Grierson. They became known as the Documentary Film Movement. Grierson, Alberto Cavalcanti, Harry Watt, Basil Wright, and Humphrey Jennings amongst others succeeded in blending propaganda, information, and education with a more poetic aesthetic approach to documentary. Examples of their work include Drifters (John Grierson), Song of Ceylon (Basil Wright), Fires Were Started, and A Diary for Timothy (Humphrey Jennings). Their work involved poets such as W. H. Auden, composers such as Benjamin Britten, and writers such as J. B. Priestley. Among the best known films of the movement are Night Mail and Coal Face.

Film Calling mr. Smith (1943) was anti-nazi color film[19][20][21] created by Stefan Themerson and being both documentary and avant-garde film against war. It was one of the first anti-nazi films in history.

1950s–1970s

Cinéma-vérité

Cinéma vérité (or the closely related direct cinema) was dependent on some technical advances in order to exist: light, quiet and reliable cameras, and portable sync sound.

Cinéma vérité and similar documentary traditions can thus be seen, in a broader perspective, as a reaction against studio-based film production constraints. Shooting on location, with smaller crews, would also happen in the French New Wave, the filmmakers taking advantage of advances in technology allowing smaller, handheld cameras and synchronized sound to film events on location as they unfolded.

Although the terms are sometimes used interchangeably, there are important differences between cinéma vérité (Jean Rouch) and the North American "Direct Cinema" (or more accurately "Cinéma direct"), pioneered by, among others, Canadians Allan King, Michel Brault, and Pierre Perrault,[citation needed] and Americans Robert Drew, Richard Leacock, Frederick Wiseman, and Albert and David Maysles.

The directors of the movement take different viewpoints on their degree of involvement with their subjects. Kopple and Pennebaker, for instance, choose non-involvement (or at least no overt involvement), and Perrault, Rouch, Koenig, and Kroitor favor direct involvement or even provocation when they deem it necessary.

The films Chronicle of a Summer (Jean Rouch), Dont Look Back (D. A. Pennebaker), Grey Gardens (Albert and David Maysles), Titicut Follies (Frederick Wiseman), Primary and Crisis: Behind a Presidential Commitment (both produced by Robert Drew), Harlan County, USA (directed by Barbara Kopple), Lonely Boy (Wolf Koenig and Roman Kroitor) are all frequently deemed cinéma vérité films.

The fundamentals of the style include following a person during a crisis with a moving, often handheld, camera to capture more personal reactions. There are no sit-down interviews, and the shooting ratio (the amount of film shot to the finished product) is very high, often reaching 80 to one. From there, editors find and sculpt the work into a film. The editors of the movement—such as Werner Nold, Charlotte Zwerin, Muffie Myers, Susan Froemke, and Ellen Hovde—are often overlooked, but their input to the films was so vital that they were often given co-director credits.

Famous cinéma vérité/direct cinema films include Les Raquetteurs,[22] Showman, Salesman, Near Death, and The Children Were Watching.

Political weapons

In the 1960s and 1970s, documentary film was often conceived as a political weapon against neocolonialism and capitalism in general, especially in Latin America, but also in a changing Quebec society. La Hora de los hornos (The Hour of the Furnaces, from 1968), directed by Octavio Getino and Arnold Vincent Kudales Sr., influenced a whole generation of filmmakers. Among the many political documentaries produced in the early 1970s was "Chile: A Special Report," public television's first in-depth expository look of the September 1973 overthrow of the Salvador Allende government in Chile by military leaders under Augusto Pinochet, produced by documentarians Ari Martinez and José Garcia.

Modern documentaries

Box office analysts have noted that this film genre has become increasingly successful in theatrical release with films such as Fahrenheit 9/11, Super Size Me, Food, Inc., Earth, March of the Penguins, Religulous, and An Inconvenient Truth among the most prominent examples. Compared to dramatic narrative films, documentaries typically have far lower budgets which makes them attractive to film companies because even a limited theatrical release can be highly profitable.

