فهرست کشورهای در گستره بیش از یک قاره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
نقشه کشورهای در گستره بیش از یک قاره (فراقاره‌ای)
  کشورهای فراقاره‌ای با خاک اصلی
  کشورهای فراقاره‌ای با خاک برون بومی
  کشورهایی که وضعیت آن‌ها بستگی به وضعیت قانونی ادعاهای آن‌ها یا تعریف مرزهای قاره‌ای دارد

فهرست زیر فهرست کشورهایی است که گستره آن‌ها در بیش از یک قاره است. البته ممکن است تعریف‌های متفاوتی از قاره (از دیدگاه‌های مختلفی نظیر سیاسی، جغرافیایی و …) وجود داشته باشد. کشورهای جزیره‌ای که با تعریف فراقاره‌ای مطابقت داشته باشند زیاد هستند اما در خشکی کمتر کشوری را می‌توان فراقاره‌ای نامید، اکثراً چنین کشورهایی را در مرز اروپا و آسیا می‌توان یافت.

مناقشات در مرز اروپا و آسیا همیشه زیاد بوده‌است و کمتر توافقنامه‌ای را می‌توان یافت که تا سده بیستم میلادی ثابت مانده باشد. اکنون بیشترین توافقنامه‌های مقبول رشته‌کوه قفقاز، رشته‌کوه اورال و رود اورال را به عنوان مرز معرفی می‌کنند.[۱][۲]

خاک اصلی[ویرایش]

آفریقا و آسیا[ویرایش]

  بخش آفریقایی مصر
  بخش آسیایی مصر
  آفریقا
  آسیا

مصر[ویرایش]

شبه جزیره سینا که به وسیله کانال سوئز از قسمت آفریقایی مصر جدا گشته به عنوان بخش آسیایی مصر شناخته می‌شود.

آسیا و اروپا[ویرایش]

تغییرات مرز آسیا و اروپا بین قرن‌های ۱۸ تا ۱۹ میلادی
  اروپا
  آسیا
  مناطقی که بین دو قاره جابجا شده‌اند

بیشترین جابجایی مرز بین قاره‌ای بین آسیا و اروپا بوده‌است. از اواخر قرن نوزدهم، مرز قفقاز-اورال تقریبا به طور جهانی پذیرفته شده‌است. باتوجه به قرارداد کنونی، استاندارد این مرز از دریای اژه، تنگه ترکیه، دریای سیاه، در امتداد حوضه قفقاز بزرگ، قسمت شمال غربی دریای خزر و در امتداد رود اورال و کوه‌های اورال به اقیانوس منجمد شمالی است.[۱][۲]

روسیه[ویرایش]

قسمت زیادی از خاک این کشور در بخش آسیایی آن قرار دارد ولی بسیاری از شهرهای مهم آن نظیر پایتخت آن مسکو، در بخش اروپایی روسیه واقع شده‌است. همچنین کالینینگراد که برون بوم کشور روسیه است در اروپا قرار دارد.

ترکیه[ویرایش]

کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. بخش غربی استانبول در قاره اروپا (شبه جزیره تراکیه) و بخش شرقی آن در آسیا (شبه جزیره آناتولی) واقع است.

آذربایجان[ویرایش]

آذربایجان از لحاظ جغرافیایی فقط بخش شمالی آن در اروپا قراردارد، ولی از نظر تقسیمات سیاسی جزئی از قاره اروپا می‌باشد.

قزاقستان[ویرایش]

این کشور که در باختر آسیا قرار دارد ولی بخش غربی رود اورال در اروپا قراردارد و می‌توان آن را جزء کشورهای فراقاره‌ای نامید.

گرجستان[ویرایش]

گرجستان کشوری است در منطقهٔ قفقاز اوراسیا. این کشور در سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی قرار دارد، به همین دلیل می‌توان آن را جزء کشورهای فراقاره‌ای نامید.

آمریکای شمالی و جنوبی[ویرایش]

باریکه پاناما

پاناما[ویرایش]

بخش جنوبی کانال پاناما را جزء آمریکای جنوبی می‌دانند و بخش شمالی آن را جزء آمریکای شمالی می‌دانند.

خاک برون بومی[ویرایش]

آسیا و اروپا[ویرایش]

یونان[ویرایش]

یونان شامل تعدادی جزیره در ساحل آسیای صغیر مانند رودس، جزیره کوس، ساموس، خیوس و لسبوس است.

