فیتواستروژن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تعریف کلی[ویرایش]

فیتواستروژن ها گروهی از مواد شیمیایی گیاهی (فیتوکمیکالها) هستند که به ‌طور طبیعی در گیاهان تولید شده و دارای نقش‌های زیست شناختی از قبیل تشکیل بخشی از سیستم دفاعی گیاه و حفاظت از گیاه در مقابل تنش‌ها می‌باشند. فیتو استروژن واژه‌ای عمومی است که به هر ترکیب یا متابولیت گیاهی که در مهره داران پاسخهای زیستی ایجاد نموده و با اتصال به گیرنده‌های استروژن ، عملکرد استروژنهای درونزاد را تقلید یا تعدیل می‌کند اطلاق می‌شود.

ساختار و عملکرد[ویرایش]

این مواد، ترکیباتی دی فنلی با یک حلقه آروماتیک A حاوی یک گروه هیدروکسیل و نیز گروه هیدروکسیل دوم، همسطح با حلقه A هستند که از این نظر با استروژنهای طبیعی شباهت دارند . مشاهده شده که فیتواستروژنها باوجود اینکه از گروه وسیعی از ترکیبات غیراستروئیدی با ساختارهای متنوع تشکیل شده اند، همگی قادرند در جانوران و انسان به گیرنده‌های استروژن اتصال یافته و به عنوان (آگونیست - آنتاگونیست) ضعیف عمل کنند.

انواع فیتواستروژن[ویرایش]

سه گروه عمده از این مواد شناخته شده‌اند که شامل فلاوونوئیدها، لیگنانها و کومارینها می‌باشند. این ترکیبات در میوه‌ها ، سبزیجات و دانه‌هایی که به عنوان غذای اصلی در رژیم غذایی انسان کاربرد دارند یافت می‌شوند.

منابع[ویرایش]

کتاب Diet Diversification and Health Promotion