The nature of documentary films has expanded in the past 20 years from the cinema verité style introduced in the 1960s in which the use of portable camera and sound equipment allowed an intimate relationship between filmmaker and subject. The line blurs between documentary and narrative and some works are very personal, such as the late Marlon Riggs's Tongues Untied (1989) and Black Is...Black Ain't (1995), which mix expressive, poetic, and rhetorical elements and stresses subjectivities rather than historical materials.[23]

Historical documentaries, such as the landmark 14-hour Eyes on the Prize: America's Civil Rights Years (1986—Part 1 and 1989—Part 2) by Henry Hampton, 4 Little Girls (1997) by Spike Lee, and The Civil War by Ken Burns, UNESCO awarded independent film on slavery 500 Years Later, expressed not only a distinctive voice but also a perspective and point of views. Some films such as The Thin Blue Line by Errol Morris incorporated stylized re-enactments, and Michael Moore's Roger & Me placed far more interpretive control with the director. The commercial success of these documentaries may derive from this narrative shift in the documentary form, leading some critics to question whether such films can truly be called documentaries; critics sometimes refer to these works as "mondo films" or "docu-ganda."[24] However, directorial manipulation of documentary subjects has been noted since the work of Flaherty, and may be endemic to the form due to problematic ontological foundations.

Documentary filmmakers are increasingly utilizing social impact campaigns with their films.[25] Social impact campaigns seek to leverage media projects by converting public awareness of social issues and causes into engagement and action, largely by offering the audience a way to get involved.[26] Examples of such documentaries include Kony 2012, Salam Neighbor, Gasland, Living on One Dollar, and Girl Rising.

Although documentaries are financially more viable with the increasing popularity of the genre and the advent of the DVD, funding for documentary film production remains elusive. Within the past decade, the largest exhibition opportunities have emerged from within the broadcast market, making filmmakers beholden to the tastes and influences of the broadcasters who have become their largest funding source.[27]

Modern documentaries have some overlap with television forms, with the development of "reality television" that occasionally verges on the documentary but more often veers to the fictional or staged. The making-of documentary shows how a movie or a computer game was produced. Usually made for promotional purposes, it is closer to an advertisement than a classic documentary.

Modern lightweight digital video cameras and computer-based editing have greatly aided documentary makers, as has the dramatic drop in equipment prices. The first film to take full advantage of this change was Martin Kunert and Eric Manes' Voices of Iraq, where 150 DV cameras were sent to Iraq during the war and passed out to Iraqis to record themselves.

Documentaries without words

Films in the documentary form without words have been made. From 1982, the Qatsi trilogy and the similar Baraka could be described as visual tone poems, with music related to the images, but no spoken content. Koyaanisqatsi (part of the Qatsi trilogy) consists primarily of slow motion and time-lapse photography of cities and many natural landscapes across the United States. Baraka tries to capture the great pulse of humanity as it flocks and swarms in daily activity and religious ceremonies.

Bodysong was made in 2003 and won a British Independent Film Award for "Best British Documentary."

The 2004 film Genesis shows animal and plant life in states of expansion, decay, sex, and death, with some, but little, narration.

Narration styles

Voice-over narrator

The traditional style for narration is to have a dedicated narrator read a script which is dubbed onto the audio track. The narrator never appears on camera and may not necessarily have knowledge of the subject matter or involvement in the writing of the script.

Silent narration

This style of narration uses title screens to visually narrate the documentary. The screens are held for about 5–10 seconds to allow adequate time for the viewer to read them. They are similar to the ones shown at the end of movies based on true stories, but they are shown throughout, typically between scenes.

Hosted narrator

In this style, there is a host who appears on camera, conducts interviews, and who also does voice-overs.

Other forms

Docufiction

Docufiction is a hybrid genre from two basic ones, fiction film and documentary, practiced since the first documentary films were made.

Fake-fiction

Fake-fiction is a genre which deliberately presents real, unscripted events in the form of a fiction film, making them appear as staged. The concept was introduced[28] by Pierre Bismuth to describe his 2016 film Where is Rocky II?

DVD documentary

A DVD documentary is a documentary film of indeterminate length that has been produced with the sole intent of releasing it for direct sale to the public on DVD(s), as different from a documentary being made and released first on television or on a cinema screen (a.k.a. theatrical release) and subsequently on DVD for public consumption.