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در اروپا قراردارد، ولی آکراتاری و داکیلیا و قلمرو اقیانوس هند بریتانیا که بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا هستند در آسیا قرارگرفته‌اند.

آسیا و آفریقا[ویرایش]

یمن[ویرایش]

خاک اصلی این کشور در شبه‌جزیره عربستان در قاره آسیا قرار دارد، با این حال جزایر سقطری به شاخ آفریقا بسیار نزدیک است.

آسیا و اقیانوسیه[ویرایش]

اندونزی[ویرایش]

اندونزی با داشتن استان پاپوآ در ملانزی یک کشور آسیایی و اقیانوسیه‌ای محسوب می‌شود.

پاپوآ گینه نو[ویرایش]

جزیره گینه نو جزیره‌ای است که بخش شرقی آن در کنترل پاپوآ گینه نو و بخش غربی آن در کنترل اندونزی است. اندونزی کشوری آسیایی است و پاپوآ گینه نو خود را کشوری اقیانوسیه‌ای می‌داند، پس به همین دلیل فراقاره‌ای بودن این کشور به تعریف‌های مرز قاره‌ای بستگی دارد.

استرالیا[ویرایش]

سرزمین اصلی استرالیا در اقیانوسیه قرارگرفته‌است، ولی جزیره کریسمس و جزایر کوکوس از نظر موقعیت جغرافیایی و مکانی در قارهٔ آسیا قرار دارند.

ژاپن[ویرایش]

جزایر ژاپن خود در آسیا قرارگرفته‌است، ولی جزایر اوگاساوارا که بخشی از این کشور است در اقیانوسیه قرارگرفته.

اروپا و آفریقا[ویرایش]

اسپانیا[ویرایش]

سرزمین اصلی اسپانیا در اروپا قراردارد، ولی جزایر قناری در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس و دو شهر خودمختار سئوتا و ملیلیه در آفریقای شمالی قرارگرفته.

ایتالیا[ویرایش]

ایتالیا دارای جزایر در جنوب سیسیل است، که از لحاظ جغرافیایی به خاطر نزدیکی آن‌ها به تونس جزئی از قاره آفریقا هستند. مانند پانتلریا و جزیره‌های پلاجیه. با این حال این جزایر از لحاظ سیاسی بخشی از اروپا به‌شمار می‌روند.

پرتغال[ویرایش]

بخش اصلی پرتغال در قاره اروپا قرارگرفته‌است، ولی جزایر مادیرا در سواحل آفریقایی اقیانوس اطلس قرارگرفته.

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در قاره اروپا قرار دارد، ولی سنت هلنا، اسنشن و تریستان دا کونا که شامل جزیره سنت هلن، جزیره اسنشن و تریستان دا کونا است و بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیاست در آفریقا قرارگرفته.

فرانسه[ویرایش]

سرزمین اصلی فرانسه در اروپا قراردارد، ولی مناطق مسکونی رئونیون و مایوت به عنوان ناحیه فرادریایی فرانسه و بخشی از مناطق غیرمسکونی سرزمین‌های جنوبی فرانسه در آفریقا قرارگرفته‌اند.

اروپا و آمریکای شمالی[ویرایش]

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در اروپا قراردارد، ولی برمودا که بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیاست در آمریکای شمالی قرارگرفته.

دانمارک[ویرایش]

خاک اصلی دانمارک و جزایر فارو در اروپا قرارگرفته‌اند ولی جزیره گرینلند در آمریکای شمالی قراردارد.

فرانسه[ویرایش]

خاک اصلی فرانسه در اروپا قراردارد، ولی سنت پیر و ماژلان به عنوان مجموعه فرادریایی فرانسه در آمریکای شمالی قراردارد.

اروپا و آمریکای جنوبی[ویرایش]

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در اروپا قراردارد، ولی جزایر فالکلند که بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیاست در آمریکای جنوبی قرارگرفته.

فرانسه[ویرایش]

خاک اصلی فرانسه در اروپا قراردارد، ولی گویان فرانسه به عنوان ناحیه فرادریایی فرانسه در آمریکای جنوبی قرارگرفته‌است.

