فولویا پلوتیلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فولویا پلوتیلا
امپراتریس روم
Head of Fulvia Plautilla. Face.jpg
دوران ۲۰۲–۲۰۵
به‌طور مشترک با یولیا دومنا
نام کامل پوبلیا فولویا پلوتیلا
زادروز پیرامون ۱۸۵ یا ۱۸۸/۱۸۹
زادگاه رم، امپراتوری روم
درگذشت اوایل ۲۱۲
محل درگذشت لیپاری
پیش از یولیا دومنا
پس از یولیا دومنا
همسر کاراکالا
پدر گایوس فولویوس پلوتیانوس
مادر هورتنسیا
فرزندان یک دختر

فولویا پلوتیلا با نام کامل پوبلیا فولویا پلوتیلا (به لاتین: Publia Fulvia Plautilla) (زادهٔ پیرامون ۱۸۵ یا ۱۸۸/۱۸۹ — درگذشتهٔ اوایل ۲۱۲) تنها همسر کاراکالا و برای مدت کوتاهی امپراتریس روم بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

تولد و خانواده[ویرایش]

فولویا پلوتیلا در رم زاده و در همان‌جا پرورش یافت. او از خاندان فولویوس بود که از تبار پلب‌ها بودند. آنها از توسکولوم واقع در ایتالیا به روم آمده و از دوران جمهوری روم تا آن زمان نقشی فعال در امور سیاسی داشتند. مادر فولویا، هورتنسیا و پدرش گایوس فولویوس پلوتیانوس، فرماندهٔ گارد پرتورینها، کنسول، دایی‌زاده و متحد نزدیک سپتیموس سوروس، امپراتور روم و پدر کاراکالا بود. فولویا همچنین برادری به نام گایوس فولویوس پلاوتیوس هورتنسیانوس داشت.

ازدواج با کاراکالا[ویرایش]

در آوریل ۲۰۲ فولویا و کاراکالا به اجبار پدرانشان پلوتیانوس و سوروس طی مراسم باشکوهی با یکدیگر ازدواج کردند. اما این ازدواج موفق نبود، کاراکالا همسرش را خوار می‌شمرد و بنا بر نوشته‌های کاسیوس دیو، فولویا نیز شخصیتی بی‌بندوبار داشت.

آن دو در سال ۲۰۴ میلادی صاحب فرزند دختری شدند که نامش مشخص نیست. در همان سال سپتیموس سوروس، دستور ساخت طاق سپتیموس سوروس را به افتخار همسرش امپراتریس یولیا دومنا، پسرش کاراکالا، عروسش فولویا پلوتیلا و دیگر پسرش پوبلیوس سپتیموس گتا داد.

تبعید و مرگ[ویرایش]

گایوس فولویوس پلوتیانوس، پدر فولویا پلوتیلا در ۲۲ ژانویه ۲۰۵ به اتهام خیانت اعدام گردید و تمام اموال خانواده‌اش مصادره شد. فولویا و دخترش نیز به فرمان کاراکالا نخست به سیسیل و سپس به لیپاری تبعید شدند. در این مدت با آنان با خشونت رفتار شد و سرانجام کاراکالا پس از مرگ پدرش سپتیموس سوروس در ۴ فوریهٔ ۲۱۱، فرمان به خفه‌کردن آن دو داد.

منابع[ویرایش]