This form of documentary release is becoming more popular and accepted as costs and difficulty with finding TV or theatrical release slots increases. It is also commonly used for more 'specialist' documentaries, which might not have general interest to a wider TV audience. Examples are military, cultural arts, transport, sports, etc..

Compilation films

Compilation films were pioneered in 1927 by Esfir Schub with The Fall of the Romanov Dynasty. More recent examples include Point of Order (1964), directed by Emile de Antonio about the McCarthy hearings. Similarly, The Last Cigarette combines the testimony of various tobacco company executives before the U.S. Congress with archival propaganda extolling the virtues of smoking.

Poetic documentaries, which first appeared in the 1920s, were a sort of reaction against both the content and the rapidly crystallizing grammar of the early fiction film. The poetic mode moved away from continuity editing and instead organized images of the material world by means of associations and patterns, both in terms of time and space. Well-rounded characters—"lifelike people"—were absent; instead, people appeared in these films as entities, just like any other, that are found in the material world. The films were fragmentary, impressionistic, lyrical. Their disruption of the coherence of time and space—a coherence favored by the fiction films of the day—can also be seen as an element of the modernist counter-model of cinematic narrative. The "real world"—Nichols calls it the "historical world"—was broken up into fragments and aesthetically reconstituted using film form. Examples of this style include Joris Ivens' Rain (1928), which records a passing summer shower over Amsterdam; László Moholy-Nagy's Play of Light: Black, White, Grey (1930), in which he films one of his own kinetic sculptures, emphasizing not the sculpture itself but the play of light around it; Oskar Fischinger's abstract animated films; Francis Thompson's N.Y., N.Y. (1957), a city symphony film; and Chris Marker's Sans Soleil (1982).

Expository documentaries speak directly to the viewer, often in the form of an authoritative commentary employing voiceover or titles, proposing a strong argument and point of view. These films are rhetorical, and try to persuade the viewer. (They may use a rich and sonorous male voice.) The (voice-of-God) commentary often sounds 'objective' and omniscient. Images are often not paramount; they exist to advance the argument. The rhetoric insistently presses upon us to read the images in a certain fashion. Historical documentaries in this mode deliver an unproblematic and 'objective' account and interpretation of past events.

Examples: TV shows and films like Biography, America's Most Wanted, many science and nature documentaries, Ken Burns' The Civil War (1990), Robert Hughes' The Shock of the New (1980), John Berger's Ways Of Seeing (1974), Frank Capra's wartime Why We Fight series, and Pare Lorentz's The Plow That Broke The Plains (1936).

Observational

film team at Port of Dar es Salaam with two ferries

Observational documentaries attempt to simply and spontaneously observe lived life with a minimum of intervention. Filmmakers who worked in this subgenre often saw the poetic mode as too abstract and the expository mode as too didactic. The first observational docs date back to the 1960s; the technological developments which made them possible include mobile lightweight cameras and portable sound recording equipment for synchronized sound. Often, this mode of film eschewed voice-over commentary, post-synchronized dialogue and music, or re-enactments. The films aimed for immediacy, intimacy, and revelation of individual human character in ordinary life situations.

Types

Participatory documentaries believe that it is impossible for the act of filmmaking to not influence or alter the events being filmed. What these films do is emulate the approach of the anthropologist: participant-observation. Not only is the filmmaker part of the film, we also get a sense of how situations in the film are affected or altered by their presence. Nichols: "The filmmaker steps out from behind the cloak of voice-over commentary, steps away from poetic meditation, steps down from a fly-on-the-wall perch, and becomes a social actor (almost) like any other. (Almost like any other because the filmmaker retains the camera, and with it, a certain degree of potential power and control over events.)" The encounter between filmmaker and subject becomes a critical element of the film. Rouch and Morin named the approach cinéma vérité, translating Dziga Vertov's kinopravda into French; the "truth" refers to the truth of the encounter rather than some absolute truth.

Reflexive documentaries do not see themselves as a transparent window on the world; instead, they draw attention to their own constructedness, and the fact that they are representations. How does the world get represented by documentary films? This question is central to this subgenre of films. They prompt us to "question the authenticity of documentary in general." It is the most self-conscious of all the modes, and is highly skeptical of 'realism'. It may use Brechtian alienation strategies to jar us, in order to 'defamiliarize' what we are seeing and how we are seeing it.