اروپا و کارائیب[ویرایش]

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در اروپا قراردارد، ولی بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیا مانند جزایر تورکس و کایکوس، جزایر کیمن، جزایر ویرجین بریتانیا، آنگویلا و مونتسرات در کارائیب قرارگرفته‌اند.

پادشاهی هلند[ویرایش]

این پادشاهی از چهار بخش تشکیل شده‌است، این چهار بخش هلند، کوراسائو، آروبا و سینت مارتن اند. به جز هلند باقی بخش‌ها در کارائیب قرارگرفته‌اند.

فرانسه[ویرایش]

خاک اصلی فرانسه در اروپا قراردارد، ولی سنت مارتین فرانسه و سنت بارثلمی به عنوان مجموعه فرادریایی فرانسه و جزیره گوادلوپ و مارتینیک به عنوان ناحیه فرادریایی فرانسه در کارائیب قرارگرفته‌اند.

اروپا و اقیانوسیه[ویرایش]

بریتانیا[ویرایش]

جزایر بریتانیا خود در اروپا قراردارد، ولی جزایر پیت‌کرن که بخشی از سرزمین‌های فرادریایی بریتانیاست در اقیانوسیه قرارگرفته.

فرانسه[ویرایش]

خاک اصلی فرانسه در اروپا قراردارد، ولی پلی‌نزی فرانسه و کالدونیای جدید به عنوان کشور فرادریایی فرانسه و والیس و فوتونا به عنوان مجموعه فرادریایی فرانسه در اقیانوسیه قرارگرفته‌اند.

آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی[ویرایش]

کلمبیا[ویرایش]

خاک اصلی این کشور در آمریکای جنوبی قرارگرفته‌است، ولی مجمع‌الجزایر سن آندرس، پروویدنسیا و سانتا کاتالینا در آمریکای شمالی قراردارد.

ونزوئلا[ویرایش]

خاک اصلی این کشور در آمریکای جنوبی قرارگرفته‌است، ولی جزیره پرندگان ‏(en) در آمریکای شمالی قراردارد.

آمریکای شمالی و اقیانوسیه[ویرایش]

ایالات متحده آمریکا[ویرایش]

بخش اصلی ایالات متحده آمریکا و آلاسکا در آمریکای شمالی قراردارند، ولی جزایر هاوائی، ساموآ، جزایر ماریانای شمالی و جزیره گوآم در اقیانوسیه قرارگرفته‌اند.

آمریکای جنوبی و اقیانوسیه[ویرایش]

شیلی[ویرایش]

خاک اصلی شیلی در آمریکای جنوبی قرارگرفته‌است، ولی جزیره ایستر و جزیره سالای گومز به عنوان شرقی‌ترین نقطه مثلث پلی‌نزی که در اقیانوسیه است، قرارگرفته‌اند.

جنوبگان[ویرایش]

نقشه ادعاهای ارضی در جنوبگان با توجه به سیستم پیمان جنوبگان:[یادداشت ۱]
  بریتانیا
  نیوزیلند
  فرانسه
  استرالیا
  نروژ
  شیلی
  آرژانتین

بر اساس سیستم پیمان جنوبگان، سراسر این قاره تنها منطقه‌ای برای پژوهش علمی است و هر گونه کنش نظامی و ادعای مالکیت در آن ممنوع است.[۳]اما هم‌اکنون ۷ کشور بر مناطقی از این قاره ادعای مالکیت دارند. بر همین اساس می‌توان آن‌ها را کشور فراقاره‌ای نامید.

بریتانیا[ویرایش]

قلمرو بریتانیایی جنوبگان قلمروی مورد ادعای بریتانیا در جنوبگان است، این سرزمین محدوده‌ای میان ۲۰ درجه شرقی تا ۸۰ درجه شرقی و از قطب جنوب (۹۰ درجه جنوبی) تا ۶۰ درجه جنوبی ادامه می‌یابد.
این سرزمین در سال ۱۹۰۸ میلادی تحت ادعای مالکیت بریتانیا قرار گرفت و تا سال ۱۹۶۲ میلادی بعنوان جزئی از جزایر فالکلند اداره می‌شد. در ۳ مارس ۱۹۶۲ میلادی «قلمرو بریتانیایی جنوبگان» از به‌هم پیوستن چندین جزیره و شبه جزیره در قطب جنوب تشکیل شد.[۴]

نیوزیلند[ویرایش]

قلمرو وابسته راس بخش مورد ادعای نیوزیلند از جنوبگان است که به صورت یک قطاع دایره از قطب جنوب آغاز شده و در امتداد نصف‌النهار ۱۶۰ درجه شرقی تا نصف‌النهار ۱۵۰ درجه غربی تا مدار ۶۰ درجه جنوبی ادامه دارد.

