فولویا پلوتیلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فولویا پلوتیلا
امپراتریس روم
Head of Fulvia Plautilla. Face.jpg
سلطنت۲۰۲–۲۰۵
به‌طور مشترک با جولیا دومنا
پیشینیولیا دومنا
جانشینیولیا دومنا
زادهپیرامون ۱۸۵ یا ۱۸۸/۱۸۹
رم، امپراتوری روم
درگذشتهاوایل ۲۱۲
لیپاری
همسر
فرزند(ان)یک دختر
نام کامل
پوبلیا فولویا پلوتیلا
پدرگایوس فولویوس پلوتیانوس
مادرهورتنسیا

فولویا پلوتیلا با نام کامل پوبلیا فولویا پلوتیلا (به لاتین: Publia Fulvia Plautilla) (زادهٔ پیرامون ۱۸۵ یا ۱۸۸/۱۸۹ — درگذشتهٔ اوایل ۲۱۲) تنها همسر کاراکالا و برای مدت کوتاهی امپراتریس روم بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

تولد و خانواده[ویرایش]

فولویا پلوتیلا در رم زاده و در همان‌جا پرورش یافت. او از خاندان فولویوس بود که از تبار پلب‌ها بودند. آنها از توسکولوم واقع در ایتالیا به روم آمده و از دوران جمهوری روم تا آن زمان نقشی فعال در امور سیاسی داشتند. مادر فولویا، هورتنسیا و پدرش گایوس فولویوس پلوتیانوس، فرماندهٔ قدرتمند گارد پرتورینها، کنسول بلند مرتبه، مشاوره بانفوذ، دایی‌زاده، دوست و متحد نزدیک و مورد علاقه سپتیموس سوروس، امپراتور روم و پدر کاراکالا بود. فولویا همچنین برادری به نام گایوس فولویوس پلاوتیوس هورتنسیانوس داشت.

ازدواج با کاراکالا[ویرایش]

در آوریل ۲۰۲ فولویا و کاراکالا به اجبار پدرانشان پلوتیانوس و سوروس طی مراسم باشکوهی با یکدیگر ازدواج کردند و فولویا با جهزیه ۵۰ برابر بزرگتر از یک پرنسس به قصر امپراتوری رهسپار شد. اما این ازدواج موفق نبود، کاراکالا همسرش را خوار می‌شمرد و بنا بر نوشته‌های کاسیوس دیو، فولویا نیز شخصیتی بی‌بندوبار داشت.

آن دو در سال ۲۰۴ میلادی صاحب فرزند دختری شدند که نامش مشخص نیست (به احتمالا بسیار زیاد این دختر حرامزاده بود و فرزنده کاراکالا نبود). در همان سال سپتیموس سوروس، دستور ساخت طاق سپتیموس سوروس را به افتخار همسرش امپراتریس یولیا دومنا، پسرش کاراکالا، عروسش فولویا پلوتیلا و دیگر پسرش پوبلیوس سپتیموس گتا داد.

تبعید و مرگ[ویرایش]

گایوس فولویوس پلوتیانوس، پدر فولویا پلوتیلا در طول سالها رقیب سرسخت و قورتمند همسر قدرتمند امپراتور سپتیمیوس سوروس، جولیا دومنا بود و همچنین با همه افراد امپراتوری فوق‌العاده خشن رفتار کرده و با میل خود افراد مخالف را اعدام یا ترور می کرد و ثروتشان را به راحتی می گرفت پلوتیانوس در ۲۲ ژانویه ۲۰۵ آنقدر پیش رفت که نقشه ترور خانواده امپراتوری را کشید و می خواست آنها را حذف کرده و تاج و تخت را برای خودش تامین کند و بعد از کشف این نقشه توسط جولیا دومنا به اتهام خیانت متهم شده و با تحریک جولیا به شوهرش سوروس و پسرش کاراکالا او را اعدام کردند و تمام اموال خانواده‌اش مصادره شد. فولویا و دخترش نیز به فرمان کاراکالا نخست به سیسیل و سپس به لیپاری تبعید شدند. در این مدت با آنان با خشونت رفتار شد و سرانجام کاراکالا پس از مرگ پدرش سپتیموس سوروس در ۴ فوریهٔ ۲۱۱، فرمان به خفه‌کردن آن دو داد.

منابع[ویرایش]