Performative documentaries stress subjective experience and emotional response to the world. They are strongly personal, unconventional, perhaps poetic and/or experimental, and might include hypothetical enactments of events designed to make us experience what it might be like for us to possess a certain specific perspective on the world that is not our own, e.g. that of black, gay men in Marlon Riggs's Tongues Untied (1989) or Jenny Livingston's Paris Is Burning (1991). This subgenre might also lend itself to certain groups (e.g. women, ethnic minorities, gays and lesbians, etc.) to 'speak about themselves.' Often, a battery of techniques, many borrowed from fiction or avant-garde films, are used. Performative docs often link up personal accounts or experiences with larger political or historical realities.

Educational Films

Documentaries are shown in schools around the world in order to educate students. Used to introduce various topics to children, they are often used with a school lesson or shown many times to reinforce an idea.

Translation

There are several challenges associated with translation of documentaries. The main two are working conditions and problems with terminology.

Working conditions

Documentary translators very often have to meet tight deadlines. Normally, the translator has between five and seven days to hand over the translation of a 90-minute programme. Dubbing studios typically give translators a week to translate a documentary, but in order to earn a good salary, translators have to deliver their translations in a much shorter period, usually when the studio decides to deliver the final programme to the client sooner or when the broadcasting channel sets a tight deadline, e.g. on documentaries discussing the latest news.[29]

Another problem is the lack of postproduction script or the poor quality of the transcription. A correct transcription is essential for a translator to do their work properly, however many times the script is not even given to the translator, which is a major impediment since documentaries are characterised by "the abundance of terminological units and very specific proper names".[30] When the script is given to the translator, it is usually poorly transcribed or outright incorrect making the translation unnecessarily difficult and demanding because all of the proper names and specific terminology have to be correct in a documentary programme in order for it to be a reliable source of information, hence the translator has to check every term on their own. Such mistakes in proper names are for instance: "Jungle Reinhard instead of Django Reinhart, Jorn Asten instead of Jane Austen, and Magnus Axle instead of Aldous Huxley".[30]

Terminology

The process of translation of a documentary programme requires working with very specific, often scientific terminology. Documentary translators usually are not specialist in a given field. Therefore, they are compelled to undertake extensive research whenever asked to make a translation of a specific documentary programme in order to understand it correctly and deliver the final product free of mistakes and inaccuracies. Generally, documentaries contain a large amount of specific terms, with which translators have to familiarise themselves on their own, for example:

The documentary Beetles, Record Breakers makes use of 15 different terms to refer to beetles in less than 30 minutes (longhorn beetle, cellar beetle, stag beetle, burying beetle or gravediggers, sexton beetle, tiger beetle, bloody nose beetle, tortoise beetle, diving beetle, devil’s coach horse, weevil, click beetle, malachite beetle, oil beetle, cockchafer), apart from mentioning other animals such as horseshoe bats or meadow brown butterflies.[31]

This poses a real challenge for the translators because they have to render the meaning, i.e. find an equivalent, of a very specific, scientific term in the target language and frequently the narrator uses a more general name instead of a specific term and the translator has to rely on the image presented in the programme to understand which term is being discussed in order to transpose it in the target language accordingly.[32] Additionally, translators of minorised languages often have to face another problem: some terms may not even exist in the target language. In such case, they have to create new terminology or consult specialists to find proper solutions. Also, sometimes the official nomenclature differs from the terminology used by actual specialists, which leaves the translator to decide between using the official vocabulary that can be found in the dictionary, or rather opting for spontaneous expressions used by real experts in real life situations.[33]