فرانسه[ویرایش]

سرزمین اَدِلی منطقه مورد ادعای فرانسه است که در میان طول جغرافیایی ۱۳۶ درجه تا ۱۴۲ درجه شرقی و عرض جغرافیایی ۶۷ درجه جنوبی تا قطب جنوب (۹۰ درجه جنوبی) قرارگرفته‌است.

استرالیا[ویرایش]

قلمرو جنوبگان استرالیا بخش مورد ادعای استرالیا است که شامل دو بخش است، یکی محدوده‌ای میان ۱۶۰ درجه شرقی تا ۱۴۲ درجه و ۲ دقیقه شرقی و یکی دیگر بخشی بین ۱۳۶ درجه و ۱۱ دقیقه شرقی تا ۴۴ درجه و ۳۸ دقیقه شرقی است. عرض جغرافیایی این دو سرزمین از قطب جنوب (۹۰ درجه جنوبی) تا مدار ۶۰ درجه جنوبی است.

نروژ[ویرایش]

سرزمین شهبانو ماود بخش مورد ادعای نروژ است که میان طول جغرافیایی ۲۰ درجه غربی و ۴۵ درجه شرقی قرار گرفته، ولی مرزهای عرض جغرافیایی این قلمرو به صورت دقیق مشخص نشده‌اند.
جزیره پتر یکم و جزیره بووه دو جزیره جنوبگانی این کشور هستند، ولی جزیره بووه شامل پیمان جنوبگان قرار نمی‌گیرد.

شیلی[ویرایش]

قلمرو جنوبگان شیلی بخش مورد ادعای شیلی است که محدوده‌ای میان طول جغرافیایی ۵۳ تا ۹۰ درجه غربی و از قطب جنوب (۹۰ درجه جنوبی) تا مدار ۶۰ درجه جنوبی را در بر می‌گیرد.

آرژانتین[ویرایش]

جنوبگان آرژانتین بخش مورد ادعای آرژانتین است که شبه‌جزیره جنوبگانی و محدوده‌ای مثلثی‌شکل را دربر می‌گیرد که تا قطب جنوب (۹۰ درجه جنوبی) ادامه می‌یابد و میان نصف‌النهارهای ۲۵ درجه تا ۷۴ درجه غربی و مدار ۶۰ درجه جنوبی واقع شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

  • ادعاهای شیلی، آرژانتین و انگلستان تقریبا همپوشانی دارند (همانطور که از رنگ‌های مخلوط بالا دیده می‌شود)
  • نروژ دو سرزمین را ادعا می‌کند. جزیره پتر یکم (جزیره‌ای کوچک در بالای سرزمین ماری برد) و سرزمین شهبانو ماود. نروژ به طور رسمی عرض جغرافیایی سرزمین شهبانو ماود تعیین نکرده‌است. به همین دلیل است که ادعای نروژ متفاوت از ادعاهای دیگر است. با این حال به طور کلی فرض می‌شود که ادعای نروژ به دنبال هنجارهای دیگر ادعاهای جنوبگان است.
  • جنوبگان برزیل (ادعای غیر رسمی برزیل) و سواب نو (ادعای تاریخی آلمان نازی) ادعاهایی هستند که در تصویر رنگ نشده‌اند.(جنوبگان برزیل به صورت یک قطاع دایره است ولی سو اب نو مرز مشخصی ندارد)

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ National Geographic Atlas of the World (9th ed.). Washington, DC: National Geographic. 2011. ISBN 978-1-4262-0634-4. "Europe" (plate 59); "Asia" (plate 74): "A commonly accepted division between Asia and Europe ... is formed by the Ural Mountains, Ural River, Caspian Sea, Caucasus Mountains, and the Black Sea with its outlets, the Bosporus and Dardanelles."
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ World Factbook. Washington, DC: Central Intelligence Agency.
 3. «ATS.aq». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ مه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۵ ژوئن ۲۰۱۹.
 4. "British Antarctic Territory". worldstatesmen. Retrieved 19 September 2013.

