فسفاتیدیل اینوزیتول

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از فوسفاتیدیلینوسیتول)
پرش به: ناوبری، جستجو
فسفاتیدیل اینوزیتول
Phosphatidylinositol.png
خصوصیات
فرمول مولکولی C47H83O13P
جرم مولی 886.56 g/mol neutral with fatty acid composition - 18:0 20:4
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 YesY (بررسی) (چیست: YesY/N؟)
Infobox references

فسفاتیدیل اینوزیتول (به انگلیسی: Phosphatidylinositol) با فرمول شیمیایی C۴۷H۸۳O۱۳P یک فسفولیپید غشایی است که جرم مولی آن ۸۸۶٫۵۶ g/mol می‌باشد.

عملکرد[ویرایش]

فسفاتيديل اينوزيتول يکی از فسفولیپيد های روی غشای سلول است و به عنوان پيامبر ثانويه عمل می کند. پيامبر ثانويه در اثر اتصال هورمون به غشا بوجود می آيد و عملی را در سلول انجام می دهد.

قسمت اينوزيتول اين فسفولیپيد با اتصال به سه فسفات آزاد میشود و دی اسيل گليسرولش يا دو اسيد چرب رها می شوند و آن ها هم در مکانيسم ديگری شرکت می کنند.

ايتوزيتول تری فسفات تولید شده با اثر بر شبکه آندوپلاسمی موجب آزاد شدن کلسيم می شود پس غشا دپلاريزه می شود. اين عمل در ماهيچه های صاف رگ های خونی صورت می گيرد.

در دستگاه عصبی مرکزی هم با بستن کانال های کا مثبت اثر می کند.

تولید PIP3[ویرایش]

فسفاتیدیل اینوزیتول ۳َ کینازها خانواده‌ای از لیپید کینازها را تشکیل می‌دهند که باعث فسفریلاسیون گروه -OH3َ حلقه فسفاتیدیل اینوزیتول می‌گردند که به عنوان پیامبر ثانویه در رشد سلول به حساب می‌آید.

مسیر انتقال پیام فسفاتیدیل اینوزیتول ۳َ کیناز (PI3K) فرایندهای مختلف سلولی شامل: تکثیر سلولی، تمایز، مهاجرت، متابولیسم انسولین و آپوپتوز را کنترل می‌نماید. PI3K فعال شده فسفاتیدیل اینوزیتول (۴٬۵) بیس فسفات را فسفریله و به فسفاتیدیل اینوزیتول ۳ و ۴ و ۵ تری فسفات (PIP3) تبدیل می‌کند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]