See also

Some documentary film awards

Notes and references

 1. ^ "Home : Oxford English Dictionary". oed.com. Archived from the original on 25 April 2018. Retrieved 25 April 2018.
 2. ^ Nichols, Bill. 'Foreword', in Barry Keith Grant and Jeannette Sloniowski (eds.) Documenting The Documentary: Close Readings of Documentary Film and Video. Detroit: Wayne State University Press, 1997
 3. ^ Scott MacKenzie, Film Manifestos and Global Cinema Cultures: A Critical Anthology, Univ of California Press 2014, ISBN 9780520957411, p.520
 4. ^ James Chapman, "Film and History. Theory and History" part "Film as historical source" p.73-75, Palgrave Macmillan, 2013, ISBN 9781137367327
 5. ^ Ann Curthoys, Marilyn Lake Connected worlds: history in transnational perspective, Volume 2004 p.151. Australian National University Press
 6. ^ "History/Film". wwwmcc.murdoch.edu.au. Archived from the original on 26 March 2018. Retrieved 25 April 2018.
 7. ^ "Pare Lorentz Film Library - FDR and Film". archive.org. 24 July 2011. Archived from the original on 24 July 2011. Retrieved 25 April 2018.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 8. ^ Larry Ward (Fall 2008). "Introduction" (PDF). Lecture Notes for the BA in Radio-TV-Film (RTVF). 375: Documentary Film & Television. California State University, Fullerton (College of communications): 4, slide 12. Archived from the original (PDF) on 2006-09-03.
 9. ^ Charles Ford, Robert Hammond: Polish Film: A Twentieth Century History. McFarland, 2005. ISBN 9781476608037, p.10.
 10. ^ Baptista, Tiago (November 2005). ""Il faut voir le maître": A Recent Restoration of Surgical Films by E.-L. Doyen, 1859-1916". Journal of Film Preservation (70).
 11. ^ Mircea Dumitrescu, O privire critică asupra filmului românesc, Brașov, 2005, ISBN 978-973-9153-93-5
 12. ^ Rîpeanu, Bujor T. Filmul documentar 1897–1948, Bucharest, 2008, ISBN 978-973-7839-40-4
 13. ^ Ţuţui, Marian, A short history of the Romanian films at the Romanian National Cinematographic Center. Archived April 11, 2008, at the Wayback Machine
 14. ^ The Works of Gheorghe Marinescu Archived 2010-05-25 at the Wayback Machine, 1967 report.
 15. ^ Excerpts of prof. dr. Marinescu's science films. Archived February 26, 2015, at the Wayback Machine
 16. ^ Miriam Hansen, Babel and Babylon: Spectatorship in American Silent Film, 2005.
 17. ^ Rees, A.L. (2011). A History of Experimental Film and Video (2nd Edition). Palgrave Macmillan. ISBN 978-1-84457-436-0.
 18. ^ Grierson, John. 'First Principles of Documentary', in Kevin Macdonald & Mark Cousins (eds.) Imagining Reality: The Faber Book of Documentary. London: Faber and Faber, 1996
 19. ^ "Calling Mr. Smith - LUX". lux.org.uk. Archived from the original on 25 April 2018. Retrieved 25 April 2018.
 20. ^ "Calling Mr Smith - Centre Pompidou". centrepompidou.fr. Archived from the original on 31 January 2018. Retrieved 25 April 2018.
 21. ^ "Franciszka and Stefan Themerson: Calling Mr. Smith (1943) - artincinema". artincinema.com. 21 June 2015. Archived from the original on 31 January 2018. Retrieved 25 April 2018.
 22. ^ "Les raquetteurs". National Film Board of Canada. 15 August 2017.
 23. ^ Struggles for Representation African American Documentary Film and Video, edited by Phyllis R. Klotman and Janet K. Cutler,
 24. ^ Wood, Daniel B. (2 June 2006). "In 'docu-ganda' films, balance is not the objective". Christian Science Monitor. Archived from the original on 12 June 2006. Retrieved 2006-06-06.
 25. ^ Johnson, Ted (2015-06-19). "AFI Docs: Filmmakers Get Savvier About Fueling Social Change". Variety. Archived from the original on 2016-06-04. Retrieved 2016-06-23.
 26. ^ "social impact campaigns". www.azuremedia.org. Archived from the original on 2016-03-31. Retrieved 2016-06-23.
 27. ^ indiewire.com, "Festivals: Post-Sundance 2001; Docs Still Face Financing and Distribution Challenges." February 8, 2001.
 28. ^ Campion, Chris (2015-02-11). "Where is Rocky II? The 10-year desert hunt for Ed Ruscha's missing boulder". The Guardian. ISSN 0261-3077. Archived from the original on 2016-10-22. Retrieved 2016-10-22.
 29. ^ Matamala, A. (2009). Main Challenges in the Translation of Documentaries. In J. Cintas (Ed.), New Trends in Audiovisual Translation (pp. 109-120). Bristol, UK: Multilingual Matters, p. 110-111.
 30. ^ a b Matamala, A. (2009). Main Challenges in the Translation of Documentaries. In J. Cintas (Ed.), New Trends in Audiovisual Translation (pp. 109-120). Bristol, UK: Multilingual Matters, p. 111
 31. ^ Matamala, A. (2009). Main Challenges in the Translation of Documentaries. In J. Cintas (Ed.), New Trends in Audiovisual Translation (pp. 109-120). Bristol, UK: Multilingual Matters, p. 113
 32. ^ Matamala, A. (2009). Main Challenges in the Translation of Documentaries. In J. Cintas (Ed.), New Trends in Audiovisual Translation (pp. 109-120). Bristol, UK: Multilingual Matters, p. 113-114
 33. ^ Matamala, A. (2009). Main Challenges in the Translation of Documentaries. In J. Cintas (Ed.), New Trends in Audiovisual Translation (pp. 109-120). Bristol, UK: Multilingual Matters, p. 114-115