This is a list of countries located on more than one continent, known as transcontinental states or intercontinental states. While there are many countries with non-contiguous overseas territories fitting this definition, only a limited number of countries have territory straddling an overland continental boundary, most commonly the line that separates Europe and Asia.

The boundary between Europe and Asia is purely conventional, and several conventions remained in use well into the 20th century. However, the now-prevalent convention, used for the purposes of this list, follows the Caucasus northern chain, the Ural River and the Ural Mountains. It has been in use by some cartographers since about 1850.[1] This convention results in several countries finding themselves almost entirely in "Asia", with a few small enclaves or districts technically in "Europe". Notwithstanding these anomalies, this list of transcontinental or intercontinental states respects the convention that Europe and Asia are full continents rather than subcontinents or component landmasses of the larger Eurasian continent.

Listed further below, separately, are countries with distant non-contiguous parts (overseas territories) on separate continents.

Criteria for inclusion

The lists within this article include entries that meet the following criteria:

 • Transcontinental states are sovereign states that are divided between one geographical continent and another.[2]
 • In this article, these are classed as contiguous or non-contiguous transcontinental states.[3]
  • Contiguous transcontinental states are states that contain a portion of their territory on one continent and a portion of their territory on another continent, while having these two portions connected via a natural geological land connection (e.g. Russia) or the two portions being immediately adjacent to one another (e.g. Turkey).[4][5]
  • Non-contiguous transcontinental states are states that contain a portion of their territory on one continent and a portion of their territory on another continent, while having these two portions separated by a significant enough distance, or body of water, to not be considered adjacent.[4][5]
 • For the purposes of the lists within this article, a seven-continent model is assumed.[6]
 • Debate exists on the degree to which many non-contiguous transcontinental states can be considered 'transcontinental' due to portions of their territory lying on islands that could be considered part of another nearby continent. The boundaries between the continents can be vague and subject to interpretation. For the purposes of the lists in this article, a state that has such a situation where this could be applicable is to nevertheless be included in the lists (e.g. Socotra, Yemen and Madeira, Portugal).
 • Debate exists on the degree to which states that only have uninhabited island territory as a part of another continent can be considered transcontinental. They are nevertheless included in these lists (e.g. Isla Aves, Venezuela).
 • Debate exists on the degree to which states that have claimed territory within the Antarctic treaty system can have actual control of that claimed territory. They are included in these lists (e.g. Chilean Antarctic Territory, Chile).
 • Debate exists on the degree to which states that have territory on another continent that is an autonomous region, and is not constitutionally an indistinguishable part of the parent state (a dependent territory), can be considered to be transcontinental. They are nevertheless included in these lists (e.g. British Overseas Territories, the United Kingdom).

Exceptions:

 • Micronations, dependent territories, autonomous regions, and sub-national entities of sovereign states, if they are in themselves transcontinental, are to be excluded from the lists in this article as a separate entry from a controlling state.
 • States that have territory across sub-continental boundaries, and plate boundaries internal to continents, are excluded from these lists as these do not constitute being transcontinental in the seven-continent model.
 • States with limited recognition are excluded from the lists in this article, and any entry must be a UN member state or a part of the UN system.

Contiguous boundary

The Americas

Map of the Darién Gap at the border between Colombia and Panama

The conventional boundary between North America and South America is at some point on the Isthmus of Panama, with the most common demarcation in atlases and other sources following the Darién Mountains watershed that divides along the Colombia–Panama border where the isthmus meets the South American continent (see Darién Gap). This area encompasses a large watershed, forest and mountains in the northern portion of Colombia's Chocó Department and Panama's Darién Province.

 • Some geographers use the Panama Canal as the boundary between North America and South America[7]. They argue that the boundary between Panama and Colombia is arbitrarily drawn and is not entirely determined by natural features, therefore it is not an ideal option for a continental boundary. Under this convention, Panama would be considered as a transcontinental country and its capital, Panama City, would be classified as a South American city.

Asia and Africa

  African land part of Egypt
  Asian land part of Egypt
  The rest of Africa
  The rest of Asia

The modern convention for the land boundary between Asia and Africa runs along the Isthmus of Suez and the Suez Canal in Egypt. The border continues through the Gulf of Suez, Red Sea and Gulf of Aden. In antiquity, Egypt had been considered part of Asia, with the Catabathmus Magnus escarpment taken as the boundary with Africa (Libya).

 • After the Yom Kippur War of October 1973, Israel briefly became a transcontinental country as it occupied territory on the African side of the Suez Canal, in addition to the entirety of Sinai. The land was returned in 1975 per the Sinai Interim Agreement.

Asia and Europe

Definitions used for the boundary between Europe and Asia in different period of History. The commonly accepted modern definition mostly fits with the lines "B" and "F" in this image.

The conventional Europe-Asia boundary was subject to considerable variation during the 18th and 19th centuries, indicated anywhere between the Don River and the Caucasus to the south or the Ural Mountains to the east. Since the later 19th century, the Caucasus–Urals boundary has become almost universally accepted. According to this now-standard convention, the boundary follows the Aegean Sea, the Turkish Straits, the Black Sea, along the watershed of the Greater Caucasus, the northwestern portion of the Caspian Sea and along the Ural River and Ural Mountains to the Arctic Ocean.[8][9]

According to this convention, the Russian Federation, the Republic of Turkey, Kazakhstan, Azerbaijan and Georgia have territory both in Europe and in Asia.

 • The Russian Federation includes substantial territory in North Asia, historically incorporated into the Tsardom of Russia in the 17th century. European Russia has a population of about 110 million, or some 77% of the country's total population, though more than 75% of Russia's territory is in Asia.
 • The territory of the Republic of Turkey is predominantly in Asia, with European Turkey (East Thrace) accounting for about 11 million people, or some 14% of the country's population. The territory of Turkey is a remnant of that of the Ottoman Empire, which had replaced the transcontinental Byzantine Empire with the Fall of Constantinople in 1453. The Turkish city Istanbul (ancient Constantinople) lies on both sides of the Bosporus, making it a "transcontinental city".
 • Kazakhstan's physical, cultural, and geographic characteristics are Central Asian,[10] but its West Kazakhstan and Atyrau provinces extend on either side of the Ural River,[11] placing a population of less than one million (out of 15 million) geographically in Europe.
 • Azerbaijan's Qusar, Shabran, Siazan, Khachmaz and Quba districts are north of the Greater Caucasus watershed and thus geographically in Europe, placing a population of about half a million (or ca. 5% of the country's total population) in Europe.
 • Georgia's Kazbegi Municipality, Khevsureti and Tusheti districts are north of the Greater Caucasus watershed and this geographically in Europe, placing around 5% of the country's total territory according common modern definition.

Non-contiguous

The Americas

 • Aruba, Bonaire, Curaçao and Trinidad and Tobago: The sea islands division of South America and North America is complicated. All Caribbean islands are often labeled as North American, but the Kingdom of the Netherlands countries of Aruba and Curaçao and the Dutch special municipality of Bonaire lie on the continental shelf of South America, and can be considered South American as well. What complicates it even further is that the islands of Trinidad and Tobago lie on two continental shelves. The southern half of Trinidad lies in South America and the northern half of Trinidad, and Tobago, lie on the Caribbean plate. All these islands have closer cultural ties with North America.
 • Colombia: Mainland Colombia is located within northern South America (see explanation in "The Americas", under "Contiguous boundary" above) and the Malpelo Island in the Pacific Ocean is also associated with South America, but the nation also controls the San Andrés and Providencia archipelago, 640 kilometres (400 mi) WNW of Colombia's Caribbean coast, in North America.

North American Caribbean islands belonging to South American countries:

South American Caribbean islands:

Asia and Europe

Europe and North America

 • Greenland: Greenland is a country within the Kingdom of Denmark, fully located on the North American tectonic plate and close to the mainland, and is considered to be geographically part of North America. Although it is politically associated with Europe and internationally represented by a European country (including in the Council of Europe), it is autonomous. Historically and ethnically, its native population is of North American tradition, although it also shares cultural links with other native peoples bordering the Arctic Sea in Northern Europe and Asia (today in Norway, Sweden, Finland and Russia), as well as in North America (Alaska in the U.S., Northwest Territories, Nunavut and northern parts of Quebec and Labrador in Canada). Greenland was part of Danish territory and within the territory of the European Union, but voted for more autonomy and is now excluded from the EU.