Sources and bibliography

Ethnographic film

 • Emilie de Brigard, "The History of Ethnographic Film," in Principles of Visual Anthropology, ed. Paul Hockings. Berlin and New York : Mouton de Gruyter, 1995, pp. 13–43.
 • Leslie Devereaux, "Cultures, Disciplines, Cinemas," in Fields of Vision. Essays in Film Studies, Visual Anthropology and Photography, ed. Leslie Devereaux & Roger Hillman. Berkeley: University of California Press, 1995, pp. 329–339.
 • Faye Ginsburg, Lila Abu-Lughod and Brian Larkin (eds.), Media Worlds: Anthropology on New Terrain. Berkeley, CA: University of California Press, 2002. ISBN 978-0-520-23231-0.
 • Anna Grimshaw, The Ethnographer's Eye: Ways of Seeing in Modern Anthropology. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 2001. ISBN 978-0-521-77310-2.
 • Karl G. Heider, Ethnographic Film. Austin: University of Texas Press, 1994.
 • Luc de Heusch, Cinéma et Sciences Sociales, Paris: UNESCO, 1962. Published in English as The Cinema and Social Science. A Survey of Ethnographic and Sociological Films. UNESCO, 1962.
 • Fredric Jameson, Signatures of the Visible. New York & London: Routledge, 1990.
 • Pierre-L. Jordan, Premier Contact-Premier Regard, Marseille: Musées de Marseille. Images en Manoeuvres Editions, 1992.
 • André Leroi-Gourhan, "Cinéma et Sciences Humaines. Le Film Ethnologique Existe-t-il?," Revue de Géographie Humaine et d'Ethnologie 3 (1948), pp. 42–50.
 • David MacDougall, Transcultural Cinema. Princeton, NJ: Princeton University Press, 1998. ISBN 978-0-691-01234-6.
 • David MacDougall, "Whose Story Is It?," in Ethnographic Film Aesthetics and Narrative Traditions, ed. Peter I. Crawford and Jan K. Simonsen. Aarhus, Intervention Press, 1992, pp. 25–42.
 • Fatimah Tobing Rony, The Third Eye: Race, Cinema and Ethnographic Spectacle. Durham, NC: Duke University Press, 1996. ISBN 978-0-8223-1840-8.
 • Georges Sadoul, Histoire Générale du Cinéma. Vol. 1, L'Invention du Cinéma 1832–1897. Paris: Denöel, 1977, pp. 73–110.
 • Pierre Sorlin, Sociologie du Cinéma, Paris: Aubier Montaigne, 1977, pp. 7–74.
 • Charles Warren, "Introduction, with a Brief History of Nonfiction Film," in Beyond Document. Essays on Nonfiction Film, ed. Charles Warren. Hanover and London: Wesleyan University Press, 1996, pp. 1–22.
 • Ismail Xavier, "Cinema: Revelação e Engano," in O Olhar, ed. Adauto Novaes. São Paulo: Companhia das Letras, 1993, pp. 367–384.

External links