Europe, North America and South America

Europe, North America, South America, Oceania, Africa and Antarctic

Africa and Europe

Asia and Africa

Asia and Oceania

North America, Oceania, and Asia

South America and Oceania

Antarctica

Seven nations claim portions (some overlapping)[note 1] of the continent of Antarctica: Argentina, Chile, Australia, New Zealand, United Kingdom, France and Norway. Some, including Argentina and Chile, consider the Antarctic land they claim to be integral parts of their national territory. However, none of these claims are recognized by other states.[note 2] Since 1961, the Antarctic Treaty System has held in abeyance land claims south of 60°S latitude, including Antarctica’s ice shelves and Antarctic islands.

Eight nations have Antarctic or sub-Antarctic island possessions that are north of 60°S latitude but south of the Antarctic Convergence, which are recognized by international law:[note 3] New Zealand, France, Chile, Australia, South Africa, Argentina, Norway and United Kingdom.

Notes

 1. ^ The Antarctic claims of Argentina, Chile and the United Kingdom overlap to some degree.
 2. ^ The United Kingdom, Australia, New Zealand, Norway and France recognize each other’s Antarctic claims (which do not overlap).
 3. ^ South Georgia and the South Sandwich Islands, which straddles tectonic plates, form an overseas territory of the United Kingdom but are claimed by Argentina.

See also

References

 1. ^ The question was treated as a "controversy" in British geographical literature until at least the 1860s, with Douglas Freshfield advocating the Caucasus crest boundary as the "best possible", citing support from various "modern geographers" (Journey in the Caucasus, Proceedings of the Royal Geographical Society, Volumes 13–14, 1869). In 1958, the Soviet Geographical Society formally recommended that the boundary between Europe and Asia be drawn in textbooks from Baydaratskaya Bay, on the Kara Sea, along the eastern foot of the Ural Mountains, then the Ural River to the Mugodzhar Hills, the Emba River, and the Kuma–Manych Depression (i.e. passing well north of the Caucasus); "Do we live in Europe or in Asia?" (in Russian).; Orlenok V. (1998). "Physical Geography" (in Russian). Archived from the original on 2011-10-16.. Nevertheless, most Soviet-era geographers continued to favour the boundary along the Caucasus crest. (E. M. Moores, R. W. Fairbridge, Encyclopedia of European and Asian regional geology, Springer, 1997, ISBN 978-0-412-74040-4, p. 34: "most Soviet geographers took the watershed of the Main Range of the Greater Caucasus as the boundary between Europe and Asia.")
 2. ^ "transcontinental". OxfordDictionaries.com. Retrieved 5 February 2019.
 3. ^ "contiguous". Dictionary.Cambridge.org. Retrieved 5 February 2019.
 4. ^ a b Misachi, John (25 April 2017). "Which Countries Span More Than One Continent?". WorldAtlas.com. Retrieved 5 February 2019.
 5. ^ a b Ramos, Juan (19 March 2018). "What Continent Is Egypt Officially In?". ScienceTrends.com. Retrieved 5 February 2019.
 6. ^ "Continent". NationalGeographic.org. National Geographic. Retrieved 5 February 2019.
 7. ^ Panama Canal
 8. ^ National Geographic Atlas of the World (9th ed.). Washington, DC: National Geographic. 2011. ISBN 978-1-4262-0634-4. "Europe" (plate 59); "Asia" (plate 74): "A commonly accepted division between Asia and Europe ... is formed by the Ural Mountains, Ural River, Caspian Sea, Caucasus Mountains, and the Black Sea with its outlets, the Bosporus and Dardanelles."
 9. ^ World Factbook. Washington, DC: Central Intelligence Agency.
 10. ^ Encyclopædia Britannica, Kazakhstan, Retrieved: 8 May 2016
 11. ^ World Factbook. Washington, D.C.: Central Intelligence Agency. Kazakhstan: Geography
 12. ^ "Socotra". Britannica.com. 6 May 2014. Retrieved 5 February 2019.
 13. ^ Evans, Mike. "Islands east of the Horn of Africa and south of Yemen". WorldWildlife.org. Retrieved 5 February 2019.
 14. ^ "Papua New Guinea asks RP support for Asean membership bid". GMA News. Retrieved 15 July 2014.

External links